Heel Engeland [één vesting Onderwijsvernieuwing vraagt een andere geesteshouding Bondselftal slaat een droevig figuur Defensieplan omval het geheele gebied Het Witboek verschenen Dit laar wordt 580 millioen pond voor defensie uitgetrokken. Grens voor de leeningen tot 19*2 tot 800 millioen pond verhoogd. De Britsche regeering publiceert een Witboek over de landsverdedi ging en de financiering hiervan. Het programma, waarvoor 400 mill. pd. sterling was goedgekeurd, verdeeld over vijf jaar, is onvoldoende geble ken. De komende begrooting voor de landsverdediging voorziet in een uit gave van 500 millioen pond sterling. In het witboek zal uiteengezet wor den hoe de regeering dit bedrag bij een wil brengen. Het Witboek inzake de landsverdediging noemt een der factoren, welke hebben geleid tot de toenemende uitgaven, de voortdurend toenemende ingewikkeldheid in de moderne bewapening, welke toe te schrijven is aan de vindingrijkheid der uitvinders. De voor naamste reden ligt echter in de noodzake lijkheid gepaste voorzieningen te treffen te gen luchtaanvallen. De hooge kosten voor de luchtmacht komt grootendeels op rekening van de groote aantallen vliegtuigen, welke thans worden gebouwd, terwijl groote kapi taalsuitgaven vereischt worden voor de aan vullende productiecapaciteit en 3? nieuwe .vliegvelden. De verdediging tegen aanvallen uit de lucht is ook aanzienlijk toegenomen, in het bijzonder voor wat aangaat nieuw luchtdoel geschut en zoeklichten. Ook de verdediging der burgerbevolking vergt aanzienlijke uit gaven. Er zijn thans schepen in aanbouw -tot een totale onnage van üüO.OUQ In 1935 bedroeg zij 139.000. Er zijn stappen genomen voor den bouw v. fabrieken in de dominions. Ook zijn in Ca nada contracten geplaatst voor groote boin- dardeurs en gevechtstoestellen. Er is een mis sie onderweg naar Australië en Nieuw Zee land. In de Vereenigde Staten zijn verkeiv ningsvliegtuigen en oefenvliegtuigen aange schaft. Verleden jaar zijn ruim 37.C00 recruten toe getreden tot het leger, drie maal meer dan liet voorafgaande jaar en een record in de recruteering na den oorlog. 77.000 recruten 'traden toe lot het territoriale leger, vergele- ke me 45.000 in het'voorafgaande jaar. 31.000 namen dienst bij de luchtmacht, on der wie 1700 piloten, terwijl gedurende het be- grootingsjaar. dat in Maart eindigt, het to taal gesteld kan worden op 35.000 Twaalf scholen voor vliegopleiding zijn opgericht, terwijl binnenkort nog drie in Schotland worden geopend. Ruim 2500 vrijwillige reser visten worden thans tot piloten opgeleid. De territoriale luchtafweerdivisies zijn uit gebreid van twee tot vijf en het geheel is ge organiseerd onder een luchtafweercomman- do. De kracht te velde van het territoriale leger is georganiseerd in overeenstemming met het geregelde leger. Het ballonversper- ringsplan, waarmede verleden jaar een be gin is gemakt, is thans uitgebreid tot de pro vincies. Het omvat 47 eskaders. In het ge heel zullen de defensieuitgaven voor de eer ste drie jaar, met inbegrip van het volgende begrootingsjaar, dat 1 April begint, ruim 1173 millioen pond bedragen, terwijl de to tale uitgaven voor de vijf jaar oorspronke lijk waren geraamd op VA milliard pond. Dit bedrag zal belangrijk worden overschre den. Het is niet mogelijk een nauwkeurige raming t egeven van de totale kosten in de vijf jaren van 1937 tot 1942. Van 400 op 800 millioen. Sir John Simon, de kanselier van de schat kist, die naar het witboek verwees, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de maxi mumgrens voor uit te geven bewapenings- leeningen in de periode van vijf jaren, ein digend met het begrootingsjaar 19411942 van 400 mill. tot 800 mill. wordt ver hoogd. Daar tot nu toe reeds voor bewapc- ■ningsdoeleinden ongeveer 200 mill. geleend is, kan in de toekomst hiervoor nog een bedrag van 600 mill. in den yorm van lee ningen worden opgenomen. De uitgaven voor de landsverdediging be droegen in 1937'38 262 millioen en voor het loopende jaar worden de uitgaven geschat op 388 millioen. Aldus bedragen voor de eerstkomende 3- jarigc periode waarvoor de leeningsbevoegd- heid was vastgesteld op 400 mill., de uitga ven voor de landsverdediging 1175 millioen. Daarbij wordt dan geen rekening gehouden met de bijkomende uitgaven voor de ver dediging der burgerbevolking. Zij heeft slechts betrekking op de luchtmacht van leger en vloot. De totale uitgaven daarvoor zullen het volgend jaar 580 millioen bedra gen. De vloot. Wat de vloot aangaat, aldus Simon, in het program voor 1939 zullen nog twee slag schepen worden opgenomen, zoodat. in het geheel negen dezer schepen in aanbouw zul len zijn. Het program voor 1939 voorziet in den bouw van twee nieuwe torpedojager- flottieljes, twintig snelle escorteeringsvaar- tuigen van een nieuw type, die bestemd zijn voor de bescherming der scheepvaart tegen duikboot- en luchtaanvallen. Er zal nog een vliegkampschip worden gebouwd, waarmede dit aantal op zes wordt gebracht, de vol tooide Ark Royal niet medegerekend. Er zullen vier groote kruisers komen met zesduimsgeschut en eenige kleinere schepen. De moderniseering der bestaande slagsche pen gaat gestadig voort. Er wordt voortgang gemaakt met de versterking der bewapening tegen aanvallen uit de lucht bij andere sche pen. Groote voortgang wordt gemaakt bij de uitrusting van het leger. De luchtmacht. Wat de luchtmacht betreft, zal volgens Simon gedurende het loopende financieele jaar de maandelijksche aflevering meer dan verdubbeld worden en zij zal ook verder aan zienlijk worden uitgebreid. Omstreeks 31 Maart zal het aantal vlieg tuigen der eerste linie tot 17550 zijn gestegen. Overeenkomstig het oorspronkelijke program In Mei 1938 was deze bouw aangekondigd, terwijl in November nieuwe bestellingen werden aangekondigd. De capaciteit der in dustrie is belangrijk uitgebreid en de moei lijkheden bij de productie zijn overwonnen. Alle drie diensten der landverdediging krij gen nu voorraden van alle soorten en der laatste modellen. ALKMAAR Het onderwijs in nieuwe banen Inleiding door den hoofdinspec teur van het 1. o. in de 3e hoofd inspectie. De maatschappij verandert, de men- schen veranderen, de eischen van het leven veranderen. En de school? Is daar alles goed, zooals het is? Dreigt daar geen gevaar voor sleur? Is de grief, star conservatisme, ge grond? In het Noorden van ons land is onder lei ding van den Hoofdinspecteur van het La ger onderwijs in de derde hoofdinspectie, den heer L. Welling te Groningen, een krachtige poging gedaan, om het onderwijs beter te doen aanpassen bij de veranderde toestanden. Op verzoek van de afd. Alk maar van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap gaf bovengenoemde onderwijsautori- teit gisteravond in de Harmonie een uiteen zetting van zijn inzichten. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar, en de heeren G. Chr. Dun en J. J. Feringa, inspecteurs van het lager on derwijs in de inspectie Alkmaar en Helder. Hoe, aldus spr., kwam de inspectie van het L. O. in de 3e hoofdinspectie, tot het sa menstellen van de „leidraad"? Op de maan delijksche vergadering kwam steeds weer de onbevredigdheid over de resultaten naar voren. Hoe daarin verandering te brengen? De zaak persoonlijk met elke leerkracht be spreken, was ondoenlijk. Ook bij het onder wijzend personeel werd de klacht gehoord: met al ons werken bereiken we vaak povere resultaten. Gevraagd werd om andere me thoden. Maar onderwijsvernieuwing is geen zaak van verandering van methode, maar van een andere geesteshouding. Om ieder te kunnen bereiken, werd de leidraad sa mengesteld en zie: wat gegeven is„ zat in de lucht; wat bedoeld was voor de hoofd inspectie in 't noorden, gaat thans het heele land door. De gedachten welke deze leidraad be- heerschen, hebben met geen beginsel te ma ken, doch betreffen de techniek van het onderwijs. Om te slagen moest het klasse stelsel worden aanvaard, zooals het is, en diende rekening te worden gehouden met den doorsnee-onderwijzer. Als grootste grieven tegen de tegenwoor dige school noemde spreker: 1. ons heele onderwijs is zuiver mecha nisch geworden en veel te weinig wordt een beroep gedaan op het verstand van het kind. 2. Er wordt kennis en nog eens kennis aangebracht, die voor de verdere ontwik- Jfceling en het verdere leven geen waarde heeft; 3. Er wordt te weinig geprofiteerd van de activiteit van het gezonde kind. Na de reactie, waarbij de kranensommen verdwenen, ging men te ver naar den an deren kant en werd alles uitgeschakeld, wat een beroep deed op 't verstand van het kind met het resultaat, dat bii een proefneming bleek, dat bijv. slechts 25 pet. voldoende rekende (tot groote verbazing zelfs van den klasse-onderwijzer) Tn de langste klasse moet. cijferen hoofdrekencn zijn, het getal begrip moet ontstaan (het oude »oet dus in eere hersteld!) Bij rekenen is geen plan voor alle kinderen te maken. Na het 4-e leer 'aar, nadat alle hoofdbewerkingen er gron dig inzitten, late men elk kind persoonlijk verder gaan, opdat elk kind naar de mate van zijn kracht kan rekenen. Over parate kennis heerschte volgens spr. heel veel misverstand. Een zekere hoe veelheid is noodig. doch men bedenke, dat ze alleen waarde heeft, als ze een functie te vervullen heeft. Anders vervliegt ze, zoo als iedereen bij ervaring weet. Om te vol doen aan den wenschen, dat er toch.van bui ten moet worden geleerd, late men stuk ken proza en poëzie in 't geheugen prenten wat waarde heeft. Bij „het" vak taalonderwijs, „het" vak „Lezen en taal" wees spreker op de groote waarde: het is „het" middel tot verdere ontwikkeling. Hiervoor dienen tweemaal zooveel uren uitgetrokken te zijn als voor rekenonderwijs. De zoogenaamde „doorrenboekjes" be schouwde spr. als waardeloos voor de ont wikkeling. Het streven moet zijn het kind te brengen tot begrijpend stillezen, het eenige middel tot verdere ontwikkeling. Technisch lezen is niet voldoende. Vooral het kind moet bezig zijn, ging spr. verder. Laat elke onderwijskracht eens na gaan, hoeveel tijd er eigenlijk verknoeid wordt. Bij een half uur schrijven schrijft het kind mogelijk 5 minuten. Met de opwekking, het eens anders te probeeren, waardoor mén ook meer zelfvol doening van zijn werk had, besloot, de heer Welling zijn met de meeste aandacht ge volgde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige heeren gebruik ge maakt. Spr. beantwoordde de vraag naar de waar de van het memoriseeren van poëzie en pro za, met te wijzen op de groote waarde die men daarvan ondervindt bij het bestudee- ren van een vreemde taal. Welnu voor een kind is dit hetzelfde proces, 't Kind zal zich gemakkelijker mondeling en schriftelijk uit drukken. Omtrent het aansluitingsprobleem bij H.B.S. bijv. meende spr., dat mén zich daar over te bezorgd maakte. Laten de mannen van het L. O. durven zeggen: aan dien waanzin doen we niet mee en 't zal veran deren, want de H.B.S. moet ook leven. Is een lesrooster mogelijk? Spr. zou kun nen betoogen, dat een lesrooster het grootste onding is. (Applaus!) Maar ook, dat het een noodzakelijk kwaad is. Wil een mensch iets bereiken, dan moet hij werken volgens een vast plan. Afwijking van een rooster is ech ter gerechtvaardigd, als het verantwoord is. Omtrent het schrijfonderwijs meende spr., dat men moet komen tot 'n goed verkeers schrift. en af moet zien van paradeschrift, dat tijdverlies, geeft. Nadat de heer G. Chr. Dun, inspecteur In de inspectie Alkmaar, nog had medegedeeld, dat hij gaarne elke proefneming met de de zen avond gelanceerde ideeën zou steunen, sloot de heer M. J. Lutterot, voorz. van do afd. Alkmaar, van het N.O.G., de bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker. ANNA PAULOWNA Verkooping. Ten verzoeke van den heer A. Kooiman had Woensdagavond in Veerburg de ver kooping bij opbod plaats van: 1. Een huis met tuin aan den Molen- vaartsweg, groot 7.80 A. Hoogste bod A. Voorthuijsen, Amsterdam, f 1970. 2. Een huis, met kapschuur, schuur en erf aan den Lagedijk, groot 6.50 a. Hoog ste bod G. de Leeuw, Anna Paulowna, f 1975.—. 3. Een perceel bouwland aan den Kark- weg, groot 1.88 ha. Hoogste bod f3647.20, W. Peereboom, Wieringerwaard. 4- Een perceel bouwland aan den Kerk- weg, groot 1.60.10 ha. Eigen bod f 3137.96. Het geheel staat dus op f 10.730.16. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan: Levensverzekering Maatschappij Utrecht, voor het plaatsen van een varkensschuur aan den Boermansweg; W. Bruin, voor een werkplaats en berg plaats aan den Kerkweg; J. Cornelissen, voor een kippenbeet, aan den Stoomweg; G. de Vries, voor een woon- en winkelhuis aan den Meerweg. Herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen zijn opgeroe pen: P. J. Alkemade en L. Wiggers. voor 10 da gen, ingaande 20 April bij het Reg. Kustartil- lerie Fort Erfprins Den Helder. A. A. Schouten, voor 24 dagen, ingaande 17 Juli, bij het korps Motordienst teHaarlem. P. Kooij. voor 10 dagen, ingaande 23 Maart( bij het 9e Reg. Inf. Assen. B. A. Ruitenberg, voor 17 dagen, ingaande 20 Maart, bij het 10c Reg. Art. Naarden. A. Bakker, voor 10 dagen, ingaande 24 April, bij het korps Motordienst te Haarlem. Z1JPE OUDESLUIS. Feestavond „Eengezindhaid". Deze winter was het 35 .jaar geleden, dat de ijsclub „Eensgezindheid" werd opgericht Om dit heugelijk feit te herdenken, wordt a.s. Zondag een feestavond gehouden in café Kreijger, waar het ook van de radio bekende revuegezelschap van Al ex de Mees ter zal optreden. HEER-HUGOWAARI) JAARVERGADERING „FOKVEREENIGING SAMENWERKING". Gisteravond hield de Fokvereeniging haar jaarvergadering in het café van den heer A. Rus, onder leiding van den heer P. Blauw Sr. Bij de ingekomen stukken kwam ter spra ke om inplaats van een 4-wekelijksch onder zoek een 2-wekelijksch in te stellen, doch dit werd aan de leden overgelaten. Een en ander zal worden gesubsidieerd door de Prov. Commissie voor de Rund veefokkerij in Noordholland. De controleur de heer J. Reijne, zal hierbij zijn medewerking verlee- nen. Bij de bestuursverkiezing werd de secre taris de heer M. Spaan herkozen. De pen ningmeester de heer Wuis gaf te kennen zijn functie wegens tijdgebrek niet langer te kunnen waarnemen, het bestuur zal dit na der onder de oogen zien. Hierna werd behandeld de agenda voor de algemeene vergadering van den Prov. Bond. De penningmeester zal dit iaar de rekening van den Bond na moeten zien. De keuringsrondgang was voor Heerhu- gowaard Zuid reeds afgewerkt en voor het Nooi-d zal het binnenkort gebeuren. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f 17.50. Tot afgevaardigden naar de bondsverga dering werden aangewezen de heeren L. H. Reyne en P. v. Lange. Bij de rondvraag bracht de heer Vergraft naar voren de mogelijkheid van een plaat selijke keuring, doch door de vele bezwa ren werd een en ander verschoven naar een volgende jaarvergadering. De voorz. bracht den controleur dank «voor liet keurig en uitgebreid jaarverslag, waar uit o.m. blijkt dat de uitkomsten gunstig af steken bij die van zusterverenigingen. Nog brengt de voorz. de wenschelijkheid ter sprake om voor den controleur een ziek te- en ongevallenverzekering te treffen, wat algemeen wordt goedgekeurd en het bestuur wordt dit ter afdoening in handen gegeven, De controleur dankt voor de aangename sa menwerking, terwijl hij tevens dank brengt voor de bewijzen van deelneming, onlangs bij zijn jubileum ondervonden. Hierna sluit de voorz. deze vergadering, de leden dankend voor de goede opkomst. Uoet&al Watford wint met 4-1 Blomvliet, de minst slechte Ongevaarlijke voorhoede, falen de halflinie en zwakke verdedi ging. Ruim achtduizend.toeschouwers zijn gister middag getuige geweest van een zeer mid- delmatigen wedstrijd van het Nederlandsche Bondselftal tegen de Engelsche derde divisie club Watford. Het is wel zeer poover spel geweest, dat de Nederlanders tegen hun En gelsche sportcollega's hebben vertoond. Deze Engelschen behooren weliswaar tot een der beste derde klasse ploegen, die op het Spar- taterrein als training-partner van de onzen hebben gefungeerd, maar dit kan geenszins als een verontschuldiging dienen voor de onvoldoende prestaties van onze voetballers uit wie toch de vertegenwoordigers van ons nationale elftal gekozen zullen worden. Zij hebben dezen middag op het Sparta-veld een spel gedemonstreerd dat in de verste verte niet geleek op dat van een vertegenwoordigend elftaL Bekrompen, zonder eenig systeem en dikwijls zeer slordig, werd er door de Nederlanders ge speeld en de Engelsche zege is dan ook geen oogenblik in gevaar ge weest. Engelsch overwicht. In den beginne waren de partijen ongeveer even sterk, hoewel men toen reeds bemerken kon, dat deze Engelschen het open spel uit stekend verstonden. Ook het aangeven en liet kop werk was zeer zuiver. Deze kwaliteiten waren meer dan voldoende om spoedig een overwicht op de Nederlanders, waarbij de samenstelling aanvankelijk in het geheel niet klopte, te bewerkstelligen, en dit over wicht heeft zich tenslotte den geheelen wed strijd gehandhaafd, zij het na de rust niet meer in die mate als dat het voor de pauze het geval was. Het bezorgde den Engelschen al spoedig doelpunten en zoo kon het gebeuren, dat 22 minuten na den aanvang Jones met een laag en strak schol op een afgepasten voor zet van Evans, doelman Van Male 't na kijken gaf. Enkele minuten er voor kon Blomvliet een Engelsch doelpunt voorkomen door een bal, welke langs van Male heen, in het netwerk dreigde te vliegen, uit het doel te schoppen. Het tweede doelpunt der Engelschen kwam na circa dertig minuten spelen. De mid- voor Dunderdale kreeg het leder toege speeld, een seconde had hij noodig om zich vrij te spelen en toen knalde een hard schot, dat den bal voor de tweede maal langs van Male deed verhuizen, 02. Nog geen twee minuten was er na dit doelpunt gespeeld, of de bal lag voor den derden koer achter van Male. Dit doelpunt werd door denzelfden speler en op volko men gelijke wijze als het vorige gescoord. Onbeduidend voorhoedespel. De Nederlanders hadden tot dusver niet veel gepresteerd. De voorhoede had in het begin niets te beteekenen. Later werd zij gevaarlijker, doch ze ker niet in die mate, dat -zij voor haar tegenstanders een probleem vormde. Onze rechtsbuiten Drager begon zeer zwak, later echter wist hij zijn spel iets meer te ontwikkelen, doch boven het mid delmatige is hij, evenals zijn collega's, nooit geweest. Lenstra, op de rechtsbinnenplaats, bleef dezen wedstrijd al een heel eind beneden de verwachtingen. Toen hij na de rust met van Spaandonck van plaats verwisselde, ging het iets beter. Van Spaandonck is een handige speler, doch zeker geen aanvals leider voor het nationale elftal. Daarvoor gaat er van hem veel te weinig uit en is zijn spel te_ onzeker en niet doortastend genoeg. C. de Harder hegon heel zwak en ook zijn spel in het verdere verloop van den strijd was niet voldoende. Zwakke halflinie en achterhoede. Deze voorhoede vond een middenlinie achter zich, die in haar tweeledige taak van aanvallen en verdedigen veel tekort schoot. De Longaman Pellikaan kreeg zijn kans voor het nationale team. doch heeft deze kans slecht aangepakt. Zijn aangeven was zeer slordig. Stam voldeed nog het meest van het middentrio. want Bool's optreden was evenmin geslaagd. Van de verdediging heeft Blom vliet wel het beste spel te zien ge geven. Meermalen wist hij de storm loopen der Engelsche aanvalslinie op kundige wijze te onderbreken. Hij was de minst slechte van alle Nederlanders. aeent :maa| Caldenhove had de zeer sterke Engelschi rechtervleugel tegenover zich en hij bleek dan ook niet bij machte dezen te weerstaan Zijn spel leek weinig op dat wat hij woon is te spelen. Doelman van Male delde in de algemeei malaise. Zijn uittrappen waren diti wonderbaarlijk slecht. B. de Harder redt de eer, Het behoeft dan ook in het geheel nielj te verwonderen, dat de Engelschen een kwartier na den aanvang van de tweede helft er in slaagden het vierde doelpunt te maken. De bal werd uit het midden naar voren gespeeld. Dunderdale snelde er op toe en ook doelman van Male en Calden hove kwamen toegeloopen, doch de En- gelschman was hun te snel af en de ba! verdween in het Nederlandsche net. Het spelpeil van het Bondselftal steeg in dt tweede helft wel iets. Zelfs wist 't nog d eer te redden, doordat de gebroeders de Ha der om de Engelsche verdediging heen spee! de, waarna B. de Harder in het doel kon schieten, 14. Dit geschiedde- ongeveer een kwartier voor het einde. Na de Duitsche de Tsjechische dienstboden De meisjes komen hier graag «n Praag ziet niets liever. Een Praagsch regeeringsambtenaar heelt na zorgvuldige studie medegedeeld dat 1043 Duitsch sprekende meisjes uit Bohemen uit Moravië, niets liever willen dan ah dienstmeisje in een net gezin ergens in hei buitenland haar brood te kunnen verdie nen. Bovendien en dat is nof wel het meest geruststellend die 403 meisjes kunnen vol gens den Praagschen ambtenaar als ge schoolde krachten beschouwd worden. Er zijn, zoo verzekert de ambtenaar verder, nog belangrijk meer meisjes beschikbaar uit Slovakije en uit Karpatho-Rusland maar daarover heeft men in Praag no, niet alle gegeven gecentraliseerd. Nederland is echter niet het eenige land waar regeeringen en huisvrouwen niet bij machte zijn geweest den dwazen toestand tc voorkomen, waarin er naast een werkloos heids- tevens een dienstbodenvraagstuk kan bestaan, zoo schrijft de Tel. Voor welk land de meisjes zelf een voorkeur hebben, moet nog worden vastgesteld. De Praagsche re geeringsambtenaar meent in elk geval, dat Nederland voor haar te verkiezen zou zijn, omdat, zij daar eerder zullen kunnen wen nen aan den aard van het land en van de ménschen zoowel als aan de manier waarop het huishouden gevoerd wordt. En omdat het gemakkelijk wennen een voorwaarde is voor het welslagen van het expexdment der uitzending zou van hoogerhand aldaar dc plaatsing van de Tsjechische dienstmeisjes in Nederland zeker bij voorkeur bevorderd worden. Duitsche geweren in Arabische dorpw Drie Arabische dorpelingen, die door Britsche militairen bij een gevecht gevan gen waren genomen, zijn gisteren door dc militaire rechtbank te Jeruzalem ter dood veroordeeld. Op een tafel lagen als bewijsstukken vier geweren van Duitsch- maaksel, vier bande liers en meer dan 200 patronen, die op de mannen bevonden waren. Zes andere Ara bieren die bij dezelfde gelegenheid waren gevangen genomen, wachten eveneens op dc behandeling van hun zaak. SCHAGEN, 16 Febr. 15 Paarden f lpO400, 11 gcldekoeien, ma gere 120—150. 21 idem vette 165220, 12 kali koeien 220—260, 3 vaarzen 90160, 4 gras- kalveren 4070, 328 nuchtere kalveren 4-ld 71 schapen vette 2026;' 90 overhouders 10, 15; 12 varkens magere 20—22; 10 ideiu; vette per kg. 0.450.47; 100 biggen 10—li; 10 knniinpn 0.75160: kippen 0.751.25 1 AMSTERDAM, 15 Febr. Veemarkt. 259 vette kalveren: le 5864 ct., 2e kw. 5056 ct., 3e kw. 40—1' ct., per Kg. levend gewicht; 94 nuchtere kai- veren f 5—S per stuk, 147 varkens: vleesd E varkens, wegende van 90—110 Kg. 56—5* I ct., zware varkens 55—56 ct., vette varfe' 5455 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangev«( i 1 wagon geslachte ruhderen uit Deneiff t ken. Overzicht: Vette kalveren ruime I® I voer, zeer stugge handel, beduidend la?® 1 prijzen. Eenige zeer beste 24 cent bos» L notecring. Nuchtere kalveren matice aan voer, handel stug, prijzen constant. Varkens - matige aanvoer, zeer stille handel, prijzen j als Maandag j.1. ZWAAG. 15 Febr. Vcilingsvereen. „Baneert en Omstreken"- j Reine d'Or 13—20, Winterjan 20—32, Gif sp Wildeman 2032, Present van Engeland I 20-35. WARMENHITÏZEN. 15 Febr. Roode kool 4.60—7.70, gele kool -4.30MM Deensche witte kool 4.10—4.90, grove uien] 4 604.70. Aanvoer: 62,650 Kg. roode kooU 4200 Kg. gele kool, 9700 Kg. Dcensche wittel kool. 175 Kg. uien. MTIYDENMEER. 15 Febr. Graanheurs. Witte haver 5.906,30. eroc-l ne erwten 910.25. duiveboonen 1112, t>'-[ maanzaad 30—31. karwijzaad 22—23.25. BROEK OP LANGENDTJK, 15 Febr. Aanvoer: 11.000 Kg. uien 4.60—5.50. drie lingen 3—3.70, grove 4.40—4.80, stek 0.60*; 1.30. 3400 Kg. peen 3.304, kleine peen 1-2» 1.50. 9500 kg. kroten 1.60—3.70; 39000 kg. roode kon) 5.107.50; 39000 kg. gele kool 5.30--* 7.90- 49 fiunzpnd kg, d, witte kool 4.10—4.S0 BROEK OP LANGENDTJK, 16 Febr. Voorloonig marktbericht. Uien 4.80— 5.40, drielingen 3-3.20. grove 4.00-5.20, stek 0.80—1, Peen: A 1.50—2.40, R 4—4.10. C 3.7" -3.90. kroten 2.20—3 60, roode kool 4.60- 7.50. gele kooi 4.50—6.80. NOORDSCHARWOUDE, 16 Febr. Uien 4.805 40: drielingen 3.904.30; grove 4-"05.20; peen 3.40; kleine pen 1.40, kroten 1.104: roode kool 4.60—7.30; gele kool 5.oB ^-6.60 De veiling duurt voort

Schager Courant | 1939 | | pagina 5