Langendijker Groentenveilingen j 'De heer Van der Heiden achtte het wel I Uitvoerbaar, zooals het nu geregeld is. Er lag geld voor klaar! Dinsdag 21 Maart 1939 Tweede blad Uit onze omgeving yisschersvereeniging geestmer- ambacht. X)e visschersvereen. Geestmer Ambacht I (hield Zaterdagmiddag haar alg. jaarverga- J dering bij den heer J. Dekker te Oudkars- ^Voorzitter, de heer W. Kliffen, verwelkom de in zijn openingswoord in het bijzonder den heer Van der Heijden, waarnemend in specteur voor de Zoetwatervisschcrij. j In het afgeloopen jaar is niet veel bijzon- tiers gebeurd. Het gaat met de vissclierij Slecht Voorzitter wijdde eenige woorden aan de j nagedachtenis van den overleden Inspecteur, I den heer Hart, en het dezer dagen overleden H.B.-lid voor Noordholland, den heer W. Dil Na og een hartelijk welkom te hebben toe geroepen aan den eere-voorzitter, den heer E, Vlug, gaf voorzitter den heer P. Glas de gelegenheid de notulen voor te lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. In het jaarverslag wordt o.m. gememo- reerd, dat in 1938 zijn uitgezet: 2000 pond edelkarper, 50 pond montée en 1560 pond pootaal. De financieele toestand der vereeniging is gunstig. Ontvangen is f 1988,30, uitgegeven i 1300.68. kassaldo f6S7.62. Voorzitter deelde mede, dat er voor 1939 weer geen gesloten tijd is voor de zeelt. In het door den heer E. Vlug uitgebrachte verslag van de algemeene vergadering werd medegedeeld, dat de maat van de aal is vastgesteld op 28 c.M. (De afd. had 30 c.M. voorgesteld). Hierna werd de rekening van den pen- birigmeester op de reeds in het jaarverslag genoemde cijfers vastgesteld. Besproken werd het uitzetten van pootaal. J De heer Van der Heijden adviseerde, mon- tée uit te zetten. Hierna keurde de heer Vlug de houding Öer rogeering af. De geplante 1560 pond •pootaal is veel te weinig. Pogingen om op andere wijze (via den heer Dil) pootaal te verkrijgen, zijn op niets uitgeloopen, daar die fO.10 per pond moesten kosten. De Inspecteur ried aan, zich nogmaals tot de Visscherij Centrale te wenden. Op een vraag van den heer Vlug welke re sultaten de visschers hebben gehad, nu den laatsten tijd 6000 pond pootaal is uitgezet, werd de voorkeur uitgesproken voor het uit zetten van montée, waaraan men zich zal houden. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren A. Kieft en Jb. Sieuwertsen met groot e meerderheid van stemmen herkozen. Het bestuur stelde voor den prijs der ver gunningen zoo te laten als hij is. De heer J. Glas vroeg of het niet moge lijk was, de prijs iets lager vast te stellen. Voorzitter merkte op, dat er een achter stand in te halen is mot het uitzetten van ïisch. Moeten we pootvisch koopen of de ver gunningen verlagen? De heer J. Moeijes vond de fuikenvergun- nmg té hoog in vergelijking met de volle dige vergunning. I Na nog eenige besprekingen werd besloten, de vergunningen op de oude prijs te laten, j Hierna werd de fuikenvisscherij besproken. Het bestuur wilde deze regeling laten zoo als ze in 1938 was. .Er ging een stem op, om de fuikenvissche- XiJ vrij te stellen. j De heer E. Vlug zeide, dat de tegenwoor- I flige regeling wel bevalt, al is het nog niet ideaal. Verschillende bezwaren werden nog nog naar voren gebracht, waarna men besloot, dat op de vergunningen wordt vastgelegd, dat de vergunnin gen tusschen half Juli tot September van 9 uur tot 2 u. niet gelden, dus dat de fuiken op de schuit moeten worden genomen. Het bestuur stelde voor, de grondelzegen M doen gaan met 1 November. Hierna werd een gratis verloting gehou- den, waarbij verscheidene leden een streng katoen kregen toegewezen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd de heer E. Vlug benoemd, tot plaatsvervanger de heer P. Jong. De heer Dalenberg besprak den steun. Hij heeft nooit iets ontvangen. Voorzitter antwoordde, dat men voor 1936 1 [visscher moest zijn. Het bestuur kan er niets tan doen. - De heer Jb. Sieuwertsen wilde weer eenige slooten afzetten en daarin snoek telen. Dit zal geschieden. De heer Boerdijk vond de steunuitkeering Pan f 34.en f 40.wel wat laag. De heer Van der Heiden gaf eenige toe lichting over de oorzaken van den slech ten gang van zaken. Uitbreiding van den export zop veel verbetering kunnen bren gen. De heer J. Moeijes zou gaarne zien, dat de ivisch uit den Proefpolder te Zuidscharwoude Svordt overgepoot. Voorzitter dacht, dat dit wel mogelijk is. De heer Van der Heiden ried aan, zich fot de Provincie te wenden. Daarna sluiting. export van tuinbouwproducten. De export van tuinbouwproducten was in de afgeloopen maand grooter dan in de overeenkomstige van 1938. Naar de hoeveelheid was zelfs een aanzienlijke toename, n.1. een van 26 pet., naar de waarde echter een van 15 pet. te constateeren. Uit gevoerd werd n.1. 25.224.000 K.G. ter waarde v. f 1.990.000 tegen 19.924.000 K.G. voor f 1.722.000 in Februari van het vorige jaar. De stijging voor wat He hoeveelheid be treft is hoofdzakelijk toe te schrijven aan den tweemaal zoo grooten uitvoer van uien m de afgeloopen maand. Het vorige jaar waren er slechts weinig uien in Februari meer in voorraad als gevolg ya3 d« buiten gewoon hooge prijzen, welke in voorafgaan de maanden waren besteed, wat dit jaar eenigszins anders geloopen is. Wel zijn de uienprijzen enkele weken aanmerkelijk hooger geweest dan in Januari, doch de hoop, dat men de prijzen Van 193S weer zou besteden heeft velen parten gespeeld met het gevolg, dat er in Februari nog een veel groot ere hoeveelheid aanwezig was dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Vergeleken met 1936 en 1937 is er echter, wat de hoeveelheid betreft, nog weinig ver andering (in 1937 was die 27.946.000 K.G., dus hooger en in 1936 nog 24.783.000, dus bijna evenveel); ten opzichte van de waar de is men flink vooruitgegaan: f 1.025.000 in 1937 en f 1.185.000 in 1936. De export naar Duitschland steeg van 5.508.000 K.G. voor f 416.000 in Febr. 1938 tot 6.134.000 K.G. voor f 571.000 in de afgeloopen maand. Dat beteekent 'lus een vooruitgang van 9 pet. naar het gewicht en 37 pet. naar de waarde. Onze Langendijker tuinbouw heeft daaraan het zijne bijgedragen door de hoogere prijzen voor bewaarkool. Zoo ging in de afgeloopen maand naar Duitschland 1.693.000 K.G. roode kool voor f 128.000 (v. j. 1363.000 K.G. voor f 91.000), 1037.000 K.G. Savoye-kool voor f 79.000 (v. j. 1.061.000 K.G. voor f 41.000), 1.750.000 K.G. witte kool voor f 109.000 (v. j. 1.210.000 K.G. voor f 47.000). Dan gingen er nog 270.000 K.G. uien voor f 15.000 (v* j. 32.000 K.G. voor f 4000) de grens over. Naar Engeland werd in de gepasseerde maand 13.828.000 K.G. voor f 1.044.000 uitge voerd tegen 8.388.000 K.G. voor f 928.000 in Febr. van het vorige jaar. Dat was een stij ging van 64 pet naar het gewicht en van slechts ruim 12 pet. naar de waarde. Verge leken met 1936 en 1937 zijn we echter, on danks die toename, nog sterk bij de jaren ten achter, toen er resp. 17.726.000 K G. en 16.564.000 K.G. werd uitgevoerd. De uicnuit- voer was hier doorslaggevend voor de stij ging van het gewicht: in 1938 werden G.S36.000 K.G. voor f 772.000 uitgevoerd tegen 12.908.000 K.G. voor 914.000 in Februari 1939. Lettende op de verschillende producten, welke werden uitgevoerd, valt in de eerste plaats op de hoogere waarde aan sluit- kool, welke in Febr. 1939 werd uitgevoerd in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar. Toen toch werd 6.640.000 K.G. voor f 300.000 en nu 6.914.000 K G. voor f 463.000 uitgevoerd, dat is een waardever meerdering van 54 pet. tegen een gewichts vermeerdering van ruim 4 pet. Welk aan deel Duitschlando daarvan heeft gehad ver meldden we reeds. Ook de export naar Bel gië vertoonde een verbetering, n.1. van 1.280.000 K.G. tot 1.790.000 K.G. De uitvoer naar Zwiteserland liep daarentegen terug van 870.000 K.G. tot 427.000 K.G. De uitvoer van uien, die in Febr. 193S in totaal 7.574.000 K.G. voor f S57.000 bedroeg, beliep in de laatste maand 14.802.000 K.G. voor f 1.031.000. Naar het gewicht was dus een stijging van 95 pet. te constateeren naar de waarde echter slechts eene van 20 pet. De uitvoer van peen liep sterk achteruit en wel van 1.0S8.000 K.G. voor f 46.000 in Februari 1938 tot. 633.000 K.G. voor f 35.000 in de vorige maand. Dit moet vooral wor den toegeschreven aan een verminderden export naar Engeland van 6S6.000 K.G. tot 279.000 K.G. en van 312.000 K.G. tot nihil naar Zwitserland. Nog liep de export van zuurkool ernstig achteruit en wel van 253.000 K.G. voor f19000 in Febr. 1938 tot 24.000 K.G. voor f 3000 in eepasseerde maand. Noord-Amerika, dat in Febr. van het vorige jaar nog 220.000 K.G. betrok, nam nu «niets af. OUDKARSPEL. Candidaten der S.D.A.P. De candidatenlijst der S.D.A.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1 H. Bakker; 2 Mw. P. Paarlberg- Hartland; 3. P. Blom; 4. A. J. Kramer; 5. A. G. Visser; 6. Mw. Bakhuis—Van Bcem; 7. C. v. d. Hoven; 8. Jb. Blom. ZIJPK Stierenkeuring. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Commissie tot bevordering van de Rundvee fokkerij in Noordholland ontheffing verleend van de desbetreffende verbodsbepaling van het Wegenreglement Noordholland ten be hoeve van de door die Commissie te houden stierenkeuring op den Schagerweg te Scha- gerbrug op 22 Maart a.s. nabij cafc Kuiper. TT rj worden gekalmeerd Uw Z/CDUWCD en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Keuring dienstplichtigen. Van de 20 ingeschrevenen voor den dienst plicht dezer gemeente, lichting 1940, die op 17 Maart j.1. (den tweeden keuringsdag voor deze gemeente), voor den Kcuringsraad zijn verschenen, werden 14 goedgekeurd, t.w.: J. de Jonge, P. Ram,pen. P. Schrieken, C. Sil- ver, P. A. Slik, S. Slikker, J. van Straten, A. Struijf, J. Veuger, N. J. Veul, H. Vrie- link, J. G. Vriendjes, G. A. de Wit en J. P. de Wit. ST. MAARTENSBRUG. Verkoop land. Naar wij vernemen is het land aan den St. Maartensweg, eigendom van den heer C. Sluis uit de hand verkocht aan den heer C. Nierop alhier. De heer Nierop zal er een woonhuis bouwen. Om den Prinsentitel. De kolfwedstrijd om den prinsentitel is gisteren gehouden op de baan van den heer Kossen alhier. Er was veel belangstel ling. Van de 47 ingeschreven kolvers waren er 41 opgekomen. Na ©en spannenden wed strijd werden door den heer Schenk, voor zitter van de Pers- en Propagandacommissie van den Kolfbond de prijzen uitgereikt. De ze bestonden uit kunstvoorwerpen. De Prin sen-titel werd gewonnen door den heer K. Spaan van „Gezellig Samenzijn" te Zuid scharwoude met 140 punten, de 2e prijs door den heer de Wit van „Onder Ons" te Wormer. 134 punten; 3e prijs door den^ heer C. Hopman van „Ons Genoegen" te Noord- scharwoude, met 130 punten. De heer Schenk dankte de spelers voor hun sportief spel, wat een goede propagan da is voor de kolfsport. Tevens werd dank gebracht aan de markeurs., de heeren A. Berkhout en K. Borst en aan zaalhouder Kossen voor de keurige verzorging van de baan. En hiermede was deze goed geslaagd© wedstrijd, die door het publiek met groote belangstelling is gevolgd geworden, ten einde. OUDE NIEDORP Raadsvergadering. De Baad zal Donderdagmiddag a.s. ver gaderen. Op de agenda staat o.m. een voor stel tot intrekking van het besluit tot ver hooging van het salaris van den eersten ambtenaar ter secretarie. Voorts komt aan de orde een voorstel om gelden te voteeren voor de aanschaffing van benoodigdheden ten dienste van de luchtbescherming. Bevolking. Ingekomen: J. Blom en gezin van Een rum A 358 naar Zijdewind 205; Jan Korne- lis Billenkamp en echtgenoote van West- dongeradeel, Hantum 72 naar Verlaat 135. Vertrokken: Geesje Blom van Zijdewind 205 naar Eenrum; Adriaan Leendert Aal- bregtse van Oude Niedorp IS naar Nieuwe Niedorp C 26; Simon Franke en echtge noote van Langereis 53 naar Midwoud; Cornelis Ursem van Verlaat 131 naar Den Helder, Langestraat 11S; Casper Jonker van 't Veld 276 naar Alkmaar, Achterom 2; Si mon J. de Jong en echtgenoote van \Ioer; beek 256 naar Nieuwe Niedorp F Janne tje Heinis van Oude Niedorp 8S naar Ha renkarspel, Woudmeer F 23; Trijntje van der Velde van Oude Niedorp 77 naar Zijde wind 160 naar Harenkarspel Waarland D 160; Trijntje van der Hoek (Wed. Semeins) van Verlaat 102 naar Alkmaar, Anjelierstr. 10; Adrianus Petrus Ruiter van Zijdewind 164 naar Zijpe, 't Zand; Johannes Gerardus Impink van 't Veld 315 naar Nieuwe Nie dorp, 't Veld G 46; Elizabeth Geertruida van der Eng van t Veld 324 naar Schagen, De Nes. Burgerlijke Stand. Geboren: Florentïus Johannes, zoon van Simon Petrus van der Stoop en Cornelia Maria Schoorl. Gehuwd: Willem Fijnheer, oud 21 jaar, landbouwer en Jannetje Heinis, oud 22 jaar, Jan Pancras, oud 30 jaar, landarb. en Eli zabeth Geertruida van der Eng, 25 jaar. De gang van zaken gememoreerd in jaarverslagen van tuindersorga nisaties weinig optimistische klanken omzetten wel iets hoo ger, doch nog veel te laag er draaiden nog groote hoeveelheden door diverse wenschen der tuin ders met toepassing daarvan zij men echter voorzichtig concur rentie buitenland worde in het oog gehouden economisch-politie- ke betrekkingen moeten verbeteren de loop van zaken aan de veilin gen een bevestiging hiervan nor male aanvoer van roode kool geenhoogere prijzen dan een maand geleden dat beteekent verlies met gele kool nog slech ter prijzen lager dan een maand geleden toch geen overvoerde markt Deensclie witte kool is een groote tegenvaller geen loo- nende prijs lage prijzen voor uien geringe aanvoer peen lage prijs afwisselenle prijzen voor bieten idem aardappels. De algemeene vergadering van onze twee groote Groentenveilingen den Noordermarkt bond en de Langendijker Groentencentrale, alsmede die van den Nederlandschen Tuin- dersbond, de standsorganisatie van de neu trale tuinders, staan weer voor de deur. Bij die gelegenheid wordt men ingelicht omtrent den gang vari zaken over het afge loopen jaar en de resultaten van den arbeid 'er tuinders. Veel verbetering is nog niet I te constateeren en de chaos, die al meer en meer Europa beheerscht, voorspelt maar w'nig goeds voor de toekomst. Wél waren de omzetten aan beide veilingen iets hoo- srr dan het daaraan voorafgaande jaar, .Wat autoniatisch een vermindering van steunuitkeering ten gevolge had, doch de bedragen waren toch nog maar de helft van wat een normale omzet mag worden genoemd. Als er nog een kleine 500 spoor wagons kool van 10.000 kg. door draaien, zooals aan de veiling van de L.G.C. en klein 600 spoorwagons aan die van den Noordennarktbond, dan beteekent dat den toestand be ter dan alle redeneeringen en be spiegelingen. Begrijpelijk is het dan ook wel, dat de or ganisaties met diverse wenschen komen, die, als zij in vervulling gingen, den toe stand van de tuinders, naar haar oordeel aanmerkelijk zouden verbeteren. Bij deze materie moet echter onderscheid worden gemaakt tusschen sanering van den tuin bouw en verbetering van den toestand, waarin de tuinders financieel verkeeren Ten aanzien van het laatste was de oplossing, den steun op de verschillende producten te verhoogen tot den kostprijs, evenals den minimumprijs, inclusief ondernemers winst en oogst risico's, doch daartegenover wordt van andere zijde aangevoerd, dat de ze wijze van steun, in zijn algemeenheid toegepast, wel eens zou kunnen heteekenen het kind met het hadwater wegwerpen. De concurrentie van het buitenland zou dan kunnen bewerken, dat onze producten nog minder goed geplaatst zouden kunnen wor den, er nog meer groenten als onverkoop baar zouden doordraaien en de tuinbouw als bron van bestaan nog met grooter moei lijkheden zou te kampen krijgen dan ze nu reeds heeft. Allerlei middelen, om in den toe stand verbetering te brengen, wor- PolitU. Gevonden: een heerenrijwiel. Inl. bij den gemeenteveldwachter te Zijde, wind. NIEUWE NIEDORP VERHUUR BOUWLAND. Achter de voormalige gasfabriek ligt een aan de gemeente Alkmaar toebehoorend perceeltje bouwland ter grootte van onge veer 0.32.30 H.A. Een der huurders van de voormalige sto kerswoningen, is bereid dezen grond van de gemeente Alkmaar te pachten voor den prijs van f 25 per jaar. Een hoogere huur prijs kan voor dezne grond niet worden be dongen. In de eerstvolgende raadsvergadering der gemeente Alkmaar stellen B. en W. de Raad voor hen te machtigen het hiervoor bedoel de perceel te rekenen met ingang van 1 Maart 1939 van jaar tot jaar voor ten hoog ste 5 achtereenvolgende jaren of. indien zulks in verband met de pachtwet noodza kelijk is, voor onbepaalden tijd te ver pachten aan een door hen aan te wijzen pachter tegen een pachtsom van tenminste f 25.per jaar. O.H.B.Z. gaat kwartjesvergadering houden! Vergadering van de vereeniging O.H.B.Z. in de Prins Maurits alhier. De opkmst was gering. De secretaris, de heer C. Rutsen, leest de notulen en het jaarverslag, welke beiden onveranderd worden vastgesteld. Namens de rekeningcommissie brengt de heer Jb. Grin verslag uit Alles is in de vol maaktste orde bevonden en overeenkomstig advies der rek.-commisie wordt den penning meester décharge verleend. Het bezit was op 1 Jan. j.1. f 1.588.31. Aan contributie is ontvangen f 566.24, terwijl de totaal inkomsten f 782.62 bedroegen en de uitgaven f 773.98. Aan ziekengeld werd uit gekeerd f 367.66 voor 13 ziektegevallen in 398 ziektedagen. De heer Jb. Grin brengt verslag uit van de Bondsvergadering. Wederom is een kas tot lid van den Bond toegetreden en is hierdoor tot 15 gestegen. Voor 't volgend jaar werd de heer M. Olv aangewezen zitting te nemen in de rekeningcommissie. De voorzitter, de heer Jb. B. de Jong, en de heeren P. Takken en Jb. v. d. Welle worden allen herkozen tot lid van het Be stuur. Tot afgevaardigde naar de Bondsverga dering worden benoemd de heeren Jb. B. de Jong en P. Kuin. Bij de rondvraag wordt, voorgesteld voor taan op de convocatie te zetten dat bijwo ning van de vergadering recht geeft op 25 cent in vertering, in de hoop dat zulks het bezoek aan de vergaderingen zal verhoo gen. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting. W1ER1NGERWAARD Rundveefokvereeniging. Naar we vernemen, zal op Vrijdag 24 Maart a.s. de jaarlijksche voorjaarsstierenkeuring worden gehouden. Voor deze keuring zijn naast enkele 2-jarigen o.m. 27 i-jarige stieren aangegeven. De keuring vangt aan om 9 uur. ApoUo geeft een mooie avond. Zondagavond gaf de Zangvereeniging „Apollo" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer Breed, onder leiding van den heer J. van Ham. In tegenstelling met vroegere jaren (steeds een volle zaal) was de opkomst nu zeer matig. De voorzit ter, de heer Tjallema, heette in 't bijzonder welkom den beschermheer C. Haringhui zen met zijn echtgenoote en den heer en mevr. Zwaag (eerclid), betreurde de geringe opkomst en hoopte dat zal blijken dat de thuisblijvers ongelijk hebben gehad. Deze wcnsch is vervuld, want zij die wèl present waren, hebben inderdaad een zeer mooie avond meegemaakt. Als eerste nummer kregen we te hooren „In de lentetijd" van Roeske, gevolgd door nog 14 nummers. No. 15 was de Spijskaart. In aanmerking ne mende dat het gezelschap veel te klein is, waardoor enkele partijen te zwak zijn, kunnen we volmondig verklaren, dat het geheel uitstekend heeft voldaan. dank rij de spaarverzekering van de VICTORIA. Zoo n verzekering kost een daalder per maand voor Iedere 500 gulden. Vraag eens inlichtingen: BON en brochure. «v. IA ,„118. 8n'"Tda® dfi\V ICTORIA Keizersgracht t Na de pauze dev clou van den avond door de opvoering van „Het Wereldwonder", een klucht in 2 bedrijven. Het geheel liep vlot van stapel. De spelers hadden de rol len goed te pakken en het daverend applaus kan als bewijs gelden dat we allemaal zeer voldaan waren. Wederom alzoo een goed geslaagde avond. Ten slotte zouden we kracht willen bijzet ten aan het verzoek van den voorzitter tot toetreding van meer werkende leden. Er zijn toch heusch nog wel goede krachten in onze gemeente. Bij 't vroegere „Apollo" waren ook veel gehuwden. Wanneer er één schaap over den dam gaat, volgen er wel meer. „Apollo" bestond 50 jaar geleden ook al. HEER-HUGOWAARD Zusterking „Odith". De Zusterkring „Odith" te Heerhugowaard vierde haar derde jaarvergadering in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Door de ongunstige weersomstandigheden waren slechts 19 leden opgekomen van de 32. De presidente gaf een kort overzicht van het afgeloopen verecnigingsjaar, waarna verslag werd uitgebracht door de kascon- trölecommissie en de penningmeesteresse, de secretaresse liet in korte trekken alle gebeurtenissen de revue passeeron en de handwerkcommissie had een lijst samen gesteld van alle ingekomen handwerken. Verder werd* de avond gevuld met muziek en voordracht, thee en tractatie. In totaal was de Zusterkring 17 maal in het ver ecnigingsjaar bijeengekomen. De verzuim- lijst toonde vele hiaten voor verschillende leden, wat bij velen een schok van beroe ring gaf BERGEN jac. van reenen tachtig jaar. Op Zaterdag 8 April a.s. zal onze oud-bur gemeester, de heer Jac. van Reenen, zijn tachtigsten verjaardag vieren. Een comité uit de burgerij is gevormd, om dien dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Naar wij vernemen zal den krassen grijsaard niet slechts van de zijde der burgerij, doch ook van den kant van het gemeentebestuur een huldeblijk worden aangeboden. SINT MAARTEN Bouwen. Op het terrein van den heer A. Kossen alhier zal voor rekening van den heer P. Berkhout een burgerwoonhuis worden ge bouwd. den aan de hand gedaan, doch we vreczen, dat, zoolang er zooveel te wenschen blijft aangaande, de eco nomischpolitieke betrekkingen tusschen de verschillende rijken, als nu, men nog lang met die moeilijk heden zal moeten worstelen. Ongetwijfeld is de loop van zaken aan beide veilingen ook deze week een bevesti ging hiervan. Er kwam maar geen schot in de prijzen. Gebeurt het op sommige dagen, dat er een iets hoogere prijs voor een zeker artikel wordt betaald, dan heeft men daarbij niet uit het oog te verliezen, dat die hoo gere prijs eigenlijk minder beteekent dan een iets lagere van 3 k 4 weken geleden, toen er nog minder gewichtsverlies was. Daar was b.v. de roode kool. Een maand geleden, 15 Febr. waren de noteeringen aan de Noordermarktbond-veiling f 4.80—8, deze week op 16 Maart, toen de prijs iets beter werd dan in de eerste helft der week f5.20 fS.10. De eerste drie dagen dezer week werden dus nog lagere of ongeveer dezelfde prijzen besteed als een maand geleden. Het overhouden heeft den tuinders difs geld ge kost. Aan roode kool werden deze week rog 60 spoorwagens in totaal aangevoerd. De hoogste prijs, welke werd betaald was f 8.30. Zeidzaam waren de gevallen, waarin f 8 of meer voor de meest gewilde soort, 2 a 4 pond, van de eerste kwaliteit werd be taald. Er is heel wat voor f 6.50f 7, later voor 20 cent hooger verkocht. De grovere, hoven de 2 kilo, bracht f 4.705.10, later f 5.30a f 5.70 op. Voor tweede kwaliteit werd f 4.60 tot ruim f 5 betaald. De kleine verbetering, welke voor de roode kool kon worden geboekt, bleef zelfs nog uit voor de gele. Op sommige markt dagen liepen de prijzen zelfs nog iets ach teruit en was de tendens zelfs zwak. Over 't geheel is er weer niet meer gemaakt dan enkele voorgaande weken en minder dan een maand geleden. Zoo werd op 18 Febr. aan de veiling van den Noordermarktbond f 5.40—6.80 besteed, op 18 Maart aan dezelf de veiling I 4.50—6.10; aan de Broeker vei ling besteedde men op den eerstgenoemd en datum f 4.S0G.90, op 18 Maart f 4.605.80. Eerste kwaliteit van het gewicht van 1 a 2 kilo, werd voor f 5.806.20 verkocht met voor enkele partijtjes iets meer, boven 2 kilo bracht ze f 4.50—5.20 op. Voor tweede kwa liteit werd f 3.904.60 betaald, afhankelijk van gewicht en aard der afwijking. In to taal werden aan beide veilingen ongeveer 60 spoorwagons aangevoerd, dus geen over-' voerde markt. Ongunstig was ook het verloop op de witte- koolmarkt. Dit is nu al weken lang het ge val. De prijzen waren 5 a 6 weken terug beter dan nu. Dit is dus een geweldige te genvaller. Wat de Deensche witte kool nu opbrengt, kan geen loonende prijs meer worden genoemd. Het is geen enkele maal voorgekomen, dat f 4 werd besteed. Zaterdag liepen de noteeringen aan de Broeker vei ling van f 2.80—3.60 en aan die te Noord- scharwoude van f 2.50—3.80. Dit waren de heelc wee.k de grenzen, waartusschen de prijzen zich bewogen, kwaliteit en gewicht waren de factoren, welke de verschillen veroorzaakten. Dan volgden de uien met een tegenval lend marktresultaat. Ofschoon de aanvoeren gering waren, vielen de prijzen toch tegen. Middelgroots uien brachten f 2.70—3.70 op, grove f 2.903.80, de hoogste noteeringen werden echter maar zelden bereikt. Voor drielingen werd f 1.60—f 2 betaald en voor stek f 0.60—1.20. De aanvoer van breekpeen is ook sterk aan het verminderen, gevolg van het feit, dat door de hooge prijzen het meeste is ver kocht, Groote peen bracht f 34.50 op bij verschil in kwaliteit, kleine f 1.70 tot ruim f 2.—. Aan heide veilingen kwamen nog vrij wat bieten, die aln aar gelang van de kwali teit en gewicht f 1.50—f 3.80 opbrachten. De aanvoer van aardappels was gering. De prijzen liepen nogal uiteen. Zoo brachten blauwe Eigenheimers den eenen dag f 220— 2.70. den anderen f 3.10—3.50 op. Kwaliteits verschil speelde hierbij een .voorname roL

Schager Courant | 1939 | | pagina 5