RADIO DE LAMP TARZAN EINI DE VERBODEN STAD I Een nieuwe vestigings vergunning vereischt na faillissement 1 in de Woestijn „Het Anker" opgelicht Zij rooken een zware pijp door i edgar rice i burroughs 105. Gregory, die vooruit liep, trachtte Magra te kalmeren. Hij zag of voelde niets onge woons. Opeens weerklonk er een gil van angst, die door de grot weerkaatst werd. Gre- gory keerde zich snel om, doch uitte eveneens een kreet van schrik. Magra was verdwenen opgelost in de lucht. Gregory tuurde in het duister, doch zag niets. Daarna werd er een geheimzinnige hand uitgestoken, die hem vastgreep en hem eveneens de duisternis in trok. Bijna bewusteloos van angst riep hij luidkeels om hulp, waarbij hij de naam ge bruikte van den man, die hem zou kunnen redden van dezen onzichtbaren vyand hij riep: „Tarzan!"... Maar Tarzan zou zichzelf geluk gewenst hebben als hij zelf een uitweg had geweten uit de moeilijkheden, die zoo dicht om hem heen waren. De galei van Thetan, waarin hij. als passagier zat, vervolg de haar weg naar de kust om Helen en Her- koef op te halen, doch zy hadden op de terug tocht geen geluk. Terwyl de boot zacht door de nacht gleed, werden er plotseling zes toortsen op haar gericht en het bleek, dat de vijandelijke vaar tuigen in een halve cirkel om de bark heen lagen. Uit de kelen der Athairianen klonk een overwinningskreet. terwijl zij gezamenlijk op de eenzame bark afkwamen. Een principieele kwestie voor den kantonrechter. DE ROL VAN DEN CURATOR. Voor den Haagschen kantonrech ter had zich gistermorgen de bakker H.V. te verantwoorden, ter zake, dat hij-zijn bakkersbedrijf, na afloop van zijn faillissement op 13 Augustus van het vorige jaar, zelf had voort gezet zonder de daartoe ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf ver eischt e vergunning. Het betrof hier een principieele kwestie. De ambtenaar van het O. M., Mr. E. W. R. M. van der Kun, zeide in zijn requisi toir, (lat de curator tijdens het faillissement voor den vergunninghouder optreedt. De curator heeft krachtens art. 10, lid 2 van de Vestigingswet Kleinbedrijf geen vergun ning noodig. Na het faillissement heeft een verandering van beheerders plaats, dus dan is voor den oorspronkelïjken vergunning houder een nieuwe vergunning noodig. De eisch luidde: een geldboete van 15 gulden. De raadsman, Mr. H. S. Zwaren- stein, meende, dat hier geen wijzi ging van personen, als door den ambtenaar bedoeld, heeft plaats ge had. In dit geval bleef dezelfde on dernemer. De bedoeling van de wet is, blijkens de Memorie van Toelichting op art. 10, het weren van „ncw-comers", als onvolwaardi ge elementen. Bij voortzetting van het be drijf wordt alleen op vakbekwaamheid ge let. Tijdens het faillissement blijft, naar het oordeel van den pleiter, de onderneming doorwerken onder den naam van den ou den ondernemer, niet onder dien van den curator, Door het faillissement wordt het ondergemeenschap niet onderbroken. PI. maakte hier een parallel met de drankwet, waar de vergunning ook persoonlijk is en blijft doorloopen. Bovendien zijn verschei dene dagvaardingen ter zake van bedrijfs- overtredingen tijdens het faillissement niet aan den curator,-doch aan den ondernemer uitgebracht.. Als de kantonrechter in dit geval zou veroordeelen, dan zou hij daar door de deur openzetten' voor een enorm misbruik: de faillissements aanvrage zou dan het aangewezen middel zijn om concurrenten uit den weg te ruimen. PI. was van mcening, dat hier dezelfde ondernemer is gebleven voor, tijdens en na het faillissement en dat de verd. terecht op de oude vergunning is blijven doorwer ken. Daarom vroeg hij vrijspraak of een zoodanige veroordeeling, dat appèl moge lijk zal zijn. In zijn repliek betoogde de ambtenaar, dat de curator wel in de plaats van den ondernemer treedt, daar hij aansprakelijk is, als er finanticcle moeilijkheden rijzen. Het is de bedoeling van dc wet om oncre- dietwaardige ondernemers te weren. Dit is uitdrukkelijk vastgesteld in art. 3. Daar het hier een principieele kwestie betrof, was de ambtenaar bereid, den eisch te verminde ren tot zes gulden subs. twee dagen. In zijn dupliek zeide pl. nog, dat volgens de Memorie van Toelichting het vestigen is de handeling op het moment, waarop men het bedrijf ton aanzien van het publiek doet aanvangen. Daar het bedrijf ten aanzien van het publiek reeds langen tijd tevoren een aanvang had genomen, kunnen hier geen hernieuwde vestigingseischen ter spra ke komen. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Bloed vloeide op Oudejaarsavond Een vechtpartij met doodelijken afloop. Tegen messensteker 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Gisteren diende voor de rechtbank te Roermond de zaak tegen een 45-jarigen arbeider uit Helmond, die op Oudejaarsavond van het vorige jaar tijdens een twist den 31-jarigen A. V., met een mes in de borst stak, tengevolge waarvan déze eenige da gen later in bet ziekenhuis te Hel mond is overleden. Beide mannen troffen elkaar in een café aan de Wolfstraat en kregen oneenigheid De waardin legde de zaak bij. waarop ver dachte zich verwijderde. Na twaalf uur, toen het café gesloten was, kwam hij weer opdagen en stapte aan de achterzijde van het huis den keuken binnen, waar hij V. aan den koffietafel vond met den waard en diens vrouw. Nadat zij samen een boter ham hadden gegeten, verzocht de verslage- ne verdachte met hom naar buiten te gaan en de zaak te beslechten. Naar verdachte beweerde, zou V. hem toen geslagen hebben, waarop S., die in zeer beschonken toesland verkeerde, in het wilde op hem had losgeslagen en doodelijk in het onderlijf getroffen had Als getuigen waren gedagvaard dr. Hulst uit Leiden en de caféhouder. De verdachte bekende de ten laste ge legde feiten. Wegens mishandeling, den dood ten ge volge hebbende, eischte het O.M. een gevan genisstraf van vier jaar. Mr. P. Tripels, de verdediger, pleitte cle mentie. Feuilleton door Ethel M. Dell 60. Hij gaf haar een kus. „Zoo kleine deug niet, dat is goed. Ik ook, maar nu moet ik •jie plunje gauw uittrekken. Ik veronderstel, dat je in je rickshaw naar huis gaat, dan J0°P mee tot aan de Club." i.O, wat leuk!" riep Tessa. „Jij aan den eenen kant en oom Bernard aan den anderen. ..Ja, de prinses gaat in alle deftigheid naar huis!" merkte Bernard op. „Ah! Daar komt Peter met Scooter. Trek eerst je mantel aan. voor je hem oppakt. De mantel was van den stoel gevallen. er Ze*te Scooter weer in zijn gevangenis raapte den mantel op. t licht van de lampions sloeg hij haar em over de schouders. it|essa keerde zich plotseling om en ging «en. Ze stak met een vorstelijk gebaar den oct uit en zei: „Mijn schoen is losgegaan, waar is de prins?" Nauwelijks had ze die woorden gesproken, r een ander geluid kwam haar op de lippen, ze( als bij instinct, binnenhield. •Jujk!" zei ze alleen verschrikt, rfrt, r stond 't dichtst bij haar. Hij bukte °m ®co°ter te bevrijden, maar richtte hom p,lotseling op- Voor iemand nog iets had mm* h^cl afschuwelijke beest ont- hna zich dusver in de plooien van "J" mantel had verborgen gehouden en nu p naar schoot zich oprichtte, terwy'l Tessa, styf van angst, bleef zitten. Hij boog zich over 't kind met uitgespreide handen en wachtte het oogenblik van den aan val af. „Missy Sahib! Niet bewegen! Niet bewegen!" fluisterde hy haar zachtjes toe. „Missy Sahib zal niets gebeuren! Peter past op haar!" En met angstige oogen en bleeke lippen fluisterde Tessa als in antwoord: „O lieve Heer, laat hij mij niet bijten!" Tommy wilde vooruitspringen, maar Ber nard greep hem vast en hield hem terug. Hij had den blik uit de oogen van den Indiër opgevangen en wist dat, voor zoover het in menschelijke macht stond, Tessa veilig was. Dat wist Stella ook. Op dat oogenblik leek Peter haar een reus. Z'n gloeiende oogen en z'n vreemd glim lachend gelaat, hielden haar aandacht ge spannen, nog meer dan dat afschuwelijk kruipende gedierte" op Tessa's schoot. Ze wist dat, als er niets tussclienbeide kwam, Peter Tessa zou bevrijden. Maar er was nog een factor die ze allen hadden vergeten. In die weinige oogcnblikken was Scooter, de maki, op de een of andere manier de tegen woordigheid van zijn vijand gewaar geworden Peter had het deksel van zijn kistje al los gemaakt en met een wanhopige poging drukte Scooter het verder open en sprong er uit. Op dat oogenblik viel Peter, die begreep dat langer aarzelen noodlottig kon zijn, de slang met zyn bloote handen aan. Tessa gaf een gil en viel bewusteloos in haar stoel. Peter, die er in 't schemerlicht buiten gewoon ernstig en ontzagwekkend uitzag trachtte het beest, dat hij gegrepen had. meester te blijven, terwyl een klem monster met roode oogen tegen hem opklauterde en trachtte het vreeselijk, kronkelende dier te bereiken. Dit alles gebeurde In een byna ondeelbaar oogenblik, voor dat de mannen die voor Peter stonden, of een zonde) '<>->ge gedaante, die op Tessa's kreet naderbij was gekomen, hulp Daders van een reeks Inbraken in kleedingmagazijn te Den Haag ge vonnist. Wegens diefstal met inbraak, gepleegd in het kleedingmagazijn „Het Anker" aan de ITooftskade te Den Haag, veroordeelde dc Haagsche rechtbank den 19-jarigen kantoor bediende A. K. S., den 28-jarigen chauffeur P.P de B., den 20-jarigen bankwerker J. C., cn den 21-jarigen muzikant J. G. P. ieder tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. S. en P., die tezamen nog een inbraak in hetzelfde magazijn hebben gepleegd, wer den bovendien tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Ook heeft S. tezamen met C. in het ma gazijn ingebroken. Hun werd daarom een gevangenisstraf van zes maanden opgelegd. Ten slotte werd S. wegens diefstal van een rijwiel nosr veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Over den 21-jarigen koopman A. W. P., die van één van de daders een gestolen winterjas ten geschenke heeft gekregen, wordt, alvorens uitspraak te doen, een voor lichtingsrapport ingewonnen. De logementhouder H. D. N., in wiens logement de verdachten hun buit hebben verstopt, werd wegensr heling tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Strenge, straffen gevraagd legen een drietal sigarendieven. In den nacht van 11 op 12 Januari werd in de sigarenfabriek Denova aan den Ka- naahveg te Utrecht een partij sigaren ge stolen ter waared van eenige honderden guldens. De Utrechtschc recherche vond spoedig de plaats, waar men de gestolen sigaren had opgeslagen en arresteerde in totaal vijf personen, die in vereeniging dezen diefstal hadden gepleegd. Gisteren stonden zij terecht voor de Utrecht schc rechtbank. De man, die de sigaren in bewaring had genomen, een 36-jarige ar beider. hoorde een gevangenisstraf tegen zich eischen van drie maanden, evenals een 27-jarige perser, die de auto had bestuurd, waarmede de sigaren waren vervoerd, bei den met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De drie daders zagen zware straf fen tegen zich eischen. Tegen een 21-jarigen loswerkman werd twee jaar. tegen zijn 35-jarigen mededa der drie jaar en tegen een 49-jari gen verdachte, den derde in het complot, een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. Het verzoek van den verdediger van den perser, om onmiddellijke invrijheidstelling van dezen verdachte, werd afgewezen. hadden kunnen verleenen. Met een lach, die vreeselijker was dan een vloek, slingerde Peter het reptiel over de balustrade der /eranda het erf op, terwyl iets anders het onmiddellijk volgde. Ze hoorden het op den grond neerkomen en daarna volgde een hardnekkige stryd in het donker. „Peter!" zei een stem. Peter leunde tegen een pilaar van de veranda. „Missi-Sahib is veilig!" zei hy, maar zijn stem klonk vreemd en flauw. De gedaante die hem van achteren was ge naderd, kwam nu meer in het licht. De lam pions beschenen een zonderlinge gedaante met een zwarten baard, gehuld in een lang, goor gewaad, dat hem van het hoofd tot de voeten bedekte. Peter schrikte en zei haastig een paar woorden in zijn eigen taal. De ander antwoordde even haastig. In een oogenblik zag men het flikkeren van een mes. Bernard en Tommy deden beiden een stap vooruit, maar Peter stak, slecht iets onver staanbaars mompelend, den arm uit. „De arme kerel is gebeten," stamelde Tommy. Bernard keerde zich naar Tessa en nam het bewustelooze kind in zijn armen Hy dacht dat Stella hem zou volgen, toen hij het kind de kamer indroeg, maar dat deed ze niet. Het vertrek was in half duister gehuld daar zy de lampen hadden neergedraaid om naar het vuurwerk te kijken. Hij legde haar op de sofa en draaide ze weer op. Het licht scheen nu op haar doodsbleek ge dichtje. De ademhaling scheen stil te staan. 'Jij liet haar liggen en liep naar de eetkamer ->m wat cognac te halen. Toen hij terugkwam, knielde hy naast haar '.eer en trachtte het tusschen de styf gesloten ippen naar binnen te brengen. Zijn mond vas ernstig vertrokken. Het trof hem tot in de Jiel, zijn klein speelmakkertje zóó te zien 'iggen. Ze was ongedeerd, dat wist hij, maar h\j vroeg zichzelf af, of misschien de vreese De rouwstoet van den Soesoehoenan Op de viersprongen wordt geld gestrooid. De begrafenis van Soerakarta's vorst zal met een bijzonder ceremonieel gepaard gaan Onder treurmuziek en kanonschoten wordt de baar heden op een met acht paarden be spannen lijkkoets geplaatst. In den stoet, die 2A kilom. lang zal zijn en waarin 600 ambtenaren in militair costuum. meegaan, zullen de darnpar (gouden troon) en de rijkssieraden, in wit laken gewikkeld, door de hofdienaren worden medegevoerd. Ook de twee rijpaarden van den overleden vorst en de koets met vier paarden zullen niet wit goed worden overtrokken. Op de viersprongen welke de stoet zal pas- seeren, wordt door inheemsche functionaris sen geld gestrooid. Van Solo naar Djokja wordt de droeve tocht per trein voortgezet. De begrafenistrein zal vermoedelijk een lengte hebben van 350 meter, doch met het oog op rangeermoeilijkheden verkort men de lengte wellicht. Te Kota Gedeli wordt gestopt en het stoffelijk overschot van den Soesoehoenan nog een nacht opgebaard. Morgen heeft, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, de bijzetting op de begraaf plaats Imogiri plaats. Een der zoons van den overledene is gis ter per KLM toestel „Buizerd" naar Indië vertrokken, een andore zoon reisde af niet een vliegtuig van de Imperial Airways. Trein grijpt twee fietsers Dame op onbewaakten overweq onder Vogelenzang op slag ge dood; heer loopt onbeteekenende verwondingen op. Op den onbewaakten overweg Woestduin onder Vogelenzang, is gistermorgen ongeveer half twaalf een ongeval gebeurd, waarschijnlijk als gevolg van den mist, waarbij een vrouw om hot leven is gekomen. De ongeveer 25-jarige S. fietste met een ruim 20-jarige dame over den overweg zon der dat zij bemerkten, dat uit de richting Haarlem een trein naderde. Beiden werden door den trein gegrepen. De vrouw werd op slag gedood. De man werd weggeslingerd cn liep slechts onbetee kenende verwondingen op. Dr. P. van Aalst, uit Bennebröek. die spoe dig ter plaatse was. kon de vrouw geen hulp meer verleenen. De man werd voor zoover noodig. verbonden. Hij kon over het gebeurde geen inlichtingen geven, daar hij totaal overstuur was. Hij is later naar zijn woning te Haarlem overgebracht. PROGRAMMA DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Cramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten). 9.00 Orgelspel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Weekkaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 6.10 Harpsoli. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgelspel. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, irfededee- lingen. 8.20 Concertgebouworkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 „Pascal en wy", lezing. 9.40 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.20 AVRO-Vaudeville-orkest en solisten). 11.00 Berichten ANP. hierna tot 12.00 Het AVRO-Amusementsorkest. (opn.). Hilversum H, 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Apollo-ensemble en gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Bericht. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest, (9.009.30 Causerie „Hongarije en zijn ge schiedenis"). 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. lyke schrik haar had gedood. Hy had haar nog nooit bewusteloos gezien. Hij bekommerde zich niet verder om het geen op de veranda gebeurde. Tommy had gezegd, dat Peter was gebeten, maar er waren drie menschen om voor hem te zorgen, terwijl niemand naar die kleine Tessa omkeek. Hij wreef met een wanhopig gevoel van onmacht haar ijskoude wangen en handen. En na een poos wachten, die hem eindeloos scheen, werd zijn moeite beloond. Er kwam weer kleur in de bleeke lippen, de oogleden trilden en gingen eindelijk weer in de hoogte. En de blauwe kijkers keken hem vragend aan. „Waar... waar is Scooter?" fluisterde Tessa. „O, vlak bij, kindlief," antwoordde hrj geruststellend. „We zullen hem nu gaan zoeken. Drink hier eerst nog wat van." Ze gehoorzaamde hem werktuigelijk. Ze scheen zich plotseling iets te herinneren en rilde. Hi, trok haar zacht naar zich toe. „Probeer te slapen, lieveling. Ik ben hier en zal op je passen." Ze kroop tegen hem aan. „En mag ik vannacht hier blijven?" „Misschien, schatje, misschien. Is alles nu goed?' „Heel goed! Erg goed!" zei Tessa slaperig en sloot de oogen-weer. „Lieve... lieve... oom Bernard." Ze liet zich gaan, te vermoeid om zich verder nog om iets te bekommeren en na verloop van enkele seconden bewees haar geregelde ademhaling dat zij vast in slaap was. Hij zat heel stil en hield haar vast. Het vreseelyk gevaar waaraan zij was ontsnapt, maakte haar hem nog dierbaarder. Hij had niet meer van haar kunnen houden als zij zijn eigen dochtertje ware geweest en zoo bleef hij peinzend zitten, met zijn wang tegen haar kopje HOOFDSTUK VII. Rustam Karin. I -> ïpns het duurde wist hij zich later niet .neer te herinneren. Het kon nauwelijks eenige minuten zyn geweest, toen plotseling eenig geluid óp de veranda hem uit zyn droomeryen deed opschrikken. Hij legde het kind weer op de sofa en stond op. Ze bleef doorslapen en het zou jammer zijn haar wakker te maken. H(j ging zachtjes naar het raam. En terwijl hy dat deed, trof een vrouwen stem, een stem die hij nauwelijks herkende, hard en scherp, zyn oor. „Tommy, houd dien man vast! Laat hem niet weggaan. Hij is een moordenaar. Hoor je me niet. Hij is de man die myn echtgenoot heeft vermoord". Bernard stapte over den drempel en sloot het raam achter zich. De lampions werden door een zacht windje nog heen en weer bewogen .En bij het licht daarvan werd hy de groep op de veranda gewaar. Peter zat op den stoel waaruit hij Tessa had meegenomen. Zijn sneeuwwitte kleeren waren vol bloed. Naast hem lag een aapachtige gedaante gehurkt, die blykbaar op het punt stond heen te gaan, de geheimzinnige inlander, die hem het leven had gered. Tommy, nog altijd in zijn maskaradepak van groen en wit, stond bij Peter en hield hem een glas voor, om hem te doen drinken. En vóór die allen, rechtop, met beschuldigend uitgestrekte arm en flikkerende oogen, stond Stella. Toen Bernard verscheen wendde zij zich tot hem. „Laat hem niet ontsnappen," herhaalde zij met nog meer aandrang dan te voren. „De laatste maal is hij ontsnapt en hy moet nu niet weer de kans krijgen!" Tommy keek opmerkzaam rond. „Laat dien man met rust!" zei hij. „Je weet niet wat je zegt. Stella. Die geschiedenis heeft je over stuur gemaakt, 't Is Rustam Karin maar." (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7