Advocaten in nood B I» Het begint te dagen SCHUDT UW LEVER WAKKER Simplex tandems en sportfietsen loopen lichter UITENL ANDSCH 1 VERZICHT Eindles Landbouw- winterschool Woensdag 29 Maart 1939 Tweede blad Raad Hoogwoud De financieele positie van de gemeente wordt langzamerhand heter. po raad vergaderde gistermorgen. Voorzitter, tevens secretaris was burge meester Hoogenboom. Als de Voorzitter opent, is de heer Ichoonewil afwezig (met kennisgeving) Na goedkeuring der notulen van de vorige fergadering, doet voorzitter mededeeling ran de volgende INGEKOMEN STUKKEN. Schrijven van Ged. Staten, dat door hen |s goedgekeurd het raadsbesluit tot verla- lagfng der rente van een gcldleening, aan gegaan onder hypothecair verband, van Wz op 31/2 pet. t Schrijven van Ged staten, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken instemt piet de verhooging der wedde van den eer- eten ambtenaar ter secretarie. Verslag van den toestand en de verrich tingen van het agentschap der arbeidsbe- puildeling gedurende het jaar 1938. Schrijven van L. Groot Tz. waarin hij verzoekt voor f 60.— in aanmerking te mo gen komen voor het huren van de voonma- jjjrg tramlijn aan de Noorderpade. Nadat de heer Bossen heeft gezegd, dat het bod niet slecht is, wordt het verzoek ingewil ligd. Verzoekschrift van het bestuur van de afdecling Hoogwoud—Opmeer van den Ned. U.K. Bond voor Groote Gezinnen, om in de lAlgcmecne Politieverordening enkele ver bodsbepalingen op te nemen betreffende ver spreiding van middelen tot verstoring van zwangerschap. In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Schrijven van de Commissie voor voor al nazorg van geesteszieken in Noordhol- Jand. dat op enkele plaatsen in Noordhol- Jand burcaux zullen worden ingesteld, n.1. te Alkmaar en eventueel Den Helder, Zaandam, Hoom en Hilversum. Besloten wordt niet toe te treden. Schrijven van Ged. Staten, dat de Minis- jor van Binnenlandsche Zaken aandringt op een aanvulling van de Alg. Politiever ordening betreffende het houden van wilde dieren. Voor kennisgeving aangenomen, als zijnde van geen belang voor deze ge meente. Schrijven van J. v. d. Gracht, waarin hij verzoekt de voormalige tramlijn aan de Zniderpade te mogen huren. Voorzitter is blij dat er iemand is, die \oor het onderhoud zal zorgen. Besloten wordt het gedeelte voor niets af \e staan. Gewijzigd wordt nog de begrooting 1938 (kapitaaldienst). Een verheugende mededeeling. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente een meevaller heeft in zake de wet op de financieele ver houding; de uitkeering van het Rijk zal f 1973.29 meer bedragen, dan waar op was gerekend. Tengevolge hiervan zal men 1 geheele jaar vrij zijn van belasting bijdrage. Het begint te dagen aldus de Voorzitter. Als de toestand zoo blijft, denkt spr. in de toekomst vrij van 't Rijk te ko men. Van belastingverlaging is na tuurlijk nog geen sprake. De heer Schilder: Dit is de eerste gun stige mededeeling, die ik sinds drie jaren vernomen heb! VOORSTELLEN VAN B. EN W. Ontslag schoolschoonmaakster. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig eigen verzoek, aan mej. A. MoeijesBoon als schoonmaakster van de O. L. School te Aartswoud en be noeming van een schoolschoonmaakster al daar. Aanbevolen worden als no. 1. Mej. A. Zweet en als no. 2 Mej, H. PolsmaTalsma. Na comité-vergadering wordt besloten do benoeming voorloopig voor één jaar te doon zijn. Hot salaris bedraagt f 4.per week, deelt de Voorzitter nog mede n.a.v. ew vraag van den heer Bossen. Benoemd wordt Mej. A. Zweet met alge meene stemmen. Het door Mej. A. MoeijesBoon gevraag de ontslag wordt eervol verleend. LAND VERHUUR. Voorstel tot verhuren van het land der gemeente in de Bennemeer aan J. Keppel te Twisk. Verhuurd voor f 85.per II.A. voor één Jaar. AAN DOOVEMANSOOREN GEKLOPT. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van P. van Diepen Cz. alhier om hem finantieele hulp te verleenen van gemeentewege voor het bouwen van een woon- on winkelhuis in do Weere. De Voorzitter zegt dat van Diepen plan heeft voor eigen rekening te bouwen, zoo dat het besluit van practischen aard kan zijn. Spr. leest voor het prae-advies van B. cn w„ waaruit blijkt, dat van Diepon alleen geholpen zou kunnen worden met de tweede-hypotheekregeling. Deze is alleen echter van kracht vnor arbeiders. Wil van Diepen aan de verplichtingen voldoen, dan zal hij f 25.per week moeten verdienen en is dit laatste het geval, kan hij niet meer tot de arbeiders worden gerekend. De Voorzitter zet nog uiteen, dat het van gemeenlewege moeilijk is, iets voor d'en toestand der woningen te doen. Men moet er naar streven, dat de arbeiders bij de boeren terugkomen. De heer Klaver vraagt, of den heer Van Die non niet met steun kan worden gehol pen? De Voorzitter antwoordt, dat dan ook an deren geholpen zouden moeten worden. De heer Bossen voegt er nog aan toe, dat er nog wel twintig zijn als van Diepen. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aange nomen. OPHEFFING ZEKERHEIDSTELLING GEMEENTE-ONTVANGER Voorstel tot opheffing van de zekerheids stelling van den gemeente-ontvanger. Goedgevonden. VERORDENING VOOR DE LIJKAUTO. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de heffing voor het gebruikmaken van de .lijkauto. Hierbij zijn de tarieven geregeld, waarbij ook rekening is gehouden met minvermo genden en armlastigen, die resp. de helft cn nihil zullen betalen. De rondvraag. Deheer Groen heeft een klacht gehoord van iemand, volgens welke Zondagmorgen op het gemeentel and gewerkt wordt, n.1. op den armenbouw. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Groen' hier politie-terrein betreedt. Verder is het land van het Armbestuur. Het mag na tuurlijk niet, of er moet toestemming voor zijn verkregen, waarvoor men hij spr. te recht moet. De heer Groen heeft verder klachten over de aschbelt. De Voorzitter merkt op, dat ook de asch bélt terrein is van het Armbestuur. We zou den een gemeentelijke aschbelt kunnen maken, zegt spr. Hij doet overigens toezeg ging, aan de klachten aandacht te besteden. De heer Groen vraagt ten slotte naar aan leiding van het geval van Diepen of hier van geen opruiming van een krotwoning sprake kan zijn. Men heeft dan een mooien voorsprong om te houwen, men krijgt n.1. geld van het Werkfonds. De Voorzitter zegt, dat het zoo gemakke lijk niet zal gaan. Er wordt hier een volle dige woning gevraagd. Als men een blok houwt, dan bouwt men natuurlijk goed koop. Voor één woning komt men met f 2000.niet klaar. Er zal zeker f 3000.— noodig zijn voor een woning voor groote gezinnen, daarvan komt 10 pet, terug, blijft dus f 2700.—. De heer Bossen denkt, dat als men gaat bouwen, men dit voor Opmeer zal doen. Onze mienschen kunnen den huur niet betalen 'en zullen niet in de woningen kunnen blijven. De Voorzitter beaamt dit, misschien kan er iets gedaan worden, met den hulp, die is te verkrijgen voor het verbeteren van woningen, De heer Bossen vraagt, pf de boonven die voor iepziekte zijn afgekeurd, nog niet een jaar kunnen blijven staan. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Er volgt nog een debat tusschen den Voorzitter en den heer Bossen over de al dan niet wenschelijkheid van het wegne men van een aantal boomen bij café Bak ker te Aartswoud. De heer Bossen wil ze laten verdwijnen, met het oog op de moei lijkheden, welke zich thans voor het ver keer voordoen, terwijl de Voorzitter van meening is, dat de grond nog niet stevig genoeg is, om-tot verwijdering der boomen over te gaan. Hierna sluiting. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vr« te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.7a. SCHAGEN DE HEEREN Mr. Dr. J. A. E. BUIS KOOL EN Mr. D. BUISKOOL MET HUN AUTO OVER DEN KOP GE SLAGEN EN TE WATER GERAAKT Het stalen autodek hun redding van een wissen dood Bij het inhalen van een anderen wagen zijn gistermiddag ongeveer kwart over één in de nabijheid van Uitgeest de heeren Mrs. J. en D. Buiskool, advocaten en procureurs alhier, met hun auto over den kop geslagen, en in het water terecht ge komen. Wonder boven wonder heeft het ongeval van hen geen andere ge volgen gehad dan een paar onbetee- kenende schaafwonden en bemod- derde kleeren. De heeren Bniskool, die op weg waren naar Amsterdam om te pleiten, zijn met een andere anto naar Schagen teruggekeerd. Hun eigen wagen, die zwaar is be schadigd is door personeel van de Habogarage naar Alkmaar opge sleept. Waarschijnlijk hebben de on fortuinlijke rechtskundigen hun le ven te danken aan het feit dat hun auto van een geheel stalen kap was voorzien. Naar wij vernemen reed even voor het ongeval plaats had een kleine bestelauto voor den wagen van de heeren Buiskool uit. Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, die chauffeerde, gaf signaal, waarop de ander, die in het midden van den weg reed, naar rechts uit haalde. Juist toen Mr. Dr. Buiskool wilde passeeren, week de voor hem rijdende auto weer naar het midden, zoodat de eerste, ten einde een aanrijding te vermijden, op zijn beurt weer naar links stuurde. Daarbij raak ten de linkerwielen in den zachten berm. De heer mr. dr. Buiskool, die met flinke snelheid als op den grooten verkeersweg Alkmaar-Amsterdam ge bruikelijk reed, kon zijn wagen toen niet meer houden. Deze reed schuins van den ongeveer vier meter hooge berm af, maakte een salto mortale en kwam in de sloot langs den berm terecht. De wagen stond op zijn kop, maar het stalen dak had de ge weldige schok doorstaan en was in tact gebleven. Toen de heeren van van de eerste schrik bekomen waren konden zij vrij gemakkelijk door de portieren naar buiten kruipen en op den wal klauteren. Verdrinkings gevaar was niet aanwezig geweest, daar het water in de sloot slechts een halve meter hoog was. Van alle kanten schoot hulp toe, en zij die het ongeval hadden zien gebeuren kon den zich de eerste oogenblikken niet voor stellen dat alles zoo goed was afgekomen. De merkwaardige gewaarwording, aldus vertelde ons later de heer mr. dr. Buis kool, was... als eersten naar ons te zien om kijken de verdachte en de getuige a déchar ge uit de zaak warvoor wij zouden pleiten. Dezen hadden zonder dat wij het wisten vlak achter ons gereden. Het pleidooi zal nu echter later worden gehouden... Verwondingen van weinig beteekenis. De heer mr. D. Buiskool heeft een onbe- teekenende wonde bij zijn knie en een klei ne blessure aan zijn hoofd, zijn broer de hr. mr. dr. J. A. E. Buiskool klaagde over spierpijnen in het bovenbeen en heeft even eens een paar kleine schaafwonden. Natuur lijk waren beide heeren verbazend geschrok ken en kunnen zich nog niet begrijpen dat alles zoo goed is afgeloopen! Onder een talrijk gehoor van ouders en andere belangstellenden vond gistermorgen in de zaal van Hotel Igesz de eindles van de 2de klasse der Landbouwwinterschool plaats Als de heer Lienesch, directeur der school het podium betreedt om het openingswoord uit te spreken, zijn de candidaten rondom twee groene tafels gezeten in afwachting van hetgeen hun straks gevraagd zal wor den. Dat de gevreesde examenspanning de hee ren parten speelt is licht te begrijpen. De heer Lienesch spreekt allereerst zijn groote voldoening uit over de velen die ge komen zijn, deze le6 bij te wonen. Dit toont dat er groote belangstelling bestaat voor 't geen getracht wordt op school te bereiken. Het is de eerste maal, aldus spr. dat er zooveel leerlingen aan deze les deelnemen. Dit is dan ook de reden dat deze bijeen komst gehouden wordt in deze zaal, en toont eens te meer de noodzakelijkheid van de bouw der nieuwe school, die over rui mere localiteiten zal beschikken dan de oude Een woord van welkom richt de heer Lienesch tot Dr. Schei, oud-leeraar der school, die uit het „Verre Oosten" gekomen is om deze les nog eens bij te wonen. Ook de ouders der leerlingen en de dames der leeraren heet spr. hartelijk welkom. Hij weet niet of er een vertegen woordiger van het Gemeentebestuur van Schagen is. Mocht dit het geval zijn, dan wil spr. ook hem welkom heeten. (Algemeene hilariteit. Er was der traditie getrouw natuur lijk niemand. Hoewel deze eindles wel eenigszins op een parade lijkt, wil spr. de anwezigen er toch op wijzen, dat dit niet heelemaal het gevaal is, daar de leerlingen vooruit niet op de vragen geprepareerd worden. Na de candidaten nog een paar genist- stellende woorden te hebben toegesproken, gaan de heer Lienesch en zijn leeraren over tot het stellen van vragen, in de vak ken door hen resp. onderwezen. Op een enkele uitzondering na worden de antwoor den vlot gegeven. Der traditie getrouw is nu het woord aan den voorzitter der commissie van toezicht, den heer H. K. Koster te Wieringerwaard. Deze doet de verheugende mededeeling, dat aan alle leerlingen het diploma toegekend is, waarvan 4 met uitmuntenden uitslag, 9 met zeer goeden uitslag, 15 met goeden uit slag en 4 met voldoende uitslag. In de 26 jaar dat de heer Koster bij de landbouwschool betrokken is, is het de eerste keer dat aan 4 leerlingen het predi- caat uitmuntend kan worden toegekend. Toch wil spr. ook in 't bijzonder zijn feli citaties richten tot de vier met voldoenden uitslag, daar dezen blijk hebben gegeven van groote energie om in een klas van zulk hoog gehalte, het tempo te hebben kunnen bijhouden. Spr. wekt de geslaagden op lid te worden van de vereeniging van oud- leer lingen, die het contact met de school be waart. Na medegedeeld te hebben dat de lessen in melkonderzoek het volgend jaar weer hervat worden, gaat spr. over tot uit reiking der diploma's. De heer Lienesch wenscht de „gepromo veerde heeren" geluk met het behaalde suc ces, en wijst op de prettige geest, die in deze klasse heerschte. In dit opzicht steekt de L.W.S. vaak gunstig af bij verschillende middelbare scholen. Vervolgens zegt hij een woord van dank aan allen die tot het wel slagen van deze bijeenkomst hebben bijge dragen, alsmede aan den heer Waiboer, die terloops gezegd, al 24 jaar aan de school verbonden is. Namens de leerlingen dankt de heer Dcelder de leeraren voor het genoten onder wijs. Tot slot spreekt nog dr. Schei, waarna de heer Lienesch de bijeenkomst sluit. Het diploma werd uitgereikt aan: C. J. Barsingerhorn, Schagerwaard; Jb. G. Blaauboer, Kolhorn; J. Blaauw, St. Maar- tcnsvlotbrug; R. Bouuia, Den Helder; J. Deelder, Den Helder; J. v. d. Deure, Enk huizen; A. J. Dieleman, Middenmeer B. Dros Eierland-Texel; J. Frans, Groenveld, C. G. Geel, Winkel; W. R. Hoeksema, Middenmeer J. Hoogendoorn, Slootdorp; A. v. d. Horst, Anna Paulowna; N. H. Kaan, Anna Pau- lowna; M. C. Kooij, Anna Paulowna; G. J. Koster, Schagerbrug; J. G. Maldegem, Eier- land, Texel; G. Miedema, Slootdorp; T. Nieuwhof, Middenmeer; D. Nobel, Barsin gerhorn; J. J. Polter, Anna Paulowna; Th. Popkcma, Slootdorp; J. C. Roeper, Ooste rend, Texel; N. Saai, Wieringerwaard; G. Schoorl, Eenigenburg; C. Smit, Opperdoes; J.J. Waiboer, Moerbeek; A. v. d. Welle, Kol horn; J. Wijker, Egmond aan zee; A. v. d. Zaag, Slootdorp: Jb. Zwemmer, St. Maar tensbrug, M. J. Zijp, Twisk. Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd de leerlingen: C. Avis, Hoofddorp; C. Bakker, Barsinger horn; D. Bakker, Bergen N.H.; Jb. Bakkuni, Dirkshorn; H. v.d. Beek, Middenmeer; Jn. Blaauboer, Schagen; Jm. Blaauboer, Anna Paulowna; W. J. Bos, Wieringerwerf; Jb. Brugman, Anna Paulowna; P. J. van Dis, Slootdorp; C. Gootjes, Schagen; J. Gravema- ker, Houtrakpolder; A. Groenenberg, Mid denmeer; G. Kistemaker, Middenmeer; S. Klaver, Opperdoes; A. Koekoek, Wieringer werf; G. Koekoek, Wieringerwerf; A. Kraaije veld, Heemstede; J. Leeuwen, St. Maartens brug; B. Nieuwhof, Middenmeer;K. Raat, Burgerbrdg; J. Rampen, Anna Paulowna; E. Rispens, Middenmeer; D. C. Schenk, Bar singerhorn; J. Stammes, Anna Paulowna; M. W. Stammes, Schagerwaard; J. Sijp, Alkmaar. Niet bevorderd: 8 leerlingen en 1 toehoor der. DE REDE VAN MUSSOLIXL DE DUCE TRACHT TE BALANCEE- REN. DE DUITSCHE FINANTIëN. DE TOESTAND IN MIDDEN-EURO PA BEGINT ZICH TE CONCOLI- DEEREN. Mussolinï heeft gesproken. In de algemeene indruk is, dat er na zijn met zooveel ophef aangekondigde rede, be trekkelijk weinig is veranderd. De toestand blijft onoverzichtelijk, want nadrukkelijk geëischt heeft de Duce niets. Wel heeft hij de wensch uitgesproken, dat Frankrijk zich bereid zal verklaren met Italië in onder handeling te treden over Tunis, Djibouti en het Suez-Kanaal; Gayda verklaart echter, dat de Italiaansche regeering ten aanzien van deze kwestie nog niets bijzonders heeft geformuleerd. Natuurlijk wordt er druk ge raden, naar wat Mussolini precies zou wil len hereiken en zoo kan men vernemen, dat het Italië om een bevoorrechte economische positie in Djibouti te doen zou zijn, om me dezeggingschap in het, Suez-Kanaal en om een zoogenaamde verbeterde positie der Italianen in Tunis. Aangezien Mussolini voorts geen repre saillemaatregelen in uitzicht heeft gesteld voor het geval, dat geen resultaten worden bereikt, zou men inderdaad met eenig recht mogen spreken van een verbetering van de algemeene situatie. Voorloopig blijft het wachten op degene, die de besprekingen tusschen Frankrijk en Italië zal openen. Te Berlijn ziet men de zaak zoodanig in, dat het woord nu aan Parijs zou zijn. Te Parijs echter schijnt men het initiatief nog steeds aan Rome te willen laten. Zoo Mussolini iets wil, -dan kent- hii de wegen, om zijn verlangens aan Frankrijk kenbaar te maken, redeneert men. De Duce van zijn kant ziet hierin een prestige ver lies. Ook de as-politiek kreeg een beurt daarbij werd al evenmin uitgemunt door helderheid Dat is begrijpelijk. Wanneer de Italiaan sche politiek ten aanzien van Frankrijk een ommekeer vertoont, moet die ten aanzien van Duitschland dit eveneens doen. En nu mag men te Berlijn buitengewoon verheugd zijn over het feit, dat de as van Europa niet werd vergeten, een verheerlijking daar van, gelijk we die vroeger wel eens hebben gehoord, treffen we in Mussolini's rede niet aan. Men zou zich er niet over moeten ver wonderen, wanneer hier tevens tot uitdruk- kig komt het feit, dat de Duce de successie velijke annexaties allerminst kan goedkeu- re en dat hij zijn asgenoot in bedekte ter men laat weten: Tot hier toe en niet ver der. De toespelingen op Joego-Slavië, waar Duitschland op de bekende wijze de Kroaten tegen de regeering. tracht op te zetten, zijn ten deze vrij duidelijk. Over de kwestie oorlog of vrede is het niet anders dan met de rest. Vrede is drin gend noodig, maar zonder oorlog gaat het op den duur niet. Dat was in .het kort de zin van Mussolini's woorden. De eindindruk dunkt, ons deze te zijn, dat de Duce een wippositie verkiest in te ne men. Hij zal, gelijk hij trouwens altijd heeft ge daan, samengaan met diegene, die hem het meeste biedt en hij zal daarvoor vermoede lijk iedcren vriend in den steek laten. Daar bij zal hij de zijde kiezen van den sterk ste, immers, zoo waren zijn eigen woorden, de betrekkingen tusschen de staten zijn er geen van broederschap of verwantschap, maar van kracht-. Gezien nu de inderdaad sterke matiging jegens Frankrijk, welke de Duce in acht neemt, zou men geneigd zijn zich af te vra gen of hij tot de conclusie begint te komen dat zijn bondgenoot van gisteren, Duitsch land het in kracht begint of te leggen tegen de anderen. Waarom anders zijn niet positieve hou ding? Het is immers de kracht, waardoor deze wordt bepaald! Men weet niet recht, Wat men moet den ken van dé opwekking tot verdere bewape ning, die ten slotte nog in de rede door den Duce tot uitdrukking wordt gebracht. De economische toestand in Italië is zeer slecht en dit wordt vermoedelijk bevestigd door de mededeeling van Mussolini, dat een lange periode van rust noodzakelijk is om de Europeesche (lees: de Italiaansche) be schaving veilig tes tellen. Zijn krachttheorie dwingt hem tot steeds zwaarder bewapenen de armoede maakt hem dit meer en meer onmogelijk. Het gaat hem daarbij eenigszins als zijn Duitsche vriend, die zijn landsfinantiën hoe langer hoe meer in wanorde ziet geraken. Zooals men zich zal herinneren was het heengaan van dr. Schacht voornamelijk toe te schrjjven aan het feit, dat hij uitslui tend heil zag in een belastingverhooging, terwijl de regeering deze, gezien de stem ming in het land, meende te moeten vermij den. Het merkwaardige van de maatregelen, die we thans in Duitschland zien aangekon digd, is, dat hier niet alleen sprake is van een soort circulatieuitbreiding, dat daar naast een belastingverhooging wordt inge voerd en dat nog wel een zeer krasse. Im mers, de heffing van 30% op de vermeerde ring der inkomsten, zal niet de inkomsten treffen, die in de toekomst zullen worden verdiend, doch ze zal terugwerkende kracht hebben. De eerste invordering zal gelden over het belastingjaar 1937—38, dat reeds lang en breed is afgesloten, terwijl talrijke aangeslagenen stellig reeds geheel over dit inkomen hebben beschikt, Voor de rest zullen de opdrachten, welke door den staat worden vergeven, tot een bedrag van 40% worden betaald in belas tingbons, die van hand tot hand zullen kunnen gaan en die dus niets anders zijn dan een yergrooting.van het la omloop zijn de bedrag aan bankpapier. Men mag veilig zeggen, dat de bankbiljettenpers aan het werk wordt gesteld en, waar men in zulke gevallen doorgaans vervalt van kwaad tot erger, moet men zich afvragen, wanneer het in Duitschland zal zijn gekomen tot een daadwerkelijke inflatie. Dat de Duitsche pers zelfs laat merken, niet volkomen overtuigd te zijn van de heilzame gevolgen, is opmerkelijk genoeg. Wel tracht men algemeen gelijk nu een maal plicht is een soort bewondering te huichelen voor het genie der groote man nen, die opnieuw de wereld voor een verras sing hebben gesteld. In Midden-Europa begint de toestand zich eenigszins te consolideeren. Wel duurt het oorlogsrumoer aan de Hongaarsch-Slowaak- sche grens nog voort, maar veel gevaar van uitbreiding lijkt hier niet aanwezig. Roemenië blijkt uitermate onverzettelijk tegen iedere politieke inmenging van buiten Het zal zich verdedigen tegen iederen indrin ger, wie dan ook en het economisch ver drag heet niet in verband te staan met de jongste internationale gebeurtenissen. De verkapte waarschuwing van Mussolini aan het adres van Hitier met betrekking tot Joe go-Slavië vermeldden we al reeds en mis schien is het voor Duitschland tevens als een vingerwijzing te beschouwen, dat het handclsaccoord tusschen Polen en Rusland Zaterdag j.1. van kracht is geworden. Ver melden we ten slotte, dat men in Engeland blijft aandringen op een krachtiger regee ring, terwijl de keizer van Japan vastbe sloten zou zijn de Europeesche dictatuur- staten te laten vallen en aansluiting te zoeken bij de democratieën, dan blijft de positie dezer democratieën zich versterken, al doet men er goed aan die Japansche be richten ten emen met een korreltje zout. Dat Duitschland echter erg geïmponeerd is door de coalitie, welke tegen hem wordt uitgebroed kan moeilijk worden gezegd. Het schijnt wel vast te staan, dat ook Polen op de bekende wijze onder druk is gezet. Dan- zig en 'n dorgang door de Poolsche corridor zijn hier Berlijns verlangen. Zelfs reikt de Duitsche honger naar de rest van Lithauen, flat eveneens te lijden hoeft vari „druk". De regeering van dit landje, waar veel Duit- schors wonen, is reeds afgetreden. Wordt het een tweede Tsjecho-Slowakije?

Schager Courant | 1939 | | pagina 5