De crinoline verovert terrein grenzen Maar er zijn Cursus Leerbewerking Is het uit met Modes dwingelandij veeten Prins van Wales- Zaterdag 11 Maart 1939 Vierde blad maken zal, lijkt mij voor het minst twijfel achtig. De smaakvolle toiletten van Maggy Rouff verdragen misschien dergelijke uit- middclpuntigheden, maar als mode-godin nen van minderen rang zich op deze glib berige paden waagden, zou het resultaat belachelijk kunnen zijn. Mouwen, die geen mouwen zijn. 'Madelcine Vionnet heeft het in de mou wen gezocht. Bij haar zijn de mouwen geen wordt zeer hoog gedragen. Het silhouet is in de lengte uitgerekt. En de avondtoilet ten, die de mannequins van Molyneux pre senteeren, zijn bijna alle kopieën van de costuums, die de modellen van befaamde schilders droegen, als zij zich op het doek lieten vereeuwigen. Dit alles is rijk en ele gant, maar in serie laten zulke toiletten, zich niet vervaardigen. De confectie-indus- trie zal bij Molyneux weinig bruikbaars aan treffen; Het laatste Engelsche hofkapsel beslaat uit tientallen a%te?hoo?r?el°eVgdhet h°°'d m kram rond hc> Een toef kostbare sgn. „Prins ran Wales vee ren" met een elegante strik bii elkaar gehouden, uordt kunstig tegen de krui en gemonteerd" en mevrouw is klaar om in de feestzfial te verschijnen. Inderdaad, er is een groote verscheidenheid van modellen dit voorjaar Mantelvakjes, de lange gekleede of sportieve jas alles kan er nog mee door. Het hier afgebeelde zeer -modieuze mantelpakje is van een levendig grijs met witte strepen en ujordt afgewerkt met een koraalrooden halsdoek. Toch hebben niet alle couturiers hun heil in de crinoline gezocht. Lucien Lelong b.v. toont ons een geheele serie avondtoiletten, die tot de knieën toe nauw sluiten en zich daar alleen beginnen te verwijden. Maar in de meeste collecties heeft de wijde, de zéér wijde rok, voor avondtoilet het eerste en het laatste woord. GERTRUDE. Een hoed als een klok GOUDKLEURIG STROO, VER SIERD MET ZWART BAND- FLUWEELEN STRIK, DIE IN TWEE ELEGAN TE SLIPPEN OP DE SCHOUDERS EINDIGT, ALS WE GAAN FOTOGRAFEEREN Les 16. Nu het voorjaar begint te naderen, zullen velen de begeerte bij zich voe len opkomen, er aanstonds eens op uit te trekken, al of niet vergezeld van een fototoestel. Om zoo'n ding maar steeds in de hand te houden, wordt op den duur een beetje ver velende geschiedenis en daarom zijn we op het denkbeeld gekomen een tasch voor uw fototoestel te gaan maken. Op het aan u toegezonden voorbeeld is een zekere maat aangegeven. Maar daar alle toestellen niet even groot zijn, kunt u de maat van uw tasch natuurlijk afmeten naar die van uw toestel.' Fig. A (losse mo del) toont den totalen uitslag of de maat, daarnaast is een soufflet afgebeeld, waarin de strepen E en F sneden in het leer voor stellen, want daar moet aanstonds de schou derriem doorgetrokken worden. We zullen nu beginnen, u een beschrij ving van het vervaardigen van de tasch te geven. Het geheel moet stevig zijn en daarom is schapenleer hier heel geschikt voor. Plet uitsnijden en verven levert wel geen moei lijkheden meer op. Wat de kleur betreft, een mooie kleur donkerbruin is zeer geschikt. Versiering kan gerust achterwege blijven. Het geldt hier een omhulsel, dat we ver vaardigen ter bescherming van uw fototoe stel tegen weersinvloeden en niet ter ver siering, dus hoe eenvoudiger en donkerder uw tasch is, hoe practischer. De kwaliteit van het schapenleer moet echter heel goed zijn en er mogen geen dun ne plekken in voorkomen. Dergelijke plek- pen worden soms door 2e rangs leerzaken weggewerkt, door het leer met talkpoeder in te wrijven. Zoo op het eerste gezicht lijkt het met uw leer dik in orde, maar niet zoo- dra is het in het water geweest en geverfd, of plekken, barstjes en spleetjes komen te voorschijn, die de netheid van het geheel niet bepaald verhoogen. Hetzelfde zouden we willen zeggen van uw binnen- of voe- ringleer. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men u tegen een z.g. voordeeligen prijs ook hiervoor velletjes poogt te verkoopen, waar gaatjes in zitten. Dergelijke producten, die toch heel veel in den handel zijn, moet men dus beslist weigeren. Opletten en goed uitkijken is bij het aan schaffen van materiaal geboden 1 We kunnen dus nu beginnen met stuk A uit te snijden met de beide soufflets. Nog maals zij er hier aan herinnerd, dat de ronding bij A aan den bovenkant goed moet zijn en ook die van de heide soufflets. N'a het verven en drogen beplakken we stuk A met artex, daarna de soufflets en vervolgens de drie stukken met voeringleer in dezelfde kleur of harmonieerende met het bovenleer. Nu maken we precies vol gens de teekening met een scherp mesje in de beide soufflets bij E en F en in het groote stuk A bii D twee evenwijdige sne den. Laat vooral uw mes niet uitschieten, want dan is de tasch hopeloos verknoeid. Als onderlegger is het daarom het beste een stukje zacht hout te nemen; dik karton kan ook; als de ondergrond maar niet te hard is. Nu worden de soufflets keurig ingelijmd met rubber lijm. Denkt er aan, geen stukjes laten oversteken, want dan past het geheel niet in elkaar. Nu worden de gaatjes gesla gen, of door de gelukkige bezitter van een revolvertang geknipt (niet zoo goedkoop bij aanschaffen, maar misschien geschikt als cadeautje voor verjaardag of Sinterklaas). \ooral de gaatjes niet tö.dicht* op den kant s.v.p. Op bijgaande teekening zijn geen gaatjes geslagen op de voorzijde van stuk A en de bovenzijde van de beide soufflets, zoodat hierdoor geen leerband wordt ge trokken. O.i. is daar één bezwaar aan ver bonden. De lijm kan loslaten en het gevolg daarvan is: artex of binnenleer of beide kunnen omkrullen. Opnieuw lijmen is ze- ker wel mogelijk, maar dikwijls gebeurt het dat er dan vlekken op het binnenleer ont staan. Wanneer we alles omrijgen, kunnen we dit vermijden. Op de teekening is zeer duidelijk de beginsteek aangegeven, dus liet is voor de cursisten geen groote kunst de geheele tasch verder af te werken. Als sluiting is aangegeven een drukknoop; neemt daarvoor geen kleinen, maar een grooten, die het in stevigheid ver van den eersten wint. Nu rest nog het aanbrengen van den riem, die door de verschillende sneden moet worden heengetrokken, wat op de teekening van uw modelblad zeer duidelijk is aange geven. Wanneer u de voorkeur geeft aan een verstelbaren riem, lasch dan een gesp in, b.v. aan de uiteinden van den riem; de gesp komt dan op den bodem van de tasch te zitten. We raden aan een riem kant en klaar te koopen, omdat die steviger is dan één, die we b.v. van schapenleer ver vaardigen. Beproef deze week uw krachten maar eens op deze tasch! Niet alleen Neville Chamberlain's regenscherm heeft een groote mate van populariteit verworven; de cri noline van Koningin Elisabeth heeft een even belangrijke overwinning geboekt. Nu moet men daaruit niet af leiden, dat het mogelijk is ieder oud kleedingstuk van den zolder te halen en aan te trekken om vol gens den stijl van ons jaar 1939 uit gedost te zijn. Zoover gaat de vrijheid niet. Alle nieuwe ivoor jaarsmodellen hebben, al loopen zij in yorm nóg zoo uiteen, dat ondefinieerbaar- moderne, dat zich bezwaarlijk omschrijven, maar wel aanvoelen laat, en elk toilet van een vorig seizoen mist iets, dat het zou be- hooren te hebben om zich aan te kunnen (dienen als „van dit jaar". De roklengte. Sinds enkele seizoenen werden de rokken korter en korter. Nu is de grens opnieuw bereikt. De rok, althans die voor overdag, reikt niet veel lager dan de knie. Men kan veilig voorspellen, dat wij weldra een reac tie zullen zien intreden en tlat de rok van den komenden herfst weer langer en ver moedelijk zelfs aanzienlijk veel langer zal zijn. Maar met de waarschijnlijkheden van de toekomst hebben wij thans geen rekening te houden. Nu geldt dat de rok kort is, zoo kort mogelijk, en dat zij, die in de mode wil zijn, een rok dient te dragen, die de helft van het been onder de knie bedekt. Alle rokken doen aan deze „inkorting" mee, die van de mantelpakjes zoo goed als die jwelke bij blouses gedragen worden, onge acht de stof, waaruit ze vervaardigd zijn. Op dit ééne punt bestaat er in de geheele scheppende modewereld een roerende eenstemmigheid; op alle andere punten volgen de groote couturiers eigen wegen. Geen risico, dames! 'Maggv Rouff b.v. zoekt het dit seizoen in het asymmetrische. Zij laat mantels en zelfs japonnen zien, waarvan één mouw met bont gegar neerd is, maar de andere niet, avondjaponnen, die met een blau wen en een rosen handschoen ge dragen worden, enz. Of dit denk beeld veel opgang De tijd, waarin de mode aan bepaalde normen gehoor zaamde geheimzinnige ongeschreven wetten, waaraan alle modehuizen en alle „élégantes" zich zonder tegenspraak onderwierpen, schijnt voorbij te zijn. Er is een veelheid van lentemodellen, die het welhaast onmogelijk maakt met een zekere beslistheid te zeggen: dit is mode, en dat niet, dit kunt u dragen als u „a la page" wilt zijn, maar daarin kunt U zich onmogelijk vertoonen. De vrijheid is véél grooter geworden en daarmee is de mogelijkheid zich te kleeden zooals men dat zelf wenscht in belangrijke mate toegenomen. Van dwingende mode-wet ten is weinig sprake meer vrijheid en fantasie zijn er voor in de plaats gekomen. mouwen meer, maar volants, die de rol van mouwen spelen. Onge twijfeld heeft zij graci euze effecten bereikt, maar ook hier geldt dat Jupiter zich veel ver oorloven kan wat den gewonen sterveling niet vrij staat. Deze zeer mooie collectie bezit ook een pronkstuk: een avondjapon met een fond van goud-lamé en voorzien van een soort overkleed, met kleine gouden en zilveren plaatjes gegarneerd. Prijs 25000 francs! Mainbocher, die, sinds het van algemeene be kendheid geworden is dat de Hertogin van Windsor er zich kleedt, een bijzondere autori teit verkregen heeft, scheidt streng zijn rho- dellen in die welke overdag, en die, welke 's avonds gedragen moe^pn worden. De eer ste, voor een goed deel zwart of marineblauw, zijn uiterst sober en eenvoudig van lijn; de rokken er van zijn nog iets korter dan die van andere collecties; de avondtoiletten schitte ren van veelkleurige pailletten, die vooral op tulle een feeëriek ef fect maken. Bij sommi ge van die avondtoilet ten wordt een schortje gedragen, waarmee zé iets van Dirndl-costu- mes krijgen. Maar Dirncll-pakjes, waaraan elke boerschheid .vol komen vreemd is. De rok is kort, en hoewel voor avondtoilet en ge kleede jurk zeer wijde modellen vertoond worden, is voor het eenvoudige tweedcelige wandelcostuum- pje een recht naar beneden vallende rok nog het meest geschikt Silhouet in de lengte uitgerekt. Bij Molyneux: verandering van décor. De lijn zijner costuums doet op staanden voet aan de klcederdrachten van het Eerste Kei zerrijk denken. De lijn is recht en de taille Niet slechts Chamberlains pa- rapluie In het algemeen zou men kunnen zeggen, dat de betrekkelijke eenvoud van de toilet ten, die overdag gedragen worden, in steeds sterker tegenstelling tot de omvangrijke pracht der avondjaponnen staat. De crino line, waarvan de victorie in den aanvang zoo onwaarschijnlijk scheen, heeft enorm veel terrein gewonnen, sinds het Engelsche Hof haar als avonddracht aanvaard heeft.

Schager Courant | 1939 | | pagina 13