Een leeuwtje te leen EM Pi m Heide jong,eni en tneilj&l! Hier ben ik weer. Op m'n schrijfmachine danst en huppelt de zon, buiten zitten een een stel mussen en spreeuwen zich op te doffen en de kant van m'n jasje, waar de zon op schijnt is warm geworden. Dat be- teekent allemaal dat we nu de goede kant ojgaan. Dat de lente in aantocht is en dat we verlost worden van regen en de kou en de mist en alles wat vervelend is. Het is voor jullie deze week een belang rijke week: overgang. De meesten hebben er in hun briefje over geschreven. Nu, dat kan ik me voorstellen. Ik weet zelf nog veel te goed, dat zo'n overgang „e al dagen van te voren dwars zat. Vooral als je niet te veel je best gedaan had... Ik hoor graag volgende maal wie er over zijn gegaan en met welke cijfers. Doen jul lie dat...? Afgesproken dan. En nu de prijs Het boek... maar nee, het is van de week geen boekenweek. Op m'n kalender staat dat het 1 April is, maar zó wil ik jullie toch ook weer niet voor de gek houden. Ik zal eerlijk de taart onder jullie verloten. Nu. daar gaat-ie. De taart, dat fijne emulding krijgt vandaag thuisgestuurd TRIJNTJE KREYGER, Oudesluis. die we natuurlijk recht hartelijk feliciteren. Kolossaal, wat by jy een boffer zeg. Ik wou dat ik in je schoenen stond. Wat zou ik ervan smullen! En nu de briefjes: Kees Waiboer, Anna Paulowna. Kees heeft de vorige week van z'n vac.er het mel ken geleerd. Nu dat wordt al wat Kees. Had je de slag gauw te pakken? Ik heb het ook al eens een paar maal beproefd, maar ik kan niet zeggen, dat ik er een grootmeester in ben. Alles is toch maar een kunst hè? Ja, het is jammer, dat dat ene lam van jullie niet in leven is gebleven. Maar maken de andere 25 het goed? Jacob Bas, Anna Paulowna. Ja, het is bijna steeds nog koud weer geweset, een echt koud voorjaar. Maar de laatste dagen valt het nogal mee zou ik zo zeggen. Hoe vond je de Paastentoonsteling Wat was er een massa te zien he. Je was er zeker niet weg te slaan, toen je er was? Tini Zeeman, St. Pancras. Zo, daar sta ik van te kijken waar jij mee bezig bent Tini. Ik verklap het natuurlijk niet. Stel je voor. En... je hebt een paar fijne feest dagen voor de boeg, zeg. Eerst moeder jarig en dan een paar dagen erna grootmoeder. Nu, dat zijn altijd leuke dagen. Dan valt er soms wel eens een gebakje af, wat jij! Tot volgende week; hoor :k dan hoe het met de verhoging afgelopen is? Trijnie Zwaag. Ook al een vriendin, die in spanning zit, boe het met de ver hoging zal aflopen. Ja, dat zijn altijd be langrijke dagen. Maar ik denk dat jij wel verhoogd zal worden. Daar heb ik zo'n idéé van. Wat hebben jullie anders een boel zie ken in de familie gehad! Zijn ze allemaal nu weer genezen? Geerie Kuyper, Moerbeek. Och... och... die arme broer Keesje van je, heeft die zo'n oorpijn? Ik heb ook eens ooront steking gehad, maar ik verzeker je dat je dan je plezier wel opkunt. Goeiemorgen... Ik denk dat je nu Keesje wel eens even vertroetelt, is 't niet zo? Ik heb gelezen wat je allemaal voor je verjaardag gekre gen hebt, Geerie. Nu, dat is me een com plete waslijst zeg. Wat een massa! teO... o... wat een dom meisje heb ik hier. Die vergeet zowel haar naam als adres op het briefje te ver melden. Tjaad... stel nu voor dat bij de ver loting de taart op jouw naam gevallen was. Ja, dat kan best voorkomen. Nu jonge dame, die me vertelt, dat in de bus de bank gebroken is, maak je je volgende week bekend? Arie Bakker, Kolhorn. Arie schrijft me een klein briefje, en vertelt daarin, dat hij het raadsel niet heeft kunnen vinden, erg vind ik dat niet als je er maar je best op gedaan hebt. Is dat zo? Die gymuitvoe- ring is natuurlijk fijn gweest, ondanks dat stijve lichaamsdeel van je. Heeft moeder er de pijn uitgewreven? Trijntje Krijger, Oudesluis. Jij en Tini Huiberts en Nelly Kossen zijn dikke vrien dinnen, dat merk ik wel Trijntje. Jullie vor men zo'n beetje een club. Zyn jullie ook met z'n drieën naar de Paastentoonstelling ge weest? Ik vermoed van wel. Dat moet je me volgende week eens schrijven. Kees Voorthuizen, Oudesluis. Hè, wat vervelend dat je vriend Mumjewerf de brief van de vorige week heeft veggemaakt. Stonden de raadsels er ook goed opgelost in Nu, het spijt mij ook. Ik ben blij dat het boek naar je zin was. Is het al uitgelezen? Jack v. d. Cappelle, Schagen. Jack klaagt me z'n nood: hy had zo graag z'n duiven op de Paastentoonstelling willen in sturen, maar dat mócht-niet. Terecht zegt Jack, dat duiven toch ook pluimvee zyn en daar ben ik het natuurlijk mee eens. Maar er is nu eenmaal een reglement Jack en daaraan moet iedereen zich houden. Tot volgende week! Win» Boontjes, Stolpen. Zo, zijn jullie met de schooltuintjes begonnen? Ik lees, dat jij spinazie, radijs, doperwten en uien gezaaid heb. Nu maar goed weer en een goede verzorging en eens zien wat die tuin van jou opbrengt. Als de radijs goed wordt Wim, stuur je me dan eens een bosje? Ik ben er dol op! Marie Boontjes, Stolpen. Marie geeft me een raadsel op. Ze schrijft dat ik steeds maar aan de jongens en meisjes moeilijke puzzles opgeef en dat ik nu ook maar eens m'n hoofd moet breken. Hier is het: met welke sikkel wordt niet gemaaid? Nou... ik denk met de maansikkel! Is het goed? Greetje Muntjewerf, Oudesluis. Nee Greetje, dat was van de veek een klein briefje. Ik zou zeggen zo klein heb ik er nog nooit êen geschreven. Was er heus helemaal geen nieuws? Het raadsel wat je me opgeeft, zal ik mee naar huis nemen. Volgende week ver meld ik de oplossing. Wat een leuk post papier heb je, met dat klavertje vier erop, Pas gekregen? Bep Tysen, Anna Paulowna. Ja, die meester Hamelink is een fijne meester, dat heb ik al eens eerder geschreven. En nu gaat hij weg... tja, daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. Maar wat heeft mees ter Mol gezegd...?? Dat hij weggaat omdat jij hem zo geplaagd hebt? Nu, dat is maar een grap hoor. Dat begreep je zelf natuur lijk ook wel. Trien Tijsen, Anna Paulowna. In de eerste plaats hoe gaat het met de kou in het hoofd van Bep? Ik hoop maar dat het weer over is. Ziek zijn is niets gedaan, Brrr... En ten tweede, maar dat hoor ik volgende week wel, ben je overgegaan? Ik vermoed van wel, want op je vorige rap port had je prima cijfers. Hoor ik het vol gende week? Greetje Blaauboer, Oudesluis. Dat was een grote brief Greetje en met een heleboel nieuws erin bovendien. Leuk dat de geit gejongd heeft; heeft ze aardige kindertjes? Ik lees, dat je van de week voor 't eerst een opstelletje op school gemaakt hebt. Waarover Lena de Boorder, Julianadorp. Zo Lena, moet ik ditmaal aan meester Schroe- vers van jou de groeten overbrengen? Nu, dat doe ik dan hierbij. Maar... wat jij schrijft dat de Schroevertjes my verraden hebben... daar zou ik nog niet zo zeker van zyn! Het was een lange brief van de week Lena. Piet en Tiny Aarsen. Ja, Wieringer- waardOudesluis is geëindigd met 01. Dat was nog al wat. Was er veel publiek? Heb je je geamuseerd op de Paastentoon steling? Maar hoe kan ik dat vragen. Na tuurlijk heb je geamuseerd. Corrie Keyzer, Schagen. Dat vind ik een leuk idee. Corrie is op de Paastentoon stelling geweest en heeft daar aan iedereen gevraagd of hy den Kindervriend gezien heeft. Ze zegt dat er wel één zal zijn die 'm gezien heeft en als dat zo is weet zij precies wie ik nu eigenlijk ben. Nu, ik ben verschrikkelijk benieuwd wat ik nu vol gende week te horen krijg. Rika Keyzer, Schagen. Een grote brief van m'n vriendin Rika. Ze heeft me heel wat te vertellen, maar het belangrijkste is toch wel, dat ze met de vacantie naar Vier houten gaat om te kamperen. Zeg Rika, wat zal dat een zalige vacantie worden, jullie daar op de Veluwe in een tent. Kos telijk, ik ben jaloers op je. Kamperen heb ik zelf ook veel gedaan en het is reuze werk. Wat je schrijft over den Kindervriend... nee, daar kan ik nu toch werkelyk geen antwoord op geven. Misschien dat ik het nog eens vertel, maar nu nog niet. Vind je het erg jammer? Cor en 3Iaartje Wit, Keinsmerbrug. Ik twijfel er niet aan Cor en Maartje, dat jullie volgende week een massa nieuws te schrijven hebben over de Paastentoonstel ling. Daar was zoveel en ook zoveel aardige dingen die jullie interesseren, dat dat niet anders kan. Tot volgende week. Jan Mekken, Oudesluis. En hier hebben we Jan Mekken uit Oudesluis, die ziek te bed ligt en daarvoor al drie weken in het ziekenhuis gelegen heeft. Dat is niet leuk Jan, en ik hoop maar dat je heel spoedig naar buiten kan. Als het mooi weer wordt, en de echte lente komt, nu, dan komt er voor jou een fijne tijd aan Jan. Dan zul je je heus niet zoals nu vervelen. Wat jij! Kees Waiboer, Anna Paulowna. Maar Kees... wat een klein briefje stuur je dit maal in. Dat ben ik anders van jou gewend. Was er geen stof...?? Kom, kom, jullie met je 27 lammeren, daar kun je wel 10 kantjes van schrijven. Volgende week beter oppas sen hoor! Ja...? Dina Jimmink, Schagerbrug. Hoe weet ik dat jij 8 jaar ben... wil je dat nu zo graag weten? Wel, het is heel eenvoudig. Ik ben op het Secretarie geweest en heb daar in de de papieren gelezen, dat Dina Jimmink 8 jaar oud was... eenvoudig hè? Wil je kleine broer van 4 jaar ook al schrijven. Nu, dat lijkt me rijkelijk jong. Maar .dat belooft wat voor liter! Dan ben jij 12 of 13 jaar. Annie Wit, Nieuwe Niedorp. Hoe dat met die oplossing van jou zit van de vorige week Annie is me een compleet raadsel. Werkelyk... ik begrijp er niets van. En was de oplossing heus goed? Wat schrijf jij een gezellige brieven Annie. En keurig geschreven bovendien. Net zo mooi als de Keyzertjes uit Schagen. Ken je die? Jacob de Goede, Oudesluis. Nee Jacoba heet je niet Jacob, dat wist ik wel. Je bent een echte jongen, die graag voetbalt en misschien ook wel eens vecht met z'n broer tjes. Of doe je daar niet aan? Op de Paas tentoonstelling ben ik geweest. Het was er fijn hoor. Nu jongens en meisjes. Jacob was num mer laatst deze keer en ik ben er door. Tot volgende week. Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: 1. elf, 3. rob, 5. are, 7. ambacht, 10. er, 11. Ie, 12. reidans, 15. eem, 16. dol, 17. eik. Verticaal: 1. eva. 2. fabriek. 3. reclame, 4. bot, 6. ra, 8. mee, 9. hen, 12. rad, 13. de, 14. sok. Goede oplossingen ontvangen van: Kees V., Oudesluis; Trijntje K., Oudesluis; Aafje W., Annie W., Cor W., Johan W., N. Niedorp; Jack v. d. C., Schagen; Greetje M., Oudesluis; Trien T., Anna Paulowna; Jacob de G., Oudesluis; Dina J.. Schagerbrug; Lena de B., Julianadorp; Greetje B., Oudesluis; Kees W., Anna Paulowna; Cor en Maartje W., Keinsmerbrug. Nieuw- Raadsel Verborgen Vruchtennamen. 1. Jaap, ruim meten hoor! 2. Elke dag ga ik zeker Suze halen. 3 Toen deed Alida de la dicht. 4. Was Jaap eerder aan het eindpunt? 5. De hele les moest Anna overschrijven, 6. Het bezoek van de koningin moesten wij beschrijven. Wie houdt er niet van jonge honden en poezen? Velen van jullie zullen er wel eens een paar in huis gehad hebben en bijna iedereen vindt het leuk om naar die klei ne, wollen ballen te kijken. De meeste men sen vinden het jammer, als de kleine dier tjes groot worden. Maar niet alleen honden en katten zijn aardig, als ze zo.klein zijn,, ook de jongen van de andere dieren zijn erg aardig om te zien en mee te spelen, al heb je lang niet altijd de kans om dicht bij die jongen te komen, omdat de meeste dieren, als ze geen huisdieren zijn, het niet prettig vin den als er mensen bij hun klfeintjes ko men. Tot de aardigste dierenkinderen horen de jonge leeuwen. Met hun dikke lijfjes en korte, plompe pootjes zijn zij wel bijzonder grappig Het is dan ook geen wonder, dat er in de dierentuinen altijd grote belang stelling bestaat voor de jonge leeuwtjes Er zijn ook mensen, die een jongen leeuw ko pen en hem thuis houden als „huisdier" tot hij te groot voor de kamer wordt! Daardoor is het bestuur van de dieren tuin in Leipzig op het idee gekomen om leeuwtjes „uit te lenen". Er zijn werkelijk vrij veel mensen, die een kleinen leeuw le nen uit de dierentuin en hem houden, tot hij te groot wordt om achter de kachel te liggen of in een mandje te slapen. Deze jonge leeuwtjes zijn net kleine poezen Ze zouden liefst de hele dag spelen, over hun rug rollen en trappen met hun dikke poot jes. Ze snuffelen nieuwsgierig aan de be nen van de onbekende mensen en gaan dan zitten, terwijl ze je met hun grote, gele ogen onschuldig aankijken. Als je zo'n klein leeuwtje ziet, kan je je niet indenken, dat dat later een „koning der wildernis" moet worden, de schrik voor mens en dier. Maar toch. langer dan een half jaar, of op het allerhoogst 9 maanden kan je een leeuw niet thuis* houden. Zolang je hem nog echt de baas bent en sterker bent dan hij, is er geen gevaar bij, maar zodra de jonge leeuw sterker wordt, wordt het een beetje gevaarlijk. Daarom heeft de direc teur van de dierentuin ingesteld, dat de leeuwen uitgeleend kunnen worden. Als het leeuwtje te groot wordt, breng je hem weer terug en hij wordt dan weer in de dierentuin opgenomen Daarvoor in de plaats kan je weer een klein leeuwtje mee nemen. Je hebt dus eigenlijk een „leeuwen abonnement"! Het spreekt vanzelf, dat de leeuwen al leen aan echte dierenvrienden worden uit geleend. Bovendien worden altijd leeuwtjes genomen, waarvan de moeder dood is of, die niet langer bij de moeder kunnen blij ven en zoo door mensen met de zuigfles zijn opgevoed. Deze leeuwtjes beschouwen mensen als hun vrienden. De „baas" moet veel tijd aan zijn leeuw tje besteden, want je kunt hem niet zoals een jonge kat of hond, aan zichzelf over laten. Je moet hem zelf eten en drinken ge ven, zelf met hem spelen en hem „opvoe den", en vooral, je moet veel met hem .spreken.". Want zoals het ook bij een poes gaat, herkent een leeuw zijn baas aan de stem. Meestal vinden de mensen het heel ver velend om afscheid van hun vriend te moe ten nemen en hem weer naar de dierentuin terug te brengen, maar dat wordt toch al gauw vergoed door het feit, dat ze weer met een ander leeuwtje naar huis kunnen gaan. Natuurlijk worden niet alle jonge leeu wen uitgeleend. Vorig jaar werden er 70 geboren in de dierentuin in Leipzig en de meeste van hen werden afgericht en naar andere dierentuinen of naar een circus ge stuurd. De eerste olifant, die jaren geleden in Leipzig kwam, werd.... met leeuwen betaald! Dleeuw is dus werkelijk een „veel gevraagd artikel!" Twee in één Op een keer kwam een Indiaan in een kamp van blanke mannen en nadat hij eni ge tijd met één van hen had gepraat, vroeg hij of de blanke hem misschien wat tabak kon geven, omdat zijn eigen tabak op was. De blanke voldeed aan het verzoek en gaf hem tabak. Een paar dagen later kwam de Indiaan weer terug in het kamp van de blanken en vroeg of hij den man mocht spreken, die hem tabak had gegeven. „Wat wil je dan van hem?" vroeg een van de anderen. „Hij heeft me tabak gegeven, maar er zat geld in", antwoordde de Indiaan. „Nou man, wees blij", antwoordde de blanke nu. Dat is toch een buitenkansje voor je. Je hebt het toch gekregen, dus nu is het geld van jou!" De Indiaan schudde zijn hoofd. Hij wees op zijn borst en zei: „Er zitten twee man nen binnen in me. De een is goed en de ander is slecht. Die twee mannen hebben ruzie met elkaar. De goede man zegt: dat geld is niet van jou, je moet het terugbren gen en de slechte man zegt: je bent mal, je hebt het geld gekregen, want je hebt de tabak gekregen, je moet het houden en brandewijn kopen. Maar nu weet ik niet, wat ik moet doen. Als ik wil slapen, kan ik niet slapen, want de hele nacht blijven de goede en de slechte man tegen elkaar vechten en houden mij wakker. Ik kan geen oog dicht doen. De slechte man stookt me op en de goede man probeert me tegen te houden. Zo kan ik toch geen rust vinden en daarom ben ik nu weer hier gekomen. In wil dien man weer zien en hem het geld terug geven, dan is het tenminste weer stü binnen in me!" Toen riepen de blanken hun vriend en de Indiaan gaf hem het geld, dat hij ge vonden had, terug. Maar de blanke zei: „Nu de goede man heeft overwonnen, moet hij daarvoor ook beloond worden. Neem het geld maar weer mee. Nu krijg je het wer kelijk en mag je ervoor kopen, wat je wilt!" DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Beschermd door *de donkere koele Afri kaanse nacht zat het gezelschap rustig te staren in 't behagelyke houtvuur, dat in Tar- zan's bungalow brandde. De aanwezigen had den alle reden om tevreden te zijn, want ein delijk waren zij, na tal van vreselijke avon turen in veiligheid. Gonfala, de dochter van Lord en Lady Mountford, was ontsnapt uit Kaji, het land van de vrouweyke soldaten. Daar had zij gevangen gezeten, terwijl het land geregeerd werd door Mafka, die bij haar regeren gebruik maakte van een vreemde betovering, veroorzaakt door twee grote juwelen* een diamant en een emerald, Gon fala huiverde plotseling en zei: „Ik heb he' gevoel van veiligheid niet, voordat ik Afrika verlaten zal hebben". Stanley Wood sloeg zijn arm om haar schouders. „Er is geen en kele reden om angstig te zyn. Tarzan redde ons allen en morgen zal hy ons een sterken en dapperen Safari meegeven op weg naar de kust." „Ja* U zult Uw reis veilig volbren gen," knikte Tarzan bevestigend. Aldus leek het er naar, alsof hun avonturen een geluk kig einde zouden hebben. Maar de onzicht bare hand van het noodlot was weer bezig een ander hoofdstuk te schrijven nog er ger, nog ontzettender dan hetgeen hij zo juist hadden meegemaakt!

Schager Courant | 1939 | | pagina 15