Franco wacht zijn tijd af++++ m!2?AROOKT gold TRiüMPH Plan-Westhoff als basis DE WERELD de man r"^mp/a van m -ipa smaak 'N TRIOMF VAN SMAAK 'N KNOOP €RM! Regeeringsp'an ter bestrijding der werkloosheid Een nieuw gebouwen complex voer de P.T.T, Hoera, zij leven noq! H 10 c«. ^l,a9 Postvlucbten op Indië Miaja reeds thans zijn vertrouwensman in Madrid? COMMUNISTISCH VEHZET VEEL HEVIGER, DAN OORSPRONKELIJK GEMELD. Een luchtblokkade Hoewel de Nationale Verdedigings- raad terrein schijnt te winnen op de communisten, is de toestand te Ma drid nog zeer verward. Er wordt nog hevig gevochten en het communisti sche verzet blijkt veel heftiger te zijn en veel meer personen te omvatten, dan eerst werd vermoed. De vraag rijst, waarom Franco geen gebruik maakt van de onderlinge twist der linkschen. Het vermoedelijke ant woord hierop zou een bevestiging vormen van hetgeen wij enkele da gen geleden schreven: Miaja staat in verbinding met franco en de laatste wacht kalm het sein „alles veilig" af, om dan triomfantelijk Ma drid binnen te rukken. Ook Franco heeft belang bij zoo weinig mogelijk bloed vergieten en zal zeker gaarne de schoone stad Madrid voor verde re verwoesting vrijwaren. De reden is tenslotte eenvoudig hij moet zelf betalen wat hij gaat kapotschie- ten. Dat Franco Miaja niet al te boos gezind is, blijkt ook wel uit het! volgende: Een zoon van Miaja, die door de troepen van Franco was krijgsgevangen gemaakt, is op de internationale brug in vrijheid ge steld. Hij zal zich naar Valencia begeven, om zich bij zijn vader te voegen. Hij wordt uitgewisseld tegen Miguel Primo de Rivera, den zoon van den overleden generaal. De toestand te Madrid. Om 3 uur gistermiddag woedde de strijd tegen de communistische elementen het hevigst in de Alcalastraat. Op dezen boule vard zetten de van de oostelijke buitenwij ken komende troepen van den verdedings- raad een aanval in. Het voornaamste cen trum van verzet bleek zich op het onafhan kelijkheidsplein te bevinden. In de straten, die op dit plein uitkomen, kwamen vracht auto's met karabiniërs aan. Van het cen trum der stad uit kon men steeds duidelij ker het geratel der mitrailleurs hooreji- Om zes uur zetten het legercorps, dat in het Oosten opereert en de troepen van den nationalen verdedigingsraad, die in het Westen optreden, de onderdrukking van de weerstandkrachten voort Men hoorde de ont ploffing van enkele granaten en het geknet ter van geweervuur. Een groot aantal com munisten is des avonds teruggeworpen naar den rand van Madrid. Onderwijl wierpen vliegtuigen van den verdedigingsraad vlugschriften uit, waar in tot kalmte werd aangemaand. Berichten uit Burgos geven den indruk dat er een complete oorlog woedt tussehen Miaja en de communisten. De dorpen en hoofdwegen rondom Madrid worden bezet door de com munisten. Een meedoogenlodze strijd woedt waarbij geen genade wordt getoond. De luchtmacht, de artillerie, tanks en granaten worden door beide partijen gebruikt. De straten van Madrid zijn slachtplaatsen en de renbaan is een slagveld. De troepen van den verdedingsraad zijn gebarricadeerd op de Plaza de la Cibeles, waarop de commu nisten verwoede aanvallen doen. Gemeend wordt, dat de overgave van het eerste com munistische legercorps thans ontkend wordt. De uitslag van den strijd is nog on zeker, zegt Burgos. Ook een luchtblokkade? Van betrouwbare .Spaansche zijde wordt verklaard, dat de blokkade door Franco van de oostkust zal worden gevolgd door een luchtblokkade. Inmiddels hebben de Britsche torpedoja gers „Intrepidc" en „Impulsive" order ge kregen, hulp te verlcenen aan het Britsche s.s. „Stangate," dat door een Spaansch oor logsschip is aangehouden en naar Palma wordt opgebracht. Later werd vernomen dat de torpedojager Intrepide het s.s. 'Stangate heeft opgevan gen en de oorlogsbodem het naar Gibraltar begeleidt. Burgos boos op Londen. Men neemt te Burgos Groot Brittannië zijn houding tegenover de blokkade kwa lijk. Men houdt staande, dat de erken ning door Engeland en Frankrijk moet in- 1 CENT VIRGINIA houden een toekenning der oorlogsrechten. Nationalistische kringen geven het voor nemen te kennen koopvaardijschepen die probecren de Spaansche territoriale wate ren binnen te komen te bombardeeren en zoo noodig tot zinken te brengen. In officieele kringen te Londen werd gis teravond in verband met berichten uit Bur gos gemeld, dat de erkenning der reg. van Franco door Groot Brittannië geenszins in houdt, dat oorlogsrechten worden verleend. Het bericht uit Burgos, dat koopvaardij schepen, die binnen de driemijlszone zouden komen, zoo noodig zullen worden verjaagd, heeft te Londen geen officieele bevestiging verkregen. Aan den anderen kant wordt uit eengezet,, dat, indien een schip bui ten de driemijlszone is, de overeen komst van Nyon tegen de piraterij direct in werking zou treden, het geen zou beteekenen, dat Britsche schepen ter bescherming van aldus bedreigde schepen zouden komen. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft dat het Engclsche dreigement met represaillemaatregelen tegen het tot zinken brengen .van, een schip, dat dóór de blokkade heen breekt, wel geen steun .zal vinden in het ^inter nationale recht. Het voorwendsel dat Franco's blokkade niet ^daad werkelijk" kan. zijn, houdt 'geen stéek/want' ha Tiet vertrek van de republikeinsche vloot zijn de zee- strijdkrachten van Franco voldoen de om het republikeinsche kust- deel te blokkceren. Waarom het gaat De blokkade gaat in het bijzonder om de vijf invoerhavens die nog steeds aanvoer krijgen van buiten af en het Republikein sche Spanje van levensmiddelen voorzien. Madrid is op de eerste plaats aangewezen op de levensmiddeleninvoer van Valchcia. Een druk vervoer langs de twee hoofd wegen die Valencia met Madrid verbinden kan men steeds waarnemen, vandaar dat het lot van de hofdstad bezegeld zou zijn. indien deze vitale belangen zouden, ver broken worden. Op de kaart kan men de blokkade linies overzien bij de invoerhavens, verbodsaan* kondigingen die gericht zijn tegen het bin nenvaren der Spaansche havens tussehen zekere punten. Verder geeft de kaart weer de twee uiterste fronten der nationalen n.1. bij Nu- les in het Noorden en bij Adra in het Zuiden. DE KUSTSTROOK VAN HET REPUBLIKEINSCHE SPANJE HOOFDWEGEN NAA. MADRID Eerste Kamer Vooral bestrijding van de werk loosheid in de kleine gemeenten en de groote steden. De behandeling van de begrooting van Sociale Zaken werd gisterochtend om 11 uur voortgezet. De heer De Bruijn (r.k.) stelt den minister verschillende vragen over de werkloosheids bestrijding. Kan dp minister nu mededeclen, wat de regeering van het plan-Westhoff over neemt? De tewerkstelling, eerst leniging van de werkloosheid, zal nu bestrijding van de werkloosheid worden. Hoe zal deze omzet ting plaats hebben? Wordt de tewerkstel ling normaal? Kan de werkweek op -10 uur gesteld worden? Waarom heeft de minister geen uitvoering gegeven aan zijn voorne mens ten aanzien van de kin derbij slagrcge- ling bij de werkverschaffing? Het zijn de grooté gezinnen met geringe inkomsten, die behoefte hebben aan deze regeling. Spr. zegt voorts, dat de omstandigheden nog niet rijp zijn voor bedrijfsraden met ver ordenende bevoegdheid en verdedigt ten slotte de actie voor een „nieuwe gemeen schap". De heer von Bönninghausen (n.s.b.) acht een juiste bedrijfsordening slechts op na- tionaal-socialistischen grondslag mogelijk. Als kern moet de onderneming, niet het be- drijf gezien worden. Indien de regeering voorts niet in staat is het werkloosheids vraagstuk op te lossen, moet zij plaats ma- keil voor Mussert en zijn nationaal-socialis- ten. Spr. somt enkele maatregelen op, o.m. een algemeen verplichten arbeidsdienst De heer Nivard (r.k.) betwijfelt, of de heer Mussert wel bekwaam zal zijn om de werk loosheid op te lossen, daar blijkens publi caties van. den laats ten tijd de heer Mussert zich zelfs onbekwaam heeft getoond de N.S.B. te leiden. De heer Van Vessem (n.s.b.): Waar haalt u dat vandaan? De heer Nivard:. Als u boos wordt, heb ik raak geslagen! Spr. vraagt grootere credieten voor de werkverruiming. Op interrupties van den heer Van Ves sem (n.s.b.) antwoordt spr,: Ik heb toch schik in u! (Gelach.) De minister aan t woord. De minister van Sociale Zaken, de heer Ronime, kan geen duidelijk omlijnd beeld geven van de ordening, zooals die eenmaal zal zijn tot stand gebracht, daar men de reacties van het levend menschenmateriaal te volgen heeft. Wat de werkloosheid be treft, verklaart de minister, dat het on juist is, dat de bestrijding daarvan wordt vertraagd door oneenigheid in het kabinet op dit punt. Verkorting van den arbeidsduur zou een experiment zijn. De kinderbijslagregeling kan voorloopitr nog niet algemeen worden ingevoerd in de werkverschaffing, daar ingevolge het plan- Westhoff de werkverschaffing buiten de sfeer van den zorg zal worden gebracht en in het vrije bedrijf de kinderbijslag niet bestaat. Ten aanzien van het plan-Westhoff ver klaart de minister, dat binnenkort den Staten-Generaal nadere mededeelingen zul len hereiken, gebaseerd op dit plan; deze zullen in hoofdzaak de werkloosheid in de kleinere gemeenten betreffen. Bovendien zullen binnenkort mededeelingen worden gedaan betreffende plannen tot bestrijding van de stedelijke werkloosheid. Wil men de werkloosheid duurzaam be strijden, dan zal men zijn blik snoeten richten op verhooging der productiviteit. Voorshands zal echter de niet op zichzelf doeltreffende uitvoering van groote werken noodzakelijk blijven. Nog deelt spr. mede, dat vervroegde pen- sionneering in de typografie 3 April a.s. van kracht wordt. Dinsdagmiddag zullen de replieken plaats hebben. Lek in ondergrondsche gasleiding Driejarig meisje naar ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen vroeg nam in het heneden- huis Walcherenstraat 29 aan de overzijde van het IJ te Amsterdam de heer des hui zes bij het wakker worden een zware gas- luclit in zijn woning waar. Hij gooide on middellijk aan voor- en achterzijde de ra men open en maakte alarm Medische hulp was spoedig ter plaatse. Van de vier leden van 't gezin, bestaande uit man, vrouw, een 17-jarige zotn en een driejarig dochter tje, vertoonde alleen liet meisje verschijn selen van gasvergiftiging. Het kind is ter observatie naar het Binnengasthuis over gebracht. Bij onderzoek bleek, dat in de onder grondsche gasleiding een lek was ontstaan waardoor het ontsnappende gas de woning is binnengestroomd. Door het tijdig ontwa ken van den man is een groot ongeluk voor komen; BINNENKORT IN DE STATEN-GE NERAAL. Minister Ronime heeft in de Eer ste Kamer medegedeeld, dat de door een commissie uitgewerkte plannen gebaseerd op het plan-Westhoff, benevens een plan ter bestrijding van de stedelijke werkloosheid, spoe dig ter kennis van de Staten-Gene raal zullen worden gebracht. Sociale Zaken en een deel van Waterstaat *gaan verhuizen. Aan verscheidene ministeries en bij het hoofdbestuur der P.T.T. in Den Haag be staat. reeds eenigen tijd gebrek aan ruim te. Nadat eenige plannen voor uitbreiding en verplaatsing niet doelmatig waren ge bleken is men thans tot een oplossing geko men. Het hoofdbestuur van de P.T.T., tlians gevestigd in de beide gebou wen de Kortenaerkade, krijgt eer lang 1n nieuw gebouwencomplex aan het einde van de Laan van Meerder-* voort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P.T.T. worden samengetrokken, omdat het nieuwe ,'cbouw geheel volgens de laatste eischen /.al worden ingericht. De oude gebouwen aan de Kortenaerkade ;ouien dus vrij. Hierin kunnen verschillen de diensten van de ministeries worden on dergebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de situ atie zoo worden, dat het departement van sociale zaken aan de Kortenaerkade een plaats zal krijgen. De crisisdiensten van oeconomische zaken worden dan in het hoofdgebouw aan het Bezuidenhout ge bracht. De technische diensten van het departe ment van waterstaat, nu aan. het Binnen hof gevestigd, zouden eveneens verplaatst worden naar de Kortenaerkade. Het depar tement van binnenlandsche zaken zal dan waarschijnlijk met de vrijkomende ruimten aan hei Binnenhof worden uitgebreid. Niet ale menschen op 22 Febr. 1902 geboren, zijn overleden. De astroloog, die beweerd heeft dat nie mand van de op 22 Februari 1902 geborenen meer in leven was, is nu echt een van die profeten, die brood eten.' We ontvingen enkele brieven, waaruit het tegendeel bleek. Gelukkig! De heer A. Hooij te Winkel, op 22 Februari 1902 geboren, heeft natuurlijk ook veel ple zier om het bericht gehad en schrijft:, „Het spijt mij voor den vooraanstaand astroloog, welke meende te moeten be weren, dat er niet één mensch op de ge- heele wereld meer in leven is, geboren op 22 Februari 1902, maar ik heb nooit anders geweten, dan dat ik op dien da tum ben geboren en volgens mijn vrouw die het nu toch even met zekerheid wil de weten en daarom ons familieregister raadpleegde, ben ik in al die jaren nog geen keer dood gegaan, althans die blad zijde is nog oningevuld. Mocht het zijn dat ik volgens dezen ge leerde er toch eigenlijk niet meer behoor de te zijn, verzoek ik u beleefd deze me- dedceling strikt geheim te houden (men kan nooit weten). Is dit niet 't geval, dan mag hij me desnoods voor een dub- betje wel eens komen bezichtigen." Elspeet met vluchtelingenkamp accoord Gistermiddag is de gemeenteraad van Er- melo onder voorzitterschap van burgemees ter H. M. Martens in spoedvergadering bij eengekomen, ter bespreking van het voor stel tot vestiging van een centraal vluchte lingenkamp aan den Grintweg Elspeet Uddel. De raad ging, toen het voorstel aan de orde kwam, in geheime zitting. Na herope ning werd de voordracht zonder discussie in stemming gebracht, en met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Het punt in de voordracht, dat het Rijk f 10 per jaar en per h.a. aan de gemeente zou moeten betalen, werd gewijzigd in f 20 per jaar en per ha. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsohe Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatu reerd van 6 Maart t.m. 11 Maart 1939, zal bedragen f2.per 100 kg. voor groene erw ten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardminster van kwa liteitsklasse C en f 1.50 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor vcldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f2.— per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 10 Maart 1939. (Adv.) Voor U het, in het vuur van den arbeid, vergeet: vóór win kelsluiting nog even een versch pakje GOLD STAR Shag koopen. Want een avond zon der Gold Star Shag is een ver loren avond! 'n Extra Tractatie: GoldStar de Luxe, 12 ct. Vertrek van Aankomst te jsingap. 10 MrtjBand. 10 Mrt. |Basra 10 Mrt. |jodhp. 10 Mrt. |Jodhp- 10 Mrt.\BaKdad 10 Mrt (toenreis) j^pels 10 Mrt. Aler. 10 Mrt. fteru"re?s) |Mcdan 10 Mrt.|Rang. 10 Mrt. Uil (heenreis) Nandoe (heenreis) weinig woorden Astronomische cijfers voor Britsche luchtbe scherming. Het komende beilasting- jaar zullen de maatregelen tot bescher-» ining tegen aanvallen uit de lucht meer dan 42 millioen pond sterling kosten. Hiervan wordt 37 millioen gedekt door de defensie-leening, derhalve komt onge veer vijf millioen ten laste van de schat kist, een millioen meer dan het vorige- jaar. De grootste, uitgave is voor mate riaal, nl. 30 millioen, 25 millioen meer dan het vorige jaar. Nieuwe daad van het Vaticaan. Het blad „Vradini" bericht, dat voor het eerst het Vaticaan het eucumenisch patriarchaat van Constantinopel de verkiezing vani een nieuwen Paus heeft medegedeeld, Dit is niet een zuivere beleefdheidsfrase, hierdoor werd het normaal contact, tus sehen twee groote kei ken van de Chris tenheid hersteld. De verdediging van Kaapstad. Onlangs hebben de Zuid-Afrikaansche minister van defensie, Pirow, en de chef van den generalen staf, van Rijnevèld, met een aantal officieren een bezoek gebracht aan Robben eiland, dat uim 15 kilometer van Kaapstad is gelegen. Zii hebben daar de plaatsen geïnspecteerd, waar nieuwe bat terijen zullen worden aangebracht. Deze batterijen zullen deci uitmanen van het ontworpen kustverdeoigingsstebel. dat on geveer een millioen pond sterling zal kosten. Duitschland heeft geen Poolhonger. Duitscliland zal geen aanspraak doen gelden op liet Zuidpoolgebied, voor kapi tein Ritschel* zal zijn teruggekeerd en zijn rapporten zal hebben overhandigd. Intusschen heeft de Noorsclie minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat het nieuwe land reeds lang door een Noor is ontdekt en in kaart gebracht. Roosevelt heeft 150 millioen noodig. Pre* sident Roosevelt zal de volgende week een boodschap aan het congres zenden ter aanbeveling van het goedkeuren van nieuwe credieten voor werkloozensteun tijdens het begrootingsjaar, dat thans loopt. Waarschijnlijk zal de president een bedrag van 150 millioen dollar vragen. Benzine uit steenkool. Te Bedlay bij Glasgow is een fabriek opgericht voor het doen van onderzoekingen naar syn thetische benzine uit steenkool. Het gaat hier, volgens de N. R. Ct., om een nieuw Engelscli procédé, dat is uitgevonden door professor Fischer, een Duitsch scheikun dige. De fabriek heeft een productie van 1000 liter per dag. Naar verluidt zou de ze synthetische benzine van zoodanige kwaliteit zijn, dat zij ook voor vliegtuig motoren kan worden gebezigd. Een jaar geleden nam Hitier Oostenrijk. Een jaar geleden vond de Anschluss plaats. Er zijn driedaagsche plechtighe den ter herdenking. Gouwleider Bürckel heeft daarbij de leiding. Herriot naar de Ver. Staten? De ambas sade der Vereenigde Staten deelt mede, dat de ambassadeur aan Hermot een schrijven heeft overhandigd van Laguar- dia, die hem daarin uitnoodigt een confe rentie van burgemeesters bij te wonen, welke te New York bijeen zal zijn van 15 tot. 17 Mei. Deze uitnoodiging is tot Herriot gericht als tot den „Doyen der Burgemeesters in de gehecle wereld".

Schager Courant | 1939 | | pagina 2