B1 f 1 Grootste Nat. Jaarbeurs Wij lazen voor U Minister verdedigt de erkenning van Franco Het nieuwe spoorboekje beeft geen aftrek Onze diplomatieke betrekkingen met Spanje Verdee't IJsland zich in twee eilanden? Brief uit Londen Nederland, levert record-aantal bezoekers van overzee Voorbeeldige organisatie (Van onzen spccialen verslaggever.) Toen dezer dagen de deuren van de Britsche Jaarbeurs de B.I.F. (Brilish Industries Fair) in Lon den en Birmingham zich openden, was alles gereed om de inkoopers uit het Britsche Rijk, zoowel als van overige, te ontvangen. Aangezien in het Engelsche za kei)leven door de oorlogsdreiging een pessimistische stemming lieerscht, waren de verwachtingen omtrent1 het welslagen van deze Beurs niet al te hoog gespannen. De slechte voorspellingen ten spijt valt er over alle afdeejjngcn zelfs een flinke voor uitgang te constateeren. Niet minder dan 26 landen van het Brit sche Rijk hebben ditmaal hun producten naar de ..Citv" gezonden en ze zullen er geen snijt van hebben. Sinds 1915 is de deelname vertienvou digd en vanzelfsprekend nam het aantal bezoekers eveneens in verhouding toe. Nu de Jaarbeurs slechts enkele dagen geopend is, bedraagt bijv. het aantal bui ten landsche bezoekers waarop gerekend kon worden, reeds ruim een 100-tal meer dan het vorige jaar. Hoe belangrijk de belangstelling uit ons eigen land is. moge blijken uit het vol gende liistje van over twee dagen ge boekte deelnemers uit bet binnenland. Tusschen haakjes is het totaal aantal be zoekers gedurende de geheele Jaarbeurs-, week van hot vorige jaar vermeld: Nederland 6R1 (522). Frankrijk 290 (210). Duitschland 284 (250), Bel'gi6325 (262). Zwit seriand 112 (86), Tsjecho-Slowakije 231 (38) Po'en 215 (93), Hongarije 1S2 (23)Italië 67 (69). Opmerkelijk is ook de stiiging van het aantal bemèkers uit het sinds verleden jaar tot 2 3 verkleinde Tsjecho-Slowakije. Wie wel eens andere buitenlandsche Je "''beurzen bezocht, zal het dadelijk op vallen. boe men hier er in geslaagd is aan de verschillende stands een fraai uiterlijk te geven. De rommelige indruk van elders on'breekt b'er volkomen. Zulks geldt zoowel voor de beide expo sities ie Londen a's voor die te Birmine- ham. Olvmpia en Earls Court zijn dicht Plkaar gelegen en tusschen beide expo sities wordt een geregelde gratis busdienst onderhouden. Birmingham. De lange reis van ruim 2 uur naar Bir mingham wordt vanzelfsprekend alleen on dernomen door die bezoekers, die geïnte resseerd zijn bii de metaalindustrie (ma chine- en gereedscbansindustrie. electrici- teitsbedriif- en de bouwnijverheid. Dit jaar ricM zich de be'anoctollinjT vooral on ma- terialen en voorbereidingen voor de A R.P (.A'r TNid Precauties), de luchtbescher mingsdiensten en luchtafweer. Made in Ealrs Court. To Ear's Court. dat bij onening .ver eerd werd met een bezoek van Engelands Koningin, ziin alle industriën ondergebracht op het gebied van mode. woninginrichting VoMiun.q. on ncno'middelen. Do Londensche bladen geven uitvoerige geïllustreerde heschriivineen van de nieuw ste modesnufies, welke op de Fair getoond worden. Zon bracht een der bladen foto's van dameshoeden. waarbij afwisselend Britsche en Fransche scheppingen naast elkaar waren afgebeeld en de lezers raden moesten, welke creaties van Britschen oorsnrong ziin. Het antwoord werd verder op de pagina, dorh omgekeerd, afgedrukt. Vooral ook maakt men uitvoerig melding van de inkoopen die de vorstin op de Jaar beurs deed. De prijzen die H.M. besteedde worden er zelfs bijgenoemd! De Imperiale afdeelineen die steeds veel belangstelling trekken, ziin dit jaar belang rijk uitgebreid en toonen de voornaamste uitvoerproducten van deze 26 landen. Hier krijgt men voor alles een beeld van de groo- te economische kracht van het Britsche wereldrijk. In Olympia. In Olympiade vindt men de geheele zgn. lichtere industrie vertegenwoordigd. Opmer kelijk is de groote ruimte, welke door de noe ionge chemische en optische-industrieën worden ingenomen. Beide groepen zijn voor den vakman pm van te watertanden. Luchtafweer. Bii de optische industrie vindt de luchtaf- wcerstand zeer veel belangstelling. Hier ziet men een der zoeklich ten van een luchtafweerbatterij op gesteld. Een speciale installatie richt automatisch het afweergeschut in dezelfde richting als het zoek licht. Honderden menschen staan zich voortdu rend bij dezen stand te verdringen, waar militaire technici een verklaring van de werkwijze geven. Sport, aardewerk, zilver. Wat ook vooral de aandacht van den vreemdeling trekt zijn de enorme afdeeling met sportartikelen en het beroemde Engel sche aardewerk! Ook de befaamde Birminghamsche zilver- smederijen ziin met fraaie inzendingen ver tegenwoordigd. De grafische afdeeling is echter klein omdat elke vier ja^r, het laatste in Decem ber 1936. eveneens in Olynupia een uitslui tend grafische tentoonstelling gehouden wordt. De papierwaren afdeeling is echter een van de grootste belangrijke inzendingen Niet minder dan bij de mode en meubcl- afdcelingen in Earls Court, blijkt hier bij de schrijfbehoeften en dergelijke, op welk een hoogen levensstandaard onze Engelsche buren leven. Een voor onze begrippen on gekende luxe wordt hier getoond. En... als er geen koopers voor waren zou het niet in zoo'n omvang worden uitgesteld. Algemeene indruk. De algemeene indruk bij de iaarbeurslei- ding, zoowel als bij de talrijke bezoekende landgenooten, die wij spaken, is zéér gun stig. De groeiende buitenlandsche belangstel ling spoort de fabrikanten steeds meer aan, ook met de buitenlandsche markt en hier wel in het bijzonder, het nabije Europeesche vasteland rekening te houden. Voor Nederlandsche inkoopers, die vroe ger hier hun orders niet plaatsten, is het dikwijls nog wat onwennig, omdat elders veelal grootere exportkortingen gegeven worden. De prijzen, welke in zulke gevallen aanvankelijk gevraagd werden lagen echter hooger, maar men smaakt het genot na het afsluiten van den koop een hoogere korting te hebben gekregep, dan waarop de Britten zijn ingesteld. En daarom: het oude ln eere hersteld! Naar wij vernemen zal de „officieele reisgids der Nederl. Spoorwegen" in zooverre weer in zijn ouden vorm te- rugkeeren, dat de het vorig jaar daarin opgenomen dienstregelingen voor autobusdiensten, welke niet aan de verwachtingen hebben beant woord, komen te vervallen. Het oude spoorboekje zal dus in eere wor den hersteld. Bij een enquête onder de rei zigers ingesteld is n.l. gebleken, dat er slechts zeer geringe belangstelling bestond voor de dienstregelingen voor autobuson dernemingen. De directie der Nederfc Spoor wegen achtte daarom de meerdere uitgave voor opname van deze dienstregelingen in het spoorboekje niet meer verantwoord. Thans wordt er evenwel naar gestreefd het oude spoorboekje een aangenamer aan zien te geven, door o.a. een aantrekkelijker omslag te laten ontwerpen en er eën en kele nractische rubriek, om na te gaan wat bepaalde reizen kosten, in op te nemen. Tal van andere belangrijke wijzigingen zullen bovendien nog in dit nieuwe boekje verder worden uitgewerkt, waarover nader zal worden bericht, zoodra de verschillende daarbij betrokken instanties een oordeel zul len hebben uitgesproken. Een afzonderlijke autobusgids? Wat nu de autobusdienstregelingen be treft, deelt men ons van de zijde van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst- ondernemingen mede, dat het plan bestaat een afzonderlijk gidsje voor de autobussen uit te geven. Dit zal echter niet eerder dan in het najaar, dus met de winderdienstre- geling kunnen verschijnen. Het achterwege blijven van een zomerdienstregeling voor de bussen wordt ook door den bond als een bezwaar gevoeld, doch dit kan gedeeltelijk worden ondervangen door het gebruik van provinciale gidsen en van de verschillende dienstregelingen, welke door vele diensten kosteloos verstrekt worden. Ook zal de gids uit het oude spoorboekje in véle gevallen bruikbaar blijven. De heer de Semprun vertrekt over enkele dagen. Naar wij vernemen kan, als gevolg van de erkenning de jure door Nederland van het bewind van generaal Franco als de re geering van Spanje, de heer Jose Maria de Semprun y Gurrea, die door de Valencia- regeering als tijdelijk zaakgelastigde van Spanje was aangewezen, niet langer door de Nederlandsche regeering als diplomatiek vertegenwoordiger eener vreemde mogend heid worden erkend. Ongetwijfeld zal binnenkort blijken wie als diplomatieke vertegenwoordiger van de thans erkende Spaansche regeering te 's-Gravenhage zal worden gevestigd. Zooals men weet trad tot dusver, d.w.z. vóór de erkenning van het Franco-bewind, de heer Mario de Pinies, voorheen Spaansch consul-generaal te Rotterdam, hier te lande op als vertegenwoordiger van het bewind van generaal Franco. Waardeering voor ons land. De heer de Semprun deelde gistermorgen aan een verslaggever mede, dat hij tijdens een bezoek aan den minister van buiten landsche zaken mr. J. A. N. Patijn, de me- dedeeling over de erkenning door Neder land van het rechtsche bewind had ont vangen.' Deze mededeeling welke don heer Semprun, naar hij zcide, op hoffelijke wijze werd mpdegodceld zooals trou wens de geheele houdinsr van den minister steeds hoffelijk is. geweest kwam in zoo verre niet geheel onverwacht, dat de heer de Semprun Donderdagavond od een bui- tenlandsêhen zender de erkenning van de Franco-regeering door Nederland als ge rucht had hooren vermelden. Hij kon, zich uiteraard niet uitlaten over de beslissing der Nederlandsche regeering. De heer de Semnrun liet zich waardccrend uit over de medewerking, sredurende zijn verblijf in Nederland sinds ziin komst in December 1936 ondervonden. Hij is, zoo verklaarde hij. mede door zijn cultureele betrekkingen met Nederlandsche groepen en personen, in staat ceweest hier vele vriend schapshanden aan te knoopen. Als histori cus heeft hij bovendien bijzondere waar deering voor den traditioneelen vrijheids zin van ons volk. De heer dff Semprun zal nog slechts eenige dagen in Den Haag verblijven, zoo lane namelijk als noodig is om eenige huishoudelijke zaken te regelen. Paard cn wagen door trein gegrepen Geen persoonlijke ongelukken. Toen gistermorgen de landbouwer H. Smeenk uit Raalte met paard en wagen den onhewaakten overweg op den Zwolscheweg wilde passe'eren, kwam er juist een trein aan, die even te voren van het station Raal te in de richting Zwolle was vertrokken. Gelukkig had de trein nog geen groote snel heid. Tóen de machinist den wagen dan ook op de rails zag staan, heeft hij uit alle macht geremd, maar hij kon niet voorko men, dal het voertuig werd gegrepen. Het werd volkomen vernield. Door den schok vloog S. van den wagen, doch hij Lleef on gedeerd. Ook liet paard bleef gespaard. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, moet het ongeluk aan onoplettendheid van S. worden geweten. Een slaghoedje ontploft.... En twaalf Fransche mijnwerkers vinden den dood. Tengevolge van een ontploffing in een mijngang te Montceau Les Mines (departe ment Saono et Loire), Frankrijk), zijn 12 mijnwerkers om het leven gekomen en dertien zeer ernstig gewond. Door het ontploffen van een slaghoedje van een dynamietpatroon, welke wordt ge bruikt bij het loswerken van de steen kool, heeft de koolstof, welke in de lucht hing, vlam gevat en een geweldige steek vlam, van 250 meter lengte schoot de mijngang in. Men vreest, dat nog verscheidene gewon den het leven zullen verliezen. Eerste Kamer Nederland kon niet wachten Voorzichtig met critiek op een buurman met lange „toonen" Gisteren heeft de minister van Buitenland sche Zaken de heer Patijn, de verschillende sprekers over de begrooting van zijn depar tement geantwoord. Do minister acht een goede verstandhou ding met Bclgi van eminent belang voor ons land. Ten aanzien van Duitschland verklaart spr. dat er geen goede gronden zijn om aan te nemen als zou de correcte houding, die Duitschland ook blijkens de laatste rede van den rijkskanselier indeemt. niet op juiste basis rusten. Er zijn geen aanwijzingen aan de correcte houding van Duitschland te twijfelen. Nederland heeft niet geprotesteerd bij de Duitsche regeering inzake hè.t Joodsche per soneel van Nederlandsche firma's, zij acht een dergelijk protest slechts op zijn plaats, indien Duitschland vragen had gesteld aan Duitsche dienstboden; het Duitsche consu laat ontkent echter dat zulks is geschied. Spr. verdedigt voorts de houding van den Rotterdamschcn burgemeester, mr. Oud, wat betreft den verboden voetbalwedstrijd. De heer Patijn verdedigt vervolgens zijn optreden te Genève. Het is een groot verschil een artikel als artikel 16 dood te verklaren dan het niet toe te passen. Spr. kan zich ook niet tevoren binden. Spr. ziet geen gevaar in overleg, omdat we daarbij een houding kunnen aan nemen, welke wc noodig oorclcelcn. Gevaar lijk voor ons land is dit in geencndeele. De positie van den Volkenhond is zwak. We le ven nu eenmaal in een tijd van overgang, nu allerlei bepalingen van het pact niet worden nageleefd. Spr. is zeer heslist van meening, dat we zeer onverstandig zouden doen, thans den Volkenbond te verlaten. Spr. geeft voorts als zijn meening te kennen, dat het onverstandig is om buitenlandsche politiek te becri- tiseeren. Spr. merkt vaak in de pers een smalende, bcleedigende toon, hetgeen een groot gevaar is, temeer waar het betreft een grooten huur man dig nogal lange toonen heeft. We leven in dagen van verrassing spanning, waarin we onze traditioneele rm moeten bewaren. Duitschland is sterk gewordei. Bij dc replieken blijft de heer Briet (a.r. art. 16 van liet Volkenbondspact nog stcej gevaarlijk vinden en blijkt de heer Vorrini door 's ministers mededeelingcn over art. tevreden gesteld.S pr. zet, nog etuis uit.voci'w zijn standpunt tegenover de dictatuurst* ten uiteen en vindt verder, dat de minisk: de Kamer Donderdag had moeten inlichtet over de erkenning de jure van Franco; Dor, derdagavond werd dit bericht immers reeé verspreid! Waarom is Franco niet de facj erkend? De heer Van Vessem (n.s.b.) is verheug over onze erkenning van Franco. Een de van ons volk kan nog niet wennen aan li feit, dat Duitschland nu een zeer sterk mogendheid is geworden. Het komt spr. vcx dat de Nederlandsche regeering zich de; nieuwe situatie niet voldoende heeft ing dacht (interrupties). De minister zou ni; zoo licht van Frankrijk en Engeland zcggei dat zij „lange toonen" hebben! Ook de chr. hist. afgevaardigde de heei De Savornin Lobman is verheugd over Fran co's erkenning op het juiste oogenblik. Dupliceerend, wil de minister nog overwegen zich naar aanleiding van Duitsche bemoeienissen met Joodsch per» neet, hier te lande, tot de Duitsche reget ring te wenden. Den heer Vorrink antwoordt spr.. dal i>. regeering niet kon wachten met de erker, ning'de jure van Franco's bewind. Zij heeli trouwens de bevoegdheid om de Statn Gt neraal niet eerst te waarschuwen. Ook de minister had liever den vroegoveg Spaanschen vertegenwoordiger de eerst! mededeeling gedaan. Omstandigheden het ben dit evenwel belet. Er is geen enkele reden voor erkenning di facto, evenmin voor eenige beperking. Door het uitwijken van den presi dent kon men van geen regeering meer spreken. Dus was er reden niet meer te dralen. We hebben ook onze belangen in Spanje. Andere democratische staten hebben Fran co ook reeds erkend. De begrooting van Buitenlandsche Zake! wordt dan z. h. st. aangenomen, met aan- teekening dat de N.S.B.-fractie tegenstemt Na nog een mededeeling te hebben gedaan in verband met de affaire-Oss (zie elders in dit blad), sluit voorzitter de vergadering, Gevluchte kinderen Er zijn er 1500 in ons land. Emigratie-mogelijkheden stijgen Het kindercomité voor hulp aan buiten landsche kinderen heeft op het oogenblik in totaal 1500 Joodsche vluchtelingetjes uit, alle deelen van het Duitsche rijk in zijn 13 tehuizen ondergebracht. Dit aantal is gese lecteerd uit de circa 13.000 aanvragen, welke het comité tot nu toe bereikten. De kinde ren, die hier te lande in de tehuizen van het comité zijn ondergebracht, ontvangen een liefderijke verpleging en krijgen onderwijs, waarbij is uitgegaan van de ge dachte hen zoo spoedig mogelijk klaar te maken voor emigratie naar die deelen van de wereld, waar zij welkom zijn. Het hecfl het comité zeer verheugd te mogen vaststel len, dat die mogelijkheden den laatsten tijd grooter zijn geworden en met name vooral Noord- en Zuid-Amerika openen voor de jonge vluchtelingen ruimere perspectieven. Uitwerking van brandbommen Een demonstratie aan de Hem- brug. In verband met de luchtbescherming van de bedrijven zijn op het terrein van de Ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug voor belanghebbenden eenige demonstraties ge geven van de uitwerking van moderne brandbommen en de blusschingsmiddelen daartegen. Gedemonstreerd werd de uitwerking van clcclron-thermietboiumen van 1 kg., liggen de resp. op enkele houten vloeren, op hou ten vloeren bedekt met 5 c.m. zand, met 2Vo c.m. dikke kleistrooplaat en met 1 cm. dikke ferrocalplaat, voorts op staalplaats van 5 m.m. De proeven op dc verschillende houten vloeren werden ook vertoond bij een val hoogte van de bommen van 10 m. Aansluitende hierop werden bluscliproe- ven gehouden door middel van zand door middel van water, de laatste in hel bijzonder om het averechtsche resultaai daarvan te demonstreeren. Ook nieuwe verplaatsbare brandspuiten en brancards werden getoond. Amerika, zou vroeger tot Euro pa behoord hebben. De geologen te Reykjavik houden zich bezig met de vraag, of cle bodem van IJs land daalt en het, eiland zich langzamer hand in twee stukken verdeelt. Er zijn na melijk eenige verschijnselen, die erop schij nen te wijzen, dat er een splitsingprocedur» optreedt. Lange spleten, alle liggende in d;- zelfde richting, strekken zich uit van hï Noordoosten naar het Zuidwesten. Sonvmiïj dezer scheuren reiken tot diep in het lan: en in de nabijheid verheft zich een rcete; kraters, die groote hoeveelheden lava uit; spuwen. In enkele deelen van het land zijn terreinen van vele vierkante mijlen opper vlakte verscheidene meters gedaald. Aan hooge rotsmuren rondom deze gebieden kaa men zien. hoe het vroegere niveau van hel land is geweest. De geologen willen thans nauwkeurig berekeningen maken door de hoogte aas beide zijden van de rotsmuren voortduren! te controieeren. Indien men dan tot dalin? van den bodem en splitsing van het eiland zou moeten concludeeren. zou men daarin een bewijs kunnen zien voor de theorie va Aigred Wegener, die beweerd heeft, da Amerika millioenen jaren geleden van E ropa is „weggegleden", waardoor de Atla! tische Oceaan zou zijn ontstaan. IJslai zou dan een overgebleven deel van het vi gere vasteland moeten zijn, dat zou „i zelen" naar welken kant het moet glijdt en zich daardoor zou splitsen. „Een wrange smaak." Het Volk (s.d.a.p.) over de Nederlandsche erkenning de jure van Franco: Thans is minister Patijn gaan deelnemen aan de wedloop van de vele landen naar de erkenning van Franco's bewind als Spaan sche regeering. Een groot deel van ons volk zal met wrevel en weerzin hiervan kennis nemen en zich met onbehagen herinneren, dat de minister bij de feitelijke erkenning van Italic's gezag over Abessinië een derge lijke methode heeft gevolgd. Wel heeft voor een groot deel van het Nederlandsche volk deze erkenning een wrange smaak! Naar een nieuw soort anti-oor- logtiUma. Het maandblad „Vrede" klaagt er over, dat van de anti-oorlogsfilms nog maar heel weinig effect is uitgegaan en laakt het, dat in de moderne vredesfilms zooveel gecou peerd wordt, zoodat het meer een sensatie dan een tendenz-film wordt. De eerste de beste bioscoophouder kan, al dus het blad, met de stomme schaar er zon der slag of stoot zooveel uitknippen, als hem zelf noodzakelijk voorkomt. En nog sneller zal hij er toe over gaan, wanneer enig aangehitst publiek, uit de allerjong^e bestaande, hem komt vertellen, dat nog r'-nzelfden avond alle ruiten uit zijn zaaltie e - aan«»a«n cwlogsfüiu' ïiünkt. Uit de Pers van heden Sedert de bazuinen der defensie-propa- ganda gingen schallen, gingen de groote filmtheaters onmiddellijk tot het reduceeren of geheel weglaten van de anti-oorlogspro- ductie over. De stomme schaar van den plattelands bioscoopondernemer werd in dit geval ver vangen door de punt van de gouden vul pennen der groote mannen van de ver. huurkantoren, die een snel en fijn streepje haalden door alle titels, welke een gevaar voor de defensie hunner brandkasten in hielden, Want ook het. groote publick der groote bioscopen is zooveel fijngevoeliger geworden dan voor enkele jaren. Het kan nu geen bloed meer zien en voor het uiteenploffen van loop graven heeft liet lang niet meer dat enthousiasme van voorheen. Blocc' en loopgraven zijn een beetje dichter bij de voorname huizen in de voor name straten gekomen, huivering wekkend dichtbij en al huivert mi'n wel graag een klein beetje in een nette bioscoop, zoo heel erg hui veringwekkend heeft men het toch niet graag. Hel orgaan ziet tenslotte meer heil in het fi'men van de oorlogsvoorbereiding e' n in hel aanschouwelijk maken van de n ^nsteraehtige gevolgen. Gezocht moet worden naar de voorstel- wanneer die ..smerige ahfi- j bearmaking. de vertolking en dan ook niet wordt verwijderd of ver- i van de hekeling! der „fatsoenlijke" aan- I kweeking van den oorlogsgeest, van de ge- welds-ideologie, van alle krachten tezamen die naar den ondergang voeren en waarvan het publiek zich dikwijls niet bewust is, dat het eraan medewerkt, voordat het dit ziet aangetoond in de onverbiddelijke dui delijkheid en logica van het ware vredes- film-werk." De groote kwaal van onze zui- velpositie. Het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond wijt de zeer ongunstige prijsverhouding tus schen de Nederlandsche en de Deensche boter op de Engelsche markt aan de ver schuivingen, welke „wij ons in de laatste 5 jaren met de zuivelexport naar Duitsch land hebben moeten laten welgevallen. Op de Engelsche markt wordt de boter- prijs nog steeds bepaald door vraag en aan bod cn dit geldt voor de Nederlandsche, zoowel als voor de Deensche boter. Tot voor eenige jaren bestond, zoowel voor Neder landsche als voor Deensche boter, een even w'chtige verdeeling van den afzet tusschen Duitschland en Engeland en lagen de prij zen in beide landen op hetzelfde peil. Doch Ine is het thans? Sprekend in dit verband zijn de volgende cijfers: Van 1925 tot 1929 werden in Duitsch land per jaar gemiddeld 36.7 mill. kg. boter en 4.9 mill. kg. kaas uit Denemarken ingevoerd, welke hoe- veelheden in 1938 resp. 36.5 en 4.7 mill. kg. bedroegen Nederland daar entegen voerde van 1925—1929 ge middeld per jaar 31.1 mill. kg. boter en 37.4 mill. kg. kaas in, welke ge tallen in 1938 slonken tot resp. 12.5 nvH. en 16.7 mill. Denemarken heeft dus alle beta lingsmoeilijkheden en clearingrege- lingen ten spijt er voor gezorgd zijn boter- zoowel als zijn kaasquantum naar Duitschland geheel op peil te houden. Onze boterexport daarentegen heeft natuurlijk debiet in Duitschland om dr wille van de clearing beter om der wil van andermans belangen in de clearing - voor bijna 2/3 moeten prijsgeven, terwijl zijn kaasexport om dezelfde reden met ruis de helft is teruggegaan. Het surplus driiH als een looden last op onze Engelsche mark! en daardoor op ons prijspeil. Daar ligt di groote kwaal van onze zuivel positie, welf alleen door terugkeer tot oen normalen port naar Duitschland verholpen kan wcr den. Kunnen wij nog bouwen „Kunnen wij nog bouwen?" vraagt Handelsblad, dat zeer teleurgesteld is ov« wat op de tentoonstelling van ontwerpei voor het Amsterdamsche stadhuis te zie viel. Het blad refereert aan een uitspran van één der exposeerende architecten, pré H. T. Zwiers, die onlangs betoogde, dat f dezen tijd, die als geheel genome: geen levenshouding heeft, bouwkunst „stijl" ook niet kon bestaan. Maar cenma» moet, aldus het blad, die negativiteit, dan zou voortkomen uit gebrek aan leven-1 houding van het geheel, toch weer een ei de nemen, en in ons geslacht, wij zijn zeker van, werken krachten die naar een houding van den geest een houdiJ van eerbied tegenover het Mysterie terö willen. Op welk oogenblik die krachten z- len doorbreken, weten wij niet Maar jl omdat wij het niet weten, mogen wij a« nemen dat het ook zeer spoedig kan zij Is het dan niet beter, geduldig te blij^j zoeken tot men de oplossing gevonden hf die met minder gereserveerdheid kan den aanbevolen dan in het onderhavige val? Wij vragen dit zelfde ook nog eens het oog op den Dam.

Schager Courant | 1939 | | pagina 10