ZESTIG JAAR LYCURGUS Poorter Waarheen? Waarheen? Waarheen? Vlaag. el D.E.bij DOUWE EGBERTS Natuurlijk naar Polder Wieringerwaard Daarom, spreek met Poorter en het komt in orde. Poorter's Tapijt- en Meubelhandel Telef. 87, Schagen werkt ijverig aan slootverbetering Zaterdag 18 Maart 1939 Tweede Mad „De leden zijn uw mat'riaal „Dat nien bewerken moet, ,/t Gereedschap is het trouw bestuur „De man die daarmee wond'ren doet, „Producten levert gaaf en goed, „Dit is de directeurl Een reuzenzwaai door de hstorie\ Tusschen het beduimelde, vergeelde schrift, ■waarin op de eerste bladzijde in fraaie krul letters staat te lezen: Gymnastiekvereeniging Lycurgus Opgerigt te Schagen, 16 Maart 1879, en het nog maar halfvolle kloeke boek, dal als jaartal 1930 draagt zijn er acht an dere. Samen tien boeken met zestig jaar yereenigingsl even. Rijk vereenigingsleven! Er zijn ups, er zijn downs geweest, tijden van bloei, tijden van verval Maar vèst en krachtig is nog de positie van de oude Schager „gym", ondanks alles wat de jongeren thans tracht van de gezondste sport, het turnen af te trekken. De adspi- xantenafdeeling bloeit weer op... er is jeug dig bloed. En wie de Jeugd heeft, heeft immers de Joekomst? Het eerste notulenboek... De rustige be dachtzaamheid uit de tweede helft der ne gentiende eeuw, de tijd toen begeerte het menschdom nog niet had aangeraakt, spreekt eruit van bladzijde tot bladzijde. Zie het keurig geschreven reglement, zie de plechtstatige inleiding, de kunstig opge maakte naamlijst der werkende leden, met dcrzelver „toetreden, bedanken en op welker wijze dezelve zijn heengegaan". Dat lijkt op het werk van een deugdzamen ouderwetschen schoolmeester, die zeker, zéér zeker den veder in de inkt heeft gedoopt en met krullige zwierigheid is begonnen de levensgeschiedenis van een hem dierbare te boekstaven! Het is ook zoo. De eerste leider, tevens voorzitter en de eerste maanden blijkbaar ook notulenschrijver, was de onderwijzer P. Groen. Een kerel uit één stuk, die met een andere pionier zéér véél heeft gedaan het teere plantje vasten wortel te doen schie ten. Die andere was de heer W. de Nijs, de volgens de schrifturen helaas reeds in 1880 overleden eerste secretaris. Moeilijke jaren moeten het geweest zijn, reeds in 1SS0 lag de club vrijwel „op apegapen", en slechts de hulp van een zustervereeniging, de thans nog bestaande Alkmaarsche club „Kracht en Vlugheid" behoedde haar voor algelieele ondergang. Véél bekende namen komen we op de ledenlijst tegen. Voor zoover wij kunnen nagaan, zijn er van de oprichters nog slechts twee in leven: Het zijn de heerpn L. J. Roggeveen te Schagen en Stöve te Schagerbrug. De tweede is ons niet zóó na bekend maar wie den heer Roggeveen nog zoo kras en vitaal door Schagen's straten ziet stappen, ,zijn" verkoo- pingen ziet verslaan, kortom hem nog zóó in het volle leven bezig ziet... kan de kernspreuk van de gymnastiek. Mens sano in corpore sano, een gezonde geest in een ge zond lichaam moeilijk in haar waar heid aantasten! Dat heeft het tur nen vast gedaan, al is het dan ook lang geleden! Uit oeroude tijden In 1SS2, aldus de annalen, is Lycurgus de kinderziekten te boven, men treedt toe tot het Nederlandsch gymnastiekverbond en zal daarvan lid blijven tot op den huidigen dag. Véél verhalen de boeken van de goede vei*- standhouding met andere vereenigingen, speciaal O.K.K., Den Helder krijgt een eerepluim. Bladzij na bladzij, vele honderden te za- men, beschrijven dan bij het naslaan Ly curgus' lief en leed... Groote gebeurtenis sen maakt zij mede, de kerkbrand te Scha gen, waarbij het brandweercorps der ver- eeniging zulke goede diensten bewijst, maar waarbij'ook de trots der club, het vaandel, verloren gaat... Uitvoeringen, feestavonden, demon straties hier en elders, besprekin gen over aankoop toestellen, secre tarissen die wel en secretarissen die niet op hun kop krijgen, gewichtige commissies met ter onderscheiding groene, gele, blauwe en roode strik jes, muziek van de beroemde Kleine Kapel, drang op het bestuur de voordrachten op de soiree's vooral nétjes te houden (o, o„ die brave oude tijd!!) Op, neer, op, neer, zoo gaat de tijd... 't Gaat als met een rekoeföning soms, een aarzeling, een even ang om Uw MEUBELEN, TAPIJTEN, BEDDEN, DEKENS, GORDIJNEN enz. te hoopen wanneer U gaat trou wen, verhuizen of schoonmaken? om Uw oude VEERENBEDDEN DRIEDEE- LIG te laten maken of Uw Kapokmatrassen te laten bijvullen? om Uw STOELEN. CRAPAUDS opnieuw te laten bekleeden of te repareeren? Ontvangen de nieuwste KINDERWAGENS. WIEGEN en KINDERLEDIKANTJES Ook hierin staan wl] aan den kop. Dit Is een oude vertrouwde Firma. Daar Is toch de grootste keus. Die maakt toch alles beter en is toch goedkooper! Die heeft toch eerste klas personeel en heeft toch jarenlange practijk. stig kijken naar de hóóge-rekstok, maar dan ineens een kiep tot steun, afzwaai, en... dan volgen weer ette lijke reuzezwaaien den tijd door... Tot een mislukte afsprong het effect bederft en er weer heel wat goede wil noodig is, het weer zoover te krijgen! Genoeg! Het zou ons te ver voeren de ge schiedenis van Lycurgus op den voet te vol gen, zooals de hr. Jb. Roggeveen „Oome Jaap" de eerevoorzitter dat bij het 50-ja- rig beslaan in ons blad zoo voortreffelijk heeft gedaan. Uit den ouden tijd noemen we nog slechts enkele feiten: het voorspoedig opgroeien 'van de damesafdeeling Allebé in 1901, welke afdeeling echter na een jaar alweer overleed, de onafhankelijkhcidsfeesten in 1913--. Een glorievolle dag voor de vereeni- ging toen zij met vliegend vaandeel en slaande trom de Molenstraat doortrok en Dirk Rood zijn aan plakbord neerzette met den uitroep: Hier is Napojeon, en dóór is het leger! De mijlpalen. Een herdenking van het 25-jarig bestaan hebben wij niet kunnen vinden, het 35-jarig en 40-jarig bestaan is feestelijk herdacht. Het vijftigjarig bestaan is in samenwerking met de Harmonie wel zeer luisterrijk ge vierd. Namen uit de oudste en oudere ge schiedenis van Lycurgus? We zullen ze niet noemen, maar het groote aantal eéreleden, dat in den loop der jaren is benoemd, be wijst, dat zeer velen véél voor de club over hebben gehad! En nu de nieuwe en nieuwste geschiede nis! Ze is begonnen met de intrede van den tegenwoordigen leider, den heer S. Kees man, den beproefden, degelijken leeraar, Onder zijn „heerschappij" hebben speciaal de dames van Lycurgüs het ver gebracht op het gebied van dansen en rythmisehe gymnastiek. Maar ook de heeren waren de laat ste jaren vooral in hun vereenigings nummers zeer gelukkig! Wij weten het, de hartewensch van den heer Keesman is, „zijn" meisjes en jongens van de adspiantenafdeeling tot goede tur ners ter eere van Lycurgus op te voeden. Maar helaas, vertelde hij ons er is zoo veel anders tegenwoordig. Ja... inderdaad... tachtig oefeningsavonden, zooals in het begin onzer eeuw, met leden Vraag niet om Friesche Heeren-Baai zonder meer, maar om Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts. De tabak, die van ouds gemaakt wordt in Joure, in het hartje van Friesland. Die draagt dus met recht den naam van Echte Friesche Heeren-Baai. A- 1753 &A&L,FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK die geen keer verzuimen... Dat zijn de schoone dagen van Aranjuez en zij keeren nimmer weder. Namen uit de laatste jaren? Dan slaan we het laatste boek op en zien de heer J. Molenaar van veelbelovend adspirant groeien tot lid, tot bestuurslid, tot voorzit terEneen goed voorzitter, een waardig opvolger van zijn presidentieele voorvaderen! We zien de namen van K. Slot, Watertor, de Boer cn nog zooveel an deren. Het saldo van de balans per 16 Maart 1939: Een goede vereeniging, een degelijk leider en een wakker bestuur. Moge dat zoo blijven. Schagen kan Lycurgus niet missen! Wellicht een nleuWé vrachtauto. Bepalingen omtrent iepziekte zullen streng worden toegepast. —Het Pol derhuis in het geding gebracht. Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdinge landen vergaderden gistermiddag onder lei ding van Dijkgraaf C. Haringhuizen. Secretaris de heer Daan Kaan. Bij de opening deelde voorzitter mede, dat van den heer Wonder bericht van ver hindering is ontvangen wegens ongesteld heid en ook de heer Koster heeft kennis gegeven van verhindering. Voorzitter sprak de- beste wcnschen uit voor den heer Won der. De door den heer Daan Kaan voorgele zen notulen werden onveranderd vastge steld. Mededeelingen. Dijkgraaf deelde mede, dat de overeen komst betreffende de onderpaden aan den Westfrieschcn dijk met het Hoogheem raadschap is aangegaan. Er zal nog een kleine uitbreiding plaats hebben. Op een vraag van den heer Blaauboer of er verandering in het plan is gekomen zei de voorz. dat de heer E. Wonder verzocht heeft om ook zijn kluft er in op te nemen. Dit gaat dan voor rekening van de belang hebbende; ten 2e werd medgedeeld dat de duikers aan den Barsingerweg gereed zijn. Ten 3e dat het Dag. Bestuur met de aan koop van een vrachtauto nog niet is ge slaagd De ondervinding die 't D. B. heeft opgedaan heeft de leden wel wat doen overhellen om een nieuwe auto te koopen. Met een gebruikte auto heeft men spoedig onderhoud. Er is een gebruikte auto te koop voor f 1300.— De kosten van een nieuwe 4 tons auto worden geraamd op f 2100.—, zoodat het Dag. Bestuur, dit voordeeliger vindt. De heer Groneman merkte op, dat in een vorige vergadering besloten is om een ge bruikte te koopen. Voorzitter zeide dat dit alleen een kwes tie is van kapitaalverschil. De belasting blijft hetzelfde. De heer Groneman lijkt het toe, dat een auto weinig gebruikt wordt en vroeg of 't dan veel verschil maakt bij huren. Toegelicht werd, dat verleden jaar f 440 aan huur is betaald en bovendien levert dit ook wel eens moeilijkheden op. Na nog eenige discussie werd aan 't Dag. Bestuur machtiging gegeven om naar be wind van zaken te handelen. Medegedeeld werd verder, dat een ge deelte sloot in de buurt is gedempt. Met den heer C. R. Blaauboer is overleg gepleegd en nu zal er een hek worden ge plaatst tot aan het perceel Böttger. Dit zal 5 meter uit het hart van den weg worden geplaatst. Vervolgens, dat de publieke voetpaden van af de perceelen, nabij Oudesluis langs de Dijk tot aan den Molenweg worden op geheven. Dit is ook 't geval langs den Oost- dijk van af het perceel Breed aan de Nieuwesluis tot aan den Westfrieschen dijk. Tenslotte nog dat de Barsingerwegvaart bijna uitgediept is. Over een week zal het wel klaar zijn. Met de begrooting zal het vrij goed uit komen. De post materiaal is even overschre den, doch van het arbeidsloon is iets over gebleven, zoodat de geheele overschrijding een paar honderd gulden zal zijn. In aansluiting daarop zeide de voorzitter is het wel dienstig om a.s. najaar ook de vaart in de Buurt vanaf Barsingerweg tot Walingsweg onder handen te nemen en ook de Molensloot. Een plan is nog niet opgemaakt, doch in beginsel daarvoor werd machtiging gevraagd. Een groote moeilijk heid zal wel zijn om de specie kwijt te ko men. De bedoeling zou zijn om een terrein te huren om de bagger daarop te bewaren tol dat het droog is cn dan daarmee eenige slootjes te dempen. Algemeen kon men met dit voorloopig plan instemmen. Ingekomen stukken. Procesverbaal gehouden kasverificatie. Al les was in orde bevonden. Door Ged. Staten werd goedgekeurd het besluit inzake zekerheidsstelling van den penningmeester. Volgende punt is bespreking overdracht van de aandeelen der N.V. Mij. voor Gemeen- tecrediet. In een vorige vergadering is ter sprake gebracht de 5 aandeelen, groot ieder f 1000 te verkoopen en dan de schuld bij de Nuts- spaarbank af te lossen. De beurswaarde is thans 160 Er is nu een circulaire ingekomen, waar bij wordt voorgeseld die aandeelen over te dragen aan de Algemeene Friesche Levens verzekeringsmaatschappij, die heèft aangebo den om die aandeelen over te nemen. Voor elk aandeel kunnen twee obligatiën worden verkregen tegen 3 De Mij. Gemeentecrediet is van oordeel, dat dit aanbod geaccepteerd kan worden. Het Dag. Bestuur is van oordeel thans obligatiën te nemen. We kunnen later zien of we schul den zullen aflossen. Na eenige discussie verkreeg 't Dag. Bestuur machtiging om desnoods de obliga tiën te verkoopen tegen ten minste 90 proc. Arrestantenlokalen. Het laatste punt betreft een verzoek van het Gemeentebestuur om op de dorsch van het Polderhuis twee nieuwe arrestantenloka- lcn te mogen houwen. Het Dag. Bestuur stel- .de voor op het verzoek in te gaan onder voorwaarde dat de Gemeente later het onder houd voor haar rekening neemt en dat het gemaakt zal worden in overleg met het Pol derbestuur. Verder ligt het dan in de bedoeling om de oude plaats uit te breken en dat in te richten voor fietsenstalling. Algemeen goedgevonden. Iepziekte. Ten slotte wil de Dijkgraaf nog in herin nering brengen dat veel hoornen vanwege de icpenzickte zijn weggeraakt. Er ligt nog heel wat hout opgestapeld, wat voor 1 April ontschorst moet zijn. Voorzitter wil er de aandacht op vestigen, dat de wettelijke voorschriften toegepast zul len worden. De heer. A. Rot vroeg inlichtingen over het eventueel dempen van een sloot tusschen zijn land en het perceel trambaan dat nog aan den heer Borst toebehoort. Dijkgraaf lichtte toe, dat in de koopacte is opgenomen dat de slooten niet gedempt mogen worden. Er zal dus eerst een ver zoek bij het Polderbestuur ingediend moe ten worden, De heer Blaauboer braeht het Polderhuis ter sprake, waarover hij ook reeds eerder met den Dijkgraaf en Burgemeester gespro ken had. Zooals bekend, wordt dit gebouw ten dienste gesteld voor Polder en Gemeente. De gemeente betaalt hier huur voor. Volgens den heer Blaauboer zou het later kunnen gebeuren, wanneer een jongere ge neratie in het bestuur kwam, dat men zou zeggen: Laat de gemeente zelf maar een huis bouwen. Is er misschien iets op te vinden, dat dit kan worden voorkomen? Voorzitter zeide, dat de historie reeds meebrengt, dat het gezamenlijk gebruikt zal worden. Wij van onzen kant kunnen daar omtrent wel zekerheid geven, doch een la ter bestuur zou het kunnen veranderen. Dit is echter niet denkbaar Er kan alleen schade uit voortvloeien. Toch wil voorzitter er wel eens over denken of er iets op ge vonden kan worden. Verder vroeg de heer Blaauboer hoe het Dag. Bestuur denkt om enkele boomen te rooien op smalle plaat sen. Dijkgraaf wil hieromtrent overleg ple gen met Provinciale Waterstaat, Hierna sluiting. Uodtbal N.H.V.B. Er is maar een klein programma vastge steld, dat bovendien niet meer zeer belang rijk is daar de meeste beslissingen geval len zijn. Tweede klasse B, Geheel vrij: De 43 van D'TS 2 uit te- pen Alkmaar 3 is nog het vernielden waard De Oudkarspelers hebben nu een goede kans om hij de bovenste vier te blijven. Tweede klasse F, Ofschoon Schagen 2 niet meer van de derde plaats kan worden verdrongen zal ze in Hoorn haar best nog wel even doen om van Sporters 2 nummer voorlaatst baas te blijven, omdat tegen de Horineezen nog wat valt goed te maken. De 10 neder laag van Schagen 2 op eigen terrein was destijds een leelijke streep door Schagen» rekening. Als de gymfuif niet al te zwaar is aangekomen valt dus wellicht om 11 uur in Hoorn voor de punten te zorgen. Strandvogels 2 verloor reeds 12 keer ach ter elkaar en is nog puntloos. Tegen Hem. zal dit weinig fraaie record zeker niet ge broken kunnen worden. Derde klasse D. Hier heeft Dirkshorn, zooals bekend, de knoop Zondag doorgehakt. Het programma luidt nu: Alkmaar 3—DTS 3 (10 uur), Ou- dorp 2Bergen 2 (10 uur); Koedijk 2 Schoorl 2 (10 uur) cn Vrone 2Mcvo 2 (12 uur.) Derde klasse E. Flevo verpletterde hekkensluiter Hoog- karspel 2 met 81. We zien de W. Meer- bewoners nu met eenig vertrouwen naar Andijk 3 op bezoek gaan (11.30) Derde klasse F Aartswoud, die het Zondag tegen Hollandia niet kon redden moet nu naar Berkhout 2 (10 uur), de stroohalm om de laatste plaats te ontgaan. We wachten deze visite met be langstelling af, maar erg gerust voor A. zijn we niet Vierde klasse D. D.T.S. 4 krijgt N. Niedorp 3 thuis (10 uur) dat nog zoo'n goede kans heeft dat ze het niet tot een revanche zal laten komen. D. T.S. zal het echter niet opnieuw tot 8—0 la ten komen. Vierde klasse E. De V.C.L. ploegen slaan een goed figuur dit jaar en hebben den overzichtschrijver niet vaak onaangenaam verrast. We dur ven V.C.L. 2 dan ook gerust een goede kans te geven om de zege, thuis op Oudendijk 2 behaald, aldaar te bevestigen. Adspiranlen. Afd. K. en L. vrij. Afd. M: D.T.S. b—N. Niedorp b (12.15) Afd. O: Oudendijk a—V.C.L. a (12 uur.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 5