Onthulling gedenksteen voor Hugn de Groot DE WERELDl 't Spookt Felle aanval op den Min. van Onderwijs Suriname ongeschikt voor blanke kolonisatie in de Witte Wijk Onze Vorstin naar België Soepele toepassing van het Noodwetje Lage bewolking boven Schiphol Jaspar plotseling overleden Het aftreden van het Hongaarscbe kabinet Een smalgeluidsfilm van de Spoorwegen Post vluchten op Indiê lsinRap-15 15 Fe»| in w e ini woorden Eerste Kamer EEN „RUSTIGE BUDGETAIRE POLITIEK" ACHT PROF. SLOTEMAKER DE BRUÏNE NOODZAKELIJK. DE VEELOMSTREDEN BEGROOTING AANGENOMEN. Gisteren delibereerde de Eerste Kamer ver der over de begrooting van Onderwijs. De anti-rev. afgevaardigde, de heer Wolt- jer zegt, dat de kwestie, der leerlingenschaal het geheel* Kabinet aangaat; men moet den minister niet eenzijdig aanvallen. Voor een ingrijpende vernieuwing in liet onder wijs, waarbij de opnoeming van vakken en van eenig leerplan in de wet achterwege zou worden gelaten, acht spr. den tijd niet rijp. Tenslotte betoogt spr. dat de christelijk-na- tionale school aan haar roeping moet kun nen voldoen. De heer de Rijke (N.S.B.) brengt ter te gemoetkoming aan geopperde bezwaren een wijziging in den tekst zijner motie aan. Zij luidt thans: „De Eerste Kamer van oordeel dat de thans geldende leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs veelal een goed onder wijs in den weg staat, acht het gewenscht, dat deze leerlingenschaal wordt verlaagd." 't Is geen pretje! De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruine, wijst in zijn antwoord wederom op de fi- nancieele onmogelijkheid om te voldoen aan alle wenschen. In een tijd als dezen is men, aldus spreker, zeker niet voor zijn genoegen minister van Onderwijs! Dat er „niets" kan gebeuren, wijst sprekers begrooting geens zins uit. Indien de leerlingenschaal-1923 zou wor den hersteld, dan zou er voor niet meer dan 1100 nieuwe onderwijzers plaats komen. On geveer 1300 zestigjarige onderwijzers zijn afgevloeid. Het capitulantenburcau heeft aan vele werklooze onderwijzers een plaats weten te bezorgen. Spr. is op cultureele, sociale en pae- dagogische gronden voorstander van een rustige budgetaire politiek met bet-ekklng tot het onderwijs. Het Kabinet is het op dit punt met hem. eens. Dat spr. koud en ongevoelig is voor verlaging der leerlingenschaal,. vindt hij „onbehoorlijk" gezegd. „Ondemocratisch". De wijze waarop de r.k. vertegenwoordi ger, de heer de Jong, gisteren den minister op grond van het onderwijsverslag bestre den heeft, acht spr. in strijd met de demo cratische beginselen. Als dat zoo doorgaat, zou spr. zijn ambtenaren moeten opdragen, dergelijke uitlatingen over de leerlingen schaal in het openbare verslag achterwege te latèn. Aan de motie-de Rijke heeft de regeering geen behoefte. Dat ons onderwijs te intellectualistisch, te overladen en te zeer uniform zou zijn en het hooger onderwijs te star georganiseerd, be strijdt spr. Wat de vernieuwing bereft, bij het voorbereidend hooger en het middelbaar onderwijs is meer behoefte aan vrijheid dan bij het lager onderwijs. Reeds in 1SS7 werd geklaagd o,ver een zekere overlading van vakken. Men zou reeds veel kunnen berei ken door het scheppen van een meer rustige sfeer in de gezinnen, zoodat de leerlingen beter hun huiswerk kunnen maken. In het gebruik der Nederlandsche taal in Nederland en België kome éénheid. De taal kundige geslachten dienen vast te staan. Scherpe repliek. De heer De Jong (r.k.) zou wenschen, dat de minister zeide: „Ik verlang verlaging van de leerlingenschaal en indien ik dat niet kan bereiken, ga ik Ueen!" De heer De Rijke (n.s.b.): U zoudt dus al leen minister willen worden om weer heen te gaan! Na re- en dupliek wordt de motie-de Rijke met 23 tegen 15 stemmen verworpen (vóór de vrijzinnig-democraten, sociaal-democraten en nationaal-socialisten). De onderwijsbegrooting wordt met 24 tegen 13 stemmen aangenomen (te gen de nationaal-socialisten en de sociaal-democraten). Provinciale luchtverdediging. Aan de orde is de begrooting van Binnen- landsche Zaken, waarover nog slechts één spreker de gelegenheid krijgt iets te zeggen. Het is de heer Pollema (c.li.), die het be sluit van de provincie Friesland zelf het luchtafweergeschut tér bescherming van de Electrisclie Centrale te Leeuwarden te be kostigen, rampzalig noemt voor onze een dracht. Te ruim vier uifr wordt de vergadering verdaagd tot heden. Tweede Kamer Het medisch beroepsgeheim. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Surinaamsche begrooting goedgekeurd. Minister Weiter, die een reeks van spre kers te beantwoorden heeft, houdt tijdens de behandeling een rede, waarin hij als hoofdpunten van het streven van de re geering ten opzichte van Suriname aan geeft: 1. Menschen naar Suriname brengen, en wel Javanen. Voor blanke kolonisatie is Suriname niet geschikt, tenzij voor kapi taalkrachtige personen, die zelf geen han denarbeid verrichten; 2. zorg voord en kleinen landbouw, o.m. door irrigatiewerken en wegenaanleg. De hospitaal-kwestie. Tijdens de debatten komt de bekende kwes tie van 'f. medisch beroepsgeheim ter spra ke. De directeur van het hospitaal te Para maribo heeft, zooals men weet, van de doktoren inzage in de ziektegeschiedenis sen der patiënten gevraagd en dit heeft zoowel onder de doktoren als onder de Su rinaamsche bevolking groote verontwaardi ging gewekt. Enkele artsen weigerden aan het verzoek van hun directeur te voldoen. Verschillende sprekers vragen onderzoek naar deze kwestie door een deskundigen commissie. De minister deelt in zijn antwoord mede, dat over de hospitaal-kwestie in het orgaan „De West" scherpe artikelen zijn versche nen, die er toe geleid hebben, dat de Gou verneur den eersten termijn van den pers- breidel heeft toegepast, die verder geen ge volgen heeft. In ons land zijn de ziektegeschiedenissen het eigendom van de ziekenhuizen. Spreker noemt in dit conflict van recht tegen recht de eenige oplossing, dat de arts het zieken huis verlaat. De minister vertrouwt, dat deze zaak luwt. Donderdag a.s. komt de Kamer weder bij een. Arbeiders vinden mensohelijke ge raamten ln het Drentsche veen. Bij de ontginning van een hooggelegen weiland in werkverschaffing onder de gemeente Smilde (Dr.) werden dezer dagen een aantal menschelijke geraam ten aangetroffen. Enkele, in vrij goeden staat verkeerende hecnderein doen ver moeden, dat zij afkomstig zijn van on volwassen personen. Het weiland ligt in den zuidelijken hoek van Drentsche Hoofdvaart en Witte Wijk; op oudere kaarten is het hakhout. Volgens bejaar de omwonenden mochten de pachters van dezen grond hierin nooit graaf werk verrichten. Do lijkkuilen liggen, onregelmatig ge richt, over enkele aren oppervlak ver spreid; de diepste is pl.m. 50 c.M. en zii doorsnijden zoodoende een 30 c.M. dikke laag bruin veen, die onder de 20 c.M. dikke graszode ligt. Op het terrein werden enkele steenen werktuigjes aan getroffen, waarbij een transversaal be werkte vuursteonen meskling. Oude volksverhalen maken melding van raad selachtige nachtelijke verschijnselen in dit gedeelte langs de Witte Wijk» Datum van het tegenbezoek aan Koning Leopold vastgesteld. Naar ya^ o^fjcië^lé ajfl^iyqrjlt medeger deeld, is thans vastgesteld, dat het bezoek van H.M. de Koningin aan Z. M. den Koning der Belgen zal plaats vinden van 23 tot en met 26 Mei a.s. Tol nog toe wèl processen-ver baal, maar geen inbeslagname der wilde bussen. Nu het gewijzigde Reglement Autovervoer Personen (R.A.P.) gewijzigd en aangepast aan het Noodwetje, door de Eerste Kamer is aangenomen en gisteren van kracht is geworden, deed zich de vraag voor, welke houding tegenover de wilde busdiensten zal worden aangenomen. De politie te Amsterdam is, naar de Msb. verneemt, gisteren niet opgetreden tegen de wilde busdiensten, om dat bij den officieelen tekst van 't betreffende noodwetje nog niet in haar bezit heeft. Wanneer deze tekst echter zal zijn ont vangen, bestaat het voornemen om aan de hand van de artikelen processen-verbaal te gaan opmaken, zonder daarbij de auto's in beslag te nemen, zoodat de dienst normaal kan worden onderhouden. Tot het verhinderen van den dienst door in beslag nemen van de bussen zal alleen worden overgegaan, wanneer de officier van justitie opdracht geeft om tot dergelij ke maatregelen tegen de wilde busdiensten over te gaan. In Rotierdam zijn gisteren de verschillen de busdiensten als tot nu toe blijven rijden De politie heeft niet. ingegrepen en den bussen geen moeilijkheden in den weg ge legd. Te 's-Gravenhage werd tegen ej/^ele bus sen proces-verbaal opgemaakt. Hier heeft de politie zich ertoe bepaald, slechts één bus van elke onderneming te verbaliseeren, zoodat de andere bussen van eenzelfde maat schappij hun tocht ongestoord konden voort zetten. Twee toestellen konden er niet landen. De zeer lage bewolking, welke in den la ten middag en avond boven Schiphol hing, was oorzaak, dat twee toestellen gisteren niet op de Amsterdamsche luchthaven kon den landen. Om half zes verscheen het lijn- vliegtuig van den dienst LondenAmster damBerlijn van de Deutsche Lufthansa boven het vliegveld. Aangezien dalen te ris kant was, kon geen toestemming daartoe gegeven worden, waarop de piloot besloot door te vliegen naar Hannover, waarschijn lijk om er de voor Amsterdam bestemde passagiers af te zetten. Het K.L.M.-toestel Kievit van den dienst LondenRotterdamAmsterdam, dat om kwart over acht op Schiphol moest aanko men, is in verhand met de slechte weersge steldheid op Waalhaven blijven staan. Henri Jaspar, die nog dezer dagen door den Koning belast werd met de vorming van een nieuwe Belgische regeering, in welke taak hij niet was geslaagd, ondanks de geweldige inspanningen, welke hij zich getroost had, is gisteravond, na nog eerst plotseling te zijn geopereerd, gestorven. Jaspar is 68 jaar oud geworden, en leed sinds jaren aan een latente ingewandziekte Als vooraanstaand lid der Katholieke Par tij heeft hij in den loop der jaren vrijwel alle departementen hestuurd. Imredy is van Joodsche afkomsi. Het Hongaarsohe telegraafagentschap pu bliceerde gisteren het volgende officieele communiqué: De leden van dé rëgèering zijn in minis terraad bijeengekomen en hebben op voor stel .van Imredy besloten den rijksbestuur der Horthy het ontslag van het kabinet aan te bieden. Na den ministerraad is Imredy door den rijksbestuurder ontvangen. Hij heeft hem toen het ontslag van de regeering Overhandigd. Horthy heeft het ontslag aan vaard èïi het kabinet belast met de afdoe ning der loopende zaken. Imredy van Joodsche afkomst. Minister-president Imredy heeft zijn af treden officieel bekend gemaakt in de ver gadering van de regeringspartij, welke gis terochtend is gehouden. Hij motiveerde zijn aftreden met te wijzen op zijn Joodsche vooroud.ers. Een van zijn overgrootouders van moederszijde was Jood. Men zal zich herinneren, dat Imredy eeni- gen tijd geleden, hiertoe door de oppositie pers genoopt, in het openbaar zijn Joodsche afkomst ontkend?. Teleky als nieuwe premier ge noemd. Graaf Teleky, de minister van opvoeding, heeft een onderhoud gehad met Horthy en Imredy. Ook Daranvi heeft een bezoek ge bracht aan den rijksregent. In niet officieele kringen wordt medege deeld dat Imredy is afgetreden, omdat hij zich in zijn werk gehinderd voelde door de persoonlijke animositeit van zijn tegen standers. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan. Naar wij vernemen zal de Nederland- sche Film-Associatie Visie in op dracht van de Nedei'landsche Spoor wegen. ter gelegenheid ,van het hon derdjarig bestaan daarvan een smal geluidsfilm van ongeveer een half uur vertooningsduur vervaardigen. De regie en het manuscript zijn van Max de Haas. De film bevat een aantrekkelijk en artis tieke filmisch verantwoorde verhaaltrant, waaraan de geschiedenis en ontwikkeling van onze nationale spoorwegen ten grond slag liggen. Men zal zich herinneren, dat reeds verleden jaar de Film-Association Visie de opdracht kreeg van de Nederlandsche Spoorwegen tot het maken van een jubileumfilm ter gelegen heid van het eeuwfeest der spoorwegen. De bedoeling was deze film op normaal-breedte te vervaardigen, zoodat ze in alle bioscoop theaters zou kunnen worden geprojecteerd. De Nederlandsche Bioscoophond was toen van meening, dat het hier geen cultureel- documentair filmwerk betrof, maar aange zien de film beoogde de aandacht, van het publiek in gunstigen zin op 'n bepaalde on derneming te vestigen, deze als een reclame film moest worden beschouwd. Hierdoor werd de vertooning der'film op normale wij ze in de bioscooptheaters onmogelijk, aan gezien de Spoorwegen niet wenschte te vol doen aan de voorwaarden, welke door den Bioscoopbond voor het vertoonen van re clamefilms worden gesteld. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ten gevolge hiervan van het eerste plan afgezien en thans den heer Max de Haas opdracht gegeven tot het maken van oen geluidsfilm, die in groote trekken dezelfde onzet zal heb ben als de voorgenomen normaal film en die buiten de bioscopen om, kan worden ver toond. Indrukwekkende plechtigheid te Londen Minister Patijn brengt een bood schap van H.M. de Koningin over. In aanwezigheid van een gezel schap vooraanstaande staatslieden rechtskundigen, en andere autoritei ten is gistermiddag in de Neder- landsch Hervormde Kerk in Austin Friars te Londen op initiatie! der Grotius-socity, in 1915 door lord Rcay opgericht, eên gedenksteen onthuld voor den grooten Nederland- schen rechtsgeleerde en grondlegger van het internationaal recht, Hugo de Groot. O.m. waren aanwezig de Britsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Lord Hali- fax, de Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, de lord- mayor van Londen, en de voorzitter van de International Law Association, lord Macmil- lan. De Nederlandsche gezant te Londen, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, kon wegens verblijf buiten Engeland niet aanwezig zijn, doch bijna alle leden der Nederlandsche le gatie woonden de plechtigheid bij. Vier eereplaatsen werden ingenomen door vier afstammelingen van Hugo de Groot. Na de plechtige onthulling van den ge denksteen sprak eerst de voorganger der Ncd. Gemeente te Londen, ds. J. van Dorp en vervolgens de voorzitter van de Interna tional Law Association, Lord Macmillan. Rede van minister Patijn; een koninklijke boodschap. Na afloop der plechtigheid zaten de aan wezige autoriteiten aan bij een lunch, die werd aangeboden door de Draper Society. Hier heeft minister Patijn een rede gehou den en de boodschap voorgelezen, welke door H. M. de Koningin tot de International Law Association en de Grotius-vereeniging is ge richt. Deze boodschap luidde aldus: „Het heeft de Koningin verheugd te ver nemen dat het gemeenschappelijk besluit van de International Law Association en de Grotius-vereeniging om in Londen een mo nument op te richten ter nagedachtenis van Grotius, thans ten uitvoer wordt gebracht. Het is Haar een bron van bijzondere vol doening dat de gedenksteen, bestemd om zijn naam in de hem wel bekende city te eeren, geplaatst is in de* kerk, welke voor zijn landgenooten sinds 1550 steeds de plaats is geweest van hun godsdienstoefeningen, en waarvan derhalve met reden ondersteld mag worden, dat hij zelf daar ter kerke ging. De Koningin vertrouwt dat dit monument, tot heil van de wereld, er toe moge bijdra gen om de denkbeelden, waarvan deze zoon van Nederland een voorvechter was, op het gebied van de internationale betrekkingen te vereeuwigen". Toespraak van Lord Halifax. Aan het noenmaal der Draper Society heeft Lord Halifax het woord tot minister Patijn gevoerd. Nadat de Britsche staatsman onzen minister hartelijk welkom had gehee- ten en uiting had gegeven aan zijn groote waardecring voor de boodschap van Konin gin Wilhelmina, herinnerde hij er aan, dat minister Patijn de aandacht had gevestigd op Grotius' woorden: „Indien de wapenen eenmaal zijn opge nomen, wordt alle eerbied voor goddelijk en mensclielijk recht weggeworpen, alsof de mensch voortaan het recht zcui hebben onge breideld alle misdaden te begaan". „Tndien dit 300 jaar geleden waar was, al dus Halifax, hoeveel te sterker geldt 't dan thans, nu een geheele bevolking in den maal- stroomw ordt getrokken. De laatste oorlog heeft geleerd, dat materieele schade en ver woesting van het economische stelsel min der moeilijk te herstellen zijn dan de scha de aan de moreele structuur der volken." DE MISHANDELING VAN OUD-MINISTER VAN SCHAIK. Straf in hooger beroep ver zwaard. De 38-jarige accountant B. I-I. M. B., is door den Haagschen politierechter tot ze ven weken gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij den oud-minister van justitie, Mr. van Schaik een klap in het gezicht heeft ge geven. In hooger beroep verzwaarde het Haagsche Gerechtshof deze straf tot vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. PUBLICATIE EXTRA KALVERSCHETSEN. Evenals verleden jaar zullen ook dit jaar wegens de schade, door mond- en klauw zeer aan den melkveestapel toegebracht, ex tra kalverschetsen worden uitgereikt. Uit gegaan wordt daarbij van vrouwelijke die ren boven 1 jaar, welke tot den melkvee stapel behooren en na 1 Mei 1938 ten gevol ge van het mond- en klauwzeer zijn gestor ven, in nood zijn geslacht of onherstelbaar wrak zijn geworden. Als onherstelbaar wrak worden in dezen beschouwd de dieren, wel ke geenerlei waarde meer hebben, noch voor de fokkerij, noch voor de melkcrij, noch voor de mesterij, of voor de weiderij. Zij, die meenen. voor deze extra-toewij zing van kalverschetsen in aanmerking te komen, dienen ten spoedigste een aanvraag formulier bij hun districtssecretaris of kan toorhouder aan te vragen. Deze formulieren behooren in het tijdvak van 20 t.m. 28 Fe bruari bij de landbouw-crisisorganisatie in hun provincie te worden ingediend. Aan vraagformulieren. na 28 Februari ingezon den, kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. 's-Gravenhage, 13 Febr. 1939» (Adv.) (Srei| lIodhp- 15 HRan*- 15 H Wielewaal L ,5 p b lAthene ]5 F t (terugreis) I H I 9choe iNapels 15 FebiJ.Vlex. 15 Foto (heenreis) I I Pelikaan kiedan 15 Fcbrlnang. 15 Febij (terugreis) I I Kanaalwerken in Duitschland. Aan hi groote D.uitsche bouwprogramma zijn thans nog twee groote werken toegevoegd, n.1 de verbreeding van het Noord'-Oostzeeka- naai en de verbetering van Béneden-Elbe. Franco gaat ambtenarencorps zuiveren. De rechtsche regeering zal overgaan tot een zuivering van het ambtenarencorps voor zoover dat tot nu toe in de republikein- sche zóne is werkzaam geweest. De Italiaansche troepen in Libye. normale sterkte van het Italiaansche gar nizoen in Libye bedraagt ongeveer 30.000 man. Officieele aanwijzingen over de te genwoordige sterkte worden te Londen niet gegeven, doch het door zekere bil den genoemde cijfer van 60.000 wordt niet tegengesproken. Ciano zou aan Perth heb ben verklaard, dan eerst, de sterkte te ver minderen als de toestanden normaler wor den. Minder ongelukken in de Ver. Staten. nationale veiligheidsraad deelt mede, i het aantal ongelukken met doodelijken af loop in 1938 95.000 bedroeg, hetgeen 10.209 minder dan in 1937 is en het laagste to taal sedert 1933 vormt. Het aantal gewon den was in 193S 700.000 minder dan in het voorgaande jaar. Vesuvius begint raar te doen. De Vesuviu! de bekende vuurspuwende berg bij Napels begint weer kegelvormig te worden. Het zelfde verschijnsel is waargenomen twee jaar voor de noodlottige uitbarsting van April 1906. Toen is de kogel gedurende de erupties verdwenen. Tien jaar geleden vormde zich ook een kegel, die zich tot ongeveer 1200 meter boven cle oppervlakte der zee verhief. Finsche eilanden geisoleerd door d warmte. Duizenden bewoners van de eilan den van den zuidwestelijken Archipel zijn geisoleerd tengevolge van het uitzonderlijk warme weer. Het ijs is namelijk te dik' ora scheepvaart mogelijk te maken, terwijl men ook niet per slede of te voet de ei landen kan bereiken. Ei" zijn echter vit- doende voedselvoorraden, en post en krafr tèil''wórden' door vliegtuigen"uitgewor Ariseering van het Duitsche bedrijfsleven. Bij decreet heeft Funk de ariseering van den groothandel en de industrie gelast Dit decreet is evenwel niet van toepas sing op de Joodsche liefdadmheids-instel- lijigen en de emigratie-burefux. Guam wordt wel versterkt! De Amerikaan sche vloötcommissie heeft een crediet van 68.400.000 dollar goedgekeurd voor de ont wikkeling van luchtvaart- en vlootstcun- punten in den Stillen Oceaan en elders Met veertien tegen vijf stemmen werd een motie verworpen van den republikein Hess, die verlangde, dat het eiland Guam van de beoogde werkzaamheden zou wor den uitgesloten. Geen jodenhater zal in Amerika rechten. De leider van de Duitsche nationaal-socia listen in cle Vercenigde Staten, Kuhn, is niet toegelaten als lid van een jury om zijn anti-semitische gevoelens. Kuhn wordt beschuldigd nauw te het ben samengewerkt met Griebt, die zich] door vlucht heeft onttrokken aan een pro] ces wegens spionnage. Geen verzet tegen Amerikaansche luel vlootplannen. In het huis van affl vaardigden heeft zich geen enkel verz«r geopenbaard tegen het programma tot ver-1 sterking van de luchtmacht. Iedereen tl overtuigd van cle noodzakelijkheid aantal toestellen te brengen op 5500. j De Fransche vliegtuigbesielling. Omt«- de Fransche bestelling van vliegtuig I wordt nader gemeld, dat de kosten van/ ze vliegtuigen meer tlan zestig milli f dollar bedragen. De vijfhonderd besté toestellen zijn verdeeld over de üou$ Company, Curtiss, Glen Martin en de Nor- American Aviation Corporation. Een vliegtuigongeluk met een politiek staal tje. Na het verongelukken van een vlitf I tuig met leden van cle IJzeren Garde i>' de Roemeensehe politie een tasch met be langrijke documenten in handen gevalle®- Deze waren bestemd voor dc naar het bui tenland gevluchte leiders. De Iersche defensie. De lersche ministe' van defensie heeft gisteravond in den Dail medegedeeld, dat de rcgcoring beslo ten heeft, voor de versterking van de dfr fensie een bedrag van 5h$ millioen uit te trekken buiten het jaarlijksche be drag van 2.250.000 pond voor het leger in' de komende jaren, hetgeen een half m"' lioen meer is dan cle uitgaven in cle voor afgaande jaren. De regeering wilde een leger vormen van 30.000 man. Ook buitenlanders in Duitschland arbeid dienstplichtig. Krachtens een hedcr- uitgevaardigde verordening kan, als d® uitvoering van dringende werkzaamheden van nationaal belang door het gebrek aan arbeidskrachten in gevaar wordt gebracht een beroep worden gedaan op iederen i® Duitschland wonenden buitenlander, even als op iederen Duitscher. Opbrengst Joodsche boete valt tegen. M gelooft stellig, dat het tweede gedeelte van cle aan de Joden opgelegde boete een vet' geringere opbrengst heeft opgeleverd dan cle eerste heffing, aangezien vele Jode® reeds hun volledige boete hebben betaal® en uit het land getrokken zijn. Nog vee. meer Joden waren vermoedelijk in het 1^ heel niet in staat om de quota van van daag te betalen.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2