Veel rumoer om een kweekelinge met acte RAAD OUDKARSPEL Uit Alkmaar Het woonwagenkamp Voorstellen van den heer Borst en B. en W. resp. om een vergoeding toe te kennen van 100.en f 25. beide verworpen. Wethouder Bak ker stemt tegen zijn eigen voor stel. Burgemeester Wijnveldt wil baas In eigen huis blijven. Maar we kunnen de menschen tenslotte niet laten verrekken, meent de heer De Boer. De voorzittershamer moet er zoo nu en dan aan te pas komen. Dam in het Waardje een succes voor B. en W. Een on derzoek naar de mogelijkheden om een Tehuis voor Ouden van Dagen te gaan bouwen en exploiteeren. De raad dezer gemeente vergaderde gister avond te half acht in het gemeentehuis on der voox-zit terschap van burgemeester Wlijn- veldt. tevens secretaris. Allen zijn aanwezig. Een waarschuwend woord. De Voorzitter opent de vergadering en wijst er op, dat het afgeloopen jaar voor het gemeentebestuur, alsook voor de inge zetenen zeer moeilijk is geweest. Heeft de gemeente zich tot op heden financieel nog kunnen redden, 1939 zal van de raadsleden veel stuurmansbeleid vragen, wil de ge- meenterekening over 1939 niet met een na- deelig saldo sluiten. Buitengewone uitga ven zal men zich niet kunnen getroosten. Spr. voelt zich gedrongen een zeer ernstig woord te richten tot die bestuurders, die van meening zijn, dat een financieel debècle juist in het belang is van hen, die overheidssteun behoeven. Dit is onjuist, want dan beginnen de moeilijkheden pas! Mededeelingen. Van Ged. Staten was de gemeentebegroo ting 1938 goedgekeurd terugontvangen. Ged. Staten berichtten, dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit om aan den volontair ter secretarie een schrijfloon van f 150.per jaar toe te kennen. Het Maatsch. Hulpbetoon dankte den raad voor het openstellen van de gelegenheid, een consumptie te gebruiken tijdens de zittin gen van het college. Het R.K. Schoolbestuur betuigde dank voor het verleende subsidie aan de bewaar school. Een dankbetuiging was ontvangen van het Langendijker Drankweer Comité voor het voor 1938 verleende subsidie. Het gemeentebestuur van Sint Pancras be richtte dat de onderhoudskosten aan den Twuijverweg f 105,28 hebben bedragen over 1938. Het aandeel der gemeente hierin be draagt f 17,54. Ged. Staten zonden goedgekeurd terug het besluit tot wijziging van de overeen komst tot overdracht van het P.E.N. (betr. de emolumenten van den directeur.) De heer Bossen berichtte zijn benoeming tot bezoldigd ambtenaar van den burg. stand aan te nemen. Het besluit tot regeling der jaarwedde van de ambtenai-en van den burg. stand is goedgekeurd. Een voordeelige transactie. Het provinciaal bestuur berichtte genoe gen te nemen met den in het Waart je ten behoeve van den scheepvaart gemaakten dam in den staat waarin deze zich thans bevindt. De provincie is bei-eid, den dam in het komende voorjaar op kosten der provincie te doen bezaaien. De Voorzitter geeft een overzicht van de kosten van dezen dam, welke voor rekening van de gemeente zijn gekomen, alsmede van de voordeelen, als gevolg van het vciiee- non van vergunning ot het baggeren in het Waartje. Ontvangen van de fa. Krikke en Dikkcr- boom voor het trekken van bagger in to taal f346S.40 en van de fa. Roele en Pranger voor het storten van specie in 't Waartje f200.—, in totaal f3668.40. Betaald is aan eerstgenoemde firma voor het maken van den dam, volgens overeen komst f 1320. De verdere afwerking van dezen dam is geschied in werkverschaffing met subsidie uit het Werkloosheidssubsidicfonds. Aan loonen is voor dit werk uitbetaald f2320.68. Dit bedrag kan echter gevoegelijk buiten heschouwing blijven, daar indien dit werkverschaffingsobject er niet zou zijn geweest, de werkloozen zouden zijn tewerk- gesteld geweest in de Ccntx-alc werk verschaf fing, waarin de gemeente eenzelfde percen tage zou hebben moeten bijdragen. De bijkomende kosten hebben bedx-agen f 1085.52. waarin de provincie heeft bijgedra gen f500,zoodat ten laste der gemeente blijft f585.52. In totaal is ontvangen f3668.40: aan de fa. Krikke en Dikkerboom is betaald f 1320. en aan bijkomende kosten, na aftrek van het provinciaal subsidie f585.52. te zamen f 1905.52. Voordeelig saldo is f3668.40 f 1905.52 f 1702.88. Den leden blijkt dus uit dit overzicht, al dus spr., dat de gemeente met deze transac tie een voordeel voor de gemeentekas heeft behaald van f 1762.8S. terwijl een sterke dam in 't Waartje is gelegd, welke bet kleine scheepvaartverkeer zeer ten goede zal ko men en ook de ijsbaan daarvan voordeel zal hebben, daar de watcrnlas spoediger zal zijn toegevroren, wat dezen winter is gebleken. Wie het laatst lacht... De geuite bewering, dat alle voordeelen van den verkoop van hagger uit 't Waartje tpniet zouden worden gedaan door de ver plichting om een dam te maken, zijn dus niet bewaarheid. Dit vermoedden B. en W. ook wel, maar deze wilden eerst zekerheid en daarom hebben zij alle praatjes en roddelarijtjes in de gemeente over hun kant laten gaan, gedachtig aan het spreekwoord: „Wie het laatst lacht, lacht het best". Nog meerdere van dergelijke transacties en de ge meente blijft bewaard voor noodlij dendheid. Spr. brengt dank aan verschillende perso nen. die zich bij de werkzaamheden hebben verdienstelijk, gemaakt en deelt ten slotte mede, dat de dam keurig is agewerkt en een solieden indruk maakt; de kruinbreedte is 5 meter, de lengte 330 meter. E,en schoen vloog door een ruit. Aan de ijsclub „Volharding" is een brief verzonden, waarin de vergunning om van het gymnastieklokaal gebruik te maken vopr de droge ti-aining, wordt opgezegd. De deelnemei-s zouden zich aan ernstige bal dadigheid hebben schuldig gemaakt. Er was o.m. een schoen door een ruit geworpen. Het spijt het gemeentebestuur, dat het vertrouwen in de vereeniging gesteld, op een dergelijke wijze beschaamd is geworden De heer Borst vraagt of de baldadigheid ook werkelijk bewezen is? De Voorzitter antwoordt bevestigend; in comité wil spr. gaai-ne verdere mededeelin- gen doen. Ingekomen stukken. Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger gaf aan, dat in kas was en moest zijn een bedrag van f 2119.31. Het kassaldo van het Maatschappelijk Hulpbe toon was f 245.66, hetgeen eveneens met de boeken overeenstemde. Aanwezig was het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1938. De commissie heeft 3 ongeoox-- loofde vei-zuimen behandeld. Van de afd. Langendijk van den R.K. Volksbond en de St. Joseph-gezellenvereeni- ging was een vci-zoek ontvangen ten behoe ve van de ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, welke door deze organisa ties wordt geoi-ganiseerd, een subsidie te mogen ontvangen van f 30.De totale kos ten beloopen f 90.—, volgens de begrooting. De Voorzitter zou ditmaal het subsidie nog willen geven, hoewel het aantal deelne mende werkloozen uit deze gemeente ge ring is. Een en ander geschiedt trouwens juist in den tijd, dat wij over weinig werk loozen beschikken. Spr. stelt voor te berich ten, dat B. en W. een volgend keer niet meel de vrijheid kunnen nemen een voorstel lot subsidie aan den Raad voor te leggen. Nu is er nog op gei-ekend. De Raad gaat hiermede accoord. De kweekelinge en de gemeente fin antiën. De Oudercommissie der O.L. school alhier verzocht, aan de kweekelinge met akte een tegemoetkoming toe te kennen. In het uit- voex-ige adres, waarin vei-schillende uit spraken van den raad ten gunste v.an goed onderwijs worden aangehaald, wordt ge vraagd deze tegemoetkoming te willen vaststellen op f 400 per jaar. De Voorzitter licht uitvoerig toe het voor stel van B. en W., dat behelst een vergoe ding toe te kennen voor Mej. Schut van f 25 plus teruggave van buskosten. Spr. wijst er op, dat indertijd aan Mej. Roest drie maan den salaris is gegeven uit de gemeentekas, maar, zegt spr., toen konden we het nog doen. Spr. adviseert geen hooger bedrag uit te trekken, omdat de bcgrooting zulks niet toelaat. Het zou een extra uitgave beteekc- nen. Bovendien loopt het aantal leerlingen terug. We moeten ons verzoenen met het feit, dat per 1 April de school een driemansschool is. Het aantal leer lingen voor een vierde leerkracht is te laag, zelfs bij de oude leerlingen- schaal. Voor uitgave van een grooter bedrag dan f 25 is dekking niet aan wezig. De heer Borst is verbaasd, dat B. en W. met een dergelijk voorslel komen. Een ver goeding van f 25 is beneden alles. Spr. kan daarmede geen genoegen nemen. Dan nog staat spr. liever op het standpunt: geen on derwijzeres. Zijn we aansprakelijk voor den toestand der gemeentefinantiën, zooals die thans is? Wij hebben toch niet met het geld gesmeten! Spr. zegt het belang van de school in het oog te willen houden. Mevr. PaarlbergHartland spijt het, dat voor de openbare school niet meer geld be schikbaar is. Een bagatel! De beer de Boer noemt de vooi-gestelde vei-goeding een bagatel, dan had spr. liever geen leerkracht aangenomen. Spr. mag nog zoo verlegen zijn om een arbeider, voor niets wil hij er niet een hebben. Spr. wil goed onderwijs. De Voorzitter: Dat moet U in Den Haag zeggen! De lieer De Boer: Daar kom ik niet! Maar spr. denkt toch, dat zijn stem in Den Haag wel gehoord zal worden. De heer Rijper zegt zijn stem aan het. voor stel van B. en W. niet te kunnen geven. De heer Kostelijk vraagt of het meisje nog andere inkomsten heeft en als deze vraag ontkennend wordt beantwoord, noemt spr. een en ander een beroerde geschiedenis. Spr. zou zich nog even over het voorstel willen beraden. De Voorzitter merkt op, dat B, en W. na tuurlijk gaarne anders zouden willen. Had men bij het opmaken van de begrooting maar geweien, dat de zaak zich zoo zou ont wikkelen, dan was er nog iets aan te doen geweest. Spr. wijst nogmaals op het verschil in omstandigheden van heden en die van 1937. Spr. had gedacht het nog drie maan den reilend en zeilend vol te houden. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de belan gen van de kweekelinge met akte hier pa rallel Ioopen met die der gemeente. B. en W. hebben voorts de plicht, wanneer zij uit gaven voorstellen, te zorgen, dat die uitga ven ook gedekt zijn. Anders maken zij zich schuldig aan financieel wanbeheer. Voor den huidigen toestand dragen Regeering en Kamerleden de verantwoordelijkheid. Wij hebben ons te houden aan onze voorschrif ten. Spr. waarschuwt voor de noodlijdend heid. Laten wij haas blijven in eigen hals! De heer Bakker zegt, dat hij voor de on derwijzeres zijn nachtrust heeft opgeofferd, zóó lang heeft hij vergaderd. Spr. zal met het voorstel meegaan, ofschoon dat gebeurt met een bloedend hart. Het voorstel stuit hem tegen de borst. De heer Borst oordeelt het niet juist, tel kens maar weer toe te geven. Spr. heeft reeds eerder gewezen op de noodzakelijk heid van herziening der financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten. Spr. ver wijt den heer Bakker te capituleeren voor deze regeering. Hier wordt spr. in de rede gevallen door den heer Bakker, terwijl de Voorzitter spr. waarschuwt niet persoonlijk te worden. Even later moet de Voorzitter weer een sterk protest laten hooren, als 'de heer Borst beweert, dat B. en W. met smoesjes komen. De heer Borst heeft intusseften voorge steld de bijdrage te verhoogen tot f 100. De heer de Boer zegt, dat als er geen geld is voor de arme menschen, dit er toch ook zal moeten komen. We kunnen de menschen toch niet laten verrekken. Direct zullen we toch niet noodlijdend worden door deze 75 gulden? De Voorzitter: Er is geten dekking aanwe zig. Het debat wordt nu zeer rumoerig. De heer Bakker vraagt het woord, maar wordt door den heer Borst ge ïnterrumpeerd. De Voorzitter ha mert en roept uit: Ik heb de leiding! Als de rust is teruggekeerd, wijst de heer Bakker erop, dat het van belang zou zijn, indien geen enkele kweekeling met acte tot de scholen werd toegelaten. Eerder zal de leerlingenschaal niet verlaagd worden. De arbeid op een koopje is het parool van de heele geschiedenis (De Voorzitter hamert). De heer Kostelijk merkt op, dat de kwee kelinge er niet alleen voor de school staat, maar ook voor zichzelf. De Voorzitter voegt hieraan nog toe, dat aan Mej. Schut geen enkele toezegging is gedaan. Er zijn in ons land heel wat kweeke- lingen met acte, die werken zonder daar voor eenige vergoeding te ontvangen, met het oog op sollicitaties. Dat wel degelijk het belang van het onderwijs in het oog gehouden wordt, aldus spr., mag toch wel blijken uit het feit, dat wij, gemeente van 1800 zielen, indertijd f 1000 voteerden voor het voetbalveld. Dat was in het belang van het onderwijs en toch zeker geen zuinig heid, roept spr. uit. Nadat nog eenigen tijd over dit onderwerp is gediscussieerd wordt het voorstel-Borst in stemming gebracht en verworpen met 4 3 stemmen, tegen stemmen Mevr. Paarl bergHartland, en de heeren Bommer, Bakker en Kostelijk. Het voorstel van B. en W. wordt hierna eveneens met 4 tegen 3 stemmen verwor pen; voor stemmen Mevr. PaarlbergHart land en de heeren Kostelijk en Bommer. Een intermezzo bij deze stemming ont staat nog. als de fheer Borst Mevr. Paarl bergHartland, die lang aarzelt, toe voegt: Wees jezelf, hetgeen de Voorzitter doet opmerken: geen invloed op de stem ming uitoefenen! De heer Kostelijk komt op tegen het vreemde gedrag van den heer Bakker, die tegen zijn eigen voorstel stemt, terwijl later ook de heer Borst den heer Bakker toevoegt, dat deze zich op zijn gevoel laat werken. Een voorstel van den heer Koste lijk, om tenminste nog de buskos ten te vergoeden, wordt tenslotte aangenomen. Naar een nieuw tehuis voor de Ouden van Dagen. Van Mevr. PaarlbergHartland en de heer H. Bakker was een voorstel ingeko men, om in principe te besluiten tot stich ting van een nieuw tehuis voor ouden van dagen. Het tegenwoordige tehuis vol doet volgens de voorstellérs niet aan de ge ringste eischen, welke aan zoodanige in stellingen gesteld kunnen worden. 1. het huis is er niet voor gebouwd, hetgeen de economie niet bevordert; 2. niet 'iedere ver pleegde heeft een eigen slaapkamer; 3. de slaapkamers zijn vochtig en schimmelig; 4. er is in de slaapkamers geen verwarming, hetgeen voor menschen op leeftijd zeer ge- wenscht is; 5. er is geen W.C. in huis, geen badkamer, er zijn geen waschtafels, en, het allernoodzakelijkste, een ziekenkamer, ont breekt. Men wijst er op, dat het huis wordt geëxploiteerd door de diaconie der Ned. Herv. Kerk, doch dat wegens de slechte fi- nancieele omstandigheden van bedoelde in stelling, de gemeente Oudkarspel 85 pet. in de exploitatiekosten bijdraagt plus f 200 voor huishuur. In 1937 waren deze kosten pl.m. f 1600. Deze hooge kosten zijn ontstaan, doordat in dat jaar alleen verpleegden wa ren gehuisvest, waarvan de verplecgkosten bijna geheel voor rekening kwamen van het tegenwoordige huis. In Juli 1938 is men begonnen met het opnemen van verpleeg den uit andere gemeenten, welke een ver- pleegprijs betaalden van ten hoogste f 7.— per week, zoodat op het oogenblik 6 beta lende en 4 niet-betalende verpleegden zijn opgenomen. Daardoor zal de gemeentelijke bijdrage in 1938 pl.m. f 500 minder, of pl.m. f 1100 bedragen. Als een inrichting wordt gesticht, voldoende aan de eischen welke aan een zoodanige inrichting gesteld kun nen worden, is de mogelijkheid volgens voor stellers niet uitgesloten, dat meerdere be talende verpleegden in het tehuis zullen kunnen worden opgenomen, hetgeen de exploitatie ten goede zal komen, misschien geheel zal kunnen dekken, of slechts een kleine bijdrage der gemeente zal vorderen. Het tegenwoordige tehuis is vol en verkeert in een zoodanigen ver vallen toestand, dat in de naaste •oekomst hooee onderhoudskosten niet te vermijden zullen zijn. De te genwoordige toestand van het tehuis 's ongewenscht. Daarom stellen zij voor, om in principe te hesluiten, om met de hulp van het Werkfonds tot algeheel e vernieuwing van het tehuis voor oxiden van dagen over te gaan, althans naar de mogelijk heid daarvan een zeer ernstig on derzoek in te doen stellen» De heer Bakker licht het voorstel uit- voerig toe. De heer Rijper zegt dat in principe allen wel vóór zullen zijn. Spr. had echter ge dacht, dat de voorstellers met cijfers zou den komen omtrent bouw- en exploitatie kosten. Mevr. PaarlbergHartland merkt op, dat men eerst moet weten, of geld kan worden verkregen. Dan pas kan men met bouwplannen komen. Spr. weet niet of B. en W. die moeite willen dqen. De Voorzit ter is in dit opzicht wel eens gelukkig, de dam in het Waartje en zoo De lieer de Boer zou van de andere gemeente de toezegging zien te krijgen, dat zij hun menschen naar hier stuurden. De heer Kostelijk vestigt er de aandacht op, dat een ander terrein zal moeten wor den gezocht. Toezegging van de andere gemeenten verwacht spr. niet. Dat de Kerk noodlijdend is, kan hij niet direct onder schrijven; de kerklasten zijn hier zeer laag, men is gewend niets te betalen! De Voorzitter zegt, dat het kardinale punt niet is aangeroerd. Het Tehuis is n.1. van de Diaconie en niet van de gemeente. Het zal de bedoeling wel zijn, dat het Tehuis verdwijnt, maar daarover hebben niet wij te beslissen, ook al zijn wij de grootste aandeelhoudster in negatieven zin. De groo- te vraag is: wil de gemeente een Tehuis voor Ouden van Dagen stichten en dat gaan exploiteeren. Wil de Ned. Herv. Diaconie het Tehuis wel opdoeken? In dat opzicht weten we niets. Er zijn heel wat voetangels en klemmen, daar is b.v. de animositeit van de andere ge meenten. Besloten wordt ten laatste, dat B. en W. informaties te dezer zake zullen inwinnen, waarvan t.z.'t. aan den Raad mededeeling zal worden gedaan. Wijziging ambtenarenreglement. B. en W. stellen voor het ambtenarenre glement te wijzigen en in overeenstemming te brengen met het Piijksambtenarenregle- ment. Goedgevonden. Gratificatie voor den grafdelver. B. en W. stellen voor, aan den grafdelver een gratificatie te geven van f 75 wegens meerdede werkzaamheden in verband met de uitbreiding der begraafplaats. De Voorzitter deelt mede, dat het nieuwe gedeelte is voorzien van hardsteenen num- merplaatjes, terwijl een passende rustbank is aangebracht en het in de bedoeling ligt er nog een rustbank bij te maken. Voorge steld wordt den grafdelver een gratificatie te verleénen van f 75.— Spr. is vol lof over de bemoeiingen van den grafdelver, wien geen werk te veel was. De leckeming der nieuwe begraafplaats komt ter tafel, waar uit wel blijkt, hoezeer de toestand is ver beterd. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. Half ziek - Hangerig Met .Mijnhardtjes vlugge verbeteijÈ Doos 30 en 50 0 Begrootingswijzigin^ Vastgesteld wordt de 2e, 3e en 4e wijd ging van de gemeentebcgrooting 1938. 'j De heer Borst, merkt op, dat de.kostó van de luchtbeéWlei-mingsoefeningen niad weer op de gemeenten drukken en vraar' of de mogelijkheid niet bestaat, dat \J hoogerhand die kosten worden betaald. 1 De voorzitter antwoordt, dat deze zax door de Vereen, van Ned. Gemeenten aanhangig gemaakt. Het zat den heer Kostelijk k hier! werp vastgesteld in de vergadering vaal gezamenlijke raden, op 2 Februari j.1. 1 Den heer Borst heeft het gespeten, dat 1 leden van de gasconnmissie op de gemeJ schappelijke vergadering afwezig waren. De heer Kostelijk zegt, dat het hem hier zat. Hij kreeg de gedachte: de Rai moet het maar uitzoeken. Het werd zoo la^ zamerhand een ongezellige kwestie. De lieer Borst: Dat werd het voor ons ooi De heer Kostelijk: Dan maken jullie d> ook eens mee! Slecht nieuws voor zakenmenscha B. en W. stellen vooi\ de verordena krachtens art. 31 enz. der wet op de pers, neele belasting te wijzigen. Dit houdt in, dat van de huurwaarde i.p.v. 2/3 nu 1/3 zal worden vrijgesteld van café's, winkelhuize enz. Goedgevonden; een en ander wordt eem in 1940 van kracht. Samenstelling stemhureajj Hierna worden de stembureaux voor a.s. verkiezingen vastgesteld. Voor Provinciale Staten: Stembureau I: burgemeester WijnveW ambtshalve voorzitter; leden de heeren de Boer en C. Borst Pz. Stembureau II: de heer Bakker, ambtsl ve voorziter; leden de heeren Bommer Kostelijk. Hoofdstemburcau: Voor de verkiezing val de leden van den Gemeenteraad, burg» meester Wijnveldt ambtshalve voorzitter! leden de heeren Bommer, de Boei-, Rijper en! Mevr. Paarlberg-Hartland. Rondvraag Bij de rondvraag brengt de heer Kostelijlf den voorzitter hulde voor zijn bomoeiïngea betreffende den dam in het Waartje. De hoer de Boer brengt klachten over dt verlichting bij de nieuwe sluis (vox-binding dorpLaanweg) ter sprake, terwijl de heer? Borst nog eens terugkomt op de gladde we gen. Hierna sluiting. Onze mededeelingen lokten te genspraak uit. De groote toename van abonné's, vooral ook naar het zuiden, dus in de richting Alk maar, maakte het voor ons noodig een oi*- ganisatie in het leven te roepen, welke ons op de van ons bekende snelle en toch be trouwbare wijze van nieuws uit de Kaasstad vooi'ziet. Dat wij daarin'wonderwel zijn geslaagd, blijkt uit de houding van de deftige Alk- maarsche Courant, die ons bij herhaling de eer aandoet, om door ons gepubliceerde pri- meurs van een soort zure critiek te voor zien. Zelfs tracht dit hoog verheven orgaan, zijn tegenspraken door schelden te versterken. Wij zullen doze methode van de deftige redactie der Alkmaarsche Courant niet vol gen. Die wijze van debatteeren is ons te goedkoop ente min. Wij zijn daarenboven veel te voldaan, om dat wij uit de schampere toon hebben ge merkt, dat onze actueele berichtgeving uit Alkmaar met leede oogen door 't Voordam- melijk orgaan wordt gezien en dit sterkt ons in de overtuiging, dat wij ook in onze Alk maarsche berichtgeving weer de traditie van de snelle Schager, „altijd actueeler en vlugger dan een ander" kunnen hooghou den. Twee berichten speciaal zitten de Alk maarsche Courant blijkbaar ei-g dwars en wel onze mededeelingen over de gevaarlijke toestand waarin de Groote Kerk verkeert en ons bericht waarin wij melding maakten van het voornemen van den heer Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon om het woonwagenkamp, zooals dat tot dusverre bestond, op te ruimen. Op de eex*ste kwestie komen wij nog na der uitvoerig tei*ug. En wat het woonwagenkamp betreft, zul len onderstaande nadere uiteenzettingen, welke de Alkmaarsche Courant tevens als antwoord op haar „waardige" critiek kan beschouwen, onze lezers bewijzen, dat ons bericht van a tot z juist was. Het ligt njn.1. wel degelijk in het voor nemen om het woonwagenkamp in de vorm zooals het tot dusverre bestond op te rui men. Ons artikeltje werd door de Alkmaarsche Courant lichtelijk overdreven weergegeven. Er mankeerde nog maar aan. dat het zoo danig werd voorgesteld, als zouden wij be weerd hebben, dat het kamp aanstonds zou worden afgebroken en geslecht. Het spreekt vanzelf, dat Alkmaar slechts is gebaat met een ineentrekken van die ge zinnen, welke ten laste komen van het Maatschappelijk Hulpbetoon. We hebben dat duidelijk genoeg doen uitkomen, maai de Alkm. Crt. heeft het vermoedelijk niet willen bewijzen. Ook wij weten wel. dat er gezinnen zijn, die in hun eigen onderhoud kunnen vooi*- zien en het zou dwaasheid zijn te verlangen, dat deze verdwenen. Bij de rijksgesteunden heeft Alkmaar evenmin belang en wat 'de ouden van dagen betreft, die de Alkmaar sche Courant er zoo opvallend ontroerend bijhaalt, wij zouden nimmer onmenschelijk willen zijn en we weten, dat men dit ook bij liet M.H. niet is. Waar de Alkmaarsche Courant deze „groep" memoreert, willen we even de fout. welke dit blad maakt, door hun aantal niet te vermelden, corrigeeren. Het zijn in totaal: 1 oude man en 1 oude vrouw. Dus juist genoeg om 'nog heel aandoenlijk te kunnen spreken van „de oudjes In hét kamp" Om nu het bericht van de Schager Courant toch maar zeer ongeloof- waardig te doen schijnen, wringt het blad zich als een geboren slan- genmensch in allerlei vermakelijke bochten, teneinde haar lezers er toch maar terdege van te overtuigen dat weliswaar met man en macht wordt geprobeerd het aantal arn> i lastigen te verminderen gelijk de Sch. Crt. berichtte doch dat men om hemelswil niet moet denken dat dit geschiedt om te bezuinigen. De Alkm. Crt., probeert de onjuiste opvat ting ingang te doen vinden, dat de bedoe ling van de nieuwe per 1 April ingaande steunregeling waarbij niet meer geld, doch goederen in natura worden verstrekt is om te voorkomen, dat de bewonen van het kamp hun uitkeering onnut beste den. En dan lezen we weer, dat „de verander de steunregeling er ook anderen wellicht j van onthouden zal zich hier voor langeren tijd te vestigen." Waaruit duidelijk blijkt r dat we toch volkomen gelijk hadden. Hoe gelijk we wel hebben mag nog blijken uit het feit, dat nog slechts L enkele weken geleden het aantal door Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunde gezinnon 14 bedroeg en dat dit. thans ï-ecds is tci-uggcloopen tot zes. Men stelt dan ook wel terdege bij l M. II. alle pogingen in het werk om pc 1 Maart gelijk wij schreven allen l' hebben doen vertrekken en het kamp tt doen beantwoorden aan lipt doel waarvoor 't is gesticht, n.1. te zijn 'n tijdelijke verblijf' plaats voor doortrekkende woonwagenbewo ners, maar er niet van te maken een riefelijk toevluchtsoord, waar door uitkce- ringen in klinkende munt en door goede verzorging een lang verblijf wordt aange moedigd. Dat de Alkmaarsche Courant, als plaat selijk orgaan, met deze bedoeling van het M. H. niet tijdig op de hoogte was, kun nen wij werkelijk niet helpen. Aan activi teit mangelt het haar wel meer. langendijk OUDKARSPEL. De werkloosheid neemt toe. Op Zaterdag 18 Febr. stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling fa?®' schreven 38 werkloozen. Hiervan waren 20 geplaatst in de gemeentelijke werkverschaf fingen baggeren en slooten, 9 stsfpelden voor de bondskassen end e oevrige 9 waren opgenomen in de steunverleening. Wegens beëindiging van de werkzaamhe den in dez xiufkoolfabrieken zijn Maandag morgen wederom 13 werklooze arbeiders bij het agentschap ingeschreven. Weer een nieuwe woning aan den Laanweg. Door B. en W. is aan K. Dekker te Heer- hu gowaard vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Laan weg.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6