Gratis Gratis lezen!! Versuikerde nazi-pillen Afkomstig van een nieuw En- gelsch radiostation. De radiocorrespondent van de Daily Tele graph houdt zich bezig met de enorme toe neming van de radiopropaganda op de di verse kortegolfzenders, in het bijzonder die van Zeesen, een nieuw station, dat gedu rende den geheclen dag uitzendingen in hot Engelsch, Nederlandsch, Spaansch en Por- lugeesch en natuurlijk in het Duitsch houdt. Italië zendt, zijn propaganda in twintig ta len uit, doch Engeland en Duitchland be strijken het grootste gebied. Zeesen heeft zes krachtstations en Davcntry zal er binnen kort.") in werking hebben. Zeesen hoeft er ook nog twee in reserve. De correspondent merkt naar de N. R. Crt. meldt, op. dat het zeker waar is, dat de radio-uitzendingen van het ecne land, bestemd voor het andere, op zich zelf geen vijandige daden behoeven te zijn, aangezien nu eenmaal de taal de- eenige weg naar bogrip is tusschen menschen van verschillende landen. Doch het is ook de weg naar het misverstand en de verwar rende hoeveelheid propaeanda-uitzendingen, die den ontvanger op de korte golf berei ken, kan maar al te snel tot misverstand en wanbegrip leiden. lederen dag kunnen de luisteraars het Engelschc station in het Duitsch hooren, het Duitsche in het En gelsch, een Russisch in het Fransch en een Italiaansch in het Arabisch. Puitschland is met. deze uitzendingen reeds in 1934 begon nen, de B.B.C. begon er pas mee in Januari van het vorige jaar. Alleen voor Duitschers? Toen Zeesen met zijn uitzendingen begon, werd in officiccle Duitsche kringen opge merkt, dat de uitzendingen bestemd waren voor lieden van Duitsche origine in de gc- heelc wereld, doch andere motieven kan men gemakkelijk vinden in de gedeelten over propaganda in Hitlers Mein Kampf en in den Duitschen propaganda-arbeid in liet algemeen. In hooge mate tendentieus. lederen middag om vijf uur beginnen vijf stations te Zeesen uit te zenden naar Afri ka, Zuid- en Oost-Azië, Australië en Nieuw Zeeland. Te middernacht wordt het geheele j001' nnar de ^erika's .gericht. De metho de, welke de samenvatters van het nieuws toepassen, is alle kranten van de wereld op een zeer speciale wijze voor uitzending te bewerken. Zoo werden aanteekeningen van een Arabisch blad, waarin werd geschreven, dat de Palestijnsche conferentie te Londen bestemd was om Engelands groep op het Oosten en de Arabische staten te verster ken, uitgezonden. Engeland, zoo vervolgden liet artikel en de uitzonding, wcnsclit de we reld te laten zien, dat het meestor is in de Oriënt, en het is van plan om de vertegen woordigers van de Arabische staten langs verschillende wegen te influencceren, zoo dat er verschil van meening tusschen hen gaat bestaan. Allerlei kwesties, die niets met Palestina te maken hebben, zullen worden opgeworpen om de eene partij tegen de andere op te zetten. Den volgenden dag werd liet bericht van een Londcnsch blad, volgens hetwelk de Joden van plan waren revolutie te beginnen in Palestina, wan neer de Palestijnsche conferentie mocht mislukken, weergegeven. Verslagen uit Fran sclie bladen, die gewaagden van wreedheden van de anarchisten in Catalonië, werden vaak uitgezonden, alsmede do uitvoerige critiek, die een Londcnsch blad eens leverde op de uitzendingen van de B.B.C. Tegen Joden cn rooden. Ook wordt vaak strijd gevoerd tegen de Joden en tegen de rooden in Spanje. Vori- genZondag richtte Zeesen zich in het bijzon der tot Washington, welke stad, naar de omroeper meedeelde, het centrum was van oorlogsagitatie in de wereld. De aanvallen van Washington op de autoritaire staten, aldus de omroeper zijn bedoeld om een te- gentvicht te vormen voor de bolsjewistische nederlaag in Spanje. In het algemeen zijn de uitzendin gen van Zeesen niet fel van toon en de propagandapil is tamelijk ver- suikerd. Er worden geen directe aanvallen op Engeland gedaan of eenige andere democratie, doch in de weergeving van de nieuwsberich ten is de politieke strekking duide lijk genoeg. Nieuwsbulletins vormen intusscïien niet den hoofdschotel van de uitzendingen. Con certen, muzikale programma's van allerlei soort radiotooneel met inbegrip van stuk ken van Shakespearc cn detectivestukken, worden ook uitgezonden. Eenigcn tijd gele den bracht een aantal Amerikaansche stu denten, die te Munchen studceren, verslag uit van de vrijheid en het blije leven in die stad. De Duitsche aankondigers spreken oon zeer goed Engelsch, doch hun zinswen dingen verraden vaak, dat zij geen Engel- schen zijn. Zeesen „gezelliger" dan de B.B.C. De Daily Telegraph acht het een voordeel van Zeesen, dat de uitzendingen „gezelli ger" en persoonlijker zijn dan die van de B.B.C. en zij is van meening, dat de Brit- sclie omroep hier nog wel wat van de Duit schers kan leeren. Aan den anderen kant heeft de B.B.C. die, hoewel zij ook wel van tendentieuze berichtgeving wordt beschul digd, in het algemeen toch een crootere objectiviteit nastreeft, zonder twijfel het voordeel, dat de luisteraars hier een grooter vertrouwen in zullen stellen, aangezien de propagandavooroordeelen, ook al worden zij in een nog zoo aangenaam kleed gestoken, den buitcnlandschcn hoorder op den duur toch móeten vermoeien. De Dailv Telegraph* gelooft, dat de uitzendingen van de B.B.C., zoowel die in het Engelsch als die in het Duitsch, daarom heter aan hun doel be antwoorden dan die van Zeesen. SCHAGEN Steunt het Harmonieconcours! L.S. In April a.s. zal de Schager Harmonie kapel haar 70-jarig bestaan vieren. Dit feit is voor onze gemeente zeer zeker van groot belang. Dit muziekgezelschap is immers de eenige kapel, welke Schagen rijk is, ca dit corps heeft gedurende zeer vele jaren zijn xolle medewerking verleend bij plaatselijke feesten cn andere voor onze gemeente be langrijke gebeurtenissen. Nimmer werd te vergeefs een beroep op deze verecniging ge daan en de Schager burgerij is liaar dan ook grooten dank verschuldigd. Het stemt tot vreugde, dat het bestuur van den jubilaris erin geslaagd is door den bond belast te worden met de organisatie van het groote bondsconcours. Dit concours, dat op 18 Mei (Hemelvaartsdag) en 21 Mei in den Mu- ziektuin te Schagen zal worden gehouden, en waaraan door circa 30 muziekcorpsen zal worden deelgenomen, zal een waardige be kroning van dit jubileum van onze plaatse lijke vereeniging zijn. Het spreekt van zelf, dat deze dagen dan ook voor onze gemeente hoogtij-dagen zullen worden. Andermaal zal Sclmgen als centrum velen naar zich toe trekken. Maardit alles kost heel veel geld. Het bestuur der Harmonie heeft de risico, ■welke aan de organisatie van dit concours verbonden is, aanvaard in de overtuiging, dat het jubileum der vereeniging niet waar diger gevierd kan worden en dat deze zeer voordeelige dagen voor Schagen niet verlo ren mogen gaan. Maar dan rust op de burgerij van Scha gen ook de plicht te toonen, dat zij deze geste van de Harmonie weet te waardee- ren. Tevens zal de burgerij dan de gelegen heid hebben aan de Harmonie te bewijzen, dat zij dankbaar is voor alles, wat de Har monie in die vel jaren voor Schagen is ge weest. Het is bekend, dat de kas van de Harmonie vrijwel leeg is, cn aan nieuwe instrumenten bestaat zeer dringend be hoefte. Wat kan de burgerij nu beter doen dan gelden bijeen brengen om de Harmonie in de gelegenheid te stellen nieuwe instrumen ten aan te schaffen! Voorzooveel noodig kunnen die gelden dan ook dienen om een eventueel tekort van het concours te helpen dekken. Het kan, dus het moet! W elaan dan, burgerij van Schagen, toont Uw goeden wil! Er heeft zich een commis sie uit de burgerij gevormd, en de E.A. Heer Burgemeester heeft het eerevoorzitterschap aanvaard. Steunt deze commissie in haar taak om het jubileum van de Harmonie tot een zorgcnloos feest van de vereeniging te maken. De commissie wil een poging doen om te breken niet het aanbieden van lijsten ter inteckening. Zij wil de burgerij gaarne de vrijheid laten om naar eigen goeddun ken en spontaan haar bijdrage te schenken Zij heeft dus wel zeer veel vertrouwen in de burgerij en zij rekent erop niet teleur ge steld te zullen worden. Niemand biijve ach ter! Geeft dus uit vrijen wil! Toont Uw waardeering voor de Harmonie! Stort Uw milde bijdrage op de Ned. Midd. Bank a. d. Markt of op girorekening 37003 van den voorzitter. Uw hulp is onmisbaar. De Commissie: Mr. Dr. J. A. E. BUISKOOL. Voorz. Mevr. A. SCHENK—Zwaag, J. KROONE. Nots. P. DE BOER. S. PLUKKER. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 11 Maart stonden 70 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 2 in do steunre geling, 11 in de centrale werkverschaffing en 49 in de gemeentelijke werkverschaffing (25 bij de uitbreiding van de Algemcene Begraafplaats, 13 in de baggerregeling en 11 in het Rietbosch), 3 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 5 werkloozen uit hun bondskas trekken. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 11 Maart stonden 86 perso nen als werkzoekenden ingeschreven, waar van: 26 grondwerkers, 8 timmerlieden, 2 op perlieden, 1 schilder, 3 arbeiders-chauffeur, 1 wals-machinist, 32 landarbeiders, 11 losse arbeiders, 1 kantoorbediende én 1 kapper. In de overeenkomstige weck in 1938 ston den 117 arbeiders ingeschreven. Hiervan werkten in werkverschaffing Schager Kogge 23 en in de baggerregeling 19 arbeiders, ter wijl 43 arbeiders in den „steun" waren. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Aan den dienstplichtige Jan Hendrik Wil lem Peetoom, der lichting 1938, is door den Minister van Defensie niet ingang van 2 Mei 1939 voorgoed vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens kostwinnerschap. PASSAGIERS VOOR DEN BONTEN DINSDAGAVONDTREIN. Gisteren hebben de Spoorwegen een" extra trein ingelegd, om een aantal Avro-enthou- siasten uit Noordhollands Noorucn naar Hilversum te voeren, voor een bezoek aan de studio, waar men een kijkje heeft geno men in het intérieur van den Bonten Dins- dagavondtrein. De extra-trein passeerde om twee minu ten vóór zes Schagen cn nam ook uit onze plaats heel wat luistervinken mee. Om kwart voor één werden de Avro-passagiers weer behouden op het perron gebracht. BRIDGEDRIVE Gisteravond hield de Schager bridgeclub wederom een groote drive in haar clublo kaal van don heer C. Boontjes. Er werd door 56 personen aan deze drive deelgenomen. De wedstrijd had een vlot en zeer geanimeerd verloop. De uitslag luidt als volgt: Groep A: oneven lijn: N. Spaan—Mevr. Broersnia—Barsinger- horn lste prijs 27H punt; F. Tolle—S. de Vries 24 punten: Mevr. de Graaf—de Heer van Kempen, Julianadorp 36 punten; G. H. Meijer—A. J. Veenstra Den Helder 29 pun ten: Jac. Tessclaar—C. Groot, Tuitjenhorn 28punt; A. Schenk—Jh. Rcvne, Barsin- gerhorn 36 punten; C. W. de GraafD. .1. de Graaf. Julianadorp 23 punten 2de prijs. Even lijn: G. Appel—Mevr. Appel-Eriks, Burgerbrug 22H punt, 2de prijs; J. de Haan—de Jong Wieringpn 28 punten; A. Kos—Mej. Poel, Anna Paulowna 38 punten; Gaat Boontjes J. Schenk 15K punt lste prijs; J. Grunwald- W. de Jong, Den Helder 37 punten C. Pronk Mevr. Pronk-Kossen 28 punten; J. Preyde Jr.J. Preyde Sr., Anna Paulowna 27 pun ten; Groep B: oneven lijn: A. Speur—Mevr. Speur, Julianadorp 25 punten; G. KousebandG. Molenaar 25 pun ten; C. Bregman—C. Bregman, Julianadorp 39 punten; Mevr. Boontjes—J. Dekker 23 punten lste prijs; J. de Veer—C. Broersnia W.'mcer 28 punten; C. P. RezelmanMevr. Rezelman 32 punten; B. v. d. HovenJ. Kweldam 24 punten 2de prijs. Even lijn: W. TesselaarJ. Groot, Tuitjehorn 30 pun ten 2de prijs; C. Bregman—D. de Graaf Ju lianadorp 24 punten; U. Wester—J. Schene 39 punten; J. Blauboer—.T. Schenk, Barsin- gerhorn 31 punten; H. Ruysenaars—v. Ru- land Anna Paulowna 28 punten; J. Speur J. Polet Julianadorp 17 punten lste prij«; Dr. Broekens—Mevr. Mulder, Winkel 27 punten. DE BELASTINGZAKEN. Naar wij vernemen moet op 30 Maart a.s. de heer A. Sch., alhier, voor de tweede maal in hooger beroep terechtstaan voor het Gerechtshof te Amsterdam: Hij zal weer door den heer Mr. Dr. Buiskool wor den verdedigd. SCHAGEN-NIEUWS. Wedstrijden voor Zondag a.£% Sporters II—Schagen II, Vertrek 9 uur 45. J. J. Slikker. J. Weeland, Joh. Franzcn. P. Kiste maker, A. de Wit, G. C. Anneveldt. D. Schoorl, P. de Vries,, H. Middelbeek, J. v. d. Ben, R. v. Haren. Res.: T. Moransart, J. Starreveld, J. Slik ker, J. Steen, J. Broer, P. Dekker, F. Bosrna. DEN HELDER Uit onze Omgeving ALKMAAR VERKEERSONGELUK. Maandagmiddag reed een truc met opleg ger vanaf het Kerkplein in de richting Koor- straat. Bij het nemen van een korte bocht, waartoe werd genoodzaakt door het tegen- liggcnd verkeer, geraakte één der wielen omhoog over den trottoirband, met het ge volg dat de oplegger uit de bevestigingspen van den truc sprong. Door de politie is het verkeer ter plaatse gedurende eenigen tijd geregeld. Het richtingsbord HaarlemAm sterdam werd van z'n paal gestooten, welk defect door gemeentewerken is hersteld. HET 1573STE LID. De lezers zullen zich herinneren, dat het beleg van Alkmaar plaats had in het jaar 1573, en zoo sprak het welhaast vanzelf, dat het feit, dat gisteren het 1573ste lid der 8 October-vereeniging werd genoteerd, niet ongemerkt voorbij is gegaan. Het was de heer Boesenkool, Varnebrock, die de voor deden deelachtig werd, verbonden aan het bereiken van het cijfer 1573. Hem werd een aubade gebracht door de postfanfare, die geheel belangeloos haar me dewerking verleende, waarna de voorzitter van de 8 Octobervereeniging hem met een korte rede een taart aanbood. Bij dit alles heeft de 8 Octobervereeniging haar maximale ledental uit het verleden overschreden en gaat ze een nieuwe periode van bloei tegemoet, BERGEN Herdenkin gsplechti gheid. Zondagmiddag heeft op de Algemeene Be graafplaats de jaarlijksche herdenkings plechtigheid plaats gevonden van de in den Wereldoorlog gesneuvelde Duitschers, welke op de begraafplaats alhier zijn begraven. De plechtigheid droeg een sober karakter De heer K. Rothhaar te Alkmaar hield een korte toespraak, waarna op de graven der oorlogsslachtoffers een krans werd gelegd. Er waren ongeveer 15 personen bij dezo plechtigheid aanwezig. ZANDVERVOER WORDT STOPGEZET. Naar wij vernemen wordt met in gang van a.s. Vrijdag het zand ver voer per vrachtauto van de duinen naar het vliegveld stopgezet, aange zien de voor transport bestemde hoeveelheid zand in de provinciale duinen is opgebruikt. Met ingang van genoemden dag zullen dus de Eeuwigelaan, Hoflaan, Maesdammer- laan. Meerweg en Groeneweg hun rustig karakter hernemen. Als gevolg van een en ander ontvalt aan de door den Raad voor de Maesdammerlaan en den Meerweg ingevoerde maximum-snel heid van 40 km., practisch haar grondslag. Waar het snelheidsverbod Vrijdag j.1. in werking is getreden, zal het dus slechts ge durende één week practisch effect hebben gesorteerd. WARMENHUIZEN KRABBENDAM. MERKWAARDIGE VONDST. De heer K. Been, alhier, heeft een kope ren munt gevonden, dateerende uit het jaar 1637. Het opschrift is nog duidelijk zicht baar en luidt: T R A IEC TVM 1637. Een wel zeer merkwaardige vondst! BARS1NGERHORN KOLHORN. Nieuwbouw. Aan den heer F. Butsen alhier is opge dragen het ontwerpen en het bouwen van een woonhuis in den Waardpolder, voor rekening van den heer B. Otsen te Soest- dijk. Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangen denummerstotlAprila.s. LANGENDIJR Het werk op de akkers vangt aan. Het wordt weer druk op de tuinbouwak- kers aan Langendijk. Ploegen, spitten, eggen, zaaien en planten ziet men overal gebeuren. De rieten hekken worden in grooten getale geplaatst om de jonge planten tegen wind cn koude te beschermen. In het zuidelijk gedeelte van deze tuin bouwstreek worden de vroege aardappelen aan den grond toevertrouwd; uien cn wor telen worden gezaaid, erwten en boonen worden, ook in het noordelijker gedeelte, ge plant. Do koolcampagne vraagt minder arbeid en zal, blijven do prijzen nog wat bevredigend, beter zijn dan het vorig jaar. Wat zal het volgende brengen, zoo vragen de tuinders zich af, nu ze het nieuwe jaar weer aanvan gen. Te midden van de grootste verwarring op handelspolitiek gebied, vooral tusschen de verschillende landen, is deze vraag alles zins gerechtvaardigd. Bij de algchcele ver arming, die den tuindersstand heeft getrof fen, zouden velen ruimer ademen, als meer normale toestanden intraden. ZUIDSCHARiWOUDE, Steun en nog eens steun. Het Comité voor den z.g.n. B-steun heeft nog ongeveer f 150 beschikbaar kunnen stel len voor een 25-tal werkloozen en kleine tuinders ten einde geheel of gedeeltelijk in het tekort aan dekking kleeding en schoeisel te kunnen voorzien. Het Crisis- comité dat hier nog steeds bestaat, heeft ook nog een f 100 beschikbaar gesteld, om do armen te helpen. Bouwen. We vernemen, dat de heer D. van Kleef, wiens huis en boet aan de provincie is ver kocht ten behoeve van den provincialen weg, voornemens is een nieuw huis met een boet te laten bouwen even oostelijker met uitweg op den lïasselaarsweg, Dammen. Bij den ten lokale van den heer P. Kra mer gehouden da in wedstrijd tusschen de damclub te Zijdewind en Damlust alhier was de uitslag 346, in het voordeel van Zuidscharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Klepperdeklepperdeklep-klep-klep. Maandagavond liep T. v. L. alhier met klepperende klompen langs de dorpsstraat. Een paar jongens, staande voor den winkel van mej. de wed. Semcins, maakten daar over een grapje. Van L. nam daarop een klomp van z'n voet en wierp deze naar de spottere. De jongens bukten snel, met ge volg, dat de klomp in de étalage van den winkel terecht kwam. Een dure dag voor Teuntjet Propaganda-avond Kleuter-on derwijs. In Concordia alhier werd een pro paganda-avond gehouden door de afd. Alkmaar, van den Bond van Onderwijzeressen bij het voorberei dend onderwijs. Een 50-tal personen was aanwezig. Waarom kleuteronderwijs? Mej. Perné, hoofd eener kleuterschool te Den Haag, gaf een uiteenzetting van hetgeen het kleuteronderwijs wil. De omgeving is \oor de goede opvoeding van belang. Goed licht en .goede lucht is een eerste vcreischte voor de kinderen. Dat daaraan niet voldaan wordt, vermeldt het onderwijsverslag over 1936 en 1937. De onderwijstoestand in 1938 is gelijk aan dat van een eeuw geleden. De kinderen hobben behoefte aan direct zon licht en frissche lucht. Daarvoor dient ge zorgd te worden. Het spelmateriaal voor de kinderen is ook van zeer groot belang. Kin deren moeten kunnen spelen. Het is jam mer, dat de speclgoedvcrkoopers niet altijd het inzicht hebben nuttig speelgoed voor de kinderen ten verkoop voorradig te hebben. Spr heeft zelf het geluk gehad, dat haar ouders te weinig geld hadden om duur speelgoed te koopen. De tegenwoordige pop pen zijn gelukkig zoo, dat de kinderen er mee kunnen doen, wat moeder met hèn doet. Aan de fantasie der kinderen moet veel worden overgelaten. Het speelgoed moet niet te veel in details worden afgewerkt, niet te duur zijn en stevig. Zoo is het ook voor de jongens voorschrift, dat er eenvou dig speelgoed wordt gebruikt, bijv. geen electrische treinen enz. De tegenwoordige houten treinen zijn veel beter. Teekenen is voor de ontwikkeling van den kleuter een belangrijk middel. Naast behoorlijk materiaal thuis, is het noodig, dat de kinderen naai de kleuterschool worden gezonden, om door het contact met de ouderen hun karakter te vormen. Een goede leidster der kleuterschool is een eerste vereischte, die de kinderen door en door leert kennen. Spr. wees op den grooten invloed van on- eenigheid van den vader en de moeder op het. kind. Door deze oneenlgheld komen de vele zenuwpatiëntjes. De ouders hebben een groote taak om de kleuters, wanneer er een kleine bij zal ko men, hierop voor te bereiden, daar anders de oudsto zich achtergesteld gevoelt. Met voorbeelden toonde spr. dit aan. Het probleem van het tweede kind werd door mej. Perné uiteengezet. Voor de ontwikkeling van het gemeen schapsgevoel is de oefentijd in de kleuter jaren van niet te onderschatten belang. In een gezin van drie bijvoorbeeld dient er voor gewaakt te worden, dat de oudste niet wordt gemaakt tot een heerschar. Gun uw oudste meisje haar jeugd, door haar niet alleen het toezicht op te dragen over de jongere kinderen, doch geef haar omgang met kinderen van haar eigen leef tijd. De verhouding van de oudste tot de jong ste werd uitvoerig door spr. behandeld. De oudere wordt steeds de sterkere geacht. Spr. schetste de ontwikkeling van de kleuters, waarbij zij er de aandacht op vestigde, dat men het kind niet te veel moet helpen, doch ze maar wat moet laten werken, opdat zij zelf de triomph van het zelf-doen heie ven. In de maatschappij wordt men ook niet geholpen. Men moet het zelf doen en zijn eigen krachten leeren kennen, door het spel met de jongere en oudere kinderen. De tijd van de drie jaren is doorslaggevend voor het verdere leven. Daarvoor is de Kleuterschool het aangewezen instituut. Spr. herinnerde aan proeven, door een Amerikaansch geleerde genomen met kinde ren van drie jaar. De resultaten waren zoo, dat de intelligentie van de kinderen die van een goede school kwamen, vooruit gegaan was en liet gedurende het geheele verdere leven hebben behouden. Wij zijn dan ook verplicht, de kinderen dat voedsel te geven dat de intelligentie opvoert. Dit geschiedt op een goede kleuterschool. Aan do hand van een aantal werkstukken van de kleuterschool, gaf mevr. Perné een uiteenzetting van de ontwikkeling in het teekenwerk der kinderen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een vrij druk gebruik werd gemaakt. Daarna werd deze uitstekend geslaagde bijeenkomst gesloten. Aan mej. Perné werd een geschenk aan geboden. jfegfff-trtar PURMEREND, 14 Maart. Kaasbeurs. - Verhandeld 20 partijen, wegende 41.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 20.—. 4 stapels kleine Boerenkaas 21.50, l stnpol volvette 21.50. 77S Kg. boter 1.30—1.41 per kilo. Runderen, totaal 495 stuksr 170 vette koeien 6063 ct. per kilo, matig; 145 gelde koeien f 100—160 per stuk, matig; 170 melkkoeien f 180-260 por stuk, matig; 10 stieren 45—50 ct. per kilo, matig; 13 paar den f 90180 per stuk, stug; 27 vette kal veren 60100 ct. per kilo, vlug; 1746 nuch tere kalveren: voor de slacht f 4—10, voor de fok f 1115 per stuk, matig; 264 vette varkens voor de slacht 4549 ct. per kilo, vlug; 76 magere varkens f 2030 per stuk, goed; 451 biggen f 917 per stuk, goed; 1041 schapen f 16—26 per stuk, stug; 24 bokken f 3—11 per stuk, matig; kipeiereii f 3—3.30, eendéieren f 2.60 per 100 stuks, 8100 Noordholl. Blauwen 8592V>, ct., goed; 3700 oude kippon en hanen 4042^ ct. per stuk, konijnen f 0.30—2.10 per stuk, 400 eenden 20—50 ct. per stuk, duiven 40 cL per paar. Coöp. Centrale Eierveiline Purmerend. Aanvoer: 100.000 eendeieren f 2.60—2.70, 90.000 kipeieren: 65-r66 g. 3.35—3.40, 63—64 Ksr. 3.30—8.35, 60—62 Kg. 3.20—3.30, 53—59 Kg. 3.15—3.25, 56—57 Kg. 3.10—3.15, 53-55 Kg. 3.05-3.10, 50—52 Kg. 2.90—3.05. ROTTERDAM, 14 Maart. Veemarkt. Totaal-aanvoer 5003 stuks, t.w.: 19S paarden. 8 veulens, 973 magere runderen, 785 vette runderen, 50 vette kal veren, 121 graskalveren, 2485 nuchtere kal veren, 295 schapen, 13 lammeren, 10 var kens, 3 biggen, 62 bokken cn geilen. Prij zen per Kg.: vette koeien 70-60-36-46 ct., vette ossen 64-58—36-46 ct., stieren 60—54 —48 ct., vette kalveren 100-90—60-70 ct., schapen 50—43—32 ct., lammeren 56—47—42 ct., graskalveren 50—40 ct., nuchtere kalve ren 29—21—19 ct., slacht paarden 51—42—32 ct. Prijzen per stuk: schapen f 25—19—17, lammeren f 221612, nuchtere slachtkal- veren f 7—64, nuchtere fokkalvcren f 21 17—14, slachtpnarden f 225—185—110, werk paarden f 340—270—130. hitten f 250—190 120, stieren f 265195145, kalfkoeien f 280215—150. melkkoeien f 275205150, varekoeien f 195—160—140, vaarzen f 170— 150—110, pinken f 130—110—90, graskalve ren f 50—3525, bokken en geiten f 11—9 5. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen onver anderd, pr. koe 74 ct.. pr. os 66 ct. Stieren, aanvoer iets grooter, handel matig, prijzen iets stijver Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel sleepend, prijzen sta biel, pr. tot MO. Schapen en lammeren, aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalve- ren, aanvoer groot, handel redeliik, prijs houdend. Varkens, aanvoer als voige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Katt en melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel sleepend, prijzen vooral niet hoo ger. Varekoeien, aanvoer iets grooter, han« del flauw, prijzen constant. Vaarzen en pinken, aanvoer gewoon, handel traag, prijzen met moeite te handhaven. GraskaN veren, aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen vast. Rokken en geiten, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveran derd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6