WERELD-PROGRAMMA 1939 „Hij lederen avond 8 uur WÊF* GALA-VOORSTELLING overweldigt heel NEDERLAND met zijn van 23 tot en met 26 MAART Ingezonden CIRCUS VAN BEVER DEN HELDER JAVASTRAAT Vaei&al N.H.V.B.-elftal samengesteld Drie spelers uit het district Den Helder gekozen. Op het terrein van de Alkmaarsche Boys werden de districtswedstrijden van der Noordhollandschen Voetbalbond gehouden, ten einde te komen tot de samenstelling \an het N.H.V.B.-elftal. Het elftal van Den Helder speelde- tegen dat van Drechterland en wist niet 42 te zegevieren. Het zag er aanvankelijk niet naar een overwinning van de Noordelijken uit. Voor de thee gaf Drechterland een goe de partij weg, zoodat het niemand verwon derde, dat dit district de eerste helft met een 20 voorsprong wist af te sluiten. Na dien heeft echter Den Helder nog wel tegen wind spelend den toon aangegeven. Drechterland bleek zijn krachten minder juist te hebben verdeeld, het elftal kon het niet meer bolwerken en zag den 20 voor srong in een 4—2 achterstand verkeeren. En het was de Oudesluis-midvoor Slikker, die bij het tot stand komen van de goal de eerste viool speelde. Na afloop werd door de commissie het volgende elftal samengesteld: Doel: J. Vink (Beemster). Achter: D. Visser (D.R.C.) en C. Baars (Alkmaar). Midden: K. de Moes (de Rijp), Jb. Kerssens (K.V.B.) en J. van Dungen (H.R.C. 4). Voor: C. Scheer (Twisk), K. Nielen (Kr. Boys), S. Slikker (Ondeslnis), C. Heine- ke (Helder 3) en J. R. van Marle (Alkm. Boys 3). Als reserves zijn aangewezen: C. Hoog land (Vrone), M. Stam (Koedijk), Bromleve (H.R.C. 4), Jb. Henneman (Schoorl) en J. Nannes (Oudesluis). Hoewel bovenstaand elftal nog het prae- dicaat voorloopig draagt, kan toch veilig worden aangenomen, dat het van het defi nitieve weinig of niet zal verschillen. Er zullen in deze formatie eerst eenige oefenwedstrijden moeten worden gespeeld, alvorens men over de kracht van dit elftal zal kunnen oordeelen en vergelijkingen ma ken met voorgaande jaren. Slechts willen we constateeren, dat de Zaanstreek met vijf spelers het best is verte genwoordigd. Het district Den Helder levert drie spelers, uit Alkmaar treffen we er twee aan, terwijl Scheer van Twisk de eenige is, die de Drechterlandsche eer zal kunnen hooghouden. Uit onze Omgeving ZUPE SCHAGERBRUG. Werk gegund. Het schilderwerk van het woonhuis van den heer D. Veul te 't Buurtje, is opgedra gen aan den heer P. van Eeten, alhier. —OUDESLUIS. Goede propaganda voor het Staats pensioen. De Bond voor Staatspensionneering, afd. Oudesluis hield Zondagavond een openbare uitvoering met medewerking van de too- neelclub Wieringerwaard in de zaal van den heer Buisman. De Voorzitter sprak het welkom tot den leider van den Wieringerwaarderclub, den heer H. Limpers en releveerde, dat deze reeds ruim 28 jaar onvermoeid voor zijn ver- eeniging streed. Het was den heer Geerligs den voorz. der feestvierende afdeeling een genoegen te kunnen melden, dat nu niet al leen feest gevierd zou worden, doch ook het eigenlijke doel van Staatspensioen onder de aandacht der zaal zou worden gebracht en wèl door den heer Chr. v. d. Kolk, aan wien hij het woord verleende. Deze wist de volle zaal te boeien door zijn rustige, aangename, gloedvolle rede, die on getwijfeld indruk maakte en zijn doel stellig niet miste. Daarna werd opgevoerd: Een, die niet ge teld wordt!, tooneelspel in 3 bedrijven, dat bijna onafgebroken tot middernaeht de aan wezigen boeide en waarin „de niet getelde" zijn uiterst belangwekkenden moeilijken rol uitnemend vervulde. Zonder de andere dames en heeren te kort te doen „droeg" zijn bedaard overwo gen spel het gansche stuk, dat hoewel ern stig en vol levenswijsheid, getuige de stilte die steeds heerschte en de toejuichingen, na de bedrijven zeer in den smaak viel. Alle medespeelsters en spelers vertolk ten haar of hun rollen heel goed en de grimeur de heer E. Kasten uit Winkel had alle eer van zijn arbeid. De heer Geerligs wees er in zijn dank- en sluitingswoord op. dat de heer A. Woesten burg. de man, „die niet geteld werd" reed® ruim 25 iaar ziin beste krachten aan den Rond wijdde en bracht hem daarvoor dank. De Sonny Band van den heer Sonbroek te Alkmaar vulde de pauze met aangename muziek en begeleidde eveneens de dans. waarvan velen noc heel langen tijd genoten 't Bestuur van de Afdeeling had verschil lende Oudjes per auto laten halen om ook hen te doen genieten van dezen prachti- gen avond, waarmee 't bestuur alle eer in legde. „ANIMO" NAAR WIERINGERWAARD Onze Tooneelclub „Animo" is uitgenoodigd één der Paaschdagen te Wieringerwaard op te treden met het mooie tooneelstuk: „Levensavond." LANGENDIJR EENIGE TUINDERS, DIE DEN NAAM „BOLA" HADDEN GEBRUIKT, VEROORDEELD. De naam Bola mag alleen ge bruikt worden door de Fa. Ja- cob Jong, Zaadhandel, te Noord- scharwoude. Bij de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar vonden in kort geding achtereenvolgens twee veroordee lingen plaats, wegens het ten on rechte gebruiken van het wettig ge deponeerde handelsmerk „Bola" bij liet verkoopen van uienzaad. Het merk „Bola" is het eigendom van de Fa. Jacob Jong. Noordscharwoude, die on der dezen naam een nieuw type gele ui in den handel heeft gebracht. Het mag op zich zelf gelukkig heeten, dat door middel van de merkenwet een nieuwe, vaak met veel moeite en kosten verkregen aanwinst ten gunste van den kweeker kan worden beschermd, waardoor niet iemand anders zonder meer straffeloos kan profiteeren van het resultaat van veel energie en kos ten. die de kweeker maakte, en waardoor hij eindelijk, na veel teleurstelling vaak, een werkelijk goede soort gewonnen, en on der de klanten heeft gebracht. Wij namen dit bericht mede op. daar wij het niet onmogelijk achten, dat niet alle telers van zaad met de wettelijke voor schriften betreffende gedeponeerde handels merken bekend zijn, en men dus. soms onbe wust, zich zelf zou kunnen dupeeren. wan neer men door het gebruik van een wettig gedeponeerd merk, de kweeker (eigenaar van het merk) noodzaakt zijn wettelijke rechten te beschermen. Iedere zaadteler zij er goed van door drongen, dat soortnamen, die wettig gede poneerd zijn, niet door anderen mogen worden gebruikt. NEDERLAAGWEDSTRIJD SCHAAKMAT. Op de laatst gehouden clubavond werd in een eeigszins feestelijke bijeenkomst dc prijsuitreiking gehouden van den neder laagwedstrijd van Schaakmat. De heer Wilms, voorzitter van de schaak club D.O.S. uit Alkmaar, welke vereeniging den eersten prijs in de wacht gesleept had, zeide zich zeer te beheugen, dat zijn club den beker in ontvangst heeft kunnen nemen Spr. kon niet nalaten, zijn bewondering uit te spreken voor Schaakmat, met welke vereen. D.O.S. gedurende vijf jaren in con nectie is. Een gezellige gongwedstrijd besloot deze bijeenkomst. OUDKARSPEL EEN MODEL DORP. In de afgeloopen week zijn dc officieelc parkeerborden geplaatst, t.vv. 1 in het Zuid einde, 1 in het Noordeinde en 1 in het mid den van liet dorp, waardoor wordt aange geven, dat parkeeren aan de Oostzijde van ons dorp is verboden. In het belang van een veilig verkeer wordt ons vanwege de politie verzocht de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat vooral scherp wordt gepar keerd, zoodat men met het voertuig niet meer ruimte inneemt dan strikt noodzake lijk is. De politie heeft opdracht om, bij nalatig heid, deze week nog waarschuwend op te treden, maar daarna is het met waarschu wen onherroepelijk uit en zal bij niet nako ming van het parkeerverbod procesverbaal worden opgemaakt. In verband met dit laatste wordt nog eens uitdrukkelijk gewaarschuwd om niet met zijn drieën naast elkander te fietsen. WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week waren bij de ge meentelijke werkverschaffing baggeren en slooten opgenomen 28 personen; 13 perso nen waren in de steunregeling opgenomen, terwijl 2 uit de bondskassen trokken. Op Zaterdag, 18 Maart stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling ingeschreven 50 personen. BROEK OP LANGENDIJK. „GROENTENCULTUUR". Gisteravond kwam de tuinbouwvereeniging „Groentencultuur" in vergadering bijeen ten huize van den heer J. de Boer, onder leiding Van den heer W. J. Bal der. Het bestuur werd machtiging verleend tot het geven van een bepaald bedrag voor het nemen van een proef betreffende een ver hoogde waterstand van 30 c.M. voor 3 hooge akkers. Uitgetrokken werd een bedrag van pl.m. f 100.tot dekking der onkosten voor de commissie der vaste lasten. Hierna kwam aan de orde behandeling van den beschrijvingsbrief van de L.G.C. waarbij het voorstel van het Centraal Bu reau over centralisatie van den handel, waar voor 1 gevraagd wordt van den omzet over 193S, een breedvoerige discussie uitlok te, waaruit bleek dat men huiverig was dit percentage toe te staan, daar men niet weet hoe het bedrag besteed zal worden. Bij stemming werd het voorstel verwor pen met 27 tegen 19 vóór en 2 blanco. In de overige voorstellen werd meegegaan met het prae-advies van het bestuur, ter wijl het jaarverslag, de rekening en begroo ting geen stof opleverden tot bespreking. Hierna sluiting. BELANGRIJKE AANBESTEDING. Gistermiddag werd in bet vergaderlokaal der L.G.C. de openbare aanbesteding ge houden van een auto-laad terrein achter de veiling, waarin begrepen 2 bruggen van be ton. De bcgrooting was f 32.i50.zonder bestrating. De uitslag was als volgt: W. en H. Visser, Lemmer f 40.800.— J. J. Bosker, Wieringen 39.890.— ■f. W. de Jong, Sneek 39.750. A. Steunbrink, Bakkum 39.250. C. de Wit, Alkmaar 38.900.— A. F. Krikke, Biltboven 38.221. S. de Vries Zaandam 38.200.— fa. Gebr. Belgers, Lemmer 36.920. O. Hamstra, de Rijp 36.350 fa. H. Groot en Zn. 35.697.— fa. R. Noppcrt, Den Helder 35.500 A. J. Waterlander, Oudehaske 35.280.— P Doorn, St. Maartensbrug 31.600.— T. Kuipers, Harlingen 34.380.— W. Bruinsma, Enkhuizen 31.170.— J. Moeijes, Obdam en Harskamp, Oterlcek 31.150.— J. Henselmans en Zn., Nd.-Scharw. 33.998.— H. J. Brand, Beemster 33.S30.— J. .T. de Groot, Oudorp 33.SOO.— C.- de Graaf, Alkmaar 31.990.— J. v. 't Hak en J. Stroet, Hoorn 31.219. R. Holman en Zn., Alkmaar 29.750.— De gunning wordt 14 dagen aangehouden. BERGE?! LODE VAN GENT OVER VLAAMSCHEN HUMOR. Een genotvollen avond, tintelend van gezonden humor. Voor de afd. Bergen van Volksonderwijs sprak gisteravond Lode van Gent over Vlaamschen humor. Hij begon met te zeg gen, dat in Vlaanderen de humor als dauw uit den hemel druppelt van de boomen; hij welt uit de kelk der bloemen als de smeuigc sappen der aarde, hij vormt de vreugde en het geluk van het Vlaamsche volk in al zijn geledingen. Het Vlaamsche volk is nog zichzelf geble ven, zich uitlevend in zijn kermissen en feesten, als eer. vrij volk in de vrije natuur. De beschaving heeft er nog niet alles geni velleerd. De humor is er nog niet gedood en dat komt, omdat men er niet kent: de sloo- pende godsdiensttwisten, het puritanisme, de banale conventies en de overbeschaving. Lode van Gent had het over den humor in de rijmpjes van spelende kinderen, en in de raadseltjes. Spr. vertelde, hoe ook zelfs in da gen van kommer en leed bijvoorbeeld in den wereldoorlog de Vlaming zijn lust tot lachen en geestigheid niet verloor en daaruit oiftstond, wat men wel eens noemt: „oor logshumor". En dan wees hii op den humor in geeste lijke zaken, de rol der paters, nonnen en hei ligen. Toch is het Vlaamsche volk in- en diepge- loovig, zonder huichelarij en daarom gaat het met de personen uit z'n geloof eenvoudig natuurlijk, vertrouwelijk, naief en op geesti ge wijze om. In het tweede gedeelte van zijn lezing legde Lode van Gent den humor psycholo gisch uit. Wie eenmaal in Vlaanderen is geweest, zal van het volk gaan houden, om z'n hu mor en z'n gesappigheid. Men huldigt in Vlaanderen den spreuk: ..Gedeelde vreugd is dubbele vreugd"! Bij alle mogelijke gelegen heden is er feest en di spreuken aange bracht over de straten of aan de huizen zijn dan zéér humoristisch. Vervolgens besprak spr. de humoristische grafschriften en wij noemen daarvan het humoristische grafschrift geplaatst op het graf van een koopman in vodden, nl.: „Net als voorhenen, „Vodden en beenen". Ook de uithangborden zijn in Vlaanderen zéér humoristisch: spr. gaf daarvan tal van voorbeelden Het was geen wonder, dal Lode van Gent een daverend applaus in ontvangst kon ne men. De voorzitter der afd. Bergen van Volks onderwijs meende de tolk van allen te zijn. door Lode van Gent van harte dank te zeg gen, voor zijn prachtige lezing. NIEUWE N1EDORP REDDING OP HET NIPPERTJE. Gistermorgen zag de heer T. dc Jong, kap per alhier, vanuit zijn huiskamer, dat er een kind in de tamelijk breedo wegsloot lag. Hij snelde het huis uit en aarzelde niet zich onmiddellijk gekleed te water te bege ven en het kind dat reeds aan het zinken was, uit het water te halen. Het drenkelingetje bleek te zijn het vier jarig dochtertje van Van der Koóij, dat spelender wijze in de sloot was geraakt. Het kind dat reeds eenigszins bewuste loos was geworden, kon gelukkig weer spoe 'lig bijgebracht worden. Dit is niet de cersle keer dat daar ter plaatse een kind te water is geraakt; en het mag een wonder heeten dat het nog steeds vrij goed is afgekomen want veelal kunnen we toch zien, dat die kleine kleuters daar hun speelplaats zoeken bij den kant van de sloot. Het was zelfs zoo sterk, dat toen het drenkelingetje goed en wel in huis was, de andere kleuters al weer op den wal zaten rotte sinaasappelen op te visschen... We hopen dat het gebeurde voor de betref fende ouders toch een waarschuwing is ge weest. WIERINGEN Moedercursus. Op den laatsten lesavond van den Moeder cursus, alhier door zuster Leeghwater gege ven, werd namens de cursisten door mevr. WitSlikker een presenteerblaadje aange boden uit erkentelijkheid voor de lessen van zuster Leeghwater ontvangen. Mevr. Wit— Slikker declameerde hierna een gedicht, passende in het kader van den Moedercur sus. HEER-HU GOW AARD Houtwagen bij dijk neer. Gisterochtend te ongeveer 10 uur geraakte een wagen van de firma Eecen te Oud karspel beladen met hout. door het achter- uitloopen van het paard, bij den ringvaart dijk neer ter hoogte van de brug naar Broek op Langendijk. Wonderwel was er nagenoeg geen averij ontstaan door dezen groolen val; ook de voerman kwam er zon der kleurschcuren af. DORSCHSTEL TE WATER. Toen een dorschstel van de fa. Kostelijk en Zn., dorschondernemers alhier door den Basserweg reed, geraakte een pin los, waar iftedc het stel aan de tractor bevestigd was. Gewoonlijk heeft het water veel aantrek kingskracht, zoo ook in dit geval. De pers geraakte te water, terwijl de dorschkast te gen een boom hangen bleef. Een kraanwa gen van Garage A. de Groot zorgde er voor dat het 3lA ton zware vehikel weer op het droge werd gebracht, wat met veel moeite gepaard ging. Van zelfsprekend bracht dat op dezen drukken verkeersweg nogal eeni ge stagnatie te weeg. GETUIGSCHRIFT UITGEREIKT. Aan den heer Bleijendaal, gemeente-veld wachter alhier is door den burgemeester van deze gemeente Zaterdag op eenigszins plechtige wijze het getuigschrift uitgereikt, beschikbaar gesteld door het Carnegie-Hel- denfonds. De heer Bleijendaal heeft het ge tuigschrift verworven voor betoonden moed aan den dag gelegd bij het redden van twee drenkelingen uit de ringvaart in November j.1. Ook wij wenschen onzen kranigen veld wachter van harte geluk met deze onder scheiding. tt (Afgeluisterd). De toesland? Mooie toestand... aanstonds komt ie hier ook. Ie komt niet. Ie komt wel Komt er wereldoorlog... Zal me een zorg zijn. Hij zal wel uitkijken, Engeland en Frank rijk benne der ook nog. Als ie Tsjechoslowakije neemt, neemt ie ons oolc... Aan wie heb Tsjechoslowakije duizend jaar behoord? Aan Griekenland... Aan Rome... Daar hè je Rome weer Altijd 't geloof er bij... Jij ben gek... Kijkerop een... Nee. an hém... Hij is naar Methusalem-. En die er voor em ware, natuurlijk... Nou neemt ie aanstonds eerst Roethcnië. Hongarije neemt 't, zal je bedoele. Nee, hij... Hongarije... die heb 't noodig voor z'n watervoorziening... Slowakije dan... Da's heel wat anders... dat ben geen Gcr- mane... Wat zou dat? Wat ben wij dan? Nedergermanen Negergermanen? En wat is ie zelf? Edelgcrmaan... Nou, maar in de krant staat... De krant? Zélf moet je weten wat er in de wereld te koop is... Hoe weet jij dat dan allemaal? Uit de krant natuurlijk Hier staat... Tableau! Tableau! Barsingerhorn, 16 Maart 1939, Geachte Redactie, Verzoeke eenige plaatsruimte in Uw veel- I gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. I Hoewel het niet m'n gewoonte is via een ingezonden stuk mijn standpunt aangaande B meeningsverschillen te verdedigen, kan ik in dit geval niet nalaten eenige punten in het betoog van d-cn voorzitter van den Kaagpolder, op deze wijze te bestrijden. Zeker was het mij bekend, dat alle slooten I in „het Plan" waren opgenomen, doch even zeker was het, dat volgens Voorzitters eigen woorden de reeds geschoonde slooten door 1 ons buiten het plan zouden worden gehou- I den, of kan hij zich dit niet meer herinne- f ren? Op de vraag van den heer Loggers f of van deze slooten alreeds een gedeelte ge- I sloot was, antwoordde Voorz.: alleen een klein stukje, om de wallen op te knappen, m Hij vergat hierbij op te merken, dat niet al- I leen de wallen zijn opgekapt, (dit zelfs op mijn aanraden) doch tevens ongeveer twee I steken uit deze reeds genoegzaam diepe I sloot zijn genomen. (Van dit uitdiepen was j ik onkundig gelaten). Wie zich in deze wil J overtuigen, kan dit doen bij mij in het land, I ook wat de lengte van het kleine stukje bc- I treft. In de vergadering van 25 Febr. j.1. zei j Voorz. dat over enkele dagen vanaf den J grondduiker bij A. Bakker Czn. zou worden I begonnen te slooten. Hierover was met mij geenerlei overleg gepleegd en waarop ik dan ook reageerde dat dit absoluut onnoodig I was, daar de sloot volgens mijn meening I genoegzaam diepte bezat en dc drempel i van den grondduiker hooger was gelegen 1 dan den bodem der sloot. Op de bekende I wijze werd door Voorz. hierover heen ge- I praat. Op 15 Maart j.1., den dag der Alg. Verg., I is Voorz. niet den heer Borst deze sloot I gaan peilen en vonden de heeren het thans I in het geheel niet noodig deze sloot uit te I diepen, daar ze nog in zeer goede orde was, 1 voldoende diep dat dc drempel van den i grondduiker hooger lag dan de bodem der F sloot. Tableau! Mijns inziens ware het beter geweest deze peiling eerst te verrichten (dat door mij, hoe onbelangstellend ook) wel was gedaan. Had ik in de Bestuursvergadering mijn mond gehouden, zoo was deze sloot in haar geheel wederom uitgediept, wat dc zotheid ten top had gedreven en wat door gezamen lijk overleg ware voorkomen. Blijkt, hieruit niet voldoende, dat het opschrift door Uw journalist aan den kop van zijn verslag wel zeer juist is geplaatst. (Wij merken in zender hierbij op. dat het opschrift „Heeft de Kaagpolder een president-dictator" voor zien was van een vraagtecken, zoodat hier uit geen conclusie mag worden getrokken. Red.) Wat de bemalingskwestie betreft. Voorz. verweet mij dat het Zool was ondergeloo- pen en daarop trok ik m'n conclusie. Van de sloot bij Blaauboer wist ik niets en zoo hier bij mij de schuld berust, maak ik daar over m'n verontschuldiging, hoewel ik per soonlijk het blijf wijten aan het verkeerd plaatsen van een dam. De stand van het polderwater bedroeg dien morgen 2.550 mi nus A.P. Het zomerpeil van den polder be draagt 2.23 minus A.P., zoodat nog 27 c.M. onder dit peil was gebleven en ieder slooter zal bevestigen, dat bij dezen waterstand geen dam behoeft te springen. Voorz. was door mij op de hoogte gebracht van hét verlof van den machinist op Za terdagmorgen 11 uur. Misschien wil hij zich dit nog wel herinneren, ofschoon ik het, gezien zijn houding op de vergadering, betwijfel. Wat betreft het huren van een pomp a f 1.per dag, waarom had voorz. één der twee pompen aan den Schager Polder afgestaan, als de Kaagpolder nog twee pompen noodig kon hebben?! Den heer J. S. Schoorl maakt ik m'n com pliment aangaande z'n detective-neigingen en raad hem aan een opsporingscursus bij Scotland Yard te gaan volgen. Het zal mij in die 8 maanden ongeveer 10 maal gelukt zijn, aan z'n aandacht te ontsnappen en vlei ik me dus, nog slimmer te zijn dan ge noemden heer. Deze goedkoope aantijging lap ik aan m'n laars. Op eventueel tegen- geschrijf wordt door mij niet ingegaan. JAN BAKKER Cz. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 14 tot 21 MAART '39. NIEUWE ZAKEN.' Wieringermeer: Coop. Weegbruggen „Ieder het Zijne" G.A., Wagenpad 46, exploitatie van Weegbruggen enz. WIJZIGINGEN: Zuidscharwoude: Onderling Begrafenis fonds, Dorpsstraat A 198, bestuurswijzi ging. Zijpe: Wed. H. Vogelzang en Zonen, 't Zand I 118, handel in brandstoffen, enz* rechtsvoim gewijzigd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 8