Wij laten voor II Jan Langendijk dc beste Nederlander DE WERELI Postvlucbtcn op Indij KïïS1 K-5Febr- w e ini[ woordei De moord te Brunssum Tankschip lek geslagen Laatste afscheid van den heer Schürmann Amsterdams burgemeester blijft Tsjechisch-Hongaarsch grensincident Betoogingen tegen Gandhi Betoogingen voor vrijlating van Grammens dteAaaUen De Europeesche kampioenschappen Twintigste in het algemeen klas sement Tijden ongunstig be- invloed door de slechte condiüie van het ijs. BERZINS WINT DEN TITEL. (Zie ook sportpagina) De Europeesche kampioenschappen in het hardrijden zijn gisteren voortgezet met de wedstrijden over 1500 en 5000 meter. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het sterk gaan dooien, zoodat de conditie van het ijs in het militaire stadion nog slechter was dan op den lsten dag. De tijd werden door deze omstandigheden ongunstig hein vloed. De winnaar van de 1500 meter, Mathisen, maak te een tijd van 3 min. 6.9 sec., hetgeen hij- na een volle minuut boven Jiet wereldre cord van Engenestangen is. Op de 5000 me ter ging het niet veel beter. Berzins, die op dezen afstand nog den „snelsten" tijd no teerde, deed er 9 min. 23.9 sec. over en ook deze tijd ligt meer dan een minuut boven het wereldrecord. Vertrek van Aankomst |J fhecm-o") btf.5F„br. jjodhp. 5 FJ 53 hhp.5Febr. |Bagd. 5 J ü'm'eis) |N'aPels 5 Febr. [Athene 5 Fel, Aanval op record LondenKaapstad. vlieger Alec Henshaw is vannacht 'oppj stegen van Gravesend voor een poging t verbetering van het record Engeland-' Kaapstad. Zuivering der partij in Oostenrijk. Gooi leider Josef Burckel heeft tijdens een gro- te partijbijeenkomst in Weenen mede?» decld, dat hij de partij ging zuiveren va „alles wat onwaardig is". De Koirngin niet naar Grindelwald Men meldt oijs van officieele zijde, dat de geruchten, die de pers heeft gemeld van een verblijf van H.M. de Koningin in Grindel wald, geheel uit de lucht zijn gegrepen, aan gezien de Koningin geen reisplannen heeft. Heden staan de verdachten te recht. Het jeugdige slachtof fer wist te veel van de duistere bedrijven harer belagers. Heden komt voor de Maastriehtsche recht bank in behandeling de zaak tegen den 31- jarigen verver W. v. Esdonk uit Oirsbeek en de huisvrouw v. d. W-eydcn-Dreessen, Brunssum, beiden gedetineerd, aan wie te zamen ten lasle gelegd is moord op de 23- jarige Maria Schumans, cchtgenoote van den mijnwerker Maassen te Brunssum. Het lafhartige misdrijf, waarin elk men- schelijk gevoel bij den hoofddader afwezig schijnt te zijn geweest, heeft in Limburg, speciaal in de mijnstreek, veel opschudding verwekt en een algemeen afgrijzen veroor zaakt. Op Zaterdag 12 November 1938 is de pas vier maanden goirouwde Mia Schumans verdwenen uit dc echtelijke woning: de jonggehuwden woonden in hij een zwager van de vrouw, n.1. den mijnwerker v. d. Weyden. Volgons zeggen van vrouw v. d. Weyden zou Mia Schumans dien Zaterdagmorgen naar Sittard hebben willen gaan voor het doen van boodschappen. Zij keerde niet meer terug. Dinsdagavond d.a.v. werd van haar vermissing door de politieradio be richt gegeven. Vrijdag 18 November ontdekte de landbouwer Huyncn op zijn roggc-akker een verdach(-omge woelde plek. De gewaarschuwde poli tie stelde een nader onderzoek in en deed een afgrijslijke ontdekking: geperst in een jute-zak vond zij het verminkte lijk van de vetrmisle jonge vrouw, wier schedel was i" geslagen. Van Esdonk werd als verdachte gearres teerd en bekende de misdaad. Ook de vrouw v. d. Weyden hij wie hij overhuis kwam en die in haar huis meer ongure elementen .ontving, werd verdacht van medeplichtig heid aangehouden. De dader moet den moord hebben gepleegd omdat Mia Schumans te veel wist van de misdadigheden, die in haar omgeving wer den uitgebroed: daar zij te kennen had ge geten, dat zij daar niets mee op had, vond van Esdonk voor zijn persoonlijke veiligheid het beter haar uit den weg te ruimen. Eerst heeft hij met een bijl zijn slachtof fer den schedel ingeslagen en haar daarna gewurgd. Er zijn tien getuigen a charge gedagvaard Na aanvaring op de Nieuwe Maas. Op de Nieuwe Maas is Zaterdagnacht het uitgaande Duitsche tankschip „Grete Glad", met een lading benzine op weg van Vlaardiii- gen naar Hamburg, hij ducdalf rood V in aanvaring geweest met het van zee komen-' do Zuid-Slavische stoomschip „Rosina To pic". De botsing is toe te schrijven aan den mist. De „Rosina Topic" bleef, voor zoover te constateeren viel, onbeschadigd en zette de reis voort. Het Duitsche schip kreeg een gat aan stuurboord, maakte water in de pompkamer en ook de brug werd beschadigd. De kapitein zette het schip aan den noordzijde van den waterweg aan den grond. De langs den. Wa terweg gelegen bedrijven werden nog gewaar schuwd in verband met het gevaar, dat de wegstroomende benzine zou kunnen opleve ren, doch aangezien de hoeveelheid gering was, heeft zich geen verder onheil voorge daan. In den loop van den dag heeft de lichter Pijnacker van de Vereenigde Tankreederijen uit Rotterdam, de pompkamer van het schip leeggepompt en daar het binnengestroomde water tot deze kamer beperkt werd door de waterdichte schotten, kon de sleepboot Maas van L. Smit en Co. des middags om drie uur bij hoog water een poging doen om het schip vlot te sleepen. Dit gelukte, waarna de tankboot naar Pernis werd gesleept, waar alle tanks leeggepompt zullen worden. Hier na zal het schip worden ontgast en ter onder zoek in een dok worden opgenomen. De „Grctc Glad" meet 869 ton, de „Rosina Topic" heeft een inhoud van 4300 ton. Vele middenstanders aan de groeve. Zaterdagmiddag is op de algemecne be graafplaats Crooswijk te Rotterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Ed. G. Schürmahn, in leven voorzitter vand en Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond. Vele belangstellenden, vooral uit Midden standskringen. bevonden zich in de kapel om den overledene de laaste eer te bewijzen toen de kist .welke met enkele kransen was bedekt, werd binnengedragen. In de kapel voerden verschillende sprekers het woord. De heer I.. de Groot sprak na mens den Koninklijken Xederlandschen Middenstandsbond en al haar afdeelingcn een woord van dank en afscheid tot den overledene. Na de toespraken speelde het orgel „Wenn ich e in mal soll scheiden" van Bach en werd dc kist grafwaarts gedragen. Een broer van den overledene heeft aan de groeve den aanwezigen voor hun belangstelling dankge zegd. De belasting op Diesela'utomobielen Twee. amendementen. Het Tweede Kamerlid Drees heeft op het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- rij tuigenbelasting wet een amendement in gediend, waarvan de strekking 'is de ver dubbeling van de motorrijtuigenbelasting niet te doen gelden voor de autobussen van openbare lichamen en van semi-openbare vennootschappen, vereenigingen of stichtin gen, voor zoover betreft het vervoer van personen binnen ééne gemeente. Voorts heert de heer van Lidt de Jeude een amendement ingediend, dat ten doel heeft te geraken tot een geleidelijke invoe ring van de voorgestelde verdubbeling van de motorij.tuigcnhelasting voor auto's, welke door middel van andere dan benzinemoto ren worden voortbewogen, en wel in dier voege, dat het eerste jaar van die verhoo ging selehts 25 pet. wordt geheven en in elk dev eigende jaren 25 pet. meer, totdat het volte bedrag is bereikt. Dc Bijenkorf verkoopt geen windbuksen meer! Nasleep van de kogelgaatjes-af faire. Naar aanleiding van de voorgevallen inci denten met. windbuksen, heeft, zooals he kend, de Vereeniging, ter Bestrijding der Bandeloosheid zich in een request gericht tot den minister van Justitie ten einde tot verkoop-verbod van windbuksen te komen. Tegelijkertijd richtte de vereeniging een ver zoek aan de groote warenhuizen om eigener beweging den verkoop stop te zetten. Zater dag ontving dc secretaris der vereeniging van de hoofddirectie der „Bijenkorf" een brief waarin wordt medegedeeld, dat van dien datum af het artikel „windbuksen" niet meer verkocht zal worden, noch door het hoofdkantoor, noch door de filialen. De ver eeniging heeft onmiddellijk haar grootcn dank betuigd voor deze medewerking. SCHOENMAKERS BEHOEVEN NIET ZOO ERG KNAP TE ZIJN! Thans zijn ook voor den kantoormacliine handel, den kantoorboekhandel en de schoen- bedrijven bij Algemepnen Maatregel van Bestuur de Vestigingseisehen vastgesteld. Zij worden heden van kracht. Ten aanzien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformeerd als voor het hakkers- en slagersbedrijf, ter wijl als eischen van handelskennis voor dc ze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis zijn overgenomen, met uitzonde ring van het schoenl\erstellersbedrijf, waar voor zoowel voor vakbekwaamheid als han delskennis het diploma A van de Nationale Federatie voor de Vakopleiding in de Schoen makerij en den Schoerihandel is aangewe zen.' In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor heide eischen seichte één diploma. Deze regeling wercl wenschclijk geacht wijl 't voorshands te. wei nip in aansluiting aan bestaande verhoudingen bleek te zijn, in dien de toekomstige schoenherstellers volle ciig aan de eischen van het Middenstands diploma zouden moeten voldoen. Brandende trein reed verder Reizigers maakten alarm Het dieselmotorisch rijtuig, dat om 6!40 uur Zaterdagmorgen uit Amersfoort vertrok naar Arnhem, is hij Terschuur heet geloo- pen, waardoor brand ontstond in de motor ruimte. Het personeel van den trein had het wel bemerkt, doch men hoopte Barne- veld nog te hereiken. Reizigers hebben echter aan den noodrem getrokken, waardoor de trein tot stilstand kwam. Omdat blussching te Terschuur niet wel mogelijk was, is de reis echter, zij het met horten en stooten voortgezet, Te Barneveld aangekomen is de vrijwillige brandweer gealarmeerd, die de blussching krachtig ter hand nam. Mer heeft het interrieur van tweede en derde klasse naenoeg weten te redden, doch de motoiTuimte is geheel uitgebrand. De reizi gers hebben hun reis met een volgenden trein voortgezet. Ontslag-aanvrage wordt inge trokken. Het Hsb. verneemt, dat de burgemeester der hoofdstad, dr. W. de Vlugt, die per schrijven van 14 December 1938 aan H.M. de koningin, egen het laatst van April van dit jaar, eervol ontslag verzocht uit zijn hooge ambt, binnenkort in het openbaar be kend zal maken dat hij, in het Landsbelang zich schikkende naar den wensch der Hoog ste Autoriteiten, op zijn ontslagaanvrage is teruggekomen. Grensincident bi] Ungvar. In een gisteravond door de Karpatho-Oe- krainsche regeering uitgegeven officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat gistermor gen 25 zwaar gewapende Hongaarsche „ter roristen" nabij Ungvar de grens genaderd zijn en met zware machinegeweren het vuur geopend hebben. liet vuren werd 's middags voortgezet. eVrklaard wordt, dat de terroris ten gedekt werden door geregelde Hongaar sche troepen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens de lezing van het Hongaarsche te- legraafagentschap is hier sprake van een pro vocatie van Tsjechische militairen, die de zich op Hongaarsch gebied bevindende Hon gaarsche grenswachten voortdurend onder vuur hebben gehouden. Het Hongaarsche militaire commando hoeft bij het Tsjechi sche commando krachtig geprotesteerd. Reuter verneemt in militaire kringen, dat Hongaarsche en Tsjechoslowaaksche verbin dingsofficieren erin toegestemd hebben, hij een te komen teneinde het incident te on derzoeken. 't Is heusch nog wel grappig in Duitsch'and Minister Göbbels over de humor van thans. DE RIJKSGROOTEN ZIJN TABOE. Humor is er in Duitschland nog genoeg, constateert rijksminister Göbbels in een ar tikel in de Völkischer Beobachter naar aan leiding van het beroepsverbod voor vijf con ferenciers. „Een humor der breede volks massa. welke goedaardig, fatsoenlijk en be hoorlijk is en zoo noodig ook boertig en .agressief kan zijn." De z.g. intellectueelen en de society-snobs sluit de minister van dezen humor uit, al dus het Hsb. „Wordt de humor echter een ziekte des tijds en een' openbaar gevaar, een uiting van den eeuwigen neen- zegger, dan kan de regeering dit niet langer dulden, dan bijt zij van zich af, vooral als het z.g. humor betreft, die zich vergrijpt aan natio- naal-socialistische idealen, welke 't volk heilig zijn." De minister vraagt of het denkbaar ware, dat b.v. in Vaticaanstad een cabaret wordt geduld, waarin de heilige dingen der R.K. Kerk met spot worden overladen. „De conferenciers, die thans in Duitsch land politieke grappen verkoopen, weten, en begrijpen voor het meerendeel niets van de politiek, -van de zorgen der regeering en van de prestaties der partij; zij zijn niet in den Arbeidsdienst geweest, maar maken er we] hun satirieke grappen over" zoo klaagt de schrijver, die hen verder o.a. ook verwijt, dat zij zich over de Duitsche koloniale eischen vroolijk maken. „Dit alles zal. voor taan in Duitschland niet meer worden ge duld. De vijf verjaagden kunnen zich nu verdienstelijk gaan maken, door b.v. mee te helpen hij de militaire versterkingen in liet Westen." Er zijn in het openbare leven symptomen van verval, welke men bij tijden op doelr matige wijze tegemoet treedt. Wij weten, dat nu de anti-Duitsche bladen te Parijs, Lon den en New York voor onze arme conferen ciers zullen opkomen. Wij verwachten, dat de democratische gou- vernanten in West-Europa op aandoenlijke wijze zullen klagen over dit gebrek aan vrij heid van meeningsuiting in Duitschland. Dat zegt ons in het geheel niets meer. De opening der politieke conferentie van het Bengaal se he congres te Jalpargoeri is gekenmerkt door een in ident, dat zonder precedent is. Leden van den bond van socia listische studenten begroetten den nieuwen president van het cpngres, Soebhasboe, die, tevens de leider van den linkervleugel is, met den kreet „weg hl et Gandhi". Men be schouwt het incident als een reactie op een onlangs door Ganclliir afgelegde verklaring waarin hij zeide teleurgesteld te zijn dooi de benoeming van Bose. Hij had de voorkeur gegeven aan den meer gematigden Sitara- maya. Uit Antwerpen wordt aan de „Tndepen- dance Beige" gemeld, dat daar na afloop van een bijeenkomst, welke georganiseerd was om de in vrijheid stelling van Grammens, den hekenden Vlaamschen activist, te eischen, op straat verschillende incidenten hebben plaats gevonden. Betoogers hebben eenige tweetalige tramhorden vernield. De politie heeft enkele personen gearresteerd, o.a. de Vlaamsch-nationalist Leuridan x Borms, die in den loop van den avond weder op vrije voeten zijn gesteld. De Ossche nota „te zachtzinnig" De r.k. Maasbode schrijft o.m. als volgt over de Ossche nota van minister Goseling: De nota oordeelt wel heel zachtzinnig over het politieele optreden. Het ministerieele optreden tegen de mare chaussees was niet alleen volkomen gerecht vaardigd, maar kwam eerder te laat dan te vroeg en was eerder te zacht dan te scherp Dit laatste is verklaarbaar door de mede- deeling dat „de minister van Justitie geen rechtstreeks werkende middelen bezit om corrigeercnd in te grijpen, wanneer de op hem rustende verantwoordelijkheid van de rijkspolitiezorg hem daartoe noopt. M. a.w. de minister van Justitie erkent hier met zooveel woorden, dat hij, hoewel hoofd der politie, een deel daarvan niet recht streeks tot de orde kan roepen. Dit is nu wel gebleken, maar hiermee zijn wij niet klaar. Want de minister moet ons eens vertellen, hoe de burger, die het slachtoffer wordt van een onrechtmatig optreden van een mare- cha«6ee, zijn rechten kan doen gelden. Dan zullST veler oogen pas opengaan en dan zal men ook begrijpen, dat de huidige toestand absoluut onhoudbaar is. Als de erkenning daérvan het gevolg van dit trieste gebeuren is, zal er tenminste iets gewonnen zijn. Indien althans een hetere organisatie van de politie na deze erkenning dan ook een feit wordt. Minister Goseling de „zondebok" De Gelderlander (r.k.) schrijft over Oss: De ergerlijke sensationeele wijze, waarop maanden achtereen de gebeurtenissen en be weerde gebeurtenissen te Oss in een deel der pers zijn' gaande gehouden, hebben van die aangelegenheid een affaire gemaakt, die hij den objectieven beoordeelaar wel den in druk moet wekken, dat die campagne de be doeling had een anti-katholieke stemming aan te wakkeren en daarbij den katholieken minister van justitie een hak te zetten. Mi nister Goseling was de zondebok en die moest in de woestijn worden gewerkt; De tijden van de Nederlandsche rijders waren natuurlijk ook slecht. Langedijk paste zich nog het beste aan, maar dat de Oudkarspelaar over de 5000 meter een tijd van 11 min. 6-4 sec. maakte, spreekt) toch wel boek- deelen over de ongunstige baan- en weersomstandigheden. Koops startte op den tweeden dag niet. Hij voelde zich niet fit, zoodat het beter geacht werd, dat hij niet uitkwam. Ook te Riga heerscht de gevreesde griep en behalve Hei den en Haralds is ook Koops er het slacht offer van geworden. Berzins is Europecsch kampioen gewor den. De titelhouder, Mathisen, werd tweede. Het was vanzelfsprekend, dat de zege van den Lettischen student doe-de 15.000 toe schouwers enthousiast werd toegejuicht. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Mathisen (Noorwegen) 3 min. 6.9 sec. 2. Lammio (Finland) 3 min. 7.7 sec. 3. en 4. Berzins (Letland) en E. Bite (Letland), bei den 3 m. 8.1 sec. 22. Langendijk 3 min. 28.4 sec. 23 Buyen 3 min. 31.6 sec. 24. Zwanenburg 3 min. 34.2 sec. 5000 meter: 1. Berzins 9 min. 23.9 sec. 2. Johansen 9 min. 35.2 sec. 3. Mathisen 9 min. 35.5 sec. 4. Ekman 9 min 39.S sec. 18. Langendijk 11 min. 6.4 sec. 23. Buyen 11 min. 41.9 sec. 24. Zwanenburg 12 min. 7,3 sec. Algemeene rangschikking: 1. en Europeesch kampioen Berzins 216.973 punten; 2. Mathisen 220." 7 punten, 3. Jo hansen 221.3S7 punten, 4. Vasenius 222.677 punten, 5. Ekman 226.830 punten. 20. Langen dijk 241.540 punten, 22. Buyen 247.806 pun ten, 23. Zwanenburg 253.847 punten. Niet alleen over het IJselmeer De Mexicaansche oliegeschiedenis. Si£ ner Welles heeft op het Witte Huis na president Rooscvelt een bespreking ore de MexicaanschAmerikaansche betref kingen gehad, waaraan ook werd deelg nomen door den Mexicaanschon ïinvba» deur. Dergelijke conferenties zijn uitzon!1- ringen. In diplomatieke kringen sproei men dc hoop uit, dat men tot een mii;- lijke schikking zal kunnen komen op-:> wijze, die zoowel de onteigende petrojej j maatschappijen als de Mexicaansche h geering zou bevredigen. Ordemaatregelen in Tsjechoslowakije. -! ministerraad heeft een decreet goedp kcurd, dat de bepalingen der wet tot k- scherming van dc republiek verschep Beleediging van huitenlandsche staten r. hun vertegenwoordigers zullen "worden straft op dezelfde wijze als dat in dek treffende landen geschiedt. Standrecht in Hongarije. In verband e den aanslag, die gisteravond bij de hooit synagoge te Budapcst gepleegd is, heeft 4 Hongaarsche regeering voor het gehot) land het standrecht afgekondigd. Ondtt dit standrecht vallen alle aanslagen mc: ontplofbare stoffen, alle misdrijven int;, doodelijken afloop en aanvallen op politie, gendarmerie of militairen. De „Magyarsag' is voor acht weken, het blad van graai Bethlen voor vier weken verboden. Hongaarsche legatie verlaat Moskou. ft Hongaarsche- legatie te Moskou .heg(t in-,, gtr.uctie. van, Boedapest, gekregen, om Mosk kou onmiddellijk te verlaten m -A^'lWV met- liet besluit der Sovjct-regeevmg \w verbreking der diplomatieke hetrekkingal met Hongarije. Mén verneemt, dat het Pooh sche gezantschap voorloopig de Hongaar-; sche belangen zal behartigen. Japansche vulkaan werkt. De Asama.K vulkaan, is Vrijd'agavond in werking gs- weest. Een aschrègen heeft een groot ge bied bedekt. Aardschokken in Equadcr. In de afgeloc- 24 uur zijn, naar Vrijdag werd mede-I Schippers vragen sleepboot as sistentie. Zaterdagmiddag 3 uur is de sleepboot „Wil- helmina Goedkoop" naar het IJselmeer ver trokken om twee motorbooten, de Stad Sneek schipper Zijlstra en de „Maria", schipper Noorloos, die met bestemming Sneek reeds eerder de Oranjesluizen waren gepasseerd, gedurende den tocht over het IJselmeer te vergezellen. Beide schepen zagen geen kans om op eigen kracht door het ijs te breken. „Angst" Uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant, (lib.): De r.k. pers toont angst en is er reeds vooruit op bedacht kritiek op de nota van den minister van justitie betreffende de zaak Oss als minderwaardig, nl. opnieuw als anti-papisme, als disqualificeering van een heel volksdeel, als neerhalen van gezags dragers, als het zoeken van "een zondcnbolc enz. verdacht te maken. Het is met deze lieden precies als niet de nationaal socialisten: de mogelijkheid van een zakelijke, eerlijke opvatting, die afwijkt van de hunne en toch door het rechtsbewust zijn en zorg voor het algemeen belang wordt ingegeven, wordt hij den tegenstander niet aangenomen. De anti-papisten zitten daar dan achter of zoo voor de N.S.B. de Joden. Beide (r.k. en n.s.) spreken ook wel eens van de vrijmetselaars als de boosdoe^ ners van alles en nog wat, aldus het blad. De justitie zij paraat*! Naar aanleiding van het in beslag nemen der persen van het Nationaal Dagblad, welk beslag zooals bekend, inmiddels is opgehe ven merkt het Handelsblad (lib.) op: Toch blijven wij het jammer vinden, dat men op dit gebied niet reeds vroeger, en vooral frequenter, vervolgingen wegens be leediging heeft ingesteld Nu heeft men plot seling bij een vervolging gebruik gemaakt van een middel, dat zeker voor den gemid delden toeschouwer iets gewrongens heeft. Grooter gelijkmatigheid in activiteit op dit gebied zou het rustig vertrouwen in een juiste rechtsbedeeling ten goede komen. Wij zeggen dit. in hét volle besef van de voor zichtigheid welke in het algemeen ten op zichte van een zoo kostelijk goed als de pers vrijheid in een vrije samenleving behoort te worden in acht genomen. Maar eenmaal aangenomen dat vrijheid van critiek geen onbegrensde machtiging tot grove beleedi ging van anderen mag heteekenen, en dat de Nederlandsche staatsburger tegen zulke excessen bescherming mag verlangen, moge wij hebben dat al eerder geschreven de paraafheid waar noodig naar alle kan ten blijken. gedeeld, in het observatorium te Quito 31 aardschokken waargenomen. Senator Borah herstellende. De Aniöi kaansche Senator Borah, die Woensdag ten gevolge van griep ernstig ziek wa*, is thans aan de beterende hand. Zijn her stel heeft een snel beloop. Gaan de Mooneys uit elkaar? Toni K Rena Mooney zijn uit elkander gegaan, oir. dat, naar Tom Mooney heeft verklaard ia de afgeloopen 16 jaar hun levensopvat tingen geheel en volkomen onvereeni? haar met elkander zijn geworden. Tom Be vestigde niet do mededeeling van W vrouw dat hij zou willen scheiden. Men zal zich herinneren, dat de vakver eenigingsleider Mooney, na jarenlange ge vangenschap eindelijk in vrijheid is ge steld. Zijn vrouw heeft al die jaren hard nekkig voor zijn invrijheidstelling geijverd Na de arrestatie van Mevrouw ^ïanhdl. Als gevolg van de arrestatie van mevrou* Gandhi zijn de katoehbeurs en de effee- tenbeurs te Bomhay gesloten gebleven Op de goud-markt wercl slechts twee uur verhandeld. Britsch Koningshuis speciaal bewaakt. De Britsche politie heeft een speciale bf# waking ingesteld bij 't kasteel te Win® sor, waar de koning, de koningin en m heide prinsessen het weekeinde doorbrei* gen. De toegangen zijn gesloten en alü chauffeurs, die het park naderen, word® ondervraagd. Twee auto's met polilb agenten zijn vertrokken naar ChequeR waar Chartiberlain' verblijf houdt Zuidpoolgebied voor Amerika. De Ameii kaansche ontdekkingsreiziger, Ellswoiw is te New York aangekomen, en zegt op 430.000 vierk. mijl Zuidpoolgebied voor» Ver. Staten "te hebben beslag gelegd. EIls- worth heeft onlangs beslag gelegd op ontdekt gebied van 80.000 vierk. mijl. Vier dooden bij brand te Londen. Bij »r grooten brand in het Oostend van Lon den is een gezin van viei' personen in vlammen omgekomen. Kind door wolven verscheurd. In de h* schen van het district Dzisno is een 1HS_' rig meisje, dat van school huiswaarts keerde, door een troep wolven verscheurd- Uitbreiding van het anti-kominternpact? Het Japansch-ïtaliaansch-Duitsóhe vriend schapgenootschap heeft het. initiatief nomen tot het bijeenroepen van een con- terentie van gedelegeerden van alle Azifr 'ische volken, die, geïnteresseerd zijn h Ion strijd tegen het communisme, niet lw doel den antikomintorngcest van Azie o* ontwikkeling te brengen. De conferentw zou op 20 September te Tokio worden gy houden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2