Gewapende steun P olen toegezegd Slagschepenbouw DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier zal hard terugslaan! 3 dringend noodzakelijk geacht aan Hitier zal zeer hard terugslaan „Indië verloren, rampspoed geboren" Ook de apothekers op het oorlogspad BRUIDSFOTO'S ARP AD MOLDOVAN r DE V R I E S 41111 Laan, Schagen, Tel. JA TERDAG 1 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10841. UWgflre <fe» KV. Ititg.-Mrf „HoHoeik Noofd.rtwoftier" Chamberlains verklaring wekt voldoening te Warschau en scherpe reactie te Berlijn Chamberlain De slag is gevallen: Engeland heeft zijn politiek van isole ment, waarschijnlijk voor goed, prijsgegeven en Polen den volledigen steun toegezegd van zijn gewapende macht voor het geval Polens onafhankelijkheid zou worden bedreigd en de Poolsche regeering zich tegen die bedreiging te weer zou stellen. Een historische gebeurtenis van de allereerste rang! De Fransche regeering heeft zich bij die verklaring aangesloten. Feitelijk stellen Frankrijk en Engeland nu de beslissing voor een Europeeschen oorlog in handen van Polen, een bewijs, dat de toestand in Oost-Europa wel zeer ernstig wordt geacht. Te Warschau is de Engelsche garantie met vreugde aanvaard De reactie in Duitschland is een felle anti-Britsche campagne. Zeer hard zal de Führer terugslaan, zegt men te Berlijn. Wij deelden reeds mede, dat Hitier vandaag te Wilhelmhaven spreekt. DB VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. zijn Even na drie uur legde Chamberlain [gewichtige, verklaring af. Zooals dit huis weet, wordt thans met an dere regeeringen overleg gepleegd, zeide de premier. Teneinde in den tusschentijd, alvo rens dit overleg is geëindigd, het standpunt der Britsche regecring volkomen duidelijk te maken, moet ik het huis thans mededeelen, dat gedurende die periode de regeering, in geval van ecnige actie die duidelijk de Pool- sche onafhankelijkheid bedreigt en waarte gen de Poolsche regeering het derhalve van vitaal belang acht zich met zijn nationale Strijdkrachten te verzetten, zich verplicht zou voelen, de Poolsche regeering onverwijld allen in haar macht staanden steun te ver kenen. Ik heb de Poolsche regeering de desbetref fende verzekering, gegeven. Ik kan hieraan toevoegen, dat de Fransche regeering mij gemachtigd heeft, 't duidelijk te maken, dat zij zich op hetzelfde standpunt stelt als de Britsche regeering. Op de verklaring volgde een levendig de- hat, waarin de oppositie zich aansloot bij de titans genpmen maatregelen. Kenmerkend voor de eenheid welke thans het Britsche «volk bezielt, was die van Thurlle. „Er zou een andere minister kunnen zijn, zei hij, om in dit ernstige uur de zaken van dit land te leiden, doch, als de minister-pre sident thans werkelijk en .oprecht en zonder eenig geestelijk voorbehoud, ervan overtuigd is, dat liet noodzakelijk is. dat hij deze nieu we politiek van het bijeenbrengen van de vrienden van den vrede voortzet, en niet terugziet naar het doode verleden, dan ge- kof ik, dat hij, gezien zijn wereldreputatie als man van den vrede, waarschijnlijk de beste man voor dit ambt is. De zitting kreeg hierdoor een indrukwek kend slot. Nadere mededeelingen verwacht. Het besluit, van Engeland om de Poolsche onafhankelijkheid met de wapenen te steu nen in geval van een Duitsche agressie,, al dus» een diplomatieke waarnemer, wijzig* het aangezicht van Europa, Deskundigen wijzen op den nadruk, dien Chamberlain kgde op het woord „onafhankelijkheid", dat de redenen bepaalt waarom Engeland zich gedwongen zou achten tusschenbeide te ko men. Verklaard wordt, dat het aan Polen zal worden overgelaten te beslissen, wat in mite zijn onafhankelijkheid zou bedreigen. Men gelooft dat de Polen een afstand van Dantzig niet. als een levensbelang zouden zien, aangezien zij in zekeren zin den terug keer van Dantzig naar Duitschland vele ja ren geleden reeds voor geweest zijn met den aanleg van den haven Gdingen met aparte spoorwegverbindingen. Ook denkt men, dat «e Polen zouden kunnen, toestemmen in den aanleg van ppn autoweg met exterritoriale rechten tussehen Oost- en Westpruisen. Te gen alles echter, wat de Poolsche grenzen zou bedreigen, zou weerstand geboden wor den. Men zegt, dat Chamberlain binnenkort een meer omvattende verklaring zal afleggen, waarin hij waarschijnlijk venvijzen zal naar de medewerking van Roemenië en andere Balkanlanden tegen een agressie. Het is be kend, dat de diplomatieke besprekingen voortgezet worden met Roemenië, Turkije én Griekenland. De houding van Zuidslavië hangt grootendeels af van Italië, terwijl de houding van Italië een van de Europeesche raadselen is. De krachtige vriendschap der laatste ja ren tussehen Italië en Polen zou wel eens de Achilleshiel kunnen blijken van de spil, wanneer die op de uiterste proef gesteld wordt. Overleg met de Sovjet-Unie, Kort nadat Chamberlain zijn verklaring ,tad afgelegd, bracht de Russische ambas sadeur een bezoek aan het Foreighn Offie*». De Duitsche pers op haar ach terste beenen. „BEDROG VAN HET ERGSTE SOORT." Men gelooft, dat Hitier woedend is over de wijze, waarop Engeland de Poolsche si tuatie behandelt en over de aankondiging van Chamberlain. Alle welingelichte kringen zijn het er over eens, dat Hitier zeer hard terug zal slaan in zijn rede van he den te Wilhelmshafem Officieele kringen waren gisteravond uiterst voorzichtig en er is langdurig be raadslaagd in het propagandaministeric, over het uitgeven van Chamberlains ver klaring aan de Duitsche pers. Het eerste blad, dat de verklaring behelsde, was on geveer acht uur gisteravond te krijgen. Reeds vroeg in den middag was een he vige anti-Britsche campagne in vollen gang. De Duitsche regeering onderwerpt de ver klaring van Chamberlain aan een zeer nauwkeurig onderzoek. De zaak wordt zoo belangrijk geacht, dat men eenig commen taar weigert voordat men haar van alle kanten hoeft bekeken en een bestudeerd ant woord kan geven. In ieder geval gelooft men, dat Hit- Ier zijn heden te houden redevoering zal aangrijpen om de eerste offici eele reactie van Duitsche zijde te demonstreeren. In kringen, die in nauw contact staan met de Wilhelm- sturasse verklaart men echter, dat Duitschland in het bijzonder belang hecht aan de tijdslimiet, die in de Britsche garantie aan Polen gesteld is. Men vraagt zich af, of deze ga rantie onder alle omstandigheden van kracht zal zijn of alleen gedu rende die bepaalde periode. De kracht van Chamberlain's verzekerin gen tegenover Polen heeft, al zouden die verzekeringen dan ook misschien van tij de- lij ken aard zijn, in politieke kringen te Ber lijn groote verrassing gewekt, aldus U. P. De meening van gep. vice-admiraal L. J. Quant Groote krachtsinspanning onver mijdelijk Naar aanleiding van de verschillen de beschouwingen in de pers over de bcteekenis van slagschepen voor de Nederlandsche vloot heeft de gep. vice-admiraal L. J. Quant in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. zijn meening over deze, thans zoo veler aandacht ge vangen houdende kwestie uiteen ge zet. Zonder eenigen twijfel zoo verklaard de vice-admiraal is het bouwen van snelle slagschepen ur- - gent en een dringende noodzakelijk heid, waaraan onder de tegenwoor dige omstandigheden niet meer te ontkomen is. In verband met de maritieme verdedi ging van ons koloniaal gebied, zullen wij moeten overgaan tot den bouw van snelva rende saschepen van zóódanige afmetingen en militaire kracht, dat een dergelijke slag vloot Japan bij een eventueele poging tot aanranding van welk punt der koloniën ook, noodzaakt om gelijkwaardige of krach tiger schepen van de hoofdbasis uit te zen den naar ons drie duizend mijl van deze basis verwijderd koloniale rijk. Alleen dan kan het met deze schepen afrekenen. Het moet zijn eventueele convooien ook een dekking van soortgelijke of zwaardere schepen meegeven. In verband met. de meerdere con vooien, die tegelijk zullen moeten worden beschermd, als mede voor de geheele bescherming van zijn verbindingswegen over zee, zou Ja pan zonder eenige overdrijving dan- minstens drie maal het aantal van zulke moderne schepen moeten kunnen wegzenden van het moeder land. Ook al is er geen collectiviteit of bondge nootschap, zoo zal de algemeen politieke toestand onder die omstandigheden het wel heel moeilijk zoo niet onwaarschijnlijk maken, dat dit zou'gaan gebeuren. Onze slagschepen, zoo vervolgt vice-admi raal Quant, moeten zoo sterk zijn, dat geen tusschenklasse van de Japansche vloot vol doende zou kunnen zijn om die convooien te beschermen. Niet zoo groot als de Japansche slagschepen. Hieruit volgt onmiddellijk, dat zonder af metingen of kaliber van het geschut te noe men, hetgeen de marine-staf wel zal uit maken, geenszins schepen v. dezelfde groot te en bewapening als de grootste Japansche slagschepen noodig zijn. Zij moeten wel over een groote snelheid beschikken van onge veer 32 a 33 mijl. Het zenden van een Japansche slagvloot naar Indië is verder alleen mogelijk als Japan absoluut geen rekening heeft te houden met de belangen van Engeland of Amerika. De personeelskwestie. De personeelskwestie aanroerend, wijst de vice-admiraal er op, dat de groote achter stand hierin, dank zij de krachtige leiding van den tegenwoordigen minister van Defen sie, reeds belangrijk is ingehaald. Er zal nog een uitbreiding van maximum 0000 man bijkomen, doch deze kan reeds nu dooi de bestaande opleidingsorganisaties worden opgevangen. Het is echter verbijsterend, dat men zou willen beweren, dat de slagschepen niet moeten worden gebouwd, omdat wij het per soneel niet bijtijds kunnen krijgen of ge schikt maken voor zijn taak. Men ver ge te niet, dat als binnen korten tijd, zooals velen in den lande en in Indië vurig wenschen, een beslissing genomen HITLER. Men had in politieke kringen te Berlijn niet verwacht, dat de Engelsche garanties aan Polen een zoo uitgesproken karakter zouden dragen. De Duitsche pers op haar achter ste beenen. De Duitsche pers staat op haar achterste boenen over de verklaring van Chamber lain, welke zij een belachelijke poging noemt 0111 wantrouwen te zaaien. Chamberlain heeft zich daarmede in strijd met zijn eigen bewering, dat er niet de ge ringste verdenking bestaat voor een gewa- penden aanval van Duitschland, genoopt gevoeld de lijn, door de Britsche pers aan gegeven, verder door te trekken, zegt het D.N.B. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat hij verklaart, dat er niet de geringste aanleiding is op het oogenblik vrees voor de zelfstandigheid van Polen te koesteren. Waartoe dient dan deze verkla ring? Bedrog van de ergste soort noemt de Berliner Bocrsenzeitung de ver klaring. Zooerbarmelijk, aldus het blad, is de Britsche staatkunde geworden, dat zij zulke perfide methoden noodig heeft Over het algemeen komen de conclusies der Duitsche bladen neer op „stemmingma kerij" en algemeen wordt door de bladen ook het vermoeden uitgesproken, dat de valsche berichten over bewperde Duitsche troepenconcentraties ditmaal afkomstig zijn van den Britschen militairen attaché in Warschau,- evenals het valsche bericht van 21 Mei 1938 over de zgn. Duitsche mobili satie tegen Tsjecho Slowakije uitgegaan is van den Britsehen militairen attaché in Praag. In politieke kringen te Berlijn noemt men Chamberlain's verklaring een denkbeeldige steun voor een nog denkbeeldigcr geval. Dit nummer bevat 16 pagina's wordt om tot den bouw van slagschepen over te gaan, het moment dat zij moeten worden bemand nog minstens vier jaar verwijderd, is. Zouden wij overigens in Ne derland niet kunnen doen, wat thans over al om ons lieen wél kan? Offers en winst. In werkelijkheid kan maar één bezwaar in den weg staan. De regeering heeft hier alleen over te beslissen, n.1. de financiecle mogelijkheid. „Mijn persoonlijke mccning is" aldus vice-admiraal Quant. „dat, welke offers er ook gebracht zullen moeten worden, dit bezwaar overwonnen móet en kan wor den. De inzet is het behoud van onze koloniën, ook voor ons nageslacht. Nog altijd geldt: „Indië verloren, rampspoed geboren". Slagschepen als vlootkern. Bij den overgang naar slagschepen behoudt het bestaande materieel en het nieuwe in aanbouw zijn volle waarde. Al het op stapel staand materieel past volkomen in een vloot, waarvan alsdan de slagschepen de kern uitmaken. De har monische samenwerking van alle onderdcc- len blijft volkomen ongeschonden, zoodat geen der bestaande klassen kan vervallen. Onze krachtsinspanning zal wellicht nog grooter moeten zijn clan van wie ook, om dat wij tot voor zeer korten tijd de weermacht in Indië zoowel als hier te land, te water en in de lucht op de meest schromelijke wijze hebben verwaar loosd, zoodat wij, behalve de groote spron gen die men overal moet- maken, nog een enormen achterstand hebben in te halen. Aldus een dubbele taak, waardoor uitstel len of aarzelen of het'nemen van halve maatregelen dubbel gevaarlijk is. Diep in den zak. Vice-admiraal Quant besluit met het uit spreken van de hoop, dat onze energieke minister van Defensie, de voldoening moge smaken om zijn mede-minister maar ook 't Nederlandsche volk, allereerst het kapitaal krachtige gedeelte daarvan, te overtuigen, dat het noodzakelijk is om diep in de zak te tasten, om het schip van staat, ook in de toekomst door de moeilijkheden van dezen tijd te brengen ten einde ons zelfstandig volksbestaan onder de beproefde leiding van Oranje te verzekeren. DE BILT SEINT» Verwachting: Droog, helder tot half bewolkt, zelfde tempe ratuur als gisteren, zwakke tot matige Oostelijk? tot Zuidoostelijke wind. De Ned. MIJ. tot bevordering der Geneesk. werkt de belangen der Mij. tot bevordering der Phar- macie tegen. De honoraria der apothekers te laag in verhouding tot die der artsen. In een brief aan het hoQfdbestuur der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst en in een Donderdagmiddag gehouden persconfe rentie, heeft het hoofdbestuur der Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie, waarin on geveer 80 der Ned. Apothekers zijn ver- cenigd, zijn standpunt tegenover het' zieken fondswezen uiteengezet. De apothekers zijn er van overtuigd" zoo werd uiteengezet dat hun honoreering in de ziekenfondsen zoodanig is, dat daar beneden niet looncnd gewerkt kan worden. Deze overtuiging is bij hen zoo rotsvast ge vestigd, dat zij bereid zijn hun volle mede werking te geven, mits de andere groepen dat ook doen, om door een neutrale instan tie te laten beoordeelen', in hoeverre de te genwoordige ziekenhuisfonds-honoraria van alle belanghebbenden voldoen aan het bil lijkheidsstandpunt, leven en laten leven. Zoolang een dergelijk onderzoek ten aan zien van de honoraria van alle groepen niet heeft plaats gehad zijn de apothekers van oordeel, dat zij zich tegen een vermindering van hun inkomsten uit de ziekenfondsen zullen moeten verzetten. De apothekers krijgen den indruk, dat men de honorariumverlangens van de specialis ten zal willen bevredigen, door inkomsten- verlaging van den apotheker, waaraan de Mij. tot Bev. der Geneeskunst haar medewer king verleent. De apothekers wenschen in geen geval hun honorarium te laten vast stellen door zieken fondsbelanghebbenden, w.o. genoemde maatschappij. De houding der apothekersorganisatie is we\<- te geven in een aantal punten waarvan de voornaamste zijn: Zoolang geen overeenkomst is bereikt met de Mij. voor Geneeskunst, behoudt de Mij. tot bevordering der Pharmacie zich het recht voor naar eigen inzicht met ieder ziekenfonds overeenkomsten aan te gaan. Het minimum honorarium van den apothe ker bedraagt f 1.80 per ziel per jaar tegen over f3.— per ziel per jaar voor den huis arts. Wanneer een ziekenfonds de honoraria der deelnemers niet kan betalen, stemmen de apothekers toe in een honorariumverlaging, echter uitsluitend op voorwaarde, dat tevens de honoraria der huisartsen worden ver laagd. De apothekers zijn van overtuiging, dat zij, als belanghebbende groep, vertegenwoordigd moeten zijn in de zickenfondsbcsturen. ARTISTIEKE FOTOGIi. KUNSTATELIER NIEUWE NIEDORP Geopend dagelijks, ook 's Zondags. CENTRALE VERWARMING BETER EN TOCH NIET DUURDER, ZIEDAAR UW VOORDEEL. TECHN.BUREAU ALKMAAR Tel. 3045-2 lijnen ROTTERDAM 44504 J

Schager Courant | 1939 | | pagina 1