overhemden Fa. G. de Waard Ie nieuwe werkverschsffingsnornien Vit Alkmaar Coöperatieve afzet van Zuivelproducten? Firma G. de Waard De wilde busdienst Aikmaar-Amsterdam In Noordholland is een nieuw streven daartoe merkbaar. Gisteren vernamen we bij geruch te, dat plannen zouden bestaan om t« komen tot een coöperatieve afzet- combinatie van zuivelproducten in dit gewest. We stelden ons daarom in verbin ding met den heer Kraanen, secreta ris van den Bond van op Coop. grondslag werkende zuivelfabrieken. Ons bleek, dat de gedachte wel wordt overwogen, dat echter nog niets valt te zeggen omtrent de vraag of er in de toekomst iets van zal komen. De kwestie is, dat van de zijde van de centrale organisatie, den F.N.Z., op concen tratie wordt aangedrongen, aangezien dit de verhandelingen'met de regeering ten goede komt, terwijl het ook gewenscht wordt ge acht tegenover de in Duitschland meer en meer doorgevoerde centralisatie, in Neder land te komen tot meerdere eenheid. Hoewel in de provincie wel medewerking wordt ondervonden, zijn de ervaringen, des tijds met coöperatieven afzet opgedaan van dien aard, dat bij velen de lust voor een herhaling ontbreekt. ONDERMELK ALS VEEVOER. Om de kaasproductie te beperken. In de komende dagen is te verwachten, een rondschrijven van den Bond van op Coop. grondslag werkende fabrieken aan de boeren, waarin zal worden aangedrongen dn meerdere mate over te gaan tot het ge bruik van ondermelk als veevoer. De bedoeling daarvan zal in de eerste plaats zijn op deze wijze te komen tot een vrijwillige productiebeperking van de kaas. Een en ander in verband met de sombere vooruitzichten omtrent de ontwikkeling der kaasprijzen. In het bijzonder zou het van belang zijn, dat bij do bestaande voorraden en de veeleer toe- dan afnemende export- moeilijkheden, de productie in de maanden Maart en April wordt beperkt, daar deze kaas zich slecht leent voor opslag. Daarnaast brengt de ondermelk bij ver werking aan de fabriek nu al niet meer op dan de waarde als veevoer betreft. En de ze opbrengst zal bij dalende kaasprijzen be trekkelijk steeds ongunstiger worden. Daarom is het gebruik van ondermelk als veevoer in dubbelen zin een boerenbelang. DE HONDERD DUIZEND GULDEN GASBEL. De „rumoer om f 100.000", destijds door de Alkmaarsche Crt, gemaakt om een bezwaar schrift van den heer Prins tegen zijn aan slag in de gemeentelijke belasting op ge bouwde eigendommen, is gebleken veel ge schreeuw te zi'n geweest om weinig wol. De gasbel is uitééngepetst zonder iets achter te laten. Met uitzondering misschien van een minder prettige reuk. Van f 100.000 extra belasting is geen sprake. Naar ons de heer Prins meedeelde is hij voornemens zich met een request tot den raad te richten, waarin hij zal verzoeken de desbetreffende verordening zoodanig te wij zigen, dat de betaling van de verschuldigde belasting niet behoeft te worden voldaan in twee achteréénvolgende maanden, terwijl hij voorts de onbillijkheid zou willen zien weggenomen, dat b.v. in geval van brand nog over het loopende en het volgende ka lenderjaar belasting moet worden betaald. Dit zal dan alles zijn, wat er van de his torie zal zijn overgebleven. anna paülowna nieuwe n1edori' RAADSVERGADERING. In de Maandag a.s. te houden raadsver gadering komt o.m. een voorstel aan de orde om in het raadshuis een archiefkluis en een arrestantenlokaal in te bouwen, wel ke aan de daaraan door de Overheid ge stelde eischen voldoen. Hierbij willen B. en W, tevens voorzien in enkele ernstige gebreken van het gebouw en in de inrich ting eenige verbetering aanbrengen. De kosten zijn geraamd op f 6000. Verder zal behandeld worden een verzoek van 8 ingezetenen in de Moerbeek aan de Langereis om voor hun 24 kinderen de ver voerkosten van en naar de openbare lagere school in de kom der gemeente te vergoe den. zijpe PETTEN. Nieuw bouwplan voor een zo merwoning. Naar wij vernemen, zal het door den ar chitect A. Staal te Amsterdam ontworpen bouwplan voor een zomerwoning in het Korfwater alhier voor rekening van Dr. J. C. Brandt Corstius te Utrecht, waarvoor be reids een bouwvergunning is verleend, niet worden uitgevoerd. Thans is aan den archi tect G. Rietveld te Utrecht opdracht gege- van een nieuw bouwplan te ontwerpen. heerhugowaard B.K.C.Schagen op de film. Zooals bekend is B.K.C. I reeds kam pioen in haar afdeeling, hoewel zij nog twee wedstrijden heeft te spelen. Op eigen terrein heeft ze van al haar tegenstanders, acht clubs, gewonnen en nu a,s. Zondag komt de laatste, Schagen, aan de beurt, doch daar dit haar grootste concurrent is, is deze wed strijd wel de aller belangrijkste. B.K.C. wil natuurlijk gaarne zooveel mogelijk punten halen en zal alle krachten inspannen om ook Schagen er onder te houden, doch of dit zal gelukken, is niet bekend voor den wedstrijd is afgeloopen. Schagen, die num mer 2 staat, zal die plaats heel graag willen behouden en er bovendien een groote eer in stellen om de kampioenen op haar eigen veld een nederlaag toe te brengen. Daar bei de clubs steeds zeer sportief en plcizierig tegen elkaar in het strijdperk treden, zal deze wedstrijd ook wel weer in de beste ver standhouding verloopen en het aanzien ten volle waard zijn. De harmonie „Concordia" van Breezand zal de match met muziek opluisteren, ter wijl er tevens filmopnamen znllen plaats hebben. B.K.C. verwacht van de zijde van het pu bliek veel belangstelling! BOUWOPDRACHT DUBBEL ARBEIDERS WOONHUIS. Aan de heeren N. de Graaf en C. Kossen opdracht verleend voor het bouwen van dubbele arbeiderswoning aan den Zwin- Weg voor den heer Jac. Geerligs. - breezand EEN NIEUWE BOLLENSCHUUR. Kaar we vernemen zal aan den Meerweg voor gebr. Kuik, alhier een bollenschuur «eoouwd worden. Hiervan zal de heer J. het timmerwerk, de heer P. Schouten het metselwerk en de heer Kaandorp het loodwerk verzorgen. barsingerhorn SCHUURBOUW voor rekening van den heer G. Ham. öurghorn (gem. Barsingerhorn) zal een -chuur worden gebouwd. Het werk is opge- jewinkeiaan ^okkers bouwbedrijf te Lut- v een huizen VERPACHTING. Bij de verpachting van weg en vischwa- ter van den Polder Veenhuizen was de uit slag: Perc. 1 W. Mantel f 10.perc. 2 M. Korver f 6.perc. 3 L. Stuurman f 12.—; (Vorig jaar M. Korver totaal f 42.Het vischwater werd voor 5 jaar verpacht aan A. v. Leien te Hensbroek voor f 82 per jaar (voorheen wijlen P. Pauw.) harenka rspel DIRKSHORN. Schaken. De uitslagen van de voor den competitie gespeelde partijen luiden: Wit: Zwart: L. MeinemaP. Veter 10 A. van Dijk—Jan Levendig 1—0 P. TijsenP. Hoeve 10 P. BurgerP. Hoeve 10 J. Burger—C. Schuit Azn. 0—1 Verkooping. Donderdag had te ïuitjenhom de afslag en combinatie plaats van het wei- en bouw land en huizen, alles behoorende tot de na latenschap van den heer P. Borst Azn. te Tuitjenhorn, ten overstaan van notaris C. J. de Lange te Alkmaar, waarvan de uitslag de volgende was: Het boerenhuis met 11.06.90 H.A. land aan de fam. Borst voor de som van f24.641. perceel bouwland genaamd „de Bisschop", groot 3.12.H.A., aan den heer N. Kooij voor de som van f4362. perceel 45, dubbel woonhuis, aan den heer C. Bleeker, voor de som van f 1241.—. winkel UIDEN. SCHAGEN. Heden brengen wij naar voren een keurigs collectie in de nieuwe dess-lns. Ook in DASSEN hebben wij ontvangen een rijk gevarieerde voorraad. U koopt Uw HEERENMODES, HOEDEN en PETTEN tenslotte toch bij: Vergadering Ziekenhulsverpleging. Donderdagavond had in het lokaal van den heer Laan een ledenvergadering plaats van de vereeniging voor Zieken hulsverpleging alhier. De voorzitter, de heer G. J. van Lecrsum, opende met wel kom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna werd door den se cretaris het jaar- en financieel verslag uit gebracht, waaruit o.m. valt te vermelden, dat er in het afgeloopen jaar 43 patiënten zijn opgenomen geweest met een totaal van 710 vorpleegdagen, hetgeen een uitgaaf vorderde van f 1943.terwijl aan reiskos ten werd vergoed een bedrag van f 184.17. Het aantal leden was gestegen met 10 en bedroeg op 1 Januari 1939 in totaal 1302. Het nadeelig saldo over 1937 is vrijwel geheel weggewerkt en bedroeg over 1938 f 134.15, zoodat over dat jaar een vooruit gang is te constateeren van ruim f 630.- Het verslag werd onder dank aanvaard. De voorzitter deelde nog mede, dat aan oud-bode Bakker een souvenir, in den vorm van een wandelstok, was aangeboden als blijk van waardecring voor al hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Dr. J. Broekens zeide uit het verslag ge hoord te hebben dat thans het nadeelig saldo belangrijk lager is geworden vroeg of dit een gevolg was van de aan stelling van een controleerend arts? De voorzitter deelde mede, dat dit moei lijk is te zeggen, doch hij had het idéé dat de artsen hun patiënten niet langer dan noodig is, zullen houden. Wegens periodieke aftreding had een verkiezing van drie bestuursleden plaats. Bij acclamatie werden Mevr. de Veer— Schonk en de heeren W. Keetman en Nic. Bakker herkozen. Tot lid der controle commissie werd benoemd de heer R. Kor ver. Enkele ingekomen stukken en verslagen werden voor kennisgeving aangenomen, waarna aan ed orde kwam de wijziging van art. 32 van het Reglement der Ver eeniging. Voorzitter deelde mede, dat men indertijd bij de vaststelling der contributie verschillende ziektegevallen niet voor ver goeding in aanmerking wenschte te laten komen, doch de huidige redactie van het betreffende artikel is nog niet geheel hiermede in overeenstemming. Thans is van de Federatie een andere redactie ont vangen, waardoor het artikel zal luiden, dat personen lijdende aan zielsziekte, psy chose, neurose enz. geen recht op uitkeo- ring hebben. Hierna vroeg de heer R. Korver wat de reden van deze wijziging was. De Voorz. deelde mede, dat de premie hierop niet is ingesteld, dus moeten die ge vallen worden uitgesloten, anders loopen we krom met de financiën. We moeten een duidelijker omschrijving van het artikel heb ben. De heer Dekker zou wel met deze wijzi ging accoord kunnen gaan, maar zag in den vervolge gaarne dat de wijziging in zijn ge heel op de convocatie werd vermeld. De voorz. gaf de toezegging, alhoewel het re glement een dergelijke omschrijving niet verplicht. Uitvoerig werd de mogelijkheid besnroken de contributie te verhoogen en den alle ge vallen voor rekening der vereeniging te ne- 1 mem Het voorstel tot wijziging van het regle ment in stemming gebracht, werd-aangeno men met 11 stemmen voor, 2 stemmen te gen en 1 blanco. Door den secretaris werd hierna een ver slag uitgebracht van de Algerneenc Verga dering van het Streekverband te Alkmaar. Tot afgevaardigde naar het Streekverband in 1939 werd de heer P. J. Korver gekozen. Voorts stelde het bestuur voor geen afge vaardigde te zenden naar de Algemeene Ver gadering van de Federatie. De heer R. Korver vond dit een organisa torische fout. De Voorz. beaamde dit, doch in verband met den financieclcn toestand had het Be stuur gemeend om evenals vorige jaren geen afgevaardigde te moeten zenden. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig ge discuteerd over het denkbeeld om eventu eel de contributie te verhoogen en dan alle ziektegevallen voor rekening der vereeni ging te nemen. Op voorstel van den Voorz. werd besloten een circulaire hij de leden rond te zenden naar aanleiding van het verhandelde in de ze vergadering, waarop dan tevens de wij ziging van art. 32 zal worden vermeld. Bij het P'cdcratiebestuur zal gcinformeerd wor den hoe hoog de contributie zal moeten zijn, waarna de leden zich kunnen uitspreken. De heer R. Korver zeide een verslag van de vorige vergadering in de Schager Cou rant te hebben gelezen, waarin de uitspraak van de arbitragecommissie was behandeld, spreker was niet op* die vergadering ge weest, doch wilde thans desgewenscht die uitspraak toelichten. De Voorzitter las hierna de uitspraak voor, waarop de heer R. Korver toelichting gaf op deze uitspraak. Hierna sluiting. Diens'zp licht. De dienstpliohtige Jn. Geertsema, van de lichting 1933, is opgeroepen om op 18 Sep tember 1939 voor 17 dagen voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te verschij nen. lutjewinkel GEGUND Het bouwen van een woonhuis voor den heer Butter te Schagen is gegund aan Blok kers bouwbedrijf alhier. koegras PROCES TEGEN DEN ONDERNEMER. De ondernemer van den wilden bus dienst AlkmaarAmsterdam, de heer S. O., houdt steeds nog den strijd vol tegen de Spoorwegen. Een strijd, welke hij ongetwijfeld toch zal moeten verliezen. Binnenkort zal deze zaak door den Alkmaarschen Kantonrechtér worden berecht. Als verdediger van den busondernemer treedt op mr. ir. N. J. van Leeuwen nit Alk maar. Er zullen twee getuigen worden gedagvaard. JULIANADORP. De plattelandsvrouwen op stap. De afdeeling Julianadorp van de Vereeni ging van Plattelandsvrouwen, heeft Donder dag j.1. met ruim 30 dames een bezoek ge bracht aan de „Dameskroniek" te Amster dam. Alvorens daartoe over te gaan, werd eerst het Koninklijk Paleis op den Dam be zichtigd, waar het prachtige beeldhouw werk en de schilderstukken aller bewonde ring hadden, evenals de groote zalen en de smaakvol ingerichte kamers. Na om 12 uur geluncht te hebben bij Heek, vertrok het gezelschap naar de „Da meskroniek", waar de tentoonstelling van allerlei nieuwe artikelen op huishoudelijk gebied werd bezichtigd. Langen tijd werd hier zoek gebracht, en eerst om ruim 7 uur vertrok het gezelschap zeer voldaan naar huis terug. langenuijr „Vanavond zit ik weer in een cel" Scène in café aan de Lange Nie- zel te Amsterdam. Op Vrijdag 10 Februari kwam een man een café in de Lange Niezel te Amsterdam binnen. Met de caféhoudster, zijn vroegere vrouw, had hij nog een appeltje te schillen. Hij sloeg een portret van den wand, trapte glas en lijstje stuk, schopte naar de vrouw, en trok tenslotte een mes, terwijl hij vol gens de getuigen, die gisteren in deze zaak door de rechtbank werden gehoord, uit riep: „Je gaat er aan, ik maak je kapot". De vrouw, die niet voor een klein geruchtje vervaard is, liet hem echter weinig tijd om zijn bedreigingen ten uitvoer te brengen. Zij greep een stoel en sloeg hein tegen den grond. De G.G. en G.D. moest er bij te pas komen om den bewusteloozcn herriemaker weer hij zijn positieven te brengen. Gisteren §lond do man terecht wegens mis handeling, bedreiging met doodslag en ver nieling. Verdachte was op 10 Februari uit de ge vangenis, ontslagen waar hij een straf we gens diefstal had ondergaan. Volgens de getuigen had hij tegen de vrouw geroepen: „Je gaat er aan, m'n vrijheid heb ik toch maar geleend, vanavond zit ik weer in een cel." Verdachte ontkende, hij was wel wat ru moerig geweest, het portret had Mi ver nield, maar over „er aangaan" had hij niet gesproken. De Officier van Justitie wilde het eens met een voorwaardelijke veroordeeling probee- ren. "Wel is verd. op komen scheppen in het café, doch zijn bedreiging heeft hij niet uitgevoerd. Spr. vorderde zes maanden voorwaardelijk met een. proeftijd van drie jaar. Vonnis 24 Maart. Nieuw Tweede Kamerlid In de vacature-Drop. In een gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog berichten, dat het Tweede Kamerlid, de lieer W. Drop, gisterochtend op 58-jarigen leeftijd overleden is. Naar wij vernemen, zal in de vacature worden voorzien door de benoeming van dr. II. Brugmans, voorzitter van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling te Am sterdam, die als opvolger op de lijst van Kamercandidaten der S.D.A.P. staat en die, naar wij vernemen, deze benoeming zal aannemen. Henk Brugmans, zoon van den bekenden Amstcrdamschcn hoogleeraar prof. dr. H. Brugmans, is 13 December 1906 te Amster: dam geboren en derhalve 32 jaar oud, zoo dat hij het jongste Kamerlid zal zijn. Dr. Brugmans zal zijn functie van voor zitter van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling blijven vervullen. LANGENDIJK—ÉEN. We kunnen uit betrouwbare bron meedeelen, dat zeer binnenkort bij een drietal gemeentebesturen een voorstel zal worden ingediend om te komen tot de vereeniging van de ge meenten Oudkarspel, Noordschar- woude en Zuidscharwoude tot één gemeente. Daar men stellige zeker heid heeft, dat in Broek op Langen- dijk nog dezelfde meening bestaat tegen vereeniging, zal men op ver eeniging ook van deze gemeente niet aansturen. UIT DEN V.D.B. Na de oprichting van de afd. Langendijk van den V.D.B. worden, naar ons uit goede bron is meegedeeld, in Oudkarspel pogingen aangewend, om daar een zelfstandige afdee ling op te richten. Indertijd bestond in die gemeente een bloeiende afdeeling van den V.D.B., doch door mceningsverschillen is die later opgeheven. Al bestaat dan nu een afd. Langendijk, toch blijft het gewenscht, dat afzonderlijke kiesvereenigingen blijven bestaan voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zou de afd. Langendijk van den V.D.B. zich bezighou den met de candidaatstelling in de verschil lende gemeenten, dan zouden daaruit licht verwikkelingen en onaangenaamheden kun nen ontstaan, doordien leden in de eene gemeente zich zouden bemoeien met het stellen van candidaten in de andere. In de laatst gehouden vergadering is in dien zin dan ook een beslissing gevallen. Het diepspitten loopt ten einde. Met het diepspitten in werkverschaffing zal het weldra zijn gedaan. Niet dat al het daarvoor opgegeven land nu die bewerking heeft ondergaan, doch omreden liet land moet worden gereed gemaakt voor beplan ten of bezaaien. Het land, dat nog geen beurt heeft gehad, zal daarvoor nu in aan merking komen in het volgende seizoen. LUCHTBESCHERMING VAN BEDRIJVEN Donderdagavond is onder leiding van den heer Aalders, burgemeester van Krim pen aan den IJssel, en in tegenwoordigheid van den burgemeester van Capelle aan den IJssel, een bespreking gehouden met leiders van bedrijven in beide gemeenten, waarbij luitenant-generaal Carstcns inlichtingen heeft verstrekt betreffende actieve luchtver dediging. Drie batterijen van drie stuks 4 c.m.-geschut werden het meest wenschelijk geacht. Overleg zal worden gepleegd met het rayon Dordrecht. Weinig vraag naar zuurkooL Van de zijde van zuurkoolfabrikanten ver namen we, dat er den laatsten tijd weinig vraag naar zuurkool is. Daar er dus nog voorraad is, wordt er de laatste weken weinig ingemaakt en is er dus voor dat doel ook weinig witte kool noodig. Voor het kleuteronderwijs. De afdeeling Alkmaar van den Bond v. Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, besloot tot het houden van een lezing met film, ten einde meer belangstel ling voor het kleuteronderwijs aan Langen dijk te wekken. Verschillende autoriteiten zijn daartoe uitgonoodigd. Noordh. Kolf bond. De heer P. Bergen te Zuidscharwoude is gekozen als bestuurslid van den Noordholl. Kolf bond. BROEK OP LANGENDIJK POLITIE Gevonden: Eenige portemonnaie's, een heerenhoed, twee dameshoeden, een zoo goed als nieuwe glacé handschoen, eenige verschillende wanten en gebreide handschoe nen, twee autoreservewielen met banden, een haarstrik en een beenkap. Verloren: Een hcerenportemonnaie met ongeveer aa gulden en een kwitantie in houd. Inlichtingen op het gemeentehuis. ZUIDSCHARWOUDE. Werkloosheid. De werkloosheid is hier ccnigszins gerin ger dan verleden jaar op dezen tijd. De meeste'werkloozen zijn in de baggerregeling geplaatst. Overigens trekken de meesten uit hun Bondskasv Minister licht zijn circulaire toe. De Minister van Sociale Zaken heeft ter aanvulling en verduidelijking van zijn cir culaire van 3 Februari j.1. handelende over de nieuwe plaatsingsregeling in de werk verschaffing, waaromtrent wij reeds een en ander mededeelden, het volgende onder d© aandacht der gemeentebesturen gebracht. Bij de vaststelling van den duur der plaatsing in een 3-maandelijksche periode dient voor de tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid verzekerde arbeiders uit gegaan te worden van het steunbedrag (voor uitgetrokkenen, dubhcl-uitgetrokkenen of reglementair-nog-niet-rechthebbenden), zooals dat zou zijn, indien geen brandstoffen bijslag toegekend werd. terwijl voor de niet verzekerde arbeiders het steunbedrag zon der korting van 50 cent voor ntet-verzeker- den tot grondslag moet dienen. Overeenkomstig de wijze, waarop het steunbedrag dus voor de niet-verzekerde ar beiders wordt vastgesteld, dient voor de kleine zelfstandigen, voor zoover zij wor den toegelaten, een theoretisch steunbedrag berekend te worden. Arbeiders, die woonachtig zijn in gemeenten, waarvoor een loonnorm van 24 ct. of lager, van 25 t./m. 30 et,, of van 31 ct. of meer per uur is vastgesteld, en die in het vrije be drijf geregeld een loon hebben ver diend, dat lager is dan resp. f 7. f 10.en f 12.per week, zullen voorloopig niet langer dan 8 weken in een driemaandelijksche periode geplaatst mogen worden. Uit een bepaald artikel der nieuwe plaat singsregeling zou af te leiden zijn, dat, de tewerkgestelden voontaan alleen ontheven zouden zijn van de verplichting, wijziging in de gezinsinkomsten op te geven, doch dat zij hijvoorbeeld met het oog op de le vensmiddelenindustrie, de z.g. spaarrege ling enz. zulks is echter in den loop van den moeten doen van andere wijzigingen, zooals veranderingen van gezinssamenstel ling enz. zulks is echter in den loop van een 3maandelij ksche periode niet noodig, behalve wanneer de betrokkene tegen het einde van een 3-maandelijksche periode een aanvrage indient voor plaatsing in de eerst volgende periode. Arbeiders, die niet in de rijkssteunregeling opgenomen kunnen worden, bijvoorbeeld omdat zij reeds verscheidene jaren werkloos zijn kunnen voor zoover door mij toestem ming tot hun plaatsing is verleend of als nog verleend wordt, ook in den vervolge lot de "werkverschaffing toegelaten worden. Uiteraard zal ook voor hen een theoretisch steunbedrag vastgesteld moeten worden. De in eenige gemeenten nog bij de werk verschaffing bestaande overgangstoelage (huurbijslag) wordt met ingang van 2 April a.s. afgeschaft. ALKMAAR, 10 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd: 30 stapels, zijnde 47.000 Kg.: Fabriekskaas kleine 20.50, Boerenkaas, kleine f21.50. Handel matig. LEEUWARDEN, 10 Maart. Inlandsche granen. Gerst, winter puike 7—7.70, zomer mindere 7.75—9, haver witte puike 6—6.90, haver witte mindere 5—6, lijnzaad witbloei gekeurd 1215, groene erwten, kleine kook 910.20. Buitenl. gra nen: gele laplatamais disp. 173 boordvrij Leeuwarden, idem 135 boordvrij Rotterdam, Donau Galfoxmais disp. 163 Leeuwarden, idem 155 Rotterdam, Gele Amer. mais 168 Leeuwarden, 160 Rotterdam, Poolsche gerst 169 Leeuwarden, 161 Rotterdam, Russische gerst disp. 169 Leeuwarden, idem 161 Rot terdam, Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.— boordvrij Leeuwarden, idem 8.40 boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. S.40 Rot terdam. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 10 Maart. Veemarkt. 36 Enterstieren f 60—150, 72 Twenterstieren f 156—320 per stuk, 392 vette koeien f 120—260 per stuk, 38—66 ct. per Kg., 970 melk- en kalf koeien f 115—265, 58 pinken f 50—160, 15 vette kalveren f 18—55, 1465 nuchtere kalveren f 3—6, 801 vette schapen f 9—22, 1S0 weideschapen f 9—16, alles per stuk, 450 vette varkens f 40—140 per stuk, 3S—48 ct. per Kg., 26 magere varkens 22—40 ct. per Kg., 81 kleine biggen f 715 per stuk, 18 bokken en geiten, 54 paarden. Totaal aanvoer 4618 stuks. Overzicht: De aanvoer van vrijwel alle veesoorten was iets minder. De handel in stieren zette redelijk in, doch later was de markt trager en «lager. Vette koeien van goede soort waren iets vlugger te plaatsen met vaste prijzen, overigens handel stug. Melk- en kalfkoeien handel gedrukt met iets afbrokkelende prijzen. Een enkele beste koe bleef nog prijshoudend. Pinken en velte kalveren handel zeer kalm, de beste soort nuchtere kalveren iets vaster, overi gens, dus voor de lichtere soort, handel traag. De varkensmarkt was ongeveer prijs houdend. Wolvee beste soort iets vasfer, overigens minder. Aan de N.V.C. werden 260 varkens geleverd. Zuivel. Nagelkaas 5—23, Goudakaas 15 —38, Edammerkaas 19—23, aanvoer 2442 Kg. Veilingboter 1.30—1.27, aanvoer 0/3, 5/6, 0/12 vaten. Commissie f 0.81. Bierhand el. Kipeieren: aangevoerd 20.500 Kg.,_nrijs 3—4 ct. per stuk. handels- prijs 50—5714 ct. per g. Eendeieren: aange voerd 300 Kg., prijs 3—31/0 ct. per stuk, han delspas 40—45 ct. per Kg. Pluimvee. 10 Slachthanen f 0.60—1, 75 slachtkippcn f 0.50-1.10, 40 jonge hanen f 0.7o 1.25, 10 jonge duiven f 0.20, p. stuk. vereeniging van Zuivelmaatschappijen - kans 20 plus 8-8.50, 40 plus 16 -16.50. Goudsche kaas 20 plus 8—S.850. 40 SIca 1 I6r)0, Volvet,e kaas 40 plus 21.50— n Bjoodkaas 40 plus 16—16.50, Leidsche kaas S.oO9, Stemming matig.

Schager Courant | 1939 | | pagina 15