n*f%HN*4ini Wilt gij den vrede, bereidt u ten oorlog J DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Militaire besprekingen tusschen Nederland en het buitenland Bérard ruimt slechts misverstanden weg Italië kleineert de Britsche defensieplannen Diesel snelt brandend voort Belgisch kabinet op wankelen bodem Vente midvoor in bet Nederlandsch elftal Japan gaat Shanghai zuiveren Officieele rouw om den Paus ten einde Laan, Schagen. Tel. 20. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10811. flljjUT Jet KV. Uitg.-Mif. „VloMond* NoorderkworMer^ Slechts afschrikwekkende middelen kannen den oorlog voorkomen CHAMBERLAIN VRAAGT ONDERLING VERTROUWEN. Nog geen internationale conferentie Minister-President Chamberlain heeft gisteren de debatten in het La gerhuis ingeleid met de opmer king, dat er wel zeer groot verschil is tusschen de huidige en de vroe gers defensiebesprekingen. Alle par tijen worden thans doordrongen door iets als een algemeene overeen stemming. Waar men voorts ook bij de oppositie lot de conclusie schijnt te komen, dat de Volkenbond in ge breke blijft, is onderling vertrouwen voor alles noodig. De premier deed voorts een zeer merkwaardige uit spraak: Indien, zeide hij, het waar Is, dat niemand wil aanvallen, dan moet daaruit worden opgemaakt, dat allen deze ruïneuze bewapenin gen uit wanbegrip uitbreiden. Chamberlain schetste nog eens de groote opofferingen van het Brifcsche volk en wees op de spanningen van het oogenblik. Het zou misdadig zijn, aldus Chamberlain, toe te staan, dat een toestand zich ontwik kelt, zonder een vastberaden poging te doen er een einde aan te maken. Indien ik zou kunnen gclooven, dat een conferentie van leiders der nalies effectieve resultaten zou op leveren, zou ik niet aarzelen deze flians bijeen te roepen." Ik voel niet, dat thans voldoende vertrouwen gevestigd is om het voorstel een conferentie te houden uitvoerbaar is. Misschien zou het geen slecht ding zijn, indien wij zelf een weinig meer vertrouwen zouden bctoonen en onszelf niet zouden ver oorloven ieder verhaaltje te gelooven over agressieve bedoelingen van an deren. Onze uitgebreide wapening dient al leen voor defensie-doeleinden. Chamberlain besloot met te zeggen, dat hoewel wij er niet in kunnen toestemmen onze bewapening te verminderen, totdat zulks kan gebeuren op grond van een alge meene overeenkomst, beschouw ik het on zen plicht iedere gelegenheid waar te ne men om andere regeeringen te probeeren overtuigen van de dwaasheid der richting, welke wij allen volgen en een einde te ma ken aan een toestand, welke, indien voort gezet, ieder land van Europa tot bankroet moet brengen. Churohill en Attlee spreken. Churchill betuigde zijn instemming met de wijze waarop het ontzaglijke bewape- ninesproblpem is behandeld en zeide voorts: ..Ik geloof, dat het overweldigende ge wicht der Britsche meening en der Ameri- kaansche meening, die thans zoo'n machti gen factor vormt voor het afwenden van een oorlog, de positie aanvaarden, dat de beste bans op behoud van den vrede gelegen is m de ophooping van afschrikwekkende middelen teeen een agressie. Het besluit om trent geld. dat wij thans bespreken, is zoo'n afschrikwekkend middel. Wat dagelijks aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan geschiedt is eveneens zoo'n middel en wat in Frankrijk en Oostelijk Europa ge schiedt niet minder. Het doel moet zijn, om, wanneer dat mogelijk is, een overweldigen de hoeveelheid afschrikwekkende middelen bijeen te brengen en aldus den grondslag te leggen voor de kracht, niet de zwakheid, tot een poging voor een algemeene regeling, gevolgd door algemeene ontwapening. Het verwerven van kracht moet voorafgaan aan een regeling". Attlee (Labour) zeide. dat Chamberlain volkomen abuis is indien hij denkt, dat er algemeene tevredenheid over de regeering bestaat ten aanzien van haar politiek van financieele en verdedigingsvoorstellen Attlee beweerde dat de regeering de collectiev vei ligheid' heeft om hals gebracht, dat Cham berlain zijn enthousiasme voor pacificatie en ontwapening zeven jaar geleden had moeten betoonen. De pacificatie kwam alleer toen Chamberlain bevreesd begon te gerr ken. Van collectieve veiligheid zijn wij b' na afgedaald tot een isolatie, met slech één werkelijken bondgenoot. Slechts over technische kwesties. Onze zelfstandigheidspolitiek niet in gevaar. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Vessem heeft, zooals bekend, aan de ministers van Algemeene Zaken, van Buitenlandsche Za ken en van Defensie, een serie vragen ge steld inzake besprekingen over defensie- aangelegenheden in het Verre Oosten, welke tusschen Nederland en Engeland zouden hebben plaats gehad. De heer Van Vessem informeerde daarbij of dergelijke onderhan delingen eventueel ook met andere landen zijn geschied en vreesde, dat het buitenland hierin een aanwijzing zou gaan vinden, dat de Nederlandsche regeering het voornemen zou hebben aan een eventueel toekomstig gewapend conflict deel te nemen aan de zij de der mogendheid, waarmede zij gewoon is inlichtingen omtrent defensie-aangelegenhe den uit te wisselen. De ministers hebben de vragenstellers thans geantwoord. Zij bevestigen in dit ant woord in de eerste plaats, dat er schijn noch schaduw van eenig militair verbond tus schen Nederland en Engeland bestaat en merken verder op, dat er, afgezien van de normale uitwisseling van inlichtingen op technische punten, verband houdende met Defensie-zaken, welke uitwisseling tusschen verscheidene regeeringen, met inbegrip van die der Nederlandsche plaats heeft, er geen speciale besprekingen zijn gevoerd. Met „de normale uitwisseling van inlich tingen" wordt, zoo gaan Hunne Excellentiën voort, alleen gedoeld op inlichtingen, wel ke door tusschenkomst van militaire en ma rine-attachés worden verkregen en betrek king hebben op technische gegevens, die volgens internationale gewoonte wederzijds worden verstrekt, voor zoover de defensie- belangen zich daartegen niet verzetten. Wat steeds algemeen, en dus ook voor Ne derland, als normaal is beschouwd, behoeft geen nadere bevestiging, van welke regee ring ook, als zijnde niet in strijd met de zelfstandigheidspolitiek van Nederland. Men moet de beteekenis van zijn missie niet overschatten. Azana blijft te Parijs. Franco houdt wapenschouw in Barce- lona. MISPLAATSTE GRAP GEEN BEMIDDELING DER MONAR CHISTEN! Bérard, de Fransche zaakgelas tigde in Burgos, heeft in een inter- view nogmaals ontkend, dat zijn zending tot doel zou hebben te on derhandelen over een erkenning de jure van Franco's regeering. Dit toch is een kwestie van vrije wilsbeschik king door Frankrijk. Het doel van mijn mi^ie, aldus Bcrax-d, is slechts bestaande misverstanden uit den weg te ruimen. Havas teekent hierbij aan, dat de bespre kingen tot dusverre betrekking hebben ge had op het probleem der repatiïeeiïng der /luchtelingen en de rechtsche vluchtelingen, le Fransche belangen in Spanje, de Spaan- sche activa in Frankrijk, het goud van de Spaansche bank, dat in Frankrijk in depot is gegeven etc. De besprekingen, die geken merkt worden door een geest van ver-trou wen en wederzijdsch begrip, hebben bevre digende resultaten opgeleverd. De kwestie der erkenning de jure van de regeering te Burgos door Frankrijk is recht- sti'eeks tusschen Jordana en Bérard bespro ken, buiten de deskundigen om. Geen enkele voorwaarde is door Fi-ankrijk gesteld. De besprekingen hadden dus niet het karakter van onderhandelingen, maar slechts van gedachtenwissclingen over de verschillende kanten van het probleem. Azana blijft te Parijs. Azana ontving gisteren een telegram van Negiïn, waarin hij wordt iritgenoodigd naar Madi-id te komen. Het telegram is met de oud-minister-presidenten besproken en ten slotte heeft men, na eenige tegenwerpingen van Ban-io, ingestemd met het besluit van Azana, om voor het oogenblik tot geen en kelen prijs Parijs te verlaten. Een misplaatste grap. Er lijkt wel geen twijfel aan te bestaan of de twee brieven, die door het z.g. „Spaan- sche Monarchistische Verbond" aan de twee vijandelijke regeeringen in Spanje zouden zijn verzonden en waarin op vrede werd aangedrongen, zijn het werk van een handi- gen bedrieger geweest en de socialistische „Populaire", die den inhoud in extenso pu bliceerde, zal morgen wel moeten bekennen, bij den neus te zijn genomen. Volgens de tegenspraken, zoowel door den grootmeester van het Koninklijke Huis van Alfonso XIII als door een rechtsch officieel pei-sbureau gepubliceerd, bestaat er in het geheel geen markies van Canada-Hermosa, door wien de brieven onderteekend heetten te zijn en is ook de vei-eeniging die, waar van hij voorzitter zou zijn, onbekend, zegt het Hdbld. Met vliegende vaandels en slaande trom. Met slaande trommels en volle muziek zijn de troepen van Franco gistei-ochtend Barcelona binnengetrokken, op den 25sten dag dus na de bezetting. Van het balkon van het bestuursgebouw, heeft Franco later de troepen, 50.000 man sterk, geschouwd, die zeven legercorpsen van het Catalaansche front vertegenwoor digden. Het weer was zeer fraai. Het voor bijtrekken der troepen heeft meer dan drie kwartier geduurd. Driekwai-t millioen per sonen hebben er naar gekeken. 250 vlieg tuigen vlogen boven de stad. Minister de Wi'de brak een rib TOESTAND VAN BEIDE GEWONDEN GUNSTIG. In het grootste gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog melding maken v'an het ongeval dat minister de Wilde overkomen is. De departementsauto, waar in behalve Zijne Excellentie, het hoofd van den Rijksgebouwendienst, J. C. E. Baron ^an Lynden, was gezeten, kwam tusschen MontJoort en de Meern in botsing met eert andere auto. waarbij beide autoriteiten ge wond werden. Nader vernemen wij, dat minister de ^üde een rib gebroken heeft, doch de dok toren bij den heer van Lynden, die over "nwendige pijnen klaagde, geen kneuzin gen constateerden, slechts enkele snijwon- wn aan het hoofd. De toestand van beide gewonden is, naar heden vernemen, gunstig. „Vee! geld ivordt uitgegeven, maar vrijwilligers melden zich niet aan." Het is betreurenswaardig te moe ten constateeren, dat de Italiaan- sche pers, sedert minister-pi-esident Chamberlain duidelijk maakte, dat Engeland bij bedreiging van Frank- rijks levensbelangen aan de zijde van zijn bondgenoot zou staan, de gewoonte aanneemt Engeland als zijn vijand te beschouwen. Over Groot-Brittannië's wil voor den vre de te werken wordt niet meer gesproken. In plaats daarvan wordt Engeland in één adem met Frankrijk en de Vcreenigdc Staten een bedreiging genoemd, terwijl elke gelegen heid wordt gebruik om de beteekenis van de Engelsche herbewapening te kleineeren. De italiaansche regeering doet niets om deze houding tegen te gaan. De „Corriere de la Sera" brengt b.v. in vette letters het volgende opschrift: Londen geeft millioenen uit, maar kan geen vrijwil ligers vinden voor de nationale defensie. Het blad wijst voorts met kennelijke bedoe lingen op het tempo der recruteering in Engeland en liet verschil tusschen deze situ atie en die bij die volken, die. hoewel zon der eenige hulpbronnen en materieele voor- deelen, de moeilijkheden weten te overwin nen door hun moed en enthousiasme. Veel aandacht wordt te Rome geschon ken aan het bezoek van Sir Edmond Iron de, den militairen gouverneur van Gibral tar, aan Fransch Marokko, aldus het Hsb. Het is in dit verband vermeldenswaard, dat de „Corriere de la Sera" uit de „indiscretiën en voorspellingen" der Londensche bladen opmaakt dat „ingeval van oorlog een ge- combineei-de Fransch-Engelsche legermacht onmiddellijk Tanger en Spaansch-Marokko zou bezetten, ook al was Spanje neutraal." Onderwijl is Italië, zooals eerder gemeld druk bezig zijn weermacht in Libye te ver sterken. Ons kaartje geeft dit gebied weer. Er staan thans 62000 man Italiaansche troepen-. Seinwachter alarmeerde brandweer Met modder kun je dc vlammen niet blusschen Gisteravond omstreeks kwart over elf be merkte de wachter van Blokpost 2 bij Ab coude dat uit het achterste niet in gebruik zijnde stel van trein 548, welke om 22.56 uur uit Utrecht was vertrokken, vlammen sloe gen. Hij waarschuwde den stationchef te Abcoude, die door het onveilig zet ten van een sein den trein ophield om een nader onderzoek in te stel len. Het bleek dat er brand woedde in het laatste, derde klas rijtuig van het naar Amsterdam meege voerde reservestel. De chef waarschuwde de brandweer van Abcoude en deed onderwijl het brandende gedeelte op het tusschenspoor rangeeren en daar afkoppelen. Het voorste gedeelte, waar in de reizigers zaten kon daarop met 'n ver traging van een kwartier de reis naar Am sterdam vervolgen. Spuitgaten pompten slechts modder. Inmiddels waren de spuitgasten versche nen en deze maakten zich gereed om onder leiding van den burgemeester het blus- schingswerk aan te vangen. Uit de nabijge legen slooten kon evenwel slechts modder gepompt worden, zoodat men genoodzaakt was de slangen naar het 300 meter verder gelegen Gein te leggen. In den tijd, welke verloren ging, tastten de vlammen het voorlaatste tweede-klas-rijtuig aan. Toen de brandweer te ruim middernacht water gaf, was het derde klas rijtuig uitgebrand, in het tweedeklasrijtuig kon men na hard werken het vuur meester worden. Nog meer stagnatie. In verband mét het water geven eischte de voorzichtigheid, dat het electrische bo vennet stroomloos werd gemaakt. Dit ver- oorzakte stagntie in den treinenloop aan beide zijden van Abcoude stonden stoptrei- en te wachten, totdat de stroom weer zou worden ingeschakeld. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich bij dezen treinbrand niet voorgedaan. DE REGEERING PIERLOT GEEFT MEN GEEN LANG LEVEN! Hoe moeilijk de taak van den Belgischen kabinetsformateur is geweest blijkt wel, nu de lijst van nieuwe ministers officieel is bekend gemaakt. Er zijn nog zes andere ministers dan gisteren met zekerheid werd aangenomen. Over het algemeen voorspelt men het kabinet een korte levensduur, daar het, zoo men zegt, in doodzonde ge boren is. Waarschijnlijk zullen de Katho lieken zich niet en bloc achter de nieuwe regeering scharen. Pierlot's voorwaarden wijzen er mede op, dat hij voelt op wan kelen bodem te staan, immers hij heeft te genover de pers verklaard: De regeering wil steunen op een zoo ruim mogelijke parlementaire meerderheid dit spreekt van zelf doch in ieder geval op de Katholieke rechterzijde in haar geheel en op de socialistische linkerzijde eveneens in haar geheel. Indien deze voorwaarde niet verwezenlijkt wordt, zou de regeering van oordeel zijn dat de vereischte omstandig heden niet aanwezig zijn, om voort te gaan met het uitoefenen van het gezag." Dit nummer bevat 8 pagina's Vaei&al Bas Paauwe en van Heel vervan gen resp. door Stam en Schubert. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 26 Februari as. te Rotterdam tegen Hongarije zal uitkomen, is door de Keuze-commissie van den Kon. Ned. Voetbalbond als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord); Achter: Blomvliet (Ajax) en Cal- denhove (D.W.S.). Midden: Stam (V.U.C), Anderiessen, (Ajax), aanv., en Schubert, (Ajax). Voor: Draeger (D.W.S.), v. der Veen (Heracles), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en J. B. de Harder (V.U.C.) Tot reserves zijn aangewezen: Dijkstra. (Z.F.C.), van Ierlandt (Willem II), Bonse- 111a (G.V.A.V.), en C. J. de Harder (V.U.C.) DE BILT SEINT» Verwachting: Meest zwaar be wolkt tot betrokken, later eenige regen, matige, tijde lijk krachtige, Z.O. tot Z.W. wind, zachter dan gisteren. Alg. vooruitz.: Weer toenemen de depressie-activiteit. De Internationale Nederzetting desnoods met geweld aangepakt. LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE DORPEN. De AsaJii Sjimbocn bericht, dat de Japan- sche legerconferentie le Sjanghai besloten heeft de internationale nederzetting te zui veren van anti-Japansche terroristen, des noods- met geweld. Domei meldt, dat de Japansche dag bladen aandringen op drastische maatregelen ter onderdrukking van vijandige elementen in de onder in ternationaal en Fransch toezicht staande wijken van Sjanghai, waar deze elementen thans straffeloos kun nen ageeren tegen Japan. De buiten landsche autoriteiten in Sjanghai plegen verontschuldigingen aan te bieden, doch zij nemen geen practi- sche maatregelen. Zij zijn even 011- verschillig voor de veiligheid der Ja panners cn Chineczcn als bezorgd voor die der buitenlandsche onder danen. Japansche luchtmacht treedt op. De Japansche luchtmacht heeft vei*schillen- de dorpen gebombardeerd. Verder wordt gemeld, dat Japansche vlieg tuigen ook ccn trein op dc lijn FanlingLo- woe aan de Britsche zijde van de grens hebben gebombardeerd. Een bom vernielde de ruiten van een wagon. Toen de passa giers van den trein vluchtten, werd uit de vliegtuigen met mitrailleurs op hen ge schoten. De autoriteiten van Kanton hebben de zaak met den Japanschen consul-generaal besproken. Dc Chineezen hebben verschillende Ja pansche machines omlaag geschoten. Te Honkong zijn op Britsch gebied ver scheidene bommen neergekomen, waardoor elf menschen zijn omgekomen. Dc Britsche ambassadeur te Tokio heeft officieel gepro testeerd. De Japansche regeering zal in den land dag een wetsontwerp indienen tot waarbor ging der geheimen op militaire aangelegen heden. De bedoeling van de wet is de mi litaire bronnen geheim te houden, zoowel wat het materiaal als het effectief aangaat. Luidspreker of zwarte rookwol ken? Dc pauselijke vlaggen, die sedert den sterf dag vn Pius XI van alle Vaticaangebouwen halfstok gewapperd hebben, zijn ingehaald. De officieele rouw is geëindigd met dc laat ste der novendiales, die gisteren werd opge dragen. Ook dc Osservatore Romano, die da gelijks met een rouwrand verscheen, heeft zijn normale uiterlijk herkregen. Moderner tijden, moderner zeden! Zoodra dc Paus gekozen is, zal dit aan de op het St. Pietersplein wachtende me nigte niet gelijk tot dusver het geval was, door opstijgende witte rookwolken, doch door luidsprekers bekend worden gemaakt Het negatieve resultaat eener verkiezing zal evenwel door de traditioneele zwarte rookwolken uit de schoorsteen van het Va- ticaan worden aangegeven. In Tsjoenking, de Chineesche hoofdstad van het Tsjang Kai Sjck-bcwind, hebben de Chineesche Katholieken op treffende en plechtige wijze den Paus herdacht. Monnik redt O.L. Vrouwebee'd Soldaten sleepten imitaties mee. Het beroemde beeld van Onze Lieve Vrouwe van Montserrat, dat in het gelijk namige klooster in Catalonië werd be waard, is gespaard gebleven dank zij dc tegenwoordigheid van geest van een der monniken van het klooster, pater Juan, die zich heeft aangesloten bij de Miliciano's om de schatten van het klooster te kunnen bewaken. Even voor het ineenstorten van het front in Catalonië kwamen Miliciano's het beeld, dat reeds eerder uit de nis was genomen cn in een kist geborgen, tezamen met andere schatten van kerkelijke kunst, weghalen. Zij bemerkten evenwei niet, dat zij slechts de. copïe meenamen, pater Juaa had reeds lang tevoren het echte beeld verborgen en vervangen door een copie.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1