TRiUMPH DE WERELD c Het Vorstelijk woord vindt weerklank WOENSDAG AVOND Onze „riks" een eeuw oud! Met lachgas in booger beroep Verbeterde handels betrekkingen met Japan? IS TRIUMPH AVOND Werkloozen eten ondermaafsche visch DAARBIJ BEHOORT Vleeschinvoer kan niet worden afgesneden Eenheid in den kaashandel Postvluchten op Indië in weinig woorde DE BESTE Ic SIGARET Koningin Wilhelmina ontving tal van brieven, waarvoor Zij dankt. Van officieele zijde meldt men het volgende: Waar het Hare Majesteit de Koningin niet mogelijk is voor de tallooze adres sen en brieven, welke Haar naar aan leiding van Haar op 27 Januari j.1. gehouden radiorede van allerwegen be reikten, zoowel uit het Moederland als uit Nederland onder de keerkringen, elk afzonderlijk van Hare erkentelijk heid te doen blijken, wenscht Hare Ma jesteit daarvoor op deze wijze Haren dank te betuigen. Met belangstelling heeft Hare Majes teit kennis genomen van de gedachten door zoovelen op schrift gesteld. Hare Majesteit verheugt zich over den weerklank, welken de denkbeelden in Hare radiorede neergelegd in wijden kring hebben gevonden en waardeert de bereidwilligheid tot verwezenlijking van de geestelijke en moreele herbewa pening, welke zich alom geopenbaard heeft. Vroeger de „drie gulden'" Ons „achterwiel" vierde dezer dagen zijn honderdjarig bestaan. Onze „riks" een eeuw oud! Het is toch wel een eeuwfeest om even bij stil te staan, al kan liet u en ons mis schien weinig schelen of de ,riks", dien we in den zak hebben, een eeuw geleden werd geboren. Of zijn wij niet zoo materialistisch, dat wij hem er toch even op aankijken, vraagt de Haagschc Post". Op 20 Fcbr. 1939 werd ons „achterwiel" ingevoerd. Vóór dien kon men niet spreken van: „leen me even een riks"; men zat toen met het drie- guldenstuk opgescheept. De nieuwe Muntwet van een eeuw geleden, waarmede de grond slag voor ons huidig muntstelsel werd ge legd, maakte een einde aan het bestaan van den driegulden. Eigenlijk gebeurde dit nog niet op 20 Februari 1339; op dien datum werd bij de Tweede Kamer door de regee- ring liet wetsontwerp ingediend, dat een her ziening van ons niunlsteisel tot doel had. De wet tot regeling van het Ncdorlandsche muntwezen van 1816 had enkele hervormin gen noodzakelijk gemaakt. Art. 2 van het wetsontwerp van 20 Februari 1S39 luidde: „In plaats van den driegulden zullen voortaan als ycgIyqucI vajv den gulden wor den gemnnt zilveren standpenningen tor waarde van twee en een halven gulden, welke, behalve de hieruit voortvloeiende ver andering in de aanduiding der geldswaarde (2lA), overigens, voor zooveel den beeldenaar betreft, zullen worden geslagen naar de be palingen ten aanzien vafi den driegulden bestaande Artikel 1 bepaalde, dat de zilve ren gulden ..9 wigtjes 450 duizendsten fijn zilver moest bevatten en dat het gewicht tien wigtjes (voor „wigtje" gram te lezen) moest bedragen. Voor het meervoud van den gul den, dus ook voor den nieuwen rijksdaalder, moesten gehalte en gewicht evenredig zijn. De „riks" heeft als eenheid goede diensten bewezen. Laten wij den honderdjarige eeren! Tandarts door Haarlemsclien kantonrechter veroordeeld. De Haarlemsche kantonrechter heeft gis teren schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen een tandarts uit Bloemendaal, tegen wien op zijn verzoek proces-verbaal was opgemaakt, aangezien hij een prlncipieele beslissing wilde uitlokken over de vraag, of het aan tandartsen geoorloofd is hij de behandeling van patiënten gebruik te ma ken van lachgas als vcrdoovingsmiddel. Veertien dagen geleden had de ambtenaar van het O.M. tegen den tandarts zes gulden boeten, subsidair één dag hechtenis gcëischt daar nanr zijn oordcel lachgas een algemeen gevoelloos makend middel is, zoodat het gebruik daarvan door tandartsen op grond van bestaande wettelijke bepalingen verbo den is. Uit liet vonnis van don kantonrechter blijkt, dat deze de opvatting van liet O.M. deelt. De kantonrechter heeft namelijk overwogen, dat volgens de verklaring van dr. Th. Hammes, narcose-specialist te Am sterdam, wel degelijk een algemecne gevoel loosheid kan worden teweeggebracht. Als algemeen gevoelloosmakend middel wordt beschouwd een mid del, dat werkt op het centrale ze nuwstelsel. Dit is ook het geval bij lachgas, waarmede de eerste phasc van narcose kan worden bereikt. Ook dr. N. M. Josejihus .Titta, voor zittcr van den Gezondshcidsraad, heeft verklaard, dat lachgas een algemeen gevoelloos makend middel Daar deze meeningen niet zijn ontzenuwd door de andere getuigen, heeft de kanton rechter het ten laste gelegde bewezen ver klaard en geconcludeerd, dat do verdachte de grenzen zijner bevoegdheid heeft over schreden. Conform den eisch van het O. M. heeft hij den tandarts veroordeeld tot zes gulden boete, subsidair één dag hechtenis. De tandarts heeft tegen dit vonnis hoo- ger beroep aangeteekend. Onze Oost Onze politiek trof den Japan- schen handel zwaar. „Mijn taak als nieuwbenoemd ge zant in Nederland is, in dezen tijd, waar de buitenlandsche betrekkin gen van Japan door allerlei facto ren, van politieken en economischen aard beheerscht worden, zeker niet gemakkelijk", aldus de heer Itaro Ishii, in een onderhoud, dat het Nws. met hem had. Dit geldt voor handelspolitiek van Japan ten opzichte van alle landen, doch wanneer we thans praten over de commercieele re laties tussehen Japan en Ned. Indië, die voor beide landen van het grootste belang zijn, dan moeten wij ons uiteraard beper ken tot cenige speciale kwesties. In Japan is het de finanticele situatie, die onze buitenlandsche handelsbetrekkin gen beheerscht en overschaduwt en onze regeering tot een politiek noopt, die geba seerd is eenerzijds op de uitbreiding van onzen export, anderzijds op een zware be perking van den import der buitènlandsche goederen, beide maatregelen, die dienen tot versterking van onze deviezen. Geen andere schikking. Er is geen andere voorloopige schikking, ook al moeten wij erkennen, dat deze onze handelsbetrekkingen met uw land zal be moeilijken. In dezen gedachtengang, waarin gij u moet indenken, kan ons niet het verwijt treffen, dat Japan zich niet houdt aan het Hart-Ishizawa-agrcement. Regeering en handelsbetrekkingen in Ja pan zijn er van overtuigd, dat zij deze over eenkomst naar den geest hebben nageko men. Dat de omstandigheden anders zijn gewor den, clan men verwachtte, toen het agree- ment geteekend werd, kan men ons moei lijk aanwrijven. Aan den anderen kant hebben de maat regelen, dip de Indische rcgcering getrof fen heeft om met een rigoureuze doorvoe ring van haar contingentecringspolitiek den import van Japansche goederen te beper ken wij respecteeren de motieven, welke haar daartoe genoopt hebben een zwaren slag aan den Japanschen handel toege bracht. Volgens mijn persoonlijke mccriing, dus niet die van een Japanschen gezant, die zijn geloofsbrieven aan Hare Majesteit nog niet lieeft overhandigd, mogen onze beide landen in deze voor Japan zoo abnormale tijden, niet den strengsten uitleg geven aan agreements, die gesloten werden in tijden, toen men deze onverwachte gebeurtenissen niet heeft kunnen voorzien. Besprekingen in Den Haag. Hoewel ik als vertegenwoordiger van mijn and in Nederland daartoe geen bepaalde instructies heb gekregen, wil ik u wel ver tellen, dat het mijn taak zal zijn om be sprekingen in Den Haag te beginnen, die ongetwijfeld zullen leiden tot een nadere bestudcering van de hangende kwesties betreffende de handelspolitiek tussehen Ja pan en Nederland en Indië. Het mag zeker niet als onmogelijk beschouwd worden, dat een wijzi ging in de huidige regeling ovcr- wogen zal worden,een verandering, welke naai- mijn meening de com mercieele relaties tussehen beide landen zal verbeteren. In welke richting die moet worden gezocht, kan thans nog niet medegedeeld worden. Vriendschappelijke relaties. In elk geval kan ik u wel mededcelen, dat, al mag men in Indië denken, dat wij ons niet volgens de letter aan liet Hart-Ishi- zawa-agreement houden, onze politiek toch gericht is om zooveel mogelijk uit deze ge westen de goederen te betrekken, welke wij voor onze industrie noodig hebben. De vriendschappelijke relaties tussehen on ze beide landen zullen dan ook nooit behoe ven te worden verstoord." De tijd voor een wereld conferentie nog niet gekomen Herhaalde verklaring van Cham berlain. Men heeft Chamberlain in het Lagerhuis gevraagd of hij bereid was een wereldcon ferentie ter bespreking van den toestand bijeen te roepen. De premier antwoordde, dat de Britsche rcgcering gelooft, dat een duurzame vrede slechts kan worden verze kerd door een regeling, welke beperking der wapening en verwijdering van de be lemmeringen voor den internationalen han del inhoudt. Daarvoor zou een aanzienlijke voorberei dende arbeid noodig zijn. Chamberlain herinnerde het huis er aan, dat hij reeds eerder uiteengezet heeft, waar om hij het tijdstip voor een dergelijke con ferentie nog niet gekomen acht. „Zoodra ik het mogelijk acht, aldus zcide hij, oen con ferentie bijeen te roejjen. die cenige kans op succes kan hebben, zal ik het doen." Hij verklaarde de zaak nog niet met de regeering der Verecnigde Staten te hebben besproken, doch daartoe te zullen overgaan, zoodra hij het nuttig zou achten. Invoerrecht sigarettenpapier aanzienlijk verlaagd Wijziging voorschriften omtrent zegeling. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den minister van Finan ciën, waarbij met ingang van 1 Maart a.s. de verplichte zegeling van si garetlenpapier is opgeheven en waarin vodorts voor de dekking van het vervoer en de nederlage van sigarettenpapier de gewone bepalingen van vroeger worden her steld. Voorts wordt ingevolge he.t K. B. van 24 Februari, dat op de Tariefmachtigingswet is gegrond, het. invoerrecht op sigaretten papier met ingang van 1 Maart a.s. ver laagd en wel in dien zin, dat liet. invoer recht per 1000 stuks van f 1.50 wordt ver laagd tot f 0.12V2 en het invoerrecht per M6 van f 0.60 tot f 0.05. Afkomstig van in beslag geno men vangst uit het Uselmeer. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie te Spakenburg Zaterdag bij een han delaar een partij van twaalf honderd pond snoekbaars in beslag genomen, welke door vier botters uit het IJselmeer was aange voerd en gereed stond ter verzending naar Frankrijk. Deze inbeslagneming is geschied ombdat de visch beneden de maat was, wel ke door de regeering in verband met de ver grooting van den zoetwatervischstand, is vastgesteld. Naar de botters, die weder ter vischvangst waren uitgevaren, wordt een onderzoek in gesteld. De burgemeester van Bunsohotcn heeft de partij visch ter beschikking gesteld van het burgerlijk armbestuur om onder de werkloozen te worden verdeeld. Dit zou schadelijk zijn voor on ze handelsbelangen. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp houdende be krachtiging van het Kon. Besluit van 13 Januari 1939, 110. 8, tot regeling van den in voer van vleesch, schrijft de minister van Economische Zaken: Naar aanleiding van de opmerking van die leden, die als huil oordeel uitspraken, -dat ook een gecoatingenteerde vleeschin voer bezwaarlijk is- le vereenigen met de ten behoeve van de veehouderij getroffen maat regelen en daarom in liet belang van den landbouw aandrongen op een totaalverbod van vleeschinvoer, vestigt de minister er de aandacht op, dat de Crisisinvoerwet een be perking van den invoer van vleesch, niet oen algeheel afsnijden daarvan; mogelijk maakt. Afgezien nog van deze omstandig heid moet naar het oordeel van den minister een dergelijk totaal invoer verbod van vleesch bepaald onge- wenscht heeten met het oog op den export van bepaalde Nederlandsche producten. In dit verhand sluit de minister zich dan ook gaarne aan bij die leden, die zich op het standpunt stelden, dat. de contingentee- r.ng van vleesch niet alleen uit den ge zichtshoek van den landbouw moet worden bezien en terecht de opmerking maakten, dat ook met de belangen van den tuinbouw en de industrie rekening dient te worden ;ehouden. Federatie van Vereenigingen van Kaashandelaren opgericht. Het Hsbl. verneemt, dat de zeven Nederlandsche organisaties van kaas handelaren zoowel binnenland- sche, als exporteurs* zich hebben samengevoegd in een Federatie van Vqreenigingen van Kaashandelaren (F. V. K.). De overheid en hre organen weten dus voortaan, waar zij moeten zijn om in con tact te komen met den particulieren Ned. kaashandel; het is slechts te hopen, dat zij er ook gebruik van zullen maken voor het inwinnen van inlichtingen en advies op het gebied van kaas! aldus het blad. Tariefherziening treedt morgen in werking Ook voorzieningen betreffende teruggaaf van invoerrecht. De regecringspcrsdienst meldt: liet ingediende wetsontwerp tot wijziging van do, Tarief.wet 1934 en de wet op het statisfiekrccht, treden ingevolge een op dc Tariefmachtigingswet 1934 gegrond Ko ninklijk Besluit van 24 Februari 1039, met ingang van morgen voorloop!g in werking. Laatstgenoemd besluit houdt ook voorzie n in gen in omtrent teruggaaf van invoer recht voor goederen waarvan de invoerrech ten zijn .verhoogd. Nederland en de wereldtentoonstelling te New York Op de wereldtentoonstelling te New- York zal de Rijkswaterstaat een ma quette exposeeren, waardoor de strijd van ons lage land tegen de overheer- iching van de zee wordt uitgebeeld. Deze maquette, welke thans bij de machinefabriek A. Fonteyne te Schiedam is opgesteld, vertoont de plattegrond van Nederland met een gedeelte van de ons omringende lan den. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van acht meter bij een breedte van vijf en een halven meter. Het vervaardigen van de maquette is uit besteed aan de jongere werkloozen te Rot terdam en gemaakt door den heer J. J. Schell. Het geheel is geplaatst in een bassin met water, zoodat. behalve de begrenzing van de Noordzee, ook de diverse plassen en rivieren zijn aangegeven. Langs den wand van het bessin be vindt zich een mechanisme, dat au- tomatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee ver toont dan den golfslag, zooals die door een hevigen storm wordt ver oorzaakt. het watemivcau stijgt en het grootste gedeelte van het land komt. onder water. Een bordje, auto matisch verlicht, kondigt aan: storm en hoogwater veroorzaken cata- stroplie. Dan hqudt de golfslag op, een gedeelte van het water stroomt weg en men leest: drooglegging van land beneden den zeespie gel. Nog meer water vloeit af en men weet, dat de tegenwoordige toestand is bereikt Tenslotte ziet men de drooglegging van de Zuiderzee. Zoo krijgt de Amerikaan een juisten in druk van de gesteldheid van Nederland en men twijfelt er dan ook niet aan, of de ont werper, ir. J. van Veen, zal met deze ma quette veel succes hebben. Als devies voor het geheel is gekozen, de Zeeuwsche spreuk: „Luctor et emergo": „Ik worstel en kom boven". Op 11 Maart a.s. zal de maquette naar New York worden verscheept, 0111 daar ge durende zes maanden de Nederlandsche wa terbouwkunde te demonstreeren. itchaalien Uitstekend rijden van Gonne Donker Tweede bij de wereldkampioen schappen voor dames. Val op de 5000 M. werd haar noodlottig Op den tweeden dag van de we reldkampioenschappen in het hard rijden voor dames werd de Finsche kampioene, Verne Lcsche, eerste op de 1000 en op de 50Q0 meter, waardoor zij haar positie in de al- gemeene rangschikking nog ver sterkte en op fraaie wijze den titel van wereldkampioene behaalde. Finland heeft dit jaar dus beslag weten te leppen op beide wereld kampioenschappen, voor de heeren door Birger Vasenius, voor de da- njes door Verne Lesche. Gonne Donker werd op beide afstanden derde en wist zich in het klassement op de tweede plaats te handhaven. Onze land- genoote heeft ongetwijfeld aangetoond, dat zij dit jaar door haar training te Helsinki goed vooruitgegaan is. Tijdens de wereld kampioenschappen in 1937 te Oslo eindigde zij in den eindstand op de zesde plaats, 't vorig jaar te Davos werd het Noordholland- sche meisje vijfde en thans is zij naar de tweede plaats opgeschoven. Op de 1000 meter reed Gonne Donker te gen de Finsche rijdster Lisa Salmi. Door de slechte bocht kwam onze landgenoote dadelijk achter te liggen en op het rechte oinde bedroeg het verschilongeveer 6 meter In de laatste ronde gaf Gonne Donker uit stekend partij en met slechts ruim 1 secon de verschil ging liet Finsche meisje als eer ste door de finish. De beste tijd op dezen afstand werd door Verne Lesche gemaakt met 1 min. 55.9 sec. Gonne Donker werd derde. Op de 5000 meter kwam onze landge noote tegen de Poolsche rijdster mevr. Nehringova uit. Gonne Donker nam dadelijk de leiding, aangemoedigd door haar land- genooten, de rijders Jan Langedijk, Roel Koops en Herman Buyen, die haar naar Tampere vergezeld hadden. Ook enkele Ne derlanders. in de Finsche hoofstad woon achtig. hadden de reis naar het 200 K.M. noordelijk van Helsinki gelegen fabrieks- stadje gemaakt om met hun aanmoedigin gen de Nederlandsche vertegenwoordigster te steunen. Met haar prachtigen krachtigen slag liep Gone Donker al spoedig op ha87 tegenstandster uit en na vier ronden was haar tijd zelfs 3 seconden binnen dien van Verne Lesche. Helaas kwam zij in één der bochten te vallen. Wel herstelde zij zich uitstekend en reed zii den wedstrijd goed iït maar de oude cadans was onze land genoote kwijt, zoodat zij de prestatie van Verne Lesche op dezen afstand, een tijd van 10 min. 27.6 sec., niet vermocht te henaderen.' Mevr, Nehringova werd met en kele seconden geslagen. Verne Lesche behaalde het wcreldkam- "oenschan op volkomen verdiende wijze. Haar rijden on de 5000 meter maakte een •trachtigen indruk. Op drie van de vier afstanden werd zij eerste en alleen op de 5000 meier moest de Finsche rijdster de meerderheid van Gonne Donker erkennen. Vertrek van A ankomst te üie'enreis) !Sin*<">- 27 ^Band. Ftb, mèênrns)1 ,'Alex. 27 Febr. |jodhp. 2) F(1( U™" reis) |BaBd' 27 Febr' |A"«™ 27 Uk UieenreU) lAlex- 27 Febr- I 27 F* Ueruareis) lRan* 27 Febr ,odh"- 27 Op zijn schip tot in den dood. Het B; sche ministerie van buitenlandsche zake heeft de Stanhope Steamship Co. medeg deeld, dat de gezagvoerder van de „Sta- grove", Richards, op 23 Februari levenlo in zijn hut is gevonden. Het schip wj door de rechtsche strijdkrachten bij Pj ma gepraaid. Richards weigerde evenui hun instructies op te volgen en liet zie schip op de rotsen loopen. De heinannij kon gered worden, doch Richards weigei de de „Stangrove" te verlaten. Joden-belastingschroef weer aangehaald. Voortaan zullen in Duitscfcland de gewoi bepalingen betreffende de inkomstenb lasting niet meer voor Duitsche en state; looze Joden gelden. Zij zullen in begin sel de belastingen voor de hoogste klass van ongehuwden moeien betalen: deze k lastingen zijn juist met een achtste vei lioogd. Bomaanslag in Frankrijk. Gisternacht een bom, bestaande uit een lading nieli niet in een oud benzineblik voor de pre fectuur van Finisterre ontploft. Talrijk ruiten werden vernield en de materieel schade is aanzienlijk. De aanslag won toegeschreven aan Bretonsche autonomie ten. Russische s-teun voor Spaansche vluchtelü gen. De Russische regeering heeft vij! inillioen franc uitgetrokken voor de hulp- verleening aan de Spaansche vluchtelin gen. Dit bedrag is overgemaakt, en ter be schikking gesteld van den Spaanschen ambassadeur te Parijs. Pascua. Geheime vergadering in Indië. De reclie che van Medan ontdekte Zaterdagavoni in een bosch nabij Belawan een geheim vergadering van de P.N.I. Deze vergadi ring stond onder leiding van zekeren Mo< din uit Tapanoeli, die in Digoe geinter neerd is geweest. Zes der aanwezige per sonen werden, naar de N. R. Ct. meldt, ge arresteerd. Roemenië milder tegenover Joden. Nas de correspondent van de Daily Telegraph'' te Boekarest meldt, kan in geheel Roe menië een verzachting der maatregelen te gen de Joden worden waargenomen. Hel gevolg daarvan is, dat honderden Joden het denkbeeld van emigratie hebben la ten varen. Regen in Australië. In Victoria zijn zv! re regenbuien losgebroken. Men verwacht dat hiermede een eind is gekomen aan df ergste droogteperiode, welke deze staat in vele jaren heeft gekend. Duitsch bezoek aan Ciano. De Duitscli ambassadeur von Moltke heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, kort voor diens vertrek naar Bfalowieza. Dat lied was te schokkend. Toen een fé-orkest te Warschau o.a. de bekende Ti perarymarsch speelde, verlieten Gay en andere Italianen uit het gevolg vai Ciano onmiddellijk de zaal Italië baas in Abess-inië. In antwoord een desbetreffende vraag, heeft Butler ii het Britsche Lagerhuis medegedeeld; dal uit de periodieke rapporten der Britscln consulaire vertegenwoordigers in II* liaansch Oost-Afiika blijkt, dat de ltali» non de controle gevestigd hebben ove Abessinië. met uitzondering van special streken, waar nog weerstand wordt gei* den. School voor luchtbescherming in Duitse land In April zal cle nieuwe central! school voor maatregelen tegen aanvallen uit de lucht, welke bij de Wansee is p* bouwd, geopend worden. Deze is bedoeld als hoogeschool voor functionarissen van den bond tot bescherming tegen lucht aanvallen. Het gebouw heeft een opper- vlakte van 65.000 vierkante meter. Zij be schikt over een laboratorium, een bioscoop zaal. en schuilkelders. Telkens gedurende 10 tot 14 dagen zullen tweehonderd leer lingen de cursussen volgen. Het petroleumconflict in Mexico. Dl Uexicaansche ambassadeur te Washing ton, Najcra, heeft verklaard, dat in begin sel geen sprake kan zijn van het terugge ven van de onteigende petroieumveldea Hij voegde hieraan toe. dat dit een zaal is, welke Mexico en de particuliere belan gen aangaat en geen internationale kwes tie is. Springstoffen gestolen in Engeland. 1 den afgeloopen nacht is ontdekt, dat ui! het magazijn van do Falkirk steenkolen mijn tweeduizend staven gelignite en drie honderd slaghoedjes zijn gesloten. Britsch militair vliegtuig verongelukt. Gistermiddag is een militair vliegtuig Wytton in Huntingdonshire neergestort De drie inzittenden kwamen om het le ven. Samenzwering in Bulgarije? Dc politü heeft huiszoekingen gedaan hij den Bul- gaarschen oudpremier, prof. Tzankof, wiens broer gearresteerd is. Deze maatre gelen zijn genomen in verband met een bijeenkomst van vrienden van den pro fessor te Lodt. Twee personen zijn in de provincie gein-terneerd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2