Marktberichten Uit onze Omgeving LANGEND1JK De L.T.B. vergaderde. Gisteravond hield de afd. L.T.B. Langen- dijk haar algemeene vergadering in hotel „De Burg", onder voorzitterschap van den heer P. Duijves. Na opening en voorlezing van de notulen deelde de heer D. Bruijn mede, dat het met het collectief arbeidscontract nog niet voor elkaar is. De arbeiders zijn nog niet tevre den met het loon, dat voor Zuidscharwoude en Warmenhuizcn zal gelden. Men zal in Maart nog eens bijeen komen, voor de sa menstelling van een slreekcontract. Voorzitter verzocht, de plaats, waar men blauwe aardappelen wil telen, voor 7 Maart op te geven. Aan de r.k. kinderuitzending werd een subsidie van f 10 verleend. Bij de gelegenheid voor het doen van voor stellen voor den Noordcrmarktbond werd 't plan van het Centraal Bureau besproken. Aangezien men er feitelijk het rechte niet vaij weet, was deze bespreking zonder re- sul laat. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. van den Noordermarktbond werden benoemd de heeren C. Bakker, D. van Kleef en G. Koop man. Plaatsvervangers de heeren J. Bruins en W. Woestenburg. De voorstellen van den L.T.B.dat reorga nisatie van den L.T.B., door i.p.v. twee, vier vakgroepen te vormen, vond instemming 'bij de leden. Kapelaan Schoonebeke hield een inleiding over de bedoeling van de actie: „Naar de nieuwe gemeenschap" en wekte de leden op, deel ten men aan de retraites. De heer G. Koopman werd tot afgevaar digde naar de alg. verg. van den L.T.B. be noemd. Er zal zoo spoedig mogelijk een landbouw- cursus worden georganiseerd. Nadat nog eenige besprekingen waren ge voerd over de controle op de kwaliteit en de berekeningen der kostprijzen van de kool, volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. De heer A. Barten Pz. bij de a.s. verkiezingen geen candidaat meer. Naar wij van goed ingelichte zijde verne men wenscht de beer A. Barten Pz., die voor de A.R. partij zitting heeft in den gemeente raad, zich bij de eerstvolgende verkiezingen niet weder beschikbaar te stellen. Candidaten voor den raad. Naar wij vernemen is de candidatenlijst van de S.D.A.P. voor de gemeenteraadsver kiezingen na het gehouden referendum als volgt samengesteld: 1. J. van den Abecle; 2. A. Kwadijk; 3. M. Smit; 4. R. Rijkeboer; 5. C. J. de Vet; 6. P. Dissel; 7. Abr. Keeman; 8. A. Jes. OUDKARSPEL. „Caecilia" komt met „Rose Marie". De operettevereeniging „Caecilia" alhier, welke vereeniging onder de eminente lei ding van den heer H. J. Zaal reeds meerma len een uitstekende uitvoering heeft gege ven met operettes van verschillend genre, heeft thans weer eens iets geheel nieuws. Op Zondag 5 en Woensdag .8 Maart toch komt „Caecilia" met een revueoperette in Amerikaanschen stijl, de bekende revue „Rose Marie", welke den toeschouwer van het begin tot het einde boeit en in bonte af wisseling door balletten, solodanscn, prach tige cosfumcering aangenaam bezighoudt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. SCHOORL RIJWIELPAD. Bezwaar tegen onteigening. Ter voldoening aan art. TEa der onteige ningswet. hield gistermorgen een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland (Mr. J. B. Bomans en Mr. Michcls) bijge staan door eenige deskundigen, en 'het Hoofd der gemeente, Baron van Fridagh, zitting in het gemeentehuis, teneinde de be zwaren van belanghebbenden aan te hoo- ren tegen het plan van onteigening voor den aanleg van het rijwielpad aan den duin voet en van Zijpcrsluis naar Koedijk. Bezwaren werden ingebracht door de hee ren T. Timmorman, Mr. H. Judcll, G. Kieft, C. Kriller en J. Nottelman. VOLKSONDERWIJS. De plaatselijke afdeeling van Volksonder wijs. hield in het lokaal van den heer G. Marees een bijeenkomst onder voorzitter schap van den heer P. J. C. Maars. De notulen van de vorige vergadering wcr- den onveranderd goedgekeurd. Het. jaarver slag maakte melding van het terugloopen van. het ledental tot 38. Hot tijdperk van rust, dat intrad na den strijd voor het. be houd der Groctcr school, is hieraan mis schien niet vreemd. Nu de afdeeling weer actie voert tegen een centrale school, zullen waarschijnlijk weer nieuwe leden toetreden. De rekening van den penningmeester sloot In ontvangsten en uitgaven met oen totaal van f 81.03, Het batig saldo bedroeg f 34.61. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heeren P. J. C. Maars en H. Mulder, werden bij acclamatie herko zen. De voorzitter hield vervolgens een causerie over het doel "en streven der vereeniging Volksonderwijs, wat misschien voor velen een aanleiding zal zijn om eens te overwe gen of het niet. wcnschclijk is, dat ook zij zich aansluiten bij het groote leger van 60.000 man en mee te strijden, waar dat noo- dig is. Acht nieuwe leden traden toe tot do afdee ling! Leerlingen der Groeter school zorgden voor een aardige afwisseling door zang en tooneel, terwijl de heer Maars nog verschil lende foto's over het verkeer uit alle tijden op het witte doek tooverdc, leerzaam voor jong en oud. KIEZERSLIJST. Door B. en W. dezer gemeente is de Kie zerslijst 1939 vastgesteld op een totaal kie zers van 1442. OUDE N1EDORP Weinig belangstelling voor heti L.T.B.-werk. In café Pepping werd de algenieepe jaar vergadering gehouden. Aanwezig het bestuur en 15 leden. Uit het jaarverslag blijkt dat de financi- eele toestand van den bond als volgt is: in komsten f 645.35, uitgaven f 599; saldo f 46.35 thans in kas f 153.66. Bij de behandeling „arbeidscontract" werd duidelijk gemaakt, dat bij het bereiken van de overeenkomst dit er als volgt zal uitzien: 18-jarigen en ouder van Mei tot Nov. f 16 per week, overige maanden f 15 per weck. Dagen van zes tot zes uur en in de winter maanden ven licht tot donker. Zaterdags tot 5 uur. Loon der jongeren al naar gelang den leeftijd. Wat den kindertoeslag aangaat, kan deze voor als nog van het loon worden afge houden. Bij mededeeling van den heer M. Schou ten werd de vergadering in kennis gesteld van de oprichting van een voccentralever- eeniging door het bestuur van den boeren- vakbond en de kaasfabriek „Niet Gedacht". Een bestuursvoorstel er op de vergadering van den N.M.B. op aan te dringen dat men de cent per honderd kg. zal laten vallen, welke extra werd betaald door hen, die per vrachtschipper aanvoeren werd grif aange nomen. Evenzoo een voorstel van H. Poland om te trachten in den vervolge toeslag te krijgen op de afwijkende kwaliteit bewaar- kool. Bij de behandeling verkoop pootaardappc- len stelde het bestuur voor te bewerkstelli gen dat zich van een vereeniging in deze streek een afgevaardigde een koopvergun ning aanschaft, opdat die de bij onderling overleg door ons aan de veiling opgestoken partijen poters voor die centra zal kunnen koopen. Als afgevaardigden naar den N.M.B. werden benoemd J. de Beer, P. Tesselaar en J. Bakker Jr. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren D. Wijnker, P. Tesselaar en M. Schouten, die allen weer werden herkozen. Aangenomen werd, een bedrag van f 50 uit de kas te trekken om te komen tot aan koop van een vaandel. Op voorstel van den heer G. Bruin zal bij de desbetreffende in stantie een poging worden gedaan de f 50 extra heffing van tuinbouwers in de Wie- ringermecr er af te '..rijgen. Nadat nog verschillende huishoudelijke za ken waren behandeld, werd de vergadering gesloten. „Nieuw Leven" vergaderde. Donderdag j.1. vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „Nieuw Leven" ten lokale van den heer A. Mijts te Verlaat. Aanwezig ongeveer 40 leden. Voorzitter stelt aan de orde een gedachten- wisseling omtrent het verbouwen van Zeeuwsche Blauwen. Spr. vindt het wen- schelijk dat in de toekomst geen Zeeuw sche Blauwen worden geteeld met het oog op de moeilijkheden bij de teelt van an dere gewassen. Verschillende aanwezigen verkrijgen in deze het woord en de bedoel de last wordt algemeen erkend. Een af doend middel tot oplossing is er niet te vinden, waarom op voorstel van den voorzitter wordt besloten in deze en afwachtende houding aan te pcmen tot een algemeen verbod tot het verbouwen van Z. Blauwen wordt uitgevaardigd. Op een desbetreffende vraag van den voorz. wordt besloten een bedrag van f 5 uit te trekken voor bijdrage aan den Plan ten ziek ten kundigen dienst. Daarna komt aan de orde de bespreking om de 1 pet. rekening, welke zou moeten worden betaald aan rechten en andere, bij doorvoering van een plan tot bevordering van de verkrijging van een betere afzetmogelijkheid der producten, ten laste van de veilingsvereeniging te bron gen. De heer Helder is het. met deze ziens wijze niet eens, gezien het feit dat toch het meeste daarvan wel weer aan de pen zal blijven hangen. Voorzitter is van meo- ning, dat, als er iets van terecht komt, de regeering niet te duur is. De heer v. d. Veer vindt het zoo vreemd dat wij het met de ecne hand moeten uitgeven en met de andere hand weer moeten in ontvangst no men aan steun en dergelijke. Er wordt voor verbetering der afzet reeds reclame genoeg gemaakt. Voor de N.M.B. zou dit een bedrag bcloopen van ongeveer f 10.000. zijnde 1 pet. van de omzet groot ong. f 1.000.000. De vergadering blijkt tenslotte tegen invoering dezer regeling. Daarna wordt door den secretaris ben jaarverslag over 1938 uitgebracht. Hieruit memoroeren wij de herdenking van het 40- jarig bestaan der vereeniging; het 36-jarig penningmeesterschap van don heer Meero- boer en nog tal van andei'e vervlogen fei ten. Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt, dat de ontvangsten hebbcri bedragen f 225.32 en de uitgaven f 735.01 en de rekening alzoo sluit met een tekort van f 599.69. Dit in verband met de kosten van feestviering bij gelegenheid van het 10- jarig bestaan der vereeniging. Het Bank saldo bedraagt thans nog f 1291.39, terwijl nog in kas is f 57.76. Op 1 Januari 1939 telde de vereeniging 160 leden. De voorzit ter bracht dank aan den penningmeester, omdat deze gedurende 36 jaren zijn beste financierstalenten ter beschikking onzer vdwrimipcr heeft willen stellen. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren P. Mcere- boer, C. Langedijk en Jac. Klaver, worden alle herkozen. De heer Klaver wordt met algemeene stemmen herkozen als bestuurs lid N.M.B. Tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering van den Noordermarktbond wor den benoemd de heeren van der Veer en Helder en tof plaatsvervangers de heeren Kuiper en Ootjers. Op voorstel van den heer Kuiper wordt het salaris van den secretaris verhoogd met f 25.— per jaar. Tevens wordt beslo ten de contributie te bepalen op f 1. Na rondvraag sluiting van deze gezel lige vergadering. ZURE De werkloosheid. De vorige week is het aantal werkloozc arbeiders, dat in „zorg" is, iets verminderd en gedaald van 116 op 109. waarvan 95 in de werkverschaffing waren geplaatst en 14 in gevolge de Rijkssteunregeling werden gehol pen. In de overeenkomstige week van 193S en 1937 bedroeg het aantal werkloozen res pectievelijk 119 en 136. Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Benzine-overal. De N.V. Vereenigde Petroleum Mij.en Pur- fina-Sinclair „Sinfina", gevestigd te Rotter dam, heeft bij het Gemeentebestuur een ver zoek ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten en in werking stellen van een benzinc-pompinsfallatie (on- dergrondschc benzinebewaarplaats met bo- vengrondsche aftapinrichting) te Pettemer- kluft nabij het perceel van den heer G. Fijma. Een ouderraad? Burgemeester en Wethouders stelten den Raad voor over te gaan tot instelling van een Ouderraad, bedoeld in art. 20 der La ger Onderwijswet 1920. Gelijk heleend kan in een gemeente, waar meer dan één ou dercommissie bestaat en dat. is het geval in deze gemeente door den Gemeenteraad een ouderraad worden ingeseld. Schouw. Burgemeester en Wethouders zullpn de iaarlijksche schouw over de wegen dit jaar houden op Maandag 20 Maart a.s. BURGERBRUG. Ver van moeders pappot. De dienstplichtige L. Breed van de lich ting 1938, zal op 17 April a.s. te Harderwijk worden ingelijfd bij het le Regt. Veldartil lerie, onberedenen. Roodvonk. Alhier is in het. gezin van den heer G. van der Stoop, bij een 9-jarig meisje, een geval van roodvonk geconstateerd. ST. MAARTENSBRUG. Biesboer gaat een koeboet bouwen. Naar wij vernemen is de veehouder K. Biesboer alhier' voornemens een groote koe- boet, dienende tot melkgelegenheid, te doen houwen, nabij zijne boerderij, welk werk zal worden uitgevoerd door den timmerman- aannemer D. de Leeuw Wz. STOLPEN. Zij hadden door moeten werken. Naar wij vernemen, is een tweetal arbei ders, tewerkgesteld bij de werkverschaffing van de Firma Philippo alhier, gedurende één week van plaatsing bij de werkverschaffing uitgesloten wegens het zonder toestemming pauseeren tijdens den werktijd. 'T ZAND. De Oudercomm. voor de O.L. School alhier is als volgt samengesteld: C. de Leeuw voorzitter, Mevr. Boerma—Heeringa, secre taresse, mevr. Marees—Boot en de heeren H. Swan en N. J. Zeeman. SINT MAARTEN TUINBOUWVERGADERING TE VALKKOOG De tuinbouwvereeniging „St. Maarten" hield gisteravond een ledenvergadering ten huize van den heer J. v. Schoorl. Aanwezig met bestuur 47 leden. Voorzitter opende met welkom en wees op de slechte toe standen in den tuinbouw. De secretaris las vervolgens de notulen, welke onder dankzegging werden goedge keurd. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de vereen, in 1938 goed had ge boerd. Het saldo 1937 was f 266.03 de ontvangst f 344.57 totaal f 610.60, uitgaven f 202.63, het saldo 1938 bedraagt dus f 407.97 De aftr. bestuursleden, de heeren T. Rens Az. en C. Gootjes werden herkozen, terwijl voor den heer Jb. Mantel, die bedankte we gens ver gevorderden leeftijd, werd gekozen de heer Jb. Waag. Als lid van het Centr. bestuur werd herkozen de heer P. Gootjes, tot afgev. v. d. Algem. verg. werden geko zen de heeren J. Mantel, Jn Kuiper, K. Gootjes, P. Schoen, C. Koning en P. Frans en ais pl.v.v, de heeren R. Bronder en C. Molenaar. Het agendapunt voorstellen voor den be schrijvingsbrief v. d. Noordermarktbond le verde niets op. De Voorzitter deed hierna mededeeling van de bekende plannen van het Centraal Bureau. Daar er nog niets definitiefs staat aange geven werd aan de afgevaardigden v. d. al. gem. verg. vrij mandaat gegeven om in deze straks naar goeddunken te handelen Bij de rondvraag werd op voorstel v. h. bestuur besloten, dat zij, die blauwe aard appelen wenschen te verbouwen, dit bij een der bestuursleden moeten opgegeven, op dat de plaats hiervan bekend worde. Een en ander in verband met de schade, welke deze soort aardappel aan de Schotsche muis kan berokkenen. Deze aangifte moet voor 15 Maart geschieden. Op voorstel v. h. bestuur zullen bestuurs leden, welke de 70 jaar hebben 'bereikt, automatisch aftreden. Nadat de heeren A. Boontjes en P. Frans werden aangewezen om de rekening 1939 na te zien, volgde sluiting. POLDER WAARD EN GROET. Belangrijke wegverbetering Door liet. College van Hoofdingelanden is besloten om den hoofdweg door den Waard- poldcr grondig te verbeteren. Het is de bedoeling een moderne weg te maken met een beharding van 4*4 meter en 3 meter berm, in totaal dus een weg van ll/2 meter. Door verlegging van de bocht, zal de scherpe bocht in hel midden komen te ver vallen, evenals het bruggetje daar ter plaat se, dat vervangen zal worden door een dui ker. Bij de boerderij van den heer Slot maakt de nieuw geprojecteerde weg dan een flau we bocht en komt uit op den Rijksweg naai de Wieringermeer. Teneinde enkele minder gewenschte boch ten weg te nemen, is het plan zoo mogelijk eenige smalle strooken grond aan te koopen van do plaats Landzicht, bewoond door den heer P. Blaauboer en van de plaats Volhou den, van den heer P. Kistemaker. BERGEN Botsing tusschen twee zandauto's. Zooals velen al gevreesd hebben, blijven ongelukken niet uit bij het zoo intensieve en jachtige verkeer, gelijk dit de laatste maanden met zandauto's tusschen het pro vinciaal duinterrein en het militair vlieg veld plaats vindt. Vooral op den smullen Groeneweg is het een gevaar zich te bege ven, Doch ook op den Meerweg is oppassen de boodschap. Dit bleek gisterenmiddag. Een leege zandauto, bestuurd door J. S. uit Heerhugowaard, kwam in snelle vaart van het vliegveld terug, toen hij moest uit wijken voor een groote verhuisauto, welke aan den huizenkant was geplaatst. Bij het uitwijken kwam hij geheel op den linker weghelft, toen van de andere zijde een vol le zandauto, bestuur door A. K. uit Jutfaas, snel naderde. Zooals op den Groeneweg wel meer gebeurt, ging de leege auto geheel op den links van hem liggenden berm rijden, teneinde de volle auto rechts (dus foutief) te laten passeeren, opdat deze laatste me'l het oog op zandverlies op den rechten rij baan zou kunnen blijven rijden. K. schijnt, deze manoeuvre niet te hebben begrepen en bleef rechts houden. Toen hij begreep, dat hij naar links diende uit te halen, was het te laat, want toen Avcck S. naar rechts uit met het gevolg, dat beide wagens in volle vaart tegen elkaar optornden en zeer zwaar werden beschadigd. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De materieele schade was evenwel zeer aanzienlijk; beide auto's werden met kraan- wagens weggesleept. Tegen de bestuurders werd proces- verbaal opgemaakt. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Een definitief bestuur gekozen. In Maart een groote propaganda- avond. De onlangs opgerichte afd. Bergen en Schoorl van de Beweging „Eenheid door De mocratie", hield gisteravond in hotel „De Oude Prins" haar eerste vergadering, onder voorzitterschap van ds. de Regt. De voorzit ter zeide, dat het voorloopig comité deze ver gadering had bijeengeroepen. Spr. vertelde daarop wat het doel is van E. d. D. Bestuursverkiezing. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur. Gekozen werden de heeren: ds. de Regt, L. Monnier en P. J. C. Maars bij acclamatie en de heeren J. Ch. 'Kettenborg en F. Schermer na verkie zing. Plan voor een groote propaganda- avond. De voorzitter zeide, dat in »Maart een groote vergadering zou worden gehouden. Als sprekers zijn bereid te komen de heeren Mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaan dam en P. Brijnen uit Soest. Commissarissen van Orde. Als orde-commissarissen voor den propaganda-avond werden benoemd de hee ren: dr. van Gelder, L. Monnier, F. Scher mer, Pastoor, C. ten Bruggencate en de da mes mevr. de Regt en mej. de Groot- Het aantal leden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de nieuwe afdeeling thans 40 leden telde, en dat de geldmiddelen er gunstig voorstaan. Er is thans f35.in kas. Wenschelijk is het intusschen, dat er op de propaganda-verga- dering meer nieuwe leden bijkomen, om de kas op peil te houden. Hierna sluiting. BARS1NGERHORN POLITIE Gevonden: een paar handschoenen. Inlich tingen ter secretarie. HARENKARSPEL VERKOOPING. De uitslag der op Donderdag gehouden verkooping van een landbouwbedrijf van den heer J. Strooper te Kalverdijk ten over staan van Notaris Hilbrand te Obdam •luidt als volgt: perceel 1 huis en erf,, voorts perceel 8 tot 14, zijnde bouwland groot 1 ha. 42 a. dooi den heer M. Burger Jz. voor de som van f 5.3S5.perceel 2 en 3 groot 24snees door Jb. Karsten voor f 960.perceel 4 groot 10% snees aan P. Boerdijk voor de som van f 367.50; perceel 5 groot 12% sn, aan Jb. Ruiter voor f 450.cn perceel 6 on 7 groot 29 snees aan S. Kruijcr Sr. voor f 990.— WIERINGEN RAADSVERGADERING. Gistermorgen vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. Doves. Voorzitter: L. C. Kolff, Burgemeester. Secretaris: C. F. van Duin. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en stelt aan de orde: 1. Benoeming onderwijzeres aan de o. 1. school te Den Oever. Met algemeene stemmen wordt benoemd mej. M. E .C. de Wit, thans als tijdelijk zoodanig werkzaam. 2. Benoeming onderwijzeres aan de o. 1. school te Oosterland. Met algemeene stemmen wordt, benoemd Mej. C. Schipper, thans als tijdelijk zooda nig werkzaam. 3. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Westerland. Met. algemeene stemmen wordt, benoemd Mej. C. G. ter Burg, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring. HOOGWOUD Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 1130 kiezers, waarvan 452 in stemdis- trict. I, 310 in stemdistricht II en 368 in stern- district III. Herhalingsoefeningen. De dienstplichtigen P. Boots, D. Wil ten- burg en P. Slagter moeten op 6 Maart a.s. voor herhalingsoefeningen opkomen, terwijl K. de Boer op 1 Maart a.s. zijn herhalings oefeningen moet vervullen. Vergunning collecte Door B. en W. is aan het bestuur der ver eeniging „Simavi" te Haarlem vergunning verleend om dit jaar een collecte te houden. AARTSWOUD DE RUNDVEEFOKVEREENIGING BESTAAT 25 JAAR De algemeene vergadering van de Ru^ vccfokvereeniging Aartswoud en Omstrek werd gehouden in het café van mej. ,\y Renooij a. d. Gouw. Voorzitter Glas opent met een harter welkom; na het lezen der notulen d- secretaris Koorn krijgt controleur Veer man het woord en herinnert de vergader! er aan dat'het de 25ste jaarvergadering Hij felicit. bestuur en leden met het ju biïeum, in het bijzonder den secretaii penningmeester, die ook bijna al dien tij- deze functie heeft vervuld, in ieder gevalg jaar bestuurslid is geweest. Dankend voc* de ondervonden samenwerking biedt spreke; een fraaie bloemenmand aan. Voorzittf* dankt den heer Veerman namens alle- voor die hulde en feliciteert, hem teven mot zijn 25-jarig jubileum als controleui Spr. wijst erop dat tijdens de werkzaamhei van den heer Veerman de vereen, de grooi i ste in Noordholland geworden. De rekening van den penningrnecste geeft aan: ontvangsten f 2157.45 uitgave; f 2082.70; batig saldo f 74.75; waardoor lte kasgeld stijgt tot f 500.04. De begrooting 1939 wordt conform do cij fers van het vorige jaar vastgesteld. D; her Kooï-n brengt hierna verslag uit van di vergadering van den Bond. Over de wensen lijkbeid van 14 daagsche controle volgeij dan eenige besprekingen. Twee leden noe men uitspraken van deskundigen, die heb ben beweerd dat het vierweeksche onder zoek practisch geen andere uitkomst geef! dan het veertiendaagsche. Misschien zullen echter ten opzichte van de afzet van fokvee, de eventueele koopen meer waarde hechten aan de veertiendaag sche controle. Besloten wordt op den ouden voet voort te gaan. Op eigen kosten kan men echter een veertiendaagsche controk toepassen. Het aftredend bestuurslid IC. Groot Pz, wordt met algemeene stemmen herkozen, Hierna volgt verslag van den controleut waarvan in 't kort het volgende: 6 nieuwe leden traden toe, één bedankte door opheffing bedrijf. Het aantal leden i- thans 51. Geschetst werden 293 kuikalveren en 91 stierkalvercn, totaal 390. In controle wa ren 1061 melkkoeien, waarvan 953 volledige stalen werden opgemaakt. Kampioen vaan was Kok 26 van P. Deken te Hoo-gwoud met 5129 K.G. melk 167 kg. vet, gem. 3.26 vet in 2S0 -dagen. Kampioen twenter Marie 7 van Jb. Jonker te Sijbekarspel met 4241 kg, melk, 191 kg. vet, 4.53 vet in 316 dagen kampioen derd kalver Schilder 2 van P. De- kon te Hoogwoud met 6269 kg. melk 216 kg, vet 3.43 vet in 280 dagen. Kampioen oude koeien Berta 3 van C. ICla ver te Sijbekarspel met 7468 kg. melk 277 kg. vet 3.71 vet in 321 dagen. Na eenige vergelijking der vetcijfcrs van alle rubrie ken, vergelijkt de controleur de uitkomsten van 2 bedrijven. Volgens berekening in de zelfde verhouding, komt hij tot resultaat dat lid A f 54 per koe meer ontvangt dan lid B. Over de laatste 11 jaar van het bestaan van de vereeniging, alsmede over het op richtingsjaar 1914 zijn voorts alle gemid delde cijfers der uitkomsten in de ver schillende rubrieken met elkander verge leken, zij vormen een goede .propaganda voor de fokvereeniging. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan wordt besloten dezen zomer oen excursie te organiseeren voor de leden, naar een paar goede veebeslagen in Friesland. Aan de hand der notulen geeft de secretaris nog een overzicht vanaf de oprichting tot heden. Tevens zegt hij clq.nk voor de vrien delijke woorden van voorzitter cn contro leur tot hem gericht en hij feliciteert ook den heer Veerman met zijn jubileum. Bij de rondvraag wordt door een der le den de wenschelij-kheid betoogd, dat de vereeniging lid wordt van het N.R.S. Hier toe wordt, besloten. Voorzitter bespreekt de wenschelijkheid, weer eens een najaarskeu' rin- te houden. Het bestuur zal dit voor- bereiden. Hierna sluiting. LEEUWARDEN, 24 Febr. Veemarkt. 46 Enterstieren f 55—155, 54 Twcnterstieren f 155340 per stuk, 395 vet te koeien f 126—260 per stuk, 38—66 ct. per Kg., 853 melk- en kalfkoeien f 1202S0, 54 pinken f 50—160. 14 vette kalveren f 20—60, 1588 nuchtpre kalveren f 3—6, 797 vettd schapen f 920, 95 weideschapcn f 9—14,' 514 vette varkens f 45—140, per Kg. 3S48; ct. per Kg., 30 magere varkens 2245 ct. Kg., 94 kleine biggen tf 715 per stuk, IC „bokken cn geiten, 44 paarden, totaal aan voer 4594 stuks. Voor de meeste veesoorten was de aan-; voer iets korter. De handel in stieren verj liep stug, met eerder iets lagere notcerlngj Voor vette koeien, melk- en kalfkoeien waf de handelsstemming gedrukt, met voor ai wijkende soort iets lageren prijs. Bcsti soort redelijk goed te plaatsen en prijshou dend. Voor pinken en vette kalveren was de handel zeer kalm. Nuchtere kalveren hij grooten aanvoer handel trager en iets la ger. Varkens en biggen handel redelijk vlug, prijzen ongeveer gelijk. Schapen zeer stug en niet geheel prijshoudend. Heden nam de N.V.C. 340 varkens over. Vanaf Vrijdag a.s. 3 Maart wordt de vee markt om zeven uur geopend. Zuivel. Nagelkaas 8—26, Goudakaas IS38, Edammerkaas 1641, aanvoer 2786 Kg. Veilinghof er 1.41 per Kg., aanvoer 0/3, 2/6 cn 0/12 vaten. Commissie 83. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 18.500 Kg., prijs 3—4 ct. per stuk, handels- prijs 5060 ct.p er Kg. Eendeieren: prijs 331/, ct.p er stuk, handelsprijs 40—45 ct. per Kg. Pluimvee. 10 Slachthanen f 0.70—1.10 pers tuk, 40 slachtkippcn f 0.60—1.20 per stuk, 25 jonge hanen f O.SO—1.50 per stuk, 15 konijnen 30—321/, ct. per Ktr. Vereeniging van Zuivelmaatschappijcn. Edammer kaas 20 plus 17—17.50, Goudsclie kaas 20 plus 9—9.50, 40 plus 17—17.50, vol vette 40 plus 2.5023, broodkaas 40 plitf 17—17.50, I.eidsrhe kaas 20 plus 9.50—H Stemming matig. LEEUWARDEN, 24 Febr. Inlandsche granen: Gerst winter puike 7—7.60, zomer mindere 7.758.40, hflvcr witte puike 66.50, haver witte mindere 6,lijnzaad wifbloei gekeurd 12.50—14.50, niet gekeurd 9.50—11.50 boonen platte 9- 10.50, groene erwten kleine kook 9-10.20. Stemming prijshoudend.

Schager Courant | 1939 | | pagina 14