T DRUKKERS Afscheid Pastoor van der Egid Een boerenwoning Halte Oudesluis blijft gesloten „Geen tegenstand aan de Duitsche troepen" De nieuwe Duitsche staat „Tsjechei" Melichar Zaaimachine -met Karwijbak Woensdag 15 Maart 1939 Vierde blad -- 7"r„r'i-v DE KRANIGE KAMPIOENSPLOEG VAN DIRKSHORN. Staande van links naar rechts: Jb. v. d. Molen, C. Schuit, D. van Teulingen, Jb. Manneveld, D. Jb. Manneveld. Daarvoor (van L naar r.): Joh. v. d. Molen, Jb. de Goede, D. Slik, J. v. d. Molen, T. v. d. Molen, D. Doorn. W1ER1NGEN Verhuring Polder Waard-Nieuw- land. Gisteravond had in hotel De Haan van Üen heer M. Engel, verhuring plaats van rpoldèr Waard-Nieuwland. Aangeboden werden de volgende percee- ïen i No. 1. Dijk van paal 12 tot 16: J. Mulder Nz. f40.—. No.2. Dijk van paal 16 tot 20: J. Mulder Nz. f40.— No. 3. Dijk van paal 20 tot 24: opgehou den f 41. Deze drie perceelen in combinatie: J. Mul- ider Nz. f121. No. 4. Westkade: C. Lont Dz. f110. No. 5. Middenkade van de steiger tot de (kaap: M. Heijblok f50.— No. 6. Kaap weg en strook kleine kade: JS. Metselaar f 10. No. 7. Weg 't Oostdeel van de brug naar !D. Lont, opgehouden fl. No. 8. Van den hoek van D, Lont naar jden Kaapweg: W. Jansen f 1. Op deze perceelen 7 en 8, kwam in com binatie geen bod. No. 9. Van den Kaapweg naar den hoek (bij de Wed. Mulder: N. Tijsen f4. No. 10. Van de Burge tot den Steiger: N. Tijsen f 1. In combinatie werden deze twee percee len niet verhoogd. Visscherij. Van Dijkpaal 1 tot 48: J. Ta- [kes fl.Haventje: J. Takes fl. Het jachtrecht werd opgehouden op f 12.—. y 'ANNA PAULOWNA De feestelijk versierde „Vlas- en Korenbeurs" was gisteravond eigen lijk te klein om allen te kunnen be vatten, die afscheid kwamen nemen van Pastoor Van der Eem. Ook in de zijgangen en tot aan den achter wand stonden velen, die geen zit plaats meer hadden kunnen be machtigen. Wel een bewijs, welk een groote plaats Pastoor Van der Eem in de harten van z'n parochianen inneemt. De heer W. Komen opent. Nadat allen, bij de binnenkomst van den pastoor, hem staande een welkomstlied had den toegezongen, sprak de heer W. Komen: Met gemengde gevoelens heeft uw paro chie kennis genomen van uw benoeming tot pastoor te Vogelenzang. Onze vreugde, dat gij benoemd werd in een der hevoorrecht- ste parochies van ons bisdom, ging immers gepaard met teleurstelling en spijt omdat .Wij u zouden moeten missen. Acht jaar hebt ge onvermoeid uw krach ten gegeven, op onvolprezen wijze uw zen ding vervuld. Vooral voor de jeugd had ge groote aandacht en daardoor hebt ge de taak der oudei-s zeer-verlicht. Bij de viering van uw zilveren Priester feest hebben we uiting gegeven aan de vreugdevolle dankbaarheid, die ons hart vervulde. Met met het oog op de vele spre kers, die nog zullen volgen, behoef ik dus nu wel niet in herhaling te treden. We zijn u'dankbar voor uw toegewijdheid en hopen dat God u de kracht en genade moge schen ken om in uw nieuwe parochie op dezelfde Svijze werkzaam te kunnen zijn, Rede A. v. d. Berg. De heer A. v. d. Berg spr^k na mens de parochie: Als ge op uw preekstoel staat, zegt ge altijd, of de kerk vol is of niet: „Beminde geloo- vigen." Nu de zaal zóó vol is, mag ik ine zeker wel namens allen tot u richten met „Beminde Pastoor." Spr. herinnerde er dan aan, dat Pas toor Van der Eem hier juist een neergaan- den tijd .doormaakte. Het ideaal van z'n voorganger, een nieuwe kerk, moest hij daarom opgeven. Maar veel is er in en om het oude kerkgebouw onder zijn leiding en stuwkracht verbeterd. Ook het werk onder de jeugd, waarvan hij de behoeften zoo goed aanvoelde, prees spr. en feliciteerde hem en de parochie, dat hij de jongeren zoo goed wist te binden. Vergaderde kerk- of armbestuur, meestal droge vergaderingen natuurlijk, zoo ver volgde spr., dan maakte pastoor eens een praatje met den een of ander, vertelde, om wat afleiding te brengen, van dit of van dat, maar„of 't alles waar was liet spr. onder groote hilariteit van alle aanwezigen, ook van den pastoor zelf, vol gen. En zelf ook even doorslaande ging spr. verder: We hebben gehoord, dat u nu in Vogelenzang een groote „erfenis" krijgt te «eheereni Een tuin bij de pastorie van drie bunder, een moestuin van een halve bunder en het wijwatervat moet zoo groot zijn, dat de kos ter er met een roeibootje iy rondvaart! De pastorie is natuurlijk naar verhouding. Om u op de meest practische wijze in staat te stellen een aandenken van ons in dat groote huis te plaatsen bieden wij u een en veloppe met inhoud aan en fcliciteeren u nogmaals met uw benoeming. Vele sprekers, zang, enz. Ook de sprekers die volgden, vertegen woordigend de vele vereenigingen, waarvan Z.Eerw., óf de geestelijke adviseur óf de daadwerkelijke leider was, boden bij hun ge- lukwenschen en dank veelal een cadeau in den vorm van een bedrag in couvert aan. Achtereenvolgens spraken: de heer Jon ker, als oudste lid van het Armbestuur; mej. Van Zanten, prefecte van de Meisjescongre gatie; de heer Kroon, prefect der Jongelin- der R.K. Boerenleenbank; de heer Winnubst voor de Hanze; de heer J. C. Prins voor den L.T.B.; de heer W. Alkemade voor den R.K. Volksbond en de Damclub; de heer Strooper voor St. Deus Docht, Nadat het mannenkoor „Ave Ve- rum" van F. Koenen en „Haec Dies" van A. Giesen had gezongen, herin nerde de heer Neuvel er op humo ristische "wijze aan, dat de pastoor was: timmerman, smicl, metselaar, schilder, electriciën, radiomonteur maar „ook kon melken!" (Toen ie- te, dat hij zoo vroeg z'n bed uit mand bij een vroegen dienst opmerk- moest, zei pastoor: „Man, schei uit, ik heb eerst nog drie koeien ge molken?") De secr. van het huldigingscomité, 'de heer Fl. Dudock, deelde mede, dat Burge meester Mijnlieff des middags bij het af scheid der kinderen was geweest, doch voor den avond verhinderd was wegens ambtsbezigheden. Burgemeester Lovink, die andere aanwezig zou zijn, was plotseling ook verhinderd en feliciteerde nu, mede namens z'n echtgenoote, telefonisch. Mevr. Lammers sprak vervolgens voor de ver. van jonge moeders, mevr. KuijsVis ser zong ter afwisseling: „De macht van het kind", de heer Schlaman sprak voor scnool en voetbalclub, de heer F. v. Lierop voor de R.K. Wijkverpleging en de. heer A. Komen, namens de R.K. Kiesvereeniging. Mevr. KuijsVisser en de heer Kuijs zon gen daarop „Natuurgenot" en het mooie „Herinnering", waarna de heer B. Leek, voorz. van de tooneelclub speechte, en de club zelf een aardige samenspraak „Ko men, zijn en gaan" opvoerde, waarin gewe zen werd op wat de Pastoor voor deze club beteekende. Extra vroolijke noot. Eerst de tooneelclub, later allen, zongen nu een toepasselijke potpouri en dan kwam de heer P. Kroon aan 't woord, voorz. van de Vrijgezellenclub, Mijnheer Pastoor, u hebt veel gedaan voor de parochie en we zijn er dankbaar voor, zei hij. Maar u deed niets voor de vrijgezellen club. (Da verend gelach). We hopen dat u in Voge lenzang een kooi met oude tortelduiven zult openzetten, dat die torteljes hier heen zullen vliegen en de ongetrouwde heeren dan hun keuze zullen kunnen doen!" En onder groot gejuich bood ook de vrijgezel len club een cadeau aan. Pastoor Van der Eem dankt. Plechtig zongen allen: „Gebed voor den Pastoor", de heer Dudock bood een album met handteekeningen aan en toen kreeg Pastoor van der Eem gelegenheid zich nog eens voor het laatst tot z'n gansche parochie te wenden. Alle sprekers beantwoorden, zou haast on doenlijk zijn, maar, over wat van hem en de jeugdbeweging gezegd was, daar wou Pastoor nog even op terugkomen. Hij heeft de jonge menschcn altijd geschilderd wat hun te wachten stond in 't leven en voor gehouden, dat zij vooral in de jeugd de vreugde van het leven moesten grijpen en vasthouden om later des te beter de sla gen en het leed te kunnen dragen. Altijd zag men hem als den vroolijkcn Pastoor Van der Eem, doch hij was dat bewust, om dat hij ge'eerd had, dat vreugde hem in staat stelde het leed te verduwen. Maar ook zijn lach was wel eens als die van „Paljas". Gij. beminde parochianen, besloot spr., gij hebt getoond de vredesboodschap van Christus te begrijpen, uw volgzaamheid geeft mij de kracht om ook in m'n nieuwe parochie vort te werken met een lach in het oog en vreugde op de lippen, recht om hoog. naar God, die niets dan vreugde is, Gij hebt me gemaakt tot den pastoor, die durft! Allen zongen nu nog gezamenlijk een af scheidslied; de heer W. Komen sprak een slotwoord ea piet eea handdruk, hwapi ieder nog eens persoonlijk afscheid nemen van „Mijnheer Pastoor" en zijn huisgenoo- ten „Tante Marie" en „Liesje". Afscheid der kinderen. Des middags nam pastoor Van der Eem afscheid van de kinderen der R.K. school en kleuterschool, bij welk afscheid Burgemees ter Mijnlieff aanwezig was. De heer Schlaman dankte den pastoor namens 't personeel der school en de kinde ren, voor alles, wat hij voor de school deed. De leerlingen der kleuterschool, Piet Win nubst en Gré Kramers voerden een samen spraak op, Evie Smiers sprak een wensch uit, bloemen en cadeaux werden aangebo den aan den scheidenden pastoor, die allen dankte en verzekerde dat de kinderen lang in z'n gedachten zullen blijven. Nadat de kinderen waren getracteerd, na men ook zij nog eens met een handdruk persoonlijk afscheid. BREEZAND. Bouwopdracht. De bouw van een opslagplaats aan den Balgweg voor rekening van den brandstof- fenliandelaar J. Heijligenberg, is voor wat het timmerwerk aangaat, opgedragen aan den heer J. Hoep, terwijl de heer A. Schou ten het nietselwerk zal verzorgen. HE ER-HU GOWAARD Gegund. Het bouwen van eem woonhuis voor den heer A. Kwant is gegund aan den heer C. Beers, alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus A. M., zoon van E. Zweekhorst en J. Roozendaal. Cornelis J., zoon van C. Vlaar en J. A. M. Stoop. Jose- phus H. M., zoon van M. A. Pietere en E. Hevelen. Cornelis, zoon ^an J. Tesselaar en A. van Schagen. Cornelis J., zoon van J. Dek ker en J. Bierman. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. AANBESTEDING. Bij de aanbesteding van het woonhuis voor de familie Quant aan de Janglijnisweg, al hier werd door de volgende personen inge schreven: Gebr. Boekei, 't Veld f 4340. P. Wester, Heerhugowaard 3640. J. Kamp, idem 3455. H. Beers, idem! 3510. C. Beers, idem 3180. Boots, St. Pancras 3750. Het werk werd gegund aan den heer C. Beers. WERKDADIGE CHRISTELIJKE NAASTEN LIEFDE. In 't café van den heer C. Schut werd de Jaarvergadering der Werkdadige Naasten liefde gehouden. De Voorzittdf, de heer A. Quant, opende met een woord van welkom, in 't bijzonder tot Pastoor Hosman. De secretaris, de heer W. Klaver las de notulen voor, die onder dank werden goed gekeurd. Hierna volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer J. de Vries, waaruit bleek, dat er aan ontvangsten was f' 16.11 en aan uitgaven f 13.67. het saldo van de vereeniging be draagt f 3.44. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging weer op volle kracht heeft gewerkt. Er werd 46 da gen gewerkt. Hierna volgde bestuursverkie zing, waarin de hr. Cor. Mul Cz. met groote merderheid werd herkozen. Als nieuwe le den waren ingeschreven de heer J. Beers Az., Jac. Weel en F. Feld. Dit gaf anleiding tot eenige discussies waaruit viel te leeren, dat de leden den naam der vereeniging „Naastenliefde" niet moeten vergeten. Pastoor Hosman wekte op tot het betrach ten van christelijke naastenliefde,. De Voorzitter bracht dank aan den Pas toor voor diens woord en sloot de vergade ring. ZURE Naar wij vernemen, is door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen afwijzend beschikt op het verzoek van het Bestuur van het Departement „Den Helder e. o." van de NederL Mij. voor Nijverheid en Han del, tot wederopenstelling van de halte Oudesluis. 'T ZAND. Kinkhoest eischt een slachtoffer. Gistermorgen is het patiëntje dat door de kinkhoest was aangetast, en waarvan wij gisteren vermeldden, dat zijn toestand cri- tiek was, aan de gevolgen overleden. WIER1NGEN BOUW WOONHUIS Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Lont alhier is gegund aan den heer J. Klein, eveneens alhier. OOSTERLAND. Licht In de duisternis! De lantaarn, die dezer dagen in het M.U.Z.- park voor de Jeugdherberg geplaatst is, mag, zeker zoo genoemd worden, want er heersch- te hier tevoren in de avonduren een Egyp tische duisternis. Het initiatief van den heer Bosker in deze valt dan ook zeer te prij zen. Het plaatsen van nog een enkel licht punt b.v. ter hoogte van den winkel van den lieer Gorter, zij voorts nog onder de aandacht van Gemeentebestuur en P.E.N. gebracht. De bcwonders van Oosterland zouden dat ze ker op prijs stellen, SCHOORL MOOIE OPDRACHT. Voor mevr. Bouman—Slik zal hier aan de Molenweg een villa gebouwd worden, welk werk aan de firma C. Koel Zn. is gegund. CALLANTSOOG BOUWVERGUNNING. Aan den heer A. Thomas Jr. alhier Is door B. en W. vergunning verleend voor het hou wen van een woonhuis voor eigen rekening aan de dorpsstraat* W1ERIN GERM EER Order voor pl.m. 10 millioen draineerbnizen Fabrikanten vroegen hulpl Men meldt ons: De afzet van draineerbuizen bij den par ticulieren landbouw is in het laatste decen nium belangrijk ingekrompen, zoodat de be trokken industrie moeilijke tijden door maakt. Thans ziet men echter, aldus de N.R.Ct. de toekomst met wat meer vertrouwen te gemoet. Men verwacht n.1. een verhoogden afzet door uitvoering van grondverbeterin gen in werkverschaffing, doch nog meer houdt men het oog gericht op den Noord- Oostpolder, welke hoofdzakelijk uit klei grond bestaat, waarvoor vele millioenen draineerbuizen noodig zullen zijn. Verscheidene fabrikanten hebben zich reeds gewend tot de directie van den Wie ringermeer, die de cultuurwerken ook in den Noord-Oostpolder zal verzorgen, met het verzoek de eerstkomende jaren, waarin voor de Wieringermeer weinig buizen meer noodig zullen zijn, te overbruggen door thans reeds opdrachten voor het leveren in den Noord-Oost polder te verstrekken. Naar wij thans vernemen, zijn deze po gingen van de zijde der draineerbuizen-in- dustrie met succes bekroond. De directie van den Wieringermeer heeft nl. dezer dagen opdracht ver strekt tot het leveren in dit jaar van pl.m. 10 millioen buizen. Deze zullen aan den polderrand op onder scheidene punten worden opgeslagen. SLOOTDORP J WOONSCHIP UITGEBRAND. Het woonschip van den heer P. Smit, leg gende in de kom van Slootdorp is vannacht door onbekende oorzaak geheel uitgebrand De bewoners van Slootdorp wendden alle mogelijke pogingen aan, om met - emmers water den brand te blusschen en zijn tot diep in den nacht hiermede voortgegaan. On danks hun moeite was de brad niet te blusschen ofschoon de brandspuit hun po gingen ernstig steunde. Alleen eenig huisraad kon gered worden. W1ER1NGERWAARD BOUWPLANNEN. Naar we vernamen is de heer Zwaag van plan hier een woonhuis te laten bouwen. Aldus adviseert Praag. Vannacht te drie uur is een buitengewone ministerraad te Praag bijeengekomen om te wachten op berichten uit Berlijn. De woordvoerder van de regeering ver klaarde, later met tranen in de oogen den correspondent van Reuter, dat de Duitsche troepen te zes uur in den ochtend het Tsje chisch gebied zouden binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen. Even later werd door middel van de Tsje chische radio een beroep gedaan op het le ger geen tegenstand te bieden aan de Duit sche troepen en de wapens kalm over te ge ven. Deze oproep werd ieder kwartier her haald. Goebbels heeft in een radiorede bekend ge maakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnengerukt. Hij gaf toe dat de bevelen reeds waren gegeven voor de Tsjechoslowaaksche minis- terypresident Hacha te Berlijn was gekomen howel dit eerst werd tegengesproken; ter wijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troepen reeds 20 km. op Tsje chisch gebied. Officieel wordt medegedeeld, dat vandaag nog niets kan worden gezegd over de we gen, welke Duitsche troepen zullen volgen, noch over de punten, waar de grens zal worden overschreden. Bohemen en mora- vië zijn verboden land en niemand mat het door de Duitsche troepen bezette gebied binnengegaan of het verlaten. Het geheele gebied ten westen van de lijn Bratislava- Maehrisch-Ostrau is voor gevaarlijk ge bied verklaard en alle vliegtuigen zijn ge waarschuwd. De Duitsche rado noemt het Tsjechische gebied thans „Tsjechei." (Ongecorr.) UIT DE HAND TE KOOP» met ierkelder, bessentuin, boomgaard, wei- en bouwland groot ruim 5 H.A., alles in goe den slaat. Eerste hypotheek beschikbaar. Te bevragen bij Wed. R. BRUUN, Langereis, Aarts woud, gem. Hoogwoud. Te koop: 1 zoo goed als nieuwe breed 2 Meter, en eenige vijf- balks ijzeren eggen. M. WISSEKERKE SCHAGEN WIJ GEVEN: 3 p. Kalfsgehakt 1.04 5 p. Kalfskarbonade 1.04 3 p. Paardenlappen 1.04 5 p. Paardengehakt 1.04 3 p. Saucijsjes 1-04 3 p. Gehakt, koe en varkens 1.04 Tevens verkrijgbaar prima SCHAPENVLEESCH. Beleefd aanbevelend, C. Berkhouwer. Te koop: EIKEN en ESSEN HEKPALEN, Lang 1.60 M. Omvang 35 tot 45 c.M. 15 cent 25 tot 30 c.M. 10 cent 20 tot 25 c.M. 6 cent Liggen bij Plevier, Schagen. ADR. VOS, Callantsoog. Donderdag stal tegenover Al- bert Heijn. IJzerwerk, Touw werk, enz, enz. Gevraagd: Een SCHIPPERSKNECHT, tevens chauffeur. Br. onder let ter G17, Bur. Zijper Courant, Schagerhrug. Gevraagd, direct, wegens ziekte, een BAKKERSLEERLING, bij A. WESTERMAN, Barsin- gerhorn. GEVORDERD BAKKERS. LEERLING gevraagd, 17 a 18 jaar. Electr. Bakkerij J. PASCHA Jr., Bar- singerhorn. Te koop: Een stuit KOEMEST, bij P. KOSSEX, H 73. Oudesluis. Te koop: BEVELANDERS, klasse A, met spruit. BI. Eigen heimers, B en Zeeuwsche Blau we A. Bij C. GOOTJES, Schagen. .DAT Ï.VST DIE T-FTCKMP^Kt GRONINGEN, 14 Maart. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.65 7.S0, wintergerst 7.057.75, haver (wit) 6.40—6.55, zwarte haver 6.50—6.60, groene erwten 9.6510.15, koolzaad 11.5012.50, karwijzaad 26—27.50, gele mosterdzaad 16 S.608.S0, platte mais 8.30—8.50, lijnzaad witbloei 8.5010.75, idem blauwbloei 8.50^— 10.75. Aanvoer matig, stemming iets beter. sibui apuoj 'erg0t9 Pbbz3libub5I '0Q7J WARMENHUIZEN, 14 Maart. Roode kool 4.80—7.10, gele kool 4.80—6.20, Deensche witte kool 2.703.80, peen 2.60 4.10, bieten 1.10—3.10. Aanvoer: 74.900 Kg. roodë kool, 22.000 kg. gele kool 26.100 kg. Deenschc witte kool, 1625 'Kg. peen, 1700 Kg. bieten, BROEK OP LANGENDIJK, 15 Maart. Aanvoer: 85 Ke. aardappelen: Blauwe 3.10—3.50, 2600 Kg. uien 3.20—3.70. drielin gen 1.70, grove 3.40—3.90. stek 0.60—1.20, 625 Kg. peen A 1.30—2.10, B 4.50, C 3.50, 5950 Kg. kroten 1.50—3.80. 28600 Kg. roode kool 5.10—7.S0, gele kool 4.90—6.20, Deen- sche witte kool 2.90—3.40. NOORDSCHARWOUDE, 15 Maart. Uien 3.303.70, drielingen 1.90, grove 3.60 —3.80, peen 3.—, kleine peen 1.80. krten 0.80—3.50, roode kool 5.10—7.60, gele kool 470—6.20, D. .witte kool 2.80—.3.90,

Schager Courant | 1939 | | pagina 11