Langendijker Groentenveilingen Tweede blad Uitvoer van tuinbouwproducten Ingezonden Dinsdag 21 Februari 1939 In tuinderskringen tevreden er is opleving in deze streken ■wij schrijven dit toe aan occasio neels omstandigheden de vorst steun is uitgekeerd valt niet mee afgeloopen week, redelijke prijzen de meeste roode kool aan de veiling Noordscharwoude nogal verschil van prijïen op de onderscheiden marktdagen stijgt tot 1 8 ook afwisselende prijzen voor gele kool het meeste werd aan ie Broeker veiling aangevoerd Beensche witte loopt wat ach teruit de grootste aanvoer minder vraag ook van de zijde der suurkoolfabrieken uien iets la ger in prijs zoowel grove als middelbare dalen tot ver beneden f5 nep brengt f 2.50 op stek wordt goedkoop eiken dag aan voer van wortelen voorraden niet groot gevolg van goede prij zen gedurende langen tijd ook goede belangstelling voor bieten aanvoer rammenas geen dure aardappels In tuinderskringen is men ongetwijfeld leer tevreden over den gang van zaken op de veilingen. Een zekere L. uit Noordschar- jvoude schrijft .nl. in „De Tuinderij": „De prijzen zijn van dien aard, dat van een loo- pende opbrengst gesproken kan worden. Als de goede prijzen zich handhaven, kan zeker van eenige opleving in deze streek gespro ken worden. Waren er niet de exportbelenir meringen, dan zouden de prijzen ongetwij feld nog aanmerkelijk hooger zijn, waardoor onze tuinders in de gelegenheid zouden zijn, •hun achterstand in te halen." Dit zijn zeer zeker optimistische klanken en men zou er ^it mogen opmaken, dat er een opleving in deze streek is. \V3j zien het eenigszins anders: de hoogere prijzen, welke den laat- sten tijd zijn besteed, zijn aan zeer occasioneel© omstandigheden te danken, de strenge vorst n.1., en ais deze haar invloed niet meer doet gelden dan zitten we hier (ii. weer in de oude ellende. Dat de tuinders er zoo dicht bij waren, hun achterstand in te halen, wis ten we niet. Dat we tegen een dergelijke voorstelling van zaken opkomen, gelieve men te beschou wen als een rechtvaardiging van onze, in onze wekelijksche overzichten gegeven in zichten in den toestand der tuinders, welke wel tot de conclusie moeten leiden, dat er heusch nog wel iets meer noodig is, om den tuinders hun achterstand te doen inha len. Er is al zeer veel kool weg. Een belang rijk deel is verkocht voor den minimumprijs of iets meer, er zijn zelfs taJl van bouwers, die weinig of niets moer aan kool bezitten. Nog pas is door de twee veilingen de uitkee- ring van steun aan de bij deze veilingen aangesloten loden uitgekeerd uit het be drag, dat door de Minister als vierde steun uitkering in 193S was beschikbaar gesteld. .Wat de meesten kregen, is bitter tegenge vallen. De Nederlandsche Tuinbouw, het orgaan van den Nederl. Tuindersbond, ver kondigde althans die meening en we weten dat hij daarmee de tolk was van alle tuin ders aan Langendijk. Hoe dan ook, in de afgeloopen week brachten de verschillende producten weer redelijke prijzen op, gevolg van het algemeene gebrek, dat er aan ver- «che groenten is. De meeste roode kool werd aan de vei ling van den Noordermarktibond aange voerd, n.1. rond 50 spoorwagons. Aan dc veiling van de L.G.C. bedroeg dit aantal 26. In het Noorden van het Geestmerambacht zit blijkbaar nog heel wat meer roode kool oan in het zuidelijker gedeelte. De prijzen welke op de verschil lende marktdagen wer den besteed, weken soms nog al wat van elkaar af. Vrijdag scheelde dat 50—90 cent. Bij een Aanvoer van ongeveer 17 spoorwagens op den tweeden marktdag werd te Noordschar woude van f 4.608 besteed, aan de Broe der veiling f 4.407.10. Dit beteekende, dat voor kool van 2 a 3 pond, eerste kwaliteit betaald werd f 7.307.50, oploopende voor enkele uitgezochte partijtjes tot f 8. De zwaardere sorteering van 4 pond en meer werd van f 5 tot f 5.60, soms tot f 6 betaald. De meest gezochte sorteering van de eerste Kwaliteit werd verkocht voor f 4.301.60, stijgende voor sommige partijtjes tot f 5 en lets daarboven; de zwaardere brachten f 4 soms tot bijna f 5 monteerend. Aan de Broeker veiling werd de meeste ipeie kool aangevoerd,n .1. ongeveer 35 spoor wagens, terwijl er aan de veiling van don Aoordermarktbond rond 25 kwamen. De da- ng. welke de vorige week was ingetreden, werd nu weer grootcndeels ingehaald, of schoon ook hier op de verschillende markt dagen nog een tamelijk verschil viel te con- stateeren. Voor de sorteeririg van 2 tot 3 pand. eerste soort, werd f 6.20 tot f 6.60 en s°ins tot f 7.50 betaald. De zwaardere kool bracht op f 4.10—5, oploopend tot 5.50. tweede kwaliteit, al naar het gewicht en •en aard der afwijking werd voor f 3.60— frso verkocht. h|Pe aanvoer van Dcensche witte kool was Net Prootst. Daarvan zijn de voorraden ook In ian (''e van an(*ere koolsoorten, a-in a kwroion er ruim S0 spoorwagens te Nft ^'c'"nkcn, waarvan 47 aan de veiling oordscharwoude. Mot Op.rp. koolsoort lion vraa* i?-r Kn.0<' c'an nict de vorige. De niPf i hierhii niinder in overeenstemmine aan5°d, wat deze week ook wel derf zi.in oorzaak vond in de min- ra.ae' van dc zÜde der zuurkool- was en kwam. Ook voor het buitenland larrAn i vraa* i€ts minder. Aanvankeliik 7atf»ïrio pnizcn n°ff tusschen f 4.30 en 1.90 kor -f- waren de nntecrinTen aan de R-oe Noords!!?1 van 1 3-l°—4.30 en aan die 1° lm ?™'0"'10 3-l tO. Deze mÜ-, P dezen tijd van het seizoen, moc-ar. noodig worden bedongen, wil er nog een beetje bedrijfswinst overschieten. Eerste kwaliteit toch bracht voor het grootste deel f 14.40 op, tweede soort f 3.50—4. Afwij kend goed nog ongeveer f 1 minder. Met de uien ging het ook niet naar wensch: de prijzen waren alweer lager dan de vori ge week. Aanvankelijk werd voor middel bare uien nog f 5—5.40 betaald, terwijl grove nog f 4.80 a f 4.90 opbrachten. Op 't eind der week werd slechts f 3.60—4.50 be taald voor middelbare en f 3.30 4.30 voor grove. Drielingen brachten f 33.80 op, al naar de kwaliteit. Nep was heel goedkoop; bij zeer geringen aanvoer f 2.50. Stek is ook sterk in prijs gedaald. Veel werd voor 60 80 cent verkocht, een enkel partijtje bracht f 1 op. Eiken dag kwamen aan beide veilingen nog wortelen. Als gevolg van dc beste prij zen, welke reeds gedurende tal van weken zijn besteed, zijn de voorraden nu niet zoo groot meer. Flinke vraag en geen groot aanbod wareti oorzaak, dat ook deze week zeer goede prijzen werden bedongen. Grove peen bracht f 34.50 op, kleine f 1.10—2.70. Ook voor bieten was deze weck weer goe de belangstelling, zoodat weer redelijke prij zen zijn gemaakt, welke lagen tusschen f 1 en f 4, al naar gelang van de kwaliteit. Rammenas, bij geringen aanvoer, werd voor f 1.101.70 verkocht. Eigenheimers brachten den niet hoogen prijs van f 2.80 f 3 op. Uit onze omgeving LANGENDIJK De verschillende cijfers met be trekking tot den uitvoer van tuin bouwproducten over de afgeloopen maand geven nog weinig aanleiding om hoopvol voor de toekomst ge stemd te zijn. Gerekend naar het gewicht >is er vooruitgang te con- stateéren, doch als daar tegenover staat een achteruitgang in geld, dan is er weinig reden voor de pro ducenten, om zich over dien gang van zaken te verheugen. Dat er een groot ere hoeveelheid is uitge voerd, is vooral aan een belangrijk hoogeren export van uien, waarvan we het resultaat de vorige weck reeds vermeldden, te danken Ook was er vooruitgang in den export van sluitkool tengevolge van meer yraac uit het buitenland, waar de strenge vorst onder de verschillende groenten danig had huisgehouden, een toevallige oorzaak dus. In de afgeloopen maand werd 29.629.000 kg. ter waarde van f 1.945.000 uitgevoerd, tegen 24.512.000 kg. voor f 2.317.000 in de zelfde maand van het vorige jaar .Dit be- teckent een stijging van 21% naar het ge wicht en tegelijkertijd een daling van 16% naar de waarde. Lettende op den uitvoer naar onze voor naamste importeerende landen, dan blijkt., dat naar Duitschland werd uitgevoerd 3.746.000 kg. voor f 298000 tegen 4.709.000 kg. voor f 489.000 ht vorige jaar. Dat gaat ongetwijfeld den verkeerden kant uit, en het TT ey worden gekalmeerd UW Z/CnUWCQ en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten is 'te hopen, dat de weldra aanvangende onderhandelingen over het af te sluiten han delsverdrag met Duitschland tot gevolg mo gen hebben, dat de mogelijkheden van een grooteren uitvoer daarin aanwezig zijn. Engeland vertoonde weer een ander beeld, dat ook nog weinig bemoedigends te zien gaf. De uitvoer bedroeg naar het gewicht 18.365.000 kg. voor f 1.245.000 tegen 11290.000 kg. voor f 1.227.000 in Jan. 1938. Dit wil dus zeggen, dat de uitgevoerde hoeveelheid met 63 steeg, en de waarde slechts met 1.8%. De stijging komt nog geheel op rekening van de uien, waarvan er de laatste maand 17.066.000 kg. werden uitgevoerd tegen 9885.000 kg. in dezelfde maand van het vo rige jaar, terwijl de totale opbrengst nu nog iets minder was dan verleden jaar. Ten opzichte van den uitvoer van sluit kool zij liet volgende meegedeeld. Aan roode bewaarkool werd in de afgeloopen maand 3.532.000 kg. voor f 168.000 uitgevoerd le gen 1.856,000 kg. voor f 112.000 in Jan. '38. De hoeveelheid nam alzoo met 90 toe, de waarde echter slechts met 50% Aan witte en gele kool beliep de export 3.564.000 kg. voor f 156.000. tegen 3.058.000 kg. voor f 107.000 in Januari van het vorige jaar. Naar het gewicht was dus een stijging van 16%% en naar de waarde eene van 46% te constateeren. Aan roode kool ging 1.195.000 kg. (v. j. 545.000 kg.) voor f 74000 (v.j. f 36000) naar Duitschland, 1,442,000 kg. (v.j. 658000 kg.) voor f 67000 (v.j. f 36000) naar België, 358000 kg. (v.j. 318000 kg.) voor f 18000 (v.j. f21000) naar Zwitserland en 212000 kg. (v.j. 180,000) voor f 8000 (v.j. f 21000) naar Engeland. Witte kool gaf deze uitvoercijfers: 979.000 kg. (v.j. 418.000 kg.) voor f 44000 (v.j. f 16000) naar Duitschland; 1.018.000 kg. (v. j. 571000 kg.) voor f 35000 (v.j. f 19000) naar België, 2S4.000 kg. (v.j. 233000 kg.) voor f 9000 (v.j. f S000) naar Zwitserland; gele kool. 834000 kg. (v.j. 459000 kg.) voor f48000 (v.j. f 17000) naar Duitschland; 167000 kg. (v.j. 87000 kg.) voor f 8000 (v.j. f 3000) naar België 220000 kg. (v.j. 353000 kg.) voor f 10.000 (v.j. f 11000) naar Zwitserland. De uitvoer van peen, die in Jan. 1938 nog 1.221.000 kg. voor f 46000 bedroeg, daalde tot 861.000 kg. voor f 41000 in de nu afge loopen maand. Opmerkelijk is de achteruitgang van de geexporteerdo hoeveelheid zuurkool. Werd in de maand Januari, van 1938 nog 244000 kg. voor f 17000 uitgevoerd, thans was dit maar 51000 kg. voor f 4000 Het vorige jaar ging er 207000 kg. naar de Vereen. Staten van N. Amerika, nu 12000 kg. Engeland be trok nu niets, het vorige jaar 14000 kg. HARENKARSPEL DIRKSHORN HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag heeft de „V.V.O." een huisvlijttentoonstelling gehouden ten huize van den heer Pijper. Deze tentoonstelling kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd, wat betreft het aantal inzendingen; de publieke belang stelling had wel iets grooter kunnen zijn. Niet minder dan 219 inzendingen waren ter beoordeeling ingebracht en hoewel niet alles voor een prijs in aanmerking kwam, kan gerust gezegd worden, dat 't tentoon gestelde van goed gehalte was. Een 26-tal schilder- en teekenwerken wa ren ter opluistering ingezonden door de heeren W. Bullooper en Vok Koster, waar over de jury, bestaande uit mevrouw Porte- Wit en mei. Brouwer te Heerhugowaard en de heeren G. Kooijman te Bergen en D. EEN VERGETEN HOOFDSTUK. In deze maand werd aan tal van bij het onderwijs betrokken personen (onderwijzers, leraren, hoofden van scholen e.d.) een bro chure toegezonden van de N.S.B. met als titel: „Grondslagen voor het lager- en mid delbaar onderwijs in den nationaal-socialis- tischen Staat" Deze goede gave bleek via Winkel te zijn verspreid, zonder verdere sporen van dc afzender te vertonen. In het inleidend woord zegt de heer Mussert, dat het hem als zoon van het Hoofd ener school niet moeilijk viel die Grondslagen samen te stellen. Boze tongen zouden daarbij de opmerking -kunnen maken, dat als een zoon van een schoolhoofd een ge hele onderwijsrcformatic in zijn hoofd heeft, de vrouw van zo'n Hoofd minstens het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zou kunnen waarnemen. En toch, als men deze brochure leest, zullen er velen zijn die sommige zakelijke hervormingen zullen toejuichen en daardoor de rest op de koop toenemen. Van verschillende kanten wordt er op gewezen, dat de N.S.B. een eind wil maken aan de volledige salariëring van b.v. R.K. onderwijzers, die in gemeenschap leven. Men vindt dat zo gek nog niet, want re deneert men .dan wordt de kans op een verbetering van eigen salaris en een verla ging der leerlingenschaal groter. Laten we echter deze kwestie rusten, even als die der reorganisatie van het onderwijs, dan zal toch een ieder, die genoemde bro chure leest, tot de ontdekking komen, dat er iets uit weggelaten is, n.1. het doel van het onderwijs en opvoeding. Wel spreekt men van opvoeding in na tionale zin, zelfs met handhaving van R.K. en Prot. verlangens. Men zwijgt echter over wat men onder die nationale geest ver staat. Dit doel is echter minder geschikt voor propaganda-doeleinden. Daarom is het misschien goed, dat doel eens op te sporen. En daarmee is het hele vraagstuk verlegd, omdat nu niet alleen dc leerkrachten, maar ook en vooral de ouders hier hun belangen hebben liggen. Het fascistisohe doel. F"t fascisme ziet dc staat als doel en de lii'li- iduon als p-vi '-u om die staat in stand te ^«den. Alle ont'kkeling zal er dus on ëc.Iclit moeten zijn ont die elementen te doen groeien, die de indi\idu aan die staat leren gehoorzamen. Soms staat het fascis me de mensen enige vrijheid toe, maar al leen als zulks in 't belang van de staat ge acht kan worden. (De Staatstheorie van het Fascisme prof. Alfr. Rocco, minister van Justitie en Eeredienst v. h. koninkr. Italië). Hier duldt het Fascisme geen me dedingers iedere godsdienst, ieder ide aal, dat verder reikt dan de grenzen van de Staat is verboden waar. Het Fascisme vergoddelijkt de Staat bijna en legt tot op zekere hoogte beslag zowel op het lichaam als de ziel van den burger. (Wording en Wezen van het Fascisme Gioachina Vol- pe). Wanneer er dus ontwikkelingsmogelijkhe den aanwezig zijn, die zich niet laten be perken tot de nieuwe afgod „Staat", dan zullen die met alle middelen onderdrukt moeten worden. De staat is als 'n huis en de mensen vormen de stenen. Vindt men stenen, zelfs al zijn ze waardevol, die niet de juiste vorm hebben, dan zal men die stenen wegwerpen. Men is daartoe niet al leen verantwoord, maar zelfs verplicht. ITet doel van opvoeding en onderwijs van het fascisme is dus, de gedachten van de mensen en vooral van het opkomend ge slacht te begrenzen, door aan alle zijden, als schijnbare verdediging „de ondoordring bare muur van de Staat te zetten. Hot is dan zelfs misschien tijdelijk mo gelijk dat het fascisme een betere organi satie der samenleving tot stand brengt met een tijdelijk zekerder bestaansvoorwaarde voor het gestandariseerde individu. Wanneer men echter op het standpunt staat, dat de gemeenschap en dus ook de Staat, er is om zorg te dragen voor de grootst mogelijke ontwikkeling van het in dividu, dat het onderwijs juist zal moeten trachten alle aanwezige capaciteiten tot ontwikkeling te brengen en zo mee te werken aan dc ontwikkeling van een har monischer mens dan dc mens van 1939, dan zal men het fascisme heel niet kunnen accepteren. En tevens blijkt dan, 'dat een ontwerp organisatie, die aan deze eisen voldoet, maar niet zo even geformuleerd kan wor den. omdat de verschillen in aanleg van ieder kind kleinere of grotere verschillen in de school noodzakelijk maken. „Weest op Uw hoede". Het enige antwoord wat dan ook op dit vergeten hoofdstuk in dc grondslagen voor het onderwijs van de N.S.B. gegeven kan worden, is het waarschuwend sein „Weest op Uw hoede". WIM WIESE. Dirkmaat te Noordscharwoude haar groote bewondering uitsprak. De stemming werd verhoogd door uitste kende gramofoonmuziek verzorgd door het Radio Technisch Bureau van den heer Jan Groot te Schagen. De uitslag der bekroningen was als volgt: Houtsnijwerk: Jb. Boontjes, Schagerbrug 3e prijs. Zaagwerk: Klaas Nieuwland, Schagerbrug Eervolle vermelding. Beeldsnijwerk: Cor. Grooti Woraienf^r le prijs met lof. Knutselwerk: P. Manneveld Pzn., Dirks hom le prijs met lof; echtpaar P. Dekker, Winkel 1 eprijs; G. v. d. Werf, Dirkshom 2e prijs. Teekenwerk kinderen: Klaart je Duin, Schagerbrug le prijs; Rie Ruis, Dirkshorn 2e prijs; Simon de Vries, Dirkshorn 2e prijs Rens Meinema, Dirskhorn 3e prijs; Cees Slik Dirskhorn Eervolle vermelding; Reijer Va der, Dirkshorn, eervolle vermelding; Piet van Twuiver, Schagerwaard, eervolle ver- mleding. Zaagwerk kinderen: Klaas Nieuwland, Schagerbrug le prijs. Teekenwerk naar voorbeeld. Ouderen: P. Bakelaar, Schagerbrug, le prijs, idem met eervolle vermelding. C. de Bakker, Winkel eervolle vermelding. Teeken- en schilderwerk naar de natuur: T. v. d. Molen, Dirkshorn, le prijs; Lien Homan, Schagerwaard, 2e prijs; P. Rohof, Slootgaard, 3ep rijs. Haakwerk: G. de Boer, Dirkshorn, le pr.; G. Berkhouwer, Dirkshorn 2e prijs; Miep Vastwijk, Amsterdam. 3e prijs; Mevr. Dam, Schagen, eerv. vermelding. Wollen haakwerk: Mevr. Kempers, Dirks hom, 2e prijs. Borduurwerk: Annie Berkhouwer, Dirks horn, le prijs; Miep Vastwijk, Amsterdam, 2e prijs; Cl. IJff, Oudkarspel, 3e prijs; An nie v. d. Laan, Dirkshorn, eerv. verm. Linnenwerk: Annie Berkhouwer Dirks- le prijs; Mevr. Zacliariasse, Dirkshorn, 2e prijs; Nelie Berg, Langereis, 3e prijs. Spreien: G. Hoep—Brak, Texel, le prijs; Wed. H. Bruin, Dirkshorn, 2e prijs; G. HoepBrak, Texel, eerv. verm. Kunstbreiwerk: Mevr. SwagerMolenaar, Dirkshorn, 2e prijs. Nuttig breiwerk: Mevr. KoordesSwager, Schagen, le prijs; Mevr. BerkhouwerRam pen, Dirkshorn, 2e prijs; Mej. A. Bregman, 3e prijs. Borduurwek kinderen: Grietj'e Brommer,, Stroet, le prijs; Nelie Sijbrands, Stroet, 2e prijs; Ina Kant Kd., Schagerwaard, 3e prijs. Nuttig handwerk kinderen: Rie Spoor, Dirkshorn, le prijs; Rie Ruis, Dirkshorn, 2e prijs; Bets Burger, Schagerwaard, 3e pr.; Diet Kleijer, Schagerwaard, 3e prijs. SCHOORL EEN SUCCES VOOR JAN DE HARTOG. Het bestuur der Vereeniging van Letter kunde heeft, overeenkomstig het voorstel van de commissie van advies, den mr. H. G. van der Vies-prijs voor het beste too- neelstuk verdeeld tusschen onzen plaatsge noot, den heer Jan de Hartog, voor zijn „De ondergang van de Vrijheid", spel van de zee-sleepers in 4 bedrijven, en A. den Her tog, te Den Haag, voor zijn blijspel „Des Duivels Prentenboek". De commissie van advies, bestaande uit mevrouw Top van RhijnNaeff en de hee ren Ko Arnoldi, Frans Mijnssen,, Cornelis Veth en Victor E. van Vriesland, heeft deze verdeeling van den prijs voorgesteld, in weerwil van de bezwaren, die zij zelf tegëh zulk een oplossing in het algemeen ge voelt. Zij hoopt dan ook, dat zulk een ver deeling uitzondering zal kunnen blijven. De moeilijkheden werden niet veroorzaakt door een groot verschil in waardeering ten aanzien van de ingekomen tooneelstukken. Behoudens enkele nuances waren de leden der commissie het daarover vrijwel eens en het besluit is dan ook met aller goedvinden genomen. Van de ruim zeventig ingezon den werken was tenslotte een viertal voor de eindbespreking in aanmerking geko men, waarvan de twee genoemde overble ven. Deze beide stukken zijn volkomen onge lijksoortig en onvergelijkbaar en de keuze was daardoor alleen reeds bezwaarlijk. Een andere omstandigheid droeg er toe bij, dat de commissie ook hierin één van gevoe len niet kon besluiten tot het bekronen van het eene ten koste van het andere. „Des Duivels Prentenboek", door A. den Hertog, is een zeer onderhoudend blijspel, met een briljanten dialoog en vol goede vondsten, ook in de handeling. Het laatste bedrijf is zeer verrassend en de geest in het stuk mist noch charme, noch sentiment. „De ondergang van de Vrijheid", spel van zee-sleepers, in vier bedrijven, door Jan de Hartog, is een zeer levend tooneelstuk, dat reeds dadelijk menschen van vleesch en bloed voor de oogen zet De hoofdpersoon vooral is een sterk ge- teekend karakter, niet zonder een zekere heroiek. De atmosfeer van zee en haven plaatseen wel zeer Hollandsch motief is knap gegeven. WIERINGEN Kon. Muziekvereen. „Harmonie". Bovengenoemde vereeniging gaf Zondag j.1. haar tweede uitvoering, nu voor onge huwde leden, waarbij de zaal flink bezet was. In zijn openingswoord sprak de voorzitter bijzondere woorden van welkom tot de fa milie Kolff en tot ingenieur Bok. Hierna werden weer de vijf muzieknum mers, evenals bij de eerste uitvoering, uit gevoerd, waarna vertoond werd „Mevrouw de Ordonnans". Ook dit keer oogstte men groot succes. Na het sluitingswoord volgde een geanimeerd bal met muziek onder lei ding \an don heer H. Zon. Verkooping. Zaterdag J.1. had in café. Scheltus een openbare verkooping plaats ton verzoeke van de erfgenamen van mej. H. Wiegman, wed. J. Tijsen. Aangeboden werden de vol gende perceelen. No. 1. Land bewesten deft Poelweg, D 1254, groot 39.10 A., 13.68% snees. Hoogste bod D. van Duin f 610.—. Kooper E. Bays Cz. f 615.—. No. 2, Land hij Germen Kuut, D 1800 en 1801, samen 76.60 A., 26.81 snefs, hoogste bod C. Vermeulen f 1250.—. Kooper B. Wieg man l 125*.—» GA8SLANO RAAKTE LOS. Oude dame te Den Helder ge? stikt. Gistermorgen werd de 79-jarige alleenwo nende mevrouw Duinker in haar woning aan de Loodsgracht te Den Helder leven loos gevonden. Het bleek, dat zij door gas- verslikking om het leven was gekomen. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat een slang van de gaskraan was losge- NIEUWE NIEDORP RUNDVEEFOKVEREENIGING „VOOR UITGANG." Algemeene vergadering Van de Rundvee* fokvereeniging .«Vooruitgang" op Zaterdag j.1. ten huize van H. J. Kossen. Aanwezig 13 leden. Nadat voorzitter, de heer Jb. Kooy Cz, heeft geopend, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Namens de rekeningcomimissie adviseert de heer Jb. Wetsteen de rekening goed te keren, waartoe wordt besloten. Ontvangsten f 593.80 en uitgaven f 583.71% Saldo f 10.08%. De inventaris is afgeschre ven op f 1 Totaal bezit aldus f 11.08%. De onkosten over 1938 hebben bedragen f 2.60 per koe, op welk bedrag pl.m. 40 cent re ductie wordt verleend door de Coöp. Zuivel fabrieken, waardoor de onkdsten aldus wor den verlaagd tot f 2.20 per koe. Als afgevaardigde naar de Bondsvergade ring wordt aangewezen de heer Jb. Web steen. Volgt verkiezing van een bestuurslid we gens periodieke aftreding van den heer Jb. Kooy Cz. Op voorstel van den heer Jb. Root jes wordt' de heer Kooy bij acclamatoie her benoemd. Behandeling beschrijvingsbrief Bondsver gadering te Hoorn. Na kennisgeving van eenige aanbevelingen voor een bestuurslid van den Bond, krijgt de heer Wetsteen vrij mandaat. Bespreking 14-daagsche controle. Na toe lichting van den controleur Strijbis, welke bij liet narekenen van de lijsten van den lieer Donker, die voor eenige jaren terug lid onzer vereeniging was en toen reeds 14-daagsche controle toepaste, zeer kleine verschillen tot uitkomst kreeg, besloot men om in de 4-weeksche controle geen verande ring te brengen, maar een elk blijft natuur lijk vrij om 14 daagsche controle toe te passen, maar de hoogere onkosten moet men dan zelf betalen. De heer Wetsteen stelt een vraag over aankoop van Friesche stieren; waarom kan een stier met beste productie cijfers en met 74 punten ingeschreven in het F.R.S., niet in Noordholland ingevoerd worden? De eisch voor Fokv. stieren, zoogenaamde N.H. stie ren, bedraagt hier slechts 73 punten. De voorzitter, tevens lid van de Provincia le Commissie zegt, dat alle stieren, welke uit Friesland in Noordholland worden inge voerd, onderworpen worden aan een keu ring te Leeuwarden, door een inspecteur van het N.R.S.. De Prov. Commissie stelt dezelfde vonvaarden, en op deze manier worden alle stiéren toegelaten, waarvan verwacht mag worden, dat zij verbeterend op den veestapel zullen werken. De heer Wetsteen vraagt of deze eischen voor fokvereeniging-stieren niet te hoog ge steld zijn. De voorzitter doet de toezegging, hierover in de Prov. Commissie te zullen spreken. Hierna sluiting. Hieronder geven wij nog enkele buitenge woon belangrijke cijfers uit het jaarverslag, van den controleur, welke de veehouders on getwijfeld met belangstelling zullen lezen. Uitkomsten over 1938. De vaarzen gaven (46 st.) in 294 dg. 58 dr. st.d. 3800 Kg. M. 138 Kg. vet 3.63 pet. Alle koeien gemidd. (197 st.) in 299 dg. 59 dr. dg. 4780 Kg. M 171 Kg. vet, 3.58 pet. De beste niet erk. vaars (Gerritje), eig. Jb. Pijper in 330 dg. 184 Kg. vet 3.74 pet. De beste erk. vaarzen Zw. Dora 4, Jn. Pijper 30 dg. 196 Kg. vet 3.43 pet. Anna 2, fokker H. de Wit, eig. D. Koorn, in 312 dg. 177 Kg. —vet 3.02 pet.; Kieft 7„ fokk.-eig. W. J. Keesom in 279 dg. 175 Kg. vet 3.83 pet. Niet erk. Twenters: Jacoba 2, eig. W. J. Keesom in 324 dg. 205 Kg. vet 3.38 pet.» Noeltje, eig. H. de Wit in 294 dg. 194 Kg. vet 4.02 pet.; Marvtje 11, eig. D. Koorn, in 299 dg. 1S6 Kg. vet 3.37 pet. Erkende Twenters: Marie 56, eig.-fokker Jb. Rootjes in 329 dg. 212 Kg. vet 3.93 pet.; Kooy 33, eig. H. Rezelman, in 309 dg. 188 Kg. vet 4.44 pet.; Kooy 32, eig. H. Rezel man in 299 dg. 186 Kg. vet 3.66 pet. Niet erk. derdkalvers: Kieft 5, eig. W. J. Keesom in 276 dg. 299 Kg. vet 3.95 pet.; De Hoop, eig. P. Schager in 280 dg. 205 Kg. vet 3.80 pet.; Catrien 4, eig. W. J. Keesom, in 276 dg. 199 Kg. vet 3.52 pet. Erkende derdkalvers: Kooy 27, eig. H. Re zelman, in 448 dg. 277 Kg. vet 3.41 pet.; Stammes 2, eig. A. Jonker in 314 dg. 194 Kg. vet 3.34 pet.; Geertje 7, eig. H. Kriller, in 318 dg. 187 Kg. vet 3.47 pet. Niet erkende oudere koeien: Kieft, eig. W. J. Keesom in 300 dg. 333 Kg. vet 3.59 pet. (Deze gaf een dagopbrengst van 30.95 Kg. M. en 1111 gram vet); Floortje, eig. T. Groot es in 391 dg. 281 Kg. vet 5.04 pet. (deze koe iets te lang gemolken, maar evenals in' 1937 een ongekend hoog gehalte). Erkende oudere koeien: Kooy 17, eig. H. Rezelman in 280 dg. 232 Kg. vet 3.99 pet.; Kooy 23, eig. H. Rezelman in 330 de. 227 Kg. vet 3.36 pet.; Marie 37, eig. Jb. Rootjes in 218 dg. 218 Kg. vet 3.54 pet. Een vijftal met zeer hooge cijfers, maar iets te lang gemolken: Schot, eig. P. Schager in 500 dg. 13432 Kg. M. 409 Kg. vet 3.04%; Keesom 2 eig. W. J. Keesom in 525 dg. 10507 Kg. M. 372 Kg. vet 3.54%; Nellv 2 eig. Jb. Pijper in 526 dg. 12267 Kg. M. 367 Kg. vet 2.99%: Rikka 28 eig. Jb. Pijper in 080 dg. 9957 Kg. M. (374) Kg. vet. 3.76%; Dora 111 Fokk. Groneman (eig. Jb. Pijper als vaars) in 619 dg. 37 dr. st. d. 8439 Kg. M. 337 Kg. vet 3.99 Van al de 297 lijsten, twee onder de 100 Kg. vet; een veertig stuks dus 20% boven de 200 tot 333 Kg. vet. Twee stuks onder 3 o20 stuks boven de 4 en een boven de 5 Van 2555 monsters welke werden onder zocht over 1938, gaven 664 of pl.m. 38.5% boven de 4 aan. 130 monsters onder de 3% (dus ongeveer 5%) 80 stuks gaven aan een dagopbrengst van 1000 gram vet. Elk lid ontving een staatje met de ge middelde productie van de vereeniging en de leden onderling, zoowel van de geheele stal, als van de vaarzen afzonderlijk.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5