Tweede blad Van opleving in den tuinbouw geen sprake Ingezonden Vrijdag 24 Februari 1939 Uit onze omgeving SCHOORL GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. Voor- en nazorgdienst in Noord- Holland georganiseerd. Pr. J. A. Bamhora, psychiater tc Heiloo, j ïrad Woensdagavond in De Roode Leeuw, f voor de plaatselijke afdeeling van Het Wit- ie Kruis op niet het onderwerp „Geestelijke I Volksgezondheid voorheen en thans." Na een korte inleiding van den voorzitter. Baron van Fridagh, waar l>jj deze enkele gevoelvolle woorden wijdt aan de nagedachtenis van wij len Dr. Dover, hoofdinspecteur der volksgezondheid, krijgt de spreker van dezen avond gelegenheid zijn gehoor rond te leiden in de voor de meesten geheel vreemde wereld van de kranke zielen ,een wereld, waar voor velen huiveren, immers „wie hier binnen gaat, laat alle hope va ren." Gelukkig is die tijd voorbij, dat de ecnige j behandeling van die „van God gestraften", die „met den toorn der Goden geslagencn", die „van den duivel bezetenen" enz. be stond in het opsluiten en onschadelijk ma- l ken. Met verbazink mag men zich afvragen i .jioe het tot onzen tijd heeft kunnen duren, aleer men de krankzinnigen werkelijk be schouwde en ging behandelen als „zieken", als „kranken van ziel". Vroeger bestond de verpleging" in opsluiting in kerkers, waai de stumperds vervuilden, zweepslagen, hon- f ger- en dorstkuren, dolkooien, kettingen, I draaibed, draaistoel, holle rad, koud water I procedure, bain de surprise, chemische mid- I delen, die vaak de huid verbrandden, enz. alle middelen die den hoorder doen rillen, f Mocht al een enkele maal een groote geest zijn stem verheffen tegen zoo'n behande- f ling, de toestand bleef ellendig tot een SO [jaar geleden. Toen kwam een geweldige vooruitgang met de moderne psychiatrie en I jspecialc artsen. f De gestichten werden gebouwd volgens paviljoensysteem en ook aan de inrichting ■werd meer aandacht geschonken, zoodat r' een meer huiselijke sfeer werd geschapen. De vrees voor vernieling bleek ongegrond. Ook in de verpleging, de behandeling van I de patiënten kwam wijziging. Verschillen de systemen volgden elkaar op: 't dwang systeem verviel; toen als reactie alles een ordelooze bende dreigde te worden, kwam de hedverpleging, en toen dit verkeerde gevol gen had als tuberculose, probeerde men het met badverpleging, tot de grootste vooruit gang kwam, de „arbeidsterapie". Een nieuw tijdperk Een nieuw tijdperk werd ingeluid door Dr. Herm. Simon, directeur van het ge sticht Güterloh, de man van de actievere behandelingsmethode. Deze liet al zijn pa tiënten geregeld werken en het resultaat ■was verrassend: een volkomen geordende maatschappij. Aangetoond was, dat van krankzin nigen sociale menschen te maken zijn en gebleken was: dat het groot ste deel in staat is tot een sociaal gedrag, dt caen ongezellig millieu en ledigheid het ontstaan van onso ciale gedraging in de hand werkt en dat iedere geesteszieke nog ver antwoordelijkheidsgevoel heeft om zich ordelijk en maatschappelijk te gedragen. Economische toestanden kwamen de aan dacht vragen voor punten als: voorkomen van geestesziekten, het zoo lang mogelijk buiten een gesticht houden van zwakken en liet zoo gauw mogelijk weer in de maat schappij terugbrengen van de zieken. Zoo ontstond een geestelijke volksgezondheids- beweging. De plannen voor N.-Holland. De bedoeling is, in Noordholland te organiseeren een regelmatigen dienst voor geestelijke volksgezond heid. In samenwerking met de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten, Het, Witte Kruis, Het Witgele Kruis en .de Bond van Protest. Chr. wijkver pleging zal een dienst worden in gesteld, bestaande uit consultaticbu- reaux te Alkmaar» Zaandam, Hilver- sum en Hoorn, en geregelde bezoe ken aan huis. Door het geven van advies hoopt men ziekten te kunnen voorkomen. De nazorg zal de in de maatschappij teruggekeerden nog cenigen tijd moeten helpen. In Juni hoopt men met dezen dienst te kunnen be ginnen, zij het voorloopig in beperkte mate. Overal dus vooruitgang, verbetering, zoo als ook overduidelijk was te zien bij de op het witte doek geprojecteerde foto's van de inrichtingen, die niets huiveringwekkends meer hebben. De voorzitter is tenslotte wel de tolk van alle aanwezigen, als hij den eminenten spre ker hartelijk dank zegt voor zijn interessan te lezing. NIEUWE N1EDORP den Ier jaarvergadering worden gekozen de heeren Jb. Wit, J. Jes, Abr. Wit, en C. Amels. Tot plaatsvervangers de heeren P. Roosloot en A. Kamp. De 1 procent. Daarna is aan de orde het voor stel van het Centraal Bureau van Veilingen om 1 pgt. van den vei-' lingsomzet van alle veilingen te hef fen en daaruit de kosten te bestrij den van. te nemen maatregelen voor een gecentraliseerde afzet van de tuinbouwproducten. Door den voorzitter wordt voorgelezen liet daarover in de „Tuinderij" verschenen stuk. Niemand van de aanwezigen is er voor om zooals het Centraal Bureau het voorstelt; die heffing nog te doen over 193S. Dit wordt onmogelijk geacht, gezien dc groote som, die het bedraagt. Alleen voor den Noorder- marktbond zou het een bedrag van f 15.000 zijn. Ook voelen de meesten er niet voor, het over 1939 in te stellen en er wordt besloten, dat zal worden gevraagd aan het Centraal Bureau, deze zoo belangrijke zaak nader toe te lichten en beter en scherper omlijnd te formuleeren, want op de vage gegevens, vervat in het artikel van de Tuin derij, kan geen besluit genomen worden op een voorstel van zoo groote importantie. Er zal dus worden gevraagd om nadere gege vens vóór of op de te houden bestuursver gadering van den Noordermarkthond. Zoo noodig zal er nog een ledenveragdering ge houden worden vóór de algemeens vergade ring van den bond. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze geanimeerde vergadering, die die door een 30-tal leden was bezocht. Het schaap dat de burgemeester verkocht. Het schijnt dat de eigenaar van het op 10 Februari j.1. alhier in het openbaar door den burgemeester verkochte schaap, welks beeltenis door ons geheelc land is verspreid, thans bekend is. Dit zou dan zijn de veehouder P. de Gr. van Zijpe, die hier ecnige schapen in den kost heeft. Tijdens de vorstperiode zijn de Schapen van verschillende eigenaars door elkaar ge raakt, waarvan het gevolg is geweest, dat er eenige verwisselingen hebben plaats ge had, die thans bekend zijn geworden en achteraf bekeken niet geheel juist blijken te zijn geweest. Vandaar dat dc vermissing van het verdwaalde dier zoo laat is opge merkt. Of er in deze moedwillig handelingen zijn gepleegd door toeoigening van een ander mans dier is aan de politie om verder uit te zoeken; mocht zulks het geval zijn, dan heeft dit muisje nog wel een staartje. Kiezerslijst. De in deze gemeente opgemaakte kiezers lijst geeft aan 1013 kiezers. LANGEN DIJK Tuinders vergaderen. Woensdag 22 Febr. hield de tuinbouwver- eeniging „Nieuwe Niedorp en Omstreken" ■haar jaarvergadering in het lokaal van den heer H J. Rossen alhier. De voorzitter, de heer P. Band. opent te ongeveer 8 uur dc vergadering en de ge wone zaken als voorlezen van de notulen "en van het jaarverslag werden vlug afge handeld. De heer C. Amels doet verslag van zijn nazien der rekening, die in orde bevonden werd. Uit het finantiecl verslag van den penningmeester blijkt, dat de vereeniging geldelijk vrijwel op het zelfde niveau ge bleven is. Het ledental is nog iets gedaald. De vergoeding voor de functionarissen wordt weer gesteld op f 20 elk, voor voorzitter, secretaris en penningmeester. De presentie gelden worden niet veranderd. De aftredende bestuursleden, dc heeren P. Zwagerman, P. Band en Jb. Langedijk worden herkozen. r Niemand heeft een definitief voorstel voor de algemeene vergadering van den Noorder markthond, wel wordt den secretaris opge dragen, enkele dingen op de bestuursverga dering te bespreken. Tot afgevaardig OUDKARSPEL. Vergadering van de „Eendracht". Hoewel er iets meer van de kaol te recht komt, wordt maar juist de kostprijs gemaakt. De tuinbouwver. „De Eendracht" liicld gisteravond haar alg. jaarvergadering in 't lokaal van den heer C. Vis. De opkomst der leden was niet groot. Voorzitter de heer Jb. de Boer opende de vergadering met welkom, in het bijzonder tot den heer Timmerman, de oud-secretaris. Wij zijn wel in blijde stemming bij elkan der, zeide spr. De vroeg ingevallen vorst is voor ons een voordeel. Het is ook weer: de een z'n dood, de ander z'n brood. In norma le omstandigheden zouden de prijzen mis schien beter zijn, doch wij zijn nu tevreden, daar de prijzen nu loonend zijn. Dit zou zoo ongeveer de kostprijs zijn, volgens voorzit ter. Met het overhouden hebben wij in deze maand niets verdiend. Het heeft verlies ge geven. De oorzaak is de centrale inkoop in Duitschland, die misschien in samenwer king met onze regeering de prijzen vaststelt. De prijzen mochten welwat verhoogd wor den, vond spr. Er hangt wel zooiets in de lucht, meende voorz., Er zit zeker een lucht je aan, de kooplieden leggen onze kool op. De notulen, voorgelezen door den heer D. Wonder, werden vervolgens vastgesteld. De secretaris deelde mede, dat de kring van correspondenten van den Plantenzielc- tenkundigen dienst een subsidie verzoekt. Men besloot f 5 te geven. „Tuinhomvbelang" verzocht opgave van alle in deze gemeente te telen blauwe aard appelen. Ze moeten vóór 7 Maart worden opgegeven. De bekendmakingen zullen cen traal geschieden door „Tuinbouwbelang." Van de tuinbouwvereenigingen, waarvan leden den tuinbouwcursus bezoeken was be richt ontvangen dat zij bereid waren hun aandeel in de kosten te betalen. Voorzitter deelde mede, dat de heer Mal- lekote hem meegedeeld heeft, dat Z. en N. Scharwoude weer ratten verdelgen. Dc me dewerking van De Eendracht wordt op prijs gesteld. Men besloot weer mede te werken. Voorzitter verwelkomde den burgemeester die ter Vergadering kwam. In het jaarverslag van den secretaris wordt medegedeeld dat de vereeniging thans 170 leden telt. Do tuinbouwcursus wordt gevolgd door 15 leerlingen. De zetkoolregeling werd hierna besproken. De heer P. Kramer vond hét jammer, dat dc Dcrgmeer niet voor i zetkool gebruikt mag worden. De burgemeester wees er op, dat deze re geling gedekt wordt door de politieverorde ning. Men moet niet elke keer over deze regeling 'spreken. Het persoonlijk belang komt na het algemeen belang. Ieder heeft voorkeur voor een ander stuk. De heer Kalverdijk: Dan moeten we het maar niet meer op de agenda plaatsen. Nu kunnen we er toch wel over spreken! De burgemeester zeidc, het zoo niet te hebben bedoeld. Er kan wel over gesproken worden. Men moet niet vergeten dat elke keer de politieverordening veranderd moet worden. De heer P. Paarlberg stelde voor, de zet koolregeling uit te wisselen onder de vei*- eenigen. Voorzitter zeide dat de regeling in het gebouw van den N.M.B. is opgehangen. Voorstellen Noordermarktbond. Het bestuur had een voorstel t.a.v. het voorstel van het Centraal Bu reau, om 1 pet, van den omzet 193S te'heffen, liet bestuur wilde ophou den met de storting van 't Vz Pa voor het minimumprijzenfonds. Het blijkt hoel anger hoe meer een was sen neus te zijn. Men wilde het percentage dan op 1,90 of 2,15 brengen en het gebruiken voor de bijdrage aan hot Centr. Bureau. De heer Volkers was verheugd over dit voorstel, doch betreurde, dat het voorstel van het Centr. Bureau zoo vaag is aange kondigd. Wij hadden nu moeten weten, hoe die plannen waren. Spr. kon accoord gaan met het voorstel, als het bedrag van f 15.000, betaald moet worden. Voorzitter zeide, dat het voorscl zoo kan worden ingediend. Wij zijn altijd tegen het minimumprijzenfonds geweest. De heer Swager lichtte de bedoeling toe. De heer C. Borst wilde de voorstellen van het C.B. en De Eendracht gescheiden hou den. Spr. wilde voorstellen, het mnimum- prijzen fonds op te heffen, om het voor nut tiger doeleinden te gebruiken. In dezen geest zal een voorstel worden geformuleerd. De heer Volkers bracht de moeilijkheden ter sprake, welke de iets betere gang van zaken met zich brengt, t.a.v. de verplich tingen, die de tuinders hebben. De gedachte komt in de wereld, „dat de tuinders zich weer redden", door de artikelen in de groote bladen, over dure groenten enz. Spr. stelde voor, de betaalmeester op te dragen, dat in geen geval op cessies wordt uitbetaald. Eerst zal het levensonderhoud van den tuin der uit de opbrengst moeten wor den gedekt. Voorzitter antwoordde, dat bij de N.M.B. dit standpunt reeds wordt gehuldigd. Al leen voor belasting wordt cessie verleend, omdat dat niet anders kan. De heer Wonder merkte op, dat de crisis nog niet over haar dieptepunt is. Het is nog even erg, alleen tengevolge van de vorst is het iets beter en kunnen de men schen, wier bedrijf op achter is in onder houd, daarin eenige verbetering aan bren gen. De heer Borst drong aan op strenge con trole van de regeling van het wegen. De heer C. Vlug zeide, dat inderdaad door de kooplieden wordt gewogen. De tuin ders zijn toch zeker geen „engeltjes". Een der leden: Maar ook de kooplui zijn geen engeltjes. De heer Borst zeide, dat verkeerde prac- tijken voorkomen kunnen worden, door goede controle. De heer Van Hout zeide, dat de boete- grens streng gehandhaafd wordt. Deze zaak zal in het bestuur ter sprake worden gebracht. De heer J. van Hout bracht een verslag je uit van de kunstmest aanbesteding. Er is de eerste keer in totaal 33500 kg. gele verd door do N.V. Haytema te Alkmaar. Dc tweede aanbesteding was ruim 10 spoor wagons groot. De heer Van Hout vroeg of een ander het vergif kan afgeven. De heer Langedijk: Is er veel werk aan? De heer Van Hout: Je geeft ze allemaal een schep! Een stem: En ze komen nooit meer terug. (Gelach). De heer Borst bracht ter sprake de mo gelijkheid om tuinbouwbedrijven te pachten in de Wieringermeer. Daarvoor worden ech ter nogal zware eischen gesteld. Spr. zou Ged. Staten willen vragen via den Noordermarktbond soepelheid te be trachten met deze voorwaarden. Er zal in den N.M.B. over gesproken worden. De burgemeester luistert graag naar Peter Pech. De burgemeester dankte voor de ontvangen uitnoodiging. Spr. juichte het toe, dat de vergadering niet op Zaterdagavond is. Die avond is meer voor den huiselijken kring bestemd. Het is niet bemoedigend voor het bestuur, dat er zoo weinig leden aanwezig zijn. Misschien dat de strenge winter de regee ringen die autarkie toepassen, mag hebben geleerd, dat dat woord en systgem zoo spoedig mogelijk verdwijnt. De vrijhandel zal een hetere toekomst kunnen brengen, Van opleving moeten wij niet spreken. Dat is onjuist! De heer Volkers zeide het hiermee roe rend eens tc zijn. Daarna sluiting. ZIJPE WERK GEGUND. Wij vernemen, dat de verbouw van het aan de Doopsgezinde Gemeente alhier toe- behoorend heerenhuis, bewoond door No taris van Veen, na gehouden inschrijving is gegund aan den timmerman G. Plevier te Schagcrbrug. DIENSTPLICHT. De volgende dienstplichtigen van de lich ting 1939 zijn opgeroepen om op 1 Mei a.s. te Den Helder te worden ingelijfd bij de landmacht: J. Dalenberg, N. A. dc Groot, J. H. Modder en C. Vos. OUDESLUIS HERHALINGSOEFENINGEN. Onze plaatsgenoot, de dienstplichtige F. de Jager van de lichting 1933, is opgeroepen om op 18 September a.s. te Haarlem voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen voor den tijd van 17 dagep. ST. MAARTENSBRUG. KONIJNEN OPGEPAST!. De Minister van Economische Zaken heeft aan den heer J. J. Zwarts te St. Maartens- vlotbrug onder bepaalde voorwaarden ver gunning verleend om, met afwijking van de voorschriften der Jachtwet, Konijnen te vangen en te dooden op de bij hem en J. Zwarts te Anna Paulowna in gebruik zijnde gronden, gelegen in de gemeente Zij pe. SCHAGEN EEN NIEUWE SUPPORTERS- VEREENIGING? Zooals bekend mag worden vei ondersteld, heeft onze voetbal vereeniging „Schagen" het al eenige jaren zonder een supportersvereeni- ging moeten stellen. In Spartakringen wordt dit echter als een toestand beschouwd, die ongewenscht moet worden genoemd en men meent dan ook tot oprichting van een nieu we supporlersvereeniging te moeten komen. Tot dit doel zal binnenkort een vergade ring worden gehouden. 25 JAAR AMSTELBIER. Naar wij vernemen herdenkt de heer W. J. F. van Erp heden den dag, dat hij vóór 25 jaar werd aangesteld als agent der Beicrsche Bierbrouwerij „De Amstel". SCHAGEN-NIEUWS. Wedstrijden voor Zondag a.s.: SPORTERS 2—SCHAGEN 2. Vertrek 8.45 u. J. J. Slikker J. Weeland H. Middelbeek D. Kistemaker G. Anneveldt T. Moransart R. v. Haren J. Franzen P. de Vries J. v. d. Ben J. Steen Reserves: J. Slikker, F. Bosma. SCHAGEN COMB.—JOODSCHE WERK KAMP. Aanvang 1 uur. J. Broer M. de Haas D. Schoorl P. Slik S. Breebaart H. Kistemaker W. v. Geelen P. Dekker N.N. J. Boontjes L. Koomen. Reserves H. Volten, J. Kater, T. Schoorl. Mededeeling voor de E.C.: Elftalcommis sievergadering Dinsdagavond a.s. bij den heer Tjalkens. Geschorst: Door het bestuur is het lid C. Slikker geschorst voor den tijd van twee weken, omdat hij niet is opgekomen bij den wedstrijd Schagen 3-W.Waard 3 en geen afbericht heeft gedaan. MARKTOVERZICHT. Er waren gisteren weinig vette koeien aangevoerd, hetgeen zijn oorzaak vond in het slechte weer. De handel in vette koeien was matig. Dc hoogste notcering was f 257.50, een koe die veel bekijks had op de markt, afkomstig van den heer P. Grin, Wicringerwaard en werd gekocht door sla ger C. Oosterman alhier. Deze koe kon gel den 34 ets. per pond. Volgens dc meening van kenners was dit een eerste kwaliteits koe. De handel in'kalfkoeien was zeer ma- Rheumatische pijnen Mijnliardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. tig, hoogste noteering f 260.In gelde koeien was de handel ook niet druk; toch konden wij nog een prijs van f 190 notee- ren. Vaarzen werden er deze keer niet aan gevoerd. De tijd van glaskalveren gaat aanstonds weer komen. Van een paar luxe stierkalveren, stamboek, konden wij notee- ren den hoogen prijs van f 140 per stuk; dat zegt wat, voor zulke kleine heesten. Wat de handel in nuchtere kalveren betreft, de eene koopman sprak van een matigen handel, volgens een andere, die hier gere geld koopt, was de handel vlug. Van de kalverenprijzen was iets af. Vette schapen weinig aangevoerd, in dezen tijd wordt dat minder. De handel was goed. Er waren heel wat overhouders aangevoerd, de handel was ook goed. Men wilde ze wel koopem Weinig vette varkens aangevoerd. Wij hoorden een bekend koopman zeggen, dat het overal niets gedaan was met, de var kens, hier was het nog vrij goed, hoogste noteering 23 ets. De handel in biggen en schrammen was matig. 7-weeksche biggen 913 gld., 12-weeksche biggen 1318 gld. In paarden weinig te doen. Konijnen en kippen duur, vlug. Er kunnen er veel meer komen, ze worden duur verkocht! VADERTJE LANGBEEN IN THEATER ROYAL. Vanaf hedenavond tot en met Donderdag- 2 Maart draait in theater Royal „Vadertje Langbeen", de beroemde vroolijke Holland- sclie film met Lily Bouwmeester in de hoofdrol. Judv Aalders (Lily) is een vondeling, die men op een tamelijk ernstige manier exploi teert, door haar z.g. wegens de liefdadigheid in een weeshuis te houden, doch haar in feite het werk van een dienstbode te laten verrichten. Zij blijkt zeer begaafd te zijn en liet mag een wonder heeten, dat zij haar stu dies in deze ellendige omstandigheden toch nog kan volhouden. Zij is de afgod van de kinderen, doch de zondebok van de direc trice, mevr. Lippens, die alles, wat in het huis gebeurt, dat niet geheel volgens de re gelen is, aan de misdragingen van Judy wijt. Even voor het bezoek der regenten is de directrice in Judy's kamertje geslopen en heeft daar een gedicht gevonden, dat tot titel draagt „De Lamme Woensdag" en waarin op een geestige, doch zeer oneerbie dige manier het gewichtig doende stelletje regentessen en regenten wordt gekarakteri seerd. Als bovendien blijkt, dat Judy nog meer streken heeft uitgehaald, wil men haar uit liet weeshuis verwijderen, doch de man, door wiens geld het gesticht in stand wordt gehouden. Albert van Woudenberg fPaul Ctorm), zorgt er voor dat de onhan delbare Judy een behoorlijke opleiding krijgt in een zeer deftig pension. Zij mag echter den naam van haar nieuwen voogd niet weten en slechts schrijven aan „den secre taris van den heer A. Smit". Het eenige wat Judy van Albert gezien heeft is een eigenaardige schadüw in "de schijnwerpers van een auto van een paar ontzettend lange beenen, waardoor zij plotseling weet, hoe zij haar voogd zal noemen, n.1. „Vadertje Langbeen." Later ontmoet Vadertje Langbeen zijn pu pil en vat een diepe liefde voor haar op. I-Iet zou echter geen film zijn, als twee ge lieven elkaar zonder hindernissen in de ar men konden vliegen. Dus ook hier doen zich allerlei complicaties voor; er is natuurlijk een derde, doch aan het slot verloven Judy en Albert zich met elkaar. Deze film is een gebeurtenis geweest voor Nederland. Eerste acteurs en actrices werkten er aan mee, doch in het middelpunt staat de char mante Lily, die op onnavolgbare wijze, liet geestige en ongedwongen kostschoolmeisje weergeeft. Een rolprent vol humor, doch ook met ontroerende momenten, kortom een film, die men gezien moét hebben. Oudkarspel, 22 Febr. 1939. M. de R., Gaarne wat plaatsruimte, bij voorbaat on zen dank, naar aanleiding van de bespre king over de toekenning van een vergoe ding voor een kweekeling met acte, bespro ken in Raadsvergadering onzer gemeente op Dinsdag j.i. Als motto plaatsen we boven dit artikel het volgende: „Het is niet raadzaam iets tegen het ge weten in te doen." (uit: Luther, voor den Rijksdag tc Worms) „Weest IEMAND, zoo zeide ik, maar hij kon niet, want hij was NIEMAND", uit: Dichtwerken van de Genes- tet). Er is op onze school een kweekeling, voorop stellen we, dat het geheole instituut der kweekclingen onze goedkeuring niet heeft, deze kweekeling is hier 3 maanden en B. en W. stellen voor haar toe te ken nen een vergoeding van f 25.(f 8.33 per maand dus). B. en W. konden niet verder gaan omdat er geen dekking voor meer dere uitgaven is omdat de begrooting zeer krap is opgezet, zoo sprak de voorzitter. De heer Borst, ondersteund door den heer de Boor stelden voor om f 100.te geven (f 33.33 per maand dus) Ook de heer Riiner was hier voor. We willen thans niet spreken over katho lieken. s.d.a p.-ers of communisten. We zien bij dit mint in de raad dus twee stroomingen, het ééne kunnen wc noemen het behoudende en het andere het vooruit- strovende standpunt. Nemen we eerst het behoudende stand punt, f 25.voor 3 maanden onderwijs, al geven we toe, dat er oogenschijnlijk geen ruimte voor meerdere uitgaaf is wegens ,.te krappe begrooting." waar we altijd al voor gewaarschuwd hebben, meencn we toch. dat dit kleine bedrag wel uit onvoor zien geput kon worden. Het verweer, dat „onvoorzien" reeds ge bruikt is omdat de gemeente 2 zielszieken heeft te verzorgen gaat niet op, want dit weet men niet vooruit, er kunnen nog wel 2 zielszieken komen en wat dan? Moet men dan de begrooting niet wijzigen? Zou men dan de begrooting ook voor dit punt niet kunnen wijzigen? O. i. wel. In Den Haag decreteert nven ons, was ook een verweer der behoudende strooming. Zeer juist. Maar als men deze voogdij niet wil, dan moet men ook niet capituleeren en zich blind staren op de begrooting. Men kan zijn geweten geweldig veel ge weld aandoen, maar als men toegeeft aan de voogdij van Den Haag dan komt men steeds erger onder druk te staan.. Nemen we nu de vooruitstrevende stroo ming, deze wilde f 100.— voor 3 maanden onderwijs, ook als reeds niet veel. De ar gumenten van deze strooming, dat behoor lijk onderwijs voor het volkskind noodig is en dat dit onderwijs, in aanmerking geno men de moeilijke omstandigheden, ook be hoorlijk betaald moet worden zijn juist. De kwestie of er dekking is, is in zeker op zicht secundair. Primair is dat men het niet eens is met de aanpassing uit Den Haag en dat men dit Den Haag toont. Dit kon men toonen door de zijde der vooruitstrevende strooming te kiezen. Eén raadslid echter deed zijn geweten ge weld aan, hem dragen we op de woorden van Luther. Een ander lid was zich zelf niet hij de stemmingen over dit punt, dit lid brengen we in herinnering de woorden Yan de Genestet." Als de vertegenwoordigers der Grootste arbeiderspartij in de Raad hun geweten ge weld aan doen en zich zelf verliezen blijft er weinig van over. Bloedende harten en de vraag, hoe of de ouders van deze onderwijskracht er bij zit ten is dan het eenige wat er overschiet, zoo wel het één als het ander doet niets ter zake. Diegenen, die deze leden afgevaardigd hebben dienen hun dit ondubbelzinnig dui delijk te maken. Zij behooren te staan bij dc vooruitstre- venden, tot onzen spiit moeten we zeggen, dat deze twee leden dit niet deden. Namens de Comm. van Toezicht op de Raadsfractie der C.P.N. P. K. VOLKERS.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5