Koning Carol II van Roemenië Schmeling „ringklaar" Geen apen meer ia Den Haag Vrees voor inkrimping der marechaussee „De schuld van Versailles" zegt de Duce Uit het leven van EEN „INGENIEUR" OP DEN KONINGSTROON. EEN MERKWAARDIGE FIGUUR. Door de economische eischen van Duitschland aan Roemenië, 'zijn de oogen van de geheele wereld op dit land en.zijn kordaten koning Carol gericht en geen wonder, dat menig een zich angstig afvraagt, hoe de zaken zich verder zullen ontwikke len, nu de koning alle eischen ge weigerd en de hulp der groote mo gendheden ingeroepen heeft. Over koning Carol volgen hieronder en kele interessante bijzonderheden. Ware Carol II niet als erfgenaam van een troon geboren, hij zou zonder twijfel inge nieur geworden zijn. Zoodra zijn tijd het maar even toelaat, is hij ook tegenwoordig nog druk in de weer met machinerieën. Het noodlot wilde anders en bestemde zijn tech nische talenten voor het besturen van de vrij gecompliceerde staats-machine en dat hij daarbij vast op zijn stuk staat, hebben de ge schiedenis van het laatste jaar en de gebeur tenissen van de laatste dagen bewezen. Men kan gerust zeggen, dat zijn opmerkzaam heid zonder onderbreking gericht is op den gang van zaken in zijn'land en op de ge beurtenissen, die zich vlak naast de gren zen van zijn rijk afspelen en'wanneer do koning vaststelt, dat er ergens een „defect" is, dan weet hij van ingrijpen. Wilskracht en arbeidsenergie. Koning Carol staat bekend om zijn groo te wilskracht en arbeidsenergie. Zijn veel- benijde secretarissen hebben het allesbehal ve gemakkelijk en dikwijls alle moeite het tempo van hun vorst bij te houden, van een vorst, die minstens twaalf uur per dag werkt. Een vorst, die nu eenmaal behagen schept in het werk, in het vele werk dat hij verzet en die daarnaast gesteld is op mi litaire parades, die zijn zin voor rhythmiek bevredigen. Men kan dan ook van konii^? Carol zeggen, dat hij iedere wet, ieder de creet, dat door zijn handen gaat, haarfijn bestudeerd heeft. Ilij volgt niet slechts de openbare meening in zijn eigen land, maar ook die in het buitenland; dagelijks brengt men hem een „berg" binnen- en buitenland- sclie dagbladen en het is merkwaardig, hoe grondig deze vorst dikwijls op de hoogte is van allerlei omstandigheden en gebeurtenis sen, waarop hij vaak, tot stomme verbazing van zijn ministers in de kabinetsraad de aan dacht vestigde! Carol II van Roemenie legt dikwijls de meest onverwachte bezoeken af bij allerlei openbare iristellingen; nu eens bij de politie, dan weer in kazernes of ziekenhuizen en tal van karweitjes in.de stad knapt hij zelf op. Gedurende zijn ballingschap heeft hij de nuchterheid en de strijd van het dagelijksch leven leeren kennen en zijn ziel en verstand werden daardoor uitgerust met indrukken en capaciteiten, die men bij vele andere vor sten vergeefs zoeken zal. Zijn karakter. Er wordt verschillend geoordeeld over het karakter van den koning en zooveel is ze ker, dat het een amalgama vormt van harts tochten en zin voor practisch, energiek op treden. Hij is geenszins het type van den zwijgzamen, met geheime krachten, werken den heerscher. In tegendeel, hij deed en doet zich kennen als een krachtig, ontwikkeld, practisch mensch, wicn geen diplomatieke talenten ontzegd kunnen worden. Ofschoon van moeder's zijde een achterkleinzoon van koningin Victoria en van vader's kant een volbloed I-Iohenzollern, is hij een volkomen evenwichtig type, een „nieuwe" generatie. En zoo hij voor honderd procent Roemeen zou zijn, dan zou hij zich stellig beter kun nen aanpassen dan dit thans het geval is. "Weliswaar speelt zijn temperament hem dik wijls parten en kan hij door zijn optreden niet altijd de bewondering van al zijn land- genooten wekken; dat neemt niet weg, dat hij populair is. 'sKonings oogappel. Zijn scheiding met Prinses Helena heeft destijds uit den aard der zaak heel veel stof doen opwaaien en men is er in „deskundige" kringen van overtuigd, dat het verscheuren van dezen hechten ouderlijken band, niet onopgemerkt aan den vorst voorbij gegaan is. Zijn grootste liefde gaat zonder twijfel uit naar zijn zoon Michael, „Mihai", in het Roemeensch, die thans reeds aardig de twin- Koning Carol met Prins MichaeL tig nadert en voortdurend in de nabijheid van zijn vader verkeert, behalve de enkele weken, die hij bij zijn moeder, prinses He lena, mag doorbrengen. Merkwaardig was de omstandigheid, dat Michaël's kinderka mer destijds vlak naast de koninklijke werk kamer gelegen was en zoo kon het gebeuren, dat de belangrijkste conferenties meerdere malen onderbroken werden door hevig la waai in de kinderkamer, waar Michael met zijn vriendjes bezig was! De Zondagen zijn feestdagen voor vader en zoon: audiënties zijn er dan niet en deze dag staat dan vol komen in'het teeken van huiselijke gezellig heid. Een vorst tusschen de werkioozen. Er zijn tal van voorbeelden, waarop vor sten zich in hun land van een groote popu lariteit hebben verzekerd en ook koning Ca rol heeft in dit opzicht vrij -veel bereikt. Ja ren geleden bijvoorbeeld placht hij slechts in gezelschap van een adjudant, zich ongemerkt te begeven te midden van de werkioozen, wanneer die zich in Boekarest, voor de markthal verzamelden. De menschen waren uiteraard niet, weinig verwonderd plotseling hun koning onder zich te zien, te meer, waar deze levendige belangstelling voor hun omstandigheden en steunregelingen aan den dag legde. Inderdaad hebben dergelijke min of meer ongebruikelijke informaties van ko ning Carol tot. verbetering geleid ten aan zien van verstrekking van levensmiddelen enz., en het behoeft geen betoog, dat het volk zooiets niet ligt vergeet. Wat de ontwikkeling van koning Carol betreft: vreemde talen brengen weinig moei lijkheden voor hem mee: hij spreekt vloeiend Roemeensch, Duitsch, Engelsch, Fransch en Italiaansch. Zijn voornaamste artistieke ambities gaan naar de muziek uit; hij speelt Mozart, Brahms, Beethoven uit zijn hoofd en men is er in hofkringen aan ge wend den koning zijn lievclings-mclodieën te hooren neuriën en fluiten. Het Roemcen- sche Philharmonisch Orkest verheugt zich in zijn warmste belangstelling en het komt meer dan eens voor, dat hij zelf voorstellen doet met betrekking tot een uit te voeren programma en zoo zijn tijd het toelaat, er zelf aan deelneemt. Zoowel in zijn werk kamer als in zijn ontvangkamer staat een radio-toestel! Tenslotte gaat zijn hart naar de sport uit, die in koning Carol de hoogste beschermheer vindt. Vaak genoeg heeft hij zijn spijt betuigd niet meer zelf zooveel aan sport te kunnen doen als vroeger. Overigens is hij, als een echt sportief mensch, een voor stander van eenvoudige kost: zijn maaltijden bestaan uit eenvoudige, lichte gerechten. Het behoeft echter geen verwondering, dat hij in den laatsten tijd weinig gelegenheid vindt, zich aan de sport te wijden, daar de toestanden in en om zijn land hem daar toe weinig tijd laten. Met de grootste moeite heeft hij de groote fascistische partij der „IJzeren Garde' zoo veel mogelijk onderworpen, terwijl zijn re geering, in den laatsten tijd het meest met een dictatuur overeenkomt. Geen wonder dan ook, dat thans, waar het land door de veroveringslusten van Hitier bedreigd wordt, de geheele wereld met belangstelling uit ziet naar Koning Carol's daden. Geen vluchtelingenkamp feElspeet Regeering bezweken voor de ve le protesten. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld dat de regeering thans geheel afziet van het stichten van een centraal vluchtelingen kamp te Elspeet, dit in verband met de vele protesten, o.a. van de geheele Elspeetsche bevolking, die tegen dit plan zijn gerezen. TENTOONSTELLING VAN MODERNE FRANSCHE RECLAMEKUNST. De tenoonstelling van moderne Fransche reclamekunst, welke gehouden wordt in het „Polmanshuis", Warmoesstraat 197199, te genover het Koninklijk Paleis te Amster dam. blijkt zich in een bijzondere belang stelling van het publiek te verheugen. Het Reclame-adviesbureau Meerkotter en Co., welke firma deze tentoonstelling onder auspiciën van het Fransche Maandblad „Vondre" organiseert, blijkt een goede greep gedaan te hebben, hetgeen o.a. blijkt uit bezoeken uit vakkringen en onderwijsinstel lingen als de Kunstnijverheidsscholen enz. Bovendien heeft het Fransche Consulaat te Amsterdam veel belangstelling aan den dag gelegd. Er is dan ook inderdaad veel te bewonde ren voor allen die ook maar eenigszins bij de reclame geïnteresseerd zijn. Zeer opvallend en origineel zijn de affi ches, z ooals men die o.a. in de stations van de Metro te Parijs kan zien, waarbij o.a. ontwerpen, uitgevoerd en origineel van de bekende Fransche Reclame-artisten Cassan- dre. Junot, Henrv le Monnier, Wilquin, Ca- piello, René Ravo etc. Onder de ontwerpen bevinden zich ver schillende origineelen, welke bekroond werden op de Parijsche Tentoonstelling van 1937. Verder zijn nog te zien fijn fotowerk, waarbij het werk van den artist Konlein apvalt, die vaak op geestige wijze een op lossing van een moeilijk probleem heeft gevonden. Voorts is er een uitgebreide collectie drukwerk, waarbij in veel gevallen de ver fijnde Fransche smaak tot uiting komt. Interessant is ook nog de reclame met fluoresceercnd licht, d.i. bestraling met. ul tra-violet licht op showcards enz., welke met lichtgevende verf bewerkt zijn, waardoor een aardig effect ontstaat. Het geheel van deze tentoonstelling levert een kleurige en frisschen indruk en is zeer zeker de moeite van bezichtiging waard. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 31 Maart en gratis toegankelijk voor ieder een en wel des morgens van 1113 uur en 's middags van 14—16 uur. Des Zater dags uitsluitend yan 14—17 uur. Omtrent den bekenden bokser, den ex-wereldkampioen Max Schmeling werd sinds lang piets meer ver nomen. totdat voor kort geruchten de ronde deden volgens Welke de Duitscher zijn groeden vorm ver loren zou hebben. Thans meldt men ons echter uit Berlijn, dat „der Max" zich tot tweemaal toe. aan een specialistisch onderzoek heeft onderworpen, waarbij is ko men vast test aan, dat zijn physie- ke conditie uitstekend is, zoodat hij weer in den ring zal kunnen verschijnen. „N.S B.-er, dus anti semiet" Het verweer van een vandalist. Voor den politierechter te Zutfen, had zich gistermorgen een 18-jarige jongeman uit Winterswijk te verantwoorden, die in den nacht van 28 Febr. op 1 Maart aldaar een ruit heeft ingegooid bij een Joodschen in gezetene. De jongeman, die klompenmaker is van beroep, beriep zich er gister morgen op, dat hij N.S.B.'er is en daarom anti-semiet, zoodat hij zich gerechtigd achtte bij Joden de rui ten in te gooien. Hiervoor had hij eerst het huis van den rabbijn uitge zocht en daarna het huis van een anderen Israëliet. Deze laatste werd als getuige gehoord. De politierechter trachtte den Jongeman, dien hij een lafbek en een gluiperd noemde, die er 's nachts op uitgaat om zich te ver zetten tegen de maatschappelijke orde in ons land, te overtuigen van het minder waardige van zijn daad. Ook de subst. officier van justitie noem de hét gedrag van den Winterswijker hoogst onbehoorlijk. Met alle kracht, zoo zeide hij moet tegen dergelijke uitingen in ons land worden opgekomen. Hij vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van drie we ken, tot welke straf de politierechter den verdachte heeft veroordeeld. Auto botst tegen huis Chauffeur ernstig gewond. In den vorigen nacht is een personenauto ter hoogte van de gasfabriek te Sliedrecht tegen een huis gebotst In den wagen, wel ke bestuurd werd door B., zaten zes perso nen, afkomstig uit Asperen. De auto drong in den muur en richtte een groote vernieling aan. De chauffeur werd ernstig gewond en is naar het zie kenhuis overgebracht. De andere inzitten den liepen minder ernstige verwondingen op. Metaalbewerkers stellen ultimatum Zal heden de staking uitbreken? De samenwerkende metaalbewerkersbon den hebben aan den Metaalbond te 's-Graven liage, den bond van werkgevers, het volgen de schrijven gericht: „De besprekingen met den Rijksbemidde laar omtrent het geschil met de betreffende ondernemingen, Wilton-Feyenoord, R.D-M. Nieuwe Waterweg, en P. Smit Jr. hebben tot onze teleurstelling geen bevredigend re sultaat gebracht. In verband daarmede besloten onze be sturen gebruik te maken van de door de personeel ledenvergaderingen verleende mach tiging tot het stellen van het ultimatum en deelen u mede, dat, wanneer voor of op Woensdag 29 Maart a.s. ten opzichte van de in ons schrijven van 13 Februari 1939 genoemde punten inzake verhooging yan loonen en verbetering van andere arbeids voorwaarden, geen bevredigend resultaat is verkregen, op Donderdag 30 Maart a.s. de arbeid niet zal worden hervat. Wij voegen hieraan toe, dat onze besturen in 's lands belang (defen sie-werken) hun medewerking wil len verleenen om een conflict bij de betrokken ondernemingen te voorkomen en verklaren zich bereid arbitrage met bindende uitspraak voor beide partijen over de nog in het geschil zijnde punten te aan vaarden. Voor de goede orde deelen wij u mede, dat alsdan als buiten het geschil staande moeten worden beschouwd de reeds door u toegezegde verhoogingen voor de jongeren en als de werkgevers hiertoe eveneens be reid zijn, wordt het ultimatum ingetrokken." Hei terrein van den Dierentuin wordt waarschijnlijk bebouwd.. Herhaaldelijk is den laatsten tijd in ver schillende bladen geschreven over een even- tueele verkoop van den Haagschen Dieren tuin. Wat is er van deze berichten waar? Vast staat, zoo deelde W. Graaf van By- landt, de directeur van het Kon. Zoologisch Botanisch Genootschap ons gisterochtend mede, dat de eigenaresse van den Haagsche Dierentuin, dat is de Maatschappij „Gemeen schappelijk Eigendom", bij de gemeente een stratenplan heeft ingediend. Aanvaarden raad en adspirant-kooper het plan, dan zal het terrein dus bebouwd wor den. Het hoofdgebouw, dat dient voor het houden van feesten, vergaderingen en ten toonstelling, zal voorloopig blijven bestaan, omdat de gemeente op dit gebouw een ser vituut heeft. De levende have echter moet, wanneer de verkoop tot stand is gekomen, verdwijnen. Het is mogelijk, dat op een andere plek in Den Haag, een nieuwe dierentuin komt, waar de levende have zou worden gehuis vest. - In ieder geval staat vast, dat de dieren tuin nog minstens een jaar zal blijven op de plaats, waar hij thans is. BELEEDIGD BURGEMEESTER GEDENKT DE ARMEN. Naar wij vernemen, heeft burgemeester Mr. Drs. P. A. F. Blom te Bergen op Zoom de hem door de rechtbank te Breda toege wezen schadevergoeding, voortvloeiende uit een aanklacht tegen een leeraar aan de Rijks H.B.S. aldaar, wegens beleediging, ge schonken aan het college van regenten van het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. Als voorwaarde is gesteld dat het geld een bedrag van f 750 verminderd met eenige procureurskosten, zoodat res teert, f 612.78, rentegevend wordt belegd, hieruit telken jare op het Kerstfeest het lot van verpleegden in het ziekenhuis, die zulks van noode hebben, wordt gelenigd, een en ander naar het inzicht van dat college. Denemarken bijt van zich af Leider der nationaal-socialititn deed beroep op Hitier. De Deensche minister-president Staunint i heeft verklaard, dat de leider der Deensche l nationaal-socialisten, Fritz Clausen, zich heeft uitgelaten op een wijze, dat dit moet worden beschouwd, als een beroep op Duitschland, met Denemarken op gelijke j wijze te handelen als met Tsjecho Slowa- kije. DE „WAARDIGE VOLGELINGE VAN VROUWE JUSTITIA". Opmerkelijke rede van rechter commissaris. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten o.a. den commissaris der Koningin in Drenthe, mr. dr. A. H. baron de Vos van Stcenwijk, vele vertegenwoordigers der rechterlijke macht en militaire autoriteiten, heeft mr. W. J. Hofdijk, rechter-commissaris bij de arrondissementsrechtbank te Assen, ter gelegenheid van de ingebruikneming van een nieuwe marchaussee-kazerne al daar een belangwekkende rede gehouden over karakter en kwaliteiten van het wa pen der Koninklijke Marechaussee. Dagelijks in nauw contact staande met le organen van de politie, acht mr. Hof dijk de marechaussee verre superieur bo ven welk ander politiecorps ook. De trouwe plichtbetrachting der mare chaussee, de groote toewijding aan haar ambt. en niet het minst haar bijzondere bekwaamheid bij de opsporing en naspo ring van strafbare feiten, gebaseerd op gedegen kennis van wetten en wettelijke voorschriften, zijn alle redenen, waarom dit wapen zoo'n krachtige steun is voor de Justitie bij de behoorlijke uitoefening van haar taak. Uit het prestige dat de mare chaussee bij de bevolking geniet, mag af geleid worden, dat men ook daar van haar deskundigheid op politiegebied overtuigd is, betgeen mede kan blijken uit de om standigheid. dat belangrijke aangiften bij na steeds bij haar worden gedaan. Tenslotte wijst spr. nog op den voor de rechtszekerheid zoo be langrijken factor van haar optreden zonder aanzien- des persoons, waar door zij zich een waardige yolge- Stauning. Stauning voegde hieraan toe: „Indiene en Deensch burger zich bij dezen man wenscht te voegen, zal hij als een verrader worden beschouwd. Denemarken wenscht zich niet te mengen in de zaken van anderen en we wenschen niet, dat iemand zich met onze zaken bemoeit. Wij hebben de Duitsche minderheid in Denemarken grootmoedig behandeld." linge toont van de geblinddoekte Vrouwe Justitia. Zijn gunstig oordeel over de marechaus see baseert mr. Hofdijk op een meer dan 20-jarige ervaring als rechterlijk ambte naar, en hij gelooft dan ook, dat aan zijn bevoegdheid tot oordeelen in deze materie moeilijk getwijfeld kan worden. Voortreffelijke korpsgeest. Spr. zegt, dat het wapen uit streng ge selecteerde manschappen bestaat, die van hoog tot laag bezield zijn met een voortref- felijken korpsgeest. Spr. verklaart dan, waarom hij het nood zakelijk acht dit alles hier te zeggen. Door geruchten, welke den laatsten tijd vernomen worden over een z.g. reorganisatie der Rijkspolitie en door de vaststaande feiten, dat reeds geruimen tijd ongeveer 50 procent der marechaussee aan Drenthe onttrokken is, om dienst te doen aan de grenzen in het zui den des lands, van welken maat regel wij dagelijks op steeds ern stiger wijze de bezwaren ondervin den, aldus spr., alsmede door het besluit, dat de door alle terzake be voegde autoriteiten noodzakelijk ge achte oprichting van eene nieuwe brigade der Koninklijke marechaus see te Vries-Zuidlaren thans ge weigerd is, begint spr. zich voor de toekomst ernstig te verontrusten, overtuigd als hij is, dat een inkrim ping van het wapen der Koninklijke Marechaussee niet te herstellen schade zal toebrengen aan de werkzaamheden der justitie. Opdat de Justitie blijve de onwankel bare rots. waarop recht en gerechtigheid steunen, is het noodzakelijk, dat wij in het voortdurend en ongestoord bezit blijven van ons keurkorps van Rijkspolitie, van het Wapen der Koninklijke Marechaussee! al dus besluit spreker zijn met groote aan dacht gevolgde rede» EN ZWEERT OPNIEUW TROUW AAN DE AS-POLITIEK. Zooals wij gisteren in een gedeelte van onzen oplaag nog konden vermelden, heefj, de Groote Fascistische Raad, welke onder presidium van den Duce vergaderde, de vol- gende dagorder aangenomen: „De Groote Fascistische Raad ver klaart ten aanzien van de dreigende vorming van een „democratisch een heidsfront, verbonden met het bol sjewisme, r tegen de autoritaire sta ten, een eenheidsfront dat geen vre de, doch oorlog brengt, dat hetgeen in Centraal Europa is geschied, op de eerste plaats een gevolg is van het verdrag van Versailles en be-l vestigt vooral op dit oogenblik zijn volledige aanhankelijkheid aan de politiek van de as Rome—Berlijn." Perscommentaar. In hun commentaar op dezen dagorder wijzen de Romeinsche bladen op de volgen de drie punten: 1. De dreigende vorming van een een heidsfront van democratieën verhonden met de Sovjets tegen de totalitaire staten be tee kent, dat de democratieën een oorlog voor bereiden. 2. De huidige gebeurtenissen zijn het on vermijdelijke gevolg van de vergissingen en verkeerdheden in het verdrag van Versailles 3. Italië bevestigt opnieuw duidelijk zijn volledige aanhankelijkheid aan de politiek van de as. De „Messagero" zegt hiervan, dat dit aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De hernieuwde bevestiging van trouw aan de aspolitiek beteekent eenerzijds dat de as vastbesloten is het bolsjewisme te weer staan, want elke overeenkomst tusschen de 1 democratieën en het bolsjewisme zou lei- j den tot een overwicht van het communis me en duidt anderzijds op de onschend baarheid van het geduchte bolwerk dat zich keert tegen elke poging tot oorlog. Wapenbroeders Fransche officieren groeten hos Engelsche kameraden. De nationale bond van reserveofficie ren in Frankrijk heeft het volgende tele gram gezonden aan den Britschen mi nister van oorlog, Hore Belisha: „Tijdens deze grootsche uren, waarin de harten van onze beide landen tezamen kloppen, zendt de nationale bond van re- seryeofficiercn namens zijn 100.000 leden u zijn eerbiedigen groet en verzoekt u aan onze dappere kameraden van het Brit- sche leger onze gevoelens van broederlij ke genegenheid te betuigen." Het telegram was onderteekend door den voorzitter van den bond, Desire Ferry. 480ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse. 3de IUst Trekking van Woensdag 22 Maart 1939 Hooge Prijzen f 400.— 5566 15755 Prijzen van f 20. 1372 1381 1499 1718 1768 1806 2239 2272 3307 3665 3703 4312 4589 5429 5463 5559 5586 5708 5897 6071 6731 6936 7322 7400 7727 7744 8369 8492 8729 8785 8893 8990 9211 9455 9741 9824 9875 9879 11027 11117 11269 11452 11454 11691 11855 12021 12183 12259 12334 12527 12683 13223 13476 13499 13610 13624 13655 13729 13837 13917 13962 14007 14151 14238 15396 15923 16427 16638 16898 17053 17264 17313 17517 18213 18220 18514 18753 18883 19145 19332 19418 19587 19616 19628 19632 19764 19834 20006 20032 20074 20458 20878 20964 21083 21257 21421 21444 21675 Verbetering le klasse 2e lfjst: 18891 moet zün 18871

Schager Courant | 1939 | | pagina 8