Noorderlicht OUDERS 't HOEKJE SVIet de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden II II officieel in gebruik genomen 21~15 D(»mr"0 VCrk°UdheidS baISem" POt 501 13008 30 Ct' Dam>loho<!Stbonb<ms. Doos 25 ct- Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje Uit onze Omgeving ALKMAAR RUNDVEETUBERCULOSE. Jaarvergadering der Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland. In de groote zaal van het Gulden Vlies, die behoorlijk bezet was, hield bovenstaan de vereeniging haar 11e Algemeene Vergade ring. De Voorzitter, de heer P. Stapel Cz., opent de vergadering en wijst op de groote toena me van het aantal leden door toetreding van veehouders uit het consumptiemelkgebied. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen ge ven weinig aanleiding tot discussie. Alleen blijkt, dat men over het algemeen geen soe pele toepassing wenscht der rijks voorschrif ten ter bestrijding der tuberculose. De rekening 19371938 wordt goedgekeurd evenals liet verslag der werkzaamheden over het afgeloopen werkjaar. De begrooting voor het boekjaar 19381939 sluit met een bedrag van f 119.058.in in- kosten en uitgaven. Onder de uitgaven is de voornaamste post die voor kosten van onderhoud der plaatselijke commissies voor kosten van on derzoek van vee ad f 110.338.— De inkomsten bestaan uit bijdragen der regeering, het C. M. C. en subsidie van het provinciaal bestuur, resp. groot in totaal f43000.—, f16000.— en f28.750.—, terwijl de bijdragen der leden-veehouders worden be groot op f26.800. Hetn adeelig saldo bedraagt f 3673—, te putten uit het kapitaal der vereeniging. De begrooting wordt zonder veel discussie goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag wordt gevraagd of een regeling mogelijk is, waarbij wordt voorko men, dat de bezitter van 'n dier, dat wegens open t.b.c. wordt afgemaakt, uitkeering ont vangt uit verschillende fondsen. Dit schijnt niet mogelijk, de vereeniging keert eenvou dig uit. Gevraagd wordt voorts of geen regeling mogelijk is, waarbij t.b.c.-vrije melk als zoo danig mag worden gepresenteerd. Over deze kwestie blijkt reeds 2 jaar te worden gevoch ten. Ze blijft echter in behandeling. De wa renwet verzet zich tegen het aanbrengen van een praedicaat op de melk. Op een verdere vraag blijkt, dat bij de be handeling meer en meer wordt overgegaan tot de intracutane methode, ook bij hoog- drachtige dieren. Een en ander met de beste resultaten. Gezien de groote belangstelling voor de t.b.c-vrije markt te Hoorn, wordt van ver schillende kanten aangedrongen op scherpe controle,, aangezien is getracht geen.tb.c. vrij vee op deze markt te plaatsen. Het bestuur zegt de grootste diligentie toe. Voor een voorjaarsmarkt voor t.b.c.-vrij vee bi "kt het bestuur weinig te gevoelen, het wil de kwestie echter nog eens onder de oogen zien, zoo mogelijk door een andere methode te vinden om kooDer en verkooper bij elkaar te brengen. De voorzitter sluit vervolgens de vergade ring. Het verbouwde Practische inrichting biedt plaats aan 40 personen W1ERINGEN Welverzorgde handen! Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. HET AANTAL RAADSZETELS. Hier en daar hoort men in Alkmaar stemmen opgaan omtrent het aantal zetels van den komenden raad. Tot dusverre be droeg dit 21, doch de wet bepaalt, dat voor gemeenten wier bevolking de 30.000 zielen heeft overschreden, het aantal zetels wordt uitgebreid tot 23. Alkmaar telt op het oogen- blik meer dan 30.000 inwoners. Het aantal zetels blijft echter 21. De kwestie is, dat voor het bevolkingscij fer de 10-jaarlijksche volkstelling als grond slag wordt genomen. De eerstvolgende tel ling heeft plaats in 1940, Zonder ccnigcn twijfel zal dan voor Alkmaar een zielen aantal worden gevonden, dat de 30.000 heeft overschreden, zoodat voor de gemeente raadsverkiezingen van 1943 23 zetels zullen moeten worden bezet. EEN LIJST BONSEMA? Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de heer Bonsoma met een eigen lijst zal ko men. Feitelijk was dit., de rede in aanmer king genomen, die de heer Bonsema heeft gehouden, toen hij zijn niet-aftreden als wethouder motiveerde, te verwachten. Intusschen betwijfelt men hier of hij, de benoodigde, circa 800 stemmen zal kunnen bijeenbrengen. CALLANTSOOG Interscolaire briefwisseling. Het hoofd der O.L. school alhier heeft het verzoek van zijn collega van een lagere schóól te Oostham in België aangenomen om te bevorderen dat de schooljeugd uit de klassen 5, 6 en 7 met elkaar een briefwisse ling zullen aanvangen. Onze jongens zullen dus de avonturen en belevenissen gaan ver nemen van hun vriendjes en vriendinnetjes in het dorp Oostham in België, ongeveer 20 k.rn. oostwaarts van Hasselt in de Limburg- sehe Kempen gelegen in de buurt van Leo- poldsbrug en Beringen. Het is een gebied van steenkolenmijnen. Iets nieuws dus voor onze jongens. We zullen hopen dat de po ging van de hoofden van beide scholen zal slagen. Verloting. Door B. en W. is toestemming verleend aan de afd. Callantsoog van de Vakbonds- jongdgroep tot het houden van een verlo ting ten bate van de kas. Alphabetische Lijst Paardenvor dering. De alphabetische lijst van de paardenvor dering van deze gemeente, welke gedurende de maand Februari ter secretarie ter inza ge ligt, telt 71 eigenaars van paarden, met in totaal 141 paarden. WOORDEN VAN LOF OVER DE VERZORGING. INGEBRUIKNAME VERBOUW „NOORDERLICHT". Ter gelegenheid van de ingebruikna me van het nieuwe gedeelte van het Tehuis voor Ouden van Dagen Noor derlicht" waren verschillende voor aanstaande personen uit onze ge meente gisterenmiddag j.1. in dit te huis bijeengekomen om hieraan een officieel tintje te geven. Levensvatbaarheid bewezen. Nadat allen in één der nieuwe tweeper soonskamertjes gezeten waren, waar een ge zellige tafel met bloemen en sigaren, dade lijk een huiselijke sfeer bracht, nam Ds. J. van Beek het woord om uiteen te zetten dat de verbouwing de levensvatbaarheid van het Tehuis bewijst. Het jaar 1938 zal dan ook zeker in de annalen van „Noorderlicht" genoemd worden als het jaar van de eerste verbouwing. Na deze verbouwing kunnen we 40 menschen herbergen. Spreker wilde ook namens den kerkeraad bijzondere woorden van dank richten tot den heer O. J. Bosker, die met zijn technische be kwaamheid en bekendheid met het bouwen veel, zeer veel voor het Tehuis heeft gedaan. Dat ons Tehuis een goede naam heeft, dit moge zeker blijken uit het feit, dat er van verschillende plaatsen als Texel, ja zelfs uit Arnhem inlichtingen worden gevraagd. Tot slot wenschte spr. den heer Zanstra, architect en de heeren uitvoerders geluk met den schitterenden, zoo goed geslaagden bouw Met een wensch op verderen voorspoed en bloei van het Tehuis beëindigde spreker zijn rede. Door mevr. De Ruijter werd thee met ver snaperingen rondgediend. Zoo het gaat, gaat het goed. Burgemeester Kol ff vervolgens het woord voerend, zeide reeds "het genoegen gehad te heidien met den hr D< Ruijter een rondgang door het nieuwe gedeelte te maken, zoodat speker dus met eenige ondervinding kon spreken. Het was hem dan gebleken, dat de aanbouw zeer goed geslaagd is. En dan als er inlichtingen van buiten wor den gevraagd, bewijst toch dat de naam van het Tehuis wijd en zijd bekend is. Bij mijn rondgang is me gebleken, dat de accomo- datie verdubbeld is en dit wil wat zeggen. Mar al is het gebouw nog zoo pmctisch, alleen als gebouw heeft men er nog niet veel aan. Op de verzorging komt het ook aan en als wij dan hier mijnheer en me vrouw De Ruijter zien, dan kunnen we zeg gen, dat die volkomen voor hun taak zijn berekend. Zooals het nu gaat, gaat het goed en ik wensch ën bestuur èn mijnheer èn mevr. de Ruijter succes en de oudjes vele prettige jaren toe, aldus besloot spr. De kurk, waar de zaak op drijft. De heer O. J. Bosker, president-kerkvoogd, zeide, het er lang niet mee eens te zijn, dat hij zoo op den voorgrond wordt gedrongen. Neen, wij zijn aan de gemeente ontzettend veel dan kverschuldigd. Dit is eigenlijk de kurk waar de zaak op drijft. Nadat spr. eenige technische bijzonderhe den had vermeld, zeide hij, dat de grootst mogelijke huiselijkheid en gezelligheid wordt geboden. Wanneer wij zien, hoe vroe ger de oude menschen verpleegd werden en als we verder zien hoe dit thans gebeurt dan is het verschil toch wel zeer groot. De kerkeraad heeft met deze instelling een ontzaglijk groot sociaal werk gedaan. Finan cieel staat ons „Noorderlicht" sterk. Met een felicitatie aan den kerkeraad besloot spr. zijn rede. De aannemer, de heer J. C. de Vries sprak vervolgens eenige waardeerende woorden, noemde o.a. de prettige samenwerking tij dens de verbouwing Een biljart voor de conversatiezaal De hegr J. J. Bosker, ouderling was de vol gende spreker; hij had gedacht iets te moe ten doen, en zoodoende heeft men (spr. dankte de inteekenaren op de lijst) een bil jart, voor de conversatiezaal geschonken dat met St. Nicolaas is gebracht. Spr. hoopte dat hiermede veel plezier beleefd zou worden. Rondgang: de verwachtingen overtroffen. Hierna werd onder leiding van den heer de Ruyter een rondgang gemaakt. Waren door de toespraken de verwachtingen hoog ge spannen wat men te zien kreeg overtrof ze echter nog verre. Op de verdieping, achteraan zijn rechtsch en linksch kamertjes gemaakt die op een gang uitkomen. Hier zijn de toiletten en waschbakken met warm en koud water. De kamertjes waarin een groote kast voor berg ruimte is aangebracht zijn allen in een pret tige lichte kleur geschilderd. Meer in het midden gedeelte zijn 6 één persoons kamers en 'n twee persoons aangebracht, waarbij op elke kamer een waschbak met koud en warm water is. Deze kamertjes zijn heerlijk licht behangen terwijl een zacht grpene tint wel dadig aandoet. Van één der bewoonsters de wed. Blaauboer, waar we even op bezoek kwamen hoorden we niets dan lof over de verzorging en verpleging. Nu ging het hooger op naar de bovenver dieping. Hier vonden we voor aan den weg de linnenkamer en achter de personeelska- mer, terwijl een groote ruimte voor berg plaats over bleef. Werkelijk met deze verbouw hebben allen die medewerking verleenden veel succes ge had! Het timmerwerk werd verricht door de fa. J. C. de Vries, het schilderwerk door den heer J. N. Bruul, electrische geleidingen zijn van den heer Duynker, centrale verwar ming van de fa. Smith, Bergen en de sani taire installaties van den heer L. Geuzebroek Op de terugweg hebben we ook nog even in de vergroote conversatiezaal gekeken. Het geschonken biljart is naar we hoorden reeds druk in gebruik. Meester kan het het bes te, rnaar Siemen de Vries en Willem Hege man kunnen ook best meekomen!. Opvallend was het hoeveel verbetering er gebracht was in de plafonds. Waren ze eerst gebeitst, thans zijn ze wit waardoor het ge heel veel prettiger aandoet. In de zieken zaal waar we ook nog even keken, zagen we gelukkig geen patiënten. We hadden alles gezien en konden niets anders zijn dan vol lof over bouw en indee ling Waar bovendien de verzorging zoo wordt geroemd mogen we gerust schrijven dat „Noorderlicht" een ideale plaats is voor on ze Ouden van Dagen!" BURGERLIJKE STAND (25 t.m. 3 Februari 1939.) Geboren: Bertus Hinderikus, zoon van J. Dijkstra en Th. Dijk; Jannie Christina. d. v. I. Schutte en A. Kuiper; Geertje Comelia dochter van C. Roos en A. A. de Jong; Dirk zoon van S. Scheltus en A. G. van Bloemen dal; Alida Martha, dochter van J. D. Kooij en C. G. Goeree; Dirk Nan, zoon van J. Mulder en T. Metselaar; Dina Hendrika, dochter van R. J. Blaauboer en H. Bergsma Ondertrouw: Ge-ene. Gehuwd: G. Nieuwenburg en M. Scherer; Overleden: G. Timmerman vr. 46 jr.; E. Halfweeg, vr. 84 jaar Wed. A. Poel. BOUWVERGUNNINGEN Bouwvergunning is verleend aan den heer J. Russelman tot oprichting van een woon huis aan den Koningsweg: aan den heer N. Scheltus tot oprichten van een woonhuis aan den Koningsweg. HERHALINGSOEFENINGEN. Opgeroepen voor herhalingsoefeningen: P. J. Grin, N. P. Kooij, N. Lont, A. v. d. Welle, C. v. Kalsbeek, j. Oden en P. Porte- gijs alle van de lichting 1927 uit deze' ge meente op 6 Maart 1939 te Amersfoort bij het 21e Regt. Infanterie voor tien dagen; J. Bakker, P. Glim, J. Halfweeg, P. Lont., W. Snooij alle van de lichting 1928 uit deze gemeente op 13 Maart te Amersfoort bij het 21e Regt. Infanterie voor tien dagen, COLLECTEN. Vergunning ls verleend aan het Leger des ITeils, aan de R.K. Radio-omroep en aan de ver. „Simavi" tot het houden van een col lecte in deze gemeente. ONDERWIJS Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School te Hippolytushoef is ter evrvanging van den heer J. J. R. Groos, wien ziekteverlof is verleend, benoemd de heer K. Schenk, on derwijzer te Den Helder. NIEUWE NIEDORP Jaarvergadering fanfarecorps Excelsior. In het lokaal van den heer Kossen had de jaarvergadering plaats van bovenstaande vereeniging. De opkomst van leden was uitstekend. Na opening door voorzitter Strijder en goedkeuring der notulen, werd door den heer Jac. Blokker verslag uitgebracht na mens de commissie voor het nazien der rekening over 1938. Alles was in uitsteken* de orde bevonden. De ontvangsten plus saldo vorig jaar bedroegen f 662.30, uitga ven f 634.83, saldo f 27.47. Evenwel moeten nog eenige rekeningen worden betaald. Het jaarverslag van den secretaris wordt eveneens goedgekeurd. De heeren H. Boer, D. Bijkersma en P. Strijder worden herbenoemd tot bestuurs leden. Als afgevaardigden voor evcntueele verga deringen van den Bond enz. werden geko zen de heeren H. Boer en D. Bijkersma, vervanger de heer R. Kindermans. De heer A. Arts werd gekozen in de kas- commissie voor dit jaar. Besloten werd deel te nemen aan het. te Schagen te houden concours van den West- fricscben Bond. Of nog aan een nationaal concours zal worden deelgenomen, zal la ter worden bekeken. Ten aanzien van leden, die niet getrouw de repefitiën bezoeken, zullen radicale maatregelen worden genomen. Er werd op aangedrongen de repetitiën beter op tijd te doen aanvangen. De heer Rougoor besprak nog het organi- seeren van uitvoeringen in de toekomst., op dat de financieelé uitkomsten beter zijn. Hij zou de uitvoeringen een ander karakter willen geven. Te zijner tijd zal dit in over weging worden genomen. Do meening werd geuit dat de uitvoerin gen van hef Instituut voor Arh.ontwikkeling en vooral de viif uitvoeringen van het plaatselijk nutsdepartement oorzaak waren dat de uitvoeringen van de plaatselijke vereenigingen de das werd omgedaan. Gepoogd zal worden meerdere jeugdige 'eden hij het korps te krijgen. Er zijn nog instrumenten beschikbaar. Hierna sluiting onder dank aan den heer Kossen voor zijn goede zorgen in het afge loopen jaar voor het repetitielokaal. VOOR DE De paedagoog Dr. H. G. Hamaker De beteekenis van rijn arbeid in het belang van de opvoeding en het onderwijs van het volks kind. Het zal 7 Februari a.s. veertig jaren ge leden zijn, dat Dr. H. G. Hamaker, privaat docent in de opvoedkunde te Utrecht, pro moveerde in de geneeskunde. Dit feit, dat ongetwijfeld in alle Nederlandsche bladen herdacht zal worden, geeft mij aanleiding in deze rubriek, waarin zoo dikwijls den naam van den jubilaris genoemd werd, een en ander mede te deelen omtrent de beteeke- nis van den paedagogischen arbeid van Dr. Hamaker. Ala student deed hij reeds aan paedago- giek. Dit moge ietwat vreemd klinken, doch dit doet het niet langer als men weet, dat de jonge Hamaker op zijn mede-studenten een grooten invloed had en velen zich tot hem wendden om raad en zich vrijwillig on der zfjn toezicht plaatsten. Het studenten leven is voor den jongen man met een te kort aan concentratievermogen vol gevaren Vrijheid aan de eene zijde, welke tot niets doen verleidt en verantwoordelijkheid ten aanzien der ouders en zichzelf aan de andere zijde, welke den jongen man in zyn beste oogenblikken angst en moedeloosheid bezor gen. Wanneer men dan 'n vriend heeft met 'n sterken wil en 'n uitgesproken gave om anderen tot geregelden en gecoeentreerden arbeid te brengen, kan men zich gelukkig prjjsen. En zoo'n vriend wès de student- Hamaker. De arts-Hamaker kwam in zfjn dokterspraktijk uit den aard der zaak voortdurend in aanraking met studeerende kinderen en bezorgde ouders. Naast de ver zorging van den lichameljjken welstand der patiënten kreeg hij, de geboren paedagoog, dan ook weldra de talrijke vragen van te- teleurgestelde ouders te beantwoorden. Dit bracht hem er toe zijn aandacht te wijden aan de practische opvoedkunde. Bestudee ring van de paedagogische werken bracht hem tot de ontstellende ontdekking, dat er op het gebied van de practische opvoed kunde ongeveer nog alles te doen viel.- En zoo was het niet verwonderlijk, dat de huisarts de practijk vaarwel zegde en zich begon toe te leggen op de paedagogiek. Sindsdien ging de arts Hamaker voor Nederland grooten- deels verloien, maar kregen we den paeda goog Hamaker terug. Gelukkig! Duizenden ouders en onderwijzers hebben bjj hun taak als opvoeder geprofiteerd van de weten schappelijk verwerkte ervaringen van Ha maker. Hoevelen danken aan zijn tijdig ge veven advies hun succesvol leven? Hoevelen weten zich overtuigd, dat het advies van Dr. Hamaker over hen aan de ouders verschaft, nieuwe levensmoed en levensmogelijkheden gebracht heeft? Hoevele kinderen zullen, dank rij het werk van Hamaker, een bljjdere levens periode gehad hebben? Wie zal bij benadering den invloëd kun nen schetsen, welke is uitgegaan van zfjn Tijdschrift voor Ervaringsopvoedkunde Duizenden kennen dit maandblad in zijn bruin-gelen omslag en putten uit den Inhoud ervan telkens weer de kracht om voort te gaan. Ik weet het: deze dingen vallen niet te beantwoorden. Maar ik weet ook, dat op 7 Februari veler gedachten uitgaan naar hen^ die voor hen zooveel beteekenis had. De opvoedkunde als wetenschap dankt aan Dr. Hamaker ontzettend veel. De ver nieuwing van opvoedkunde en onderwijs, zooals deze thans alom baan breekt, vindt in hem een hartf voorloopers. Men moet zjjn werken bestudeerd hebben om te beseffen, hoeveel ideeën, welke thani als modern aangerekend worden, reeds lang door hem gepropageerd werden. Het is goed en noodzakelijk deze dingen eens te zeggen. De bescheiden geleerde en humane mensch Hamaker heeft nooit ge- streefd naar populariteit. Hij bleef stil voortwerken, Zonder zich te bekommeren om de miskenning, die ook hem bij zijn pion- niersarbeid ten deel viel. De tijd is nabij, dat ook zij, die zijn werk verontachtzaamden, zullen erkennen, dat hij een onzer grootste paedagogen is. Bijzondere en gelukkige om standigheden brachten mij de nabije kennis making met zijn werk en het is mij een be hoefte van deze plaats mijn grooten dank te uiten voor al hetgeen ik van hem mocht lee- ren en ondervinden. Dank aan den paedagoog Hamaker en bovenal aan den warmvoelen- den en innemend en mensch! Optreden Maskerspelers. Zondag a.s. treden voor het Nut alhier op de heken de Maskerspelers van Bergen met Saigen Milly, spel uit de Wildernis Dit stuk heeft bij de opvoering vorig jaar in Bergen een groot succes geoogst, zoodat de Niedorpers een mooie avond te wachten staat. Men zie voor nadere bijzondei'hedcn de advertentie in dit blad. SïNT PAN CR AS DAMMEN. De Damclub D.O.S. speelde een zeer be langrijken wedstrijd tegen „Voorwaarts" van Alkmaar. Beide clubs waren in de wedstrij den om den „Uitenboogaardbeker" nog on geslagen. De uilslagen waren: D. O. S. VOORWAARTS. 1. D. Kloosterboei*A. Oud XX 2. Jac. ToepoelA. Burgert 11 3. P. PereboomG. Wonyk 11 4. P. BooiJ. Hagen 20 5. T. KunstP. J. Smolenaars XX 6. Jac. KooiK. A. Jakschboud 02 7. C. IvanghJ. Mooi 11 8. J. OudE. H. Hofman 02 9. K. de Ruiter—W. Hemelt 1—1 10. K. BakkerD. Marees 11 11. W. PoolL. Rozenstein 11 12. Tj. Koelemei—J. W. v. Montfoort 2—0 13. A. Mereboer—T. Appel 2—0 14 K. WesterG. Oudshoorn 02 15. J. KloosterboerA. Koremari 20 16. D. BuismanP. de Wijn 2—0 17. Jac. MadderomD. Stam 02 18. K. KieftC. Mazereaus 20 19. H. WiedijkJ. Schuit 11 20. R. v. GraftK. Slooten 2—0 Gewonnen door D.O.S. 21—15 De vermoedelijke uitslag van dezen wed strijd die voor den beker geldt is 24—16, Verdere uilslagen: D. O. S.—VOORWAARTS, 21. K. Bakker Az.—T. Zijlstra 1—1 22. Jac. Duif—P. Bakker 0—2 23. IJ. TroostheideH. Jansen 20 24. C. GroenG. Boon 20 25. S. KeizerD. Berkhout 02 26. A. Wagen aar—H. Toepoel 0—2 Totale club-uitslag D. O. S. 26 punten; Voorwaarts 22 punten. Thans moet door D. O. S. nog een wed strijd gespeeld worden tegen W. D. O. uit Alkmaar. Daar deze club algemeen als de zwakste wordt beschouwd, staan dj kansen van onze dammers zeer goed, om dit jaar den beker te winnen. LANGENDUK ZUIDSCHARWOUDE. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer J. de Waard slaagde voor het te Den Haag gehouden exa men 2e stuurman Groote Handelsvaart. NOORDSCHARWOUDE. Ouderavond ULO. Gisteravond werd in een der lokalen van de ULO school een ouderavond gehouden, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, het hoofd der school de heer TL Janssonius riep allen een hartelijk wel kom toe. In zijn openingsrede bracht hij dank aan Mevr. Frielink-Nales, de afgetre den onderwijzeres in de handwerken, voor hetgeen zij voor de school gedaan had. Hij verwelkomde verder mej. E. van Die, de nieuw benoemde handwerkonderwijzeres. Verder bracht hij dank aan het gemeente bestuur voor de handhaving van de derde leerkracht. Spr. betreurde het dat de leerlin gen schaal loodzwaar op bijna alle scholen in Nederland drukt De heer J. Zwagerman hield daarna een zeer interessante lezing over het onderwijs in de aardrijkskunde op de MULO schooi. Spr. behandelde in het bijzonder Zweden, een land met rijke natuurlijke hulpbronnen De lezing die fnet een 50-tal lichtbeelden werd verduidelijkt, werd met de grootste aandacht gevolgd. Na de pauze werd een nieuw bestuurslid I gekozen in de plaats van den heev Jb. Ue- neweer, die voorzitter was. De heer Hene- weer werd door den heer Janssonius bedankt voor hetgeen hij voor de oudercommissie ge daan had. Als nieuw bestuurslid werd de heer P. Mink van Warmenhuizen gekozen, Hierna werd een uiteenzetting gegeven door den heer Janssonius over de eischen boor handelskennis op 't MULO-examen en de eischen voor het middenstandsdiploma. Het programma van de MULO-school zal veranderd worden, opdat zij die later voor het middenstandsdiploma zullen studecren, j een goede voorbereiding krijgen. Nadat de heer Hcncwecr als voorzitter van de oudercommissie nog een woord van afscheid had gesproken, werd de zoo goed geslaagde bijeenkomst gesloten. LEEUWARDEN, 3 Febr. Inlandsche granen. Gerst winter pul' ke 7.507.90, zomer puike 88.65, haver witte puike 6—6.65, haver witte mindere 5- 6, lijnzaad witbloei goedgekeurd 1316, boonen platte 911.25, groene erwten klei ne kook 9.50—10.20. LEEUWARDEN, 3 Febr. Veemarkt. 65 Enterstieren f 45—140, Twenterstieren f 140—330, 360 vette koeien f 120—260, per Kg. 38—65 ct., 681 melk en kalfkoeien f 120—2S0, 72 pinken f 40155, 10 vette kalveren f 20—60, 9S0 nuchtere kal-, veren f 47.50, 1210 vette schapen f 9—2ft 125 weideschapen f 914, 530 vette varkens f 45145, per Kg. 3849 ct., 37 magere var kens 22—45 ct. per Kg., 104 kleine big-c gen 9—.17 per stuk, 26 bokken en geiten, 38[ paarden. Totaal aanvoer 4314 stuks. »!- Overzicht: De aanvoer was in totaal iets' grooter, als gevolg van ruimer aanbod van. wolvee. De handel in stieren was zeenj kalm en goed of niet geheel prijshoudend.? Vette koeien, melk- en kalfkoeien handel gedrukt, prijzen iets teruggaand. De hesk soorten evenwel nog prijshoudend. Pinken (graskalveren) redelijk goed. Vette kalve- vren weinig aanvoer, kalm. Nuchtere kal veren ruim aanbod, goede soort prijshoii' dend, overigens iets minder. Varkens ham del iets vlugger, prijzen vaster. Kleine ton gen prijshoudend, wolvee goede soort nop ongeveer prijshoudend, overigens wegen5 ruim aanbod, minder. Gisteren nam de N- V.C. 100 varkens over en vandaag 345. I>5 regeerinsr nam heden weer een aantal koeien uit de markt. Zuivel. Nagelkaas21—25, Edammer kaas 23—40, aanvoer 4499 Kg. Mijnboter 1.351.33 por Kg., aanvoer 0/3, 5/6, 0/1*2 va' ten. Commissie 85. J Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 16.000 Kg., prijs 3i/t41/, ct. per stuk, han- del spr ijs 62^—72V2 ct. per Kg. Kende,ieren? aangevoerd 80 Kg.', prijs 3%—3% ct. P« stuk, handelspriis 421/»45 ct. per Kg. Pluimvee. 25 Slarhthanen f 0.60-1 10® slachtkinppn f 0.60—1.25, 20 jonge hanen f 0.751.50 per stuk. Vereeniging van ZuivelmaafschappQén. Edammer kaas 20 plus 9—9.50. 40 nïïw —17.50. Goudfiche kaas 20 plus 9—9.50. plus 17—17.50, Volvette kaas 40 plus 22.^ —23, Rroodkaas 40 plus 17—17.50, Leidsche B® D( kaas 20 plus 9.50—10. Stemming goed. de t Aai. nemi direc 8cha| Ah Welke Jrach bieiif- natie van Ml li kreeg ctino Op

Schager Courant | 1939 | | pagina 16