Dr. E Hoekstra's POORTER REPARATIES Hoestpillen De burgemeester wou vrij praten Laagzijde B 32 - Tclcf. 87 - Schagen te Alkmaar. Alkmaarsche Kaasmarkt DPAi NEERBUIZEN STOEL3 SCHAGEN De pers, de armen en de geestelijke herbewapening Comité opgericht tot leniging van den nood der alhier wonende be hoeftige gezinnen. De burgemeester van Schagen, de heer Cor- nelissen, had de vertegenwoordigsters van alle vrouwenvereenigingen in Schagen uitge- noodigd voor de oprichtingsvergadering van een. „Comité tot leniging van den nood der alhier wonende behoeftige gezinnen". Gisteravond had deze bijeenkomst ten raad- huize plaats, doch onzen verslaggever werd de toegang geweigerd. De oprichting van* bedoeld comité ge- scheidt, zooals wij dezer dagen meldden, naar aanleiding van de rede van H. M. de Koningin over de moreele herbewapening Blijkbaar lag het in de bedoeling van Zijn Edelachtbare, er aan mede te werken, de woorden der Koningin in een daad om te zetten. De wijze waarop het Schager gemeente hoofd bovengenoemd initiatief, dat blijkt te zijn uitgegaan van de katholieke vrouwen uit onze plaats, mede tracht te verwezenlij ken, schijnt echter allerminst getoetst aan het hooge voorbeeld dat onze Vorstin met Haar toespraak Haar onderdanen gegeven heeft. Immers Hare Majesteit riep onmiddel lijk pers en radio te hulp om de boodschap der geestelijke herbewapening in zoo wijd mogelijken kring te verbreiden, opdat het geheele volk daar profijt van zou kunnen trekken. Om Haar daad was geen enkele ge heimzinnigheid; open en klaar getuigde Zij van Haar standpunt tegenover den nood van ons volk. Reeds dit openbaar getuigen is een stukje daadwerkelijke geestelijke herbewapening geweest. Ja, de Koningin toonde hoe het moest, maar onze burgemeester bewees ons helaas gisteren hoe het niet moest. De pers, onontbeerlijk middel als 't. er om gaat goe deren van geestelijke of zedelijke waarde te distribuecren, dc pers werd uitgescha keld! "Wij zouden echter aan een en ander niet zooveel woorden verspillen, indien 't hier al leen om dc houding des hoeren Cornelissen ging! Doch het welzijn der armen is met deze kwestie gemoeid. En daar de armen o.i. niet geholpen worden door geheimzinnig gedoe, doch wél door openbaarmaking, resp. pro paganda van alles wat tot leniging van hun nood ondernomen wordt komen wij natuur lijk toch met een verslag van wat gisteren ten raadhuize verhandeld is, waaruit den lezers nog blijken zal, welk bijzonder mo tief de burgemeester aanvoerde voor het weigeren van toegang aan een der onzen. De vergadering Te half acht opent de heer Cornelissen de bijeenkomst. Aanwezig zijn vertegenwoordig sters der afd. Schagen van de Kath. Vrou wenbond, de plaatsel. afdeeling der Vereen, van Ned. Huisvrouwen, de Vrijz. Herv. Vrou wenclub, dc Chr. Vrouwenvereen. en de Vrouwenclub der S.D.A.P. De gereformeerde dames hebben blijkens een ingeko men schrijven geen gehoor gegeven aan 's burgemeesters oproep. In dit schrijven wordt tevens gemeld, dat Donderdagavond 2 Febr. een geref. vrouwenclub onder leiding van mevr. Krimp is opgericht. De burgemeester zet uitee i, dat het initia tief voor het oprichten van meergenoemd comité is uitgegaan van de plaatselijke af deeling van den Katholieken Vrouwenbond Eenige afgevaardigden vgn deze afd. hebben spr. bezocht en om medewerking gevraagd, welke medewerking spr. volgaarne verleent. Het doel van het op te richten comité is de noodlijdende gezinnen in onze gemeente kleeding en dekking te verschaffen en daar voor bij de burgerij om geld aan te kloppen, o.m. door circulatie van lijsten. Teneinde de voorloopige onkosten te dekken, zullen sub sidies gevraagd worden aan diverse welda- di .:heidsvereenigingen. Het comité heeft geen blijvend karakter. De aanwezigen betuigen haar instemming met het gestelde doel, behalve mej. W. Krul, die als mede-afgevaardigde der soc. dem. vrouwenclub zegt dot de socialistische vrou wen zich natuurlijk solidair voelen met de armen, doch niet het standpunt deelen, dat de nood verholpen wordt door liet schenken van warme kleeren, enz. Als onderdeel van een politieke organisatie belijdt de soc. dem. vrouwenclub, dat de huidige misère in dui zenden gezinnen voortkomt uit zieke maat schappelijke toestanden. Verbetering van deze toestanden kan redding brengen; het andere is een lapmid del. Wij zijn geen breikrans, zegt spr. Zij heeft er echter niets tegen, dat de s.d. club vertegenwoordigd wordt in het comité. Mevr. do Boerde Moor merkt, op, dat de politiek buiten het comité moet blijven. De voorzitter stelt deze spreekster op dit punt gerust. Het comité wordt dan samengesteld uit de dames Mevr. Settels—Botten namens de afd. Schagen van den Kath. Vrouwenbond, Mevr. Dekker—Stammes namens de Ver. v. Ned. Huisvrouwen, mevr. SchoorlSlikker ns. de Chr. Vrouwenvereen., mevr. de Boer de Moor ns. de Vrijz. Herv. Vrouwenclub en mevr. Zwaag—Groen ns. de soc. dem. Vrouwenclub. De aap uit de mouw. Mej. Krul vraagt of voorz. er zich mee kan vereenigen, de Schager Courant in het belang van de goede zaak, een bericht te zenden over dezen avond. Alle dames stem men hiermee volledig in, ook de burgemees ter. Deze deelt mede, dat er vanavond een verslaggever van de Schager Crt. geweest is, maar dat spr. liever vrijuit wilde pra ten. Spr. geeft vervolgens mej. Krul op haar verzoek eenige gegevens voor publicatie in ons blad. De burgemeester, alsmede de niet-leden van het thans opgerichte comité, verlaten dan de vergadering, waarna het comité nog oenigen tijd voor besprokingen van huis- lioudclijkcn aard bijeenblijft. DE RIJZENDE KERK. De bijeenkomst belegd door de Vrijz. Chr. Jeugdorganisatie „De Rijzende Kerk", gister avond in de Kerkezaal gehouden, heeft vol komen aan haar doel beantwoord. Op velerlei wijzen werd de propaganda gediend en uit alle onderdeelen van het rijk gevulde programma sprak de mogelijkheid tot het bereiken van het hooge ideaal; een beter en reiner gemeenschapsleven van den kende, doelbewuste jonge menschen. De heer Arie Dekker sprak een kort ope ningswoord en uitte zijn voldoening over de groote opkomst der jongeren. De Weleerw. Heer Ds. K. Terpstra, alg. secretaris, hied een toespraak. Spr. leidde in zijn rede de volgende film over het bondsleven in en behandelde .uit voerig de leuzen van den bond: „Door Ka meraadschap verbonden," en „alles dragen de en dienende liefde." Het blijde en op gewekte in het vereenigingsleven van de Rijzende Kerk kwam uit de toespraak dui delijk naar voren en werd door de mooie film, over het bondsleven duidelijk geïllus treerd. Een revue. Na de pauze werd door de leden van de afdeeling Schagen een aardige revue zeer verdienstelijk opgevoerd. Leuke volksdansen werden door propagandistische samenspra ken, zang en declamatie afgewisseld en men had verdiend succes. Ds. Kaptcin sprak een opwekkend slot woord. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL. In een der lokalen der ULO School vond gisteravond de eerste ouderavond in 1939 plaats. De heer van Graafeiland opent de verga dering, heet de aanwezigen hartelijk welkom en spreekt zijn genoegen uit over de groote opkomst der oudere. Vanavond zal, zegt spreker de hoofdschotel der vergadering be staan uit het inzicht geven in het onderwijs aan de schóól. Notulen. De notulen der vorige verga dering worden onder dankzegging goedge keurd. Mededeelingen. Het leerlingenaantal in 1938 was gemiddeld 87, dit ligt onder het aantal dat x-echt geeft op 4 leerkrachten. Op KENT GE Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. F 1.56 per flacon met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apothoken en Di-ogisterijen 1 Jan. heeft de school dus een boventalligen leerkx-acht gekregen. Op het oogenblik be draagt het aantal leerlingen 86. Deze zomer hoopt spr. weer boven het verplichte aan tal te komen, zoodat men dan weer recht krijgt op een leerkracht meer. Van de 20 leerlingen uit de 4de klasse zijn 16 voor het diploma geslaagd. De tegenwoordige 4de klasse rechtvaardigt niet de hoop een de ie gelijk succes als vorig jaar te behalen. Door de Mulovereeniging is aangenomen het examenprogramma zoodanig uit te brei den voor de vakken, boekhouden en han- delsrekenen. dat daardoor het diploma vrij stelling geeft voor het middenstand-examen d.w.z. de practische ervaring uitgezonderd. Spi\ wijst nog op de practische waarde van het diploma, en verzocht de ouders pro paganda voor het ULO-onderwijs te maken. Dit jaar is de school aangesloten bij de schoolartsendienst van het district Den Hel der, die volgens den spreker zeer actief werkt en daardoor van groot nut is. Wat het huiswerk betreft zegt voorz. dat dit nooit aan de lage kant- is; de ouders moeten er dan op toe zien, dat er door de kinderen niet te weinig gewelkt wordt. De spaarregeling moet aangemoedigd worden, ook al met het oog op de bestrij ding van de kosten die aan het schoolreisje verbonden zijn. De instelling der oudercommissies is an dere geregeld nl. zoo dat 't aantal leden door B. en W. vastgesteld wordt en de leden voor 3 jaar gekozen worden. Het aantal voor de ze school is bopaald op vijf. De oudercom- sies hebben het recht verkregen zich tot het Gemeente bestuur te wenden, indien de be langen der school dit eischen. Heeft U aan Uw meubelen of moeten Uw stoelen of crapauds opnieuw bekleed worden Moet UW bed vernieuwd of gerepareerd worden Spreek dan met en het komt in ordel Wij maken het BETER en zijn GOEDKOOPER (Zitting van Vrijdag 3 Februari.) Warmenhuizen. ZUURKOOL- OF HANDELSBEDRIJF. Behandeld wordt de zaak tegen J. S., di recteur van een conservenfabriek te War menhuizen, die ervan beschuldigd wordt de Arbeidswet te hebben overtreden. De vorige week had verd. het tenlasto gelegde ont kend. Als eerste getuige wordt thans gehoord D. V., die in dienst was bij verd. Hij zou op Zaterdag 3 December om drie uur tien aldaar hebben gewerkt. Get. zegt, dat hij in een schuur kool aan het lossen was, maar die schuur stond geheel vrij van de fabriek. Hij was dus niet in het handelsbedrijf. De Ambt. van het O. M., Mr. de Bueys Tack vraagt get. of die kool bewerkt werd in de fabriek? Get.: Nee; het was alleen voor export. Ambt. O. M.: Maar die kool kon toch ook worden gemaakt tot zuurkool? Get.: Dat gebeurde wel eens. De gemeenteveldwachter J. B. te War menhuizen zegt, dat de schuur één geheel vormde niet de fabriek en ook dikwijls kool uit de schuur in de fabriek werd verwerkt. Dc Ambt. van het O. M. vordering nemend zegt, dat wel gebleken is, dat het hier geldt De samenwerking met de hoofden der la gere scholen uit Schagen en de omgeving is uitstekend. De betrokken hoofden bepa len of het kind al of niet geschikt is voor het volgen van het onderwijs aan de ULO school. Verkiezing leden Onder Commissie. Aftredend de heeren Geei'ligs, en Tuinman (seci\) De heer Bell heeft schriftelijk be dankt als voorzitter. Gekozen worden uit Schagen de heeren W. Plomp en I-I. de Nijs en uit de omgeving de heer Brouwer. Na de pauze waarin een kopje thee ge serveerd wordt, houdt de heer J. Frankfort, onderwijzer aan de school een interessante lezing over het onderwerp: „Iets over en uit^ het onderwijs in Aardijkskunde". Spreker schetst de groote beteekenis van aardrijks kundige kennis in het algemeen en geeft de richtlijnen aan volgens welke dit onderwijs op de ULO school behandeld moet worden. Na deze rede volgt een vertooriing met lichtbeelden over den rijstbouw in onzen Archipel, op uitstekende wijze loor den heer Frankfort toegelicht. Rondvraag. De heer Geerligs vraagt of de leerlingen die de laatste jaren het ULO diploma behaald hebben ook vrijstelling voor het midden- stands-examen hobbcn. Hiervoor kan vol gens voorzitter een aanvullend examen in boekhouden, handelsrekenen en wetskennis gedaan worden. Daar niemand verder het woord verlangt sluit voorzitter onder dankzegging de verga dering. BURGERLIJKE STAND. Geboren. Reina, dochter van Theodorus Antonie de Weger en van Pietertje Habiecht; Dieuwertje, dochter van Jacob Bruin en van Aagje Goed.- Ondertrouwd: Klaas Hindrik Holtrop, oud dertig jaren, ambtenaar ter seci'etarie, wo nende te Schagen en Pietronella Bakkei-, oud vijf en dertig jaren, zonder beroep, wo nende te Heiloo; Albert Wittebol, oud acht en twintig jaren, reclame-teekenaar, wonen de te Den Helder en Aagje Blaauboer, oud acht. en twintig jaren, zonder beroep, wonen de te Schagen. Overleden: Cornelia Bijwaard, oud een en zestig jaren, echtgenoote van Cox-nelis Hen- dericus Brammei-. POLITIE. Gevonden: een kosteloos rijwielplaatje en een kinderhandschoen. Verloren: een bruine muts, een le»ren handschoen en een heeren polshorloge. Uit onze omgeving HEER-HU GOW AART) ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermorgen heeft op den hoek van den Basserweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Onze plaatsgenoot, de heer C. Wage naar kwam de Basserweg afrijden, toen van de tegenovergestelde richting een luxe auto naderde, bestuurd door den heer Vis ser uit Alkmaar. Doordat de heer Wagenaar vennoedelijk een verkeerde manoeuvre maakte vlogen beide auto's met kracht tegen elkaar op. De botsing was zoo hevig, dat de heer Visser een ernstige hersenschudding bekwam, die van zoodanigen aard was, dat hij niet ver voerd mocht worden. Men heeft hem in de woning van den heer Wiering binnenge- dragen. De auto werd dusdanig beschadigd, dat ze door den kraanwagen van de firma A. de Groot moest worden weggesleept. De heer Wagenaar bleef ongedeerd. HARENKARSPEL WAARLAND. Dammen. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de vijftiende ronde der .onderlinge com petitie luiden: e J. Bruin Cz.G. Jonker 02 A. KomenC. Komen 11 J. KooijJb. Schrama afgebr. K. Volkers Pz.N. Bruin 0—2 G. Borst—D. v. d. Gulik 1—1 J. LantmanC. Bakker Jz. 02 A. BakkerP. Beemstei'boer 02 S. Groen Sz.K. Komen 02 R. DekkerJ. Bakker 02 DEN HELDER een handelsbedx-ijf, hetwelk onder de Ar beidswet valt Als het een zuurkoolbedi-ijf is, dan moet de schuur geheel los staan van de fabriek. Op deze wijze is er geen con trole op te houden. Mi*, de Bueys Tack eischt f G.boete subs. 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter Mr. Boerrigter zal he den over een week schriftelijk vonnis wij zen. Sint Paneras. ER WAS GEEN RUIMTE GENOEG. Dan staat terecht J. H., van beroep koop man te Sint Pancras, die ervan wordt be schuldigd op 7 December 1938 in de Schou tenstraat te Alkmaar met z'n paard en wa gen niet voldoende Ie zijn uitgeweken, waar door hij in aanrijding is gekomen met een fietser. Verd. erkent het feit, doch zegt, dat hij heel langzaam reed uit de richting Lange- straat. Aan den kant stond een bakfiets, de fietser kon er nog wel langs, doch ver moedelijk is hij zenuwachtig geworden. Het was een samenloop van omstandigheden. De eerste getuige is H. Gr., van beroep ver zekeringsagent, wonende te Alkmaar, die het geval gezien heeft. Get. meent, dat de fietser er wel door had gekund, maar niet erg goed durfde. Dc tweede getuige is de 15-jarige P. Sch., loopjongen te Alkmaar, die met z'n fiets dooi de Schoutenstraat reed. Get. zegt, dat er aan den kant van den weg een bakfiets stond. Van de Breedstraat kwam een groenten wa gen met een paard ervoor: get. was nét gelijk met den wagen bij de bakfiets en kon er toen niet meer langs. Zijn stuur sloeg om en hij kreeg dat in zijn lies. Ambt. O. M.: Heeft u er nog veel last van gehad? Get.: Niet zoo erg. De Ambt. van het O. M. eischt f 15.boete, subs. 15 dagen hechtenis, waarna de Kanton rechter verd. vei-oordeelt tot f7.50 boete, subs. 5 dagen. Bergen. EEN TE ITOOGE VRACHT STROO. Vervolgens komt voor de rechterstoel van mr. Boerrigter J. J. v. W„ wonende te Bergen, die met een vrachtauto geladen met stroo, ter hoogte van 4.20 M. in de Ka- rel de Grootelaan aldaar gereden had en en passant eenige draden van het electri- sche net had meegenomen, toen hij daar onder door wilde rijden. Verd. erkent het hem -ten laste gelegde en heeft weinig ter verdediging in te brengen. Kant.: Heeft u de schade, welke u aan het net hoeft toegebracht, vergoed? Verd.: Ja, die schade is vergoed. De Ambt. van het O.M. requisitoir ne mend, zegt dat het hoogst gevaarlijk is met een dergelijke hooge vracht te rijden. Die hoogte bedroeg liefst 4.20 M„ terwijl een vracht niet hooger mag zijn dan 3.50 M. Dat is dus een belangrijk verschil. Het ge volg dezer overtreding is geweest, dat verd. de leidingen van het electrische net heeft geruïneerd. Mr. de Brueys Tack eischt te gen verd. f 20 befete subs. 20 dagen hechte nis. Verd. zegt, dat hij deze boete erg hoog vindt, vooral omdat de schade vergoed is. Mr. Boerrigter uitspraak doende, veroor deelt dan verd. tot een boete van f 8 subs. 4 dagen hechtenis. 'De rest der te behandelen zaken bestond uit niet vermeldenswaardig kleingoed. Hoewel de hoogste markt een halve gulden lager was en daalde op f21, was de gang uitgesproken vaster. Er gingen verschillende stapels voor f21.en een serie andere bracht f 20.50 op. De doorsneemarkt was daarmee te stellen op f 20.50 f 21.—. Slechts weinig kaas werd voor min der dan 120.50 omgezet. De aanvoer was, wellicht mede door de koude, gering, de vraag kwam voornamelijk uit het binnenland. VAGE PRIJS -GROOTE VOORRAAD BOU WMATEClAALÖEOftUF ook: la no6ouw k&lk STAvtN MESTWAGENS OPSLAG TE SCHA6 EN. ALKMAAR EN OEN HELDER I BESTELHUIS T» JCH Afl EN NOORO32 «TEL:iso LANGEND1JI OUDKARSPEL. Ziekenhuisverpleging, De vereeniging voor Ziekenhuisverpleging hield gisteren haar 14e alg. jaarverga dering in het lokaal van den heer C. Jan sen. De opkomst der leden was niet groot Voorzitter, de heer C. Borst Pz., opends de vergadering met woorden van welkoty in het bijzonder tot den heer burgemeester, dezer gemeente. Spr. zette uiteen, dat in 'i afgeloopcn jaar weer heel wat door de ver eeniging is gedaan. De concurrentie van de verzekeringen is groot, doch velen, die eerst hadden bedankt, zijn weer tot onze vereen, toegetreden, omdat hun wel gebleken is, dat onze vereen, op de goedkoopste wij» werkt. De notulen, voorgelezen door den heer J Bruin, werden vastgesteld. Voorz. deed eenige mededeelingen over de regeling met Maatsch. Hulpbetoon, welke van zeer veel belang is.- De financiën. De heer P. Volkers bracht hierna verslag uit van het financieel beheer. Ontvangen was f 2910.10, uitgegeven f 28S1.53, batig saldo f 37.57. Het aanvangssaldo was f 55.47 Uitgekeerd was aan ziekenhuizen f 2199, aan vervoer f 119.50. Het bezit der vereen, was per 1 Jan. met inbegrip van de nop te ontvangen contributie en de te betalen schuld aan de ziekenhuizen f 42.61. Er wa ren 44 personen in de ziekenhuizen opge nomen met in totaal 769 ligdagen, waarvan 24 operaticgevallen met 407 ligdagen. De voorzitter merkte op, dat de controle* rend geneesheer gunstig heeft gewerkt op het aantal ligdagen bij observatiegevallen, doordat eerder tot behandeling werd over? gegaan. Tot leden der kascommïssie werden be noemd de heer A. Timmerman en J. Duij- ves, de laatste als plaatsvervanger. Het Jaarverslag van den secretaris ver meldde, dat het ledental is teruggelopen van 1102 betalende en 41 niet-betaiende le den tot 1082 betalende en 39 niet-betalcnde leden. Dc sterke teruggang van het leden tal in het begin van het jaar is bijna ge compenseerd door een flinke stijging van het ledental in het laatst van het jaar. Door huisbezoek zal men trachten, het ledental op te voeren. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren P. K. Volkers en P. J. Kat herkozen. Voorzitter vond de uitslag voor den heer Kat wel een applausje waard, daar de heer Kat reeds op jaren komt. De penningmeester nam zijn benoeming aan, hopende dat men in de toekomst iets ruimer kasmiddelen zal hebben. Voorzitter erkende, dat men kritieke oogenblikken heeft gekend in het afgeloo- pen jaar. Dank zij de hulp van de gemeente heeft men het kunnen bolwerken. Van re serveering kan nog niet veel komen. Voorstellen van de federatievergadering waren er niet. De voorz. bracht het lidmaatschap van de Ned. Federatie ter sprake. Het is ge- wenscht, dat de jaarver#, van die federatie worden bijgewoond. De vergadering ging hiermede accoord. Het bestuur heeft besloten, dat de heer Volkers als vaste afgevaardigde deze ver gadering zal bezoeken, hetgeen werd goed gekeurd. De burgemeester vond het heel goed, maar zou toch gaarne zien, dat steeds een ver slag van de streek verga dering werd uitge bracht. In de rondvraag zeide de burgemeester dat hij zijn avonden wel eens tusschen de vex-eenigingén verdeelt; men moet niet den ken, dat spr. nu dus komt tcijken, omdat zij steun van de gemeente ontvangt. Het bestuur houdt zeer zeker i^ekening met den financieelen toestand van de ge meente. Spi\ is blij, dat het bestuur bet hoofd niet in den schoot heeft gelegd, tij dens de moeilijkheden en wenschte de ver eeniging het allerbeste toe. D heer G. IJff vroeg of het uniform re glement voor alle afd. geldt. Voorz. antwoordde ontkennend. Wel tre den hoe langer hoe meer vereenigingen toe. De lieer IJff zou op de federatie wel eens willen spreken over verzekering van langoren ligtijd. De secretaris gaf een toelichting. Men zou het in het streekverband ter sprake kun nen brengen. Het zal wel mogelijk zijn, ge loofde spr. De penningmeester zeide, dat de practijk geleerd heeft, dat het weinig verschil maakt, of men 42 dagen of 28 als maximum heeft. Uitzonderingen daargelaten, ligt n,ea niet zoo lang. Het gemiddelde ligt hm* Over de lieele federatie was het gemiddel de 359 dagen per 1000 verzekerden. Het zal op de fedex-atievergadering bespro ken worden. Na nog eenige besprekingen werd de ver gadering gesloten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8