De molestatie van minister president Spaak Düitschland zal Nederland ifet aanvallen DE WERELD De levend verbrande vrouw Defensie is uitsluitend Rijkszaak De Koninklijke Familie naar de bergen IJselmeer verstijft weer Waaoha'zerij duur bekocht WietAentien N.A.K. breidelde landbouwpers Post vluchten op Indië in weinig woorden Algemeene afkeuring in België Re .ris ten onder de daders Ver schillende bctoogens qearr es- teer d. De rechter van instructie, die belast is met het onderzoek naar den aanval op Spaak, heeft te zijner beschikking doen stel len baron Paul d'Ancthem, wisselagent te Brussel, geboren 19 Mei 1893 te Lausanne, oudstrijder en reservekolonel in het eerste Jinicreginient. d'Anethem had een brok beton in den zak, toen hij gearresteerd werd. De agenten, die hem in arrest stelden, verklaren, dat zij gezien hebben, dat hij Spaak sloeg. Het is niet juist, dat graaf de Lalaing ter beschikking van de Justitie is gehouden, zooals eerst gemeld was. Later werd gemeld, dat het parket van Brussel baron Paul d'Anethem in arrest heeft doen stellen. De. Msb. verneemt nog dat zich onder de manifestanten ook Rexistón bevonden en jongelieden van een fascistische en anti-- Vlaamsche organisatie, die zich het „Natio naal Legioen" noemt. Dit neemt echter niet Weg, dat het de franskiljonsche oud-strijders-organisaties zijn, 'die in hoofdzaak, voor deze laffe daad verantwoordelijk zijn. Ministers betuigen hun sympathie. De ministers zijn gisteren in raadszitting bijeen geweest van 's middags vier uur tot half acht, onder voorzitterschap van den eersten minister, Spaak. Namens de ministers heeft minister Marck bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan de sympathie der leden der regeering voor den premier in verband met den aan slag, waarvAn hij Donderdag het voorwerp is geweest. Onvoldoende politiemaatregelen Nader wordt nog vernomen dat de leider van de Vlaamsch-Nationalistische fractie in de Kamer, mr. Borginon, aan den president van de Kamer heeft medegedeeld, dat hij een interpellatie wenscht te houden over de ontoereikendheid van de politiemaatregelen, getroffen voor de bescherming van het parlement en van het hoofd van de regee- ring. Laaghartig misdrijf in hot spel? Een man verliet de woning van het slachtoffer. Bij de politie te Amsterdam heeft zich giste ren een vrouw aangemeld, die in de woning Lijnbaansgracht 308, aldaar waar Donder dag de 67-jarige vrouw M. E. Kerkelaan-Mul- der'levend is verbrand, heeft geslapen, doch die reeds vroeg in den ochtend naar haar werk is gegaan en eerst van het drama ver nam, toen zij 's avonds thuis kwam. Deze vrouw heeft verklaard, dat zij dien mórgen, in denzelfden tijd, dat de buurvrouw een man naar de wo ning van het slachtoffer heeft zien gaan, een twistgesprek bij juffrouw K. heeft gehoord, dat ongeveer een kwartier duurde. Zij heeft hier echter geen verdere nota van genomen en is kort daarop naar haar werk gegaan. Voorts is komen vast te staan, dat dertig gulden, welke de oude vrouw iedere eerste van de maand van haar zoon krijgt, zijn verdwenen. Het vermoeden, dat hier van misdrijf spra ke moet zijn, neemt thans vasteren vorm aan. Men kan echter nog niet vaststellen of hier slechts sprake is van een laffen diefstal waarna de oude vrouw zóó zenuwachtig kan zijn geworden, dat zij tegen de kachel is ge vallen, of van een gruwelijken „roofmoord" Buren vertelden de politie, dat het slachtof fer den toestand van haar financiën nooit geheim hield; zij praatte gaarne over haar zoon en de wijze waarop zij rond kwam. Het was dus ook voor velen geen geheim, dat zij elke maand op een bepaalden datum dertig gulden inde. De politie stelt, een grondig onderzoek in naar dit laaghartig misdrijf. Vragen aan den minister over de luchtverdediging van het Elec- trici'oaitsbedrijf in Friesland. Het Eerste Kamerlid Polloma heef (don mi nister van Algemeene Zaken, en aan de mi nisters van Defensie en van Buitenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat door de regeering aui Ge deputeerde Staten van Friesland, desge vraagd, te kennen is gegeven, dat een vol doende luchtverdediging van het provinciaal electrici'teitsbedrijf slechts kon worden ver kregen, indien' dit bedrijf, al of niet met fi- nancieelen steun van enkele particulieren, bereid was de kosten van het noodzakelijke afweergeschut, benevens een eerste munitie- uitrusting aan het Rijk te vergoeden? Heeft de regeering er kennis van genomen, dat Gedeputeerde Staten voornoemd, van oordeel, dat dus Rijksdefensie geen voldoen de bescherming bood, voor de wiriterzitting 193S bij de Provinciale staten een voorstel aanhangig hebben gemaakt tot het wijzigen van de kapitaalsbegrooting van het P. E. B. voor het jaar 1939 door verhooging met GO duizend gulden, welk bedrag zal worden be steed voor het doen aanknopen door het Rijk van een batterij luchtafweergeschut, welke uitsluitend bestemd voor het P. E. B., be diend zal worden door eigen personeel der centrale, niet of buitengewoon dienstplich tig, toegevoegd aan den Vrij willigen Land storm? Hëeft de regeering kennis geno men van de bezwaren tegen dit sys- Grindelwald, een uitgezochte va- cantie-oord. De plaats, die Prinses en Prins voor hun vacetatie hebben uitverko ren is Grindelwald bij Interlaken. II. M. de Koningin zal zich daar bij Haar kinderen voegen. Grindelwald is één van de beroemdste wintersportplaatsen. Via Grindelwald heeft zelfs de ski Zwitserland veroverd. Prinses en Prins zullen er hun intrek nemen in het pittoresk gelegen Hotel Adler en H. M. de Koningin zal gaan logeeren in het Grand Hotel Baer. Beide hotels staan onder dezelfde leiding. Deze berust op liet oogenblik bij den heer Jean Früh. Grindelwald. ook wel Gvdisdorf genaamd, telt, aldus de Tel., ca. 33Ö0 inwoners en is gelegen in het kanton Bern, 1057 nieter bo ven den zeespiegel. Het heeft ijs-., bob- en rodelbanen. In het Noorden en Westen be vinden zich de bergen van Faulhorn en Manlichengruppe, in het Zuiden en Oosten de oprijzende bergreuzen van Wetterhörner, Schreckliöraer, Ficschcrhörncr, Fieschergat en Eiger niet daar bovenuit den scherpen top van den Finsteraarhorn. Tusschen deze toppen dringen de glet- schertongen. Grindelwald is bij uitstek geschikt als uitgangspunt van bergtochten. Het is van Interlaken gemakkelijk te bereiken. Tijdens het bezoek van de Koninklijke Familie wor den er juist feesten en wedstrijden gehou den ter gelegenheid van het gouden jubile um van de ski-sport in Zwitserland. Zeilvaart stop. Op verschillende plaatsen in het IJsselmeer hebben zich weer ijsvelden gevormd. Nau welijks is het „reuze-deksel" na wekenlang aanhoudenden dooi geheel verteerd of de opnieuw ingetreden vorst doet de wijde watervlakte weer verstijven. Ruim één week heeft de scheepvaart van het. geheel ijsvrije IJselmeer kunnen profiteeren. Nu is het voor de zeilvaart reeds weer afgeloopen. De overtocht is te riskant. De verschillende lijnbooten en motorsche pen, aldus de Tel., die gistermorgen van 't IJselmeer de Oranjesluizen binnenliepen meldden, dat zij bij Stavoren reeds een groot ijsveld hadden aangetroffen, dat nog voortdurend aankoekte. Ook bij Kornwer- derzand en bij de Ketel zit reeds ijs. Het Buiten-IJ ligt tot Pampus geheel dicht. Verschillende motorschepen die naar de Noordelijke provincies Wilden vertrekken, zijn teruggekeerd. Zij waren bevrecs$ voor te lage temperatuur van het koelwater waar door zij op hun reis stil zouden komen te liggen. Het grondijs is nog niet in bewe ging. Daarvoor is er te weinig wind. Gaat het echter harder waaien dan komen de grondijsmassa's los en spoedig zal de enorme plas dan in een onafzienbaar ijs veld omgetooverd zijn, Terwijl zich rond Urk nog ijs bevindt van dg vorige vorstperiode, vormen zich reeds weer nieuwe zeer groote velden ijs. De be manning van de „Von Geusair rapportee de veel ijs tusschen Kampen en Urk van ongeveer 2 c.M. dikte. Mr. Goselings nota wordt onderzocht De Ossche staart is meters lang... Naar de Tel. verneemt, is thans de com missie, welke belast is met het onderzoek van minister Goselings nota over Oss, sa mengesteld. Zij bestaat uit de Tweede Ka merleden Schouten (a.r.), Tilanus (c.h.) Mr. Sweens (r.k.) Mr. Wendelaar (lib.) en Drees (s.d.) Na hot schriftelijk'verslag dezer commis sie kan de minister wederom schriftelijk antwoorden en dan volgt de openbare behan deling in de Kamer. teem, ontwikkeld in „Het Volk" d.d. 24 Januari en „De Standaard" d.d. 1 Februari j.1. en is de regeering niet van oordeel, dat de Defensie uitslui tend Rijkszaak behoort te, blijven en dat elke inbreuk daarop het natio naal karakter ervan zou schaden? Is de regeering bereid, indien bovenbe doeld systeem onverhoopt toch ingang mocht vinden ondanks de daaraan verbonden grondwettige en practische bezwaren, met de meeste nauwgezetheid te bevorderen, dat de volkenrechtelijke positie der Vrijwilli- gers-bodicningsmanschappen volstrekt zui ver zij en is zij alsdan niet van oordeel, dat te dien einde deze manschappen bij voor keur niet deel behooron uit te maken van het eigen personeel der te verdedigen cen trale of fabriek? Een rustige stem uit Berlijn. „Londensche en Berlijnsche bladen doen den laatsten tijd moeite den braven burgers van het vredelievende Nederland het spook van een plotsclingen Duitschen inval it) hun land voor oogen te zetten. Zij beweren zeis, dal Düitschland hiervoor alle voorbe reidingen treft, omdat het 't volk aan den mond van den Rijn tot; zijn „eerstvolgend slachtoffer" zou hebben uitgezocht. De goede Nederlanders hebben echter, gelijk Mengelberg dirigeert werklooze musici Amerikaansoh Evenals in Amerika de orkesten van werk looze musici van tijd tot tijd door eerste diri genten geleid worden, waaronder Leopold Slokowsky, heeft in Holland Prof. Mengel berg zich bereid verklaard om de Nederland- sche werklooze toonkunstenaars, in het „Gooisch Symphonie Orkest" vereenigd, te dirigeeren, tijdens een concert, dat gegeven zal worden wanneer Willem Mengelberg zijn huidig tournee beëindigd zal hebben. IJsdrama's te Opheusden en s Gravenhage. Gistermiddag waagden zich vijf jongens op het ijs van de onder water geloopen uiterwaarden te Opheusden, dat pas sedert een nacht was dichtgevroren. Aangezien het nog niet sterk genoeg was zakten de jon gens er allen doorheen. Een hulpbehoeven de, die in de omgeving woont, zag van zijn woning uit het ongeluk gebeuren en waar schuwde door luidkeels roepen eenige voor bijgangers, die onmiddellijk reddingspogin gen in het werk stelden. Met veel moeite konden de kinderen op het droge worden ge bracht. Vier hunner kwamen er met een nat pak af. De vijfde, een jongen van tien jaar, was buiten bewustzijn geraakt, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Het jeugdige slachtoffer kon spoedig bij kennis worden gebracht, waarna de knaap naar zijn woning werd vervoerd. Kinderspel met den dood be kocht. Te Den Haag is gisteren een vierjarig jon getje B. G., wonende in de Bullstraat, 38, door het ijs in de Laakkade gezakt en ver dronken. Hij had een takje op het ijs gegooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jongen verdween in de diepte. Een voorbijganger bracht den knaap op het droge en de ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar men nog geprobeerd heeft met toepassing van kunst matige ademhaling den jongen in het leven te houden, helaas tevergeefs. DS. NIEMOELLER EEN GEBROKEN MAN? Door de United Press werd een mededee- ling verbreid dat dr. Martin Niemoeller thans een gebroken man zou zijn. Het Zwitsersch Christelijk Persbureau verneemt uit den naasten kring zijner verwanten, dat hier niets van waar is; zijn kracht is geenszins gebroken en zijn standpunt is in geen enkel opzicht veranderd; ook zijn gezondheid is goed., ZESDAAGSCHE VAN KOPENHAGEN. Gisteravond is onder groote belangstelling de Zesdaagschc van Kopenhagen begonnen. Het waren in de eerste uren vooral de kop pels Falck HansenWals en BoeyenChris tonsen, die zich de gunst van het publiek konden verwerven. Groote strijd werd er overigens nog niet geleverd. Tegen midder nacht was de stand: 1. Slaats—Pellenaars 6 pnt.; 2. Boeyen— Christensea 4 punten; 3. RuysseBilliet 1 pnt; 4. Wals—Falck Hansen i pnt; 5. Grun- dahlStiehler (Den.) 0 pnt..; 6é KaersDe- bruyeker 0 punten. Andere koppels op 2 of meer ronden. POLEN—NEDERLAND IN DE EERSTE RONDE DER DAVIS CUP WEDSTRIJDEN. Te New York werd gisteren de loting voor de Davis Cup gehouden, welke, naar de Tel. meldt, o.m. tot resultaat had, dat Nederland in de eerste ronde tegen Polen moet uitko men. bekend, een rustig temperament, en zijn tot nu toe niet de dupe van dezen onzin geworden," Aldus schrijft, volgens het Hsb., de Völ- kischer Beobachter, het officicele orgaan van de Nationaal Socialistische Partij. Het blad herinnert aan do principieele re geling, die tusschen Düitschland en België na de neutraliteitsverklaring van Koning Leopold tot stand kwam in den vorm van een Duitsche nota aan het adres van België van 13 October 1937. „Onze betrekkingen tot Nederland", zegt het Duitsche regeeringsorgaan ver der, „hebben een bijzondere staatsrech terlijke motiveering niet noodig. Tus schen Berlijn en Den Haag bestaat een traditioneele vriendschap, die ook de wereldoorlog niet kon te niet doen. Ne derlands neutraliteit is niet op inter nationale verdragen gebaseerd, maar op een eeuwen lange onafhankelijkheids- politiek. Het Duitsche Rijk kan in het westen bogen op een lange vredesgrens. welke voor de veiligheid en dén wel stand aan beide zijden der douanehui zen van algemeen erkende waarde is. Geen wonder, dat deze rust den vijanden des rijks een doorn in het oog is. Vooral zij die achter de internationale ophitsings- eamnagne staan, zouden juist hier zoo graag conflicten opstapelen, welke bij een door hen zoo zeer gcwenschtcn Europeeschen oor log mede zouden moeten ontploffen, en ook reeds eerder.de betrekkingen tusschen Düitschland en de twee Nederlanden na- deelig zouden moeten beïnvloeden. Een ware terreur. Dat de N. A. K. (Ned. Alg. Keuringsdienst) sinds jaar en dag bezig is het monopolie te verkrijgen op het gebied van de zaaizaad- keuring, is overbekend. Dat dit particulier instituut echter om het gestelde doel te be reiken, zijn toevlucht neemt tot boycot-me thoden, komt eerst thans door een opzien barende publicatie, van het Hsb. aan den dag. Genoemd blad deelt nl. mede, dat het dagelijksch bestuur van de N.A.K. op een vergadering d.d. 1 Sept. 1938 met de dag. besturen der drie centrale landbouworgani saties, niets minder voorstelde dan de land bouwpers te breidelen 1 Na eenige discussie werd n.1. een brief, bestemd voor de landbouw organisaties, goedgekeurd, welke brief o.m. het volgende verzoek behelsde: „Wij vragen aan de aangesloten provinciale en gewestelijke land bouworganisaties ,c.cf. afdeel in gen, in hun persorganen géén artikelen op te nemen, waarin deze personen of instellingen (georganiseerde en individueele kweekers en handel Red H.) gelegenheid hebben, hun zaak te bepleiten en ook géén advertenties ter aanbeveling van hunne producten te plaatsen, bene vens om de landbouwers op te wok ken, géén zaaizaad te koopen, dat gekeurd is of heet gekeurd te zijn door een andere organisatie clan de N.A.K." Uit de houding van de N.A.K. blijkt, aldus het blad, een „terreur" niet slechts op pu blicistisch, maar óók op strikt zakelijk ge bied. Wij willen, zoo schrijft het Hsb., voor het oogenblik er mede volstaan te verklaren dat deze actie en deze „opwekking" n.1. tot boycot niet beperkt zijn gebleven tot het papier, waarop zij stonden beschreven. In tegendeel, vrijwel geen enkel landbouwblad heeft sedertdien ook nog maar één regel plaatsruimte afgestaan aan handelaren of kweekers, en de opwekking om niet te koo pen, is door die bladen geuit in zeer concre- tên vorm en wat een firma betreft zelfs met succes. Ontevreden varkenshouders Bij den prijs, die wordt besteed voor de uit de markt genomen varkens, is het niet mogelijk de baconmesterij loonend te maken. Zooals reeds door ons gemeld, hebben de drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederl. Boe ren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landhouwcomité, in een schrijven aan den minister van Economi sche Zaken aangedrongen op verhooging v. den prijs, waarvoor de bacon- en zware varkens uit de markt worden genomen. De o. ganisaties betoogen o.m. dat de prijs dezer varkens in drie maanden tij cis een verlaging van 3x4 cent is 12 cent per K.G. beeft ondergaan. Deze prijspolitiek wijst in de richting van een aanpassing van de overnameprij zen aan de door vraag en aanbod benaal de prijzen op de vrije markt. De prijs der ba ronvarkens zal dan ongeveer bedragen pl.m. 59 cent per K.G. levend gewicht. De organisaties wijzen erop, dat het bij dezen prijs niet mogelijk is de baconmeste rij loonend te maken. Volgens een recente productiekostenbe rekening voor zware varkens van de se- lectiemesterij Giessen-Nieuwekerk geeft 'u prijs van 27 cent per pond levend gewicht een winst van slechts f 5.per varken. Dit cijfer toont aan, welke verliezen er worden geleden bij een prijs van 23 cent. Aan een varken van 300 pond wordt dus bij een prijs van 23 cent ongeveer 7 gulden verloren. Thans worden tegen dezen verliesgeven- den prijs zware varkens uit de markt ge nomen. Het is zeer te betwijfelen of door deze handelwijze de prijs van de zware varkens tot een loonend peil zal stijgen. Daar de voederprijzen onveranderd ziin gebleven en door de varkenshouders door deze maatregelen zeer ernstige verliezen Worden geleden, worden de klachten steeds luicler." PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van clen oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 30 Januari tot en met 4 Februari 1939, zal bedragen f 1.75 per 100 kg. voor groene erwten, welke door ban delaren zijn gedenatureerd en voldoen aan bet standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 1.25 per 100 kg voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldbooncn van den oogst 193S, welke in genoemd tijdvak door telers of bandelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen, zal f2.15 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage 3 Februari 1939. (Adv.) AANKOOP SLACHTVEE VOOR BLIK- VLEESCH. De Nederlandsche V eeli ou de rij cent ral e maakt bekend, dat op Zaterdag 11 Februari 1939 do overneming van slachtvee zal wor den beëindigd. Voor het laatst zullen der halve in de week van 611 Februari op de verschillende markten runderen, bestemd voor de bereiding van vleesch in blik, wor den overgenomen. In het geheel waren op 1 Februari jl. 11991 runderen afgenomen. 's-Gravenhage 3 Februari 1939. (Adv.) Vertrek van Aankomst te üfèènreie) !Sin*ap' 3 Febr-!Ran& 3 Febr- (heem-eis)1 lBasra 3 Febr' |,odhp- 3 Febr- (terugreis) l,odhp' 3 Fcbr' |BaE(L 3 Febr: fl'eenreTs) lNapels 3 |A'"- 3 F*r- temgreS Han 3 Fabl' |Ran* 3 Fabr- Maatregelen tegen Duitsche artisten. Vijf van de meest bekende Duitsche artisten' mogen niet meer in 't openbaar optreden,, omdat zij volgens Göbbels in hun liedje cri- tiek op de regeering hebben gegeven. Hongaarsch protest te Praag. De Hon- gaarsche regeering heeft te Praag gepro testeerd, omdat de regeering der Karpa- tische Oekraïne de indiening van een Hon- gaarscbe lijst voor de aanstaande verkie zingen heeft, verhinderd en degenen, die deze lijst geteekend hadden, in hechtenis heeft cioen nemen. De Hongaarsche regee ring ziet daarin een schending van de ar bitrale uitspraak van Weoncn. De conferentie der Baltische landen. De conferentie der Baltische landen heeft haar werkzaamheden geëindigd en de neutrali teit der drie staten bevestigd. Frankrijk telt de vrouwelijke chauffeurs. Alle dames in Lotharingen, die een auto kunnen besturen, hebben zich bij de re- geeringsbureaux bekend moeten maken. In geval van oorlog moeten zij zich onmiddel lijk met hun auto's ter beschikking stel len. Naar vriendschap met Franco. Volgens de „Excelsior" heeft de vroegere Fransche minister Leon Berad zich naar Spanje be geven om er met generaal Franco alle mo gelijkheden t.o bespreken van een aanknoo ping van normale diplomatieke betrekkin* gen tusschen Burgos en Parijs. Joodsche notarissen in Dantzig. De Senaat van de vrije stad-Dantzig heeft verordend, dat het notarissen en advocaten van Jood sche afkomst verboden is hun beroep uit te oefenen op het grondgebied van dc vrije stad, behalve voor zoover het Joodsche cliënten betreft. Deze maatregel wordt 1 Maart van kracht. Sabotage hij Amerikaansche vliegtuigbouw? Harrv Bridges, de president der C..T.O, snfi de Westkust heeft aan president RoosevM. telegrafisch laten weten, dat agenten est aanhangers der nationaal-socialististen zich or> groote schaal schuldig maken aan het sabotecrcn bij den houw van vliegtui gen voor rekening der Vpreenigde Staten. Voor wapenlevering aanSpanjo. 78 schrijvers publiceeren een oproep ten gun ste van de opheffing van een embargo op wapenen voor Spanje. De oproep is o.m. ondertèekeiid door Pearl Buck, Upton Sinclair en Ernst Hemingway. 't Wordt druk beven den OceaanI H# Amerikaansch departement van Staat doelt mede, dat de Britsche autoriteiten Amerikaansche maatschappijen vergun ning hebben verleend proefvluchten te maken voor bet verkeer over den Atlan- tischen Oceaan. Overigens zou een Engclsche maat schappij voornemens zijn 1 Juni a.s. een dienst over den Oceaan in te stellen tus schen Southamplon, B'otwood, Montrcal en New-York. Nieuwe camnagne voor Duitsche koloniën? Het in de „Daily Telcgraph" opgeno- men bericht, volgens hetwelk Düitschland voornemens zou zijn verder strekkende koloniale eischcn te stellen, wordt door bet Duitsche ministerie va." propaganda een puur verzinsel genoemd. Grootcr defensie-uitgaven in Zuid-Afrika, - De gouverneur-generaal van Zuid-Afrika heeft maatregelen aangekondigd -welke een verhooging der defensie-uitgaven h®' tcekencn. Degrelle gaat met Franco praten. 9» leider der Belgische Rexisten, Lcon Dé- grèlle, is te Burgos aangekomen. Zeshonderd Spaansche kinderen te Luik Te Luik zijn zeshonderd Spaansche kinderen aangekomen, zij zullen een on derdak vinden bij families? die zich daar voor beschikbaar gesteld hebben. De Duitschers in de Karpatische Oekraine. De regeering van mgr. Wolosjin heeft den Duitschers in de Karpalhiscbe Oe kraine machtiging verleend een Duitsche nationaal socialistische partij te vormen en het hakenkruis te dragen. Mevrouw Gandhi gearresteerd. M* vrouw Gandhi is gearresteerd toen zij aankwam om deel te nemen aan de onge hoorzaamheidsbeweging in den staat Rajkot, waar de beweging door de auto riteiten is verboden. Dit is reeds de zevende keer dat me vrouw Gandhi om politieke redenen is gearresteerd. Moet Düitschland koloniën hebben? Amerika is steeds minder geneigd deze vraag met „ja" te beantwoorden. Bij een gehouden stemming, was het ant\yoord van 83 procent der inzenders „neen", ®'1 van 17 procent „ja". Verleden jaar was de verhouding 70 tegen 24, De stemming gehouden onder de auspiciën van J'et „instituut dér openbare meening".

Schager Courant | 1939 | | pagina 2