lilS De Groote Kerk Ie Alkmaar behouden SHAG Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Predikbeurten f Vrijdag 17 Maart 1939 Tweede blad Overeenstemming over de restauratie Gisterenmorgen heeft het Kerkbestuur van Alkmaar bericht ontvangen van den minis ter van Onderwijs, dat deze accoord gaat met een betaling van 4 door liet Kerk bestuur iu c'e restauratie van dc Groote Kerk. Het overige gedeelte der kosten wordt gedragen door de provincie Noordholland, de gemeente Alkmaar en het Rijk. Den archi tect van der Kloot Meyburg te Scheveningen, die ook de vorige restauratie heeft ver zorgd, is door het Kerkbestuur opdracht ge geven bestek te maken. De minister heeft, tot vertegenwoordiger in de contactcommissie aangewezen den heer Dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor do Monumenten zorg en secretaris van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Een onderhoud met den heer Saai. De restauratic is dus een voldongen feit, Alkmaar zal zijn Groote Kerk behouden! Gisteravond was de president-kerkvoogd de bekende architect de lieer D. Saai te Alk maar, die ons gistermorgen reeds telefonisch van een en ander in kennis had gesteld, zoo .vriendelijk ons nog eenige bijzonderheden moe te deelen. Hij herhaalde ons nog even wat reeds was geschied, De restauratie in de jaren 19231927 heeft ren bedrag van f 500.000.gevorderd. Toen in i937 do westelijke gevel dreig de in te storten en hot Waaigat moest wor den afgesloten, heeft het Rijk reeds voor tij delijke voorzieningen f 15.000.beschikbaar gesteld. „Gelooft u, dat thans de restauratie meer zal kosten, dan wat er globaal voor is be groot, dus meer dan f 520.000, vroegen \ve." „Ik geloof niet dat de heer Meijburg er in zijn bestek, dat natuurlijk nog moet wor den goedgekeurd, er veel van zal afwijken, maar er kunnen mee- en tegenvallers zijn", was het oordeel van den heer Saai. „Hoe zal worden aanbesteed?" was onze tweede vraag. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan hersteUen. Flacons k 75 ct., 1.1.50 en f. 2.50 bij Apoth. i Drogisten. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Het antwoord luidde, dat* vermoedelijk in twee deelen zal worden aanbesteed. Men zal dan beginnen met het koor, waarna het middenschip onderbanden genomen zal worden. Echter, de mogelijkheid bestaat ook dat het werk in massa wordt aanbesteed, maar hoe het gaat, in ieder geval is de hoop gewettigd dat nu voor jaren de kijk er af zal zijn en het inderdaad dreigende ge vaar geweken. „Hoe lang zal het werk duren", vroegen we verder. „Ja", zei de heer Saai eenigszins bedacht zaam, „dat hangt er van af. Monumenten zorg wil er vijf jaar, en de kerkvoogdij als het eenigszins kan, korter over doen." Een belangrijk punt is ongetwijfeld ook de keuze der werklieden en het loon dat zij betaald krijgen. De heer Saai deelde ons mede, dat nu het Werk door het Werkfonds in hoofdzaak wordt gefinancierd het niet waarschijn lijk is dat alleen Alkmaarsche vaklieden zullen worden ingeschakeld. Dat zou ook riet logisch zijn, daar Alkmaar wel een belangrijk deel, maar niet alles betaalt. Te verwachten is, dat via de Arbeiders- beurs ook krachten uit de omgeving zullen worden te werkgesteld. Ongetwijfeld is met de bonden een loonregeling overeengekomen i'i afwijking van het collectieve contract in de bouwvakken, zooals dit met meerdere objecten, door het werkfonds gefinancierd, het geval is. Het gymnasium bijvoorbeeld. Verrassingen als voor enkele jaren, toen er groote geschillen zijn geweest over de arbeidsloonen en de restauratie daardoor stagneerde mogen thans wel uitgesloten worden geacht. Binnen afzienbaren lijd, wellicht eerdaags, aldus de heer Saai zul len de schuttingen verrijzen en het werk een aanvang nemen. Het geliefde poortje dat door dc aanrij ding zooveel te lijden heeft gehad, zal ook spoedig een ander aanzien krijgen. We deden nog een laatste vraag. „Gelooft U, mijnheer Saai, dat de actie in de pers gevoerd, in het bijzonder de zoo geweldig aangevallen artikelen in de Schager Cou rant de restauratiebeslissing heeft bespoe digd? Dat is geenszins onmogelijk, was het ant woord. Ik heb daar zelf geen oordeel over Ongetwijfeld heeft men daar in Den Haag kennis van genomen. Toen ik dezer dagen over de zaak op audiëntie was bij den mi nister, is er overigens niet over gesproken. Maar dat is ook begrijpelijk. Tot zoover de heer Saai. Wij zullen ons er niet op beroepen, dat het aan ons is te danken, dat er spoed is betracht en daardoor mogelijk onheil is voorkomen. Wij laten den lezer gaarne het oordeel van oorzaak en gevolg. In alle nederigheid mogen wij er echter toch wel op wijzen, dat de restauratie maanden, jaren bijna sleepende is geweest, en dat na ónze publicatie de beslissing „in eens" is afgekomen, Maar dc Alkmaar sche Courant zal dit ongetwijfeld beamen, dat is natuurlijk maar louter toeval.... VERKIEZINGSVOORBODEN. Op vele plaatsen in de Kaasstad zijn reeds weer schuttingen verrezen ten gebruike van de verschillende partijen, die er door plakbiljetten de hoedanigheden van de eenige goede, dus hun candidaat op mogen vermelden. Wort zal de glorie der schuttin gen zijn reeds is het verval in zicht... Immers in de Alkmaarsche Post biedt een handig zakenman bij voorbaat het hout aan „als de schuttingen hun diensten heb ben bewezen." DE MIDDENSTANDSBANK IN EEN NIEUW HUIS. Velen waren aanwezig toen 'gistermiddag de heer Das van de Hoofddirectie liet nieu we gebouw van de Middenstandshank aan de Koorstraat met een kernachtige rede opende. Wij merkten o.a. op den burge meester, afgevaardigden van zustervereni gingen, de sympathiseerende corporaties, henevens vele vooraanstaande middenstan ders. De heer Das gaf een overzicht van de tot standkoming van het nieuwe gebouw en lichtte in het algemeen doel en streven van de Middenstandsbanken toe. Door verschillende aanwezigen, o.a. dooi den burgemeester, werd nog het woord ge voerd, waarna een rondgang door het fraaie moderne gebouw werd gemaakt. De kluis- constructie had in het hijzonder aller be- wonderinf. Vermelden wij nog dat er vele bloemstukken waren en talloozcn hun ge- lukwensctocn schriftelijk of telegrafisch hadden gezonden. LAN GEN DIJK NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND Het jaarverslag. In het jaarverslag van den Nederland- schen Tuindersbond wordt uitvoerig de ge voerde actie gememoreerd, welke is gericht op wetenschappclijken ophouw en voorlich ting van en voor het vak en voor de ge heel nieuwe eischen van bedrijfsorganisa tie en bedrijfsmaatregelen. Enkele conclusies worden getrokken n.a. v. de voorbereiding van de overname der crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Ie Met den wcnsch tot overname van de bedrijfsmaatregelen erkent de regeering de noodzakelijkheid voor heden en de toekomst, van dergelijke maatregelen. 2e Met den wensch tot overdracht wordt erkend het onvolledige en dus onvoldoende van het heden be reikte effect en de noodzaak tot verdere vervolmaking. 3e In dezen loop der feiten ligt een rehabilitatie voor den N.T.B. voor de vele verwijten, die in de voorbije jaren aan zijn adres wer den gericht. In de verdere conclusies worden de be moeiingen van het Centraal Bureau van Veilingen op het gebied van verdere prijs regeling en beheersching van distributie van het product, met alle waardoering be groet. Hierna worden de bemoeiingen gememo reerd t.a.v. de vaste lasten, de 100% van den productieprijs enz. Het aantal aangesloten af deelingen is S5, het ledental 3913. Dc oud-secretaris, de heer Blom, die dit jaarverslag nog heeft samengesteld, sluit deze arbeid af met den wcnsch uit te spre ken, dat men de kracht en dc lust en de gelegenheid moge vinden om in dc komen de jaren deze opgevatte taak voort te zet ten en, als de teekenen niet bedriegen, met werkelijk doeltreffende maatregelen te zien bekroond. OUDKARSPEL. Overplaatsing. De rijksveldwachter brigadier-titulair, de heer S. P. Rood, te Spaarndam, voorheen alhier, is met ingang van 1 April overge plaatst in de functie van brigadier naar Rosmalen (N. Br.) NOORDSCHARWOUDE. Uitslag verkooping. Gisteren werd in het lokaal van don heer ■T. dc Bakker alhier een openbare verkoo ping gehouden ten overstaan van Notaris Mr. C. J. de Lange te Alkmaar. De uitslag was als volgt: Bouwland aan den Winterweg, Westzijde te Oudkarspel, groot 7 snees. Kooper de heer G. Duineveld voer f 31.per snees. Bouwland ten zuiden van de Kerkmeer- sloot te Oudkarspel, groot 9 snees. Kooper de lieer J. Commandeur voor f 31.p. sn. Bouwland aan den Winterweg Oostzijde, Oudkarspel, groot 14 snees. Kooper de heer J.. Jonker voor f 42.per snees. Bouwland ten Zuiden van dc Schouten- sloot te Noordscharwoude, groot 20 snees. Kooper de lieer P. Kceman voor f 50. p. sn. Deze perceelen waren ale in liuur bij den heer A. Bommer. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING .BERGEN". Alleen de reserves op het oor logspad. Voor a.s. Zondag is er door den Bond alleen een wedstrijd tusschcn Oudorp 2 en Bergen 2. Aangezien de reserves van Ber gen verleden week uitstekend werk deden, door M.K.V.O. 2 met niet minder dan 7—1 in te maken, mogen we ook voor a.s. Zon dag een overwinning voor de Bergenaren verwachten, al zal deze door het gemis van eenige spelers o.i. niet zoo groot zijn als tegen M.E.V.O. 2. Ook al in verband met het feit, dat de Oudorpcrs een veel aantrek kelijker wedstrijd spelen, dan dc groen witte». In elk geval nioet Bergen trachten zich op dc 2e plaats te handhaven, wat ons in tusschcn zoon krachttoer niet lijkt. SCHAGEN MARKTOVERZICHT. Bij de vorige week vergeleken aardig wat vette koeien waren er aangevoerd. Dc hoog ste noteering was f250—, gekocht door den heer II. Mooij, te Den Helder van den heer J. Stammes te Anna Paulowna. De prijs per pond zou geweest zijn hoogstens 30 cent. Een mooie laag kalfkoeien werd aange voerd door de Friesche kooplui, de handel was goed, hoogste nóteering f250.—. Maar goed dut de Friezen» ons bezoeken. In gcldckoeicn was de handel goed, hoog ste noteering f 180.—r. Volgens den hekenden koopman P. Hoek te Winkel, was dc handel in vaarzen gewoon. De een zegt dut dc han del in nuchtere kalveren, waar dc laatste weken zulke groote aanvoeren zijn, stug is of slecht, dc ander zegt'weer, de handel was goed. Laten w ij dan maar aannemen, dat de handel zeer matig was. De handel in oude, vette schapen was goed. Wij noteerden tot 131.—, bedoeld is de oude slachtschapen; de jonge brachten 22 gulden op. Deze komen den laat ste» tijd zeldzaam voor; wel werden enkele overhouders verkocht voor den dood; toch kon niet liooger genoteerd worden dan 116. Handel matig. Notccring van vette varkens was tot 231/£, later op den dag is besteed 24 ct. Handel, natuurlijk gezien de leveringen: matig. Big gen 7-weeksche 9—12 gld., 12-weeksche 12—17 gld., handel matig. Handel in schrammen, matig. Konijnen tot fl.50, kippen tot f 1.20, han del goed. Er waren nog drachtige zeugen aange voerd, deze golden 6570 gld. Over liet bezoek en aanvoer konden wij te vreden zijn. Over 14 dagen komt volgens een bekend koopman, een sterke opleving. OPENBARE VERKOOPING. In het Noordhollandsch Koffiehuis werd ten overstaan van notaris P. de Boer een boerderij met aanhoorige gehouwen enz. verkocht, gelegen in Koegras, gemeente Cal- lantsoog en geheel groot 38.23 II.A, Deze boerderij was eigendom van Jonkvrouwe A. C. Verloren van Themaat,, geboren Laman Trip. Op Donderdag 9 dezer werd het gehecl in bod gebracht op f 58543.99. Bij den afslag van Donderdag dezer weck werden enkel de afzonderlijke perceelen 7 en S, ieder ge mijnd met f 1. Toen later door den notaris de verschillen- Baby begrijpt er niets van... de combinaties werden aangeboden, konden de meestcn geen liefhebbers vinden, alleen kwam tot resultaat nog de combinatie der perceelen 1, 2, 5 en 6. Ze waren totaal in bod op f 34364.26, 'en werden gemijnd met f 150, kwamen dus toen 'op f 34514.26. Dc perceelen 1, 2, 3, 5, 6 en 7 werden toen gepresenteerd. Ze stonden op f 46818.60 en kwamen niet hoogcr, terwijl de perceelen 4 en 8 ook niet verder konden komen dan f 11877.39. De notaris bracht na 15 minuten pauze daarna het geheel nog in bod, het stond toen in totaal op f 58696.99, hierop werd niet geboden. Bij den afslag mijnde do heer Jac. Visser uit Callantsoog met f 3000 De koopsom werd dus f 61696.99. De heer Visser verklaarde gekocht te heb ben voor rekening van de 'N.V. Noord IIol- landsche Levensverzekering Mij., gevestigd te Alkmaar. EEN LICHTBAK GETORPEDEERD. Toen gistermorgen de chauffeur van een vrachtauto ter hoogte van Het Pemianent- htiis moest uitwijken, kwam zijn vehikel in aanraking met de aan deze kapperszaak bevestigde lichtbak. Dc gevolgen laten zich denken. Het glas-van de lichtbak kwam naar heneden rinkelen en ook de lanipen bleven niet onbeschadigd. Blijkbaar bemerk te de chauffeur van 't voorval niets, hij ver volgde althans zijn weg alsof er niets ge beurd was. Voor de kapster Mej. Necfkcs zou een en ander vast een schadepostje zijn geworden, had niet haar vader die op het gerucht van het glasgerinkel kwam toe snellen, het nummer van de vrachtauto kunnen notceren. Met dit nummer in dc hand gelukte het hem zondti veel moeite de boosdoener op te sporen De vrachtauto bleek in eigendom toe te behooren aan den heer Bood van Tolken. De chauffeur zeide van niets te weten. Omtrent de regeling der schade tracht men tot overeenstemming te komen. OPRICHTING DAMCLUB. Ten huize van den lieer Jn. Peetoom is oen damclub opgericht. Reeds 9 leden tra den toe terwijl men. van verschillende dam mers nog toezeggingen heeft gekregen. Het zal dan ook niet moeilijk zijn t.z.t. een tien tal te formeereri dat eventueel aan wedstrij den in competitieverband zal kunnen deel nemen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: J. de Vos, voorzitter; S. Grootes, secretaris, J. Peetoom, penningmeester. Als wedstrijdleider zal fungecren de heer Joh. Bremer, die als zoodanig over groote rou tine beschikt De contributie werd bepaald op f 0.10 per week. Nadat eerder aangewende pogingen zijn mislukt, is dus thans de oprichting van een damclub een feit geworden; het moest er wel van komen, gezien liet groote aantal liefhebbers, dat onze plaats telt. We heli- ben het vermoeden, dat de Schager damclub er straks een zal zijn, waarmede rekening moet worden gehouden. Er zijn zeer sterke spelers hij, de kopborden zijn derhalve uit stekend bezet. ZONDAG 19 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, 's av. 7 uur Ds. P. H. Kapteijn. Collecte Ned. Bijbelgenootschap. Burgerbrug, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 9.30 uur, Ds. Witkop. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Coll. Fonds Noodl. Kerken en Personen». Na den dienst; H. Avondmaal. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagcrbrug. Petten, geen dienst. Schagcrbrug, voorm. 10 uur, Ds. Kapteijn. Iiippolytushoef, voorin. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe Li dm. - Coll. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard, geen dienst. In het orkest Speel ik zoo best, En daarbij heb ik ook 'n Bijzonderheid: Gelijkertijd Te blazen en te rooken. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man Veen huizen, voorm. 10 uur, Ds. Krop. Oude Niedorp, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, 's av. 7 uur, Ds. Los. Groet, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Voorm. 11.15 uur, Zondagsschool. Schoorl, zie Groet. Walmenhuizen, geen dienst. Dirkshorn, 's av. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Wat verstaat gij onder: „Ge- loof"? Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Heide. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Lot en Leven. Afscheidswoord en welkomstgroet. Wicririgerwaard, voorm. 10 uur, Ds. van Wichcn. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. v. Wtchen. Huisduinen, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsïngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Doop. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. R. van der Veen. Doop. Iiippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilda Nieuwe Niedorp, vm. 10 uur, Ds. D. Haars. Doop. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamstee- ker, hulpprediker. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteeker, Bid stond voor het gewas. Kol hora, voorm. 9.30 uur, Ds. Visch. Nam. 2.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, Vrijdagavond (heden), '7.30 uur, de heer Boon. Bidstond voor 't Gewas. Schagen, \oorm. 10.15 uur, de heer J. Dek ker, evangelist te Ransdorp. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Slootdorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Oorthuijs. Wicringerwerf, voorm. 9.30 uur, Cand. Nij- dam. Middenmeer, nam. 2 uur, Cand. Nijdam. Middenmecr, 's av. 7.30 uur, Jeugclbijeen- komst in het Dorpshuis. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur (in de zaal hij Zuidscherwoude) de heer D. van Teij- lingen, uit Leiden. Schagerbrug, Clir. Jongemannenvereeniging Bijeenkomst Woensdagavond 8 uur in. het Evangelisa ticgebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7.30 uur, de heer Se- vensma, van Amsterdam. De grootste praatjesmaker in het dierenrijk

Schager Courant | 1939 | | pagina 5