Niet het zwaard, de ploeg herstelt de wereld Een reuzen Atlantisch vliegschip Het financieele isolement van Duitschland oorzaak van het anti-semietisme Op genade of ongenade Er wordt gevisebt naar Po'ens gunst Honderd nazi's in concentratiekamp „Leve IfaSië, weg met Duitsch'and" Frankrijk wil geen nieuwe grens verdedigen Sdui ii e i* Co ii nl Laan Schagen Tel 20 F I Uj^NDAG 27 FEBRUARI 1939. 83e Jaargang. No. 10815. ©F DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Uitgave der N.V. „Hollond, Noofderitwortier" r-. i. Engeland en Frankrijk vertrouwen op Franco's beloften. Azana's aftre den heden verwacht. GAAN HITLER, MUSSOLINI EN FRANCO CONFEREEREN? Hoewel in Madrid de linksche groe pen hebben aangekondigd een nieuw volksfront te zullen vormen en het republikeinsche leger te organisee- ren, wordt aangenomen dat verder verzet onwaarschijnlijk is. Azana, de president kan ieder oogenblik aftre den en goed ingelichte kringen be weren dat men in Madrid gaarne den door Engeland aangegeven weg naar een wapenstilstand wil volgen. OUD-MINISTER FLANDIN ZIET ALS EENIGE OPLOSSING DER WERELDCRISIS EEN MIDDEN WEG TE VINDEN TUSSCHEN DEMOCRATIE EN AUTOCRA TIE. Niet het zwaard, maar de ploeg herstelt de wereld, aldus de vroe gere Fransohe minister-president Flandin die door velen weer als de komende man in Frankrijk wordt beschouwd tijdens een politieke bijeenkomst te Marseille. Flandin betoogde dat het er thans niet om gaat de tegenstellingen te verscher pen, maar een middenweg te vinden tusschen de twee groote politieke stroomingen van het oogenblik, de democratische en de autocratische. „Groote ideologische conflicten verdeelcn de staten en de leiders der volkeren, wenden alle pogingen aan om de massa's te voeren tot den kruistocht welken zij prediken, zei- de Flandin. De dictators Mussolini en meer nog Hit Ier, hebben de eerste stroomen van sarcasmen over de democratieën uitgestort Op hun beurt hebben de leiders dezer de mocratieën geantwoord met een scherpe cri lick op de totalitaire stelsels. In dit opzicht is de jongste redevoering van president Roo sevelt opmerkelijk door haar kracht. De we reld leeft op het oogenblik in een verdwa zing. Terwijl allen verkondigen, dat een nieuwe oorlog de beslissende aftakeling zou beteekenen voor een tijdperk van bescha ving, dat der menscliheid zooveel vooruit gang heeft gebracht, schijnen sommigen zich er op toe te leggen een oorlog onvermijde lijk te maken. De bewapeningswedloop draagt in zich zelf kiem van stoffelijke in eenstorting en sociale wanorde, welke niet minder vernietigend zal zijn voor de bescha ving dan een oorlog zelf. De ecnige voor Europa overblijvende kans om niet ten on der te gaan is, een compromis te vinden tusschen de rivale ideologieën, een compro mis, dat het aan den tijd moet overlaten zijn vredeswerk te voltooien. Ciano's bezoek slechts vriend schapsgebaar. Eet is Polens belang niet verder te gaan en mèt Italië ook Duitschland als grootste vriend te krijgenl POLEN LAAT FRANKRIJK NIET LOS. Uit liet. feit. dat verschillende vooraan staande Italiaansche journalisten, waaron der Gayda, dc redacteur van de Giorna dltalia, Ciano. den minister van builcnland- sche zaken, vergezellen op zijn tocht naar Polen, blijkt dat Italië zich voor deze reis ^er interesseert. Men meent dat naast al- Pcmcene besprekingen vooral aan de orde zal komen de vraag hoe Polen tegenover de Italiaansche verlangens ten opzichte van Frankrijk staat. Hartelijke ontvangst. Ciano is zeer hartelijk ontvangen. Hem zijn do gebruikelijke galadiners aangeboden waarbij hij heeft geantwoord op een tafel rede van Beek. Het. wederzijdse!» begrip en vertrouwen werd geschetst. De Italiaansche bladen schrijven zeer vriendelijk over „den bondgenoot van Frankrijk, maar den vriend van Italië", en zeggen voorts, dat geen bij zondere: besluiten genomen zullen worden. Het bezoek is slechts een vriendschapsge baar Ook de Frnnsehc pers meent, dat er niets bijzonders zal gebeuren, omdat Polen geen reden heeft door nog nauwer met Italië sa men te gaan. meteen te treden in de al te veeleischende. vriendschap van Duitschland, Italio's asgenool! Zeer zeker zal PoIcd Frankrijk daarom niet loslaten. Handelsboycot oorzaak van Hit- ler's anti semitisme. Zonder dc handelsboycot en de fi nancieele isoleering van Duitschland zou het anti-semitisme van Hitlcr waarschijnlijk niet zulke betreurens waardige excessen gekend hebben. Zonder de politiek der sancties tegen Italië, zou ook wellicht de strijd lust van Mussolini niet zoo sterk zijn aangewakkerd. Laat ons Cliam- berlain den eer ge,ven, dat hij schijnt begrepen te hebben, dat heden ten dage de vrede slechts gewaarborgd kan worden door economische be trekkingen tusschen de volkeren to vestigen welke hun een bestaan ver zekeren, waardig de beschaving waartoe zij geraakt zijn. Indien ik mij aan een voorspelling zou durven wagen, vervolgde de ex-premier, zou ik willen zeggen, dat de vrede in 1039 geconsolideerd wordt, op voorwaarde, dat over de ideologische nolitiek van fascisme, antirascisme en antifascisme, een politiek heerscht van handelsverdragen en interna tionale credieten. Men herstelt de wereld niet met leerstel lingen, maar met de ploeg met machines en gereedschap. Men schept peen rijkdom met douanebeambten en de belastingontvangers, maar met boeren en arbeiders, die hun pro ducten uitwisselen, zelfs tot over de gren zen, en zoo actief en vrij mogelijk". Zijn rede beëindigend, zeide Flandin: Wij hopen, dat althans op internationaal poli tiek gebied dc erkenning der reneerine van Burgos en het einde van den Spaanschen burgeroorlog hef begin mogen beteekenen van een vredestijriperk in Europa, dat hef eerste tot uiting komt in de aan den ean~ zijnde handelsbetrekking tusschen Londen en Berlijn. Razzia in Hongarije. Het broeit nog. In Hongarije zijn niet minder dan 100 „Hongarïstcn",, dat zijn de leden der nationaal-socialistische partij in Hongarije, welke partij Vrijdag j.1. werd verboden, naar concentratie kampen gebracht. Tot hen behooren journalisten, een professor, eenige lagere regeeringsambtenaren en ecnige reserve-officieren, die allen de kans loopen tot twee jaar gevan genisstraf te zullen worden .veroor deeld. Verder zijn honderden arrestaties verricht en een hoeveelheid propagandamateriaal, alsook een zeer groot aantal documenten in beslag genomen. Dc fondsen, van de or ganisatie zullen worden verbeurd verklaard en voor weldadige doeleinden aangewend. Het schijnt, dat de politie de meeste ge heime codes en de documenten, de organi satie betreffende, in beslag heeft genomen. Eet „Zwarte Front". Het gevaarlijkste was een geheime groep, het zwarte front, welke verantwoordelijk is voor den bomaanslag, die begin van de maand op de synagoge werd gepleegd. De Hongaarsche studenten hebben oen ver bod weten te verkrijgen van een lezing, die zou worden gehouden door den leider der Duitsche minderheid, Basch. Hoewel de regcering haar maatre gelen niet volledig succes en met een minimum van onrust heeft ten uitvoer gelegd, gelooft men algemeen dat de kwestie niet zoo gemakkelijk zal kunnen worden geliquideerd. Ondanks het feit, dat de partij der Hön garisten zuiver Ilongaarscli was en zij geen Duitsche leden telde, bestaat, naar Reuter uit Roedanest meldt, geen twijfel er over, daf zij geinspireerd werd door het huiten land en vandaar haar middelen heeft ont vangen. Met belangstelling ziet men de reactie vaji de Duitsche pers tegemoet. der republikeinsche Spaansche regcering bij den Volkenbond zijn gistermiddag met den Parijschcn expres vertrokken. Bolivia en Venezuela hebben Franco erkend. In Madrid blijft men, aldus de berichten uit de stad, goeden moed houden. De zuidelijke wijken van de stad zijn beschoten. Krachtens een verordening van den mi nister-president mogen mannen van 17 tot 57 jaar, die in het bezit van een paspoort zijn, het land slechts verlaten met een vrij geleide, afgegeven door "*t ministerie van defensie. Op genade of ongenade In dc „Oeuvre" schrijft Madame Tabouis: Wij vernemen uit Burgos, dat terstond na de erkenning van Franco door Parijs en Londen, hetgeen Maandag (dus lieden) zal geschieden, de rechtsche regeering. naar men gelooft, een beroep zal doen op dc re publikeinen om zich zonder meer over te geven, waarbij Franco hun een zekere cle mentie zal waarborgen. Den republikeinen zou een zeer korten termijn voor capitulatie worden gelaten. Aanvaarden zij het voorslel niet, dan zal het groote offensief tegen Ma drid tei-stond inzetten. Dit nummer bevat 8 pagina's AZANA, die van het tooneel verdwijnen gaat. Hoewel is tegengesproken dat Mussolini, Hitier en Franco vandaag te Milaan zouden confereercn, neemt men, zegt de N.R.Ct., in Berlijn aan, dat in de komende dagen een bespreking zal volgen. Londen vertrouwt op Franco's beloften. Franco's verzekeringen dat alleen misda digers te vreezen hebben en hij dc onaan tastbaarheid van Spanje wil handhaven, acht men in Brilsche kringen voldoende. Jordana, Franco's minister van Buitenland- sche Zaken, en dc Fransche vertegenwoor diger Bérard hebben Zaterdag de overeen komst geteekend, waarbij de normale betrek kingen tusschen de Franco-regeering en Frankrijk worden geopend,. Bérard is te Parijs na zijn terugkeer hartelijk ontvan gen. Havas meldt uit Parijs, dat men daar re kening houdt met de benoeming van Bérard lot ambassadeur te Burgos. Indien Bérard mocht weigeren, houdt men de benoeming van generaal Giraud, militair gouverneur van Metz en oud-medewerker van Lvautey, voor waarschijnlijk Zoodra de erkenning van de regeering te Burgos door Frankrijk officieel zal zijn, zal de ambassadeur van het linksche Spanje de ambassade tc Parijs verlaten en zijn in trek nemen in een hotel. Met het consulaat- generaal van Spanje en het Spaansche ver keersbureau zal op dezelfde wijze worden gehandeld. Gisteravond om 10.20 is Azana van Parijs naar Collonge-sous-Saleves vertrokken. Hij was vergezeld van zijn zwager Rivas Che- riff. Het 2jwitsersche telegraaf-agentschap meldt De ambtenaren der permanente delegatie Nieuwe anti-Duitsche bclooqin- qen in Polen en anti-Poolsche relletjes in Dantziq. Beek een slecht chirurg De komst van den Italiaanscheh minis ter Ciano te Warschau is aanleiding gewor den tot nieuwe anti-Duitsche en... pro-Ita liaan sche btcoogingen der opgewonden stu denten en door hen meegesleepte massa's strooibiljetten werden uitgegeven waarin op de Duitsch gezinde houding der Poolsche regeering werd gewezen, waardoor de be laagde Poolsche studenten te Dantzig zich in een wanhopige situatie bevinden. Een motie werd aangenomen om alles wat Duitsch is te boycotten. Toen Ciano, die zeer goed bewaakt wordt, door de hoofdstraten van Warschau reed, werd ge roepen: Leve Italië weg met Duitschland: weg met Beek. Winkelruiten zijn vernield hier en daar vielen gevoelige klappen. De meeste studenten zijn uitèrst-rechtsch georiënteerd. Later word bij nieuwe demon straties het woord gevoerd door kolonel Tomaszewski den leider van het Universi taire legioen. Hij spoorde de jongelui aan noedig te zijn, en zeide: Dantzig is een gezwel aan het lichaam van Polen en Oit gezwel uioet geopend worden. De studen ten riepen hierop: „maar Beek is een slechte chirurg." Tenslotte drong de spreker er bij de studenten op aan, niet tc treden in den valstrik, gespannen door de Duitschers, die incidenten te War- schau uitlokken tijdens het bezoek van Ciano, die zich een vriend van Polen had geloond. De relletjes in Dantzig schijnen tien dagen geleden te zijn begon nen, toen een bord met het opschrift „hon den en Polen worden niet toegelaten ge plaatst stonr in een openbare gelegenheid, welke door studenten wordt bezocht. Eenige honderden Duitsche stu denten te Dantzig hebben bet ver- eenigingsgebouw der Poolsche stu denten stormenderhand genomen en daarbij geroepen: „Wij zullen het Poolsche gespuis uit Dantzig weg vagen, zooals wij het Joodsche ge spuis hebben weggevaagd". DE BILT SEINT: Verwachting: Geen neerslag van beteekenis, gedeeltelijk be wolkt, meest matige Z.W. tot W. wind, weinig veran dering in temperatuur. Plaats voor 74 passa^i^r* I-lavas meldt uit Baltimore. dat de reir/.e vliegboof. bestemd voor den dienst over do* Atlantischen Oceaan vermoedelijk* is dil de nieuwe Boeing uit Californië te Balti more is aangekomen. De vliogboot zal „Yankee Clipper" heeten en op 3 Maart niet eenige plechtigheid door mevrouw Roose- velt worden gedoopt. De piloot, die liet toestel van Californië naar Balimore vloog, verklaarde, zeer te vreden te zijn; hij schatte de kruissnelheid >ij ongeveer 275 km. per uur. ')e vliegboot. welke 74 passagiers moet "'•ruien vervoeren, is voorzien van vier mo- ■on van 1500 p.k. elk en van driebladige schroeven. De motoren zijn tijdens de vlucht toegankelijk voor den vliegenden mecani cien. Dit reuzenvliegsehip heeft twee dekken; hei eene is voor de passagiers gereserverd en bevat een eetzaal, een rooksalon, een bar en eenige hutten. Het andere dek is voor de bemanning; op dat dek wordt de bagage geborgen. Zes Poolsche studenten werden tij dens het gevecht gewond. De commissaris-generaal van Po len te Dantzig heeft bij den senaat geprotesteerd, welke volgens een Poolsch communiqué de verzeke ring heeft gegeven, dat de orde zou worden gehandhaafd. Naar aanleiding hiervan is het in Polen ook op andere plaatsen rumoerig geweest, o.a. te Kralcau en Wilna. De autoriteiten hebben aangekondigd strenge maatregeelen te zullen nemen. De reactie in Duitschland. Terwijl officicele Duitsche kringen gis teravond weigerden, zich over de Poolsche bctoogingen uit tc laten, wordt de indruk gegeven, dal do zaak met de Poolsche ver ontschuldigingen tliuns als afgedaan wordt beschouwd. Het lijkt waarschijnlijk, dat dc Duitsche regeering tol dc slotsom is geko men. dat op het oogenblik ieder krachtig optreden belemmerend zou werken op de Poolsch-Italiaansche besprekingen. Joodsch tehuis in Palestina wankelt VERZET DER JODEN TEGEN DE BRITSCHE VOORSTELLEN „Er zal geen Joodsch ghetto in ons eigen vaderland zijn." De Joden voelen niets voor de voorstellen der Bntsche regecring in zake Palestina, welke bcoogen het stichten van een Pales- tijnschen staat niet gelijke rechten voor al le burgers, waarborgen voor de Joodsche finderheid en een defensief verbond met Engeland. Vernomen wordt nu dat de uitvoerende raad van het Jcwish Agcncy, na gisteren te Londen voortdurend te hebben vergaderd, besloten heeft, de categorische verwerping van de voorstellen der Brilsche regeering inzake Palestina aan te bevelen; de defini tieve beslissing ligt thans bij het conferen tiecomité van Zionisten en niet Zionisten, dat de Joodsche delegatie bij dc besprekin gen over Palestina van advies dient, en dat de aanbeveling vandaag zal bespreken. Als het conferentie-comité besluit, de beslissing van den uitvoerenden raad te steunen, zal het memorandum van den uitvoerenden raad in de vandaag te houden bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de Joden en de Britsche regecring worden voorgelezen. Het Joodsch tehuis wankelt. Dc berichten uit Londen over de ontwik keling van de conferentie inzake Palestina hebben den Nationalen Joodschen Raad aan leiding gegeven tot publicatie van een ver klaring, waarin o.a. gezegd wordt, dat het gerapporteerde voorstel tot beëindiging van liet Mandaat over Palestina en dc vervan ging ervan door een onafhankelijken staat onder controle van een Arabische meerder heid, de grondvesten van het Joodsch Natio naal Tehuis dreigt aan te tasten en dat dit plan op den tegenstand van de Joodsche be volking van Palestina en van het geheele Joodsche volk zal stuiten. De Joodsche be volking zal zich eensgezind verzetten tegen elke poging, haar den status van een min derheid op tc dwingen, en haar groei en haar vrije ontwikkeling in haar vaderland te belemmeren. Er zal in het land van Is raël geen Joodsch ghetto zijn, aldus besluit de verklaring. Daarom zond het Bérard naar Burgos. Bonnet heeft in een toespraak ter gelegen heid van dc oprichting van een radicaal- socialistische federatie uiteengezet, waarom Frankrijk zich van Franco's vriendschap moest, verzekeren. Sedert München is door de Fransche staatslieden alles gedaan den vrede in Europa te verzekeren. De Fransch- Duitsche betrekkingen zijn verbeterd. Frank rijk en Engeland zijn solidair, Frankrijk wil niet een nieuwe grens verdedigen bij de Pyreneeën, daarom zond het Bérard naar Burgos.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1