Duitschland niet omsingelen l Debacle van de Belgische fascisten DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER De Paus zegent Franco laat zich De Britsche garantie aan Polen niet genoemd Italië moet ontspanning brengen Duitschland ontkent zijn plannen in Patagonië Beek is naar Londen vertrokken Een somber geluid uit Polen Jeugdherbergfamilie viert feest Sdiii Laan, Schagen, Tel. 20. MAANDAG 3 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10845. UHgOW dei N.V. Ditg.-MiT. „VloHo.tfa Noorderfcwortier- r Co ii im ii I Alle annexaties geschiedden om den vrede te redden HITLERS REDE TE WIE- HELMSHAVEN. Herhaaldelijk door kreten van „schande" onderbroken, wanneer hij Engeland noemde, heeft Hitier Zaterdag twee en zestig minuten gesproken. Officieel schatte men het aantal toehoorders te Wilhelms haven op 100.000, de massa leek ech ter niet zoo groot, Hitier sprak zijn rede uit achter een scherm van ko gelvrij glas. terwijl hagen van S.A.- mannen de menigte omringde. Sen satie heeft Hitiers rede niet gebracht, al was zij, zooals gewoonlijk vol van verholen dreiging. Omsingeling van Duitschland wordt niet geduld, zeide Hitier, maar anderzijds gaf hij te kennen, dat Duitschland er niet aan denkt, andere landen in het wilde weg aan te vallen. Alle annexaties door Duitschland verricht, geschiedde volgens den Führer, in het belang van den vrede. De Britsche ga rantie aan Polen is nauwelijks genoemd. Wel liet Hitier zich herhaaldelijk op scham peren toon over de Britsche diplomatie uit. In het buitenland vat men veel. wat. is ge zegd op als voor binnenlandsch gebruik bestemd. Men ontveinst zich echter niet, dat juist de kracht van Hitiers rede lag in hetgeen hij verzweeg Men is omtrent dat wat Hitier verder van plan is te doen, niets wijzer geworden. In het buitenland heeft Hitiers mededeeling verontwaardiging pewekt, dat het eerstkomende partijcongres te Neurenberg den naam zal dragen van „partijcongres van den vrede". DE REDE. Zooals gewoonlijk begon Hitier een over zicht te geven van alles wat er gebeurd was sinds den vrede van Versailles en weidde hij uit over den wederopbouw van Duitschland sinds 30 Januari 1933 toen hij aan de macht kwam. Sprekende over degenen, die thans, de naties indeelen in deugdzame en ondeugd zame naties zeide Hitier: „Driehonderd jaren lang heeft Engeland ondeugdzaam gehandeld en thans op zijn ouden dag spreekt het over deugd." Evenmin als wij Duitschers in Palestina iets te zoeken hebben, heeft Engeland iets te zoeken in onze Duitsche levensruimte. Wanneer men in andere landen zegt, dat men nu bewapent en steeds meer bewape nen zal, dan kan ilc dezen staatslieden slechts één ding zeggen: Mij zullen zij niet moe maken. Ik ben er van overtuigd, dat wij op dien weg sneller vooruit komen dan de anderen! Ik heb weer vereenigd, wat door geschie denis en aardrijkskundige ligging volgens alle regelen van het verstand vereenigd moest worden. Het Tsjechische volk zal meer vrijheid hebben dan de onderdrukte volkeren der deugdzame naties. Ik ben er van overtuigd, dat ik den vrede daarmede een grooten dienst heb bewezen én ik heb in de overtuiging daarvan ook besloten, om den komenden partijdag den naam te geven van partijdag van den vrede. Duitschland denkt er niet aan, in het wildeweg andere volkeren aan te vallen. Wat wij willen doen is onze economische betrekkingen uitbreiden. Daar hebben wij recht op en ik aanvaard daarbij yan geen Europeesch of buiten-Europeesch staats man voorschriften. In ieder geval is het Duitsche rijk niet bereid een intimidatie of ook slechts een omsingclingspolitiek op den duur te aanvaarden. Ik heb eens een over eenkomst met Engeland 'gesloten: het vloot- verdrag. Dit vlootverdrag is gegrondvest op den vurigen wensch nooit tegen el kander ten oorlog te moeten trekken Deze wensch kan echter slechts een wederzijdsclie zijn. Wanneer in En geland deze. wenSch niet meer be staat, dan is de practische voorwaar de voor dit verdrag daarmede opge heven. Duitschland zal dat ook vol komen gelaten aanvaarden. Wij zijn zoo zeker van ons zelf, omdat wij sterk zijn en wij zijn sterk, omdat wij aaneengesloten zijn en in staat tot opbouw. Geen macht ter wereld zal ons door welke phrase ook ooit nog de wapens ontlokken. Hitier prees vervolgens zijn trouwen hond- genoot Mussolini, bracht de Spaansche ge beurtenissen ter sprake en zeide, dat de gemeenschap in wereldbeschouwing tus- schen het fascistische Italië en het natio naal socialistische Duitschland toch altijd nog een andere is, dan die tusschen het de mocratische Groot Brittanje en het bolsje wistische Rusland van Stalin. Hitier besloot zijn redevoering met de volgende woorden: „Wij hebben aan milli- oenen van onze volksgcnooten het grootste geluk gegeven, de terugkeer in ons groote Duitsche Rijk en ten tweede, wij hebben aan Midden-Europa een groot geluk gege ven, n.1. den vrede, die beschermd wordt door de Duitsche macht cn deze macht zal geen macht ter wereld meer breken. Dat zij onze gelofte." Krachtige pogingen der Britsche diplomatie te Rome. ROME WACHT AF. In politieke en diplomatieke kringen te Rome heeft men groote belangstelling voor de besprekingen tusschen de Britsche am bassade en het Palazzo Chïgi, die blijkbaar betrekking hebben op den Europeeschen toestand in het licht van Chamberlains verklaring. Inderdaad schijnt de Britsche re geering te verkrijgen, dat zij van haar vriendschappelijke relaties met Duitschland en Polen gebruik maakt om een ontspanning tusschen beide landen te beverderen. Eerst dan zou Engeland, naar men te Pome gelooft, uitbreiding van de Polen gegeven garantie tot zekere landen in Mid den- en Zuid-Oost-Europa over wegen. Men heeft den indruk, dat Rome niet ongunstig gereageerd heeft, doch van zijn kant van Engeland gedaan heeft trachten te verkrijgen, dat de Britsche diplomatieke actie niet het karakter zou hebben van een po ging tot omsingeling van Duitsch land, waartegen Italië zich zou kee- ren. De indruk overheersclit, dat het resultaat van het Britseh-Italiaansche overleg zal i afhangen van de houding van Duitschland an zijn bedoelingen ten aanzien van Po- I len. Aan de geruchten, volgens welke Italië het initiatief zou willen nemer voor de or- i Ranisatic der veiligheid in Midden- en Zuidoost-Europa, wordt in het-geheel geen Beloof geschonken, omdat Mussolini in zijn rede van verleden week Zondag verklaard heeft, dat een dergelijk initiatief niet te verwachten is, zoolang de „heilige rechten" van Italië niet erkend zouden zijn. Deze verklaring wordt ook aangegrepen door de Italiaansche commentaren, die zich op het standpunt stellen, dat er geen ware Euro- peesche vrede zal zijn, zoolang de Italiaan sche eischen niet ingewilligd zijn. Men kan opmerken, dat Italië een afwachtende hou ding aanneemt. Von Schubert en Muller gearresteerd. Zooals wij Zaterdag schreven, is door het Argcntijnschc blad „Noticiaus Phafveer" een document gepubliceerd, voorzien van hetze gel der Duitsche ambassade. Het stuk bevat militaire gegevens over en vindplaatsen van petroleum in Patagonië, alsmede bijzonderhe den over annexatie van 't gebied onder eco nomische invloedsfeer van Duitschland en was onderteekend door den raadsheer van de Duitsche legatie von Schubert en den lei der der nationaal-soc. in Argentië, Alfred Muller. De Argentijnsche president Ortiz heeft thans een bespreking gehad met het hoofd der politie in verband met het onderzoek met betrekking tot het aan de Duitsche ambas sade toegeschreven document. De Duitsche ambassade spreekt in een communiqué de aan Duitschland toegeschreven verklaringen tegen, volgens welke dit land plannen zou hebben ten aanzien van gebied, dat onder Argentijnsche souvereiniteit staat. De politie heeft Muller gearresteerd. Zij heeft ook mójoor von. Schubert, bedrijfslei der van de „Siemens Schuckert Argentina" gearresteerd. In officieele kringen toont men zich ten aanzien van de motieven van de zen maatregel terughoudend, doeh veronder steld wordt, dat hij met de activiteit van de nazi's in Argentinië verband houdt. Nader wordt gemeld, dat. von Schubert na i verhoor, weer op vrije voeten is gesteld. ZIJN REIS VAN INTERNATIONALE BETEEKENIS. Regeering van Polen wil vóór al les onafhankelijk blijven. De Poolsche minister van buitcnlandsclic zaken, Beek, is gistermiddag omstreeks half twee, in gezelschap van graaf Jozef Potocki, directeur van de westelijke afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken, en twee secretarissen, met de noord-express van Warschau vertrokken. Hij zal zich hedenoch tend inschepen naar Londen, waar hij van middag te 16.20 uur wordt verwacht. BECK. Van beslissende internationale beteekenis zal volgens diplomatieke kringen te War schau de reis van Beek zijn. De beslissing over de hulpverleening door Londen en Parijs hangt tot nu toe van Warschau af en bij de eerste besprekingen zal aan de orde komen welke waarborgen Polen van zijn zijde zal geven. Ook zullen de PoolschRussische, de Poolsch Roemeensche, de PoolschLitauschc betrekkingen en op oeconomisch ge bied de kwestie der grondstoffen, der emigratie en der Engelsche credie- ten aan Polen aan de orde komen. Wat de verplichtingen van Polen tegenover Groot-Brittannië aangaat, wijst de Poolsche regeeringspers er op, dat Warschau meer dan ooit, besloten is de onafhankelijkheid van zijn politiek niet te vervreemden. Zij herinnert er aan, dat Polen drie weken ge leden geweigerd heeft in le gaan op het Britsche voorstel van een gemeenschappe lijke verklaring met Rusland tegen een aan vallenden staat. Volgens het blad Kurjcr Pranvi beoogt de verklaring van Chambcr- lain niet een ideologisch blok te vormen om Duitschland in te sluiten en is zij niet in strijd met de nonagressiepactcn van Polen met Duitschland en Polen met Sowjet-Rus- land. „Europa staat aan den rand van den oorlog." NOG KAN DUITSCHLAND DEN VERKEERDEN WEG VERLATEN. Kowalski, de president der nationaal-de- mocratische partij in Polen, heeft tijdens een bijeenkomst van leiders der afdeelingcn een redevoering uitgesproken over de bui tenlandsche politiek. In deze bijeenkomst, welke te Lodz werd gehouden, heeft Kawalski met name verklaard: Europa beleeft thans oogenblikken van historischen beteekenis. Alles schijnt er op te wij zen, dat wij aan den vooravond van een nieuwen Europeeschen oorlog staan. Deze nieuwe oorlog zal, in dien hij zou uitbreken, het resultaat zijn der Duitsche pogingen om het oppergezag te verkrijgen. Duitsch land is opnieuw begonnen met de drang naar het Oosten. Aan Polen valt een zeer belangrijke taak ten deel: een hindernis op te werpen voor de toeneming der Duitsche macht. Het is nog tijd, dat Duitsch land den verkeerden weg verlaat, waarop het zich heeft begeven. Indien het voort zou gaan, zij het slechts een stap, dan zou het door het zwaard moe ten worden tegengehouden. Het is tijd, dat Duitschland er zich rekenschap van geeft, dat het in een oorlog, welke nadert. Polen tegen zich zou hebben. Er is geen sprake van omsingeling van Duitschland, maar 't gaat om het levensrecht der Poolsche natie. Verkiezingsuitslag bekend Br. Mariens vraagt ontslag als lid van de Academie. Hedenochtend is de uitslag van de Belgische verkiezingen hekend ge-, maakt. De gisteren gehouden verkiezingen hebben tot resultaat dat de Kamer van afgevaardigden zal bestaan uit: 73 Katholieken (winst 10 zetels), 64 socialisten (verlies 6 zetels) 33 li beralen (w. 10 zetels), 17 Vlaanisch- nationale (winst 1 zetel) 9 commu nisten (onveranderd), rexisten 4 (verlies 17) 2 partijlooze (M. Fres- scn te Antwerpen) alsmede de can- didaat van de oudstrijders, die te Brussel is gekozen. Ook de bekende activist Grammens is gekozen. De nieuwe senaat zal als volgt zijn sa mengesteld: 38 Katholieken (winst 4), 35 socialisten (verlies 4): 16 liberalen (w. 5): 8 Vlaamsch- nationalen (winst 3) 3 communisten (ver lies 1) 1 rexist (verlies 7). Hierbij wordt opgemerkt, dat het aantal rechtstreeks gekozen senatoren de helft be draagt van het aantal der kamerlieden. Op 12 April a.s. zullen de Provinciale Staten 44 senatoren moeten kiezen waarop den volgenden dag de alsdan gekozen leden van den senaat de overigen, zijnde 22 leden zullen kiezen. De minister van buitenlandsche zaken, Soudan, socialist), is als kamerlid voor Oudenaarde gekozen. „Stemt Duitsch.'" In de Oostelijke kantons hebben de ver kiezingen een rustig verloop gehad. Het „Heimattreue Front" heeft hier en daar bil jetten laten aanplakken met het opschrift „Stemt Duitsch, de anderen zijn tot het Rijk, teruggekeerd, keert ook terug." Te Wclkenraedt op den weg naar Aken waren op telegraaf- en grenspalen haken- Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: "Verwachting: Zwaar bewolkt tot betrokken, later op den dag ecnige regen, matige tot krachtigen wind uit Zui delijke richtingen, weinig verandering in temperatuur. „Katholiek Spanje overwon" PROCES TEGEN REPUBLIKEIN- SCHEN LEIDER. De Paus heeft aan generaal Franco een telegram gezonden, waarin oan. gezegd wordt: jjWij verheffen ons hart tot God en verheugen ons met Uwe Excel lentie over de zoo vurig verbeide overwinning van het katholieke Spanje. Wij wcnschen, dat Uw ons innig dierbaar land, wanneer het eenmaal den vrede ver kregen heeft, krachtig zijn oude christelij ke beginselen hervat, welke het zoo groot gemaakt hebben. Met die gevoelens bezield, schenken wij Uwe Excelemtie en het edele Spaansche volk onzen apostolischen zegen. Generaal Franco heeft hierop geantwoord, met een betuiging van dankbaarheid na mens liet Spaansche volk, cn het vragen van de Pauselijke bescherming voor h$t grooie werk, dat hem wacht. Het laatste- oorlogscommuniqué. Radio-Nacional heeft Zaterdagavond het laatste communiqué van het groote hoofd kwartier verspreid, waarin gezegd wordt: „Na het roode leger te hebben gevangen genomen en ontwapend, hebben de nationale troepen hun laatste militaire doel bereikt. De oorlog is geëindigd. Almeria door de Franco-troepen bezet. De troepen van Franco zijn Zaterdagochtend Almeria binnengetrokken, en hebben zich in verbinding gesteld met de landingsdivisie van de kanonneerboot „Canovas" Te Linares is de vroegere socialistische afgevaardigde José Piqueras gearresteerd. Gedurende eenigc jaren was hij de souve- rein in dit gebied. De rol van Besteiro. Bestciro en Sanchez Guerra, oud secretaris van het bureau van den president der republiek, zijn gisteren naar de gevangenis overgebracht. De autoriteiten hebben speciale 'attenties voor Bestciro: zoo krijgt hij het speciale voedsel, dat voor zijn wankele gezondheid noodig is, doch tegelijkertijd wordt oen proces tegen den republikeinschen leider voorbereid. De instructie zal betrekking hebben op de verantwoordelijkheid van Besteiro bij de organisatie van de revolutionnaire stakin gen van 1917 en de oprichting van de Spaan sche socialistische beweging, op de handels wijze van Besteiro sedert 1931 tot Juli 1936 op den aard en hot doel der besprekingen, die Besteiro met F.ngelsche politici heeft ge had, toen hij de Spaansche repiiblikeinsche regeering bij do kroning en George VI vort ogen vvoordïgdo. on op do rol, die hij hoeft gespeeld gedurende den burgeroorlog en in het bijzonder in de gebeurtenissen te Madrid van den laatsten tijd; kruisvlaggetjes gepakt. De burgemeester heeft ze laten verwijderen. Br. Marlens dient de vrede. Doctor Martens deelde onzen Brus- selschen correspondent vannacht om 13 uur mede, dat hij gistermorgen aan Koning Leopold ontslag heeft aangevraagd als lid van de Konink lijke Vlaamschc academie voor Ge neeskunde van België. Dr. Martens heeft deze aanvraag gestuurd vóórdat de uitslag van de verkiezingen he kend is, om te voorkomen dat aan deze daad een andere verklaring zou kunnen gegeven worden, dan zijn wensch mede te werken om de atmospheer van kalmte te helpen scheppen, die voor 's lands beleid in de huidige omstandigheden onontbeerlijk is. Zoolang zijn benoeming, waaraan hij al leen een wetenschappelijke beteekenis heeft toegekend, een onderwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoordelijkheid ne men. Met de verkiezing zijn deze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen diep dat een maat regel, die als een daad van bevrediging was bedoeld, in zoo tegengestelden geest werd opgevat. Hitier heeft de beste zenuwen Hij heeft met ijzeren waarheden de leugens ontzenuwd, zegt de Duitsche pers. De „Voelkischer Beobachtcr" schrijft, dat de rede van Hitier de dingen weer op hun juiste plaats heeft gebracht, tegenover leu gens ijzeren en dwingende waarheden ge steld heeft en getoond heeft, wie in Euro pa nog altijd de beste zenuwen heeft. Als Hitier vijf maanden voor den partijdag aankondigt, dat die dag den naam „partij dag van den vrede" zal dragen, dan ligt daarin een meesleepende wilsuiting waarbij anderen zich zouden moeten aansluiten, in plaats van hun arbeid, die gevaarlijk is voor den vrede voort te zetten. Italiaansche pers spreekt niet anders. De fascistische pers onderstreept de be langrijkste passages van de rede van I-Iitler, die haar algeheelo instemming heeft. De passage betreffende de Duitsch-Italiaanschc solidariteit wordt in het bijzonder in het licht gesteld. De Populo Di Ronia acht het zeker, dat de rede ertoe zal bijdragen om in een zoo ernstig uur voor Europa, dat aanvalt en zich verdedigt, vast te stellen wie omsinge len wil en wie zich tegen de omsingeling verdedigt! Minister Slotemaker de Bruïne complimenteert de N.J.H.C. Eenige honderden leden van de groote Jeugdhcrbergfamilie bestuurders, „ou ders" en trekkers kwam Zaterdagmiddag in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam bijeen ter herdenking van het tienjarig bestaan der Ncd. Jeugd-Ilcrberg Centrale. Na de begroetingsrede van den voorzit ter, prof. dr. G. A. van Poelje, welke o.m. gericht was tot de talrijke buitenlandsche vertegenwoordigers, hield de minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne een rede, waarin hij zeide met veel belangstelling het streven der N.j.II.C. te volgen. Omgang met de natuur, drang om te „trekken", begeerte om het.land te ken nen het eigen land en vreemde landen gemeenschapszin en verbroedering, organisa torische inspanning, streven naar zuiverheid in menig opzicht dit alles speelt, aldus Zijne Exc., zijn belangrijke rol in de wereld, waar de Jeugdherberg Centrale haar arbeid en inspanning ten beste geeft. Van de verdere sprekers noemen wij nog den heer Catchpool, voorzitter van de Inter nationale Jeugdherbergorganisatie, waarvan Nederland het secretariaat voert. Een drukke receptie volgde. Na een ge- meenschappelijken maaltijd van bestuurders, ieugdlierhergourlers on genoodigden, werd de dag met een feestavond besloten. Op dezen feestavond werd o.m. een film gedraaid, waarin den tegenstand, dien het jeugdher bergwezen in het begin van zijn ontwikke ling heeft, ontmoet, op vaak zeer sarcastische wijze werd uitgebeeld.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1