GOLD fTAR fhoo Niets veranderlijker dan economie! ■IUITENL A NDSCH I» 1 VERZICHT KLOOSTERBALSEM 'n Knoop er in! Economische beschouwing KONING KIEZER WINTERvoeten Als baby straks gaat loopen Fa. HERM. DE RAAT Zaterdag 4 Februari 1939 J)e mensch wil bij alles mensch blijven LIBERALISME—SOCIALISME— absolute-staats-idee. Wanneer men economische leerboeken opslaat van een 25 jaar terug, dan dringt zich heel spoedig bij iemand de gedachte 0p. ontzettend verouderd! En toch verte genwoordigen de in die werken verkondig de ideeën de hoogste wijsheid uit een peri ode die nog maar heel kort in het verleden Jigf. Waaraan is dat toe te schrijven? Men moet daarbij bedenken, dat geen wetenschap kan worden opgebouwd zonder uit te aaan van zekere axioma's, zekere grondwaarheden. Deze axioma's vormen voor de betreffende wetenschappen iets als Let vaste rustpunt, de onvergankelijke waarheid, die de vaste basis vormt van 't gebouw, dat moet worden opgetrokken. Wanneer bij een huis de fundamenten beginnen te verzakken, dan duurt het niet lang of het bouwwerk draagt daarvan de onmiskenbare sporen en spoedig zal het weinig anders zijn dan een bouwval. De grondwaarheden nu, waarop de we ienschappen zijn gegrondvest, zijn evenmin onvergankelijk als een bouwwerk, al be staat er natuurlijk groot verschil in de snelheid en de mate, waarin zich eventu ele veranderingen voltrekken. ken, verdeeld over het heelc oppervlak dei- aarde en de katholieke kerk is een instel ling, die geen landsgrenzen kent. Er is niet de minste twijfel aan of de nationale gedachte is geduren de een lange reeks van jaren te kort gedaan. Het begrip „volk" be gon te vervagen, men zag het be lang er van soms nauwelijks meer in. Wat niet wegnam, dat de we reld nu eenmaal wordt bewoond door tal van volkeren. Er zijn za ken, die alleen een volk aangaan! Men kan de situatie zeer goed vergelij ken met die in een straat, waar tal van ge zinnen wonen. Hoe wenschelijk het ook ge acht mag worden, dat deze allen leven in goede verstandhouding, toch is het gezins verband niet weg te nemen. Althans naar den gedachten van den tegen woord igen mensch. Het resultaat van deze heele gang van zakenis, dat meer dan vroeger het nationa lisme een grondbeginsel werd van de mo derne economie. Het is een bekend verschijnsel, dat iedere nieuw opkomende strooming dikwijls voert tot excessen, die op zichzelf weer liet uit gangspunt zijn van bewegingen in een te genover gestelde richting. Dat het nationa lisme in enkele staten vandaag aan den dag veel te ver gaat, daarover behoeven we nau welijks te spreken. Het merkwaardige daar bij echter is, dat de overwinning van liet socialisme, die den werknemer maakte tot een inensch, er door ten offer wordt ge bracht. Niet alleen de werknemer echter wordt ondergeschikt gemaakt aan den almachtigen en alléén-tellenden staat, ieder burger wordt gemaakt tot een individu, een nummer, één der velen, die leeft enkel en alleen om den staat tot grootheid te brengen. Dit is verkeerd en het moet op den duur voeren tot nieuwe explosies. Ten deele was deze totalitaire staat mis schien de onaangename reactie op een te ver doorgevoerde socialisatie. Want ook deze heeft haar bezwaren. Ten slotte zijn er zekere grondregelen, waaraan niet te ontkomen valt, grondregelen, die voortsprui ten uit het wezen der natuur. Als zoodanig is b.v. op te vatten de leer. dat men, zon der armer, te worden, niet meer kan ver bruiken dan is geproduceerd. Deze regel geldt voor de gemeenschap en voor ieder afzonderlijk bedrijf. We meenen echtcc. dat er vaak zwaar tegen is gezon digd met het gevolg dat zekere wantoestan den ontstanden als b.v. de werkloosheid. Voetje voor voetje groeien we door dit alles tot een grootere nationale en interna tionale cultuur. Het is mogelijk, dat over enkele eeuwen onze nakomelingen hun schouders zullen ophalen voor de dwaashe den van onzen ijd. Wanneer ze echter le\en in een betere maatschappij dan die, welke wij thans kennen, zullen ze begrijpen, dat onze strubbelingen de geboorteweeën zijn geweest, die moesten worden doorgemaakt, omdat men alleen daardoor kan komen tot oen algemeen inzicht omtrent datgene, wat recht en billijk is. Want recht en billijkheid zullen, bij al hun vaagheid, de grondbeginselen blijken te zijn van eeu economie, die zich weet te bestendigen. Tot dusverre werd te veel en steeds op nieuw door de geleerden vergeten, dat de mensch... mensch wil blijven!. dusverre niet konden of vergaten te beta len. De Amerikaan, die in de eerste plaats denkt aan „money", wil niet voor de tweede maal eenzelfde strop halen en dus sprak Roosevelt van contante betaling. Wat uit iets dergelijks in werkelijkheid groeit, wan neer het werkelijk ernst begint te worden, vermag geen mensch te zeggen. Op het oogenblik is dat overigens van weinig bc- lai g. Wel van gewicht is, dat Roosevelt concludeert, dat de neutraliteitspo litiek verouderd is, dat Frankrijk als de verdedigingsgrens van de Unie is te beschouwen, dat de daden van agressie tegenover democratische zustervolken de Vcrecnigde Staten systematisch ondermijnen en soort gelijke meer. Bedenkt men voorts, dat blijkbaar reeds vrij bindende afspraken zijn gemaakt met de Europeesche democratieën, dan wordt het begrijpelijk, dat de woorden van den Amerikaanschen president in de West-Euro- peesche hoofdsteden met groote instemming in die der Centraal Europeesche staten met even groot leedwezen zijn ontvangen. Het resultaat er van zullen we moeten afwachten. Yoorloopig moet de werking wel een remmende zijn, te meer waar ook uit Engeland zelfverzekerde klanken tot ons ko men. In de Engelsche Lagerhuisbesprekin gen, die volgden op de Hitlerrede, kwamen de verklaringen van Chamberlain er op neer, dat het thans de beurt was der Centralen om hun vredesbereidheid te bewijzen. In September hebben de democratieën hun bij drage aan den vrede geleverd. Hierin mag men lezen, dat deze laatsten thans niet be reid zijn om in alles en overal toe tc geven en zoo sohijnt het er van te zullen moeten komen, dat Italië en Duitschland zich na de overwinning van Franco om te beginnen uit Spanje moeten terugtrekken. Zal iets dergelijks inderdaad geschieden? We zullen het voorloopig eerst nog moeten zien. Waarbij we er aan herinneren, dat men in Italië zoover was gekomen Frankrijk te vergelijken met het Cartago uit de oudheid. Gelijk velen zullen weten, was Cartago de aartsvijand van het oude Rome en de Ro mein Cato had de gewoonte om iedere door hem gehouden redevoering te besluiten met de woorden „En ten slotte, vind ik, dat Car tago verwoest moet worden". De beteekenis der Italiaansch beeldspraak is dus allerminst onduidelijk. Toch schijnt het alsof, voornamelijk door de houding van Roosevelt, de Italiaansche propaganda tegen Frankrijk oven een in zinking vertoont. Mogen we hopen, dat de ze blijvend zal blijken te zijn. Het is meer dan noodig! Tusschcn dit alles door komt nu de ont wapeningsgedachte weer wat meer naar voren. Chamberlain heeft er bij de Lager huisdebatten aan gerefereerd en in de blijkbare moeilijkheden, die Duitschland op economisch gebied ondervindt, scheen hij de gedachte te putten, dat de situatie be moedigender is geworden. Als lokvink wetxl zijdelings de koloniale kwestie aangeroerd. Er zijn geen vraagstukken, aldus Chamber- iain, die niet door onderlinge besprekingen uit den weg kunnen worden geruimd. Dit was een herhaling van datgene, wat door hem te Birmingham werd gezesrd en men mag aannemen, dat het ook slaat op de koloniale kwestie. Echter, zoo vervolgde hij, men diende er van overtuigd te zijn, dat degenen, die zich aan de conferentie- tafel zetten, inderdaad den vrede wilden en geen kwade nevenbedoelingen hadden. Bedenken we voorts, dat Chamberlain durfde zeggen, dat het prestige van Enge land nooit grooter was geweest dan thans, dan schijnt het dat ook al nemen we deze laatste verklaring met een korreltje zout de vredeskanscn in Europa 'n lichte stijging vertoonen. regeert weer Gisteravond dag 't eerste verkiezings pamflet op de gangmat. D' eerste van de honderdduizend Zevenhonderd negentien, Ileeft zijn licht-beneveld aanschijn Reeds weer aan ons laten zien. Want met vet-kapitale letters Vreugdedronken staat er daar: Kies toch ónze eandidaten, Wij alleen slechts spelen 't klaar. Kies, kies, kies, kies, kies, kies, kies, Goudmijn voor den drukkersbaas, Jan Publiek tenslotte kiespijn, Van 't kicsche kiesgedaas. Heel de groote leuzenwinkel Iloudt confectieuitverkoop. Het diëet van Koning Kiezer: Driemaal daags drie lepels stroop. Die mij anders nimmer groeten Buigen zich ia 't stof nu neer, Zijn maar kleine candidaatjes, Maar: Ik hen de Stemmenéér Ik regeer, Ik ben gewichtig, Ik heb thans 't vol' profijt. Met een fiksclie trap beland ik Straks weer in d' vergetelheid Hoe spoediger U er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een neet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs ala Uw winterteenen al zijn open gegaan. Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. AKKER'S Per pot van 25 Gram f 0.621 p, pot van 50 Gram f 1.04 Tweede blad Vermoedelijk echter heeft zich de wijziging der grondwaarheden ner gens sneller voltrokken, dan in de economie het geval is geweest en zoo staan we hier voor een zeer opvallende metamorfose dier weten schap in het algemeen. Dit zal in hoofdzaak wel moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de grond- iefinselen der economie zijn gelegen in zekere algemeen heerschende begrippen omtrent datgene, wat goed en billijk is. En aaneezien het spreekwoord: „niets veran derlijker dan de mensch" nog altijd op gaat, lijkt het niet geheel ongerijmd om, met een kleine variatie daarop te zeggen: j^iets veranderlijker dan de economie". Welke nu zijn de veranderingen, welke we ia den loop van den tijd zich hebben /jen voltrekken? Iets dergelijks geheel nauwkeurig aan te geven is natuurlijk uitermate lastig en wo willen daarom volstaan met het wijzen op zekere stroomingen in den algemeen wensclielijken gcdachtengang. Bij het begin van deze eeuw stonden de- le stroomingen feitelijk nog met beide bcencn in het liberalisme, de leer van de totale onthouding door de overheid. De productie was overgelaten aan het parti culiere initiatief en daarmee behoorde geen regeering zich te bemoeien. Aanvankelijk had dit liberalisme gevoerd tot een enorm overwicht van den werkgever, dat tot uit drukking kwam in een vaak bijna gren- zenlooze armoede van den werknemer. Ten einde zich teeen deze onderdrukking <e verdedigen groeiden, gevoed door de so cialistische gedachte, de vakvereenigingen. Inplaats van den enkelen arbeider trachtte men tegenover den wcrkgever'te stellen de geheele arbeiderschap, terwijl de werkne mer tevens invloed trachtte uit te oefenen op de wetgeving door zich te doen verte genwoordigen in het parlement. Hoewel van een socialistische meerderheid nooit sprake Is geweest, drong de socialis- lltche gedachte meer en meer door en ge ldelijk begint de overheid haar standpunt ma algeheele onthouding prijs te geven. Et komen sociale wetten tot stand en ein- Mijk geraken we mede in verband met veranderingen In het staatsbestel van na burige volkeren, waardoor onze buitenland- whe handel ernstig werd benadeeld tot bet tegenwoordig stelsel, waarbij de over- beidsonthouding is overgegaan in een over heidsbemoeiing, die op bedenkelijke wijze begint te lijken op overheidsbedillerij. Be grootst.e winst van den werknemer be staat wellicht daarin, dat hij heeft weten te bewerksteligcn, in economischen zin niet ffieer te worden beschouwd als een koop baar, doch als een mensch. Aan de ar beidskracht wordt een voorrechtspositie in geruimd, in zooverre, dat men ze in alge- wieenen zin heeft weten te ontrekken aan de leer van vraag en aanbod. De werkman wil geen handelsartikel meer zijn, wiens PT'ls daalt naarmate het aanbod van be- Kbikbare krachten toeneemt. Dit aanbod jtoe zoo groot zijn als het is, de gedachte tot vóór alles een werknemer een mensch- waardig bestaan behoort te kunnen voeren, een nieuw grondbeginsel van de moderne j-fonomie, waarvoor men een oud axioma beeft moeten laten vallen. Be allerlaatste bijdragen tot de wetenschap STIJGENDE VREDESKANSEN. NA HIT- LER ROOSEVELT EEN STREEP DOOR DE REKENING DER AUTORITAIREN? CHAMBERLAIN NEEMT EEN KRACHTIGE HOUDING AAN. Eerder dan Hitier zal hebben vermoed, mocht hij de aigeloopen dagen een antwoord incassceren op de rede, Maandag j.1. door hem gehouden. Dit antwoord kwam van Roosevelt en daarmee van een andere zijde, dan Hitier waarschijnlijk had venvacht en het was wellicht ook harder dan de Führcr zich had durven denken. Zoo was het in al le opzichten een verrassing en zeker een voor den Duitschen dictator zeer onaange name. Weliswaar is Hitier zoo verstandig geweest zijn volk op iets dergelijks voor te jereiden door zijn mededeeling, dat de be trekkingen met de Vereenigde Staten leden onder een lastercampagne en bleef ook de geruststelling van zijn kant niet uit, doordat lij als zijn meening te kennen gaf niet te gelooven, dat de Amerikaansche pogingen om een heel continent op te zetten tegen de „door het volk geregeerde staten van Euro- ia" dat zijn: de autoritaire staten! dentick zouden zijn met den wil van mil- lioenen Amerikaansche burgers. Niettegen staande reusachtige Jocdsch-kapitalistisiiie film-, pers- en radiopropaganda zouden deze Amerikanen hoegenaamd geen geloof slaan aan de bewering, dat Amerika door Duitsch land werd bedreigd. Dit alles is nog al „simplistisch" voorge steld, het is de argumentatie, die we al tien tallen keeren van den Führcr te hooren heb ben gekregen en die vervelend, afgezaagd begint te worden. We blijven geheel in zijn eigen stijl, wanneer we ons afvragen of niet tor economie is intusschen geleverd door to, sedert enkele jaren opgekomen, ideolo gie van den totalen staat. We willen niet uitvoerig stilstaan hij de omstandigheden, toe de opkomst van deze gedachte bijzonder Tn de hand hebben gewerkt en die oorzaak zijn geweest van liet feit, dat ze de overdre ven vormen hoeft aangenomen, gelijk we uln .onze dagen kennen. Het is vermoedelijk geen louter toeval, dat men m de bestaande totalitaire staten de aanvallen veelal gericht ziet tegen marxis me, joden en katholieke kerk. Aan alle one is de gedachte van internationalisme niet vreemd. Het marxisme kwam met de iri^rr PrT iari®rs al'er landen, vereenigt ui fiet Joodsche yolk is, practiscii gespro- millioenen Duitsche burgers, niettegenstaan de de gigantische pers-, radio- en filmpropa- ganda, die wordt gelanceerd door het Derde Rijk, beginnen te begrijpen, dat van des Führers beweringen veel op onjuistheid be rust. (Hijzelf sprak van „geen woord waar", toen hij het had over de Amerikaansche burgers; zoo pertinent echter willen wij niet zijn). Het zou .kunnen zijn, dat Hitier met zijn steeds herhaalde, en sterk overdreven argumenten meer kwaad dan goed begint te doen. De Duitsche propaganda heeft altijd de groote fout gehad weinig of nooit reke ning te houden met de buitenlandsche men taliteit. De heeren te Berlijn nemen het blijk baar als iets vanzelfsorekends aan, dat de denkwijze van en de opvattingen onder het publiek in het buitenland geheel overko men met die van het Duitsche volk. Ze de den dat en doen het nog steeds, waarmee ze een blunder maken van kapitale grootte. Hun propaganda werd wellicht daardoor alleen reeds gedoemd tot onvruchtbaarheid. De reactie nu, welke de rede van Hitier in Amerika blijkt te hebben veroorzaakt, is weinig anders dan een illustratie van dit Duitsche gebrek aan inzicht. Men dient daarbij te bedenken, dat Roo sevelt de Amerikaansche mentaliteit wel kent en wel kan peilen. Wanneer Roosevelt spreekt mag men aannemen, dat hij tot op zekere hoogte weergeeft, wat onder de Ame rikanen leeft. Hoezeer hij zich verplaatst in de Amerikaansche gedachtengang blijkt overduidelijk uit de zinsnede der door hem gehouden redevoering, waarin hij zegt, dat Amerika de democratieën in Europa oorlogs materiaal zal gaan leveren „tegen contante betaling". Dit slaat op de leveranties, die in den grootcn oorlog hebben plaats gehad en die de bondgenooten uit die dagen tot moeten er schoentjes komen die de voetjes en teentjes dezelfde bewe gingsvrijheid laten. Bespaar Uw lieveling veel voetlijden later. Koop voor de eerste stappen de beste schoentjes die U krijgen kunl. Gaat daarom naar de LANGESTRAAT 80 - ALKMAAR. Daar bent U verzekerd van goede modellen. Goed zoo, die knoop! Hij her- innert hem er aan, dat zijn pakje Niemeijer's Gold Star Shag weldra leeg zal zijn. Doe dus verstandig, zorg nu meteen voor een nieuw pakje van die geurige, geweldig zachte GOLD STAR Shag! 'n Extra tractatie: Gold Star de Luxe 12 ct.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5