Duisternis om ons luchtvaartbeleid Waarom geen belastinq- plaatje voor de auto? "conomische barometer Franco laat zich de wet niet stellen Nieuwe strubbelingen tusschen Japan en Rusland Gekleurde burgemeesters Italiaansche troepen concentratie aan de grens van Fransch Somaliland 1 £1 Bedoelingen der regeering on duidelijk. De Nederlandsche regeering voert op lucht vaartgebied een uiterst onvast beleid, aldus velen uit de Eerste Kamer in hun Verslag over Waterstaat.. Aanvankelijk scheen het, alsof zij alles er op wilde zetten, zich tot één vliegveld te be perken en dus centralisatie na te streven. Plotseling is dit alles weder veranderd, zoo dat men niet meer met zekerheid weet, wel ke de bedoeling is, De leden, hier aan het woord, dringen dan ook er op aan, dat de regeering ten spoe digste van hare voornemens te dezer zake zal doen blijken en zich daaromtrent zoo dui delijk zal verklaren, dat iedere twijfel aan gaande hare verdere plannen zal zijn uitge sloten, opdat aan de bestaande onzekerheid, die reeds te lang duurt, een einde kome. Verschillende leden stellen er prijs op te verklaren, dat zij geheel instemmen met de door de Tweede Kamer aangenomen motie Van der Waerden c.s. inzake de voornemens der regeering om te komen tot stichting van een centraal vliegveld. Andere leden hebben evenmin waardeering voor het beleid van de regeering in dezen. Zoo Waalhaven en Schiphol voor mi- taire vliegvelden noodig waren, had de regeering krachtiger moeten op treden, desnoods door de terreinen te onteigenen. Verschillende leden wenschen vóór alles het vliegveld Schiphol te handhaven en zijn van oordeel, dat bevorderd behoort te wor den, dat er een tweede vlieghaven bij komt. Vele leden stellen alsnog de vraag, welke voornemens de regeering heeft ten opzichte van het burgerlijk vliegwezen. De vliegtuigen voor de K.L.M. In verband met het aangevraagde bedrag voor luchtvaart-subsidie, wordt de vraag ge steld, of hieraan de voorwaarde wordt ver bonden, dat de K.L.M. voor haar bedrijf door onze vliegtuigindustrie Nederlandsche ver keersvliegtuigen laat bouwen, zulks in over eenstemming met de wettelijke goedgekeur de financieele overeenkomst tusschen het Rijk en de K.L.M., volgens welke laatstge- melde is gehouden als regel uitsluitend vlieg tuigen van Nederlandsch fabrikaat te bezi gen. 't Spaart tijd! De manier, waarop thans de auto mobilist den ambtenaar op den weg bewijzen moet, dat,hijzijn motorrij tuigen belasting netjes heeft betaald, komt sommige Eerste Kamerleden wèl wat lastig voor. En zij bevelen de regeering aan, de autobestuurders die altijd haast hebben, niet meer te dwingen hun papieren te toonen, doch een belastingplaatje in te voe ren, dat, op het vehikel aangebracht den man van den fiscus er in een „oogwenk" van overtuigt, dat de zaak o. k. is! Dit advies wordt onder vele andere raad gevingen in het voorloopig verslag over Economische Zaken gegeven. Wij lezen ver der in genoemde nota weer eens een klacht over te zware belasting der motorrijtuigen. Ook als het motorrijtuig niet of weinig wordt gebruikt, betaalt men belasting, daarom zou een benzinebelasting beter en billijker zijn. Tegen uitbreiding van ons auto park. Andere leden hebben zich afgevraagd of een vermindering van lasten op het autover keer drukkende, en daarmede dus practisch een aanwakkering van dat verkeer, voor ons land wel aanbeveling verdient. In andere landen moge het aantal motor rijtuigen naar verhouding grooter zijn dan ten onzent, de dichtheid van bevolking ten onzent, en daardoor het gemis aan groote, vrije verkeerswegen, vormen echter een be zwaar tegen een al te groote uitbreiding. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag tim Zaterd Effectexunarkt Aandeeleukoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am Bterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen De linksche vredesvoorwaarden acht hij onaannemelijk. MINORCA SPOEDIG ONDER RECHTSCH BEHEER? De linksche minister-president Negrin houdt vast aan zijn vredesvoorwaarden: 1. Vertrek der vreemdelingen. 2. Uitblijven van vergeldingsmaatregelen. 3. Volksstemming. Franco is het eens voor wat aangaat het vertrek der vreemdelingen aan het einde van den oorlog. Hij gaf daartoe, door tusschenkomst van Alva, opnieuw de verzekering. Wat de vergeldingsmaatregelen be treft, beweert men, dat hij er mis schien in zou toestemmen alleen be schuldigden in gewone delicten naar strafrechtbanken te verwijzen. Dit geldt niet voor politieke delicten. Daarentegen zou hij een volksstem ming volkomen van de hand wijzen. Franco zal Minorca bezetten. Engelsche diplomatieke kringen bevestigen dat Franco te Londen heeft doen weten, dat hij zich voorstelt Minorca te bezetten, doch dat hij voornemens is dit alleen door Spaansche troepen te laten doen zonder eenige buitenlandsche hulp. Aan deze verzekering hecht Engeland, evenals Frankrijk, natuurlijk groot belang, aldus verklaart men. De gedachte, dat een Britsche oorlogsbodem een afgezant van Franco naar Minorca zou overbrengen om met de autoriteiten op dat eiland te onder handelen, wordt door Engelsche diplomatie 30 Jan. tot 4 Febr. '39 31 Jan. tot 5 Febr. '39 81.5 90.3 122.1 94.8 68.4 75.1 51.1 76.3 100.7 83.8 75.0 52.7 96.2 79.2 100.4 96.7 97.5 109.4 100.6 107 0 ke kringen niet bij voorbaat van de hand ge wezen, hoewel zij dat een eenvoudige mo gelijkheid noemen. Een besluit zal alleen kunnen worden ge nomen na 'een meer uitgebreid contact met Franco en wanneer men zeker zal zijn van de bedoelingen der republikeinsche leiders. Het eiland Minorca behoort tot de Bale aren-groep en is steeds ongemoeid gelaten, alhoewel de Nationalen te Palma, op het naburige eiland Mallorca, een sterke vloot- basis bezaten. Minorca is sterk verdedigd en bood aan de Republikeinsche vloot steeds goede vlucht- havens. Mahon was de uitkijkpost voor de Catalaansche kust; deze stad was door een telefoonkabel met Barcelona verbonden. Franco's bedoeling is, het eiland tot overgave te dwingen. Vele geruchten deden destijds de ronde, dat Frank rijk op dit eiland aanspraak zou willen maken, om zijn positie ten op zichte van de Afrikaansche kust te kunnen handhaven. Op het kaartje kan men de strate gische beteekenis van dit eiland, ln den linkerhoek van de Middelland- sche zee, aflezen, zoowel van Fran- sche als Italiaansche zijde. Bérard over zijn reis. Bij zijn aankomst a'an het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Bérard, de Fran- sche afgezant naar Franco's regeering, de pers medegedeeld, dat hij zeer voldaan was over de ontvangst door de rechtsche auto riteiten te Burgos en dat het rustig in het lancl. was. Hij weigerde verklaringen over zijn missie af te leggen, doch hij gaf te kennen, dat het vluchtelingenvraagstuk den goeden weg schijnt op te gaan, daar de rechtsche auto riteiten bereid zijn de naar Frankrijk ge vluchte kinderen, vrouwen en ouden van da gen op te nemen. Ten aanzien van de miliciens schijnt Bur gos onderscheid te willen maken. De gemeenten blijven doorsukkelen Minister wenscht de finantieele verhouding rijk-gemeenten nog niet definitief te regelen. Uit de Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ten aanzien van de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten blijkt dat de minister de tijd voor een definitieve regeling nog niet rijp acht. De minister meent deze gelegenheid wel te mogen aangrijpen om enkele misvattin gen, welke blijkens het verslag met betrek king tot deze ontwerpen bij verscheidene leden der kamer bestaan, recht te zetten. Inderdaad komt in het kader der regee- ringsvoorstellen een bedrag van f 37.25 mil- lioen beschikbaar voor uitkeering aan de ge meenten. Aan het feit, échter, dat in de op stelling op blz. 14 der millioenennota sprake is van een verhooging van den post steun aan noodlijdende gemeenten op de begroo ting van binnenlandsche zaken, moet niet die beteekenis worden toegekend, dat alle gemeenten, die nu een extra-en of belasting bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvangen in de toekomst zullen worden in gedeeld bij de noodlijdende gemeenten. Het bedrag van f 35 millioen als vermoede lijk tekort op de gemeentebegrootingen voor 1939, dat de minister heeft genoemd, is ge baseerd op de aanvragen, welke door de ge meentebesturen voor dat jaar zijn gedaan. Den leden, die een drastische herzie ning van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten wegens haar onoverzichtelijkheid thans dringend noodig achten, kan de minister niet toegeven, dat de be wegelijkheid van den toestand geen hinderpaal zou zijn om thans een duurzame oplossing van dit vraag stuk aan de orde te stellen. In elk geval is een algehecle herziening der financieele verhouding, inzonderheid indien deze haar uitgangspunt zou moeten vinden in een principieele herziening van de taakverdeeling tusschen de verschillende openbare lichamen, zulk een tijdroovende zaak dat daaraan toch stellig een voor- loopige oplossing zal moeten vooraf gaan, wil men niet nog jaren blij ven tobben met de moeilijkheden, welke zich thans voordoen. Strenger optreden? Naar aanleiding van de opmerkingen van sommige leden, dat het toezicht der regee ring op de gemeenten in verschillende op zichten strenger moet zijn en dat de goedwi" lende colleges van Ged. Staten niet altijd bij haar de ondersteuning vinden die zij ver- dienén, moge de minister erop wijzen, dat de regeering bij haar toezicht op de gemeen- tefinancien vaak met z~er uiteenloopende belangen heeft rekening te houden. Het kun nen niet altijd de belangen der financien zijn, die den doorslag geven. Overigens ligt naar het oordeel van den minister de beste waarborg voor een ge zond gemeentewezen niet in de eerste plaats in een geregeld hanteeren van het goedkeu- ringsrecht, doch in de redelijkheid en voor zichtigheid van het gemeentebeleid zelf. MIDDENDAMTERREIN VOORLOOPIG NOG NIET BEBOUWD. Op verzoek der reqetrinq. Naar aanleiding van een verzoek van den minister van onderwijs, beeft de Amster- damsche gemeenteraad besloten het voorstel van B. en W. tot bebouwing van het middendamterrein, i.c. het verkoopen hier van aan een levensverzekering maatschappij aangehouden. Het regeerings verzoek werd door de S.D.A.P.-fractie fel bestreden. Zij achtte het een gebrek aan eerbied voor den Raad en wilde het gewoon negeeren. De communisten waren het hiermede eens. Over steenkolenconcessies in Noord.Sachalin. Door tusschenkomst van de Japansche am bassade te Moskou heeft de Japansche re geering geprotesteerd tegen een nieuw ge val van „niet te rechtvaardigen" tegenwer king in Japansche concessies in Noord Sacha lin. Het geval betreft een steenkolenconcessie te Agnewo, welke vroeger was verleend aan de Japansche Sakai Maatschappij, in overeenstemming met het Japansch-Rus- sisch verdrag van 1925, welke concessie latei- is overgedragen aan de mi.in bouwonderne ming van Noord Sachalin. De Sovjet regee ring probeerde deze concessie in te trek ken. Incidenten aan de Russisch- Mandsjoerijsche qrens. In een gisteravond te Moskou uitgegeven officieel communiqué wordt melding ge maakt van botsingen tusschen Sovjet-Rus sische grenswachten en Japansch-Mandsjoe- rijsche troepen aan de rivier de Argoen. Vijftien man der Japansch-Mandsjoerijsche troepen werden gedood of gewond. Een Sov jet-Russische grenswacht werd gedood en een gewond. DE GRENS Barcelona was gevallen, En ze vluchtte angstig weg, Bang voor wat er kon gebeuren, Zonder hulp of overleg. Langs de paden van de bergen Ging ze met den grootén stroom Van zoovele vluchtelingen Mee als in een hangen droom. Alles liet ze ginder achter Voor dat. ééne in .haar arm, Toegedekt met moeders halsdoek, Want zoo hield ze 't veilig warm. Hooger gingen steeds de wegen, Slechts nog sneeuw en ijs alleen, Dichter trok ze dan haar armen Om haar kleine baby heen! Kouder werd het, al maar kouder, O, ze had nog slechts één wensch, En ze moest haar doel bereiken, Veiligheid... de Fransche grens! Daar kon baby zich gaan warmen, Daar was zelfs misschien een bed, Of wat voedsel of wat kleeren, En hun leven was gered! Eind'lijk zag ze in de verte, Wat ze uren had gezocht, Daar, daar was de groote slagboom, En het einde van hun tocht!... Maar, toen ze werd toegelaten, Wat was haar ontzetting groot... In haar koude moederarmen Lag haar kleine baby... dood...! Barcelona was gevallen, En de vlaggen staken uit, Door zoovele groote landen Ging een juichend feestgeluid... Maar verlaten aan de grenzen Stond een moeder langs het pad, Die op heel de wijde wereld Niets en... niets meer over had! Februari 1939. KROES. (Nadruk verboden). De minister heeft geen voorkeur. Dat de minister tegenover benoeming van vrijzinnige canclidaten voor het burgemeestèr schap een ander standpunt zou innemen dan tegenover r.k. sollicitanten, weerspreekt hij in de antwoordmemorie aan de Eerste Kamer over de begrooting van Binnenland sche Zaken ten stelligste. In antwoord op de door andere leden ge maakte opmerking nopens de benoeming van sollicitanten, behoorende tot de S.D.A.P., deelt de minister mede, dat voor deze groep van candidaten dezelfde hierboven vermelde maatstaf wordt aangelegd. De P.T.T. als weggebruiker Nieuwe werkplaats geopend Gisteren is de nieuwe werkplaats der Rijks automobiel Centrale van het staatsbedrijf der P. T. T. te 's-Gravenhage officieel ge opend In zijn openingsrede werd door ir. H. J. Boeltje, hoofdingenieur-directeur, o. m. opgemerkt, dat de P. T. T. met 500 automo bielen tot een der allergrootste weggebrui kers van Nederland behoort, terwijl daar naast de Rijksautomobiel Centrale nog onge veer 150 auto's en ruim 100 motorrijwielen van verschillende andere Rijksdiensten ver zorgt. De werkplaats beslaat in totaal 4000 M2. Ook vliegtuigen naar Djidjiga. Volgens te Djiboeti ontvangen berichten worden Italiaansche troepen 6n vliegtuigen geconcentreerd in Djidjiga op 30 mijl ten westen van Britsch Somaliland en 125 mijl ten zuiden van Fransch Somaliland. Na de sporlijn gedurende zes maanden te hebben geboycot, heeft de Italiaansche re geering een overeenkomst gesloten m\ den spoorweg voor transport van 15.000 ton meel. 30.000 man troepen in Libye In 't Lagerhuis heeft Chamberlain medege deeld. dat volgens een van de Italiaansche regeering ontvangen informatie het aantal Italiaansche soldaten in Libyè tusschen de 30.000 en 32.000 bedraagt. WI ERIN GERM EER SLOOTDORP. Feestavond S.D.A.P. Gisteravond werd in hotel Smit alhier, een Filmvoorstelling gegeven door de afd. „Wie- ringermeer" van de S.D.A.P. Na een inlei dend woord van een der bestuursleden, werd de film vertoond: „Samengevoegd tot grooter doel", de bekende propaganda-film, welke reeds op vele plaatsen is vertoond en welke de belangstelling wekte van al de aanwe zigen. Hierna wefd nog vertoond „Herfst in de Alpen", een film waarin men mooie en ook indrukwekkende beelden ziet uit het Alpengebied. Deze film werd gevolgd door „Lenteweelde", een film welke blijkbaar is opgenomen te Amsterdam. Over het alge meen was het een levendige en zeer frissche film. De teekenfilm welke toen volgde, deed herhaalde malén de zaal schateren van lachen. Het eerste deel van de avond ,werd beslo* ten met een rede van den heer van Deelen. Spr. schetste in het kort het doel van den avond en wekte de aanwezigen, welke nog geen lid van de S. D. A. P. waren, er toe op om zich aan te sluiten. Na de pauze werd vertoond de film: „Hoe het was", een film waarin vroegere toestan den in de stad en op het platteland te zien zijn en daarnaast de verbetering die in dat opzicht is te constateeren. De filmavond werd daarna besloten met enkele woorden van den voorzitter, de beer Feikes, SCHAGEk NIEUWS UIT HET LIBERALE KAMP, Naar wij vernemen komen de. kieskringd Hoorn en Den Helder voor de a.s. Statenve: kiezingen met één lijst, waarop als numme! één is geplaatst de heer P. Stapel, oud-voo;, zitter van de Holl. Mij. van Landbouw tf Hoogkarspel. Als nummer twee staat onii plaatsgenoot, de heer Joh. de Veer, lid den gemeenteraad. Ons werd medegedeeld; dat de motieven van het combineeren i hoofdzaak zijn, dat men er zeker van wil &jj; een can'didaat uit landhouwkringen in Staten te krijgen. Ook al wordt numrn*, twee van de lijst niet verkozen, heeft menl den heer De Veer, voorman van zoovele lam bouworganisaties, een goede reserve. ALKMAhl v. Kooi- i. Meirf P, D.l CANDIDATENLIJST S.D.A.P. OFFHÜEfi, VASTGESTELD. Als uitslag van het gehouden referendu; onder de leden van de S.D.A.P., is de cani datenlijst aldus vastgeseld: W. van de Va!. C. Couwenhoven, M. Coerts, P. Dekker, FischerMulder, H. Habicht, mw. K( Kramer, N. Schats, A. Singeling, Jn. A. Steenis, P. Hartenberg, F. Tump, pijn, Jn. ter Haar. Het referendum heeft geen verandering! de voorloopige opstelling gebracht. Twee botsing* Gistermorgen te omstreeks 10 uur een zeswielig vrachtmotorrijtuig, een trut! met oplegger over de Kanaalkade in dè riet- ting Frieschebrug. Bij het remmen voor tegenligger slipte de vrachtauto en g tengevolge van de gladheid van den wj naar de rechterzijde van den rijweg. De op- legger kwam in aanraking met een gepar keerd staande auto. Beide motorrijtuig*: liepen schade op, welke onderling is gerc- geld. Nagenoeg op hetzelfde tijdstip -mocht «i tweede bestuurder bij het bijremmen vt; zijn personenauto het genoegen smakt; tweemaal om zijn as te draaien en met i> auto in botsing te komen met een tegemoï' komend motorrijtuig. Laatstbedoelde auti' werd vrij ernstig beschadigd, terwijl de aan rijdende auto lichte schade opliep. De glad heid van het wegdek was ook hier de ooi zaak van het ongeval. Door den dienst gemeentewerken is plaatse zand gestrooid. KOEDlll Ernstig auto-ongeval Fietsrijder zwaar gewoni Toen gistermiddag de chauffeur B. vai de firma Otter bij het passeeren van ef: paar meisjes te veel naar links uithaaklv reed hij eén der drie gebroeders Bloothool' aan. Dezen keerden per rijwiel van hui dagtaak aan de rubberfabriek van de Fi Stikkel huiswaarts en reden geheel recbü van den weg de auto van Otter tegemok De heer Frans Bloothoofd werd weggestoj gerd en kwam op het hek terecht van^ heer C. Raat. Zwaargewond werd B. L het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ov< bracht. Men vreest voor zijn leven. Het wiel werd geheel vernield. Dokter Hartog en de politie waren spoedij aanwezig. Voor de zooveelste maal is wed gebleken, dat de nieuwe weg door ha Gcestmerambacht ons in Koedijk heel vsi narigheid bezorgt. Oh ze smalle dorpsstraïi fungeert thans als uitlaat en is op he groote verkeer niet berekend. Meermal» moest de politie reeds optreden tegen ti snel rijden. Ook nu schijnt te hard rijd» oorzaak van het ongeval te zijn. Wegren breeding zal het eenige middel zijn om vee! vuldige herhaling van ongevallen te vooJ komen. tn/4, Dverpd Iet ij' SCHAGEN, 9 Febr. 7 Paarden 150410, 5 geldekoeien (magere' 100215, 20 idem vette 170250, 9 kalfkoel en 230270, 4 vaarzen 160195, 3 graskalve ren 4570, 197 nuchtere kalveren 4—1"2. 23 schapen vette 16—22; 100 overhoudfi 1015 2 bokken 312; 6 varkens (map re) 2024; 11 idem vette p. kg. 0.47-O.Ï 46 biggen 9—16; konijnen 0.75—1.80; kippf- 0.75—1.20. AMSTERDAM, 8 Febr. Veemarkt. 225 vette kalveren: le li' 6872 ct., enkele hooger, 2e kw. 5466 c- 3e kw. 4252 ct. per kg. levend gewicl 100 nuchtere kalveren f 5S per stuk, 1 varkens: vleesehvarkens, wegende van 90 110 Kg. 5758 ct., zware varkens 56571 vette varkens 5556 ct. per Kg. slachtgf Aangevoerd 1 wagon geslachte runden uit Denemarken. Overzicht: Vette kalvers behoorlijke aanvoer;, handel kalm, eerej kwaliteit, waarvan weinig aanvoer, goed s plaatsen. Andere lui en moeilijk prijshou dend. Nuchtere kalveren, gewone aanvott sleepende handel, prijzen lager. Varkens." matige aanvoer, handel sleepend, zelfde prijzen. 7.WAAG, 8 Febr. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken. Bramley's 19—23, Alicante 38—43, WinteP jan 23—29, Giese Wildeman 26-31, Presec. van Emroland 31—35. WARMENHUIZEN. 8 Febr. Roode kool 3.70—6.70. gele kool 4.40-6.M Deensche witte kool 3.70—4.50, drielingen, uien 4.—, uien 5.10—5.80, grove uien 4$ Aanvoer: 41.000 Kg. roode kool. 9600 K* Ie kool, 35.700 Kg. Deensche witte kool, 3i»j Kg. uien. MIDDENMEER, 8 Febr. Graanbeurs. jVitfe haver 6—6.40, gi'oeW erwten 910.25. duiveboonen 11—12. blau®' maanzaad 30—31.50, karwijzaad 19.50-*, BROF.K OP T.ANGENDT.TK, 9 Febr. Voorloopig bericht. Uien 4.10—5.20, drie lingen 3.10-3.70. grove 4—4.40. stek 6O-90J Peen B 3.90—4.10: A 1.60-1.70. C 3j kroten 2.60—4; roode kool 4.70-6.90; kool 3 40—6.10. NOORnsCHARWOITDE, 9 Febr. Uien 4.505.40, drielingen 4.104.60, ftt® 4.505.10. gpie nep 2.20, peen 34-50» peen 1.10—2.70. Kroten 2.70—3.90; roode kool 3.70-6$ gele kool 4.806.40; d. witte kool 3.50—»$ De veilin gduurt voort.

Schager Courant | 1939 | | pagina 13