Hitier heden in Memel Ir lier verklaart Ingeland den radln-onrlng DE WERELD Tsjechische fabrieksgeheimen verdwenen President Lebrun Een eisch aan de Nederlandscbe vliegtuigindustrie: Professoren streven naar politieke verzoening Fatale vechtpartij om een meisje Postvluchteo op Indië Bezetting was onvermijdelijk, 0 zegt de Bcitsche pers De Ftihrer heeft zich op het slagschip „Deutschland" inge scheept. Arrestaties van Lit- tauers in het Memelgebied? BEZETTING WAS ONVERMIJDE LIJK ZEGT DE BRITSCHE PERS. Zoodra gisteren officieel bekend was gemaakt dat Littauen Memel „vrij willig" aan Duitschland had afge staan, begaf Hitier zich aan boord van het slagschip „Deutschland", om de nieuwe aanwinst in oogen- schouw te nemen. Men verwacht den Ftihrer hedenmorgen om 8 uur in de haven van Memel en zal hem daar een vreugdevolle ontvangst be reiden. Tn de gisteravond gehouden buitengewo ne bijeenkomst van den Landdag van Me mel, heeft de leider der Memél-Duitschers, dr. Neumann, e. - proclamatie voorgelezen, waarin Hitier dank wordt gebracht. Verder deelde hij mede, dat hij namens het Memel- land een telegrafische betuiging van trouw aan den Führer had gezonden. Duitsche pers vreugdevol ge stemd. De Duitsche pers schrijft vreugdevolle ar tikelen, echter zonder al te groote uitbun digheid. De tendenz van de commentaren is dat Duitschland de sterke magneet is ge worden die velen aantrekt. Do bladen gaan echter ook nader in op de weigering van vele kleine Europeesche staten aan het ver zoek van Londen te voldoen en deel te ne men aan een nieuwe omsingeling van het Duitsche Rijk; en verbergen hun vreugde niet over wat z" het echec en de „ontnuch tering van Londen" („Deutsche Allgemeinc Zeitung") noemen. Men verklaart hier, dat de kleine staten niet meer in de val loopen en veel te goed weten, dat Engeland gaarne anderen de kastanjes uit het vuur wil la ten halen, maar zelf nooit met bindende toezeggingen komt. Duitsche leger trekt Memel binnen. Vandaag bij het aanbreken van den dag zijn de eerste Duitsche soldaten de grens- brug gepasseerd naar het Memelgebied. Een machtige gemotoriseerde colonne, die om vijf uur op weg is gegaan, heeft dén af stand van zestig mijl over vlak land tus- schen Tilsit en Memel in iets meer dan twee uur afgelegd. De troepen zullen het garni zoen overnemen voor Hitier zal aankomen. Het eenige Eittausche oorlogsschip,' de mijnenzoeker president Smetona, is gister middag uit de haven van Memel uitgeloo- pen. Arrestaties? Er zijn hier Inrichten uit het Memeiland ontvangen volgens welke de nationaal-socia- listen een aantal bekende Littauers in het Memelland hebben gearresteerd. Er heerscht in Litauen een algemeene stemming van gedruktheid en teleurstelling, ondanks het feit, dat. de overdracht van het Memeiland voor niemand als een verras sing is gekomen. Berichten o-ver een beweerde, gedeeltelij ke mobilisatie in Litauen worden in semi- officicele kringen ontkend. Verklaard wordt, dat slechts een aantal reservisten is opgeroepen om de - plaatsen in te nemen der soldaten uit Memel, die met verlof zijn gegaan. Vreugde te Dantzig. Do- door extra-edities hekend gemaakte hereeniging van het Memelgebied met Duitschland heeft in Dantzig veel geest drift gewekt. Weldra wapperden overal de vlaggen. De schoolkinderen hebben vrij ge kregen, terwijl Staats- en gemeentepersoneel vroeger naar huis mogen. Buitenlandsche persstemmen. Reuter meldt, dat hot volgend commen taar in de Evening News waarschijnlijk ken merkend is voor de algemeene BritsGhe op vatting: „Hoewel Ilitler in September plechtig hoeft afgezien van alle territoriale eischen in Europa, en dit is een nieuwe geschonden eed, was de herbezetting van Memel onver mijdelijk, mits de methoden van overdracht niet vergezeld gingen van een met. voeten treden van de nationale souvereiniteit van Litauen, zooals tegenover Tsjeclio Slowakije geschiedde, kunnen zij nauwelijks een toe stand oreer maken, welke reeds onmetelijl- ernstie is." De Fransche bladen zijn veel scherper: zij zieii in de overgave van het Memelgebied een voortzetting van de omsingeling van Polen en een overheersching van Litauen. Duitsche omroep gaat in het Engelsch en Arabisch uitzenden Hitier zal vandaag zijn bedreiging, welke hij in den Rijksdag van 30 Januari geuit heeft, uitvoeren. Daar de Engelsche radio-omroep (B.B.C.) niet ophoudt met nieuwsberichten in het Duitssh uit te zenden, gaat Hlt- ler Brittannië met dezelfde munt be talen. Vanaf heden zullen de Duitsche radiosta tions op middel- en kortegolflengte nieuws berichten in het Engelsch uitzenden en wel een kwartier lang tusschen 7.15 en 7.30 uur Londensche tijd. Ook zullen nieuwsberichten in het Engelsch worden uitgezonden door den kortegolfzender D.J.A. op 31.38 meter. Hitlcr hoopt hiermede de Engelsche re geering er toe te dwingen de uitzendingen in het Duitsch van de B.B.C. te verbieden. De Duitschers luisteren overigens graag naar dc uitzendingen van de B.B.C., daar zij Wel iets meer willen weten dan hetgeen hun door hun eigen kranten en radiosta tions wordt voorgezet. De uitzendingen uit Engeland hebben in Duitschland een sterke toename tengevolge gehad in den verkoop van radio toestellen, welke krachtig genoeg zijn om Londen to ontvangen. Indien de B.B.C. voortgaat met nieuwsberichten in het Duitsch uit te zenden, is het vrijwel zeker dat Duitschland anti-Britsche berichten gaat uitzenden in andere talen, hoofdzakelijk Arabisch en Hindoc- stani. De correspondent van de „Daily Express" verneemt dat de Duitsche omroep vele moeilijkheden heeft ondervonden om Ara bieren te vinden voor de microfoon te wil len spreken. Zij hebben er verschillende ge probeerd, maar geen van hen voldeed. Nu schijnt het dat de Duitschers een jongen Arabier hebben ontdekt, wiens stem voor de microfoon geschikt is. VLIEGKRACHT VERLOTING. 6 April trekking Notaris J. C. J. Waldorp. De trekking van de Vliegkracht Verlotingen ieder met een hoofdprijs van f 6000 waarde en een groute reeks van schitterende prij zen, zal plaats vinden ten overstaan van Notaris J. C. J. Waldorp te 'sGravenhage in het Venduhuis der Notarissen. De Kon. Vereeniging van Luchtvaart ves tigt in een advertentie in dit nummer de aandacht op de adressen, alwaar nog Vlieg- krachtlotcn verkrijgbaar zijn, althans vol gens de stand van zaken bij het ter perse gaan van deze courant. De mogelijkheid om zich van Vliegkraclit-loten te voorzien, is er nog slechts enkele dagen. De Duitschers kwamen toch nog te laat. Dc „Daily Express" verneemt dat onge veer een duizendtal Tsjechische vliegmachi nes in Polen, Roemenië, Joegoslavië en Rus land zijn geland. De piloten van deze ma chines hebben dus het bevel van den Tsje- chischen president Hacha, om al het oor logsmateriaal aan de Duitschers in te leve ren, niet opgevolgd. De meeste machines verlieten Woensdag j.1. Tsjecho Slowakije, dus juist vóór de Duitsche bezetting, en vlogen, in een ver blindenden sneeuwstorm, de grenzen over. Toen de Duitsche luchtmachtofficieren de groote benzinedepots op het vliegveld van Praag inspecteerden, bleek dat er onmid dellijk nadat de Tsjechische vliegmachines waren opgestegen, gaten waren geboord in da^hetonnen-wrandem .waardoor de brand stof in den grond wegliep. Ook de gehéime formule, volgens welke het zóo zeer door de Duitschers begeerde ce ment werd gefabriceerd, dat gebruikt werd bij de fortificatiewerken in Sudetenland. bleek op een geheimzinnige wijze verdwe nen fe zijn, evenals de formules van staal- alliages, voor de beroemde Tsjechische pant serplaten. -o Uit betrouwbare bron verneemt het blad verder, dat de laatste vliegmachine, welke uit Praag in Roemenië landde, vele blauw drukken aan boord had. Onder deze blauw drukken waren er enkele van een nieuw automatisch geweer, dat als een van de be langrijkste technische verbeteringen op het gebied der wapenindustrie van de laatste jaren beschreven wordt. Ook de twee inge nieurs die aan deze teekeningen gewerkt hadden, kwamen met het vliegtuig mee. Vele geheimen van de Skoda-wapenfabrie ken waren eveneens reeds verhuisd vóór de Duitsche invasie. Men gelooft dat één van de redenen waarom Duitschland zoo'n haast maakte om Tsjechie te bezetten was, dez$ plannen in handen te krij gen. De Duitsche militaire politie die per vlieg tuig naar Praag werd gezonden en dadelijk per auto naar de Skodafabrieken vertrok, kwartL echter te laat. beleeft glorievolle dagen Grootsche huldebetuigingen bij zijn bezoek aan Engeland. Het tweede gala-banket, den Fran- schcn president en zijn echtgenoote aangeboden ter eere van hun bezoek aan Engeland is. een döor den Lord Mayor van Londen geweest. Bijna 10.000 personen stonden bui ten het paleis aan de Mali. Overal hangen de Fransche en Engelsche vlaggen uit. Verder was er zeer groote belangstelling langs den weg, welken de stoet zou volgen, Trafal- garc, het Strand en Fleetstreet. Voor alle ramen stonden vele be langstellenden. De openbare-gebou wen zijn alle in de FranschEngel sche kleuren versierd. De menigte, welke langs den. geheelen weg dicht opeengepakt stond, juichte het hoo- ge gezelschap hartelijk toe. Militai ren vormden een eeréhaag. Achthonderd genoodigden woonden het banket bij. De Lord Mayor hield de begroetingsrede, daarna sprak Le brun. Beiden gewaagden van gevoelens van onveriVoestbaren vriendschap en nauwe sa menwerking, welke beide landen bezielen. Tot de aanwezigen behoorden de Hertog en de Hertogin van Ként, Chamberlain, John Slmon, Lord Halifa?, Hore Belisha, Kings- ïèy Wood, vertegenwoordigers van alle mi- nister'reelè departementen, parlementsleden 'én ëoord'AnVtdande leden der Fransche kolo nie te Londen. De president heeft verder met de Ko ninklijke familie een galaavond in de ope ra bijgewoond. Het was voor het eerst sedert voor den oorlog, dat te Londen weer een officieele galavoorstelling werd gegeven. Lebrun ontvangt. Lebrun op zijn beurt heeft de Koning en de Koningin ontvangen op de Fransche am bassade. Tusschen alle feestelijkheden door wordt de ernst van het oógenblik niet vergeten. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, die den president naar En geland vergezelt, heeft een onderhoud ge had met Minister-president Chamberlain en den Britschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax. Bonnet heeft ook gis teren een ondex-houd gehad met Lord Hali fax. Bonnet heeft den Poolschen ambassadeur ontvangen. Eerste Kamer Aanpassing aan het toekomstig luchtverkeer NOG EENS DE VLIEGVELDKWESTIE Aan het begin der Eerste Kamer werden acht naturalisatie-ontwerpen z.h.st. aange nomen met aanteekening, dat de N.S.B. wordt geacht te hebben tegengestemd. Drie naturalisaties worden z.h.st. goedge keurd. Nadat nog enkele ontwerpen van onderge schikt belang onder den hamer zijn door gegaan beraadslagen de leden verder over de begrooting van Waterstaat voor 1939. De heer van Lanschot (r.k.) stelt rente- looze voorschotten voor uit het Werkfonds voor de verbetering van de afwatering in Westelijk Noord-Brabant, voor de pensioen rechten van de mijnwerkers komt de heer Janssen (r.k.) op, voor die van het spoor wegpersoneel de heer Nivard (eveneens r. k.) Deze spreker is ten aanzien van de vliegveldkwestie van meening, dat Water staat niet voortvarend genoeg is geweest en geen grondig onderzoek heeft plaatsge had. Rotterdam wordt de dupe van dit al les, daar het te toegeeflijk is geweest. ONZE VLIEGTUIGINDUSTRIE. De sociaal-democratische afge vaardigde de heer Wiardi Beekman bepleit de wcnschelijkhcid, dat de K.L.M. en de K.N.I.L.M. slechts vlieg tuigen van Nederlandsch fabrikaat zullen gebruiken. Dit zou in de Nederlandsche vliegtuigindustrie een ruime werkgelegenheid geven. In verband met de Boeing-ramp in Ame rika vraagt spr. of de 6 douglas-toestellen, tot welker aanschaffing de minister zijn toestemming heeft gegeven, bewezen hebben voldoende veilig te'zijn? De minister aan het woord. In een lange rede antwoordt de minister van Waterstaat, de heer Van Buuren, de sprekers. Hij verklaart, dat het departement voor de verbetering van de afwatering in Westelijk Noord-Brafcant reeds een subsidie geeft van 57 pet. der kosten. In antwoord op die sprèkefs, die de verkeersveiligheid ter sprake'hebben gebracht verklaart de minis ter, geeri voorstander te zijn van maximum snelheid; doch wanneer de steeds toene mende snelheid van het autoverkeer een steeds, grooter wordend aantal ongevallen ten gevolge zal hebben, dan zal waarschijn lijk moeten worden overgegaan tot snelheids beperking. Een zekere matiging moet door de automobilisten in acht worden genomen. Een algemeen verbod om met meer dan 'twee personen naast elkaar te fietsen is onmogelijk. De vliegveldkwestie. Inzake het centrale vliegveld bestrijdt de minister; dat geen grondig onderzoek heeft plaats gehad. Continueering van den be- staanden toestand brengt mede: concurren tie tuschen twee centrale vliegvelden met dubbele organen. In" antwoord op het betoog van den heer Wiardi Beekman zegt de minister, dat de regeering tot de conclusie is gekomen, dat zij zichzelf moet inschakelen in den aan bouw van prototypes van vliegtuigen in ons land. Zij ziet dit zoo. dat zij zal participee- ren in het risico, dat deze aanbouw oplevert. Indien men wenscht, dat de K.L.M. haar machines slechts in Nederland koopt, moet de Nederlnndsche industrie zoreen, dat zij toestellen brengt, die aan de eischen van 't toekomstige luchtverkeer voldoen. Spr. weerlegt, dat aan de veilghcid van de hier gèïrmiorteerde toestellen zou zijn te kort gedaan. Heden zullen de replieken worden gehou den; Een eigen nationaal bestaan- voor het Zuid-Afrikaansche volk Aan de universiteit van Stellenbosch (Zd.- Afrikais een beweging ontstaan welke er naar streeft de politieke elementen welke thans in Zuid-Afrika bestaan, in een „kraal" samen tc brengen. Dertig hooeleeraren van tegenstrijdige overtuiging hebben daartoe een verzoeningscomité" gevormd, onder voorzitterschap van prof. dr. E. C. Pienaar. Als doel van het comité wordt genoemd het overwegen van middelen om de scheuring tusschen Afrikaansch sprekende Afrikaners op politiek gebied te overbruggen. Naar de meening van het comité is de samenwerking van de twee blanke rassen in Zuid-Afrika onontberelijk voor de bevor dering van de Europeesche beschaving in het land. De eerste vereischte daartoe is de hereeniging van de Afrikaansch sprekende Afrikaners tot een natuurlijke eenheid in alle aspecten van het nationale leven. Het comité streeft naar een ver- eenigd front, waartoe ook die En gelsch sprekenden kunnen toetre den, die bereid zijn met de Afri kaansch sprekenden samen, te wer ken ter bevordering van een be ginselprogramma, dat uiting moet geven aan het nationale streven van het Zuid-Afrikaansche volk in de richting van een eigen natio naal bestaan en een onverdeeld ge loof in Zuid-Afrika als hun eenige vaderland. Zoodra een geest van volledig vertrou wen onder de hereenigde elementen van de twee groote partijen ontstaan zal zijn, kan de tijd rijp geacht worden met een grond slag voor samenwerking voor den dag te komen. Het comité is ervan overtuigd, dat dit aanleiding zal geven tot een nieuwe po litieke oriënteering. Het heeft reeds de me dewerking verkregen van hoogleeraren aan de universiteit van Pretoria, en van de universiteitscolleges op Bloemfontein en Potchefstroom. Tsjechische gezant in Nederland staakt De heer Pacak tot dusver gezant van de Tsjecho-Slowaaksche republiek te 's-Graven- liage, heeft den minister van Buitenland sche Zaken medegedeeld, dat het gezant schap zijn werkzaamheden heeft gestaakt. Jongeman van het Friesche boe renland hoort wegens doodslag drie jaar tegen zich eischen. Het kleine dorpje Oosternijkerk in het Noorden van Friesland werd op Oudejaarsavond 1938 in rep en roer gebracht door het gerucht, dat later waarheid bleek te bevatten, over een vechtpartij met doodelijken afloop. Het boterde al lang niet tusschen den 1S- jarigen P. de Boer en den 19-jarigen J. van der P. De oorzaak hiervan was, dat v. d. P. omgang had met een meisje, op wie ook de Boer zijn zinnen had gezet. De beide jon gelui leefden op voet van gewapenden vre de en meermalen moeten er, zooals enkele getuigen gisteren bij de behandeling van de zaak voor de Leeuwarder rechtbank ver klaarden, harde woorden zijn gevallen. De ze getuigen echter, hadden niet den indruk gekregen dat de gevolgen van de verhou ding tusschen de beide jongemannen een ontknooping zou krijgen als op Oudejaars avond liet geval was. Open mes werd de Boer nood lottig. Eén der hoofdgetuigen verklaarde gezien te hebben, hoe de Boer dien bewusten avond op een gegeven oogenblik van der P. bij de keel had gegrepen, waarop deze waarschijn lijk uit benauwdheid in woede om zich heen had geslagen, zooals later bleek met een open mes. De boer liet daarop den aange vallene los en zakte bloedend ineen. Een ontboden geneesheer constateerde dat de gestokene verwondingen had opgeloopen in rug en borst, waarbij het hart was geraakt Deze geneesheer, die gisteren getuigde, acht te overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden noodzakelijk. Toen de zieken auto Dokkum bereikte, was de getroffene reeds overleden. Verdachte had de vlucht kun nen nemen. De officier van Justitie zcide, dat hij in het begin had gedacht dat verdachte uit noodweer had gehandeld, maar uit de ge tuigenverklaringen blijkt geheel anders. Verdachte immers, trok het mes, toen hij ten tweede male werd gegrepen en stak in het wilde weg om zich heen. Verdachte had zich wel kunnen loswerken en had de vlucht kunnen nemen, toen het slachtoffer hij iemand stond te praten. Dit was echter niet het geval. Spr. eischte wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf. Weer een bnsondernemer beboet R.A.P. verbindend geacht. De Haarlemsche kantonrechter heeft gis teren in een zaak tegen den ondernemer van een wilden autobusdienst, L. Kors uit Heemstede, het R.A.P. (Reglement Auto vervoer Personen) verbindend verklaard en den exploitant veroordeeld tot 300 gulden boete, subs. één maand hechtenis. HONGER MAAKT RAUWE BOONEN ZOET. In de gevangenis van San Quentin (Ca- lifornië) waren sedert eenige dagen de ge detineerden, ten getale van 1500, in honger staking gegaan, omdat zij meer vleesch bij hun maaltijden wilden hebben. Toen zij be merkten, dat hun actie niet tot liet ge- wenschte gevolg leidden, hebben de gevan genen Dinsdagmorgen het hun voorgezette ontbijt weer verorberd. Vertrek van Aankomst te omreist l^ingap. 22 Mrt [Band. 22 Mrt. Wielewaal |JolJhp 22 Mrt. RanR. 22 Mrt. (heenreis) I I aetweis) kd. 22 Mrt. |a1«l 22 Mrt. °8hoc [xapels 22 Mrt. |a1m. 22 Mrt. j (heenreis) afreis) 22 Mrt.|RanK.22Mrt in_ weinig woorden in Columbus' stoffelijk overschot opgegraven.. In tegenwoordigheid van den president t van de republiek San Domingo en van vele autoriteiten is in het stadje Trujillol het stoffelijk overschot van den ontdekker van Amerika, Christoforus Columbus op gegraven. Columbus werd in 1541 aldaar begraven. Zijn beenderen zijn in een kris tallen urn met gouden arabesken verza meld en zullen worden overgebracht naar het fundament van den reusachtigen vuurtoren, die aan de Caraibische Zee zal verrijzen. Waarom ontvangt Franco Petain niet? - Te Pai'ijs is men zeer verwonderd over het feit, dat Franco nog steeds den nieu wen gezant, maarschalk Petain niet heeft: ontvangen Deze vertraging maakt een pijnlijke indruk, vooral ook omdat Fran co wel Hitier heeft gelukgewenscht met zijn nieuwe aanwinsten. Duitschland ziet in IJsland iets He! „Arbejderbladet" verneemt uit Reykjavik, dat de IJslandsche ministei'-president in antwoord op de vraag van een socialis tisch afgevaai'digde in het Alting heeft medegedeeld, dat de Duitsche regeering had gevraagd luchtbases op IJsland ta mogen vestigen, op grond van het oude vcrdi-ag met de clausule van meestbegun-i stiging. De premier zette uiteen, dat men Duitschland geen x-echten kan verleenen, r die geen enkele andere mogendheid \vor-[ don toegestaan. Vader en zoon terechtgesteld. Gisten I ochtend zijn de 48-jarige koopman Johan- J nes Milolajewski en zijn 22 jarigen zoon, beiden uit Kuestrin. terechtgesteld. Zij waren ter dood veroordeeld wegens land verraad. Cultureele overeenkomst Japan-Italië. - In aanwezigheid van den keizer heeft de geheimeraacl eenstemmig het ontwerp goedgekeurd voor de cultureele overeen'j komst met Italië, dat, op dezelfde wijze als in de ovei-eenkomst met Duitschland, een samenwei-king behelst tusschen beide landen op cultureel gebied, met nam wat betreft de uitwisseling van radio-uit zendingen yan hoogleeraren en studenten,1 en net houden van tentoonstellingen. Partijbestuur der Sovjet-Unie vastgesteld -> Het congres van de communistische partij' van de Sovjet Unie heeft het centraal co- f mité van de partij hei-nieuwd. Het comité I telt 71 leden en G8 plaatsvervangers. On der degènen. die Herkozen zijn, merkt men j op Stalin, Molotov, Kaganowitsj, Kalinin, Andreef, Mikoyan, Jdanof, Litwinof, en 1 Manouilski. St. Mortiz wil skiwed strijd en. Zwitser'I land heeft de hoop, dat ook ski wedstrijden I op het programma der Vijfde Olympische Winterspelen zullen voorkomen, niet op gegeven. Men doet stappen om alsnog tot liet organiseeren van wedstrijden op de smalle latten te komen. Het staat thans 1 definitief vast, dat de Winterspelen wor-1 den gehouden van 3 t.m. 11 Februari 1940. Finsche handelsdelegatie naar Engeland. -« Een delegatie, beslaande uit dertig Fin- j sch'e zakenlieden, vertegenwoordigende f alle afdeelingen van den plaatselijken handel, zullen 11 Apiïl vertrekken om op II uitnoodiging van de Londensche kamer van koophandel een bezoek aan Enge land te brengen. Het doel van dit bezoek is, het opvoeren van den invoer uit Groot- Brittanniö, om zoodoende 'n grooter even wicht te verkrijgen op de handelsbalans f Millioenenregen voor Amerika's defensie. - De commissie van militaire zaken van het huis van afgevaardigden heeft het wets* I ontwerp goedgekeurd, waarbij 117 mil- I lioen dollar wordt gevoteerd voor de kust verdediging en om de kritieke tekort!» iningen tc verhelpen van de legcruitrus- ting. Ook is goedgekeurd een uitgave van I f2.140.000 dollar voor Langlcyfield (Vir- j! ginië), nadat kennis was genomen van het roodcel der natoinale commissie van advies in luchtvaartaangelegenheden, dat Duitschland betere militaire vliegvelden bouwt dan de Vereenigde Staten, omdat het verder is met het luchtvaartonder- zoek. Bata in Parijs. De Tsjechische industrieel Bata is, komende uit Venetië, op Le Bour- get geland met zijn particulier tweemoto- lig vliegtuig. Dit is het eenige van de twintig toestellen der firma Bata, die ont trokken zijn aan de Duitsche beslagleg ging Duitschland eischt vergeefs. De Tsjecho' slowaaksche gezant, Hui-ban, heeft bekend gemaakt, dat hij Zaterdag j.1. in energieke bewoordingen den tweeden eisch van de Duitsche ambassade tot uitlevering van de zaken der Tsjechoslowaaksche legatie en consulaten in de Vereenigde Staten van de hand heeft gewezen. Overwinning voor Roosevelt. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de re- geeringsorganisatiè, aanvaard, welk ont werp een compromis vormt, dat ten doel heeft Roosevelt eenige der bevoegdheden te geven, die hem geweigerd waren verle den jaar na een vex-bitterden strijd. Weer Duitsche radio-uitzendingen in vreem' de talen. Het is noodzakelijk gebleken, dat de Duitsche radio overeenkomstig haar verstrekkende heteekenis, thans ook nieuwsberichtendiensten in vreemde talen op de middelmatige golflengten uitzendt In verband hiermede worden voorloopig meer uitzendingen in vreemde talen ver zorgd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 2