Men stuurt op 1 April Wij lazen voor U.... Kustvisscherij is achter Alkmaarsche Kaasmarkt Funk's pleidooi Madrid in oorlogsstaaf Amerika bouwt nieuw vliegkampschip Italië bereid te strijden NARRENDAG. In de vierde maand van het jaar neemt de eerste dag een zeer bijzondere plaats in als narrendag! Eerst in het jaar 1631 is van Aprilgrappen in Duitschland sprake, doch zij zijn ongetwijfeld van véél ouderen datum. Over den oorsprong ervan zijn ver schillende vermoedens in omloop: le. het veranderlijke en bedriegelijke Aprilweer moet er oorzaak voor geweest zijn. Maar men vindt Aprilgrappen ook in Londen, waar in deze maand bestendig weer heerscht; 2c. het zou een herinnering zijn aan het terugsturen van Jezus van Pontius naar Pilatus, dat op 1 April geweest moet zijn. Hiermee rijmt echter slecht, dat men bij dit gebruik domme en onnoozele lieden rondstuurt; 3e. daar de dag als de geboortedag van Judas geldt, was wellicht de aanvanke lijke meening, dat men voor allerlei schade op zijn hoede moest zijn; 4e. het zou uit het narrenfeest der Ro meinen, de Quirinalia, ontstaan zijn: 5e. het gaat terug naar het oud-Indische Hulifeest; 6e. op den Rijksdag te Augsbrug, in 1530 zou, ten einde ordening in het muntwezen te brengen, een bijzondere muntdag op 1 April gezet zijn. Deze eerste April was toen het doel van groote speculaties. En toen de muntdag niet gehouden werd, lachte men deze speculanten uit. Sedert dien tijd zou 1 April de vroolijke dag der narren zijn; 7e. samenhang met het begin van het nieuwe jaar. 1 April aan Venus gewijd. Het meest voor de hand liggend is het, als men hier het overblijfsel van een voor jaarsgebruik ziet, waarmee de narrengebrui ken van den vastenavondtijd verband hou den. Hierdoor wordt ook de ongebonden vroolijkheid verklaard, waarmee alle men- schen bij het begin van 't voorjaar behept zijn. In 't bijzonder echter neemt de April nar, dien men kan sturen, waarheen men wil, de plaats in van den machteloos ge worden winter, met wiens heerschappij de komende zomer doen kan wat hij wil. En waar een kenteeken van de Aprilgrappen dwalingen, gekke dingen, zijn, wordt veelal naar voorbeelden in de mythologie verwe zen, welke ten deele ook doen zien, dat het om een cultureel voorjaarsgebruik gaat, dat ook aan de Quirinalia en aan het Indische Hulifeest ten grondslag ligt. De eerste April was ook aan Venus ge wijd; vandaar, dat zij den bijnaam Aprilis had. Ook de naam van de Indische liefdes godin Maja, de gemalin van Brahma. houdt in „vergissing, dwaling". Het is ook mogelijk, dat jlit oude Aprilfeest, dat heden ten dage in meer of mindere mate tot een gebruik der kinderen geworden is, oor spronkelijk, evenals andere voor jaarsfees ten, een erotische kern bezit. De slachtoffers. Aprilgrappen -worden natuurlijk het meest met onnoozele lieden en onverstandige kin deren uitgehaald. Zoo zegt een oud rijm pje: Men stuurt op 1 April Den os, waarheen men wil. Dikwijls ook op 1 Mei Den os in de wei. Stuurt men hem weg, Zoo is hij weer terug. Meestal houden de Aprilgrappen onmo gelijke opdrachten in, b.v. in de apotheek halen* kreeft enbloed of muggen vet, duka- tenzaad, Ipidom (ik ben dom), gehakte vlooienbeencn, koekoeksolie, voor een stui ver oliedom, kiezelsteenolie e.d. Is de Aprilmop gelukt, dan wordt het slachtoffer niet alleen als Aprilgek bespot, maar worden hem ook enkele spotrijmpjes naar het hoofd geslingerd! Het bekendste daarvan is wel: Op den eersten 'April, Stuurt men de gekken, waarheen men wil. Of, (hier en daar in Duitschland): AngefÜhrt, Mit, Butter gcschmiert, Mit Kiise geleekt, Hat 's gut gesclimeckt? Van den eersten April werden dergelijke grappen ook op don 30sten April overge bracht, verder op 1 Mei en zelfs op 31 Mei. In sommige gedeelten van Zwitserland ook in Februari en Maart. In het Zwaben» land heeten de op 1 en 31 Mei gefopten „meiganzen". Een ongeluksdag. Doch algemeen geldt de eerste April als een ongeluksdag, omdat Judas op dien dag geboren werd of wel, zich zou hebben opge hangen. Ook werd op dezen dag de duivel naar de hel gestuurd. Wat men op dezen dag onderneemt, mislukt. Aprilkindcren zijn over liet. algemeen on gelukskinderen; nog meer zijn dit echter zij, die den eersten dier maand geboren worden. Zij worden kreupel of gebrekkig en leven niet lang, zijn moeilijk op te voeden, kunnen niets goeds doen. Zij zullen hun heele leven ongelukkig zijn, zullen zichzelf ongelukkig maken, hebben een onnatuurlij- ken dood, begaan dikwijls zelfmoord, of worden tot den strop veroordeeld, zoo zij te voren niet in armoede en ellende te gronde gegaan zijn. Men ziet, niet veel goeds... Bij de Zuid-Slaviërs gelooft men, dat deze kin deren dieven en leugenaars worden; ook volgens Syrisch geloof werden zij bedrie- gers. Als men bruiloft houdt op 1 April, 1 Augustus of 1 September (ongeluksdagen), dan hoeft hij of zij niet op trouw te reke nen. In de volksgeneeskunde geldt, April als ge vaarlijk. Van ouden van dagen en zieken zegt men in Baden: „Wat Maart niet wil, dat neemt April," Ook in het maatschappelijk en huishoude lijk leven wordt aan den eersten April als ongeluksdag bijzondere beteeken is toegeschre ven. Men mag b.v. na zonsondergang geen melk uit huis weggeven, daar deze dan be hekst wordt, of erger nog, de koe zal ster ven. Evenmin mag het vee uit de stallen gevoerd worden. Op den eersten April moet men niet in het bosch rijden; op dezen dag vervaardigde instrumenten en werktuigen brengen iedereen, die er mee in aanraking komt, ongeluk en onheil. Verder is 1 April een ongunstige dag voor den veldarbeid; zoo moet men op dezen dag geen gerst zaaien. De in de eerste week van April gezaaide gerst wordt herik (onkruid). Volgens Hongaarsch geloof echter moet men in deze week, op Woensdag of Donderdag, de bijen voor de eerste maal van 't jaar laten uitvliegen; zij worden dan zeer vlijtig en zullen veel „halen." In Silezië is April havermaand, want, zoo zegt men: „Meihaver geen haver". In het Rijnland heerscht hier en daar nog hel geloof, dat April moet zorgen, dat Mei aren in 't koren geeft; dan zal 't een goed en vruchtbaar jaar zijn. Zaaien of stekken van planten in April is in Zuid-Duitschland een te vroege bezigheid. Weergeloof. Ook in het weergeloof wordt veel waar de gehecht aan de veranderlijkheid van April;, zoo kennen wij het bekende gezegde; April doet, wat hij wil. Vooral in deze maand hebben de weilan den en velden veel regen noodig, vandaar 't gezegde. De boer wil een natte April, Of wel: Wanne Aprilregcn Geeft grooten zegen. Daarentegen zegt men: Een droge April Is niet des boeren wil. Sneeuw in April is, volgens het bijgeloof, minstens zoo goed als schapenmest. Op een warme, vochtige April moet een koele Mei- en een natte Junimaand volgen, want: April warm, Mei koel, Juni nat, Vult den boer schuur en vat. Het bekend rijmpje van Alva, die op den eersten April zijn bril (Briellc) verloor is heel aardig, maar men dient er geen waar de aan te hechten. Overigens: weest na dit alles vandaag op Uw hoede! Rotterdam vijf kwartier zonder electriciteit Tóch staking op de scheepswer ven Gisterochtend heeft zich te Rotterdam een zeer ernstige electriciteitsstoring voorgedaan waardoor het grootste deel van de stad ge durende vijf kwartier van electrischen stroom verstoken was. De storing begon om vijf minuten over tien en duurde tot kwart over elf. Alle groote bedrijven, o.a. de scheepswer ven langs den Nieuwen Waterweg, hebben gedurende dien tijd stilgestaan. Ook het tramverkeer was op vele plaatsen in de stad gestagneerd, terwijl in de treinen loop eveneens vertraging werd teweegge bracht. Na twintig minuten kon echter het ge- lijkstrooimiet in de binnenstad weer inge- stakeld worden. Deze storing was de ernstigste, welke sinds jaren is voorgekomen. Controle spoorkaartjes gedeeltelijk afgeschaft Alleen nog kaartjes knippen bij den uitgang Naar wij vernemen, heeft de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen besloten op alle stations de controle bij het betreden der perrons met ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. op te heffen. De proefneming op 't C.S. te Utrecht gedurende de afgeloopen maand heeft dus volkomen aan de verwach tingen beantwoord. Plaatselijk zal worden bekeken of tourniquets of andere systemen dienen te worden aangebracht om bij den ingang het verlaten der perrons ondoenlijk te maken. Merkbare invloed van het ruwe weer. Gistermorgen waren er voor het eerst sinds geruimen tijd weer IS schokkers aan de Scheveningsche markt. Door het ruwe weer van den laatsten tijd en de zeer geringe vangsten onder de kust was de kustvisscherij weinig loonend. Vergeleken bij het vorig jaar om dezen tijd is deze visscherij 6 weken ten achter. Het afgeloopen jaar hadden de schokkers sinds Januari 1938 reeds f 1000.en meer per schip besomd. De visch zoekt bij koud weer dieper water op. De verwachting is dat, als het weer war mer wordt, de kustvisscherij meer zal gaan opleven. Ook de kwaliteit, wordt dan dage lijks beter, waar zeer naar wordt uitgezien. Aangetrokken door het mooie weer, is de scliokkervloot gistermorgen naar zee ver trokken, Nieuw Nederlandsch schip ia zija element Plechtigheid op Duitsche werf. Het voor de N.V. Stoomvaart Mij. Ne derland bij de Duitsche Schiff-und Maschine bau te Bremen in aanbouw zijnde motor- vrachtschip „Java" is gisteren met goed ge volg aldaar te water gelaten. De laatste beletselen werden weggenomen door freule F. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oudste dochter van den gou verneur-generaal van Nederlandsch Indië. VEREENINGING VOOR LUCHTBESCHER MING TELT HAAR 100.000e" LID. De Nederlandsche Vcreeniging voor lucht bescherming deelt mede, dat gisterochtend het 100.000ste lid in haar registers is inge schreven. Bij deze aanmelding kwamen gis ter nog 2783 leden bij, waardoor het leden tal der verecniging gestegen is tot 102.783. Zomerprijs voor boter vastgesteld Vaat op 6 April in. Van bevoegde zijde wordt ons het volgen de medegedeeld. Zooals indertijd is bekend gemaakt, zou de winterprijs voor de boter gelden voor een half jaar, n.1. van 1 October1 April. In overeenstemming hiermede zal op 6 April a.s. de zomerprijs ingaan. Deze zomerprijs is evenals het vorige jaar vastgesteld op een gemiddelde van f 1.30 per kg. als prijs voor den producent. Dit houdt niet in, dat deze prijs, waarvoor als maatstaf kan wor den genomen de commissienoteering voor Nederlandsche boter, vermeerderd met de heffing, altijd precies f 1.30 zal zijn. De werkelijke boterprijs in dezen zomer zal met vrij ruime afwijkingen om f 1.30 kun nen schommelen. Dit geschiedt om in de heffing zoo weinig mogelijk wijzigingen te brengen. Meisje geschaakt Amsterdammer heeft zich heden te verantwoorden. Ecnigen tijd geleden heeft een 24-jarige Amsterdammer een 19-jarig meisje ge schaakt. Samen waren zij naar Friesland gereisd en het was hun gelukt zich verbor gen te houden voor de politie, die op ver zoek van de ouders een onderzoek instelde. Op den duur bleek het meisje de situatie echter minder pleizicrig te vinden. Of dit kwam door heimwee of dat de „schaker" toch niet de ware Josef bleek te zijn, heeft zij niet gezegd, maar een feit. is, dat zij naar haar ouders terug wilde en de jongeman was niet zoo goed of hij bracht haar weer thuis. Hiermede zou het avontuur afgeloopen zijn geweest, ware het niet, dat artikel 281 van het Wetboek van Strafrecht, schaken van een minderjarig meisje als een misdrijf kenschetst, waarop een maximum van zes jaar gevangenisstraf staat. Nadat aanvankelijk de kinderpolitie zich met deze zaak had bezig gehouden, hoeft de politie den jongeman gearresteerd. Heden zal hij zich voor den officier van Justitie te verantwoorden hebben. De hoogste markt was met f18.een halve galden lager. Goede stevige kaas bracht in doorsnee f 17.op. Het waren voornamelijk de zachtere soorten, die lager noteerden tot f 15. De verkoop was uiterst traag. Een en ander was vermoedelijk toe te schrijven aan de steeds stijgende productie, ter wijl de in dit seizoen bereide kaas on middellijk dient te worden geconsu meerd. Hier en daar hoorden we de verwachting uiten, dat geen opleving zou komen, voordat de graskaas ver schijnt. Zoo was de handel pessimis tisch, wellicht mede als gevolg van het feit, dat alle kaas, die bij de dalende markt van den laatsten tijd wordt over gehouden, een verliespost vormt. Duitschland oprecht bereid tot internationale economische sa menwerking. De Duitsche bladen wijden groote aan dacht aan de rede, welke de rijksminister van Economische Zaken en president van de Rijksbank, Funk, Donderdag voor de centrale rijksbankcommissie gehouden heeft De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat Funk de handelsbesprekingen, welke nog onlangs tusschen Duitschland eenerzijds en Engeland en Frankrijk ander zijds gaande waren, niet als definitief dood- gcloopen, doch slechts als gestagneerd be schouwt. De noodzakelijkheid deze bespre kingen voort te zetten, aldus het blad, is nog grooter geworden. Funk heeft gepleit voor een internationale economische samen werking, waartoe ook Duitschland oprecht bereid is. De „Veolkischer Beobaehter" wil Enge land „natuurlijk niet van de markt in Zuid- Oost-Europa uitsluiten." „In gouden Amerikaansche ke tenen." Dc „Berliner Lokalanzeiger" zet uiteen, dat, hoewel het Duitschland thans mogelijk is de autarkie zoover mogelijk door te drij ven, het toch bereid is met andere landen, die thans ter zijde staan, samen te wer ken. De wereld staat op een keerpunt. De volkeren kunnen zich in gouden Amerikaan sche ketenen laten slaan, of zich met jon ge, krachtige naties omhoog werken. Wil Hitier Patagonië hebben Ontstellend document gevonden. Het Argentijnsche blad de „Noticias Gra- fices" publiceert een document, gedateerd 11 Januari 1937, dat het zegel van de Duit sche ambassade draagt. Het stuk is „ver trouwelijk" en door den raadsheer van de legatie von Schubert tezamen met den lei der van de nationaal-socialisten in Argen tinië Alfred Muller, gericht tot von Epp. Het document geeft bijzonderheden over de militaire eenheden en ver sterkingen in Patagonië, alsmede de vindplaatsen van petroleum en de mogelijkheden van kolonisatie en annexatie van het geheele gebied onder de economische invloedsfeer van Duitschland. Verder wordt melding gemaakt van het zenden van zes stafkaarten, vier kaarten van artillerie-opstellingen en luchtfoto's. Tenslotte wordt gezegd, dat de Argentijn- sche regeering geen souvereine rechten op het gebied kan doen gelden. I-Ict ministerie van buitenlandsche zaken, te Buenos Aires heeft besloten een onder zoek in te stellen naar de juistheid van de ze onthullingen. Indien zij juist blijken, zullen de noodige maatregelen worden genomen. Handel en bankwezen aan banden Het leven herneemt verder zijn gewonen gang. Generaal Espinosa de Los Monteros, de commandant van de bezettingstroepen van Madrid, heeft den staat van oorlog uitge vaardigd voor de stad en de provincie Ma drid. Alle wapens moeten worden ingele verd, er mag niet worden geluisterd naar radio-uitzendingen, welke de Spaansche na tionale zaak schaden. Er mag niet worden gestaakt en het publiceeren van niet-gecen- sureerde berichten is verboden. Café's weer open. In de stad zelf is het leven weer vrijwel normaal, de openbare diensten functionee- ren en sedert het binnentrekken van de rechtsche troepen is geen schot gelost. Se dert Donderdagochtend mogen groente en fruit vrij worden verkocht, gisteren gingen de café's weer open en heden de slagerswin kels. Talrijke vrachtauto's met levensmidde len zijn in de stad aangekomen. De handelaars en industrieelen mogen 75 Oorlogsbodems op stapel. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft een contract ge sloten voor den bouw van een vliegkampschip met een waterver plaatsing van 19.000 ton. Het schip zal „Hornet" genoemd worden. De kosten van het nieuwe schip zullen omstreeks 32 millioen dollar bedra gen. Het zal in 34 maanden gereed moeten zijn. De lengte zal 250 me ter zijn, terwijl het schip een snel heid van 40 knoopen moet kunnen ontwikkelen. Het zal meer dan honderd vliegtuigen kunnen ver voeren. De Amerikaansche marine heeft thans 75 oorlogsbodems op stapel staan. geen enkel initiatief nemen en moeten de instructies afwachten van de commissie voor industrie en handel, welke in Mei 1938 is ingesteld. Bankdirecteuren moeten ztcli, melden. Met ingang van gisteren moesten de ban* ken de bankbiljetten van de nationale re geering uitgeven, voor 3 dagen mogen geen zaken worden gedaan hooger dan 100 pese ta. Het personeel van de banken moet zijn werk blijven verrichten en iederen avond dienen de directeuren zich te melden op de Spaansche bank. DE DUCE SPREEKT. „Sommige volken aan de overzij de van de Alpen zijn zich de werkelijkheid niet bewust." Te Reggio in Calabrië heeft Mussolini een rede gehouden, welke door middel van de radio is uitgezonden. De Duce heeft hierin o.a. gezegd, dat het geen in de eex*ste periode van het fascisme' is geschied, opmerkenswaardig is, doch wat in de tweede periode zal geschieden, nog belangrijker zal zijn. De landen vormen tezamen een familie en in deze familie staat Italië in de eerste rij. „Na mijn rede van Zondag 3.L heb ik weinig meer te zeggen. "W&j zullen niet vergeten, waarvoor wij ons voorbereiden en wij zijn bereid ons te verdedigen. Sommige volken aan de overzijde van de Alpen (hoo- nend gelach) zijn zich de werkelijk heid niet bewust en voorspellen een scheiding tusschen het volk van Italië en het regime. Wij hebben be wezen, dat juist het tegenovergestel de het geval is. Het Italiaansche volk is bereid te strijden." De rede werd luide toegejuicht, BHUit de Pers van heden TE OPTIMISTISCH? Zich baseerende op de uitlatingen van den minister van Defensie bij de behande ling van de Defensiebegrooting in de Eer ste Kamer komt de Nieuwe Rotterdamsche Crt. (lib.) tot de volgende conclusie: De strategische veiligheid van ons volk te land blijkt voorloopig toe vertrouwd aan over 3 grenzen ver deelde 24 zwakke bataljons, die men hoopt te kunnen versterken met aanzienlijk meer dan 16 bataljons van oudere lichtingen, die eerst moeten gemobiliseerd worden, waar van de geoefendheid een aanmer kelijk tekort vertoont en die zon der kazematten moeten vechten. In de lucht berust die veiligheid uitslui tend op de luchtverdedigingstroepen, die evepwel ook eerst moeten worden gemobili seerd. De vraag rijst, of, gelet op het tempo, waarin verrassingen als die van Praag zich komen aandienen, het niet van een te groot optimisme getuigt aan te nemen, dat een eventueele overvaller ons den tijd zal laten om onze grenstroepen nog te mobi- liseeren en als gemobiliseerde eenheden naar de oorlocsonstellingen te vervoeren. In Zwitserland hoeft men dit bliikbaar gevoeld en beeft men op de juiste wijze de consequenties getrokken: de instelling van een (voorloopige of permanente?) ver sterkte grensbeveiliging. Ook hier te lande zal, aldus het blad, het roer nu eens krach tig dienen te worden omgegooid, opdat tij dig een betere koers kan worden gehouden dan die, welke tot nu toe de beste scheen. Buiig weer vraagt nu eenmaal bijzondere stuurmanskunst, die voor alles gericht moet zijn op het behoud van het schip. „HALLUCINEERENDE ONZIN". De Maasbode (r.k.) vraagt: Met welk recht laat deze „leider" (Mus- sert), die boven alles de waarheid wenscht te dienen, (dan) dag in dag uit in genoemd orgaan (het Nationale Dagblad) de voorstel ling wekken, alsof „politiek ktholicismc" en „Joodsche geldmacht" de handen hebben ineen geslagen ten einde hier en „dictatuur" te vestigen? Deze combinatie, waarvoor schijn noch schaduw van een bewijs wordt geleverd en ook niet geleverd worden kan, vormt sche ring en inslag in de haat-zaaiende kolom men van de N.S.B.-pors. De katholieken moeten zich dezen hal'lu- cineerenden inzin maar weer zonder meer laten welgevallen. Er is blijkbaar niets te gen te beginnen. 1 PROEFBALLONS. De Haagsche Post acht het noodzakelijk, dat Nederland de in het buitenland gebrui kelijke luchtvcrsperring door middel van kabelballons, in zijn defensiesysteem zou opnemen. Niet slechts beteekent een dus danige versperring grootere rust voor de te Duitschland verovert het absolute snelheidsrecord Jachtvlieghiig bereikt een snel' heid van 746.6 K.M. per uur De vliegerkapitein Hans Dieterle heeft Don derdag met een éénpersoons Ileinkel-jacht vliegtuig het absolute snelheids-record voor Duitschiand veroverd. Hij bereikte over den voorgeschreven drie-kilometerafstand een snelheid van 746.6 k.m. per uur en verbeter de derhalve het sedert 23 October 1934 ten name van den Italiaan Agello staande we reldrecord van 709.209 K.M. per uur met rond 37 K.M. Het vliegtuig was uitgerust met een Mer cedes-Benz motor van het type D.B. 601 van 1.175 p.k. verdedigen bevolking, aldus het blad, maar ook koortsachtige onrust voor de aanval lende vliegers, wier taak hierdoor nog ge- vaarlijker wordt. Het spreekt vanzelf, dat juist voor een land als Nederland, dat zoo gemakkelijk overgevlogen kan worden, dit passieve verdedigingssysteem als onderdeel der defensie voortreffelijk is. Verschillende militaire deskundigen schijnen het dan ook aan te bevelen. En de actie uit civielen kring, om ertoe over te gaan, kunnen wij begrijpen en onderschrijven. Hier is toch een afweermiddel, dat geheel past in het kader van onze sterk-defensieve landsver dediging. Tenminste deze proefballons zijn de proef ten volle waard. „ONVERANTWOORD". Het Volle (s.d.a.p.) over de nationale vl i egtuigi n d u s t r i e De minister wees het denkbeeld van het vormen van een commissie, samengesteld, uit ambtenaren, vertegenwoordigers der K. L.M. en van de industrie, van de hand. Een ambtenaren-commissie vindt hij vol doende. Maar is dan niet gebleken, dat bet gebrek aan georganiseerd direct contact met de meest belanghebbenden, de oor zaak is van de verkeerde toestand? Als de minister een commissie heeft, waarin K.L.M. en vliegtuigindustrie zitten, dan kan bij, van de zwaar gesubsidieerde K.L.M. verlangen, dat zij haar plannen voor de naaste en verder celegen toekomst mee deelt, Dan kan hii tot de vliegtuigindu strie zeggen: de K.L.M. wil on die en die datum gaan vliegen met toestellen, die de prestaties kunnen volbrengen, die u zojuist geboord heeft. Kunt u tegen die tijd voor zulke machines zorgen? Vóórdat dit is ereschied. is het weggeven van werk voor duizend Nederlandse arbei- dere naar het buitenland, niet verantwoord!

Schager Courant | 1939 | | pagina 16