St. Maarten neemt afscheid van zijn burgemeester Bertels' Opfokvoeder Zaterdag 1 April 1939 Tweede blad 7"~ Trolsch en dankbaar is de Raad, dat ook de laatste begrooting van burgemeester Klerk nog sluit zon der rijkssteun. Op waardige wijze heeft de gemeen* te Sint Maarten gisteren afscheid genomen van burgemeester Klerk, die wegens liet bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van heden eervol ontslag is verleend. Bijna 32 jaren heeft bur gemeester Klerk zijn ambt vervuld, Was daarbij tévens gemeentesecreta ris. Uit alles wat wij gisteren ge zien en gehoord hebben, kwam dui delijk naar voren, dat de scheiden de burgemeester een zeer groote plaats innam in de harten der 'be volking. Zijn gemoedelijkheid was spreekwoordelijk geworden, de raadsvergadering ademden, bij alle verschil van meening, daardoor een prettigen geest. Burgemeester Klerk heeft steeds zijn ambt gezien in verhouding tot de belangrijkheid van zijn gemeente, deed zich daar om niet grooter voor dan hij was, maar heeft op rustige, zekere wijze het gemeentescheepje bestuurd. Er zal na hem een jonge kracht komen met nieuwe ideeën, de ge meente zal wellicht meer „model" worden geregeerd... Er zullen er zijn, die dit prettig en in het alge meen belang vinden... Maar zeker zal men nog wel eens aan burge meester Klerk terug denken, die op zijn manier het algemeen belang naar eer en geweten diende, en-., goed diendel JE LAATSTE RAADSVERGADERING. Klokslag half drie betreedt burgemeester Klerk, door zijn echtgenoote vergezeld, de raadszaal. Voor het laatst verricht burgemeester Klerk de gewone openingsplichten en heeft e leiding bij de volgende besprekingen. De raadszaal biedt echter heden een on- gewonen aanblik, er zijn tal van autoritei ten uit de omgeving en vrienden van den burgemeester aanwezig. Wij merken o.a. op de heeren burgemeester Loggers (Bar- lingerhorn), Fluister (Nieuwe Niedorp), Wijnrek!t (Oudkarspel), Breebaart (Zijpc). De oud-burgemccsters Lovink (Anna Pau- lovraij en Haringhuizen (Wieringerwaard), de heeren Keijzer (gem.-secretaris Anna Pauk)wna), Buiskool, (loco-burgemeester Schagen), de Boer (gem.-secretaris Zijpe), Correijé (le ambtenaar Zijpe, vroeger te St. Maarten), weth. v. d. Sluijs van Zijpe, de Veer en de Boer van den Vleeschkeurings- dienst, P. Trapman, oud-directeur van de Schager Courant, H. K. Koster, Wieringer- uaard, verder de secretarie-ambtenaren, po litiebeambten cn vooraanstaande personen tiit de gemeente. Velen zijn vergezeld van hun dames. Er is slechts één formeel punt, de be noeming van een tijdelijk wethouder, door dat de eerste wethouder waarnemend bur gemeester wordt. Tot tijdelijk wethouder Wordt benoemd de heer A. Brak, niet. echter nadat twee maal is gestemd en de gekozene ecu nek aan nek-race met den heer Breed heeft gehouden AFSCHEED VAN DEN VOORZITTER. Burgemeester Klerk neemt dan het woord voor het houden van zijn afscheidsrede. U kunt zeer goed begrijpen, zegt hij, nadat hij inededeeling van zijn ontslag heeft gedaan, dat, nu het tijdstip is aangebroken waarop ik moet heengaan, ik met zeer ge mengde gevoelens deze laatste vergadering leid, omdat ik voorgoed afstand moet doen van deze betrekkingen, welke mij zoo lief en dierbaar zijn geworden en een groot deel van mijn leven uitmaakten. En toch vind ik het niet onbillijk en onredelijk, dat deze leeftijdsgrens is vastgesteld; er is een tijd van komen, maar ook van gaan. Dat mij de Orde van Oranje Nassau ge werd, dat mij eervol ontslag is verleend met dankbetuiging voor de langdurige diensten, stemt mij tot groote dankbaar heid, ook dat ik na mijn zware ziekte in 1935 nadien mijn functies zonder onderbre king heb mogen waarnemen. Tot mijn groot leedwezen is onze ge meente momenteel nog lang niet van alle moeilijkheden verlost. Gaarne liad ik ge hoopt, bij het verlaten van mijn burgemees terschap, dat alles weer tot het normale weergekeerd was, doch dit heeft niet zoo mogen zijn. Spr. schetst dan in vogelvlucht de ge beurtenissen van de laatste zeven jaar, waar hij bij zijn 25-jarig jubileum reeds uit voerig over zijn gcheele ambtsperiode heeft uitgeweid. Offers Meer te kunnen bereiken dan is ver kregen, was voor deze betrekkelijk kleins gemeente niet mogelijk. Wel hebben wij in de laatste jaren nog offers moeten brengen, n.1. door opheffing van twee openbare scholen, die te Valkkoog en Eenigenburg, hetgeen voor de gemeente financieel niet onvoordeelig was, doch voor die dorpen toch zware verliezen zijn geworden. Het is ons een troost, dat met medewer king der Valkkooger ingezetenen, de school te Sint Maarten zoodanig werd bevolkt, dat deze een tweemansschool kon blijven, ter wijl voor de schoolkinderen te Eenigenburg plaatsing te Burgerbrug kon worden ver kregen. Spr. herinnert dan aan de provenuen van den Westfrieschen Zeedijk, die verloren zijn gegaan, de verheugende komst van de wijkverpleegster en den schoolartseridienst Nog even stipt spreker aan den o'p- gaanden tijd toen hij zijn ambt aanvaardde, de sombere oorlogsjaren met het volgende gouden tijdperk en dc tijd van thans, die van malaise cn crisis. Men wordt hiertlooé "niet ten onrechte pessimistisch gestemd en vraagt zich dik wijls af, of zulks ooit weer in gezonde ba nen zal komen zegt de burgemeester. Het is voor mij danook een groote teleur stelling, vervolgt hij, de Gemeente, als Bur gemeester, zoo te moeten verlaten; hoe veel prettiger zou het zijn, als dit alles weer an ders was, de welvaart was teruggekeerd en werkverschaffing en steun voorgoed verdwe nen waren! Spr. eindigt dit gedeelte van zijn rede met vertrouwen in de toekomst uit te spreken. De scheidende burgemeester van St. Maarten, de heer A. Klerk, voor het raadhuis temid den van raadsleden en secretarie-personeeL Woorden van dank. richt spr. in de eerste plaats tot wethou ders en raadsleden, waarbij hij de hoop uit spreekt, dat het het hen gegeven moge zijn, nog vele jaren in het belang dezer, voor hem zoo geliefde Gemeente en tot heil der ingezetenen, werkzaam te mogen zijn. Dank brengt spr. den ambtenaar der se cretarie den heer Sloof, zijn voorganger den heer Correijé, den gemeente-onvanger den heer Blaauw, doktoren, hoofden van scholen politie, opzichters, wijkzusters en verdere ambtenaren. Niet minder, aldus spr., een woord van grooten dank aan de ingezetenen in het algemeen, voor al hun vriendelijkheid, wel willendheid en hunne tegemoetkomende hou ding, welke ik steeds van hen heb mogen ondervinden. Voorts wil ik niet nalaten een woord van hartelijken dank uit te spreken aan de le den van het Armbestuur voor de sympathie ke wijze, waarop zij -hun taak vervullen, in het belang der hulpbehoevende ouden van dagen en anderen, waaraan ook ik het ge noegen had zoo dikwijls te mogen medewer ken. Tevens mijn groote erkentelijkheid en dank aan de vertegenwoordigers der Pers, die mij altijd zoo terwille zijn geweest, voor hunne prachtige en oprecht uitgebrach te verslagen over hetgeen hier werd behan deld. Dank aan vrouw en kinderen. Tenslotte breng ik, zegt de burgemeester ontroerd, een woord van dank uit aan mijne echtgenoote en kinderen, voor hunne onmisbare steun, die ik van hen steeds heb mogen ondervinden. Zij toch heb ben mij zoo dikwijls bijgestaan in verschil lende gevallen en mij bemoedigend terwil le geweest, wanneer ik wel eens opbeuring en steun noodig had. Dan is de burgemeester gekomen aan zijn slotwoord: Ik spreek de hoop uit, zegt hij, dat de Gemeente een goed burgemeester zal krijgen, die met vaste hand en verstan dig beleid zijn taak zal vervullen en die tevens een goed Burgervader zal blijken te zijn, tot heil der Gemeente en hare ingeze tenen. Mijn taak is hiermede teneinde en ik neem als zoodanig afscheid van U met de beste wenschen voor U allen, Uwe gezinnen, en de Gemeente. Ik eindig hiermede, doch alvorens van hier te gaan bied ik U voor de Gemeente mijn foto aan, met het verzoek hiervoor een plaatsje in deze Raadszaal te willen in ruimen. Het zal door mij op hoogen prijs worden gesteld, wanneer U deze foto van mij als een gedachtenis zult willen aan vaarden, waarvoor ik U bij voorbaat mijn vriendelijken dank betuig. Ik heb gezegd!!! (Langdurig applaus). WOORDEN VAN HULDE. worden allereerst gesproken door den eersten wethouder den iteer Glas. Spr. dankt den burgemeester voor de woorden, raad en wethouders toegesproken. Gaarne zal de raad het .aapg^hoden geschenk aanvaarden. $jp& tgp.aU even- ia ,qp de reda. van den heer Klerk. Het oogenblik van afscheid is geko men, zegt spr. en hij is ervan overtuigd dat den burgémeester met gemengde gevoelens heengaat. Bij het 40-jarig jubileum als secre taris van den heer Klerk zijn reeds vele woorden gesproken van erkentelijkheid. Spr. bevestigt deze vandaag nog eens gaarne. Zeer prettig heeft het aangedaan dat burge meester Klerk de orde van Oranje Nassau is verleend. Spr., die zelf 27 jaar wethouder raadslid is geweest, heeft veel achting voor den burgemeester gekregen vooral waar het het financieel beheer betrof. Het was niet: doen, omdat de andere gemeenten het doen, maar het ging steeds om de draagkracht van de gemeente! Als burgemeester Klerk straks over de grens van de gemeente gaat kan hij zeggen de begi'ooting nog zonder rijkssteun sluiten de gemaakt te hebben! Met gemengde gevoelens neemt burge- mester Klerk afscheid. Zoek de goede zijde, zegt wethouder Glas, U kunt trotsch en dankbaar zijn, na alles was U ondervon den hebt, nog zóó frisch en weer gezond te vertrekken. Mooi vindt spr. het ook dat een pensioen den burgemeester een on- bezorgden ouden dag verzekert Ook dit is 'n voorsprong die burgemeester Klerk heeft op andere St. Maartenaren, waarmede hij mis schien op de schoolbanken heeft gezeten, maar die dit geluk missen. Met eenige hartelijke woorden biedt spr. dan namens den Raad een fotoinlijst aan, waarvan wij hierbij een reproductie opnemen. Een tweede exemplaar zal in de raadszaal worden worden gehangen. Voorzitter brengt den raad en wethouder Glas hartelijk dank ANDERE RAADSLEDEN SPREKEN. Vervolgens spreekt wethouder Gootjes ook een hartelijk afscheidswoord, speciaal ook namens het anti-revolutionnair gedeelte van de bevolking. De persoon en arbeid van bur gemeester Klerk, zal, waar hij steeds bo ven de partijen stond, nog lang in eere bli,iven. De heer P. S. Eenhoorn, raadslid, sluit zich gaarne bij de vorige sprekers aan. Als bewoner van Valkkoog meent hij nrfmens die allen te spreken. Valkkoog had en heelt veel waardeering voor het beleid. Ook de ze spr. roemt de uitzonderingspositie van S. Maarten bij andere gemeenten en memo reert speciaal nog de goede samenwerking van burgemeester en wijlen den heer Wit, spr.'s voorganger uit Valkkoog. De heer Brak spreekt vervolgens eenige woord-en van dank. De heer Breed (soc.-dem. raadslid) is weer iets uitvoeriger. Men meende dat de soc. democraten herrie en lawaai in den raad zouden brengen, men heeft misgerekend, al bleef gezond verschil van meening be staan. Voor die prettige verstandhouding was zeker de burgemeester verantwoorde lijk, de soc.-dem. fractie heeft die steeds bijzonder op prijs gesteld. De 'heer Blom (raadslid) schetst in het bijzonder de groote welwillendheid en 't me- 'deleven. Noode ziet 6pr. den burgemeester van hier gaan. Moge Uw levensavond een zonnige zijn, besluit spr. Het scheiden vergemakkelijkt. Uit de vele hartelijke woorden! conclu deert voorzitter, dat hij niet alleen burge meester maar ook vriend der ingezetenen is geweest. Dit vergemakkelijkt het schei den. Spr. wenscht den raadsleden alle goeds en zegt dat het hem in het bijzonder spijt, dat de heer Eenhoorn de gemeente gaat verlaten. Hierna wordt de raadsvergadering geslo ten en vangt DE RECEPTIE aan die in café Schrijver wordt gehouden. Het was hier druk en bedrijvig, be halve de officieele personen, waarbij zich o.a. nog burgemeester Kaan uit Wieringer waard heeft gevoegd, die de raadszitting had den bijgewoond, gaven zeer velen uit de gemeente en anderen, die in een of ander verband tot burgemeester Klerk hebben ge staan, acte de precense. Het valt op dat noch bij de raadszitting, noch bij de receptie ver tegenwoordigers van de buurgemeenten Ha renkarspel cn Warmenhuizen aanwezig zijn. Ondanks het weemoedige wat een afscheid altijd meebrengt, heerschte er al spoedig een ongedwongen, gemoedelijke stemming, we zouden haast zeggen: het was een raads vergadering van Sint Maarten in 't groot. Als allen aan de keurig gedekte tafels zijn gezeten en thee is rondgediend, dient zich bij den ceremoniemeester, den heer Sloof, EEN RIJ VAN SPREKERS aan. De eerste is de gemeenteontvanger, de heer A. P. Blauw, die spreekt namens het gemeentcpersoneel en de groote welwillend heid van burgemeester Klerk roemt. Het personeel biedt een album aan met foto's en inscripties. Dan spreekt de heer Sloof als de ambte naar die dagelijks met den burgemeester samenwerkt. Hij hoopt dat burgemeester als pensioengerechtigde de eer zal hoog houden, evenals de zooveel anderen, waar door St. Maarten bij den Pensioenraad q.'> „berucht is en dus langen tijd zijn pensioen zal hebben. Spr. biedt een gebrandschil derde, zelfvervaardigde beeltenis van het raadhuis aan. Een schitterend stukje huis vlijt! Voor het „Witte Kruis", waarvan burge meester Klerk 32 jaar voorzitter was, spreekt de heer P. de Geus. Het zal ver bazend vreemd zijn als de vergaderingen niet meer door den heer Klerk worden ge leid, zegt spr. De heer C. de Geus, sprekende namens Ziekenhuisverpleging, sluit zich gaarne bij den vorigen spreker aan. Namens Zieken huisverpleging en Het Witte Kruis biedt spr. Mevr. Klerk een theemeubel aan, als vergoeding voor de vele avonden waarop zij haar aan deze vereenigingen moest af staan. Namens den Vleeschkeuringsdienst spreekt burgemeester Loggers, op aanspo ring van de „engelenbak", de heeren Bree baart, Mr. Dr. Buiskool en H. K. Koster, zoo spr. ze betitelt. Met hartelijke woorden prijs spr. de verdiensten van den heer Klerk voor den dienst, maar moet natuur lijk kort zijn, omdat de taak van den dienst eenmaal is oude koeien direct op te ruimen en niet uit den sloot te halen... (Dave rend gelach). Het doet spr. genoegen dat de heer Klerk afscheid neemt op een mo ment, dat de basis van den dienst door de vele dectructie-contracten zoo solide is ge worden. Namens de collega's. spreekt de burgemeester van Zijpe, Mr. D. Breebaart, die zegt de menschen van de pers te benijden. Ze kunnen thans zwijgen maar later zooveel te meer praten en criti- seeren. Bovendien is burgemeester Loggers, die vóór hem kwam, een groot redenaar, dus spr. is in moeilijke positieSpr. gaat wèl oude koeien ophalen. Gaarne verklaart hij, dat Zijpe geen territoriale eisehen heeft. De drang is groot er meer over te zeggen, omdat in den Raad van St. Maarten wel eens iets van „over den dijk" is gezegd. Met de hand op het hart ontkent spr. de juistheid van wat toen is beweerd. Overi gens zijn de territoriale eisehen van Zijpe toch steeds ten doodc genoemd, dus burge meester Klerk zal wel nooit ongerust zijn geweest. Met eenige hartelijke woorden als buurman en als collega besluit burgemees ter Breebaart zijn geestige speech, die vooral voor de „goede verstaanders" veel attractie bood. Na burgemeester Breebaart komen nog verscheidene sprekers den scheidenden bur gemeester dank betuigen. Deze dankt na elke rede de sprekers op zijn bekende gemoedelijke en rustige wijze en beveelt zich in aller vriendschap aan. Het is een dag geweest, zegt hij, die het moeitevolle afscheid bij mij en mijn echtge noote verlicht heeft en in dankbare herin nering zal blijven! BARSINGERHORN KOLHORN. COMMUNISTEN-AVOND. De afd. Kolhorn van de C.P.N. hield Don derdagavond een openbare vergadering, wel ke zeer goed bezocht was. Sprekers waren Ko Beuzeraaker uit Amsterdam en C. Borst uit Oudkarspel. De eerste behandelde het onderwerp: De belangrijkheid van de a.s. Statenverkiezin gen en de beteekenis van het „Plan West- hoff". Mede in verband met dit plan, be toogde deze spreker, is het noodig, dat de nieuwe Staten democratisch worden samen gesteld. De uitvoering van dit plan, zal de koopkracht der massa niet verbeteren, daar voor iets meer dan de thans geldende steun- normen moet worden gewerkt. De laatste spreker behandelde het onder werp: Eenheid van boeren en arbeiders". Duidelijk toonde hij aan, hoe noodig het was, in het belang van beide categoriën, om sa men te werken. De ondergang van kleine boeren en tuinders houdt in een nog steeds meerdere armoede, voor de landarbeiders. Na het gesprokene werden nog eenige vra gen gesteld, welke door den spreker werden beantwoorcfc Maak er goede legsters van door ze te voederen met Geen dure filmvertooningen, geen kostbare praatavonden, doch het allerbeste voeder voor zeer concurreerenden prijs Vraag !>ij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam Voetbal K. N. V. B. Vierde klasse B. Bergen is uitgespeeld. Het programma luidt: I.V.V.—Uitgeest; E.V.C.—Monniken* dam. N. H. V. B. Eerste klasse A. Aan de orde is de beslissende slotwed strijd O.F.C.—Alkmaar. De eerste wedstrijd won Alkmaar met 51! De stand van de leiders is: Alkmaar O.F.C. 15 13 2 0 59—16 28 15 14 0 1 49-11 28 Tweede klasse B. Alleen Alkmaar 2—Alkm. Boys 3 Staat uitgeschreven. Tweede klasse F. V.C.L. bezoekt Strandvogels 2, de hekke- sluiter (2 uur). De Langereizers maken geen fout. Derde klasse D. Koedijk 2 verliest van Bergen 2 (2 uur), terwijl Mevo 2 thuis baas blijft over Ou* dorp 2 (12 uur). Derde klasse E. Flevo ontvangt Hauwert (2 uur). Vierde klasse D. N. Niedorp 3 wint thuis van Dirkshorn 2 (10.30). Bergen 3 speelt haar laatste wed strijd tegen D.T.S. 4 te Oudkarspel (10.30). Vierde klasse E. V.C.L. 2 wint in Midwoud van M.O.C. 2 (1.30). Adspiranten. Afd. L: Alcmaria c—Koedijk a (10 uur). Alkm. Boys bVrone a (12 uur). Afd. M.: D.T.S. b—N. Niedorp b (12.30). Afd. O.: Strandvogels aV.C.L. a (12.30). Gouden Kmis. District Alkmaar, le ronde: Dirkshorn— D.T.S. 2; UrsemC.S.V. 2; Mevo—D.T.S. 3 (10 uur). District Drechterland, le ronde: Schel linkhoutAartswoud. KOEGRAS JULIANADORP. MUZIEK- EN TOONEELUITVOERING VAN HARMONIE „KUNSTZIN". Donderdagavond werd door de muziekver eeniging „Kunstzin" in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, het tweede winterconcert gegeven, onder leiding van den directeur, den heer J. van Glabbeek. Deze avond was speciaal bestemd voor gehuwde donateurs en kunsfc- lievendel eden, en het lijkt ons toe, dat het instellen van dezen specialen avond, zeer goed gezien is. Want toen wij precies op tij<* de zaal betraden, was deze tot de laat ste plaats bezet, hetgeen toch als een be wijs is te beschouwen, dat de nieuwe re geling geapprecieerd wordt. Nadat door den jlirecteur een har'elnv woord van welkom tot de vele aanwez'""»* was gericht, werd met het muziekprogram ma begonnen. O. a. werd uitgevoerd het stuk, waarmede men op het a.s. concours te Schagen zal uitkomen. Na de pauze werd door de tooneelclub voor het voetlicht gebracht liet kluchtig blij spel in drie bedrijven van Jan van Ees en Henk Bakker getiteld „De Houten Ham". Een en ander werd goed weergegeven, het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. We vestigen er nog de aandacht op, dat hetzelfde programma morgenavond nog maals wordt uitgevoerd. SINT PANCRAS MET MEDAILLE VEREERD. Een groep Primula Acaulis „Lize Green", door de firma Jan Groen en Zn., alhier, in gezonden op de Haagsche bloemententoon stelling „de Hofstandbloem 1939" is onder scheiden met een verguld zilveren medaille. Deze groep verwierf bovendien de bronzen medaille uitgeloofd door de N. Rotterdam* sche Crt.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5