OUDERS XoS naait! Is samenvoeging der gemeenten plotseling zoo urgent? 't HOEKJE Zaterdag 1 April 1939 RAAD ZUIDSCHARWOUDE Vleróe Wad VOOR DE het voorstel aangehouden, de raadsleden willen den tijd hebben zich over de kwestie te beraden. De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond, onder leiding van den heer J. du fiurck, loco-burgemeester. Secretaris de heer G. G. Post. Voorzitter deelde mede, dat de burge meester wegens ziekte verhinderd is. Hij uitte de beste wenschen voor het spoedig her- I itel van den burgemeester. De notulen werden onveranderd vastge- fteld. ingekomen stukken. De gemeente Sint Pancras berichtte, dat liet onderhoud van den Twuijverweg f 105.28 Iheeft gekost; 'het aandeel dezer gemeente Jbedraagt f 17.55. Ged. Staten schreven in antwoord op een Ibrief, waarin B. en W. een onderhoud aan vroegen over de subsidieering van den kwee- teling met akte dat, gezien de corresponden tie, hierover gevoerd, een onderhoud als de Raad wenscht, geen nut zal hebben en dus jjeter achterwege kan blijven. Het is wel gemakkelijk, zich zoo van de (Vertegenwoordigers van de raadsleden af tc jnaken, maar we zijn de onderdanige diena ren, en kunnen niet anders dan ons er bij peerleggen. Goedgekeurd terugontvangen is o.a. het be sluit tot overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. Ged. Staten verzoeken de kosten van de onderhoudswerken aan het raadhuis, ad f250 over drie jaren te verdeden. B. en W. stelden voor de suppl. begrooting, (waarbij dit geregeld is,-aldus te wijzigen. Aldus besloten. De gemeenschappelijke regeling voor de gasfabriek. Voorgesteld werd, de „beroemde" gemeen schappelijke regeling voor de gasfabriek, zoo- sis die in de vergadering der raadsleden is aangenomen, vast te stellen, Aldus besloten. B. en W. stelden voor, het verzoek van de samenwerkende besturen van den R.K. Volksbond, afd. Langendijk en van de St. Josephs gezellenvereeniging om een sub sidie van f 30,— voor de ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, in te willigen Goedgevonden. Geen subsidie aan het fanfarecorps. Van het fanfarecorps Kunst na Arbeid was een verzoek om subsidie ontvangen, wegens de financieele nood waarin dit corps .verkeert. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend ïe beschikken. Het voorstel van B. en W. werd noodge dwongen aangenomen. De heer Van Kleef is bang voor het uitbreidingsplan. B. en W. deelden den Raad mede, dat Ged. Staten hen hebben medegedeeld, dat vaststellen van een uitbreidingsplan ge- wenscht is. In verband hiermede is aan den architect Wieger Bruin te Amsterdam opdracht ver leend een dergelijk plan voor deze gemeente te ontwerpen. Ten einde te voorkomen, dat de totstandko ming van dit plan zou kunnen worden be lemmerd of verhinderd, is het thans noodza dijk dat de raad een besluit neemt, waar l)ij wordt bepaald dat de vaststelling van een plan van uitbfeiding wordt voorbereid. Hierdoor is het mogelijk aanvragen om bouwvergunning, welke in strijd zouden ko men met het ontwerp-plan, te weigeren of op te schorten. B. en W. stelden voor, dit besluit te ne men. De heer Van Kleef zeide het wel noodig te vinden. Hoe is de uitwerking van die plannen? Het gaat sommige menschen wel wat te Ver. Hoe zal het moeten als ik moet verbou wen? Voorzitter: Ik geloof niet, dat U er last *an zult hebben. Zoover zal het niet gaan, gelooft spr.. De heer P. de Geus zou gaarne zien, dat rekening wordt gehouden met de menschen, djeg ebonden zijn aan een bepaalde plaats bijv. voor een bouwersbedrijfje In Broek hebben zich reeds strubbelingen voorge daan. Voorzitter: Het plan zelf komt nog in de raad, voordat het wordt vastgesteld. Daarna werd het voorstel aangenomen. De zaken gunstiger voorgesteld dan ze zijn? De gemeenterekening 1937 Wis terug ontvangen met eenige opmer- kiagen. B. en W. stelden voor, aan de op merkingen te voldoen. De heer P. de Geus wees op de opmer en? t.a.v. de boeking van de huurkoop- artikelen van het gasbedrijf. Dat is toch een eigenaardige boeking. Voorzitter: Die zijn liooger geboekt dan "e accountant heeft aangetroffen. Hieraan reeds aandacht besteed in de vergade ring over de rekening. Op deze vraag zal aan Ged Staten antwoord gezonden wor den. Het voorstel werd aangenomen. Stembureaux. Voorgesteld wordt de stembureaux als volgt samen te stellen: HoofdstemhurC>*s. De burgemeester, ambts halve voorzitter; leen: .T. du Burck, C. Kra nier en P. de Geus. Plaatsvervangers de neeren D. de Geus, D. van Kleef en Bak ker. Stembureau I: De burgemeester, ambtshal ve voorzitter; leden: C. Kramer em P. de Geus. Plaatsvervangers: D. de Geus en C. A. Berkhouwer. Stembureau II: J. du Burck, voorzitter; leden: J. Weel, en D. van Kleef. Plaats vervangers: G. G. Post en D. Bakker. Aldus besloten. In de vacature van plaatsvervangend lid der commissie van beheer der gemeensch. gasfabriek, ontstaan door 't overlijden van den heer K. Dijkhuizen werd gekozen de heer P. de Geus. Een nieuwe ambtenaar voor den burg. stand die niets kost! B. en W. stelden voor, wegens de ziekte van den burgemees;ter en liet a. s. verlof van den secretaris een onbezoldigd ambte naar van den Burgerl. Stand te benoemen. De aanbeveling luidt: 1. K. G. Reinders, 2. C. A. Berkhouwer. De heer K. G. Reinders werd met op 2 na algemecne stemmen gekozen. Naar samenvoeging der drie Noor delijkste Langendijker gemeenten. Ontvangen is een brief, onderteekend door de colleges van B. cn W. der gemeenten Ztiidscharwoude, Oudkarspel en Noórd- scharwoude van den volgenden inhoud: „Wij hebben de eer, u voor te stellen, tot de Kroon het verzoek te richten, de ge meenten Zuidscharwoude, Oudkarspel en Noordscharwoude, die niet alleen door haar bebouwing, doch ook door haar bestaans middelen en tal van andere belangen fei telijk één geheel uitmaken, tot één ge meente te vereenigen, op gronden ontleend aan het algemeen, economisch en financieel belang. Daardoor zal een krachtige gemeen te ontstaan, welke vooral financieel beter dan elk der gemeenten afzonderlijk in staat zijn zijn te beantwoorden aan de steeds groeiende eischen die de huidige bestuurs taak aan de gemeenten stelt". Dit onderwerp, aldus voorz., is niet nieuw, maar een zeer gewichtig, belangrijk enj in grijpend voorstel. Het is nu ongeveer 19 jaar geleden dat in de 4 gemeenteraden deze zaak aan de orde is geweest. Gewich tige debatten zijn gevoerd over de vereeni- ging van de gemeenten. Wij hebben ons als B. en W. bij het adres kunnen aanslui ten en bij de motieven. Wij houden ons overtuigd dat de gron den inderdaad algemeen economisch en fi nancieel belang inhouden. Spr. wees erop, hoe omvangrijk de bestuurstaak in de laat ste 20 jaar is geworden. - - Spr. herinnerde aan zijn ervaring, toen hij dertig jaar geleden aan den Lanéeiidijk kwam. De grenzen tusschen de gemeenten had spr. niet opgemerkt. Het is moeilijk te gelooven, dat er nog 4 burgerlijke ge meenten zijn. In verband met het streven naar moreele en geestelijke herbewapening mcenen. wij dat de alg. samenwerking niet beter bevor derd kan worden dan door de gemeenten samen te voegen. De cijfers zijn een kwestie van later zorg. Het verzoek aan de Kroon zal nader met redenen omkleed worden, om aan te tooncn, dat inderdaad de v-er- eeniging van belang zal zijn. Het spijt voorz. dat de burgemeester, een warm voor stander, afwezig is. De heer Weel is in principe wel voor het voorstel maar wat betee- kent de plotselinge toevoeging aan de agenda? Is het nu zoo urgent geworden dat men er in een paar dagen over moet beslissen? Centralisatie zal in dit geval goed wer ken, meende spr. Spr. herinnert zich weer dat bij de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. de stukken -drie dagen van te voren aan de raadsleden waren toegezonden. Daarom stelde spr. voor, de zaak aan te houden. Het gaat toch maar niet aan, dat B. en W. de zaak uitwerken en wij één dag voor de vergadering de stukken krijgen. Ik heb lie ver een beter omlijnd voorstel. Nu kunnen we de draagwijdte niet overzien. De heer D. de Geus vroeg, of Broek er niet in gekend is. Spr. dacht dat het nog beter zou zijn, als Broek er ook bij was. Spr. wil de ook eerst wel cijfers zien en ging met den heer Weel mede. De heer P. de Geus sloot zich bij de vo rige sprekers aan. Ook de heer Bakker nam het standpunt van den heer Weel in. Ook de heer D. van Kleef ontwikkelde dezelfde idee als de heer Wleel. Voorzitter antwoordde, dat de eigenaardi ge manier waarop dit voorgesteld is een ge volg is van de ziekte van den burgemeester, die, om niet het verwijt te krijgen dat niet voldoende spoed betracht is, het alsnog heeft toegevoegd. Het is een oude kwestie waarover men zijn gedachten al heeft kunnen laten gaan. De cijfers zal spr. niet precies noemen. Doch besparingen zijn dat men i.p.v. drie, één burgemeester, één secretaris, en een gem.-ontvanger moet hebben. Van een 26-tal posten der begrooting van de 3 gemeenten heeft men de besparingen uitgerekend. Deze zouden in drie gemeenten f 34956 voi-dei'en, in één gemeente f 21595.Een bespai'ing van f 13361, waarcan f 6000 moet worden afgetrokken voor de mindere uitkee ring voor de salarissen van de burgemees ters. I.p.v. 3 heeft men er dan één. De ver goeding is f 3000 per bui'gemeester. Er zullen wachtgelden moeten worden be taald. Eén der burgemeesters, secretarissen en ontvangei-s zal wel in functie blijven bij de nieuwe gemeente. Na aftrek van de vergoedingen van het Rijk en de wachtgelden zal voor ï-ekening der gemeente blijven f 3661.50. Er blijft dus een besparing over van ongeveer 4000 gul den. Behalve de genoemde, zullen er nog wel meer zijn. De kwestie van een goede rem Wij worden allemaal weieens even uit het |ood geslagen door onaangename gebeurte nissen van meer of minder belang. Er zal wel niemand zijn, die het in een filosifische levensbeschouwing en zelfbeheersching zóó- iver gebracht heeft, dat hij zich nooit meer ergert en overal boven staat. Maar onze groote fout is, dat wjj op be trekkelijke kleinigheden veel te lang door gaan. Dat iets ons ^ven onaangenaam is, dat wij even denken: „hoe jammer, was dat nu maar anders geloopen," dat is begrijpelijk maar wij moeten onszelf eraan wennen, om dan vlug over te gaan tot een andere ge- dac.itengang, en vooral niet te blijven mop peren of piekeren. Het is een feit, dat meestal juist die menschen die de minste werkelijke zorgen en ernstige moeilijkheden in hun leven ge kend hebben, het zwaartillend zijn. Zy gelijken op menschen, die nog nooit een zwaren storm hebben meegemaakt en die daarom door een flinke bries al zeeziek wor den. Wie ernstige zorgen gekend heeft, staat in den regel wel wat vlotter en gemak kelijker tegenover kleine ergernissen, rea geert daarop kort en weinig intens, en denkt al gauw: „nu, als 't niets ergers is dan dat, dan schikt het nogal." Het Is een kunst, waar men in het leven veel genoegen van heeft, wanneer men zich kan aanwennen om kleinigheden te verwer ken voor wat ze zyn. Wanneer wij een paar uren verknoeien met onze gedachten te con- centreeren op een onaangenaam voorval van geringe beteekenis, dan verspillen wij tijd en energie aan dingen, die het niet waard zyn. En wij kunnen heel goed leeren, om onszelf bijtjjds te remmen en te denken: „nu ja jammer, maar daarmee afgeloopen. En nu iets anders." Een mensch is niet lederen dag hetzelfde; den eenen dag kunnen wy veel meer ver dragen dan den anderen, wat hiervan de oorzaak is; gestelsfactoren, weersgesteld heid of psychologische redenen, of misschien alle drie tezamen, wie zal het zeggen? Maar zeker is dat op dagen, 'waarop wij voelen niet veel te kunen hebben, wij onze geestelijke rem dubbel in het oog moeten houden. Met die rem zullen wy iemand, die ons irriteert een dusdanig antwoord geven, dat hij zwijgt, maar dat er toch geen ruzie komt; zonder rem daarentegen zullen wij woedend uitvallen en een hevige ruzie doen ontstaan. Met die rem zullen wij misschien een kwartier lang het land hebben over een klein onaangenaam voorval, en zonder rem urenlang, of misschien zelfs den geheelen verderen dag! Wij reageeren dikwyls niet alleen te fel en te langdurig op kleinigheden, maar ook op onpractische wijze. Een jongeman, die wy kenden was altyd van alles kwijt, zyn huissleutel, een potlood, een pas-ontvangen brief. Hij had dan de gewoonte, om het huis ondersteboven te keeren tot hij het vermiste gevonden had, ook al was het iets dat hij op dat oogenblik niet noodig had. Een vriend -van hem was-er eens by, toen hy 's avonds laat kasten en laden uithaalde op zoek naar een bepaalde das. De vriend keek verbaasd toe, en zei tenslotte; „je hebt toch zeker wel meer dan één das, en daarenboven ga je nu toch naar bed, dus waarom zoek je zoo?" De ander antwoordde; „dat ding moet er toch zijn." Waarop hij de welgemeende raad ten antwoord ontving; „ga nu rustig naar bed, maar wen je aan wat ordelijker te zyn eri je dingen een vaste plaats te geven, dan overkomt het je niet dat je moet zoeken!" De slordige jongeman antwoordde niet, doordat hij juist triomfantelijk de bewuste das van onder een stapel zakdoeken te voor schijn trok. Maar hy had verstandig gedaan met den raad van zyn vriend op te volgen. Want daarmee zou hy de oorzaak opheffen van menige bedorven stemming en veel ver knoeiden tyd. Dr. JOS DE COCK. Waarom Broek er niet bij? Deze vi'aag beantwoordende, zeide voorzitter, dat men er in Broek niet enthousiast over was. Hierover heeft men zich officieus laten in lichten. Bioek blijft op het stand punt van 20 jaar geleden staan, op historische gi'onden. Daai-om heeft men Broek er nu buiten ge laten. Dat wil niet zeggen, dat men er geen aandacht aan zal besteden in het adres aan de Kroon. We bepalen ons nu tot drie, maar laten den weg open om Bi-oek er bij te betx-ekken. Voorzitter hoopte, dat de Raad een besluit zal nemen, zooals reeds eerder is genomen. In 1920 werd niet 61 stem besloten voor de samenvoeging. De heer Weel is nog niet van standpunt veranderd, omdat hij de zaak niet voldoen de vooi'beiaid acht. Er bestaat toch nog zoo iets als voorlichting voor de raadsleden. In pi-incipe zijn we er toch wel voor, maar we zullen ons moeten bei'aden. De cijfei's betwij- feit spr. niet. maar spr. zou verschillende literatuur willen raadplegen. Het doet aan de waardigheid van den raad tekomt om in zoo korten tijd te beslissen of Zuidschar woude zal verdwijnen. Spr. zou de cijfers wel gaarne thuis bezorgd zien. Spr. wilde uitstel voorstellen. De heer D. van Kleef zeide, dat hij zich bij den heer Weel aansloot. We willen ons wel eens met de Kiesvei'een. verstaan! Vooi'zitter zag de urgentie van dit voor stel niet zoo in, al kan hij er niet veel tegen inbrengen, dat men de cijfers wil zien. De heer Bakker zon wei gaarne medewer ken niet de spoed door B. en W. betracht, na de toelichting van den voorzitter. Het voorstel van den heer Weel werd aangenomen met de stemmen van de heeren Bakker en Du Burck tegen. O, die schoonmaak. De heer D. de Geus vroeg of de ophaal dienst al spoedig in werking zal treden. De schoonmaak is weer begonnen en men zit met de rommel verlegen. Voorzitter zeide, dat de gemeente-opzichter opdi'acht zal ontvangen, zich met den gem.- wei'kman in vcibinding te stellen. Daarna sluiting. De z.g. „meerderheids- jongen". „Hij kan niet zingen; daar hy de stilte niet kan verdragen, gaat hy lallen. Hij kan niet tegen de eenzaamheid en is bang in het donker. Hy is niet geestig en niet fijn; als men hem vraagt voor een verga dering, informeert hy of d'r een glaassie bier bij hoort. Als een raam open staat spuugt hy ruit op de voorbijgangers. Even leuk is hetzelfde van een brug op een schuit. Hij zelf moet goed buiten schot blijven. Als hij gevat wordt ontkent hij; hij loochent alles, zelfs wat zoo klaar is als de dag. Hy wil liever U in een natuurwonder laten gelooven, dan in zyn schuld. Want hij is onoprecht. Weinig dingen gaan mij zoo aan het hart om te moeten constateeren als dit. Het is nu byna twintig jaren, dat ik me met arbeid onder jongens bezig houdt en juist even lang, dat ik deze eigenshcap heb waargenomen, hoe ik ook getracht heb om mezelf waar te maken, dat ik tenminste hier verkeerd zag 't is niet anders. On eerlijk in den zin van diefachtig is hy niet; behalve in gevallen, waarin het steelbare kan worden gegeten. Hij is accuraat met geld, dat men hem b.v. heeft meegegeven voor boodschappen, doch hy is zonder eenig eergevoel ten aanzien van verplichtingen, die hy op zich heeft genomen, b.v. met voor geschoten kampgeld, vergoeding wegens aangebrachte schade en dgl. Neen, fierheid is geen eigenschap van hem; zelfs voor diensten, die hij aan zijn eigen kring be wijst, vraagt hy geld: leden van de damver- eeniging, die de doosjes van de steenen ge plakt hadden, van de voetbalvereeniging, die de voetbalkeet hadden uitgeboend, spe lers die een koffer met requLieten voor een uitvoering hadden gehaald, zij allen bleven na hun daad staan draaien om te infor- meeren, „hoe of dit nou zit met hm, hm..." Hij is slordig, vooral op le boel van een ander. Hy verveelt zich gauw en wordt dan melig en landerig. Hy kankert spoedig en is gemakkelijk ontevreden te maken; maar altijd op „ze" en nimmer op zich zelf. En hy stelt in geen enkele geestelijke of ideeele' zaak eenig belang, hij is tot geen enkele geestelijke inspanning in staat. Zon der eenigen weerstand geeft hij zich over aan gewoonten van sleur: rooken, kaarten, dobbelen, op bepaalde avonden bepaalde straten afdrensen (zulke avonden heeten stierenavonden). Het stemt weemoedig als men de verandering nagaat, die opgetreden is in een jongen, dien men als leuk, ferm schoolkind heeft bijgewoond: voor een jon gen van 13 jaar zijn de Wolga en de Weich- sel concrete begrippen, bestaan er planten PUBLICATIE STEÜNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nedei-landsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 27 Maart t.m. 1 April 1939, zal bedi'agen f2.per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en fl.50 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, in genoemd tijdvak door te lers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f2. per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 31 Maart 19Ö9. (Adv.) ALKMAAR LIBERALE CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. In de gisteravond gehouden vei'gadering van de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond werd de volgorde der candidaten voor den gemeenteraad bepaald als volgt: 1. Mr. C. A. de Groot; 2. H. C. Stoutjesdijk; 3. P. W. Groot; 4. Mevr. Sonsbeek; 5. J. La- kenman; 6. C. Wagenaar; 7. W. K. Kroon; 8. E. Mak; 9. C. Maats (directeur Wester- lich% 10. E. S. Hamburger; 11. R. P. Ele- ma. Op het oogenblik hebben zitting de hee ren Mr. C. A. de Groot, H. C. Stoutjesdijk en E. Mak. VEREEN. ZIEKENHUIS VERPLEGING De vergadering, waarop de gisteren reeds vermelde voorstellen in behandeling zullen worden gebracht is bepaald op 28 April STICHTING „OPBOUW" Gisteren werd door bovengenoemde stich ting, die zooals men weet, is gebouwd op de idee van de geestelijke en moreeleher.be wapening, een veragdering gehouden, waar bij aanwezig waren een twintigtal werkge vers en de heer Fels, secretaris van het M. H. De bedoeling was deze werkgevers er toe te brengen hun medewerking te verleenen tot het verlichten der werkloosheid te Alk maar door in hun bedrijven enkele werkzoe kenden onder te Inmengen. Hoewel natuurlijk bij sommigen overwe gende bezwaren bestonden, bleken toch ook eenigen bereid hun medewerking te verlee nen. Het resultaat was, dat 4 a 5 werkloozen konden worden ondergebracht. Weliswaar een bescheiden begin, doch alle begin is moeilijk Hopen we, dat spoedig meerdere zullen volgen. LEEUWARDEN, 31 Maart. Veemarkt. 85 Enterstieren f 65170, 78 Twenterstieren f 170345 per stuk, 492 vette koeien f 120—265 per stuk, 38—67 ct. p. Kg., 1240 melk- en kalfkoeien f 115270, 75 pin ken t 50—160, 116 vette kalvei-en f 18—55, en dieren, voor den slungel van 15 is de Maas al ver en wat koop je voor de rest? Wat hêje dran? Van eenige belangstelling van godsdien stige organisaties in onze jongens is geen sprake geweest; het meerendeel onzer jon gens leeft buiten eenig kerkgeloofsleven om, ze zijn volslagen heidenen, die zelfs niet meer weten, welke feiten op Christelijke hoogtijdagen worden herdacht. Hy kent geen enkel ideaal, grondig is ieder gods dienstig en ieder nationaal gevoel verwoest." Daarnaast noemt van Wyk „verwaand heid", waarover hij zegt: „Want zoodra toch niet begint hy aan iets, dat waarlijk tot een hooger plan zou kunnen voeren, of daar treedt een zelfge noegzaamheid op, die zyn pogen verlamt: een jongen, die een vreemde taal of wis kunde zal gaan leeren, praat een week daarop al met dédain over taalstudie en wiskunde, of hy die al in z'n zak had. Maar tegen dat de werkelijke moeilijkheden ko men, gaat hij op zy. Een andere in het oog springende eigen schap van den straatjongen is zijn ruste loosheid, waarom elke leiding die men hem wil geven, er mee beginnen moet hem tot rust te brengen. Hij is overigens een mensch vol gevoel voor de grappige zijde des levens, steeds bereid grappen te maken en te spot ten, hy is zeer overtuigd van zijn eigen kracht, daar hy steeds op zichzelf is aange wezen, en hy haakt in de a ereerste plaats naar materieele genietingen, d.w.z. alles wat zyn tanden en maag iets te doen geven en naar prikkelende sensatie. Hy is bedekt met een laag van wildheid en wreedheid en moedwil daarom moet de jongen eerst ge temd worden voor dat ge ontdekt, dat het een mensch is." Dit zijn dan ongeveer de ongunstige eigen schappen van den straatjongen, zooals van Wyk die ons geschilderd heeït. Het zou ech ter van weinig nut zijn, als we deze schil dering niet lieten volgen met die van zijn goede eigenschappen, want ook goede eigen schappen bezit de meerderheidsjongen. En het zijn juist deze goede eigenschappen, welke ons in staat moeten stellen den jon gen van die zijde aan te pakken. Ik wil daarom in het volgende artikel een en ander laten volgen over zijn goede eigenschappen en de wijze, waarop deze benut kunnen worden bij de leiding van den straatjongen. Ik zal daarbij weer gebruik maken van^de veeljarige ervaring van den heer Van Wijk. 1459 nuchtere kalveren f 3—7, 556 vette schapen f 10—26, 112 weideschapen f918, 330 vette varkens f 45150, per Kg. 39—49 ct., 35 magei-e 2245 ct. per kg., 136 kleine biggen f 1018, 17 bokken en geiten, 42 paarden. Totaal aanvoer 4673 stuks. Over zicht: De aanvoer van groot vee was groo- ler en van klein vee kleiner. De totaal aanvoer bleef echter vrijwel gelijk. Stieren waren vrij goed te plaatsen. Beste zware stieren iets duurder. Vette koeien, melk- en kalfkoeien een enkele beste koe goed te plaatsen en prijshoudend, overigens handel stemming gedrukt. Pinken en vette kalve ren handel kalm. Nuchtere kalveren rede lijk en prijshoudend. Vette varkens handel iets trager en prijzen iets lager. Kleine big gen iets duurder. De beste vette schapen goed te plaatsen en flink prijshoudend, ove rigens wolvee handel stug. De N.V.C. nam vandaag 86 varkens over. Zuivel. Sleutelkaas 1921, Nagelkaas 25—26, Goudakaas 25, Edammerkaas 4042, aanvoer 2212 Kg. Veilingboter 1.15—1.21 per Kg. Aanvoer 0/3, 3/6 en 1/12 vaten. Commis sie f 0.77. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd 22.500 Kg., prijs 3^44}4 ct. per stuk, han- delsprijs 55—62^ ct. per Kg. Eendeieren: aangevoerd 600 Kg.„ prijs 3—3Vfe ct. per stuk handelsprijs 4045 ct. per Kg. Pluimvee 10 Slachjhanen f 0.601. slachtkippen f 0.601.10, 50 jonge hanen f 0.751.25 per stuk. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. - Edammer kaas 20 plus 7.50—8, 40 plus 14.50 15, Goudsche kaas, 20 plus 7.508, 40 plus 14.5015.50, Volvette kaas, 40 plus 19.50 20.50, Broodkaas 40 plus 14.50—15, Leidsche kaas 20 plus 88.50. Stemming kalm. LEEUWARDEN, 31 Maart. Buitenl. granen. Gele Am. mais 170 boordvrij Leeuwarden, idem 162 boordvrij Rotterdam, gele Java-mais 170 Leeuwarden, 162 Rotterdam; Am. gei-st 173 Leeuwarden, 165 Rotterdam, La Plata gerst. 175 Leeuwar den, 167 Rotterdam; Gele Laplatamais disp. 173 Leeuwarden, 165 Rotterdam; Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.25 Leeuwarden, idem 8.75 Rotterdam, idem merk S.K. disp. 8.75 Rot terdam. Stemming vast. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. LONDEN, 30 Maart (Reuter). De loo- pende serie wolveilingen werd heden ge sloten met een aanbod van 8374 balen waaronder 2355 Zuid-Amerikaansche waarvan er 6631 verkocht werden. Er was een matige sorteei'ing, doch er bestond goede vraag voor de goede wol soorten, die dan ook goed verhandeld wer den. Voor de mindere en de slechte soorten bestond weinig animo en deze werden vaak wegens te hooge limieten opgehouden. Zd.- Amerikaansche soorten waren zeer in trek en deze werden bijna alle verkocht. De bin- nenlandsche handel was de voornaamste kooper. In de geheele serie werden 109651 balen ten verkoop aangeboden. Hiervan werden 93500 balen verkocht, en wel 54000 bal-i aan den binnenlandschen handel en 39500 naar het Vasteland. Scoured Merinos waren in vergelijking met de vorige serie onveranderd tot vijf procent goedkooper, vette Merinos cross- breds en slipes onveranderd tot vijf procent hoogei*, en Zuid-Amerikaansche onveran derd.

Schager Courant | 1939 | | pagina 13