De Marine krijgt twee volwaardige kruisers Schepen met een waterver-1 De papieren der Belgische J DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Proefvaart einde 1941 Nederland erkent Franco de jure Dc visscherijkwestie nog steeds gevaarvol Hare Majesteit telegrafeert De Joden moeten weer bloeden Onder mijn oude paraplu Een begrootingstekort van 2500 millioea francs Frankiiik en Engeland in alles één Bokswedstrijd per televisie Laan, Schagen Tel. 20. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10813. r Jer KV. Uitg.-Mïf. Rolland» Noord eritworti er» n*l%n r plaatsing van ong. 10.000 ton J Gelijktijdige aanbouw geeft een besparing van ongeveer drie millioen Wij vernemen, dat thans een definitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende krui sers, welke op het aanbouwplan der Nederlandsche Re geering staan. De Regeering heeft één der kruisers in bestelling ge geven bij de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam en de andere bij de Rottcrdamsche Droogdok Maatschappij. Beide werven zullen bij den bouw samenwerken, waardoor kostenbesparing zal worden bereikt. De machine- en ketelinstallaties zijii besteld bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De electrische installaties zullen worden geleverd door de Rotterdamsche firma's N.V. Rotterdamsche Electriciteits- maatschappij v.h. H. Croon en Co. en de N.V. van Rietscho ten en I-Iouwens. Het is de bedoeling, dat de éérste kruiser in Septem ber 1941 en de tweede op het einde van dat jaar voor de proefvaart gereed zal zijn. Draaibare catapult De beide schepen zullen de groot ste zijn van onze marine. De ton nage zal 8350 ton bedragen. De contracteerde snelheid is 33 mijl. De bewapening zal bestaan uit tien kanonnen van 15 c.m., twaalf dub- belmitrailleurs van 40 en acht van 12,7 mm., en zes torpcdolanceer- buizen in twee groepen van drie van 53 cm. Beide schepen zullen beschikken over een draaibaren catapult en zullen twee vliegtuigen aan boord hebben. De tien kanons van de twee nieu we kruisers worden geplaatst in twee tweelingtorens en twee drie lingtorens. NU NOG VERVANGING VAN H.MS. DE RUYTER De bouw van deze twee kruisers betee kent geen verrassing voor de Marine. Wel is men in Marinekringen dankbaar gestemd dat de regeering met voortvarendheid, de twee schepen, die eigenlijk gisteren door de Kamer definitief toegestaan werden, met een gegund heeft. Men is ook verheugd, dat men door den bouw van deze schepen uit de periode van de minima is en dat geen halve schepen meer aan de marine worden toegevoegd. Minister Weiter heeft het van de week nog zoo karakteristiek gezegd: „De basis van onze redeneering moet niet zijn het minimum, dat voldoende is". In hun genre zijn het prachtige projecten, die in elke marine, ook bij de aanwezigheid van zwaardere artillerieschepen (slagkrui sers) ten volle tot hun recht komen. De bouw van deze kruisers, ter vervan ging van H. Ms. „Java" en „Sumatra", be teekent de consequentie van het gewijzigde vlootplan Deckers, waarin voorzien is in drie volwaardige kruisers. Indien ook de derde kruiser, H. Ms. de Ruyter. te zijner tijd vervangen wordt door een even volwaar dig schip, als deze kruisers, wordt aan de eischen van het vlootplan Deckers geheel voldaan. De tijdsomstandigheden hebben een groo- ten stoot gegeven aan de vervroegde ver vanging van de kruisers „Java en „Suma tra", Aanvankelijk werd geen haast ge maakt met de vervanging van deze kruisers Het vorig jaar kwam op de begrooting een der nu te bouwen kruisers voor en deze werd toen door de Kamer toegestaan, om dat echter een tweede kruiser op de beg roo ting van 1939 voorkwam, heeft, men de krui ser van '38 niet eerder gegund, daar het ge lijktijdig bouwen een besparing van 2 a 3 millioen gulden beteekent. Het. is voorts om tactische redenen, dat meerdere schepen van hetzelfde type aan de weermacht worden toegevoegd,, omdat ze ln nauwe samenwerking moeten optreden. De grootte van de schepen, hierboven op gegeven, beteekent de standaardtonnage. In voluitgerusten toestand (brandstof, enz.) be draagt de waterverplaatsing waarschijnlijk minstens 10.000 ton. Hoewel de snelheid van de nieuwe kruisers niet zoo groot is als die van de buitenlandsche kruisers, kan ver wacht worden, dat de uiterste snelheid eeni- W mijlen zal liggen boven de gecontrac teerde snelheid. De gecontracteerde snelheid zal ook in de tropen kunnen worden volge houden. Uitmuntende pantsering. Bij de beschikbare gewichten is zeer de nadruk gelegd op een uit muntende pantsering, zoodat de sche pen zullen beschikken over een groot incasseeringsvermogen. waar bij rekening gehouden is, dat de pantsering bestand is tegen grana ten van 20 c.M. Ook is bizondere aandacht besteed aan de horizon tale pantsering, in verband met eventueele luchtaanvallen. Zie verder volgende pagina. De regeeringspersdienst deelt mede dat aan den agent der regeering bij het bewind van generaal Franco opdracht is verstrekt, aan dat be wind mede te deelen, dat het door de Nederlandsche regeering de jure wordt erkend als de regeering van Spanje. Zuster Boonstra weer naar Soestdijk U spreekt met „de moeder van Beatrix". Kort voor haar vertrek naar Zwitserland heeft prinses Juliana zich persoonlijk in ver binding gesteld met de Haagsche diacones zuster Trijntje Boonstra om baar uit te noo- digen wederom als kraamverpleegster naar Soestdijk te komen. De prinses belde zuster Boonstra op en maakte zich bekend als „de moeder van een eersteling, die u gebakerd hebt". Zuster Boonstra moest, aldus de Tel., antwoorden, dat zij reeds vele eerstelingen gebakerd had en dus nog niet wist, wAke mevrouw haar dopheide. Het werd liaar; echter volkomen duidelijk, toen de stem aan de andere zijde vervolgde: „De moeder van Beatrix". JAPANRUSLAND. liet dagblad Kyo Asahi Sjiinboen meldt, dat de Woensdag te Moscou tusschen den Japanschen ambassadeur Togo en Litwinof hervatte besprekingen over de kwestie der Japansche vischrechten zonder resultaat zijn gebleven. Litwinof heeft op een opmerking van den Japanschen ambassadeur volgens welke Ja pan zijn vischrechten zou beschermen, ver klaard, dat een „wegens de visscherijkwes tie in de Sovjetwateren ontstaan gewapend conflict nauwelijks te localiseeren zou zijn. Volgens Domei zijn gisteren de minister van buitenlandsche zaken en de beide mi nisters der militaire departementen door den keizer in audiëntie ontvangen, om ver slag uit te brengen over politieke en mili taire kwesties, welke vermoedelijk ook met de visscherijkwestie verband houden. Het streven van de „Groninger Gemeenschap" heelt Haar in stemming. De stichting „De Groninger Gemeenschap" welke beoogt de geestelijke herbewapening in practijk te brengen, heeft telegrafisch van Hare Majesteit de Koningin in antwoord op het Hare Majesteit gezonden telegram, het volgende telegram ontvangen: „H.M. de Koningin draagt mij op U Ha ren dank over te brengen voor het ter ge legenheid van de eerste bijeenkomst der „Groninger Gemeenschap" namens zoovele Groningers gezonden telegram. Met waar deering heeft Hare Majesteit kennis geno men van aller voornemen om in saamhoo- righeid het welzijn der provincie na te stre ven. (w.g.) Van Heemstra, particulier secretaris. i Vijftien ton ijzer valt omlaag Goed af geloopen. Bij het mét een laadboom ophalen van ongeveer vijftien ton ijzer aan boord van het. aan de werf der N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" liggende nieuw ge bouwde motorschip „Balkan" voor den Rot- terdamschen Lloyd, is een defect aan de hijsohinrichting ontstaan, waardoor deze zware vracht van een hoogte van pl.m. tien meter naar beneden is gevallen. Het ijzer viel juist op den kant van een langszij liggende zolderschuit. Op deze zol derschuit bevonden zich vier arbeiders, van wie er twee te water werden geslingerd. Onmiddellijk schoot een motorboot te hulp, die de drenkelingen redde. Niemand had letsel bekomen en ook de bedrijfsschade is gering, zoodat dit ongeluk goed is afgeloo- pcn. Al hun kostbaarheden moeten ingeleverd worden. Het „Reichsgesetzblatt" van 21 Februari publiceert een verordening, waarin gezegd wordt, dat alle Duitsche of statenlooze Jo den verplicht zijn binnen tweeweken al hun voorwerpen van goud, zilver en platina en al hun edelsteenen en paarlen in te le veren. De inlevering geeft recht op schade vergoeding volgens de aanwijzingen van den minister van economische zaken. Mr. Chamberlain, de dankbetui gingen beantwoordend, na de re de, die hij Woensdagavond te Blackburn gehouden heeft, en waarop 8000 toehoorder» waren, zcide: x\ls iemand vele uren van be zorgdheid moet doormaken, zooals ik dat dikwijls doe, is het voor mij een krachtige aanmoediging eu een groote steun te weten, dat ik onder die oude trouwe paraplu zoo velen van mijn eigen land- genootcn heb, die met mij geloo- ven, dat vrede de grootste zegen is die een land kan ten deel val len en dat wij dien vrede door vastberadenheid en volharding voor ons en de geheele wereld kun nen verzekeren. NA EEN UITERST KOELE ONT VANGST, PLOTSELINGE OMME KEER. Zelden zal een regeering zoo koel zijn ont vangen als de nieuwe regeering Pierlot in België. De eerste verklaring van het nieu we kabinet werd in ijzingwekkende stilte aangehoord. Noch de mededeeling, dat het begrotingsevenwicht zoo mogelijk gehand haafd zal worden, noch de mededeeling van verlaging der staatsuitgaven mei 5 noch zelfs de verklaring dat het onderwijs gede centraliseerd zal worden, bracht de afge vaardigden in beweging. Deze regeering zou het geen 24 uur kun nen uithouden, meende men. Echter plotseling veranderde de stem ming toen Pierlot aankondigde, een onder zoek naar de zaak Martens te zullen instel len. De kans dat het kabinet een meerder heid zal vinden bij de stemming, welke van middag over het lot der regeering zal be slissen. stijgt daardoor belangrijk. Wat Pierlot's papieren deed stij gen. Pierlot verklaarde dan. dat het incident Martens ernstig is. Het werd op parlement taire wijze geregeld, dcch sinds eenige da gen zijn ten nadeele van Martens ernstige feiten gesignaleerd, dateerena uit den tijd der bezetting, welke, indien zij waar zou den blijken, een hatelijk karakter dragen. De heer Pierlot deelde mede, dat een on partijdig onderzoek zal worden ingesteld zonder dat sprake zal zijn van een herha ling van het proces tegen de activisten. De regeering is voornemens een onderzoek te doen instellen in het dossier van het onder zoek en zal zelf de beslissing nemen. Wan neer de regeering haar besluit zal hebben genomen, zal de Kamer eveneens kennis kunnen nemen van het dossier en zich er over uitspreken. Pierlot doet een opwekking op het land het onderzoek in onpartijdig heid te doen geschieden. Mochten de aan Martens-ten laste geleg de feiten spionnage, bezoek aan het Som- me-front, enz. juist blijken te zijn, dan zou hij natuurlijk niet als lid van de Ko ninklijke Vlaamsche Academie gehandhaafd kunnen worden. De heer Gutt, minister van Finan ciën, zeide, dat het deficit op de ge wone begionting vodr 1938 wordt ge schat op 1085 millioen, voor 1939 vernacht men een deficit van 353 millioen. De buitengewone begrooting en de luchtverdediging voorzien in uitga ven van drie milliard. Daar de schat kist over 500 millioen beschikt, zal dus nog een bedrag van 2500 mill. moeten worden gevonden. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Verwachting: Zwaar bewolkt tot betrokken met ©enigen re gen, zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. of W. wind, weinig verandering in temperatuur. schadigd, doch van de opvarenden kreeg niemand eenig letsel. Het ongeluk schijnt te moeten worden toe geschreven aan het feit, dat de machinist niet, of pas op het laatste oogenblik, heeft bemerkt, dat het brugsein op onveilig stond en de brug was geopend. De brugwachter, die zag, wat er ging gebeuren, trachtte den machinist nog te waarschuwen, doch tever geefs. Rangeermotor tuimelt op tjalk Door openstaande spoorbrug ge reden. Gistermiddag omstreeks drie uur is nabij het station MeedenMuntendam een rangee- rende locomotor door de opengedraaide spoorbrug over een der kanalen aldaar ge reden, in de diepte gestort en terecht ge komen boven op een passeerende tjalk van den schipper J. Amerika, welke op weg was van Veendam naar Winschoten. De machi nist wist nog tijdig van den locomotor te springen en zich aldus in veiligheid te stel len. Het dek van het schip werd zwaar be- Er is geen enkel voorbehoud voor do samenwerking tusschen beide landen. LORD HALIFAX SPREEKT IN HET HOOGERHUIS. Dat Engeland en Frankrijk het thans in alles eens zijn, zonder eenig voorbehoud, heeft Lord Halifax gisteren in het Hooger- huis duidelijk doen blijken. In antwoord op een desbetreffende vraag van een Labour- lid zeide Halifax: Het zou een groote dwaling zijn te veronder stellen, dat eenigerlei onuitgesproken voor behoud van eenigerlei aard gepaard ging met Chamberlains woorden betreffende de solidariteit met Frankrijk. Die verklaring was duidelijk en ondubbel zinnig. ITALIë EN FRANKRIJK. Ten aanzien van Italië en Frankrijk zeide Halifax, dat noch de Fransche, noch de Ita- liaansche regeeringen getoond hebben, ver langend te zijn naar de bemiddeling van een derde partij en natuurlijk kan niets van dien aard verwacht worden, tenzij en totdat beide partijen dit wenschen. In feite heeft overigens op dit oogenblik de Italiaansche regeering nog niet formeel aangeduid wat naar haar meening de nauwkeurige punten zijn van geschil tusschen Italië en Frank rijk. Wat nu verder de Britsdhe houding te genover die alles betreft, zoo ging Halifax ten slotte verder, voor zoo ver wij daartoe in staat zijn moesten wij wenschen, dat onz© gedachten dichter naderden tot die van an dere regeeringen, hoe die ook mogen zijn, welke zich zouden willen aansluiten bij ons in die politiek van afschaffing van den ooi- log als instrument der nationale politiek. Dat wil niet zeggen, dat de menschen in dit land of Frankrijk zich er van zouden weer houden om met geweld weerstand te bieden tegen iedere bedreiging van hun leven of onafhankelijkheid. De Spaansche kwestie. Halifax verdedigde zich tegen een uitla ting van Labour als zou de niet-inmengings politiek verantwoordelijk zijn geweest voor het opofferen van het Spaansche volk aan de handhaving van den Europeeschen vrede aangezien het duidelijk is, dat niets van dien aard voor goedgegrond gehouden kan worden, tenzij men de stelling goedgegrond acht, dat wanneer alle Europeesche naties geintervenieerd hadden het lijden van het Spaansche volk geringer zou zijn geweest. Deze indrukwekkende gevechtswagen is t« Berlijn thans op de groote autotentoonstelling te zieiH Londensche bioscoopbezoekers worden onthaald, op het laatste snufje der techniek. Gisteravond heeft in twee groote biosco pen in Londens West End een televisie—uit zending plaatsgehad van een bokswedstrijd welke door Boon en Danehar in de Har- ringay Arena te Londen werd gehouden. Tegelijkertijd konden de Londcnaars, die zelf een televisie-ontvanger bezitten en dat zijn er al heel wat, in hun hui ska mier den bokswedstrijd volgen. Het spreekt vanzelf dat de Britisch Broadcasting Corp (B.B.C.) haar toestemming aan de televisie-uitzen ding moest hechten. Door een overeenkomst met de onderneming van beide bioscopen, waarbij de zeer hooge uitzendingskosten voor rekening der filmtheaters kwamen kon de vertooning gisteravond plaats hebben. Waarschijnlijk zullen in de toekomst de bezoekers van nog cenige tientallen andere bioscopen in de Engelsohe hoofdstad van eoa televisie-journaal kunnen genieten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1