,,'t Wordt tijd dat U uitrukt, burgemeester!" Donderdag 16 Februari 1939 Tweede blad RAAD SCHOORL Had de heer Kriller een ie groote fantasie? Geen scheeve toren van Pisa, maar scheeve huizen van den Postweg! De burgemeester ver gadert nooit meer zonder getuigenl Zéér booze woorden Alk- maar's gas. - Het gaat goed met het rijwielpadDe heer Duin was toch niet zoo kwaad op voorzitter, als eerst gedacht. De scholenkwestie aan de orde. Binnenkort een bordje: bouwterrein uitverkocht? Gistermiddag vergaderde de raad. Voorzitter was de burgemeester, Baron von Fridagh; secretaris de heer W. K. Be- lónje. Als de burgemeester deze eerste vergade ring in het nieuwe jaar met goede wen- schen heeft geopend, en de notulen zijn goedgekeurd, komen aan de orde eenige INGEKOMEN STUKKEN. Hiervan noemen wij: Eenige formeele stukken van Ged. Staten. Deze worden voor kennisgeving aangeno men. Schrijven d.d. 17 Jan. van den Houtvester jn de Houtvesterij „Haarlem", houdende jnededeeling, dat genoemde functionnaris gemachtigd is aan de Gemeente te verkoo- pen ten behoeve vand en aanleg van het rijwielpad een strook gronds, deel uit makende van den tuin der voormalige boschwachterswoning te Catrijp, ter opper vlakte van c.A. 142.voor een bedrag van I 71.—. B. en W. stellen voor tot aankoop van ibedoelde grond over te gaan. Aldus besloten. Schrijven d.d 23 Maart 1939 van het R.K. Kerkbestuur te Schoorl houdende verzoek tot het verkrijgen van de voorschotten als bedoeld in de artt. 103, 6e lid en 101 bis, 7e lid der L.O.-wet 1920 voor 't dienstjaar 1939, ten bedrage van f 1556.55. B. en W. stellen voor het gevraagde voor schot te verleenen en deelen mede, dat het bedrag der vergoeding per leerling f 11.53 bedraagt, bij een aantal leerlingen van 135. Aldus besloten. Adres met toelichting d.d. 30 Jan. j.1. van <ien heer C. Kriller alhier, houdende ver zoek hem een schadevergoeding te willen toekennen ten bedrage van 200, in ver band met vermeende stopzetting van den bouw eener woning in opdracht van den heer A. P. Koster te Utrecht, .welke woning werd gebouwd aan den Postweg. B. en W. deelen mede, dat indien al van stopzetting sprake ware geweest, een even tueel verzoek tot schadevergoeding diende ie worden ingediend door dengene, in wiens opdracht het huis werd gebouwd. Bon ver zoek ter zake van den heer Kriller behoort zonder meer als niet ontvankelijk te worden beschouwd. Nader wordt uiteengezet, dat voor het col lege geen aanleiding bestond stopzetting van den bouw te bevelen. Uit de bij de stukken gevoegde rapporten van den Gemeenteop zichter blijkt ook wel, dat ten tijde van de opmeting het werk normaal voortgang vond, zoodat vastgesteld kan worden dat de be wering van den heer Kriller volkomen in strijd met de werkelijkheid is. r Voorzitter zegt dat er nog iets anders achter zit en zal dit na de vergadering in 1 comité nog wel uiteenzetten. f De heer Winder merkt op, dat de hui len daar wat scheef staan, hij zou graag een andere bouwwijze zien. Voorzitter licht toe dat de bouw, zooals geschied, het meest practisch was. Fraai is bet niet, maar er zijn meer perceelen, die geren". Het eerste perceel aan den Post weg stond wat scheef en dan. blijft het zoo. De wenk zullen B. en W. echter gaarne ter harte nemen. Wie had gelijk? Een adres dd.d. 14 Febr. j.1. van den heer G Boudewijn, architect te Baarn, inzake «rfscheiding wordt voorgesteld in handen Mn B. en W. te stellen. Weth. Schermer denkt dat het dan te lang •duurt. De raad is het hiermede eens, dus het slok komt in behandeling. Het verzoek is de scheiding op 4 meter te bellen. Dit is in strijd met de bestaande verordening, maar als de raad het gebouw ais bijgebouw beschouwt, kan ontheffing worden verleend. Dan moet de garage, welke ffien o.a. wil bijbouwen echter los staan. De heer Duin zegt dat de voorzitter al Neer toestemming heeft gegeven. Voorzitter: Dat is hier altijd zoo. Ik vergader nooit meer zonder ge tuigen, 't Is droevig hier. De heer Duin: Die man is toch geen kwajongen. Voorzitter; Dan zou ik de kwajongen zijn! De heer Gut Ier wil zich buiten het ja en neen spelletje houden en liever meewerken e rae|ischen niet op onnoodige kosten ja gen. Voorzitter zet uiteen, dat de bouwplan- n Vla ^e('' Staten behandeld worden. De heer Boudewijn is ook bij wethouder schermer geweest; en eerstgenoemde zat toch als architect geen plannen inzenden zonder toezegging. Voorzitter beschouwt de IV 1f°.U(lewijn toch niet als gauwdief? „.]e huizen, waar het om gaat, bouwt men zoó met. Voorzitter zegt dat men elkander onder Mer oogen veeal verkeerd begrijpt. I e heer Winder waarschuwt in het alge- ween togen te veel ontheffingen al zal hij n thans ufet tegen verklaren, rt-hj- f Blom meent dat dezelfde raadsle- strfa indertijd de bouwverordening vast- siaa c*eze .°°k moet toepassen. Voor be- woningen gaat 't nog. maar voor huizen moet men consequent zijn. i r u*n noemt de houding van sommi- 0 architecten zonderling. Ze dringen steeds iMn i nPm<e tusschcn de woningen aan npf>rt hun eigen portemonnaie betreft. JfJgg zc Kraag van de soepelheid van Men wil dan een stemming houden, hoe wel men overtuigd is, dat men eigenlijk nergens over stemmen kan, omdat men zou handelen tegen een bestaande van hooger- hand gesanctioneerde verordening. Een uitspraak volgt niet, hoewel de hoe ren Duin en Schermer „ergens" vóór stenii men. Pats, boem! De heer Duin meent dat het nu aangenomen is. Voorzitter: Dan draag ik 't voor aan de Kroon 'ter vernietiging. De heer Duin: Natuurlijk. Uw stok paardje. Daar kennen ze U ook al! Voorzitter: 't Wordt tijd, dat ze me kennen, ik loop al lang genoeg mee. De heer Duin: Ze kennen U overal al! Veel te best. Voorzitter: Gelukkig, 't wordt tijd De heer Duin: 't Wordt tjd dat U uitrukt. Voorzitter: Houd Uw mond, 't wordt tijd dat we allemaal uitruk ken! (De hamer valt.) VOORSTELLEN VAN B. EN W. De hooisteker wordt te oud. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Maart 1939 eervol ontslag te verlee nen aan den hooisteker J. Kaag te Groet met het oog op zijn hoogen ouderdom. Voorstel van B. en VV. om met ingang van dien datum een anderen hooisteker te benoemen, waarvoor worden aanbevolen: 1. N. Kaag, 2. P. Stoop. No. 1 'wordt met algemeene stemmen be noemd. Ook Minkama is niet meer noodig. Voorstel van B. en W. om met ingang van 24 Oct. j.1. te bevestigen het aan den gemeentebesteller bij de Ned. Spoorwegen, B. Minkema, te verleenen eervol ontslag. (Waar de Ned. Spoorwegen het vervoeren van vrachtgoederen enz. aan de Noorder stoomtramweg Maatschappij hebben ont trokken, en opgedragen aan de A.T.O., kunnen de diensten van den besteller als geëindigd worden beschouwd). Aldus besloten. Voor de lichamelijk opvoeding. Voorstel van B. en W., een crediet van f 100 te verleenen voor don aankoop van hulpmiddelen voor het Gem. Gymnastiek lokaal. Aldus besloten.- Meer uitgegeven voor het rijwielpad. Voordracht tot vaststelling eener tweede af- en overschrijving voor den dienst 1938, houdende verhooging van den post gent. werkverschaffing, aanleg rijwielpad. (In verband met de vermeerdering der uitgaven voor arbeidsloonen bedraagt de verhooging f 2300 en wordt het bedrag der uitgaven thans bepaald op f 17.500). Voorzitter deelt mede dat men goed op schiet. De heer Strooker uit Bergen heeft goed gevonden dat het pad achter de grep pel komt, in afwachting van het raadsbe sluit. Er zal f 80 mee gemoeid zijn. Er blijft nu veel natuurschoon ongeschonden, de beek ter plaatse wordt verbeterd. Men heeft hoop dat 't gedeelte tot den Munnikerweg voor het seizoen gereed komt. Dit hangt van 't aantal werkloozen af. 't Gaat in de goede richting, misschien komt er nog wel water. Weth. Schermer: Water komt er niet. 't Is veel te ondiep. Voorzitter dealt mede, dat de onteigc- ningsbezwaren volgende week behandeld worden. Alkmaarsch gas. Voorzitter deelt mede, dat de gaslevering met ingang van heden door Alkmaar ge schiedt. Rioleering begraafplaats. Voorstel van B. en W. hen een crediet van f 100 te verleenen voor den aanleg van een rioleering van de Algemeene Begraaf plaats. Het voornemen bestaat om in den Wes telijken berm van den Molenweg rioolbui zen te leggen met een middellijn van 20 c.M. en te doen uitmonden in de boek langs het Dennenlaantje. Het is noodig, want het water loopt soms in de graven. Aldus besloten. Eerebaantjes! Voorstel van B. en W. tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux te Schoorl en te Groet. Voor het bureau te Schoorl worden be noemd de heeren Fl. Schermer en C. M. Winder, met als plaatsvervangers dc heeren A. Gutter en W. K. Belonje Voor het bu reau te Groet worden aangewezen dc hee ren A. Bijl, C. Blom en D. Duin Wzn. met als plaatsvervangers de heeren S. Kaandorp en G. J. van Wijk. De burgemeester is ambtshalve voorzitter "van het stembureau te Schoorl, de heer A. Bijl zal als voorzitter te Groet fungeeren. De noodslachter krijgt opslag. Voorstel om de toelage van den Nood- slachter te verhoogen met f 100, ingaande 1 Januari 1938. In verband met de vernietiging van afge keurd vee en vleesch in den Destructor te Schagen, derft de noodslachter thans de inkomsten der begraafloonen, welke pl.m. f 100.per jaar beliepen. Wel dient hij echter thans werkzaamheden te verrichten voor het preparèêren en gereedmaken voor verzending van het afgekeurde vee en vleesch naar den Destructor, waarvoor hij tot dusver geene belooning genoot. Gelijk een over 1938 opgezette exploitatierekening heeft uitgewezen, is den noodslachter be rekend naar een vergoeding van f 0.30 nor uur ongeveer een bedrag van f 9S.te kort gedaan op de exploitatie, weshalve is voorgesteld hem een bedrag van f 100. ter zake te vergoeden. Wat komt er terecht van de huiden, vraagt de heec Duin* Voorzitter zegt dat 't in de exploitatiere kening verwerkt is. De heer Duin: Dan zie je er ook niks van. De fondsbesturen dachten dat de opbrengst van de huiden voor den loonslachter was, dan zou 't te kras worden. Weth. Bijl zegt dat er soms een voordee- lig verschil is tusschen onkosten en op brengst huid. Dat gaat naar den eigenaar. De heer Duin: Dan zijn we zeker 't nog van een jaar of vier te goed! Na nog verdere inlichtingen verklaart de heer Duin zich voorloopig accoord. Men zal de exploitatierekening ter inzage krijgen. Als voorzitter zegt dat. het. goed is, zal het wel goed zijn, dacht de heer Duin, thans weer zeer vergevensgezind! Landarbeidersplaatsjes. Voorstel van B. en W. om aan de land arbeiders J. Winder en K. Koorn t.b.v. de stichting eener landarbeiderswoning en voor den aankoop van grond een voorschot te verleenen van resp. f 3215 en f 2717, onder voorwaarde, dat het Rijk aan de Gemeente een gelijk voorschot zal toekennen. De woningen worden gebouwd aan de Idenslaan en de Houtendijk. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Duin vraagt wat de aanleiding is tot de pogingen ter verkrijging van een centrale school. Spr. herinnert aan het ver leden, en dacht dat voorzitter er ook niets meer voor voelde. Voorzitter heeft heel Schoorl en Groet op stelten gezet, alles wordt vertroebeld. Winder en Duin waren tegen het hooge bedrag, niet tegen de nieu we school. Wat heeft nu de Centrale school er weer mee te maken? Vinden de wethou ders alles zoomaar goed? Voorzitter zegt dat toen het adres Duin- Winder in zee ging, hij dacht dat er gevaar in was dat de twee oude schooltjes bleven bestaan in de gemeente, die op den rand van de noodlijdendheid staat. Lang heeft voorzitter gewikt, eindelijk be sloten. Beter dacht spr. daarom het denk beeld centrale school weer naar voren te brengen, hoewel hij overtuigd was dat er veel tegenstand zou komen. Men moet af wachten wat Ged. Staten doen. Gisteren is de hoofdinspecteur geweest, hij vond een gedeelte van het Molenwegterrein te moe rassig. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert be smettingsgevaar in tijden van griep en ver koudheden. Uit onze Omgeving WIERINGERMEEB Een fraai gebaar van t Nut. Gisteren kwam te Slootdorp in vergade ring bijeen het bestuur van het Centr. Gen. 'Veop-uitz: van zwakke en herstellende kin deren, afd. Wieringe/meer. Naast huishou delijke besprekingen'werd tevens aan de be stuursleden de mededeeling gedaan, dat de Tooneelclub van 't Nut van "t Algemeen geheel belangeloos a.s. Maandag een opvoo ring van een tooneelstuk zal geven. De ba ten van deze opvoering zijn bestemd voor de uit te zenden kinderen. Voorwaar een fraai gebaar van 't Nut! SLOOTDORP. Chr. Dem. Unie vergadert. Er werd een vergadering van de Chr. Dem. Unie gehouden. De opening geschiedde door den heer Bisschop uit Medemblik. Daarna kwam de heer Postuma aan het woord. (Zooals men weet, is de heer Postuma lid van de Tweede Kamer). Spreker schetste breedvoerig de grondslagen van de C.D.U. en de houding van deze partij ten opzichte van andere Christelijke partijen. Uitvoerig ging de heer Postuma ook in op de vele problemen van den tegenwoordigen tijd. Na de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te doen aan spreker. Hiervan werd ruim gebruik ge maakt. Daarna werd de vergadering, die door pl.m. 30 personen was bezocht, door den heer Postuma met gebed gesloten. ZURE OUDESLUIS. DIERENLIEFDE BELOOND. Omtrent dc brand, die gisternacht de smederij van den heer Pannekeet in de asch heeft gelegd, vernemen we nog de volgende bijzonderheden. Omdat de kat niet goed was, zette de zoon van den heer Pannekeet haar in een kistje met hooi in de werkplaats, terwijl het beest anders buiten zijn fortuin moest zoe ken. Om pl.m. 12 u. 15 vannacht werd hij wakker door het angstig gemiauw van het dier. Dit was zijn geluk, want boven waar de familie sliep, stond alles al vol met rook, zoodat P. zich moest haasten om zijn beide kinderen goed en wel beneden te krijgen, temeer waar ze nog in hun eersten vasten «slaap waren. Daarop was er al geen den ken meer aan om naar boven te gaan, wat de heer P. nog heel graag gedaan had, wijl er een 240 gulden aan bankpapier aanwezig was. Slechts heel weinig is er gered. Gelukkig dat huis en inboedel enz. verze kerd waren, zij het dan niet hoog. De eigen dommen van de huishoudster waren helaas niet verzekerd. Omdat de heer P. niet in de bedrijfsverze- kering is, hoopt hij heel spoedig zijn zaak in een hulpgebouw voort te kunnen zetten. HARENKARSPEL WAARLAND JAARVERGADERING BEGRAFENIS- VEREENIGING. De begrafenisvereeniging St. Paulus ver gaderde ten lokale van den heer C. v. Op- hem te Waarland. Na opening door den voorzitter den heer Tb. Hoebe volgde voorlezing der notulen door den secretaris den heer C. v. Trienen welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blek dat de vereeni- ging op het oogenblik 400 leden telt. 4 le den zijn in het afgeloopcn jaar overleden. Het saldo over het afgcloopen boekjaar bedroeg f 3GG.20 Spr. ziet in dat hij beter eerder had kun nen spreken, maar dat zal ieder wel eens gebeuren. De heer Duin zou alles begrijpen, als voorzitter er eens in den Raad op had ge wezen Toen spr. er destijds naar vroeg, heeft voorzitt. gezegd: „De school is werkelijk van de baan" 't Is nu visschen in troebel water! Niemand in Sohoorl denkt er meer aan. Weth. Schermer meent dat de scholenge schiedenis thans bij Ged. Staten is en de Raad niets kan doen. Spr. houdt een lange rede, waarin hij ook de bekende geschiede nis nagaat. Het is eigenaardig dat voorzit ter zoo laat spreekt, het had meer getuigd van goede manieren als voorzitter de wet houders had ingelicht, 't Is feitelijk net als het klikker van een jongen geweest. Spr. heeft wel iets van zijn vertrou wen in voorzitter verloren. Over goede manieren wil voorzitter niet spreken. De heer Winder voelt niet aan dat de bur gemeester veel kwaad heeft gedaan. Men moet zich voor een adres van een burge meester niet zoo bang maken. Weth. Schermer: We zijn niet bang. De heer Winder: Jullie hebt de kachel aangemaakt. Weth. Schenner: De menschen gerustge steld! De heer Winder: Och kom! Voorzitter zegt steeds gemeend te hebben, in 't belang der gemeente te handelen. Er zijn er gelukkig velen in de gemeente, die hem heter kennen.* Weth. Schermer: U had overleg met de wethouders moeten plegen! Spr. vraagt eenige inlichtingen over de werking der Woningwet in verband met het uitbreidingsplan. Een officieel antwoord moet hier nog voor komen. Weth. Schermer merkt nog op dat men over de uitbreidngsplannen in Schoorl veel van meening verschilt. Deed men wat de burgemeester zegt, dan hing er gauw een bordje „bouwterrein uitverkocht" en archi tecten teekenen schijnbaar precies zoo de burgemeester wil. Voorzitter zegt dat de architecten teeke nen zooals Ged. Staten willen. Spr. ontkent in eenig opzicht de bouwplannen te stag- neeren. Hierna sluiting. De heer J. Keet zeide namens de Commis sie van controle alles in de beste orde te hebben bevonden. Er werd besloten dat de leden, die in de onmiddellijke nabijheid der kerk wonen vrij te laten in het al dan niet gebruik ma ken van een lijkwagen. De grens welke reeds eerder was vastgesteld werd uitgebreid tot en met G. Veldman aan den Kerkweg. De heer van Trienen werd met bijna alge meene stemmen herkozen als bestuurslid. Bij de rondvraag werden verschillende vragen door het Bestuur op bevredigende wijze beantwoord. Hierna sluiting. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE VERKOOP VAN HUIZEN. Hét woonhuis van de heeren Rutsen en van Exter aan de Oosterstraat alhier en bewoond door den her C. Kramer, is bij on- derhandschen verkoop verkocht aan Mevr. de Wed. C. Levendig. Door den heer Kramer werd een woon huis gekocht, eveneens van bovengenoemde heeren en thans bewoond door den heer Ooievaar. OUDERAVOND CHRISTELIJKE SCHOOL.. De Christelijke schoolvereeniging hield haar jaarvergadering in de groote zaal ach ter de Geref. Kerk. De diverse jaarverslagen werden uitge bracht en goedgekeurd. Door den heer M. Kamminga werd een in leiding gehouden over het onderwerp: „Wat verstaan wij onder de school met den Bij bel". Hierop volgde een aangename discus sie. De heer F. van Dijk werd als bestuurslid herkozen. Door het hoofd der school den heer R. Schuil werd een lezing gehouden over „On derwijsvernieuwing". Ook hierop volgden eenige besprekingen. Na rondvraag volgde sluiting. Kranige redding. Een zoontje van den heer C. geraakte ach ter de bij de woning van den heer P. Pool staande urinoir te water. De jongen tracht te zich uit zijn benarde positie te redden, doch in plaats van zich naar den walkant te werken, dref hij hoe langer hoe meer naar Ifet midden van de diepe Voorburg- gracht. De heer C. L., melkhandelaar te Oudkarspel, die zag in welk gevaar de jon gen verkeerde, aarzelde niet, zich te water te begeven en smaakte het genoegen, den drenkeling op het droge te brengen. OUDKARSPEL. Bouwvergunning verleend. Door B. en W. is aan C. Kos Wz. alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Dorpsstraat. Het vorige woonhuis van den heer Kos is, zooals men zich wel zal herinneren, in den nacht van 18 op 19 December 1938, tij dens de strenge koude, verbrand. - BARSINGERHORN TOESTEMMING FILMVOORSTELLING. Door den burgemeester is aan de Lande lijke Rijvereeniging „Buccphalus" ontheffing verleend van het verbod tot vertooningen met smalfilms op 17 Februari a.s. ONDERWIJS Door B. en W. is aan den heer G. L. M. de Mol, Hoofd der O.L. School te Kolhom. ver lof verleend van 27 Februari tot 15 Maart a.s. wegens het vervullen van militairen dienst. WERKLOOSHEID. Bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling stonden als werkzoekende ingeschre ven: 93 landarbeiders. 2 metaalbewerkers, 4 timmerlieden, 11 grondwerkers, 1 machi nist, 3 metselaars, 1 kantoorbediende, 3 schilders, 1 schipper. POLITIE Verloren: een vulpen. Inl* hij den Rijksveldwacher te Kolhom Bij Griep en Koorts. Mijnhardtjes maken U griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ct. SCHAGEN MIDDENSTANDSEXAMENS OOK DIT JAAR TE SCHAGEN. Men kan zich te Amsterdam aan melden. Naar wij vernemen zullen ook dit jaar de examens afgenomen door het instituut voor Middenstandsontwikkeling, voor zoo ver het de candidatcn uit den kop van Noordholland betreft, te Schagen worden gehouden. Dit is noodig omdat men vele candidaten uit dit rayon verwacht. Exami nandi kunnen zich rustig te Amsterdam doen inschrijven, aangezien voor hen dan de gelegenheid zal worden opengesteld te'Scha gen examen te doen. De examens zullen worden afgenomen voor zoover dit het schriftelijk gedeelte betreft op 3 Mei a.s., terwijl het mondelinge gedeelte aanvangt op .30 Mei, zoowel voor het „verlichte" als voor het volledige examen. Hoelang de examens zullen duren zal voornamelijk afhangen van het aantal candidaten, dat zich aanmeldt. Voor Schagcn zal het ongeveer drie dagen zijn. OPBLOEIEND ZAKENLEVEN. „De Gouden Engel" krijgt er een vleugel bij. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord mededeelden, gaat de heer G. Boon tjes (Hotel De Gouden Engel) verbouwen. Naar wij vernemen is de opzet om de af- deeling restaurant te verbeteren, door een aparte eetzaal aan te bouwen. Het is een bezwaar gebleken, aldus vertelde ons de beer Boontjes, dat tot dusverre het cafébedrijf niet van het restaurant gescheiden werd. Het tegenwoordige vergaderzaaltje wordt nu afgebroken, daarvoor in de plaats komt dan de nieuwe eetzaal. Bovendien gaat de daar achter gelegen stal tegen den grond/want aan de eetzaal wordt nog een nieuw verga derzaaltje gebouwd. Beide zalen, door schuif deuren verbonden en zoo noodig tot een ge heel te maken, zullen dezelfde oppervlakte krijgen als het voor-café. Natuurlijk wordt een en ander geheel modern ingericht. Een parketvloer, om eventueel voor intiem dan sen gebruikt te worden, zal niet ontbreken. Het werk zal worden uitgevoerd door de firma Blaaubocr en Van der Hoven. Vandaag wordt reeds begonnen en men hoopt niet Schager kermis te openen. THEATER ROYAL. Het programma, dat Theater Royal Za terdag, Zondag en Dinsdag brengt, belooft een der vele hoogtepunten van dit filmsei zoen te worden. De eerste hoofdfilm is getiteld „De Vallef .der..Reuzen",, een imposante, geheel in kleu ren opgenomen rolprent; waarin de hoofd rollen worden vertolkt door Wavne Morris en Claïre Trevor. Wat de inhoud betreft, het volgende: Howard Fallon, een millionnair uit, de Oostelijke Staten, ontdekt, dat hij zich op een slinksche wijze in het bezit van dui zenden acres pijnboombosschcn kan stellen, Hij weet Lee Roberts, eigenares van een speelzaal te Milwaukee voor zijn plannen te winnen. Fallon stuurt hen in gezelschap van 700 door hem gehuurde mannen naar San He- drin Cal., met de opdracht claims te laten registrceren, welke hij dan later weer van hen terug koopt. Daar Bickford er alles aan gelegen is de Vallei der Reuzen, eigendom van Bill Car- digan, in zijn bezit te krijgen, weet hij Lee Roberts over te halen vriendschap met Bill te sluiten, teneinde achter diens financi- eelen toestand te komen. En deze onzet slaagt wonderwel. Dank zij een hiaat in do „Delfstoffenwet" laten Bïckford's mannen de claims opnieuw registreeren en verjagen de rechtmatige eigenaars met geweld. Ox Smith, een van Bïckford's mannen komt tegen dit onrecht in opstand en kiest de partij van Bill. Bij een gevecht met de landroovers wordt Bill zwaar verwond, waarop Ox uit wraak het kadaster, waarin de claims van de landroovers bewaard worden, in brand steekt. Ten einde 50.000 dollar aan Bickford, die zich on een minder fraaie wiize in het bezit van een wissel heeft weten te stellen, terug te kunnen betalen, roept Bill de hulp van al zün vrienden in, teneinde hem te helpen bij bet kanpen van zijn bosschen, om op deze manier aan de henoodigde contanten te komen. Wanneer Bickford hier achter komt, geeft hij zijn mannen d.e opdracht Cardigan het werken onmogelijk te maken. Lee komt achter deze plannen cn begeeft zich naar Bil I's kamp om dezen hiervan op de hoogte te stellen. Bij het daarop volgen de gevecht redt Cardigan het leven van zün viiand Bickford. die clan van verderen striï* afziet en Bill toestaat hom den wissel te betalen, wanneer het hem schikt. Het tweede hoofdnummer ..De snelheids duivels" is in zijn snort zeker niet minder voortreffelijk. Een film. die u koude rillin gen bezorgt. Een thriller eerste klas. De eene emotie volgt hier de andere on. Alles ;s gebaseerd on tempo, artie en spanning.. Hef verhaal brengt ons de hevige concur rentiestrijd van twee antohusondernemin- gen, uitgevochten wordt op echt Amerikaan- sche. manier. Natuurlijk ontbreekt de lief- des-idvlle cn hot hanpv-end niet. Al met al een aanfrokkelük filmwerk, dat alleen reeds een gang naar Theater Royal waard is. RERGEN Voorzitter Burgerlijk Armbestuur benoemd. Het Burgerlijk Armbestuur heeft den heer L. den Das benoemd tot voorzitter, als op volger van den heer P. Besse. In Maart 1935. toen het aantal leden van het Burg. Armhest. van 3 on 7 werd ge bracht, is de lieer den Das lid geworden.

Schager Courant | 1939 | | pagina 4