Pikante pers-perikelen Een Koning in het Witte Huis „Mussolini s rede laat Europa, waar het was" Laat Lebrun zich overreden? Vraagstukken der etiquette Militair slingert uit auto Werklooze zond zichzelf postwissel Gegoochel met Kiautsjau Landbouw en Maat schappij onder verdenking Dinsdag 28 Maart 1939 Derde blad Poolsche, Amerikaansche en Ja- pansche reactie op de toespraak van den Duce. KONINGIN ELISABETH. ONTVANGST DER BRITSCHE MA- JESTEITEN ZAL HARTELIJK EN EENVOUDIG ZIJN. '(Van onzen correspondent te Washington.) De Vereenigde Staten treffen koorts achtig voorbereidingen voor de ont vangst van den Koning en de Ko ningin van Engeland, die aan het einde van de maand Mei den Oce aan zulen oversteken, om een be zoek aan Canada en de Vereenigde Staten te brengen. George VI en Koningin Elisabeth zullen het eerste koningspaar zijn, dat in het Witte •Huis zal wonen. Toen de Koning en de Koningin van Siam door president Hoover ontvangen werden, verbleven zij gedurende drie dagen in een villa in de Massachusetts Avenue. Bij het bezoek van den Koning en de Koningin van België werd de Belgische ambassade als woning gekozen en mevrouw ïWilson noodigde de Majesteiten slechts tot een thee uit, wijl haar gemaal ziek was. Ko ningin Marie van Roemenië tenslotte werd door mr. Coolidge slechts door een avond maaltijd in het Witte Huis geëerd. Het Britsche koningspaar wordt in den linkervleugel van het gebouw ondergebracht De kamers, waarin zij verblijf zullen hou den, zijn geheel in kolonialen stijl ingericht. De plafonds zijn laag, de bedden hoog en Uit hout gesneden en de muurkasten zijn dezelfde, die reeds president Monroe ge bruikte. Hij was de eerste president, die het Witte Huis, dat op 24 Augustus 1814 te- gelijktijdig met het Capitool en andere open bare gebouwen door de Britsche troepen in brancl gestoken werd, bewoonde. De andere dcelen van 't Witte Huis hebben sindsdien flerke veranderingen ondergaan, maar in dezen vleugel is alles bij het oude gebleven Waar wereldberoemdheden slie pen. Zoo zal Koning George VI verblijf houden lil een atmosfeer, waar alle herinneringen van het groote Amerikaansche verleden le ven. Hij zal slapen in de kamer, waar pre sident Lincoln de wet op de afschaffing van de slavernij toekende en in den salon ont bijten, waar Monroe over zijn beroemde doctrine nadacht. Maar ook andére beroemd heden hebben reeds in de roode en blauwe kamer overnacht. Onder hen bevinden zich de automobielkoning Henri Ford, de toen malige Fransche minister-president Pierre Laval, de beroemde humorist Will Rogers en de oceaanvlieger Charles Lindbergh. Ko ningin Elisabeth zal harerzijds in het bed slapen, waarin reeds de Britsche minister president Ramsay MacDonald, de beroemde pianist Paderewski en de minister-presi dent van Canada, Mackenzie King, ge droomd hebben. Geen knieval De vraagstukken der etiquette zijn moei lijk op te lossen en mrs. Roosevelt en de chef van het protocol Summerlin beraadsla gen urenlang over het probleem, hoe de hoo- ge gasten ontvangen moeten worden. Moet de ingewikkelde étiquette van het hof van James in acht genomen worden of zal het Koningspaar genoegen nemen met het min der stijve ceremonieel van het Witte Huis? Men is bezig, een tusschenweg tusschen bei de te vinden. Een knieval, zooals madame Lebrun deed, zal mevrouw Roosevelt zeker niet uitvoe ren. President Roosevelt vreest er overigens niet voor, dat het koningspaar de hartelijke ontvangst als ontoereikend zal beschouwen. Hij weet van zijn ambassadeur Kennedy in Londen, dat de koning en de koningin van eenvoud houden. Derhalve zal ook het eten in het Witte Huis niet veel overvloediger VOOR EEN SPIERINGSIM IS EEN ACTE NOODIG. 'Aan den Amsterdamschen kantonrechter as gistermorgen de vraag voorgelegd of voor Oiet visschen met een spieringsim een acte noodig is, m.a.w. of dit geoorloofde vischtuig yalt onder de visscherijwet. De politie daar ter stede heeft onlangs 3 processen verbaal opgemaakt om een prin- cipieele beslissing uit te lokken. De recht bank te Rotterdam heeft een veroordeelcnd vonnis gewezen in dergelijke zaken. De ambtenaar van het O. M. was van mee- hing, dat voor dit vischtuig een acte wordt Vcreischt. Met het oog op een eventueel hoo- ger beroep vorderde hij tegen de drie ver dachten f 6 boete en verbeurdverklaring van het spieringsim. De kantonrechter overwoog in zijn von nis, dat de spieringsim een geoorloofd visch tuig is, waarvoor echter een vergunning noo dig is. De bedoeling van de visscherijwet is, bescherming van den vischstand. Met •een hengel kan slechts één visch tegelijk worden gevangen, bij een spieringsim is het mogelijk er vier of vijf op te halen. De kantonrechter veroordeelde twee ver dachten tot f 1 boete, den derde, een werk- looze, legde hij de minimumboete van f 0.50 op. De drie vischtuigen werden verbeurd verklaard. KONING GEORGE. zijn dan gewoonlijk. Wanneer de koning en de koningin aankomen,, zal het juist de bloeitijd van de kersen zijn en men zal den majesteiten deze heerlijke vruchten, waarop Washington zéér trots is, voorzetten. Inder daad staan in de hoofdstad van Amerika duizenden kerseniboomen, zoodat men dik wijls denkt, zich in Japan te bevinden. Bovendien zal men het koningspaar hoen deren uit Maryland serveeren en het goede wittebrood, waarvoor Washington eveneens in de geheele Vereenigde Staten beroemd is. Een groot gevolg. Het geheels Witte Huis zou gemakkelijk in een enkelen vleugel van het- Bucking- ham Palace kunnen worden ondergebracht. Het is gebouwd naar het voorbeeld van een slot in de omgeving van Dublin. Der halve is er betrekkelijk weinig ruimte en het is onmogelijk er het geheele gevolg van het koningspaar onder te brengen. Een groot deel van het Britsche reisgezel schap zal in hotels worden ondergebracht. Lord I-Ialifax zal in de Engelsche ambas sade afstijgen. De Britsche majëstèitéif zullen op: het Union Station door vice-president Garner en zijn cchtgenoote. begroet worden. Het orkest zal het „God save the King" spelen en dan zal de triomftocht, waaraan 5000 soldaten deelnemen, naar het Witte Huis beginnen. Op den stoep van het Witte Huis zullen president Roosevelt en zijn echtgq- noote hun hooge gasten dan naar Ameri kaansche zede met een krachtigen hand druk begroeten. WAT EEN ONTSLAGEN REDACTEUR VAN DE „AGRARISCHE PERS" ONTHULT Het Maartnummer van >,Het Filter", or gaan van de Stichting „Ned. Jongeren Pers- Commissie", wijst er op, dat tal van bladen hebben aangetoond, dat er in de „Agrarische Pers" anonieme invloeden werkzaam waren, die er in slaagden het „Agrarisch Nieuws blad" en Landbouw en Maatschappij" te gebruiken om gevoelens en strevingen te propageeren, welke met het doel van L. en M. niet van doen hebben en die in hun uiterste consequentie gericht zijn tegen de vrijheid in en de onafhankelijkheid van onzen Staat. De leiding van den Nationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" en de lei ding van de N.V. „De Agarische Pers" zoch ten daarbij, aldus „Het Filter" hun heil in „es ist nicht wahr's" en in zichtbaar zwakke uitvluchten; dekten wat zij maar dekken konden en werden daardoor mede plichtig aan het gebeuren. Hoe duidelijker de aanwijzingen werden, hoe scherper de critiek, des te hooghartiger wees men iedere gegronde opmerking van de hand en des te meer stijfde men de ano nieme machten in hun agitatie. Inmiddels was de toestand op het redac tie-bureel van de „Agr. Pers" verre van aanlokkelijk. Een aantal ondergeschikte leden van deze redactie, gevoelde dat het in een steeds onzekerder positie begon te verkeeren t.a.v. den chef-redacteur. Deze gebruikte n.1. herhaaldelijk uitdrukkingen, welke beleedigend waren voor het Ko ninklijk Huis en gericht. waren tegen de integriteit van Nederland, en wanneer zij lieten blijken het daarmede oneens te zijn, werd hun positie zwakker. Redacteurs zweren samen. Zoo besloten zij een tijdlang van deze uitlatingen aanteekening te houden en deze notities onmiddellijk gezamenlijk te onder teekenen, opdat degeen, die het eerst ont slagen werd, ze puhliceeren kon. Eén hunner, de heer R. Hovius, werd in derdaad in November j.1. ontslagen, waarbij wij als pikante noot kunnen aanstippen, Over de redevoering van Mussolini schrijft de Romeinsc'he correspondent van het Pool sche blad „Gazeta Polska": Men ontkomt niet aan de gedachte, dat Italië vastomlijn de territoriale concessies zal eischen, hoewel men zich aan den anderen kant kan afvra gen, of het deze eischen tijdens de evëntu- eele onderhandelingen niet zal laten vallen. Het aanbod dat Mussolini tot Frankrijk ge richt heeft, houdt tevens een waarschuwing in, dat ingeval van een weigering, de toe nadering op steeds grootere moeilijkheden zal stuiten. Een Amerikaansche stem. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel: Mussolini's rede laat Europa waar het voordien was zonder eenige werkelijke veiligheid, doch schijn baar heeft de rede Europa op het oogenblik gespaard voor een nieuwe crisis." De „New York Herald Tribune" merkt op, dat Mussolini de democratieën heeft mede gedeeld, dat hij niet vraagt, doch hen zegt, dat zij moeten wijken. Indrukken in Japan. Op een vraag van een buitenlandschen journalist, heeft de woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, sprekende over de toespraak van den Duce, geantwoord, dat Japan sympathie koestert voor de wettige eischen en aspira ties van Italië. Inzake het anti-kominternpact zeide de woordvoerder niets te weten van een be weerde militaire alliantie tusschen Japan, Duitschland en Italië. Naar zelfstandig, maar nentraal ziekenfondswezen Een landelijke contactcommissie ingesteld. Te Utrecht vergaderden afgevaardigden van de zelfstandig beheerde ziekenfondsen, die dus noch bij den Centralen Bond zijn aangesloten, noch onder het beheer staan vaii de mij. voor geneeskunst. Na een geanimeerde discussie werd beslo ten een landelijke contact-commissie van zelfstandig beheerde ziekenfondsen te vor men, die bij haar optreden de volgende richtlijnen in acht zal nemen: het zieken fondswezen behoort te zijn onafhankelijk en door. de. leden &elf beiyeerd. Het ziekenfonds- wezen is strikt neutréal terein, waarin ligt opgesloten, dat noch politiek, noch gods dienst daarin eenige rol te vervullen heeft. Het ziekenfondswezen moet zich kunnen ontwikkelen vrij van invloeden van buiten af. Inmenging van godsdienstige richtingen en vakbewegingsorganisaties, ongeacht in welken vorm, in de interne zaken van het bestuur en het beheer der ziekenfondsen, is ongewenscht en derhalve onaanvaardbaar. dat in verband met dit ontslag het gerucht werd verspreid, dat hiermede aan de cri tiek op de Agr. Pers zou zijn tegemoetge komen door verwijdering van den boosdoe ner. Ingewijden wisten echter wel beter en het mag dan ook geen verwondering ba ren, dat de ontslagen redacteur door mid del van een ingezonden stuk in de „Mep- peler Courant" van 10 dezer enkele van de uitlatingen van .zijn vroegeren chef-redac teur (erf dan nog in gekuischten vorm) aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Het voornaamste deel van zijn mededee- ling laten wij hieronder volgen: „De zaak is, dat ik tijdens de sombere, dreigende Septemberdagen van 1938 onge veer dezelfde woorden, die leidden tot het ontslag van dezen burgemeester (Jhr. van Bönninghausen uit Ootmarsum red. Fil ter), en welke hij thans ontkent, meerma len heb hooren bezigen te Meppel. Iemand in een leidende positie zeide daar woordelijk: „Ik waag mijn huid niet voor dit rot landje. (Nederland Inz.) We hebben toch geen kans en we worden toch Duit- schers. Als ze (£e Duitschers Inz.) aan onze grens komen, zal ik de eerste zijn, die overloopt om ze te ontvangen en de weg te wijzen." „Dezelfde man spreekt over het Nederland sclie Koningshuis in zeer beleedigende woor den. Zelfs over het lieve gezichtje van Prin ses Beatrix laat hij zich uit in termen, be neden alle critiek." „Deze man schaamt zich er niet voor om te zeggen, dat men vaderlandsliefde moet huichelen. Deze man verlangt naar den tijd, dat Nederland „niet meer zal zijn dan de „Gouw Holland" van het Duitsche Rijk." Deze man vindt: „In Nederland deugt niets en het wordt tijd dat de Duitsche ko men om de boel wat op te knappen. Deze man acht een Nederlandsche Koninginnedag „een zeldzaam zoodje, een opgeschroefd Christelijk feest." Deze man bekleedt bij een groote organi satie in Drenthe een leidende positie. Deze man heeft een betrekkelijk belangrij ke functie bij de organisatie, welke zich noemt: de Nationale Bond Landbouw en Maatschappij! De Fransche presidentsverkie- kiezing nadert snel. „Daily Telegraph" meldt uit Parijs: voor aanstaande Fransche politici probeeren Le brun te overreden op zijn besluit terug te komen zich niet herkiesbaar te stéllen voor het presidentschap der republiek, waarvoor op 5 April verkiezingen zullen worden ge houden. LEBRUN. Zondag werd verklaard, dat Daladier, de premier, Jeanneney, president van den Se naat, en Ilerriot, president van de Kamer, zullen trachten Lebrun te bewegen zich can- didaat te laten stellen. Indien Lebrun hier in zou toestemmen, zou er waarschijnlijk geen tegencandidaat komen. Men is van meening, dat Lebrun een der meest succesrijke presidenten der Derde Re publiek is. De vijf anderen. Vijf politici hebben medegedeeld, dat zij candidaat zullen zijn. Henri Quetille, radicaal, senator, thans minister van landbouw; Justin Godart, radicaal, senator en oud minister; Henri Roy, radicaal, vice-president van den senaat; Fernand Bouisson, onafhankelijk, gewezen president van de Kamer; Francois Pietri, gematigd nationalist, ge wezen minister. Het kan zijn, dat op het laatste oogenblik nog enkele candidaten naar voren zullen komen. „OUDERWETSCH" ONGELUK. Gistermorgen is op den Overtoom te Am sterdam een voor de£éri tijd merkwaardig ongeluk gebeurd. Een zestienjarige dienst bode is geslipt bij het passeereri van een wagen, getrokken door een paard, en vóór het paard komen te vallen. Het dier is voorzichtig over haar heen gestapt, doch de wagen kon zoo spoedig niet tot stil stand worden gebracht. Het meisje werd overreden en bekwam een dijbeenfractuur en ernstige inwendige kneuzingen. Om vergissingen te voorkomen: het is J. de N„ chef-redacteur van de N.V. De Agra rische Pers." m Reactie. Het „Agrarisch Nieuwsblad" van 15 Maart heeft hierop allerongelukkigst gereageerd. Wél delde de heer ter Haar in zijn hoofd artikel mede, dat de door den heer Hovius geponeerde feiten juist waren, wèl bericht te hij, dat de bewuste chef-redacteur op staanden voet ontslagen is, maar dat zijn ten slotte weinig zeggende feiten, omdat de L. M.-leiding immers niet anders meer kon doen. Het ongelukkige is echter, dat de heer ter Haar tracht de cardinale fout van zijn sedert jaren ingenomen standpunt te camoufleeren door booze opmerkingen te maken aan het adres van zekere „duistere machten",' die-hier n.b. tegen L. M." aan het werk zouden zijn geweest. Dit feit geeft ernstig te denken omdat, wanneer de zaak gezond was, de heer ter Haar dankbaar zou dienen te zijn, dat L. M. van een gevaarlijk element is bevrijd. De heer Hovius en een andere inzender hebben in deze houding van den heer ter Haar dan ook aanleiding gevonden om in de „Meppeler Courant' van 17 dezer nog wat verder te gaan met hun mededeelingen. De heer ter Haar had den heer Hovius verweten, dat deze niet eerder met deze fei ten op de proppen gekomen is, vooral omdat men van L. M.-zijde reeds eerder te ken nen zou hebben gegeven, dat men bereid was een onderzoek in te stellen. De heer Hovius antwoordt hierop met twee zeer ernstige mededeelingen en wel: 1. Dat hij den president-commissa ris van de Agr. Pers, den oud-N. S.B.-er Ruiter, indertijd reeds in een gesprek heeft medegedeeld, dat hij „als hij wilde, den thans ontsla gen chef-redacteur in de gevangenis zou kunnen brengen" en dat de heer ter Haar „nooit een onderzoek heeft toegezegd." 2. Dat hij den heer ter Haar inder tijd herhaaldelijk de termen zou hebben herhaald, waarop de chef redacteur thans ontslagen is. „Doch de hoofdredacteur haalde zijn schou ders op en verklaarde, dat het maar grapjes waren." Indien deze mededeelingen juist zijn, en er is geen reden daar vooralsnog aan te twijfelen, dan komt de heer ter Haar en komt mèt hem de heer Ruiter wel in een heel zonderling daglicht te staan. De heer ter Haar schreef n.1. in het „Agra risch Nieuwsblad" van 15 dezer( dat hij door de publicatie der gebezigde termen Jongeman zonder rijbewijs ver oorzaakt botsing op kruispunt bij Laren. Gistermorgen om half twaalf had op het kruispunt HilversumschewegRijksstraat weg te Laren een enistige autobotsing plaats Uit de richting Amsterdam kwam een luxe auto, waarin een zestal militairen gezeten was, die van verlof naar hun garnizoens plaats Amersfoort terugkeerden. Te zelfder tijd kwam uit de richting Hii- versum een zandauto, bestuurd door deix 18-jarigen R. uit Blaricum. Deze R. was niet in het bezit van een rijbewijs, maar reed onder toezicht van zijn vader. R. verleende geen voorrang, waai door een botsing volgde en het portier van de luxe auto openvloog. Hierdoor werd de 19-jarige J. de Boer, dienstplichtige bij het 21ste regiment der infanterie te Amersfoort, uit den wagen ge slingerd en bleef lievig bloedend en bewus teloos op den weg liggen. Een drietal doc toren uit Laren verleende de eerste hulp en constateerden bij het slachtoffer een zware hersenschudding, een hoofdwonde en Ver schillende verwondingen aan armen en bee- nen. Hij is per ziekenauto naar 't militai re hospitaal te Utrecht vervoerd. De luxe auto werd totaal vernield, terwijl de overige militairen met den schrik vrij kwamen. De vrachtauto werd eveneens zwaar beschadigd. Tegen den vader van den jeugdigen bestuurder is procesverbaal op gemaakt. Hij vervalschte de formulieren Tielsche politie houdt hem aan. Na een nauwkeurig onderzoek, waarbij men van slechts enkele en dan nog zeer va ge aanwijzingen moest uitgaan, is de Tiel sche politie er in geslaagd, een ongeveer 50-jarigen inwoner van Tiel aan te hou den, die zich bij nader ondezoek bleek te hebben schuldig gemaakt aan het verval- schen van postwissels. De man had uit Culemborg een postwissel naar zijn eigen adres in Tiel verzonden en de op het formu lier staande bedragen, na ontvangst zoo veranderd, dat hij zich bij ev.en- tueele uitbetaling ruim honderd gulden bevoordeelde. Toen een van zijn dochters zich Zaterdag op het postkantoor te Tiel vervoegde om uitbetaling te verkrijgen, bleek er met de invulling van het formulier iets niet in orde te zijn, en daarom werd de vrouw, die op het postkantoor onbekend was, wegge stuurd. Daar bij navraag op het kantoor van afzending bleek, dat het op den post wissel vermelde bedrag veranderd was, werd de Tielsche politie gewaarschuwd. Deze stelde onmiddellijk een uitgebreid on derzoek in met het resultaat, dat de dader vrij spoedig opgespoord kon worden. Het bleek een uit Ophemert afkomstige werkloo ze te zijn, die penningmeester was van een federatie van landarbeiders. De verdere na sporingen, die nog steeds voortduren, heb ben reeds uitgewezen, dat de aangehoudene ook een tekort in de^ federatiekas had. In hoeverre dit tekort in verband staat met de vervalschingen, staat nog niet vast, even min hoe groot het bedrag van het tekort is. Een kolonie voor Duitschland? In niet-officieele politieke kringen te Ber lijn spreekt men van de mogelijkheid dat Duitschland spoedig een kolonie zal heb ben. Zij hebben daarbij het oog op de vroe gere Duitsche verdragshaven kiautsjau in China. De meening wordt geuit, dat Japan deze havenstad aan Duitschland zou te ruggeven. Een der moeilijkheden wellle zich hierbij voordoen is, hoe zulk een over dracht in overeenstemming gebracht zou kunnen worden met de nauwgezet bewaar de Duitsch-Chineesche vriendschap. Kiautsjau, een streek van 200.000 inwo ners, kwam in 1898 bij verdrag aan Duitschland. In 1914 veroverden de Japan- neezen het en namen het in 1919 formeel in bezit. Drie jaar later kwam het aan China terug. De waarde zou meer strate gisch dan economisch zijn, hoewel het als een handelsbasis groote voordeelen. zou kunnen opleveren. „niet weinig verrast was" en dat „ieder rechtgeaard Nederlander zich aan deze woorden, óók al worden ze gebezigd in in- tiemen kring, ergeren en daartegen protes teeren zal." Het is nog niet zoo lang geleden, dat de heer ter Haar verklaarde achter de „objec- tive voorlichting" van dezen chef-redacteur te staan; hij zou geweten hebben van diens landverraderlijke uitlatingen; hij zou ei- te vens door verrast zijn toen ze maanden la ter gepubliceerd werden en hij zou tenslot te meenen dat „ieder rechtgeaard Neder lander" er tegen behoorde te protesteeen... In zijn laatste publicatie dringt de heer Hovius er op aan, dat deze zaak verder voor een rechtbank, een cere-raad of een ander neutraal lichaam in openbaarheid behan deld moge worden. Wij zouden het, aldus „Het Filter," op prijs stellen, indien de heer ter Haar stap pen in dien zin ondernam, want de leden van L. M. en wij denken daarbij in het bijzonder aan de jeugdclubs van dezen Bond hebben het recht volledig te wor den ingelicht, opdat de verantwoordelijkheid voor deze treurige gebeurtenissen nauwge zet bepaald worde. Wij meenen echter, zoo besluit het blad, dat hij zijn beproefde methode van „niet antwoorden uit nobele verontwaardiging" wel weer zal toepassen Inmiddels komt ons ter oore, dat de heer ter Haar in het jongste nummer van het Agrarisch Nieuwsblad wèl is ingegaan op bovenstaande kwestie en hopen hier nog na der op terug te komen. (Red.)

Schager Courant | 1939 | | pagina 9