Ziekenfondsstrijd w De nieuwe kruisers DE WEREL1 koop SUNLICHT ZEEP Het S 0 S.-mysterie op den Atlantischen Oceaan Nederland en de Volkenbond Hongersnood en „wildreservaat" Post vluchten op Indï in weini woordei Vervolg van de Voorpagina. Voor het eerst doet bij deze kruisers de torpedolanceerinrichtinR zijn intrede, omdat bij n sterkex-en tegenstander, wanneer men het gevecht niet meer kan vermijden, ge tracht zal worden, op kortex-en afstand, mot volledigen inzet van het schip, den vijand zooveel mogelijk schade te berokkenen. Dat heteekent dus, dat men zijn huid zoo duur mogelijk wil veiltoopen Misschien kan met deze toi'pcdo-aanvallen bereikt worden, dat de eventuecle vijand, ter vermijding ■\an de op hem af komende torpedohaan, een ongunstige artillerie-positie in moet ne men, met de uitwerking, dat het artillerie vuur daai'door zal vennindei'en. Wijzigingen in het oorspronkelijk project. De eenige wijzigingen, die gedurende het opmaken van het project zijn aangebracht zijn deze, dat de oorspronkelijk geprojecteer de 8 kanonnen van 15 c.M., gedurende de behandeling in de Kamer, zijn gebracht op 10 kanonnen van 15 c.M., terwijl inplaats van twee katapults, er een gebouwd zal woi'den. Waarschijnlijk heeft de bouw op twee werven plaats, omdat men niet het risico wil loopen, dat bij een evenfueelen luchtaanval beide sche pen ineens vex-nietigd zullen worden. De houw van schepen en machine-instal laties, op drie verschillende werven, zal ten slotte zeer hooge eischen stellen aan de sa menwerking, waarvan men tegenwoordig echter verzekerd is door de gezamenlijke ont.werpbureaux en de eminente organisa torische leiding. Naar wij vernemen heeft het projecteeren van deze kruisers ook zeer veel geëischt van de over het algemeen zwak bezette teeken- bureaux van het departement. Hoewel deze kruisers het grootste deel van hun levensduur in Indië zullen dooi-brengen, moeten ze, omdat het. onderdeelen zijn van onze staatsmarine, alle zeeën van de wereld bevaren en kunnen ze gebruikt worden zoo wel in Nedeiiand, in Indië als in Z.-Amerika. Vergelijkingen met H. Ms. de Ruyter. Het is wel interessant om eenige verge lijkingen van de nieuwe schepen te maken met de jongste kruiseraanwinst van onze marine, H. Ms. de Ruyter, die in October van 1936 in dienst gesteld werd. H. Ms.- de Ruyter heeft 7 kanonnen van 15 c.M., waarvan er later een is bijgeplaatst. Het oorspronkelijk object was 6 kanonnen. De nieuwe kruisers beschikken over 10 ka nonnen van 15 c.M. H. Ms. de Ruyter heeft 8 luchtdoelmitrail leurs van 40 m.M. De nieuwe schepen krijgen 12 dubb. mi trailleurs van 40 m.M. én 8 van 12.7 m.M., zoodal zij in totaal de beschikking hebben over 32 mitrailleurs voor ■luchtafweer, dat is ongeveer de helft van "liet aantal lucht doelgeschut voor een groote stad. Het machine vermogen van H. Ms. de Ruy ter bedraagt 60.000 p.&, dat van de nieuwe schepen zal S0 a 90.000 p.k. bedragen. De ge contracteerde snelheid van de Ruyter was 32, van de nieuwe schepen 33 mijl. De wa terverplaatsing van de Ruyter bedroeg 6500 ton, die van de nieuwe schepen zal zeker 3000 ton hooger liggen. De lengte van het nieuwe schip zal pLm 200 meter bedragen, die van de Ruyter' is 16S meter. Tenslotte zal het aantal man schappen op rle nieuwe kruisers ongeveer 700 koppen zijn, terwijl het aantal op de Ruyter 475 man is. Anna Paulowna het eerste slagveld?. Na jaren van gewapenden vrede de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst weer op het oorlogspad tegen de Onderlinge Fondsen. (Van onzen eigen verslaggevei'.) De meest beklagenswaardige mensch op de wereld is eigenlijk de dokter, of liever nog de huisarts, 't Is een wat wonderlijke vergelij king, maar als we een en ander gaan vertellen over den ziekenfondsstrijd in Nederland',' méér in liet bijzonder nog over dien uit Anna Paulowna, herinneren we ons ineens een oud vei'sje van een worst met twee ein den. Het is zooiets als „Eind goed al goed, zei Jaap, en Jan zei, 'k zeg 't mee, hoe goed is dan een worst zei Klaas, die heeft er twéé". Een dokter immers heeft ook twee ein den, het eene wordt, om zoo te zeg gen met graagte genuttigd, maar op 't andere zit men nog al eens te kies kauwen. We kennen den dokter als ï'edder uit grooten nood, de man die alles weet en alles kan en alles kent, de man die als we 't leelijk te pak ken hebben, ons broze leven in zijn machtige handen heeft. We kennen ook den dóktei*, die ons precies als de 'timmerman voor een gemaakte lekke dakgoot, en de loodgieter voor een herstelde bevroren waterleiding een rekening stuurt voor een „gere pareerde" te hooge bloeddruk, voor een „gemaakte" gi'iep of voor een ge kramde arm. En als deze rekening toevallig niet geheel is ingesteld op de ebstand van onze portemonnaie, dan zijn we o zoo gauw geneigd onen levensr e d d e r te vergeten en slechts onzen levens b e d c r v e r evenals ieder ander die op z'n tijd z'n nota stuurt in gedachten te hou den. Gewoonlijk nogal lang. Ongetwijfeld is niemand beter overtuigd van zijn moeilijke delicate positie in de we reld dan de dokter zelf en reeds zeer lang verdedigt hij de eer van zijn vrij beroep en zijn prestige in de wereld-dcr-leeken door zijn Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst. Er zijn echter héél veel profane menschen in ons land, die deze illustre organisatie beschouwen als een doodgewone vakver- eeniging, welke doet wat der vakvereeniging is, zoo goed mogelijk de matei-ieele belan gen zijner leden bezorgen, die haar zien als een vennootschap tot exploitatie van zieke medeburgers,welke zeer vele touwtjes in handen iieeft, maar er liefst nog eenige bij wil hebben, zoodat alle kranke poppetjes precies daxxsen zoo de dokter wil. Dit verschil in waardeering voor de hei ligheid van de staf van Esculapius is eigen lijk de diepere oorzaak van den strijd in het Ziekenfondswezen. De dokter baas van het londs, of het fonds baas van den dokter. De „bussen" al zeer oud- De bussen of „bossen" zijn al zeer oud, zij dateeren reeds uit den gildetijd. Ondanks hun fraaie zinspreuken als „Wanneer men alle zorg aan 's menschen heil besteedt, dan bloeien liefde en deugd in rampspoed, smart en leed', kleefden aan dit buswezen vele misstanden. Het is grootendeels het werk van de maatschappij voor Geneeskunst ge weest een eerste daadwerkelijke poging te doen het ziekenfondswezen verbeterd te krij gen. Dit erkennen ook de onderlinge fond sen, al zoggen zij er direct hij, dat hoofd doel der doktoren was, zich tegen wanbela Iers te dekken. Als een grief voelden de talriike onderlinge fondsen en fondsjes hel in die dagen dat zij niet werden gekend in het officieele onderzoek in de jaren van 1907—1912. En toen de maatschappij ter be- vordei'ing van de Geneeskunst in 1913 het bindend besluit nam, waarbij aan haar le den-doktoren verboden werd contracten aan te gaan met niet door de maatschappij goed gekeurde ziekenfondsen, was het groote con flict geboren. De onderlinge fondsen zagen hier de bedoeling tot hun algemeene ver nietiging in en vex-eenigden zich in de Lan delijke federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen. Felle, zeer felle strijd is tusschen de „doktersorganisatie" en de „pa tiëntenorganisatie" gevoerd het onderlinge ziekenfondswezen is tegen de verdrukking in gegroeid, hel telt thans klein 55Q..Q0Q deel nemers, wier organisaties federatief zijn on dergebracht in den Centi-alen bond, opvol ger van de Landelijke federatie. Regeeringsbemoeiingen. De Nederlandsche ï-egeering. het belang inziende van een goed gefundeei'd zieken fondswezen in Nederland, heeft hexTiaalcle- lijk getracht de kloof tusschen Maatschappij, en Onderlinge fondsen te overbruggen. Als' resultaat van vele conferenties is op initia tief van minister Slotcmaker de Bruine in- 1936 ingesteld de „centrale commissie voor het ziekenfondswezen", waarin zitting heb ben de maatschappij ter bevordering der ge neeskunst, de centi-ale bond en de drie groote vakcentralpn, één neutrale en twee confessioneele. Waarom wij nu dit alles zoo uitvoei-ig vertellen? Omdat het juist in deze Centrale Commissie den laat&ten tijd weinig botert. Volgens de meening van den Centralen Bond stagneert de maat schappij tot bevordering der Genees kunst doelbewust de werkzaamhe den en voert besluiten, welke in de commissie met meerderheid van stemmen zijn genomen, eenvoudig niet uit. Men heeft gegronde rede nen aan te nemen, dat dit een voor posten gevecht beteekent als inzet van een nieuw groot offensief der maatschappij tegen de Onderlinge Fondsen, Deze komen daartegen ï'eeds in het ge wed'. Een lezing, enkele weken geleden voor het district Noordholland van den Centra len Bond door den freer F. de Munnik, hoofdbestuurder, gehouden, met als ondex'- werp: „Is in Nederland een ziekenfonds strijd nog te voorkomen, zoo neen, wat dan? wijst daar duidelijk op. „Wat dan?" is voor ons vrij eenvoudig, zeide de heer K. Keuris, voorzitter van het gi'oote onder linge ziekenfonds Ziekenzoi'g te Anna Pau lowna. We zijn met dezen heer gaan pi'aten juist omdat ons ter oore was gekoxnen dat Anna Paulowna als een der eerste slagvel den was uitgekozen. „We willen liever geen strijd", maar reven doen we niet. Dan des noods een eigen dokter, 't Zou heel jammer zijn, want het is nu bijna al 25 jaar goed gegaan. Toen werd ons de merkwaardige geschiedenis van dit eerstdaags Ju- bileerende fonds verteld, merkwaar dig hierom, omdat het. fonds feite lijk niet door de 2 doktoren, Olree en Veenis officieel wordt exitend, dat deze in hun wachtkamers pro- pagandaplaten voor het Maatschap pij fonds, ressort Alkmaar, hebben hangen en tóch met Zickenzox-g een overeenkomst hebben.. Een op het oog zonderlinge toestand, wel ke echter historisch is gegi'oeid en zelden reden tot obstructie heeft gegeven, nóch van de zijde der dolrioi-en. nóch van die van oatiëntcn, nóch zelfs van den kant dei- Maatschappij voor Geneeskunst, na het eerste groote treffen in 1914. In een tweede artikel zullen wij dit nader uiteen zetteru Ia - IQQpiT ZEEP VfrN ONBEKENDE HERKOMST Omtrent het torpedeei'en van een schip door een onbekende ondei'zeeër op 200 mijl ten Zuiden van de Azoren, tast men nog vol komen in het duistei'. Zooals wij gisteren berichtten, bezigde het schip bij zijn nood seinen de roepletters P.E.C.C., waardoor men vermoedde of met een Nederlandsche boot te doen te hebben óf met het Britsche tank schip „Pecten." De eigenaars van de „Pecten" hebben Reu ter medegedeeld, dat zij geen geloof hech ten aan de geruchten volgens welke de Pec ten, het mysterieuze SOS zou hebben uitge zonden. Zij voegen hieraan toe, dat de Pec ten mijlen af is van de positie, welke in het S-O.S. werd opgegeven. Radioverbinding met de Pecten. Lloyds bericht, dat het Britsche Pe troleum tankschip Pecten gistermoi'- gen een normale radio v ex-binding heeft gehad met het dx-aadlooze sta tion Portis Head. NA ZES JAAR GAAT DE BIOS WEER OPEN! Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop Bond heeft besloten de bioscoop sluiting in de gemeente Tegelen met in gang van 3 Maart 1939 op te heffen. In 1933 werd in deze Limbux-gsche ge meente de bioscoop gesloten, omdat aldaar een vei'ordening gehandhaafd bleef, vol gens welke personen beneden 18 jaar niet tot de bioscoop mochten worden toegelaten De in Tegelen gevestigde bioscoop zal dus, na ongeveer 6 jaar gesloten te zijn geweest, op 3 Maart a.s. heropend worden. Eerste Kamer Koos Vorrink hekelt fel de die- tatuurstaien. Vrijz. Democra ten verwijten anti-rev. de demo cratie aan te tasten. Gisteren was de begrooting van Buiten- landsche Zaken in de Eerste Kamer aan de oide. De heer Heldring (lïb.) opent de bespre kingen met een krachtig pleidooi voor het behoud onzer zelfstandigheid; waaxwoor een sterke defensie van Nederland en Indië noo- dig is; wij moeten geen indiuk van zwakte geven. De Volkenboxid dient te worden her steld. *- Spr. laakt de houding van de N.S.B.-orga nen in ons land ten tijde van het vex'bod van den voetbal wed strijd in Rottei'dam. De Duitsc.he pers vindt haar bronnen in deze organen. Ook de heer Briet. (a.r.) zegt, dat wij onze zelfstandigheid en neutraliteit moeten bewa ren. Spi'. heeft overigens het volle vertrou- wen, dat de regeering op het juiste oogen- blik tot een ex-kemxing van het Franco-be wind zal overgaan. Spr. laakt de meening van dexi heer VóiTink en de zijnen, inzake de hou ding tegen totalitaire staten. Men moge bedenken, dat het fascisme ge groeid is op denzelfden bodem als liberalisme en socialisme exi dezelfde bronnen heeft, Met den heer van Vesscrn acht spr. een politiek van zelfstandigheid voor Nederland een kwestie van leven en dood, doch diens schriftelijke vragen suggereeren vaak dat de regeering van dit beginsel afwijkt. De uitex1- ste vooi'zichtigheid moet met de buitenland- sche politiek wordexi betx*acht. Te veel eer. De heer De Savornin Lohman (c.h.). de houding onzer regeering de eenig-juiste noe mend, critiseert de S.D.A.P., omdat deze het accoord van München vex-guist. Spi\ gaat niet in op de houding van de N.S.B., het zou inhumaan zijn. De heer van Vessem: Begin nog maar eens! De heer de Savornin Lohman: Men kan u ook te veel eer bewijzen. Spr. juicht ook Nedex-lands standpunt t.o.v. den Volkenhond toe. Verder is een po litiek van rustig afwachten geboden. De soc.-dem. afgevaardigde de heer Vor rink hekelt als antwoord op de criliek van den chr.-hist. woordvoei'der nu in een uit voerig betoog nogmaals scherp den vrede van München en de daar gevolgde „afper- singspolitiek". De heer de Savornin Lohman sprak van „biertafelpolitiek", doch aan deze politiek na men toch staatsmannen als Eden, Churchill. en Duff Cooper deel, aldus spr., die zich af vraagt, waartegen de volgende agressie ge richt zal zijn, tegen het Oosten of tegen het Westen? De ongelukkige intex-nationale toestand is te wijten aan de agi'essieve mentaliteit der totalitaire staten en vervolgens aan den on wil van de Volkenbondsstaten om de col lectieve veiligheid met kracht te waarbox-- gen. De geestelijke zelfstandigheid. Spr. is voor een sterke defensie. Wij zul len, zoo zegt hij, in een conflict machtige bondgenooten hebben, doch moeilijker is de beschei'ming der geestelijke zelfstandigheid. Wat de door het anti-x-ev. Kamerlid aanbe volen inperking van critiek op het buiten land betreft, ligt volgens spr. de grens van deze critiek daar, waar waarheidszin exi vex-- dichtsel zich scheiden. Wij leven in een vrij land! Met betx-ekking tot de Spaansche kwestie, vindt spr., dat democratische landen zich wel degelijk mogen mengen in binnenlaxid- sche aangelegenheden van een ander land. Het volk moet in het uur van gevaar weten, waarvoor het moet opkomen. Bui- tenlandscho kwesties moeten dan in volks vergaderingen worden behandeld. Door het optreden van sommige Duitsche finna's hier Ie lande, staat onze nationale onafhankelijkheid op het spel. Met de ver- klax'ing, dat de wereld naar x'eclit en vrede verlangt, beëindigt de heer Vorrink zijn be toog. Op hetzelfde compas. De kans voor ons land, om buiten een nieuwen oox-log te blijven, is, nu Nedexiand en België op hetzelfde compas vax-en, groo- ter dan ooit, aldus begint de heer van Lan- schot (r.k.) zijn beschouwixig. Spr. uit zijn afkeuring, behalve over de N.S.B. publicaties, ook over de uitlatingen van den heer Vorx-ink inzake Muenchen. I-Iet is ook niet onze taak de werkzaamheid van buitenlandsche bewindslieden te becri- tiseeren, want daarmee maken we inbreuk op de zelfstandigheidspolitiek, welke wij willen voerexi. De lieer van Ki'anenburg (v.d.) komt op tegen enkele uitlatingen van den heer Briet. De politici der rechterzijde doen niets lie ver dan eigenlijk de democratie aantasten. Art. 16 van het Volkenbondspact heeft zijn kracht nog niet verlox-en. Maar dit artikel is niet scheidbaar van art. 8, dat verplicht tot vermindering van bewapening. Wanneer dit laatste niet wordt gehouden, kan art. 16 niet bindend zijn. Mr. Oud weer in hef geding- De nationaal-socialistis'che woordvoerder, de heer van Vessem, betreurt het, dat Ne derland niet uit den Volkenbond is getreden Het voetbalvei'bod in Rotterdam, versterkt spi\ in zijn meening, dat de heer Oud niet de juiste burgemeester van onze nationale haven is (De voorzitter roept spr. tot de oi-de). Ovei-igens acht spr. een geestelijke en moreele bewapening tegen ophitsende pu blicaties jegens Duitschland hard noodig. De voorz.: U moet ook niet ophitsen te gen Nederland! Heden zal de minister antwoorden. DE INDISCHE BEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. Nieuw Guinea een „openlucht museum van primitieve stam men? Het debat over de onderdeelen van de In dische begrooting is ook gistei-en door de Tvveede Kamer in matig temno voortgezet. Minister Weiter heeft o.a. medegedeeld, dal een wettelijke regeling voor de werkloos heidsverzekering in Indië in studie is. De heer Effendi (comm.) doet een aanval op de hooge pensioenen, in antwoord waar op de minister opmex-kt, dat voor dexi In- dischen dienst de beste krachten dienen te worden gevonden en dat mén die niet vindt wanneer zij niet zeker zijn van eexi ruim pensioen. De heer Bajetto (r.k.) constateex-t, dat men in Bodjonegoro veel te laat de hand heeft gereikt aan de in nood verkeerende bevolking. Verder informeert spr. in hoever hier verband is tusschen de gebleken onre gelmatigheden met landsgelden en dén toe stand in dat regentschap. Ten aanzien van Nieuw Guinea bepleitte de heer Bajetto in schakeling van officieren in de bestuurs voering, ook met het oog op de Japansche aspii-aties. Be zending op Nieuw Guinea. De heer van Poll (r.k.- veroordeelt het stre ven om van Nieuw Guinea een soort „open lucht-museum" van primitieve stammen een „wild-reservaat". te maken en vx-eest dat men er de missie zal uitsluiten. Hij dringt voorts aan op scherpere selectie bij de uitzending van ambtenaren, waardoor zedenschandalen in de toekomst beter wa ren te voorkomen. De heer van Gelderen (s.d.) zegt met be trekking tot de zending in Nieuw Guinea dat aanraking met het Westen zeer on gunstige gevolgen kan hebben voor zede lijkheid en gezondheid, wat de r.k. afge vaardigde de heer V. d. Poll hem op het punt der katholieke missie weei-spx-eekt. Een tweede MultatutV\ De heer van Gelderen sluit zich overi gens aan bij de opvatting van den oud-gou verneur van Sumati-a's Oostkust, Jhx*. van Suchtelen, dat de individueele rubberres- trictie eerder had moeten zijn ingevoerd. De heer Effendi zou voor dezen Nderlander wel een standbeeld willen zien opgericht, doch de ministers is over de brochure van Jhr..van Suchtelen. slecht te spreken. De auteur wil een tweede Miiltatuli spelen! Spr. acht. 't op zijn minst aan twijfel onder hevig of op Sumatra's Oostkust onrecht is geschied. Van eenig verhand tusschen de onregelmatigheden en den noodtoestand in Bodjonegoro is den minister niets geble ken. Kolonisatie van blanken op Nieuw Guinea blijft de minister ontraden en het ligt niet in de bedoeling de missie of zen ding van eenig gebied uit te sluiten. Na eenige discussie Vver de afd. onderwijs wordt de vergadering geslolenv Vertrek van A ankomst te STi1^ 23 Febr./Sinsap. 23 PJ (terugreis) iAthen0 23 Febr lA'dam 23 Fft (heenreis) H' 23 Fe'br' lBasra 23 F* (terugreis) K* 23 Febr. jjodfcp. 2s4 (HeÜrefs)' |A'dam 23 Fe,)r- lLyon 23 Fsl' (terugx-eis) Band. 23 Febx\ Medan 23 Fea m in Madrileensche pers in nood. De Madx-ilt sche dagbladdirecteuren hebben om eei ondexiioud met den minister van binnei landsche zaken verzocht om hem te wijl zen op de moeilijke positie van de peifc te Madrid. Op het. oogenblik verschijnél van de 15 dagbladen er namelijk slechl 4 of 5 in een verkleind formaat. Mexico niet met Duitschland in zee. ambassadeur der Vereenigde Staten, Da niëls, heeft medegedeeld, dat de Me» caansche regeering een voorstel lot aan koop van zeventien Duitsche vliegtuigoi te betalen met Mexicaajxschc petroleum van de hand heeft gewezen. Ciano naar Warschau vertrokken. Mini ter Ciano is naar Warschau vertrokkei 1-Iij wordt vergezeld door dexi Poolsche ambassadeur ie Rome. BoedapestBerlijn door de lucht. Binnei kort zal een nieuwe luchtverbixiding zon der tusschenlanding geopend worden tus schen Boedapest en Berlijn via Tsjecho Slowakije. Zij is tot stand gekomen na het bezoek, dat Sirovka, de directeur dei Tsjechoslowaaksche luchtvaartmaatschap pij, aan Boedapest gebracht heeft. Nachtluchtpostdieust in Frankrijk. Op Maart a.s. zal de eerste nachtelijke lucht postdienst in Frankrijk geopend worden. Een tweemotorig Goelanci toestel zal van af dien datum dagelijks kort na midder nacht van Tai'bes in de Pyreneeën ver trekken en met een tusschenlanding te Bordeaux naar Parijs vliegen. Een standbeeld voor Paus Pius XI. Ondet het volk is een inschrijving geopend voor de oprichting van een standbeeld van Pius XI op Castel Gandolfo, het- zomer verblijf van den Paus. Göring naar Italië. Göring, die binnenkort vacantie neemt, zal die zeer waarschijn lijk doorbrengen' in Znid-Italië en van gelegenheid gebruik maken, om Italiaan- sche regeer!ngspersonen te ontmoeten. Een officieele bevestiging van Göriiigs reis, die in begin Maart zou vallen, is nog niet verkregen. Zwecdsche hulp aan vluchtelingen. Hei Zweedsche parlement heeft een crediet vaxx 500.000 kronen toegestaan tot hulp aan buitenlandsche vluchtelingen. Deze gelden kunnen gebruikt worden om dc vluchtelingen in Zweden te helpen, om hen mogelijk te makerij het land te ver laten en om hen vakonderwijs te geven, zoodat. zij hun levensonderhoud kunnen verdienen. Geheimzinnige arrestatie in Frankrijk. Aan de FranscliLuxemburgsche grens" bij Mondorf zijn di'ie inzittenden van een Duitsche auto gearresteerd en overgebracht naar Metz. Men weet niet waarom deze drie personen zijn gearresteerd, de auto- riteiten bewaren - het gi'ootste stilzwijgen. De Tornado in Amerika. Ambtenax-en van het steuncomité ramen de door den tor- ïiado in het ten Oosten van Noord-Caro- lina gelegen landbouwgebied aangerichte schade op 75.000 dollar. Vier personen zijn in den stomi omgekomen en 96 zijn gewond. Proefvlucht over den Stillen Oceaan. Dj groote vliegboot clipper 18 is gisteravond van San Francisco naar China vertrok ken met een bemanning van 12 persoxxeni en 10 deskundigen aan boord voor oen proefvlucht over den Stillen Oceaan. De reus, die 74 personen kan vervoeren, i' om 6 uur te Honolulu geland. Honolult is de eerste stopplaats voor do vluclil San FranciscoHongkong. De clipper heeft 2400 naijl afgelegd in 15 uur 50 Vliegramp in Britsch Indië. Gisteren zijn tvvec toestellen van de Indian National Airways tegen elkaar gebotst en neerge stort in het oerwoud ruim 50 k.m. ten noorden van Karachi. Twee Britsch-Indi- sche piloteix en een Amerikaansch passa gier zijn om het leven gekomen. De beide vliegtuigen waren op weg naar Laliore. Onbekende onderzeeërs gezien. Een schip dat Vrijdag te Horta op de Azoren is aan gekomen, heeft medegedeeld ten zuiden van 't eiland Faya-1 (Azoxien) twee onder- zeeëi's van onbekende nationaliteit te hebben gezien. Wilde staking bij Chrysler. Er is een vil de staking ^uitgebroken in de „Plymouth" en „Dodge" fabrieken der Chrysler Cor poration, en in de chassis-fabrieken van Brigg S. Hierbij zijn 23.000 arbeiders be trokken, die gisteravond het werk heb-1 ben neergelegd. Heldendood verdient geen rouw. Bij bei gedenkfeeken voor den Tiroolschen vx-ij-l heidsheld Andreas I-Iofer op den berg Isll is dezer dagen herdacht, dat het 129 jaar geleden was dat Hofer te Mantua werd doodgeschoten. De gouwleider van het ge bied. eveneens Hofer geheotën, hield daar bij een toespraak waarin hij zeidc dat rouwbetoon niet in overeenstemming was nïet „onze" opvatting van liet heldenleven van mannen, die voor hun vaderland niet alleen wisten te strijden, maar ook te sterven. Om deze reden was thans het rouwfloers van het gedepkteeken verwij derd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2