19 Aprilt Een zeer belangrijke dag! EN DE VERBODEN Ons nieuwe feuilleton Radioprogramma fJtoïm op itoJim acut taai DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Doordat zg beiden goede zwemsters en duiksters waren, gelukte het hen. veilig in het water van het Horus Meer te komen. Zij waren verbaasd, dat zy beiden nog in leven waren, want zij waren van een grote hoogte afgesprongen. Doch zij waren nog lang niet veilig. Want even later kwam er een Athai- aanse galei in hun richting geroeid. Snel werden de meisjes aan boord getrokken door de verbaasde krijgers. De kapitein keek He len verwonderd aan. Er kwam een triomfan telijke lach op zijn gezicht. „Koningin Atka zal ons wel een grote beloning geven voor Uw gevangenneming. En deze keer zal het U niet gelukken om te ontkomen!"... Daar de meisjes zijn geroep niet beantwoord had den, ging Tarzan op zoek naar hen. Zijn scherpe reukorganen wezen hem het pad, dat zy gegaan waren. Maar aan het eind hiervan vond hy slechts Zoe-thu en Ga-un. „Waar zijn zy?" vroeg Tarzan. „Zy's gesprongen", ant woordde een van de apen. Tarzan keek uit over het meer en zag de vijandelgke Athai- riaanse galei snel wegroeien. Er was slechts één kans op de honderd, dat de meisjes ge red konden worden. Hij keerde zich om, wilde de spelonk verlaten, doch daar in de toegang stond Chon met al zyn priesters, gewapend met drietanden. Een overzicht van de stembus strijd in 1935. Wat zullen de Prov. Statenverkiezingen ons thans brengen? De 19e April zal voor ons land een be langrijke dag zijn. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen worden ge houden. Men onderschat hier ten onrechte dikwijls de beteekenis van, immers uit de leden van de Provinciale Staten wordt de Eerste Kamer geformeerd, zoodat de kie zer dus ook via de Statenverkiezingen in vloed op de wetgeving heeft. Zeer sterk is de belangrijkheid ge bleken bij de Statenverkiezingen van 1935, toen de stembusstrijd bo ven de proporties was gegroeid, welke ze door de jaren had aange nomen. Het ging toen in hoofdzaak voor of tegen het kabinet Colijn. De Statenverkiezingen kregen als 't ware het karakter van een tus- schentijdsche krachtmeting. De economische nood had velen onte vreden gemaakt, het nieuwe dat véél be loofde en met daverende leuzen het land doortrok, kreeg invloed op de massa: de N.S.B. veroverde niet minder dan 44 zetels. Men weet dat de zege van Mussert kort ls geweest. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 is duidelijk gebleken, dat Nederland democratisch geregeerd wenscht te worden. Het stemmen-aantal van de N.S.B. werd gehalveerd. In 1935 pro fiteerden ook enkele andere ontevreden- heidspartijen. Opvallend was ook het suc ces van de Christelijk Democratische Unie, die voor het eerst aan de Statenverkiezing deelnam, en 10 zetels veroverde. Een overzicht van de winsten en verliezen bij de stembusstrijd in 1935, vergeleken bij die van 1931 geven wij hieronder: winst of 1931 1935 verlies R. K. Staatspartij 180 175 5 Anti-Rev. Partij 81 75 6 Chr. Hist. Unie 71 61 10 Vrijheidsbond 58 33 25 Vrijz. Dem. Bond 36 28 8 S. D. A. P. 128 126 2 N.S.B. 44+44 Kath. Dem. Partij 2 5 3 Communisten 10 12 2 Staatk. Ger. Partij 12 13 1 Herv. Ger. Staatspartij 11 Chr. Dem. Unie 10+10 Rev. Soc. A. P. 2 4 2 Diss. Katholieken 4 1 3 Andere partijen 5 2 3 Een zeer zware strijd voerden in 1935 de Katholieken. Velen zijn ongetwijfeld toen naar Mussert overgeloopen en ook de Ka tholieke Democratische Partij had nog vele aanhangers. Met een verlies van vijf ze tels hebben de Katholieken zich volgens de uitlatingen van de R.K. pers in die dagen zich nog zéér gelukkig geacht. Ongetwijfeld zal de strijd der Katholieken thans minder zwaar zijn. De Kath. Democratische Partij is enkele weken geleden ontbonden. Na een korte opfleuring door de zaak-Oss. wel ke eenige Katholieke wind in de N.S.B.- zeilen blies, is thans ongetwijfeld vele af valligen door de gebeurtenissen in Midden- Europa de schrik om het hart geslagen. Zeker zal dit gebeuren de sympathie voor de N.S.B. sterk hebben doen afnemen. Wat zal de N.S.B. bereiken? Zonder twijfel staat ook, evenals bij de Kamerverkiezingen in 1937. de N.S.B. weer in het brandpunt der belangstelling. Thans moet blijken of de arbeid van den heer Mussert in zijn Ders, na het groofe échec van twee jaar geleden, vrucht heeft gedra gen en of thans zijn invloed weer sterk genoeg is om de groote zetelwinst van de vorige Statenverkiezingen te behouden. In Noordholland had de N.S.B. in 1935 zeves zetels, in Zuidholland zeven, in Gelderland vijf, in Limburg vijf, in Groningen vier, in Een verhaal van de Zee Het feuilleton, dat wy ditmaal onze lezers aanbieden, wykt af van het ge- wone menu. Het is ditmaal nu eens geen romantisch-idyllisch liefdesverhaal van Ethel Dell, noch een spannende detec tive-geschiedenis van Philip Oppen- heim. Het is iets anders: een onopgesmukt I verhaal over een jongen, een schip en I de zee. Een verhaal van den auteur Jaap Mouiyn, zonder sentiment, zonder pathos. Maar eenvoudig, zoo simpelweg verteld van de stormen op zee en de stormen I aan land. Wy zyn er van overtuigd dat onze i lezers dit zeeverhaal zullen kunnen t apprecieeren. Het is o.i. een smakeiyke tusschen- 1 schotel in het gewone romantische menu. Utrecht vier, in Drente vier, in Overijsel drie, in Noordbrabant twee, in Zeeland twee, in Friesland één zetel, totaal 44 zetels met een totaal van 294.598 Stemmen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen, toen de strijd gevoerd werd onder de leuze „Mussert komt", kwam hij echter voorloopig nog niet, want het stemmenaantal was tot 171.057 geslonken. De teruggang van dé N.S.B. was toen als volgt: Prov. St. '35 Tw. Kamer '37 stemmen pet. stemmen pet. Noord-Brabant 11.430 2.92 7.025 1.63 Gelderland 30.094 7.76 16.744 3.90 Zuid-Holland 81.263 8.79 44.636 4.39 Noord-Holland 72.843 9.61 44.683 5.42 Zeeland 6.556 5.64 3.356 2.72 Utrecht 18.795 9.50 10.087 4.49 Friesland 6.056 3.13 3.486 1.68 Overijsel 15.672 6.42 8.995 3.37 Groningen 15.795 8.41 10.551 5.19 Drenthe 10.474 11.19 8.936 8.64 Limburg 25.620 11.68 12.638 5.32 Totaal 294.598 7.94 171.137 4.21 In onze provincie is thans de samenstel ling van de Provinciale Staten aldus: R.K. Staatspartij Ant. Rev. Partij Chr. Hist. Unie ..Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond S. D. A. P. Communisten Staatk. Ger. Partij Herv. Ger. St. Partij K. D. P. N. S. B. Chr. Dem. Unie Rev. Soc. A. P. Andere lijsten 77 Gezien de wereldtoestand is het thans van zeer groot belang hoe en door wie Ne derland geregeerd wordt. In dit licht bezien zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten minstens even belangrijk als in 1935. Tóen beheerschte de binnenlandsche crisis den stembusstrijd, ongetwijfeld zullen thans de internationale verwikkelingen niet nalaten het oordeel van de kiezers te be ïnvloeden! De zin voor onafhankelijkheid die de Ne derlander als het ware in het bloed zit, zal zich zeker uiten in de uitslag van de komende Statenverkiezingen! Prins Bcrnhard op de Jaarbeurs Langdurig bezoek. Gistermorgen omstreeks half elf arriveer de Z.K.H. Prins Bernhard met. een gele Ford V 8 twoseater aan het administratiegebouw van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht, om een bezoek te brengen aan de veertigste Nederlandsche Jaarbeurs. De Prins, die er gebruind en uitstekend uitzag, werd verwelkomd door de hceren Dr. F. H. Fentener van Vlissingen en W. Graadt van Roggen, resp. voorz. en secr.- generaal van den Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Na een kort verblijf in de administratie gebouwen maakte de Prins een langdurigen rondgang over de verschillende afdeelin- gen. Om half één werd het bezoek besloten met een lunch in het Jaarbeursgebouw. Ontrouw penningmeester had gunstig verledea Voorwaardelijke straf geëischt. De ex-penningmeester-bode van een in koopcentrale van brandstoffen te Lands meer stond gisteren voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht wegens verduiste ring ten nadeele van de Inkoopcentrale. De laatste jaren had hij een deel van de door de leden gestorte gelden niet naar de spaar bank gebracht, maar ten eigen bate aange wend. Zoo was er een tekort ontstaan van ongeveer f 600. Bij de kascontrole poogde hij het tekort te verantwoorden door een valsche quitantie, waaruit zou moeten blij ken, dat hij den brandstoffenleverancier een voórscbot had gegeven. De man, die vroeger Onderofficier bij de marine is geweest, legde een volledige be kentenis af, Van het verduisterde geld had hij reeds f 300 vergoed en binnen korten tijd hoopte hij het geheele bedrag te kunnen restitueeren. Het over hem uitgebrachte re- classeeringsrapport luidde zeer gunstig. Gezien het gunstige verleden van den ver dachte vorderde de officier van Justitie een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en met de verplichting om het verduisterde geld geheel terug te betalen. Vonnis 6 April. lOP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VRIJDAG 24 MAART 1939. Hilversum I, 1875 en 801,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 1 1.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek (Ca. 12.15 Berichten), 12.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.15 Gramofoonmuziek. I.45 AVRO-Amusementsorkest. 2.15 Causerie „De tuin in het Voorjaar". 3.00 De Palladians en gramofoonmuziek. 4,00 Gramofoonmuziek. 4.305.00 Orgelspel. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkeat. 6.28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Hammond-orgelspel. J 00 VAR A-Kalender. 7.05 „Socialisme en Humanisme", lezing. 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cursus „Levenswaarden in het heden". 8.00 Versterkt koor der Vereeniging van Vry- zinnig Hervormden (met toelichting). 9.00 De Ramblers. 10.00 Fragmenten uit de operette „Ball in Savoy". 10.30 Berichten ANP. 10.40 A vond wy ding. II.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 415.5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.15 Viool voordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 „Quintolia" en gramofoonmuziek. 2.35 Christelgke Lectuur. 3.00 Zang en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Hollands Kamermuziek-ensemble en gramofoonmuziek. 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, hierna: Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelspel. 9.00 Nederlandsch kamerorkest (opn.). 9.30 Actueel halfuur. 10 00 Berichten ANP. 10.05 Causerie „Gezins- en huweiyksmoeiiyk- heden. 10.35 Vervolg concert m.m.v. solist (opn.). 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. FEUILLETON. Een zeemansverhaal door* Jaap Moulijn i. Kom 'r moar in voader! roept ma troos Willem Tuinman tot de wat onwennig in de deur staande stuurmansleerling Tom van Tuilen: d'r benne' nog meer heere' van de Atlantische Lloyd! Tom kijkt de heeren, die verzameld zyn in de recreatiezaal van 't Rotterdamsche Zee manshuis, eens aan. Zoo op het oog zien ze er niet bepaald aanlokkelijk uit voor den zoon van een notaris uit Arnhem, die rechtstreeks van huis is gekomen op dezen killen Zondag avond in October, om morgén zijn eerste zee reis te gaan maken van Rotterdam naar Am sterdam. Hg vermant zich echter en stapt op de grapjas die hem aangesproken heeft, toe. Mag ik me even voorstellen, mijn naam is van Tuilen, zegt hy, zyn hand uitste kend. 0...joawel... oangenoam jonge'n, maan noam is Tuinman, moar ik bin zeeman, be roerd genog! Met dit antwoord weet Tom geen raad. Hij gaat intusschen door de an dere, eeltige knuisten te schudden en noemt telkens beleefd zijn naam. Sjeg voader, roept Tuinman: as je dat vol wil houwe' je heele lefe', die klauwe' geverij, dan zei je 't druk kraage. Ik nokte d'r moar mee af, as ik jou was, jonge'! Je ken toch strakkies teuge' al die nikkers in Amerika niet zegge': oangenoam, maan noam is van Tuile'. Ze zoue' nog goan denke' dadde ze op de bruiloft genood wiere! Een wat oudere man met een pet op, de baas timmerman, komt Tom te hulp met zyn meerdere ervaring by dergelijke conversatie. Hé Willem, loat die jonge' nou is effies op se verhaal komme'! Die is nog nooit by se moessie fendoan geweest en heb van zokke malle opflikkers als jy d'r een bint, niet terug! Joa poa! zegt Willem gehoorzaam. Tom gaat zitten, alleen in een hoekje. Toen hij, voor het eerst van huis. in Amster dam op de Zeevaartschool kwam, voelde hij zich nogal gedeprimeerd, maar toch niet zóó uit zyn evenwicht als nu. Hy luistert naar de gesprekken om zich heen. Ze hebben 't druk over het nieuwe schip, de Middelerveld. Ik snap niet, woarom dadde ze een Am- sterdamsche boot in Rotterdam motte' loate' bouwe', zegt matroos Brouwer. Nou snap jy nog wel d'r is meer wat niet! zegt Tuinman. Snap jy 'et dan wel? vraagt de tim merman. Ze binne' hier zeker goeiëkooper, vermoedt Tuinman. En wat zou dat dan nog? Loat 'et een poar cente' minder koste', dat verlieze' ze toch weer, doordadde ze de heele ekiepasie op Zondag van Amsterdam noar Rotterdam motte' sture', om die boot Moandag noar Mo- kum te bringe'. En 'et kost ze ook nog een nacht logies voor ons allegaar! En duur dat 'et hotel hier is! spot Tuinman: Nee Brouwer, jonge', jy bint geen linke, dat doch' ik al wel, zóó dat ik je voor het eerst zag! Wat zal dét nou heele- moal schele', die poar cente', die ze voor ons motte' uitgeve' hier? En de dag van morrege' dan? De boot mot toch moar van Rotterdam noar Amster dam gebroch' worre'. Dat zei jy motte be- toale', wat dat kost! En as ie nou in Mokum gebouwd was, had ie dan soms geen proef motte' voare' op de Noordzee? Hiertegen weet Brouwer geen argument aan te voeren en hy zwygt dus maar. Wel verstandig ook, want hy zou zich niet makke lijk verstaanbaar hebben kunnen maken. De olielieden, die zitten te kaarten, krygen ver schil van meening. 't Zwarte koor zit op de kast! con stateert Tuinman laconiek, als de herrie wat luwt, en dan tot Tom: Kaak leerling, doar hei je nog drie moats van je. Goan ze moar gauw vertelle' hoe of dat je hiet! De drie, eveneens gloednieuwe stuurmans leerlingen, komen zelf al naar Tom toe om kennis te maken. Het zyn Waardekamp uit Amsterdam, Bolting uit Den Haag en Noor denbos uit Terschelling. Zullen we wat drinken? stelt Waar dekamp voor, als ze met zyn vieren aan een tafeltje zitten. Café-achtig kykt hy om zich heen, klaar om ober te roepen. Maar hy ziet in, dat een ober hier zou passen als een roze strik om een trekhondennek. Door een sloom soort halfheer, die van achter het buffet opduikt, worden ze van nergens naar smakende koffie voorzien. Een kwartier later loopen ze achter hem aan de trap op en laten zich hun kamers wyzen. Ze krygen ieder een klein simpel gemeubeld, maar net hokje. In bed peinst Tom nog even na over den vreemden dag, die achter hem ligt. Wat was de treinreis toch saai op Zondagavond! Vol gende week, vóór hy met de „Middelerveld" naar Amerika vertrekt, moet hy thuis in Arnhem nog afscheid nemen. Zal wel niet meevallen! Maar enfin, dat hoort by het vak. Laat hij daar vooruit maar niet over pieke ren. Hy draait zich om en slaapt in. Om half vyf slaat „de jloome een slappe roffel op zyn deur en bromt iets, dat waar- schijnlyk het tydsein is. Tom hoort hem ook andere deuren bewerken. Hy staat maar gauw op, bang om weer in te slapen. Als een berg ziet hij, deze donkere, vroege herfst morgen, tegen den dag op, die komen gaat. Maar Tom is het eerste uur 's morgens nooit op zijn best, later wordt dat vanzelf beter. De sloome is toch niet zoo sloom, of hij heeft het ontbijt kant en klaar staan. Het is geen slecht ontbijt ook, al is het eenvoudig. De heele bemanning zit zwygend te schaften, de baas natuurlijk met zyn pet op. Men be weert, dat de baas, als hij onverwachts ge pord wordt, altyd dadelijk en het allereerst zy'n pet opzet. Deze pet schijnt dienst te doen als regulateur zyner stemmingen, want de baas mèt pet is onveranderlijk en onder alle omstandigheden dezelfde. Tuinman is de eenige die niet zwygt. Er bestaan enkele van die gelukkige stervelin gen, die altijd in een zonnig humeur zyn en in staat biyken, 's morgens by vyven hard te zingen of moppen te vertellen. Zoo ook Wil lem. Toen hij daarnet binnenkwam, wilde hij dadeiyk op Tom af om hem weer de hand te schudden, maar de baas had hem door en zei: Hou je gemak Willempie en eet! Tuinman deed het heusch. Tom kykt dank baar naar de baas, want hy is nog niet op de moppige golflengte ingesteld. De anderen trouwens al evenmin, want ze blijven stil dooreten. 'Et laakent wel ovve me hier een dooie in de femilie hebb', vindt Willem: boas, doar mot je Je pet by afzette man, dat staot zoo niet! Hou toch je kop, zegt de baas: straks mot je naschafte', omdat je je taad verkiest heb en dan kenne' wy wachte'! Kom mannen, we gaan! zegt de bootsman en even later loopen ze huiverig naar de steiger van de Spido-booten, die op de Maasdeining aangenaam tegen elkaar liggen te ryden. Een ervan zal hy naar Feyenoord brengen, maar welke? Van schipper of dek- knecht is op geen enkel dek nog iets te zien. De heere' binne' zeker nog niet gereed mit d'rlui telet, vermoedt Tuinman. Met een stapt hij aan boord van het eerste bootje en brult op goed geluk in een trapgat: Owe jullie nooit an d;k komme', luie slampampers! Kom is tusschen, de stutte' van- doan en loat is kaka' owe jullie strikkies wel recht zitte'! Tom vindt dit optreden tegenover wild vreemden nogal eigenaardig. Tuinman ziet zyn wat verschrikt gezicht en beweert: Sjeg leerling, moak je aage' nou maar niet te sappel dadde me mot kraage' hoor, As je die Rotterdammers niet anpakt, dan stoane' me hier fenoavenn nog! Het blykt echter, dat genoemde Rotter dammers zich niet tusschen de stutten be vinden, want er duiken er twee op uit een wachthuisje met rookend yzeren schoor steentje, dat op den steiger staat. Doar neb ik nou me morregetoesproak foor tjoemo. gehouwe'! beklaagt zich Tuinman spytig. 'k Mot de eerste riddenasrie, niet voor tjoema, nog van je te hooren krygen, zegt de baas. Hou je pet op, anders fat je kou! bemoedert Tuinman hem, aldus de opmer king negeerend, zooals je dat bij een kind weieens doet, als je bang bent, dat het je er anders in zal laten loopen. Hé, manne', goane' me nou of goane' me niet? Dit tegen de Spido-bemanning. Ja, we gane' niet! zegt de schipper: Je mot nog vyf minuten wachten. Ik alleen of de ander' ook? infor meert Tuinman, waarop de schipper geen antwoord weet en dus zwy'gt. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 7