IBIS Inval van Klink op den achtervolgingsarmband SHAG tarwerassen van de vorst geleden? Jubileumvergadering „Helpt Elkander" Ingezonden Vrijdag 17 Februari 1939 Tweede blad ln welke mate hebben de verschillende Nu do tarwe eindelijk weer eens een moeilijke winter heeft moeten doormaken, is het wel interessant om na te gaan, hoe <je verschillende tarwerassen zich op de proefvelden gehouden hebben. Om hierover gegevens te verzamelen heb ben wij enige malen een bezoek gebracht aan de proefvelden in de Anna Paulowna en de Waardpolder, resp. bij de H.H. C. Rlaauboer en J. Saai. Op beide proefvelden is de tarwe gezaaid in de eerste week van November. De in de volgende tabellen genoemde cij fers geven weer onze indruk van het gewas op 21 Januari en 6 Februari 1939 (0 zeer plecht; 10 zeer goed). Proefveld Proefveld RAS Blaauboer Saai Juliana 6 4 5 2 Bersée 3 1 11 Jubilé 5 5 4 2 Picardie 2 2 6 2 Staring C. B. 6 6 6 3 Alba 7 8 7 3 Wilhelmina 4 2 2 1 Carsten's V 8 8 8 5 Mansh. Jul. X-Carsten 8 8 7 6 Imperiaal Ha 5 2 2 2 Selectie W. en G. 6 4 7 3 In deze tabel zijn alleen de rassen opge- homen, die op heide proefvelden voorko men. Hieruit blijkt zeer duidelijk, dat de scha de op het proefvel d-Blaauboer veel minder ernstig is, dan op het proefveld-Saai. Dit zal ten dele wel moeten worden toegeschre ven aan het feit, dat op het eerste proef veld de grond veel droger was. Bovendien is de tarwe op dit proefveld zeer ondiep gezaaid. De cijfers van 21 Januari van het proef- veld-Saal zijn enigszins geflatteerd, omdat toen niet gecontroleerd werd, of de plantjes nog vast stonden, of reeds in de grond waren doorgerot. In de andere gevallen is dit wel geschied. Uit de cijfers blijkt, dat op het proefveld- Saai alleen de Carsten en de kruising Ju liana X Carsten een dragelijk figuur slaan. Ook op het proefvel d-Blaauboer hebben deze beide rassen zich het beste gehouden, terwijl de rassen Bersée, Picardie, Wilhel mina en Imperiaal Ila beslist onvoldoende zijn. In practisch alle gevallen is de schade in de periode 21 Januari—6 Februari nog toe genomen. Volledigheidshalve volgen hier nog de re sultaten van de overige rassen. Proefveld-Blaauboer. Ras 21 Jan. 6 Febr. Benoist 40 6 6 Bormans 6 4 Chanteclair 1 1 Hatif de Wattines 4 2 Jan Kops 5 4 C B 842 7 8 Pévèle 9 10 Schribout "5 4 Opmerkelijk is de verrassende prestatie van het Franse ras Pévèle. Dit ras valt reeds van verre op als de enige groene baan in het proefveld. Proefveld-Saai. 21 Jan. 6 Febr. 6 2 Ras Silex Vilmorin 27 St. Pierre Svalöf 33/317 Trifolium Vercors Wilma W. P. 445 Yga Joncquois In hoeverre hot gewas zich nog herstellen zal, moet natuurlijk afgewacht worden, maar gezien de situatie op 6 Februari lijkt de kans op herstel voor de meeste rassen zeer gering. Ir. LlBNESCff. U/xdAennen ZAL LOUIS AIMAR EINDELIJK WORDEN VERSLAGEN? Voor de tweede maal in dit winterseizoen trekt Klink naar Parijs om daar Zondag een belangrijken achtervolgingswedstrijd te rij den tegen de nieuwe Fransche ster Louis Aimar, ook één van de jongere achtervol gers, die in zeer korten tijd een wereld vermaardheid heeft verworven. Algemeen verwacht men dat deze renner door Frank rijk zal worden afgevaardigd naar 't achter- yolgingstournooi om den wereldtitel, dat dit jaar voor de eerste maal officieel door den Internationalen Wielerbond wordt geor ganiseerd. DETHMER KLINK. 'Alle aanvallen die dit seizoen op "den ach- tervolgingsarmband (een speciale premie), die in het bezit is van Aimar, werden on dernomen, zijn door dezen talentvollcn A'ranschman met succes weerstaan. Zelfs tournier, die in het afgeloopen seizoen toch °ok zeer sterk naar voren is gekomen, kon tot tegen Aimar lang niet bolwerken en )verd kansloos geslagen door zijn tegenstan der, die daardoor in het bezit bleef van de door Ducretet-Thomson geschonken premie. Er werd op gewacht. Reeds lang wordt er in de interna tionale'wielerwereld gewacht op het oogenblik dat Aimar zijn krachten eens zou kunnen meten met één van de vele Hollandsche achtervol gers, wier namen in het buitenland zoo'n bij zonderen klank hebben. Het is daarom een zeer gelukkige gedachte geweest van de directie van de Parijsche Velodrome om on zen streekgenoot Dethmer Klink uit te noodigen tot het rijden van de- zon zeer belangwekkenden achter volgingswedstrijd, Want zoo goed Aimar ongeslagen is ge bleven in dit achtervolgingstournooi heeft men ook Klink nog niet kunnen verslaan in de pour-suitc op de winlerbancn te Ant werpen, waar hij liefst drie achtervolgings- matches op één avond won, en Parijs, waar hij den Franschman Girard destijds ver sloeg. Aanvankelijk ging het om de vraag, welke Hollandsche renner momenteel in de meest goede conditie was. Daar Schulte nog nog niet voldoende getraind is heeft men beDaald, dat Klink de renner was die het eerst in aanmerking kwam voor een match tegen Aimar. Als hij maar niet te moe is En hoewel algemeen hekend is dat Aimar in Parijs zeer sterk rijdt geven insiders Klink toch een redelijke kans op succes. Een belangrijke factor is of de Hollandsche favoriet niet al te zeer vermoeid zal zijn door de verre reis. Als hij zijn lichten, soe pel stijl weet te ontwikkelen, is de kans zeer groot, dat Klink er voor zorgt, dat Zondag het Wilhelmus weerklinkt in de machtige Parijsche wintersporthal. Uit onze Omgeving W ARMENHUIZEN JAARVERGADERING VAN DE TUIN- BOUWVEREENIGING „DE NOORD". Booze woorden aan het adres van het personeel van den vuil nisophaaldienst. „De Noord" vergaderde Woensdagavond in liet veilingskoffiehuis. Voorzitter de heer W. Gutker opende de bijeenkomst en verklaarde dat er geen nieu we lichtpunten voor den tuinbouw te be speuren zijn, maar dat wel moeder Natuur heeft geholpen om de prijzen onzer produc ten te doen stijgen. De secretaris las de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Mallekote over een paar dagen ratten- verdelging. Aan de vergadering werd een voorstel gedaan om iets te bereiken, iedere tuinbouwer moet medewerken. Ook met den L.T.B. zal overleg worden gepleegd. De ver gadering ging met dit voorstel accoord. N.a.v. een ingekomen schrijven van den heer van Herwijnpn, controleur bij den plantcnziektenkundigcn dienst om subsidie voor den algemeenen dienst werd besloten hiervoor f 2.50 te voteeren. Uit het jaarverslag vermelden we dat 5 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen zijn ge houden. Gememoreerd wordt het dreigende gevaar van opheffing der tram, dit zou voor deze streek een ramp beteekencn en daarom wordt een ieder aangespoord te gaan reizen met de tram. Overigens wordt vermeld dat de vereeni- ging 77 leden telde. Rekening en verantwoording over 1938. De ontvangsten hadden bedragen f 1025.12, uitgaven f 819.86, saldo f 205.26. Aldus vast gesteld. Bij de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodiek aftreden van de liceren P. de Groot en P. Barsingerhorn werden deze heeren herkozen. Volgde verkiezing van een lid van het bestuur der C.V.V., wegens periodiek aftre den van den heer A. Hopman. Met op één na algemeene stemmen werd de heer Hop man herkozen. Naar de algemeene vergadering der C.V.V. werd besloten het bestuur af te vaardigen. Er moest nog één afgevaardigde bij worden gekozen en dit werd de heer C. Mink, (plaatsvervangers de heeren Jb. Swan en Ju-. Kuiper). Tot plaatsvervangend lid der rekening- commissie „de Noord" werd benoemd de heer Jb. Swan. Als lid der rekeningcommissie C. V. V. werd aangewezen de heer P. Mink. Bespreking over het houden van een cur sus over bemestinglecr. Hierover werd het oordeel van de vergadering gevraagd. Bij voldoende animo werd besloten om volgend jaar een cursus te organisccren. Het looncontract. Vervolgens bracht de heer P. Mink ver slag uit van de gehouden vergadering op 9 Februari j.1. tc Noordscharwoude. waar voor „De Noord" een aanschrijving had ontvangen van de Arbeidersbonden uit Utrecht en waar speciaal een bespreking is gehouden over de looncontract en. De besprekingen hierover hadden plaats tusschen de bestuurders van de diverse ar beidersbonden en afgevaardigden van di verse tuinbouwvereenigingen onder leiding van de heer Tromp uit H.H.YVaard. De voorgestelde loonen voor volwaardige, meerderjarige arbeiders zullen bedragen: van 1 Juni t.m. 30 Nov. f 16.per week. van 1 Dec. t.m. 31 Mei f 15.per week. Loonen voor minderparige arbeiders, d.ï. voor normale minderjarige arbeiders. op IS jarigen leeftijd f 10.75 per week. op 19-jarigen leeftijd f 12.50 per week. op 20-jarigen leeftijd f 13.75 per week. Breedvoerig is hierover gediscuteerd. De werkgever is verplicht om van het loon dat hij uitbetaald 2% in tc houden voor kinder toeslag. Ook hiertegen werden bezwaren naar voren gebracht. Tenslotte werd de con clusie getrokken dat niet aan bedoelde eischen is te ontkomen. Besloten werd de algemeene vergadering van den N.T.B. af te LANGEND1JK ZUIDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer P. Kramer ver gaderde de vcreeniging „Helpt Elkander", het Ziekenfonds, dat zijn 46-jarig bestaan herdacht. De belangstelling voor deze bij eenkomst was grooter dan men dit gewoon was en zeer zeker was dit toe te schrijven aan deze bijzondere omstandigheden dat men op deze vergadering het heugelijke feit kon herdenken, dat gedurende 46 jaar door deze vereeniging in een groote behoefte-is voor zien, waardoor veel leed en moeilijkheden voor de aangeslotenen in tijden van ziekte kon worden gelenigd en konden worden ver zacht. De- voorzitter, de heer C. Kramer, opende de vergadering. Uitvoerig ging spreker de geschiedenis van Helpt Elkander na, liet de voornaamste zaken de revue passeeren en wees in het bijzonder op de verdiensten van den heer Jb. Kramer, die tot de op richters behoort. Meegedeeld werd, dat aan de aanwezigen een gelagje en een sigaar wordt geoffreerd in verband met de herdenking van het 40- jarig bestaan. Na lezing en goedkeuring der notulen, bracht de heer H. Schrijver het jaarverslag uit, waarin hij tal van onderwerpen, de vereeniging betreffende, in herinnering bracht, de verschillende bestuursleden cn commissarissen noemde, die korter of lan ger tijd Helpt Elkander hadden gediend en haar belangen hadden behartigd. Verder stippen we nog aan, dat de ver eeniging thans 119 heele leden telt en 70 halve. Het aantal is met 7 verminderd. wachten om te zien welke beslissing wordt genomen. Worden daar genoemde eischen aangenomen, dan zal men mede moeten gaan. Voor de algemeene vergadering der C.V.V. waren geen voorstellen. De heer C. Gutker oordeelde, dat de klok eens grondig moest worden nagezien. Spre ker was van oordeel, dat het doorslaan, de tuinders al veel geld gekost heeft dezen winter. Het Dag. Bestuur zal hieraan aandacht schenken doch voorzitter merkte op, dat kort geleden de klok nog door een monteur is nagezien. Rondvraag met een sensationeel slot. De heer Mink wil nog eens de aandacht vestigen op dè regeling van de zaadkoolteelt en roept de medewerking in van de leden; verder op de regeling van den verbouw van blauwe aardappelen. Hieraan wordt de volle aandacht geschonken. De vergadering gaf het Bestuur opdracht om iemand in opleiding te nemen voor het keuren van aardappelen. Een der aanwezi gen bracht naar voren, dat naar aanleiding van de bespreking over de arbeidscontrac ten, het noodig tijd wordt, zich aan te slui ten bij een standsorganisatie. Tenslotte staat de tuinder machteloos tegen alles wat wordt opgelegd. De heer P. Vlam zeide, dat glas van ka potte broeiramen in de slooten wordt gewor pen, hetgeen spr. onverantwoord oordeelde. Aangeraden werd, dit glas in een vuilnis- hak te werpen, zoodat het wordt opgehaald door den gemeentelijken vuilnisophaaldienst. De heer R. Mink zeide, dat men hierop maar niet moet rekenen, want al is er maar een mandje gras. dan laat men het staan. Bij hem was dat al meermalen gebeurd. Het zou wel beter gaan, als je maar sigaren gaf. Anders zijn ze er te beroerd voorl Hierna sluiting. Mijnhardtjes bij Griep. Spoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Jb. Kramer, bleek dat de ont vangsten f 1665,35 hadden bedragen. Aan ziekengeld was uitgekeerd oen bedrag van f 1361.82, aan bodeloon f 204.66 en aan het bestuur als vergoeding voor zijn werkzaam lieden f 135. zoodat de uitgaven in totaal f 1704.48 hadden bedragen. Het nadeelig saldo bedroeg dus f 38.93, waardoor het gel delijk bezit op 31 Dec. 1.1. f 1541.37 bedroeg tegen f 15S0.37 op denzelfden datum van 1937. De penningmeester ontving den dank-van de vergadering voor zijn accuraat beheer. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreden de heeren Jb. Kramer, als pen ningmeester en P. Glas en P. de Graaf als commissarissen. Allen werden herkozen. De heer Kramer bracht nog naar voren de groote verdiensten voor het ziekenfonds wezen van den heer C. Bects uit Koedijk, die ook als' Federatiebestuurder veel goed werk heeft verricht. Nog wees hij op de noodzakelijkheid van het toetreden van de jongeren, wat noodzakelijk is voor een krachtig voortbestaan, daar de ouderen de vereeniging door den dood zijn ontvallen. Verder bracht hij de groote voordeelen van een vereeniging als Helpt Elkander naar voren in tegenstelling met verzekeringsin stellingen, waar voorwaarden zijn vastge steld, die veel strenger zijn dan bij de plaat selijke ziekenfondsen. De contributie bleef op hetzelfde bedrag bepaald 20 c. per week voor heele leden en 10 cent voor halve, terwijl daardoor ook de uitkeering onveranderd bleef. Bij de rondvraag bracht het lid, de heer Jb. Kroon, zijn felicitatie aan het Bestuur met het 40-jarig bestaan. Nog vroeg hij, of het niet gewenscht was, een plaatsver vanger van den penningmeester aan te wijzen om ingeval van ziekte b.v. diens werk te kunnen verrichten. Dit werd echter niet speciaal noodig geacht, daar in zoo'n geval het werk toch wel kan worden ge daan door anderen. De heer D. Blom bepleitte de wcnschelijk- heid van het werven van nieuwe leden door middel van huisbezoek. Het bestuur zal er zijn aandacht aan wijden, maar refereerde het maken van propaganda middels het zenden van een circulaire aan hen, die voor LENTE O'P.Dtï BOERDERIJ. Eau natuurwonder. Op de boerderij meldt zich reeds het voorjaar, maar in Veenhuizen bij den heer A. Lont op zeer bijzon dere wijze. Een eerstkalfvaars heeft een drieling ter wereld gebracht. Het zeld zame geval van deze jonge koe, welke voor de eerste maal gekalfd heeft, is voor vele veehouders een raadsel. De belangstelling voor het gezonde drietal is zeer groot. Mijn schoenen woeien uit, dat is niet overdreven! Maar d'lbis Shag is rustig in mijn pijp gebleven. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man het lidmaatschap in aanmerking komen. Bij de sluiting van de vergadering bracht de voorzitter dank aan allen en in het bij zonder aan den heer Kout, die ook reeds 30-jaar commissaris is. Schagen, 15 Febr. 1939. Van Voetballen en een Maaimachine. Mijnheer de Red., Naar aanleiding van het ingezonden stukje in Uw blad van heden, waar de inzender zich verschuilt achter de nietszeggende let ters X. X., zag ik gaarne eenige ruimte, waarvoor mijn dank. Dat de inzender voor het voetbalspel op Zondag op de bres wil springen, is iets wat niemand hem ten kwade kan duiden, doch waarom hij ter vergelijking de boeren er bij moet halen, is mij een groot raadsel. Om dat in de eerste plaats men toch moeilijk liefhebberij met bestaansmogelijkheid mag vergelijken. Ik kan mij moeilijk indenken, dat de inzender ook maar eenïg begrip heeft, van wat op het platteland leeft. IT schrijft over het verstoren der Zondags rust door boeren met rammelende hooi- of maaimachines. Als dat geschiedt, is het zeer zeker in 'n tijd waar icderen dag geld waard is, b.v. de hooitijd, doch niet alleen geld, maar ook de kwaliteit van de ooest. Geloof maar niet, dat zoo'n boer uit „lief hebberij" op zijn machine zit, om er een werklooze, zooals u zegt in de week bij te nemen is al zeer gezocht, want de paarden en niet de werklooze trekken de maaima chine en deze dieren zijn n de week ook volop aan 't werk. Ik geloof dat u mijn be doeling begrijpt, want u zou toch niet ver antwoorden kunnen dat die boer 'n paar paarden extra voor dien éénen man zou aan schaffen. Zelf zit ik dagelijks langs don weg, maar ik kan u tientallen bouwer!jes en boeren opnoemen, die zondigen tegen de Zondagsrust in het drukst van het seizoen maar daar mag u zich niet aan ergeren, want bij velen is het maar al te waar, dat 'n hulp onmogelijk betaald kan worden! Deze menschen voeren voor zich zelf al een strijd om het bestaan, welke iemand die dit niet weet, zich moeiliik kan voorstellen. Het is veel meer onmacht dan ónwil en wat de grootere boeren, die dan nog wel 'n arbeider zouden kunnen betalen, betreft, heb ik u hierboven al uiteengezet. Dat 'n werklooze graae een dagloon wil verdienen, weten wij allen; nog liever 'n weekloon. Ik wil besluiten met uw aan haling „dat verschillende menschen hieraan dan geen aanstoot behoeven te nemen", dat die menschen nèt evenveel aanstoot nemen aan uw voetbalspel als aan dat maaima- chien. Werkgevers die arbeiders betitelen als geen menschen, zoo u schrijft, zijn zelf geen menschen, doch u moogt niet iederen werkgever als geen monsch beschouwen, Gelnkk's- zegt u zelf al „sommige". U Mijnheer de Red., nogmaals dankend, JAN BUISMAN Jr. Mijnheer de Redacteur, Hopende, dat U mij een plaatsje, in Uw veelgelezen blad voor het onderstaande wil verlecnen, in antwoord op het ingezonden stuk van X. X., waarvoor hij voorbaat mijn. dank. En die heeft het dan over de Zon- dagrust die in zijn oog door de hoeren in den zomer met .maai- of harkmac.hine op Zondag wordt verstoord. En vindt dat daar paal en perk aan gesteld moet worden. Om dat als de hoer het in de week niet af kan, hij er maar een man bij moet nemen, die zoo graag wat verdienen wil. Nu, mijnheer X. X. dan wou ik U met deze toch even vertellen, dat wij in don hooitijd Zondags ook liever vrij zijn van werken. Maar dat je door die zelfde werk- loozon er wel toe gedwongen wordt om op Zondag te hooien, wil je niet de kans loo- pon dat het staat te verrotten op het land. Want ik heb het van den zomer nog zelf meegemaakt, dat die zelfde menschen, die volgens U zoo graag een dagloon verdie nen, er niét aan dachten om te helpen met het hooien. Want ik heb er vijf gevraagd om mij te helnen en die vrij waren, tegen een loon van 60 cent in het uur met gratis koffie en brood, maar bedankten er .harte lijk voor en deden het niet. Welnu, schrijft IJ, laat hen on deze wijze de kans gegeven worden. Nu, ik heb ze de kans gecreven, zooals U uil bovenstaande kan zien. F,n te vens kan U er uitzien, tot welke, volgens U onwaardize handelincon en ergerliike Zon- dagsrustverstoring wii door die zelfde men- srhen tegen onzen zin gedwongen worden. F.n dat zij zich er aan ergeren, dat zal T nu toeh ook wel niet erg meer gelooven, denk ik. En ik weet wel, van ik zeker niet. Verder dankend voor de verleende nlaafs- ruimfe, teeken ik, niet zoo kinderachtig met X. X.. maar met mijn vollen naam. ómdat ik voor het bovenstaande fori v0]je jn s(a en persoonlijk heb meegemaakt. J. p. SCHERMERHORN, Grasweg No. 28, Anna Paulowna.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5