DE WERELD De tragische dood vao Koning Ghazi S.D.A.P. verloor bijna 7000 leden Waarom Nederland niet bij de Pauskroning was China beveiligt zijn verbindingswegen Fokker jachtkruisers voor de Est'andsche luchtmacht Bewapent Engeland wel snel genoeg? Geen blijheid in den varkenshandel Katholiek Democratisch Verbond opgericht Wcrkloozen werken voor elkaar op Indië weinig woorden Post vluchten Britsche consul te Mosoel vermoord Vorst zat zeil aaa het stuur. Zijn 4-jarlge zoon volgt hem op. 's Konings zwager tot regent be noemd. Opgezweepte volksme nigte steekt Brioche ambassade in brand. Zooals wij gisteren meldden is Koning Ghazi van Irak tengevolge van een auto ongeluk om het leven gekomen. De koning bestuurde zelf zijn auto en keerde om half één terug naar liet paleis, toen de auto in volle vaart een paal van de electrische lei ding raakte. De koning verloor dadelijk het bewustzijn en overleed veertig minuten over twaalf aan een schedelbreuk met een hersenschudding. De overlijdcnsacte werd geteekend door vijf doctoren. Koning Ghazi was 27 jaar oud. Zijn opvol ger is zijn zoontje Emir Faical, die tot ko ning is uitgeroepen. Aangezien de kroonprins eerst vier jaren oud is, is het regentschap toevertrouwd aan Emir Abdul II Ah, een neef en zwager van Ghazi 1. Deze is in Irak zeer populair. Hij is een zoon van den vroegeren koning Ali van Hedjaz en broer van koning Faical. Overeenkomstig de grondwet is het re gentschap geproclameerd door de Jeden van de Kamer, welke evenwel ontbonden is en welke alleen tot dit doel bijeen is gekomen. Het regentschap zal door de volgende Ka mer bevestigd worden. Bagdad in diepen rouw. Een talrijke menigte is langs het stoffelijk overschot van den koning getrokken, dat gistermiddag stond opgebaard in .het Ko ninklijk Paleis. Vandaag zal het worden bijgezet in het Koninklijk Mausoleum, waar heen het zal worden vervoerd op een affuit, terwijl het leger de eerbewijzen zal brengen Morgen zal liet parlement zijn goedkeuring hechten aan de aanwijzing van Prins Ab- doel Ilah tot regent. Reuter meldt nog uit Cairo, dat rouwbe- toogingen voor koning Ghazi in Palestina, Syrië en Egypte gehouden zijn. Irak nog geen ideaal-sbaat. Koning Ghazi was de eenige zoon van koning Feisal Ibn Hoenein en ontving zijn opleiding in Engeland. Ghazi werd zoodoen de een modern Oostersch vorst, die zeer sportief was en later zelfs leerde zijn eigen vliegtuig te besturen. In 1933 overleed zeer nverwacht zijn va der, die in Bern voor herstel van gezond heid vertoefde. En een maand later zag de 21-jarige Ghazi zich tot „Emir", koning van Irak gekroond. Het was geen gemakkelijke taak, welke Ghazi wachtte. Zijn vader, ouder en erva rener, had reeds met groote moeilijkheden te kampen gehad. Het koninkrijk Irak werd na den oorlog gevormd uit drie Turksche districten, Bagdad, Mosoel en Asra; de be volking koos in 1921 Ghazi's vader, een telg uit bet huis Hachim, tot Emir. De jonge staat bergt een aantal uiteen- loopende volksstammen binnen zijn gren zen met heel verschillende godsdiensten. De meerderheid der bevolking belijdt het Sjiïsme, de Godsdienst, welke in Perzië staatseodsdiens is en zou daarom gaarne inlijving van Irak bij zijn grooten buur zien Dc minderheid en het vorstenhuis zijn Mohammedaansch. De vorige koning Fci- zal was een groote persoonlijkheid maar, dc thans overleden ionge Ghazi was niet ge liefd onder de Sjiieten. Talrijk waren, cn zijn nog. de grensincidenten, die des te ver warrender zijn, omdat de grens tusschcn Perzië en Irak nooit precies is vastgesteld. De toestand zal in het jonge Irak met zijn vele tegenstrijdige stroomingen en be langen niet eenvoudiger geworden zijn nu ten tweeden male binnen zes jaar het staatshoofd door den dood is weggerukt. BRITSCHE CONSUL TE MOSOEL VERMOORD. Dat de toestand In Irak zeer gecompliceerd is, blijkt wel, daar de Britsche consul te Mo soel gisteren met een revolver is doodge schoten tijdens een betooging, die volgde op de aankondiging van het ongeluk, waarvan Koning Ghazi het slachtoffer was geworden. De volksmenigte bestormde het oonsnlaat en stak het In brand. Nadere bijzonderheden. Uit de in officieele kringen te Londen ontvangen inlichtingen blijkt, dat de aan val op het Britsche consulaat te Mosoel kort voor den middag geschiedde. Drijvers hadden een rouwende menigte tot een hartstochtelijke woede opgezweept door te vertellen, dat de Koning doo r Engelschen vermoord was. Soldaten hebben vier verdachten gear resteerd, De staat van beleg werd afgekon digd en de orde is thans hersteld De mi nister-president van Irak heeft oen bezoek gebracht aand en Britschcn zaakgelastigde te Bagdad en hem namens de regeering zijn leedwezen betuigd. Hij verklaarde, dat hijzelf door het incident zeer geschokt was. Nader wordt gemeld, dat de Britsche con sul op de stoep van het consulaat gestee- nigd is. toen hij trachtte de woedende me nigte, die zich huiten had verzameld in de meening, dat de Engelschen verantwoorde lijk waren voor den dood van den Koning, te kalmeeren. Het gezin van den consul bevindt zioh niet in Irak: men weet op het oogenblik niej, waar het zich ophoudt. „Democratie kreeg een schok" Kiès mede de oorzaak. Blijkens het verslag over het Jaar 1938 van de S.D.A.P., toeevoegd aan den beschrijvingsbrief voor het op 8 en 9 April in den Dierentuin te 's-Gravenhage te houden partij congres, is het ledental van de Soc. Dem. Arbeiderspartij sedert 31 De cember 1937 met 6752 teruggeloopen. Het verslag wijst er op, dat dit een niet onbeteekenend verlies is. Het aantal leden bedroeg, aldus de Tel., op 31 December 1937 totaal 88S97, op 31 Maart van het vorige jaar 88058. op 30 Juni jl. 87G52. op 30 September Si 196 en op 31 December van liet afgcloopen jaar 82145. In de periode van 30 Juni 1938 tot 31 Decem- bpr d.a.v. verloor de partij 5507 leden. Het partijbestuur schrijft liet verlies o.a. toe „aan den schok, dien de democratie in September heeft moeten doorstaan" en ook aan de gevolgen van het Kiès-conflict. Ten gevolge daarvan werden in Friesland 14 af- dcelingen cn ruim 1300 leden verloren. Trekt men het verliescijfer, veroorzaakt door dit conflict, van het algemeen verliescijfer af, dan blijft dit nog 5452. Een verlies aan leden door verhuizingen wordt gesteld op 1608. Blijkens de verslagen over het beloop van het ledental in de 15 federaties dei- partij, vertoonen alle federaties een terug gang met uitzondering van Limburg. Dat daar geen verlies te boeken valt, wordt toe geschreven aan het herstel van het mijnbe drijf. Vertegenwoordiging bij het Vati- caan geen zaak van nationaal be lang geacht. Op de vraag van den heer Deckers betref fende het niet vertegenwoordigd doen zijn van Nederland bij de kroning van Paus Pius XII., heeft minister Colijn als volgt geant woord: Als regel Is aangenomen, Nederland niet te doen vertegenwoordigen bij kroningsplech- tigheden aan hoven, waar het land geen diplomatieke vertegenwoordiging heeft. Zoo lang Nederland geen gezant bij het Vaticaan heeft gehad, is ook bij de kroning van geen der Pausen een afvaardiging uit Nederland aanwezig geweest. Er was in dit geval te minder aan leiding, van dezen regel af te wijken, nu in 1925 en in 1926 de Tweede Ka mer aan de regeering de gelden voor een gezant bij den H. Stoel heeft ont houden en van een gewijzigd inzicht in dezen zin, dat de Kamer vertegen woordiging bij het Vaticaan erkent als een zaak van nationaal belang, sindsdien niet is gebleken. Duizenden arbeiders werken dag en nacht. Aansluiting op Britsch-Indië en Indo-China. Beide partijen boeken successen. Volgens Chineesche berichten, zijn Chinee- sche troepen Tsjoeng Hsiang aan den oos telijken oever van de rivier Han binnenge dragen en hebben de Japanschc bezetting achter de stadswallen teruggedrogen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche luchtmacht opnieuw een aanval heeft geopend op Sian, de hoofds'ad van de pro vincie Sjensi, en de militaire inrichtingen aldaar heeft gebombardeerd. De Japansche vloot is de rivier Han opge varen en heeft de stad Nantsjang bereikt. Ook hebben de Japanners Ilongmoen her overd. Ten zuiden van de stad wordt hevig gevochten. Momentcel heeft Tsiang Kai Sjek een half miliioen man in het veld gebracht om de stad Tsjangsja te verdedigen. In verband met de omstandigheden, waar onder het gezantschap destijds is moeten worden opgeheven, zou alleen een in dezen zin gewijzigd inzicht grondslag kunnen zijn voor herstel der vertegenwoordiging. Door gemis van redelijke waarborgen, dat ook een incidenteele vertegenwoordiging hier te lande in vorenbedoclden zin zou zijn op gevat, heeft de regecring vertegenwoordiging van Nederland bij de kroning van Paus Pius XII niet in overweging kunnen nemen. GUNSTIGE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. Een technicus van de Pratt en Whit- ney-motorenfabriek is op Schiphol aan gesteld. In verband hiermede meldt het Rott. Nwsbl., dat de 30 myste- rleuse G. 1-jachtkruisers, die in de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker voor het buitenland op stapel staan, zijn bestemd voor de luchtmacht van Estland. Waarschijn lijk zullen de toestellen, die be halve de montage van de Pratt en Whitney-motoren voor een groot gedeelte reeds klaar zijn, nog in den loop van dit jaar aan de Estland- Bche autoriteiten kannen worden overgedragen. Eerst worden echter de gelijksoortige toestellen tot een to taal van 36 aan de Nederlandsche re geering afgeleverd, waarmede dezer dagen een aanvang zal worden ge maakt. Op deze wijze-is de Fokkerfabriek waar schijnlijk goed afgekomen van een serie G. 1-jachtkruisers, die aanvankelijk voor de Nederlandscho regeering waren bestemd. Oorspronkelijk was de G. 1-jachtkruiser n.1. ontworpen met Pratt en Whitney-motoren, in welke uitvoering ook de Nederlandsche re gecring 36 van deze vliegtuigen bestelde. Deze uitvoering echter bleek niet geschikt om aan de door de Nederlandsche militaire luchtvaartautoriteiten gestelde eischcn te kunnen 'voldoen. Nu verschillende proefne mingen werd besloten, de G. I's voor Ne derland van Bristol-motoren te voorzien. Doch hierop was de constructie van de G 1 in de oorspronkelijke uitvoering weer niet berekend, zoodat radicale wijzigingen in de contructie van het vliegtuig moesten wor den aangebracht, waardoor het als geheel grooter en hoogcr werd. De G 1, die over oenigen tijd van do Ne derlandsche luchtmacht deel zal uitmaken, is dus in feite geen G. 1 meer, doch een G. 2. Inmiddels was men in de Fokkerfabrieken al begonnen de rompen van de 36 G. 1-toestel- lcn te bouwen, toen deze constructie voor de Bristol-motoren ongeschikt bleek. Van 30 van deze rompen is Fokker met de Estland- sclie order op een voórtlcelige manier afgeko men. Ook ten Noorden van Hankau is het zeer bedrijvig. De Chineezen willen kost wat kost hun nieuwe verbindingswegen beveili gen. Tsjangsja. een belangrijk knooppunt van spoorwegen en hoofdwegen, zou de Ja- punners een te gemakkelijke verbindings weg geven met Kanton. Daarbij zou dit een onherstelbaar verlies beteekenen «voor de Ghineezen, vooral nu zij overvloedig van wa penen voorzien zijn. China bezit, nu nieuwe hoofdverbindings wegen, aangelegd naar provinciale hoofdste den. waar het vervoer van wapens naar alle fronten kan verdeeld worden. Op de kaart ziet men deze autoba nen aansluiten op het wegennet van Brit#eh-Indië, Indo-China cn op den karavaanweg naar Sinkiang Ook heeft de hoofdstad Tsjoengking twee nieuwe wegen gekregen, waaraan dag en nacht door duizenden arbei ders gewerkt is. Nieuwe spoorwegen zijn in aanleg; on langs is de nieuwe spoonvegverbinding tus- schen Kweilin en Tsjangju tot stand geko men, terwijl aan de nieuwe verbinding Nanning-Loengtsjau met veel haast gewerkt wordt. De kaart geeft het front der Japanners weer in Zuid-Oost-China Typeerende verklaring van Hud- son. Bij zijn aankomst op Croydon heeft Hud- son. die voor handelsdoeleinden verschil lende landen bezocht heeft, volgens de Msb. verklaard: „In alle landen, die ik bezocht heb, wil de iedereen weten, of de Britsche herbewa pening snel genoeg vorderde. Dat was het eenige, dat de menschen interesseerde. Zij hadden geen belangstelling voor handel of iets anders Ik heb hun gezegd, dat, voor zoover ik wist, de Britsche herbewapening de laatste twee, drie maanden ongedachte vorderingen heeft gemaakt. Ieder zeide daarop, dat dit het beste nieuws was, dut hij vernam." Ned. Varkenshandelaren klagen Varkens centrale aan. Ging de centrale buiten haar boekje? Voor de derde kamer van de Haagsche rechtbank zijn gisteren de pleidooien gehou den in de procedure van de Nederlandsche Varkenshandelaren (Ballering c.s.) tegen de Varkenscentrale. De handelaren haddon middels hun advo caat, mr. Grosheide, de Centrale, gedag vaard voor vergoeding van kosten, schaden en interessen, door hen geleden als gevolg van huns inziens onrechtmatig optreden der centrale op de binncnlandschc markt. Mr. L. Bouma, die in de plaats van mr. Grosheide optrad deze was wegens ziekte verhinderd merkte op, dat de klacht van de Nederlandsche varkenshandclarcn is, dat de varkenscentrale buiten haar bevoegdhe den is gegaan door zich met den binnenland schen handl in te laten. Dc varkenscentra le zou alleen de teelt en productie regelen cn bij de slachting een heffing doen. doch overigens zou het alles „vrijheid en blij heid" zijn. President: die blijheid schijnt wel te zijn tegengevallen. Pleiter: inderdaad. Jhr. Mr. G. W. van der Does, voor de Centrale pleitend, zeide, dat liet zelf ter hand nemen van den handel in varkens zeer duidelijk in de statuten opgenomen is. De overheid wordt meermalen genoopt, toezeggingen te doen, doch zij moet, bij ver anderde omstandigheden, vrijheid behouden om toezeggingen in te trekken. De mededee- ling, dat de Varkenscentrale zelf niet in varkens zou handelen, was slechts als een toezegging te beschouwen, die zeker niet verder kon strekken dan hetgeen in de sta tuten was vastgelegd. De rechtbank zal Dinsdag 2 Mei uitspraak doen. Ontploffing in kunstvuurwerkfabriek Leidcnaar ernstig gewond. In de kunstvuurwerkfabriek van de firma Kat te Leiden heeft zich gisterochtend om streeks kwart voor twaalf een ontploffing voorgedaan .waardoor de 59-jarige arbeider W. dc Jong ernstige brandwonden aan ge laat cn armen bekwam. De Jong was met zijn circa 35-jarigen zoon in een der gebouwtjes bezig met het vullen van vuurpijlen met gas. Door nog nietb ekende oorzaak heeft zich hierbij een ontploffing voorgedaan, waardoor een be gin van brand ontstond. Zoowel do .Tong als zijn zoon snelde naar de deur van het slechts enkele vierkante meters groote ge bouwtje. Inmiddels was hulp toegesneld cn met eenige emmers water bluschte men liet vuur. De Jong Sr. had ernstige verwondin gen aan hoofd en armen, zijn zoon liep geen brandwonden op. Fusie, hielp 'niet In een te Amsterdam gehouden vergade ring van. oud-KDP'ers werd besloten tot de oprichting van. een Katholiek Democratische politieke Partij onder den naam „Katholiek Democratisch Verbond" (K.D.V.) Als bestuursleden werden gekozen: L. C. van Rijn, voorzitter, J. van Moorscl, pen ningmeester, mcj. H. J. C. Grevelt, secreta resse. Een landelijke organisatie van werkgemeenschappen op komst. De werkgemeenschap van en voor werk- loozen „Door Arbeid Welvaart" te Dordrecht trekt in steeds wijder kring de aandacht in Nederland en buitenland. Ongeveer een half jaar geleden begonnen als bescheiden experiment met 30 wcrkloo zen, werken thans aldaar ruim 100 man vrij geregeld in een centraal gebouw met diverse werkplaatsen aan reparatie cn fabrikatie van diverse levensbenoodigdheden, die in hun gezinnen zoo broodnoodig zijn. Immers door hun jarenlange werkloosheid is groote achterstand gekomen in alles, wat behalve brood, nu eenmaal in iedei gezin noodig is. Thans is men in meer dan 100 plaatsen in Nederland bezig, dergelijke werkgemeen schappen op tc richten. In Amsterdam heeft dezer dagen een conferentie plaatsgehad teneinde te komen tot het stichten van een landelijke organisatie, die een uitgebreide propaganda zal voeren voor dezo nieuwe be strijding der ledigheidi Aankomst t« jsingap. 4 Apr |.Vdam 4 Apr. [fodhp. 4 Apr. |Bagd. 4 Apr. |.\Tapels 4 Apr. |Medan 4 Apr, Op zoek naar de schatten der der zee. Het seizoen voor de Japansche parelvis- schers is begonnen. De Japansche vis- schers verzamelen jaarlijks naar schat- ting drie tot vierduizend ton pareloester- schelpen van den oceaanbodem. De uit voer hiervan naar Amerika en Europa betreft een jaarlijkse!» bedrag van meer dan vijf miliioen gulden en de pirijzen gaan nog steeds omhoog. Bomaanslag op Duitsche ambassade. Op het gebouw van de Duitsche ambassade te Santiago is gisterochtend een bomaan slag gepleegd, waardoor de tuinpoort en alle vensters vernield werden. De daders konden ontkomen zonder herkend te zijn. De Italiaansche marinebegrooting. De bladen melden, dat de marinebegrooting over het jaar 19391910 in totaal 2.773.657.000 lire bedraagt, hetgeen 760.657.000 lire meer is dan over het loo- pende jaai\ Tegen Duitsche invloed in Mexico. De Mexicaansche regeering heeft de Franco aanhangers in haar land, die de over winning in Spanje luidruchtig vierden, gewaarschuwd de rcpublïkeinsche instel lingen te eerbiedigen en zich van iedere actie te onthouden, die de regeering kan hinderen. Naar verluidt is dit commu niqué bedoeld om een einde te maken aan de Duitsche pogingen door middel van de Spaansche Phalanx invloed uit te oefenen in Mexico. De Paus naar Pompeji? Naar verluidt, zal de Paus zich binnenkort naar Pompeji begeven, om aldaar een aan de „Ma donna van Pompeji" toegewijde kapel la te wijden, waarvan de inwijding reeds in 't voornemen zou hebben gelegen van Paus Pius XI. Officieel wordt dit bericht nog tegen gcspi'oken. Ongewensche vreemdeling Amerika uit? De republikeinsche afgevaardigde GuyerJ uit. Kansas heeft gisteren aangedrongen op uitzetting van alle vreemdelingen, die niet om naturalisatie verzoeken. Hij merkte hierbij op, dat P/2 miliioen nict- Amcrikaansche burgers in geval van ooi*- log door hun land zouden kunnen wor den opgeroepen om tegen de Yercenigde Staten te strijden. De verkiezingen in Denemarken. De uit slag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer van Denemarken luidt als volgt: Boci-enparlij 4 zetels, verlies 1 zetel; Com munisten 3 zetels, winst 1 zetel; Rechten van den mensch 3 zetels, vei'lies 1 zetel? Conservatieven 26 zetels, onveranderd; Nat. Soc. 3 zetels, winst 3 zetels; Radica len 14 zetels, onveranderd; Socialisten 64 zetels, verlies 4 zetels; Liberalen 34 ze tels, winst 2 zetels; Duitsche minderheid Slccswijk 1 zetel, onveranderd. Spaansche leiders tc Londen. Bijna 200 Spaansche republikeinsche leiders en hun gezinnen zijn met hun laatste bezittingen te Londen aangekomen. Zij hebben ver gunning gekregen te blijven, mits het co mité voor liulj) aan Spanjaarden hun on derhoud garandeei-t. Onder de vluchte lingen bevonden zich generaal Menlen-1 dez, chef der republikeinsche legers, cn kolonel Casado, vooi-zittcr van den Ma- drilcenschen vci-dedigingsi-aad. Twee Amerikaansche vliegtuigen veronge lukt. Bij East Braintle in Massachus- setts zijn twee mai'inevliegtuigen op een hoogte van 1000 meter met elkander in botsing gekomen en neergestort. De twee bestuui'dcrs cn de beide waarnemers kwa men om het leven. Steeds meer vliegtuigen in Amerika. De ondei-secretaris van oorlog, Johnson, heeft medegedeeld, dat binnenkort 550 vliegtui gen van verschillende types besteld zul len worden. Nu de wet, die het leger machtigt 6000 vliegtuigen te hebben, door Rooscvelt geteekend is, zal het departe ment van oorlog maatregelen nemen om voor 1 Juli 1941 3000 nieuwe toestellen in dienst tc hebben. Mijnwerkersstaking in België. In de steen koolmijnen van Charleroi, Luik en de Boi'inage zijn gedeeltelijk stakingen uit gebroken in verband met een loonsverla ging van twee en een half procent. De staking omvat 10.000 man. Russische meisjes achter het stuur. Als spoedmaatregel, om op groote schaal chauffeurs beschikbaar te krijgen voor het beslui-en van tanks in geval van oorlog, zullen in Rusland 100.000 meisjes worden opgeleid voor het bestuiten van ti'actors. Bevel is gegeven aan alle plaatselijke komsomol-organisaties aan de leiders van de staatsboerderijen en aan de hoofden dei- tractorstations, propaganda te maken voor dezen maatregel. Yankee Clipper te Soul-hampton. De „Yan kee Clipper" is gistermiddag ora 3.40 uur tc Southampton aangekomen. Nieuwe actie in de Japansch-Russische vil- scherijkwestie. In Japan wordt de ver wachting uitgesproken, dat de Japansche visscherij vereen iging haar inspanning verdubbelen zal om te komen tot afslui ting van een volledig visscherij verdrag met Sovjet Unie, ten einde volledig de Japansche rechten in de noordelijke wa teren te beschermen. CHINA'S NIEUWSTE HOOFDVERBINDINSWEGEN IN HET ZUIDEN (heenreis) |Ran* 4 Apr" ~ts' Kg 4 Apr. &eis) Ka4Apr. Jodhp. 4 Apr. Oehoe (terugreis) (*ier I A'dam 4 Apr. (heenreis) Pelikaan Band. 4 Apr. (tei-ugreis)

Schager Courant | 1939 | | pagina 2