Dr. E. Hoekstra's iUITENLANDSCH. I» 1 VERZICHT Simplex rijwielen - veilig rijden - 4650 De Duitsche uitvoer en het Zaterdag 11 Maart 1939 Tweede Mad Economische beschouwing Vier-jarenplan Als Uw kind hoest... KENT U Bloedzuiverende Gezondheidspillen Ingezonden hoe de export in het gedrang is geraakt. de tijd dringt! hit- jjjr in strijd met de wetten der economie. Men kan niet zeggen, dat de rede, die we deze week van dr. Göbbels te hooren kregen, getuigde van groot optimisme. Niettegenstaande de ontkenning van de in het bui tenland af en toe verkondigde op vatting, dat Duitschland zou zitten te midden van de hevigste economi sche crisis, Welke het ooft heeft ge kend, putte de minister van propa ganda zich uit in pogingen om de moeilijkheden, waarmee de Duitsche regeering te worstelen had, in een duidelijk daglicht te stellen. Göbbels' geheele toespraak was een vari atie op de waarschuwing, welke de Fiihrer onlangs tot zijn volk richtte en die werd neergelegd in drie woorden: „Exporteer of gterf". Dat sterven is natuurlijk te nemen met een korreltje zout. Gelukt het niet, den Duitschen export op te voeren, dan zal het Duitsche volk daardoor niet van den aard bodem verdwijnen. Wel echter zal dit met zich mee brengen het bankroet van het te genwoordige Duitsche economische systeem dat zijn praetische verwezenlijking vindt in het vier-jaren-plan. Dit vier-jaren-plan is het program van leen reusachtig opgezette poging om Duitsck land, dat betrekkelijk weinig grondstoffen bezit, in dit opzicht toch onafhankelijk te maken van het buitenland. Door middel van de chemie moet hier de mensch ver richten, wat elders door de natuur is ge schied of nog geschiedt en het doel ervan daarover is men liet thans wel eens is het Derde Rijk onkwetsbaar te maken in tijden van oorlog. Immers, men houdt er rekening mee, dat dan do toevoer van allerlei goede ren weer zou' worden afgesneden, gelijk in iden grooten oorlog het geval is geweest. Men kan veilig „zeggen, dat ten aanzien van dit enorme vier-jaren-plan de Duitsche regeering een va-banque-spel is begonnen. Van wat men in het binnenland door be sparingen heeft kunnen vrijmaken is de oorlogsuitrusting buiten beschouwing gela ten het overgroote deel geïnvesteerd in de kolossale industrie, die de verwezenlij king vormt van dit plan. En het is duide lijk, dat het tegenwoordige Duitsche bewind valt en staat met het groote werk, dat het is begonnen en dat het onmogelijk ton hal ve kan onderbreken. De aangewende kapi talen zijn dan onherroepelijk verloren en het Duitsche volk zal op dat oogenblik er varen, dat het ontdaan van ieder bezit, to taal berooid in de wereld staat. Hierop zullen de woorden „exporteer of sterf" wel de overduidelijke zinspeling zijn geweest. ■Want het is slechts de export, die het plan, <3at dreigt te mislukken, vermag te redden Immers, tegenover export staat import. En die import is voor Duitschland onontbeer lijk, zoolang de kroon niet is gezet op het eenmaal begonnen werk. Vooralsnog kan het land de noodzakelijke grondstoffen nog niet missen. Eenerzijds gaat de bestaande industrie door, die bet volk voorziet van gebruiks- en verbruiksartikelen en die, ge lijk voorheen, daarvoor grondstoffen moet betrekken, welke in Duitschland niet voor komen en daar nog niet worden geprodu ceerd. Anderzijds treedt het vier-jaren-plan In-uitvoering op als Jtooper en vergroot de behoefte op enorme wijze. Ten slotte blij ven nog de voedingsmiddelen, die ten deele loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop «,'s-Werelds beste Hoestsiroop tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon OQ cL, 1LB0. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbar ook weer moeten worden geïmporteerd. Wel is ten aanzien van deze laatste tot het uiterste bezuinigd, zoodat inderdaad mag worden gesproken van een tekort en de Duitsche consument zich de buikriem al lengs wat vaster heeft moeten aansnoeren, geheel afsnijden kunnen de bewindhebbers den aanvoer van levensmiddelen niet. Zoo blijft dus noodig import. Import, die slechts kan worden betaald niet export. Duitschland móet exporteeren, wil het grootsche ondernemen niet stranden. Nu is er niet de minste twijfel aan of de Duitsche producent wil zeerg aarne expor teeren. Uitvoer beteekent vergrooting van af zetgebied en van omzet. Het streven van icderen fabrikant is er op gericht en het zal zeker niet aan hem liggen, wanneer het hem niet gelukt. Trouwens, men krijgt ook ernstig den indruk, dat de Duitsche export industrie ijverige pogingen doet om Hitiers opdracht te volvoeren. Toch lukt het niet. Daarvoor moet een machtige oorzaak zijn en men vraagt zich af, waar deze te vin den is. Dat de schuld uitsluitend en alleen aan het buitenland zou liggen, gelijk men 't in Duitschland zoo dikwijls laat voorkomen,is niet waarschijnlijk. Men zou er zich echter niet buitengewoon over behoeven te verwon deren indien 't buitenland den Duitschen in voer belemmerde, daar van Duitschland geen compensatie voor vermeerderden ex port in den vorm van een ruimeren im port te verwachten is. Integendeel, door zijn autarkische handelspolitiek vermindert het Derde Rijk het verbruik van buiten- landsche producten aanzienlijk. Evenwel de handelsbelemmeringen in het buitenland zijn den laatsfen tijd niet noe menswaard toegenomen. Wanneer we dan echter vaststellen, dat desniettemin de Duitsche export toch is verminderd, dan moeten er andere factoren zijn, die zich doen gelden. En wel factoren, die naar alle waarschijnlijkheid in Duitschland wor den aangetroffen.. We zullen ons wel niet vergis sen, wanneer we aannemen, dat het het vier-jaren-plan zelf is, dat den export drukt. Een mensch kan zijn arbeidskracht slechts éénmaal aan wenden. De Duitscher kan worden gezet aan de verwezenlijking van liet grootsche project, dat de regce- ring zich heeft voorgenomen tot uitvoering te brengen óf hij kan werken voor export. Beide dingen tegelijker tijd te doen moet leiden tot moeilijkheden. En de exportindus trie zal meer naar den achtergrond worden gedrongen, naarmate het vier-jaren-plan meer alle beschikbare werkkrachten voor zich opeischt .Dit laatste nu is ontegenzeg gelijk het geval en het resultaat daarvan schijnt meer en meer te worden, dat het daardoor de eigen verwezenlijking in den weg staat. Ten einde de zaak te redden, is het Duit sche volk opgevoerd tot topprestaties, zon der dat daardoor blijkbaar het gewenschte. resultaat is bereikt. De pessimistische klan ken van Göbbels laten te dien aanzien nau welijks ruimte voor twijfel. En het zou kunnen zijn, dat dit pessimisme mede zijn oorzaak vindt in de gedachte, dat toppres taties nimmer zonder onderbreking kun nen worden gehandhaafd. Te eeniger tijd moet een inzinking komen. En wat dan? Een vertraagde uitvoering van het vier- jaren-plan heelt ten slotte ook haar scha duwzijden. Niet alleen beteekent dit een prijsgeven van de gedachte eener spoedig verkregen onafhankelijkheid in oorlogstijd, daarnaast brengt zoo iets met zich mee, dat het oogenblik, waarop het Duitsche volk de vruchten begint te plukken van zijn enorme ki-achtsinspanning naar een verdere toe komst wordt verlegd. Zal het daarvoor het noodige geduld blijken te bezitten? Men heeft te doen met menschen, die wel willen werken, maar die het daardoor be ter hopen te krijgen in de wereld. Ieder volk zal zich een tijdlang schikken, zal een tijdlang bouwen op de beloften zijner re geerders. Tenslotte begint de ontevreden heid te komen. We meenen wel eens te moe ten aannemen, dat het daarmee reeds erger gesteld is, dan de Duitsche regeering graag wil laten voorkomen. En iedere economie heeft ten slotte rekening te houden met het feit, dat ze te maken heeft met levende men schen, vol veranderlijke wenschen en ge voelens. Dus: de tijd dringt! Zoo de opgave- der Duitsche regeering geen hopelooze mag blijken te zijn, £ger moeilijk is ze zeker. We zullen moeten afwachten, hoe ze haar taak volbrengt. Ze zal er mee vallen of staan. Uoelêol K. N. V. B. Vierde klasse B. K.V.V. zal haar kampioenschap in Hoorn door Sporters niet laten bezoedelen. Bergen ontvangt E.V.C. aan wie ze de punten o.i. zal moeten meegeven. Verder C.S.V.An- dijk en I.V.V.Monnikendam. N. H. V. B. Eerste klasse A. Vrone -bezoekt Oudorp (10 uur) hetgeen een zwaar uitje is, want Oudorp wist op datzelfde eigen veld Zondag haast O.F.C. de voet dwars te zetten. Voor de leiders zijn uitgeschreven: Alcmaria 4Alkmaar en O.F.C.Zaandijk 2. Tweede klasse B. Alcmaria 5 heeft nog slechts een over winning noodig op Akersloot om kampioen te zijn. Dat was het resultaat n.1. van de 60 zege op haar concurrent Ursem. D.T.S. 2, dat Zondag ietwat teleurstelde door te gen Akersloot gelijk te spelen, moet thans naar Alkmaar 2 (10 uur). Tweede klasse F. Oudendijk is kampioen geworden. Hem heeft dus haar jacht niet beloond gezien. De vraag is nu hoe de Hem-spelers over het slot van de competitie denken. Zij ko men n.1. naar Schagen 2 (2 uur) en zon der een antwoord op deze vraag is eep voorspelling niet wel uit te spreken. V.C. L. ontvangt N. Niedorp 2 (2 uur). Die ont vangst zal o.i. „warm" zijn en we geven N. Niedorp 2 dan ook niet zoo heel veel kans. Tenslotte Strandv. 2Sporters 2. Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of f 1.56 per doos met gebruiksaanw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Bij de aansporing tot particuliere voorraad- vorming, uitgaande van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, wordt onder meerdere artikelen ook het artikel koffie genoemd. Weet U dat alle SABINA-koffie verpakt is in een dunne metalen zak en dat SABINA- koffie in metaalverpakking even houdbaar is als in blik? Weet U dat U SABINA-kof fie in metaalverpakking zóó in Uw provisie kast kunt neerleggen en ze door deze ver pakking absoluut beschermd is tegen vocht, vreemde geuren, e. d. Weet U dat alleen SABINA-koffie in metaalverpakking zeer langen tijd kraakversch blijft en niets van haar heerlijke geur en krachtig aroma ver liest? Overtuigt U door nog deze week SA BINA-koffie te koopen, èn om de hoogfijne kwaliteit, èn om de groote voordeden der beschermende metaalverpakking. SABINA- koffie, uitsluitend verkrijgbaar in metaal verpakking, in prijzen van 45 - 37 - 32 - 25 en 20 cent per halfpondspak. Derde klasse D. Dirkshorn heeft Zondag best geboerd. Niet alleen klopte zij zelf, conform haar gewoon te op eigen veld, Koedijk 2 met 8—2, Bergen 2 en Mevo 2 struikelden beiden! Thans moet Dirkshorn naar Oudorp 2. Bij een zege is zij kampioen. De kansen zijn te fraai voor D., dan dat zij zou mogen fa len 10 uur). Bijzonder in D.'s lijn is de wedstrijd Mevo 2Bergen 2 (10 uur) waai de beide concurrenten elkaar noodzake lijkerwijs verlies moeten toebrengen. Koe dijk 2 ontvangt Alkmaar 3 (2 uur) terwijl Vrone 2 bij D.T.S. 3 op bezoek gaat (10 uur). De punten blijven o.i. in Oudkarspel. De stand luidt hier: Dirkshorn 1 14 11 1 2 83—17 23 M.E.V.O. 2 11 6 2 3 37—30 14 Bergen 2 12 6 2 4 5545 li Schoorl 2 12 5 1 6 3543 11 D.T.S. 3 9 5 0 4 29—26 10 Vrone 2 13 4 1 8 50-tfl 9 Alkmaar 3 12 4 0 8 2659 8 Koedijk 2 9 3 0 6 23-46 6 Oudorp 2 8 2 1 5 18-29 5 Derde klasse E. Flevo speelde Zondag niet. Nu moet ze naar Hoogkarspel 2, de hekkensluiter, waar van de W. Meerbewoners kunnen winnen. Derde klasse F. Aartswoud overtrof door haar gelijk spel tegen Horna ieders verwachtingen. Zou zij tegen Hollandia 5 ook niet voor een goed resultaat kunnen zorgen? (11 uur). Vierde klasse D. Bergen 3 krijgt een lastige visite af te leggen bij Alk. Boys 5 (10 uur) Niettemin geven we haar goede kans. N. Niedorp 3 moet naar Akersloot 2 (2 uur) Deze kam- pioenscandidaat mag in het geheel niet fa len. Vierde klasse E. Van V.C.L. 2 zijn we goed werk gewend. We hebben dan ook goede hoop dat ze het bezoek aan Sijbekarspel 2 (1.30) tot een suc cesvol einde brengt. Adspiranten. Aan Bergen A brengen we nog ons com pliment voor de fraaie verovering van het kampioenschap door Alk. Boys A met niet minder dan 30 te slaan. Uitgeschreven staat voor afd. K.: Alcmaria AD.T.S. A II nederland als inzet voor eue.o- i peesche politiek. het gevaar schijnt reeds afgewend. duitsch land meer en meer ge-isoleerd. spanje voorloopig slechts een herstellende zieke. Nederland heeft de laatste dagen het twij felachtige genoegen gehad meer of minder in het centrum te hebben gestaan van de internationale politieke belangstelling. liet was eerst het Fransche Journal des Débats, dat verscheen met de mededeeling, dat Hitier en Mussolini zouden zijn overeenge komen om na verloop van eenigen lijd Europa weer in opschudding te brengen en dat Duitschland bij die gelegenheid zou overgaan tot de bezetting van Nederland. Deze publicatie verdiende bijzondere aan dacht, doordat juist tezelfdcr tijd een débat plaats vond in het Engelsche Lager Iluis, waarin werd gevraagd, wat Groot-Brittan- nië zou doen, indien het kwam tot een overrompeling van Nederland door Duitsch land. De onthulling van het. Journal des Dé- bats, die zonder twijfel interessant genoeg is, heeft één zwak punt. De termijn name lijk, waarop de bezetting van Nederland zou plaats hebben is verloopen. Im mers, ze stond op het program voor om streeks 5 Maart. We herinneren er overi gens aan, dat ongeveer 2 maanden geleden soortgelijke geruchten de ronde deden het 5V&S ten tijde jan de bekende kogel gaatjeshistorie en dat door de Neder- landschc defensie toen de noodige maatre gelen reeds zouden zijn genomen. Nu zal men dikwijls zien. dat onderne mingen als de hier vermelde, van het pro gram worden afgevoerd, zoodra ze gemeen goed zijn geworden en vooiioopig gelooven we dan ook niet, dat we in dit opzicht veel to vreezen hebben Daarenboven ligt Duitschland te worstelen met zijn economi sche moeilijkheden, terwijl de toenemende bewapening der groote democratische mo gendheden de auloritairen wel voorzichtig zal maken. Bedenken we voorts, dat het buitengesloten mag worden geacht, dat zelfs het Duitsche leger Nederland zoo snel onder den voet zou kunnen loopen. dat het aan tijd ontbreekt om hulptroepen van el ders aan te voeren, terwijl Nederland de beste dekking voor de onbeschermde Duit sche Westgrens vormt, welke het land zich kan denken, dan zijn we zoo vrij voors hands te betwijfelen of de berichten van het Fransche blad steekhoudend zijn. Bovendien kan men de indertijd door Hitlcr afgelegde verklaring, onze neutrali teit te zullen eerbiedigen, niet zoo maar passeeren. Behoudens enkele economische strubbelingen, leven wij met Duitschland in een vriendschappelijke verhouding en is er geen enkele grond om veel beteekenis te hechten aan het alarm van het Fransche blad. Duitschland ziet zich overigens allengs meer geïsoleerd. Alleen de verhouding met Italië blijft een zekere mate van hechtheid vertoonen. Het opvallende daarbij is, dat er vroeger met man en macht aan de iso latie van Duitschland werd gewerkt. Er werden verbonden gesloten, er werd overal over geschreven en gesproken, en het uit eindelijk gevolg scheen te zullen zijn, dat de ijzeren keten die door Frankrijk om Duitschland was gelegd, gemakkelijk werd doorbroken in Oostenrijk en Tsjecho-Slo- wakije. Dat kwam vermoedelijk, omdat de wereld zich te weinig bewust was geweest van de werkelijke dreiging, die van Duitschland uitging. Na het verdrag van München, dat aan Hitier den weg scheen te openen tot nieuwe overwinningen, had plotseling een wonderlijke om mekeer plaats. Gesproken over een isoleeren van Duitschland is er niet of nauwelijks meer. Maar het feit voltrok zich. De Poolsch-Hongaarsche wenschen, uit gaande naar een gemeenschappelijke grens, gingen niet in vervulling, maar Polen her nieuwde zijn betrekkingen tot Frankrijk, het sloot een verbond met Rusland en, naarmate het zich zoodoende veiliger ge voelde, gaf het meer en meer uiting aan zijn afkeer van de Duitsche politiek, die, in haar streven naar een Groot-Ukraïne, Polens beslaan bedreigde. Deze zelfde po litiek bracht Roemenië en Polen hijeen, terwijl zelfs het zwaar getroffen en be snoeide Tjecho-Slowakije zich tegen den machtigen buurman begint te verzetten, waar deze getrouw aan zijn devies „ver deel en heersch", opnieuw tweespalt trachi te zaaien, door de Slowaken aan te moedi gen zich te verzetten tegen een overheer sching der Tsjechen. Rusland en Roemenie schijnen hun "twistappel Bessarabië te ver geten en de Balkanlanden wenschen, onder het motto: „De Balkan voor de Balkan volkeren", iedere buitenlandsche invloed en dus ook de Duitsche buiten te sluiten. In het Westen wordt de band tu^schen waar de Langedijkers een zekere nederlaag tegemoet gaan (12 uur). Afd. L: Mevo AKoedijk A (12 uur); Afd. M.: N. Niedorp BAlk. Boys C; D.T. S. BAlcmaria E. Afd. N.: M.F.C. A—N. Niedorp A (12.15) Afd. O: V.C.L. A—W. Frisia B (12.30). Mijnheer de Redacteur, Nogmaals verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. In een ingezonden stuk, dat op Zaterdag 25 Febr. j.1. geplaatst werd, kwam ik. op tegen een bewering van den heer J. P. Schei-- merhorn, als zouden de arbleiders in An na Paulowna zelfs tegen hooge belooning niet zijn te bewegen, de boeren behulpzaam te zijn bij het hooien. Hoewel ik schrijver beleefd verzocht mij man en paard te noemen, liet hij dit tot op dit oogenblik na. Ik acht het dan ook wel nuttig de juiste toedracht van do zaak nog even toe te lichten. Schermerhorn vroeg inderdaad eenige ar beiders hem te helpen, maar geen arbeiders, die vrij waren, maar menschen, die een ge heele week hadden gewerkt en voor hun vrijen Zaterdagmiddag werden verzocht te helpen hooien. Dit strekt hen tot eer. Men voert geen strijd voor een vrijen Zaterdag middag, om, als deze veroverd is, hij een anderen werkgever te gaan werken. Toen Schermerborn over dit geval sprak met an dere arbeiders, die geen vrijen middag had den, boden dezen hem aan te helpen. Het antwoord was: „Jullie kunt allen naar de verdloopen! Ik zal het morgen zelf wel doen. Hieruit, blijkt dus duidelijk dat alles van A tot Z onwaar was en hooien op Zondag eigen vrije wil. Ik ben nog altijd van mee ning, dat elke werkgever, die een redelijk loon wil geven, en niet al te slecht bekend staat, ook in den korten tijd dat het druk is, in den Polder, personeel kan krijgen. Hiermede meen ik deze zaak tot zijn ware proporties te hebben teruggebracht, en hoop dat als Sch. weer eens behoefte gevoelt zijn gemoed te luchten, hij een anderen vorm zal kiezen als deze keer. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank, P. J. DEKKER, Molenvaart 38, Anna Paulowna,- Frankrijk en Engeland met den dag hech ter en hun bewapening heeft een omvang aangenomen, die de autoritairen zoodanig imponeert, dat zij er een „bedreiging" in zien. Deze kracht eenerzijds en anderzijds de handelsaccoordcn, welke ze in de Cen traal- en Oost-Europccsche staten tegenover de Duitsche stellen, maken dat deze lan den zich hoe langer hoe zekerder beginnen te gevoelen en zich allengs vrijer durven gedragen tegenover het machtige Duitsch land, waarvoor ze zich kort geleden nog meenden te moeten bukken. Zoo neemt de kring rondom het derde Rijk weer toe in macht en kracht. De vrede van München schijnt het hoogtepunt te zijn geweest van het Hitleriaansche Duitschland dat overigens meer en meer den terugslag begint te ondervinden van de enorme krachtsinspanning voortspruitend uit het 4-jaren-plan, dat dreigt vast te loopen. Evenals de export, neemt de productie van landbouwproducten meer en meer af en wat aanstonds het gevolg zal zijn van Hit- Iers politiek vermag geen mensch te voor spellen. Intusschen zit Göring op het oogenblik in Italië. Naar het heet omdat bij vacantie noodig had. Voor iemand, die belast is met de leiding van een zoo gigantisch project als het 4-jaren-plan, is dit zoo verwonderlijk niet. Intusschen zal hij daarnaast wel trachten zijn tijd nuttig te besteden door besprekingen te voeren met de Italiaansche regeeringsmannen, met als doel versterking van de aspolitiek, die waarlijk wel eenig nieuw leven noodig heeft. Wellicht dat Franco er druk ter sprake komt. Het ziet er echter hoe langer hoe meer naar uit, dat deze verstandig genoeg zal blijken om in de eerste plaats te den ton aan Spanje en .eerst daarna aan het liriang van eenige vreemde staat, onverschil lig of die, Italië, Frankrijk, Duitschland of Engeland heet. Trouwens, hoe zou hij anders kunnen? Spanje zal voorloopig zijn een herstellen de zieke, die, zwak en uitgeput, alleen kan denken aan zich zelf en aan eigen beter schap.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5