RANKRIJK vastberaden, maar niet onverzoenlijk Fransch-ltal;aansch6 briefwisseling gepubliceerd Eageiands leger op oorlogssterkte DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 9 Bereid tot samenwerkingmaar 9 onder voorbehoud van alle rechten SCHERPE REDE VERRAST DE ITALIANEN! Hernieuwde Japansche druk Uitvoerige rede van Hitier verwacht Mussolini houdt zich groot Laan, Schagen, Tel. 20. DONDERDAG 30 MAART 1939. 83e Jaargang. No. 10842. de. KV. Uitg.-M<f. „XoHoecH Heowleftwoet^f- (VCom'oiit op de internationale concessie te Sjanghai NANTSJANG DOOR DE CHI NEZEN OPGEBLAZEN. De burgemeester van het door de Japan- neezen bezette gedeelte van Sjanghai heeft gelijkluiden.de nota's gericht tot den voorzit ter Tan den gemeenteraad van Sjanghai en den deken van het consulaire corps in de inltrnationale nederzetting, waarin nieuwe «hen vervat zijn. Er wordt direct een dui- d$i antwoord geëischt op de vraag of het wulaire corps en de gemeenteraad be- jjfzijn met zijn bestuur mede te werken, lil de nota's wordt ook verklaard, dat de /ipanneez'en bij Nanking hebben aange drongen op een jurisdictie over de zaken tan de speciale districtsrechtbank der Chi nezen, welke in de internationale nederzet ting fungeert. Er bestaan aanwijzingen voor, dat de nota volkomen zal worden genegeerd, daar noch de gemeenteraad van Sjanghai, noch het consulaire corps de regeering van Nanking hebben erkend. Eens China's rijkste stad in een ■puinhoop veranderd. United Press meldt dat terwijl de Japan ners de door hen op de Chineezen verover de stad Nantsjang Dinsdagavond binnenruk ten, de Chineesche achterhoede den brand in de strategisch belangrijke gebouwen $tak waarin men vooraf ladingen dynamiet had gedeponeerd. Den geheelen nacht verspreid den zich de vlammen over de stad. De Ja pansche overwinnaars moesten toezien, hoe do rijke stad voor hun oogen vernield werd. Nantsjang, dat vroeger 1.250.000 inwoners telde, was geheel verlaten, slechts enkele honderden uitgehongerde honden waren ach tergebleven. Japansche vliegtuigen, die gistermiddag over de stad vlogen, meldden, dat het cen trum van de stad vrijwel verdwenen is. Ook do waterleiding is opgeblazen. De beroemde pagode van den gouden bal, die volgens de logende uit massief goud was opgebouwd, stortte eveneens in. Japanners bezetten Woening De Japansche troepen hebben de omsinge ling van Woening aan de rivier Sioe vol tooid en zijn de stad, na een hevig vooraf gaand artillerievuur en gevecht van man tegen man, binnengetrokken. Van welingelichte kringen te Hongkong wordt vernomen, dat een vijftigtal Japan- schcsche oorlogsbodems, waaronder ver scheidene kruisers en onderzeeërs, alsmede twee vliegkampschepen, bij Tsingtau zijn samengetrokken, pc reden van deze con- centratie is niet bekend. Japan behoort tot geen van beide. Minister-president Hiranoema heeft in een persinterview verklaard, dat Japan noch tot het totalitaire blok, noch tot het demo- 1 cratische kamp behoort en dat het geen van I beide tegen zich wil opzetten. De premier zinspeelde echter op verster king van het anti-kominternpact en zeide aan den anderen kant, dat de betrekkingen met Engeland, de Vereenigde Staten cü Frankrijk herziening behoefden. Zaterdag a.s. te Wilhelmshaven. Na het te water laten van het tweede Duitsche slagschip van 35.000 ton, zal llit- ler Zaterdagavond te Wilhelmshaven een rede houden, die, naar men verwacht, vrij uitvoerig zal zijn, Over den inhoud konden geen inlichtingen verkregen, worden» DALADIER ANTWOORDT MUSSOLINI. In zijn antwoord aan Mussolini heeft de Fransche mi nister-president Daladier gisteravond voor de radio ver klaard, dat het Frankrijks vaste besluit is zijn rechten te verdedigen. Nooit is Frankrijk eendrachtiger, vastbera dener en sterker geweest dan thans, zeide Daladier. Wan neer den Franschen een oorlog zou worden opgelegd, zou den zij als één man opstaan om te vechten. Echter, zoo Frankrijk vastberaden is, het is niet onverzoenlijk en het is daarom bereid Italiaansche voorstellen in overweging te nemen. In Rome is men verrast door de rede, die op ver schillende punten vrij scherp van toon was; maar men acht haar niet in overeenstemming met de feitelijke ge beurtenissen. In Londen heeft de rede diepe indruk ge maakt en men hoopt dat Rome de geboden gelegenheid zal aangrijpen om Parijs voorstellen te doen, welke in staat zullen stellen de hangende kwesties definitief te regelen. TOT AL DEGENEN MET EEN EDELMOEDIG HART verklaarde Daladier te spreken. „Er is een taal, die geen enkele vertaling behoeft om door allen begrepen te worden: de taal van het hart. Wanneer wij tegenover elkander zouden staan, gij die naar mij luistert niet uw kinderen naast u, en ik met de gedachte, dat mijn zoons naast mij staan, dan zou den wij elkander begrijpen op hetzelfde oogenblik, waarop onze blikken elkander zouden ontmoeten. Vervolgens betoogde Daladier, dat de on zekerheid in de wereld, de krankzinnige be wapening, de algeheele onrust hem noopte te spreken. Wat wil Frankrijk? vroeg Daladier. En zijn antwoord was: „Vre de van vrije menschen." Wat is de kracht van Frankrijk? Zijn mo- reele en materieele eenheid die eens te meer tegenover het gevaar verwezenlijkt is. Wat is het vaste besluit van Frankrijk? Zijn ideaal, zijn rechten te verdedigen. Om al deze zoo eenvoudige, zoo duidelijke zaken te doen begrijpen, polemiseert het hoofd der regeering niet. Hij zal den luiste renden Franschen niets leeren, maar wel licht zal hij iets leeren aan de vreemdelingen, wanneer hij zegt, dat de eenheid van Frank rijk, nooit zoo diep en zoo volledig is ge weest als thans. Dit is stellig niet wat som mige menschen herhalen, die tot taak heb-* ben gekregen in de wereld het dwaze verzin sel te verspreiden, over onmacht of abdica tie van Frankrijk: nooit is Frankrijk een drachtiger, vastberadener, sterker geweest. Het hoopt, dat de vrede gered zal worden, want het haat den oorlog. Maar wanneer het de oorlog zou worden opgelegd of wan neer het voor den oorlag werd gesteld als voor het eenige alternatief voor verval of oneer, dan zou het in e e n aandrift opstaan, om zijn vrijheid te verdedigen. Frankrijk is in staat die vrijheid te behouden. Vervolgens zette Daladier uiteen, dat Frankrijk, ondanks de internationale crisis, zijn herstelpogingen voortzet. De productie stijgt, de werkloosheid neemt af. Echter, om zoo noodig de krachten te breken die dit herstel zouden bemoeilijken, heeft de regee ring volmachten gevraagd. In sierlijke taal weidde Daladier daarna uit over Frankrijk's kracht, zijn prachtige legers, maar bovenal zijn vriendschap met andere vrije volkeren en bij de leidende volkeren. -Nimmer zal Frankrijk geloovcn, dat de betrekkingen van volk tot volk slechts door geweld geregeld worden. Frankrijk regelt zijn betrekkingen door recht en rechtvaar digheid. Met groote oprechtheid zal ik spreken, al dus Daladier, over de Fransch—Italiaansche betrekkingen Ik zal slechts de feiten zelf laten spreken Om een einde te maken aan misverstanden, die al te lang geduurd hadden. Op 7 Januari 1935 werden de Fransch- Italiaansche accoorden onderteekend. Zij hadden ten. doel definitief een regeling en liquidatie te vormen van de tusschen bei de landen hangende kwesties. Regelingen waren opgesteld, waarbij Italië grensverbe- leringen kreeg en gebiedsafstand in Afrika, henevens economische voordeelen, en Frank rijk een geleidelijke wijziging van het sta tuut der Italinnen in Tunis, met etappes in 1945, 1955 en 1965 toestond. Deze accoorden kregen van den kant van Frankrijk een begin van uitvoering. Zij wer den nooit weer aan de orde gesteld, noch tijdens de verovering van Abessinië, noch na de officieele besprekingen in het voor jaar van 1938, noch op het oogenblik van erkenning van het Italiaansche imperium en de benoeming van Francois Poncet tot ambassadeur te Rome. Eerst in een schrij ven van 17 December j.1. deed Ciano weten, dat hij deze accoorden van 1935 niet meer als geldig beschouwde. Daladier laakte het daarop dat Mussolini heeft beweerd, dat in het schrijven van 17 December de problemen duidelijk aan de orde zijn gesteld. De Fransche regeering zal den brief publiceeren en men zal hieruit zien dat er noch van het Suezkanaal, noch van Djiboeti, noch van Tunis sprake was. Het schrijven van 17 December zegt eenvoudig, dat Italië het verdrag van 1935 als verval len beschouwt en streeft er naar deze hou ding te rechtvaardigen. Frankrijk aanvaardt niet het argument, dat de verovering van Abessinië nieuwe rechten heeft geschapen ten gunste van Ita lië. Dat argument, aldus Daladier, beteekent dat iedere nieuwe verovering of iedere nieu we concessie nieuwe rechten zou openen. Zoo zouden de eischen, die ons gesteld zouden kunnen worden, practisch onbe grensd zijn, omdat elke eisch, wanneer daaraan eenmaal voldaan is, in zich toe komstige eischen opgesloten zou houden. Geen duimbreeds In dat geval zal het voldoende zijn, wan neer ik zeg, dat het standpunt van Frank rijk terstond bekend is gemaakt. Ik zeg en ik handhaaf, dat wij geen duimbreed van onzen grond en geen enkel van onze rech ten zouden afstaan. Frankrijk heeft de ac coorden van 1935 onderteekend. Trouw aan zijn verplichtingen is het bereid door te gaan met de volledige en loyale uitvoering daarvan. Ind en geest van en in overeen: stemming met deze accoorden, op de grond slagen die ik gedefinieerd heb, en waaraan ik zooeven heb herinnerd, weigert Frank rijk geenszins de voorstellen te bestudeeren. die het zouden worden gedaan. Vervolgens bestreed Daladier verschillen de opvattingen, welke hij legenden noemde, als de mishandeling en vervolging der Itali anen en de onderonderdrukking der Mo hammedanen. Duitschland. Met enkele woorden bespreekt Daladier nog de verhouding tot Duitschland. Nog slechts enkele dagen geleden hebben wij, bezield door den geest van München, een missie naar Berlijn gezonden, om er te onderhandelen over een economisch accoord de onmisbare basis voor de vestiging van een duurzame samenwerking. Maar zooals ik dat reeds in den senaat gezegd heb, heb ben de verovering van Tsjechoslowakije en de bezetting van Praag door de Duitsche legers een buitengewoon harden slag toege bracht aan dit geduldig streven, verklaarde de minister-president. Jarenlang had men ons, ter rechtvaardi ging van zekere daden, gesproken over het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Sindsdien heeft men tot ons gesproken over de natuurlijke aspiraties en thans spreekt men tot ons over de levensruimte, die niet anders is dan een voortdurende ont wikkeling van den verovcringswil. Gelijk ik zooeven zeide, hoe zou Europa niet in staat van alarm verkeeren? Wij willen Europa helpen, zich zelf te red den. Uit naam van mijn land, noodig ik tot een samenwerking vol vertrouwen alle mo gendheden uit, die denken, als wij, al de mo gendheden, die evenals wij bereid zijn te vol harden op den weg van den vrede, maar die zich in een aandrift zouden verheffen, soli dair tegenover de agressie. Defensieve strijdmacht te Gibraltar VRIJWILLIGE DIENSTNEMING BLIJFT GEHANDHAAFD. Chamberlain heeft bekend gemaakt, dat de Britsche regeering besloten heeft het terri toriale leger, dat thans zijn vredessterkte van 130.000 man heeft, terstond tot oorlogs sterkte uit te breiden, hetgeen een vermeer dering met ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op c-Jogssterkte gebrachte terri toriale veldleger zal verdubbeld worden en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man. Chamberlain zeide verder, dat men zal inzien, dat een nog veel grootcre krachtsin spanning noodig is, om de natie de nood zakelijkheid bij te brengen, in den kortst mogelijken tijd het vereischte aantal te be reiken en dat hij vertrouwde, dat alle leden \an het huis bereid zullen zijn, in eeniger- lei vorm hun steun aan zulk een krachtsin spanning te geven. De Engclsche regeering heeft ver der bekend gemaakt, dat wettelijke maatregelen zijn genomen om te Gi braltar een defensieve strijdmacht te scheppen en te onderhouden en in tijd van nood controle op de voor raden uit te oefenen. De mededecling van Chamberlain betreffen de de uitbreiding van het territoriale leger tot oorlogssterkte werd in het Lagerhuis met gejuich ontvangen, evenals trouwens de her haling van het voornemen der regeering om het vrijwilligcrssystecm te handhaven. Het besluit van onze regcoring, aldus Chamber lain, zal niet nalaten zijn invloed te laten Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT! Verwachting: Nevelig tot ge deeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen, iets zachter overdag. gelden op de thans gevoerde onderhande lingen, hoewel Polen en misschien ook Frankrijk en Rusland er dc voorkeur aan zouden hebben gegeven, indien de Britsche regcering dienstplicht zou hebben ingevoerd Er bestaat geen twijfel aan of de regeering heeft dezen landen laten weten, dat Groot Brittannië van meening is het bewijs te kunnen le veren, dat vrijwillige dienstneming voldoende zal zijn om het hoofd te bieden aan de eischen van den te- genwoordigen toestand. Het is waarschijnlijk, aldus Press Asso- ciation, dat geen enkele definitieve verkla ring over het resultaat der onderhandelin gen, welke thans aan den gang zijn, zal worden afgelegd voor de aankomst van ko lonel Beek te Londen, waar hij Maandag avond wordt verwacht. De moeilijkheid, waaraan Polen thans het hoofd moet bieden schijnt zijn wensch te zijn niet verbonden te worden met Rusland, ten einde daardoor niet van zijn oppositie tegen Duitschland te doen blijken. Polen eischt ook, dat verplichtingen van militairen aard in het ontwerp der verkla ring worden neergelegd. FRANKRIJK TFACHT DE WOORD BREUK VAN TALIË AAN TE TOO NEN. Italië veroordeelt de houding van Frankrijk na de verovering van Abessinië. .idier heeft in zijn groote rede van gisteravond aangekondigd, dat hij zou publiceeren wat in 1935 pre cies tusschen Frankrijk en Italië was overeengekomen, omdat juist dit verdrag het geschilpunt van thans tusschen beide landen uit maakt. Men weet dat Ciano op 17 Decem ber 1938 de Fransche regeering heeft doen weten dat Italië de gel digheid van het verdrag niet meer erkende. Mussolini beweerde enkele dagen geleden, dat in dezen brief de Italiaansche eischen duidelijk zijn geformuleerd. Daladier bestrijdt dit! De tekst van den brief van Ciano aan Francois Poncet is in ons bezit en wij lezen hierin o.a.: Het Italiaansch-Franschc verdrag tot re geling der wederzijdsche betrekkingen in Afrika werd nimmer geheel afgemaakt. Be halve deze constateering van juridischen aard moet ook rekening worden gehouden met het feit, dat het verdrag, evenals de andere acten gesloten zijn op basis van zeer nauwkeurige opgaven en dat deze opgaven nimmer in de practijk hun bevestiging hebben gevonden. De overeenkomst van 1935 beoogde de vriendschap tusschen Frank rijk en Italië te verstevigen, schrijft Ciano dan, en er werd in de overeenkomst reke ning gehouden met een gepast begrip en een overeenkomstige houding van Frank rijk ten aanzien van de expansiebehoeften van Italië in Oost-Afrika. De door Frankrijk aangenomen houding, toen Italië door de actie van den Negus werd gedwongen het vraagstuk van zijn betrekkingen met Abessinië definitief op te lossen en ook later was zeker niet in over eenstemming met de bedoeling van de over eenkomst. Zij was zelfs volkomen in strijd daarmede. De overeenkomsten van 7 Januari, welke overigens nooit ten uitvoer werden gebracht, ontdeden zich op deze wijze van hun in houd en kunnen blijkbaar niet als nog van kracht worden beschouwd, zegt Ciano. Zij zijn zelfs historisch achterhaald. Tn haar geheel hebben zij liet rekking ge had op den algemeenen politieken toe stand, welke snel door de gebeurtenissen welke volgde op de toepassing der sanc ties, werden overstelpt» De constitutie van het Italiaan sche rijk heeft nieuwe rechten en nieuwe belangen van fundamen- tcele beteekenis geschapen. Onder deze omstardigheden en in het belang van hun verbetering zelve zouden de Italiaansch-Fran- sche betrekkingen op dit oogenblik dus niet meer de o\ereenkomsten van 1935 tot basis kunnen heb ben en juist indien men verbeterin gen wil, is het duidelijk, dat deze betrekkingen opnieuw onder oogen moeten worden gezien bij gemeen accoord tusschen de beide regeerin- Ken. Het antwoord van Frankrijk. Op 25 December 1938 antwoordde Frank rijk reds en zijn ambassadeur Francais Pon eet schreef o.a.; dat de concessies aan Hit- Ier verleend zeer zeker althans een begin van uitvoering hebben gevonden. De Fransche regeering verzekerde bijvoor beeld de cessie door een Fransche groep van de maatschappij welke de concessie bezat van den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abeba, van 2500 aandeelen dezer maatschappij aan een Italiaansche groep. Er kan nimmer een beroep worden ge daan op eenige politieke daad der Fransche regeering, sinds dien tijd, om een wijziging der door de Italiaansche regeering gemani festeerde maatregelen te rechtvaardigen. Heeft Fankrijk niet op 12 October bij Z. M. den Koning van Italië en Keizer van Abessinië een ambassadeur geaccrediteerd, waarmede hij de rechten van Italië op Abessinië erkende? Herhaalde malen heeft Mussolini bij de ambassade van Frankrijk, gedurende de te Genève gevoerde procedure, uitdrukking ge geven aan zijn waardcering over de gema tigde actie van Frankrijk en de voortduren de inspanning van de Fransche regeering; de eerbiediging der uit het pact voortvloeiende verplichtingen, voor zoover dat mogelijk was, met de tot stand brenging der FranschIta liaansche vriendschap te verzoenen. Uit deze briefwisseling blijkt, dat de eischen Tunis, Djiboeti, Suez-Kanaal, niet zooals Mussolini heeft beweerd, aan Frank rijk officieel zijn gesteld. Begrijpelijk is dan ook de uitlating van Daladier in zijn rede, dat Frankrijk zich geen eischen behoeft te laten stellen door persartikelen en straat rumoer. Hij trekt zich voor een paar da gen terug. Mussolini is gisteravond naar Catanzaro in Calabrie vertrokken. Hij zal waarschijnlijk twee of drie dagen afwezig zijn. Men concludeert hieruit, dat hij Daladier niet dadelijk zal antwoorden en ziet er ver der een demonstratie van onverschilligheid in. Men zal zich herinneren dat Goring na de rede van Chamberlain en de bezetting van Tsjechoslowakije zijn vacantie voort zette, eveneens als of er niets gebeurd was.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1