Wij lazen voor IJL... Goede Vrijdag-eieren De Koningin spreekt met bloc rak weekers Utrechtenaar vermist Hollanders ontginnen Abessijnschen grond Nederlandsch fabrikaat, ook voor de luchtvaart De Thermometer Hun belangen gaan Haar ter harte. Hoog bezoek aan de Hofstad- bloem. f H. M. de Koningin heeft gisterochtend een langdurig bezoek gebracht aan de bloemen tentoonstelling.,De Hofstadbloem", welke in het Houtrustgebouw te 's-Gravenhage wordt gehouden. Te tien minuten over tien reed de auto met den Koninklijken standaard, voor. In de groote vestibule werd H. M. de Koningin ontvangen door ir. J. M. Riemens en den heer D. Admiraal, voorzitter en secretaris van het tentoonstellingsbestuur. Op verzoek van Hare Majesteit werden vervolgens alle be stuursleden door den heer Riemens aan Haar voorgesteld, waarna de heer Theunissen de Koningin een bouquet oranje-kleurige Bech- told-rozen aanbood. De Landsvrouwe maakte een rondgang langs de inzendingen, waarbij Hare Majesteit zich liet voorlichten door ir. Riemens. Ie dere standhouder kreeg gelegenheid iets te vertellen over zijn inzending, waarbij telken male bleek hoezeer H. M. op de hoogte was van bloemen en planten. Langen tijd bleef de Koningin toeven bij de inzendingen, aan welke door de jury de medailles, beschik baar gesteld door leden van het Koninklijk Huis, waren toegekend. De Hoogc Bezoekster informeerde vol belangstelling naar de eco nomische omstandigheden van de kweekers, naar exportmogelijkheden en naar de schade, door de kweekers tijdens de vorstperiode ge leden. Om vijf minuten voor elf vertrok de Ko ningin onder enthousiast gejuich van het publiek, dat binnen en buiten de tentoon stellingsruimte dicht opeen wachtte. In den vorigen nacht zijn de meeste in zendingen geheel ververscht, zoodat Hare Majesteit de tentoonstelling in volle pracht kon aanschouwen. Gisteren bezocht de 50.000 bezoeker het tentoonstellingsgebouw. Vleesch beneden vasfgesfelden prijs verkocht Het recht om in rechten op te treden ontbreekt. De president vap de rechtbank te Middel burg heeft gisteren uitspraak gedaan in kort geding betreffende een strijd tusschen de drie samenwerkende slagerspatroonsver- eenigingen op Walcheren en een lid, dat zich niet hield aan de prijzen, vastgesteld door de saneeringscommissie, samengesteld uit leden van bedoelde vereenigingen, ter wijl hij de overeenkomst, waaruit deze prijs regeling is voortgevloeid, had onderteekend De president heeft de eischeres, die vor derde dat de president den gedaagde zou ge lasten niet het verkoopen beneden den vasi- gestclden prijs op te houden, haar vorde ring ontzegd, omdat z.i. de commissie wél het recht heeft prijzen vast te stellen, doch niet om in rechten op te treden. Misdrijf of ongeluk? Reeds eenige dagen tracht de Utrechtsche politie de verblijfplaats te ontdekken van den 50-jarigen P. E Iseger. Daar misdrijf niet uitgeslo ten wordt geacht, verzoekt de com missaris van politie van de eerste afdeeling een ieder, die nadere me- dedeelingen kan verstrekken of eeni ge aanwijzingen zou kunnen geven, die eventueel kunnen leiden tot het ontdekken van de verblijfplaats van den vermiste, zich met hem in ver binding te stellen. De vermiste is boekhouder van beroep, doch geruimen tijd werkloos. Momenteel was hij wel werkzaam op het bureau van een kantoorbediendenbond, waarvan hij lid was. De man is ongehuwd en was op kamers in een pension aan de Oudegracht, nr. 50bis te Utrecht. Op 30 Maart j.h, des middags drie uur, werd hij telefonisch gewaarschuwd voor een spoedeischende vergadering, zooals hij aan zijn hospita mededeelde. Hij verliet ijlings zijn kosthuis en begaf zich per rij wiel naar onbekende bestemming. Sindsdien is de man niet meer in zijn kosthuis terug gekeerd. Men heeft hem nog tegen half zes op den Jutphaaschenweg gezien, eerst rij dende in de richting Vreeswijk, doch later wederom op den terugweg naar Utrecht, doch verder ontbreekt ieder spoor. Wel werd des avonds zijn hospita wederom opgeheld en haar medegedeeld, dat Iseger niet thuis kwam om te eten. Verdere uitleg bleef even wel achterwege. De familieleden, o.a. een bejaarde moeder, verkeeren thans in de grootste ongerustheid. Zij hebben zich dan ook ten einde raad met de politie in verbinding gesteld, die thans deze mysterieuze verdwijning tracht op te helderen. Het signalement luidt: lang 1.80 m., don kere oogen, blond haar, blauw colbert- costuunr met oen fijn streepje, beige gabar dine regenjas, beige hoed, zwarte schoenen, wit overhemd met blauwe das en rijwiel met Terrvzadel en bagagedrager, waaraan een tasch. Uit de Pers van heden Rijwieldief vlucht Hi} ontloopt de Amsterdamsche politie echter niet. Maandagmiddag heeft een vijftienjarige jongen in de Hazenstraat te Amsterdam een fiets weggenomen, welke hij bij een rijwielhersteller in de Pieter Jacobszstraat aan den man trachtte te brengen. Deze ver trouwde het zaakje echter niet en ging met den jongen op weg naar dengene, van wien de jongen voorgaf het rijwiel te heb ben gekocht. Onderweg ging het jongmensch echter op de vlucht. Gisteren heeft de politie hein aangehou den en den jeugdigen recidivist, die reeds een paar jaar opsluiting .achter den rug heeft, ingesloten. De politie heeft nog een anderen rijwiel- dief en een heler weten te arresteeren. HET GAAT NOG NIET GOED! In de Rotterdammer (anti-rev.), heeft de heer Leo Lens een versje gepubliceerd, waar van het Volk (s.d.a.p.) het volgende cou plet overneemt: Rood heeft het altijd moeten .hebben Van haat, van ontevredenheid, Van overvragen, tweedracht zaaien Van muiterij en klassenstrijd. Wat bleef er van baar eisen over? Wat bleef er staan van haar program? 'tls typisch, maar zoodra het goed gaat, Ligt alle rode actie lam. Hef Volk teekent hierbij o.m. aan: Wij dachten zo, dat er nog wel iets an ders viel te zeggen over „rode" politiek, maar de heer Lens weet het beter en daartegen te gaan polemiseren, is onbegonnen werk. Al leen dit, wanneer er iets is, dat wij hem en zijn vrienden euvel duiden, dan is het de omstandigheid, dat „alle rode actie" nog niet „lam" ligt, juist, doordat, het hier nog niet zo „goed gaaf'. Daar hadden zij tenminste voor moeten zorgen, vóórdat zij den heer Leo Lens dit armzalige rijm lieten fabriceren! GÉÉN KLOP-OP-DE-DEUR STRAAT. Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft dezer dagen besloten, de nieuwe straten in het Westelijk uitbreidingsplan „Bosch en Lommer" Nederlandsche roman-namen te geven. Het Handelsblad schrijft naar aan leiding hiervan: Werken van moderne schrijvers zijn, om begrijpelijke redenen, uitgesloten. Een Klop- op-de-deur straat, een Muzikant-aan-het-wa- ter gracht, of een Belijdenis-der-stilte laan zal men in „Bosch en Lommer" even vergeefs zoeken als hef bosch en het lommer. In dit baksteen-complex zal de verbeelding (als bij het primitieve tooneel), bij gebrek aan idyl lisch décor, het bordje, dat romantiek sug gereert, voor lief moeten nemen. Wij begrij pen ook, dat de hoofdstedelijke magistraat met haar romantiek-in-baksteen niet al te ver wilde gaan. Niemand zal van zulk een waardig college een"Huis-vol-menschen weg, een Op-hoop-van-zegen-plein of een Koele- meren-des-doods park verwachten. Daarom is het ook duidelijk, dat wij op de namenlijst ofschoon Hildebrand, Multatuli, De School meester en Piet Paaltjens er behoorlijk ver tegenwoordigd zijn geen Camera-Obscura hofje of Droogstoppel straat mochten aantref fen, evenmin als een Schipbreuk gracht, of een Snikken-en-grimlachjes laantje. Maar het is eigenlijk wel jammer, dat wij, om soortgelijke redenen, niet durven voor stellen, het toch slechts imaginaire Bosch en Lommer" te vervangen door een „Lyrisch Labyrinth-" of „Getooide Doolhof-plan", na men die men respectievelijk aan respectabele dichtbundels van dr. Anton van Duinkerken en dr. P. N. van Eyck zou kunnen ontlee- nen. JAMMER, DAT ORANJE AAN DE JODEN DENKT Het Nationale Dagblad (n.s.b.) is nog niet heen over zijn ergernis inzake de welgeslaag de collecte voor de Joodsche vluchtelingen, het vorig jaar in Nederland gehouden. Het blad schrijft: Ons volk verkeert in hoogen nood; de Ko ningin wees hierop uitdrukkelijk in haar oproep voor moreele herbewapening, doch de welgedane heeren en dames, die van mede lijden wegkwijnen voor de Joodsche kinde ren, hebben deze moreele herbewapening al dus uitgelegd, dat het noodlijdende volk den vermoeiden rug nog meer moest krom men voor het gezelschap, dat met Christus op de lippen, elk medegevoel met het eigen volk met voeten treedt. Zoo wordt de oproep van de Koningin verdraaid, ja erger dan dat, met hulp van het verjoodschte deel onzer pers wordt, het zoo voorgesteld, dat de Koningin en de Prinses voor het volk van Juda grootere sympathie hebben dan voor het eigen volk. Met nadruk wordt steeds vermeld elke gift, die voor Joodsche invaliden door ons Vor stenhuis wordt bijgedragen. En zoo weten de volksverdeelers het klaar te spelen, om onder de allerarmsten steeds stijgende ver bittering tegen ons Vorstenhuis wakker te roepen. De Emmabloem-collecte bracht nooit meer dan 64.000 gulden op. Dat is dus minder dan een dertigste van de twee millioen, die voor welgestelde Joden kinderen werd opgebracht. Hoe lang zal het Nederlandsche volk deze uittarting nog dul den? zoo besluit de Mussertkrant. Onze Oost DE K.N.I.L.M.-DIENST OP AUSTRALIË. Vliegvergunning verlengd. Bij gouvernementsbesluit is bepaald, dat de aan de K.N.I.L.M. verleende vergunning tot het onderhouden van een tweemaal weeksche luchtvërbinding Nederlandsch- ltldiè-Australië, met: ingang van 1 April 1939 tot wederopzeggens toe is verlengd, al dus de N. R. Crt. WAARVOOR ZIJ GOED EN WAARVOOR ZIJ NIET GOED ZIJN. Het bijgeloof op den Goeden Vrijdag strekte zich eertijds (en hier en daar ook thans nog wel) ook uit tot het ei, want zoo zeide men 't ei, dat op Goeden Vrijdag gelegd is, heeft bijzondere eigen schappen, zoowel zélf als in den vorm van gebruiksmiddel. Het bederft niet, doch droogt ten hoogste uit. Als men op dezen dag een versch ei over .het huis werpt, dan zal 't product der hen niet breken. Goede Vrijdag-eieren nemen niet de kleuren van de Paascheieren aan. Het beste uur, om eieren van Goeden Vrijdag voor magische doeleinden te gebruiken, is gelegen tusschen elf en twaalf uur voor middags van dezen dag, omdat in die oogenblikken Cristus den geest gaf. De .Goede Vrijdag-eieren mogen wel wegge geven worden, doch men inag ze niet ver koopen, wijl anders hun werkzame bestand- deelen in kracht zullen inboeten. Van de eitjes op dezen dag gelegd,'wordt gezegd, dat zij goede broedeieren zijn; ze zullen kippen en hanen geven, die elk jaar een andere kleur zullen hebben. Als men een ei van dezen dag vindt en elke kip hiervan iets laat eten, dan zal 't dier het einde van het jaar niet meer halen. Moedervlekken verdwijnen! Ook" geven dergelijke eieren bescherming tegen pest en veeziekten; zij trekken de koortsen tot zich, vrijwaren tegen pijn in de lenden en koliek, geven krach^ en vor men vooral een best middel tegen licha melijk letsel (breuk) en verhinderen wond- ettering. Ten slotte doen zij moedervlekken verdwijnen. Voor het welzijn van een kraamvrouw zijn zij eveneens goed. Doch niet alleen voor den mensch bezitten zij een heilzame werking, ook voor 't vee doen zij goede diensten. Zoo bevorderen ze den groei der dieren en behoeden het voor ziekte; het komen in de wei zal er door verhaast wor den. Tegen den bliksem geven zij bescher ming en zij blusschen ook het vuur, waarin men ze werpt. Lugubere zoekpartlj. Met 'n ei, dat op Goeden Vrijdag door een zwarte kip eelegd is, kan men dooden in 't water vinden. En werpt men zulk een ei over den schouder heen, dus achter zich, dan is het mogelijk om een schat te vinden. Hij, die zulk een ei bij zich heeft, zal geluk in 't spel hebben. Aan de kinde ren geef men, vóór zij naar school gaan, zoo'n ei te eten; er zijn dan de letters van het alphabet op aangebracht. Voorspellende eigenschappen. 'Als men in den nacht van Goede Vrijdag om twaalf uur een versch ei in een glas met water doóreenschudt, dan is het mo gelijk den volgenden morgen uit de figu ren, die gevormd zijn, te zien, welke vruch ten in den loop van dat jaar geoogst zul len worden. Neemt men een ei, dat den vorigen dag, dus op Witte Donderdag ge legd is, op Goeden Vrijdag mee naar de kerk, dan ziet men alle heksen verkeerd op de stoelen zitten. Doet men op Goeden Vrijdagmorgen een ei van een zwarte kip in den zak, dan zal men in de kerk alle geesten aanschouwen. En als men het eerste op dezen dag gelegde ei, van een zwarte hen, onder de okselholte negen dagen laat liggen, dan komt er een klein mannetje uit te voorschijn, aan wien men alles vragen en wenschen kan. In het Zwabenland brengt de vrouw haar man op den morgen van dezen dag, als hij nog in bed ligt, een gebakken gan zenei, waarvan zij des avonds een eierkoek voor hem bakt. Meisjes geven haar ge liefde een op het kerkhof rood-gebakken ei daardoor zal de liefde bij den jon geling sterk aangewakkerd worden. Overigens moet men een op Goeden Vrij dag gelegd ei eerst op Paaschzondag eten, zooals dat van Witte Donderdag op den Goeden Vrijdag. 't Is alles maar een weet, maar wij nut tigen deze eitjes maar zonder al deze raad gevingen! Zij is niiet bijgeloovig! Aanplant van thee, koffie, ta bak. vezels, enz, het doel Omtrent de plannen van onzen landge noot, den heer K. J. Junius lngerman c.i tot vestiging van een groote cultuuronder neming, in Abessinië vernamen wij in een onderhoud met den initiatiefnemer, dat deze reeds twee jaren aan de voorbereiding daarvan heeft gewerkt Sedert de vestiging van het Italiaansclie gezag in Abessinnië werden concessies al leen aan Italianen verleend en het verdient daarom wel de aandacht, dat thans aan een Nederlander vergunning tot exploratie werd gegeven. Als oud-planter met langdurige er varing in Java en Sumatra en als directeur van cultuurondernemingen in het niet ver van Abessinië afliggende Belgische Congo- gebicd heeft de heer Ingeman het vertrou wen van de Italiaansclie autoriteiten weten te verwerven. Er bestaan plannen tot. oprichting van een Neder lndsche vennootschp ter bekosti ging van de noodige exploratie. Onderzoek naar klimaat en bo dem. De heeren J. E. Frankamp, oud-hoofd inspecteur van de Hollandsch-Amerikaan- sche Plantagemaatschappij, en oud-direc teur eener groote cultuurmaatschappij in Deli, en dr. C. van Dillewijn, verbonden aan de Landbouw-hoogeschool te Wagenin- gen, zijn bereid gevonden den heer lnger man hierin bij te staan. Deze heeren zullen naar Abessinië vertrekken om een grondig onderzoek in te stellen naar de klimatolo gische factoren, de bodemgesteldheid, de aanwezigheid van geschikte werkkrachten, afvoermogelijkheden, bevloeiing enz. Hun rapport zal den doorslag moeten geven voor de oprichting van de beoogde cultuur maatschappij. De heer lngerman wist echter reeds te ver tellen, dat voor den aanplant van koffie de bekende Arabica bijvoorbeeld de grond en het klimaat in Abessinië in ieder geval uitermate geschikt zijn, doch ook heeft de heer lngerman c.s. goede verwachtingen ten opzichte vn de cultuur van thee, ki na, üliepalm, vezels cn tabak. Vertrouwen in onze koloniale ervaring. De „Messagero", een van de voornaamste Italiaansclie dagbladen, bevatte dezer da gen een aan de bovengenoemde plannen gewijd artikel, dat vsn groote instemming getuigde. Ook in andere Italiaansche bla den is daarvan mglding gemaakt en hier-, aan sympathie verleend, vooral met het oog op het vertrouwen, dat men heeft in de Nederlandsche ervaring op koloniaal ge bied. ALS JE NIET THUIS BENT... Woensdagmiddag is tijdens afwezigheid der bewoners een ongenood bezoek gebracht aan een bovenhuis op de Postjeskade te Amsterdam. De boel was danig overhoop ge haald. Uit een lade in de voorkamer werd f 150.— weggenomen. In een eerste verdieping van een woning in de Patroclosstraat was men op de „ge bruikelijke wijze" binnengekomen, door bij de bovenburen aan te bellen. Ook hier werd alle-s doorzocht. De bewo ners misten bij hun thuiskomst tachtig gul den* Deputatie van arbeiders der vliegtuigfabrieken ten departe- mente. Gisterochtend hebben, na toestemming te hebben ontvangt van den minister van Algemeene Zaken. dr. H Colijn, de arbei ders van de N.V. Koolhovens Vliegtuigenfa- briek cn de N.V Nederlandsche Vliegtuig industrie (Fokker-fabriek) een deputatie ge zonden naar het departement van Algemee ne Zaken, teneinde een adres te overhandi gen, onderteekeno door alle in totaal 2oOO arbeiders van bovengenoemde, fabrieken, met het verzoek om, bij het plaatsen van vliegtuigorders zooveel als mogelijk is reke ning te houden met, de Nederlandsche vlieg tuigindustrie, zoodat deze ruimschoots haar deel krijgt. De Nederlandsche vliegtuigindustrie toch heeft een wereldreputatie en toont zich deze waardig. Men mag het, naar de meening der arbei ders, bovendien niet zoover laten komen, dat bij de snel voortgaande ontwikkeling der techniek de Nederlandsche arbeids krachten door gèbrek aan opdrachten (waar door de geschooldheid dezer krachten geen gelijken tred kan houden met de snelle technische ontwikkeling) zoodanig vermin dert. dat over enkele jaren een bepaald product niet meer in eigen land gebouwd kan worden. 's Ministers medewerking werd gevraagd, teneinde te bevorderen dat de Nederlandsche luchtvaart zich verder zal onwikkelen met gebruikmaking van materiaal, gebouwd in Nederland door Nederlandsche arbeids krachten. Het adres werd in ontvangst genomen door den heer Reyseger, secretaris van dr. H. Colijn. Ongunstig individu Bij arrestatie wegens poging tot doodslag kwamen zijn vele zon den aan het licht. Vertien dagen geleden heeft de Officier van Justitie bij de Ilaarlenische rechtbank 3 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den vierenveertigjarigen Haarlemschen chauf feur V., die terecht stond wegens poging tot doodslag, diefstal en overtreding van artikel 247 Wetboek van Strafrecht. Verdachte had op 29 Januari op de Heerenvest te Haarlem ruzie gekregen met een koopman. Deze twist ontaarde in een vechtpartij waarbij de chauffeur zijn tegen stander met een mes in de borst en in het dijbeen stak. De steek in de borst zou on getwijfeld doodelijk zijn geweest, als het mes niet op een rib was afgestuit. Tijdens het onderzoek van de politie kwam aan het licht, dat verdachte zich bo vendien _gan een diefstal en Qgn zedendelict had schuldig gemaakt. De man, die zeer ongunstig hekend staat en wiens strafblad reeds twaalf vonnissen vermeldt, werd gisteren veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf. Door JOH. W. BROEDELET. Juli had een paar dagen thuis gezeten, onlekker, met koorts. Nu was ze er voor het eerst weer eens uitgegaan, ofschoon ze zich nog wat slapjes voelde. En als een ratelslang klonk het dadelijk aan de ooren van haar man: - Ik ben op de Vrouwen-club geweest. Ze hebben er weer drie prachtige tijdschrif ten bijgekregen. En zalige taartjes! Hoog stens vier dagen oud. Ik bedoel de tijdschrif ten. En Lucie van Dam gaat scheiden! Het werd eerst tegengesproken omdat men haar weer met een man met een zwarten knevel bad zien loopen. Maar dat was van Dam niet, want sinds zij niet. meer van hem houdt, heeft hij zijn heele gezicht laten mil limeteren. En tusschen Mar. Ba Iers en Wim. van Plet is het uit. Ze hebben de verloving verbroken, omdat hij nooit wat anders dan thee drinkt. Dat vindt zij zoo vervelend. En beeldige hoedjes dat ik heb gezien! En thee kopjes! Ik heb ze allemaal opgehad! De hoedjes bedoel ik. Maar ik vond het oor zoo onhandig. Nee, tiu heb ik het weer over de "kopjes! En Beverman is overgeplaatst. Zijn vrouw vindt het dol, want hier had ze zoo weinig het oog op hem. En Annie van Blom... Plots stuitte manlief haar woordenstroom. Kindlief, zei hij bezorgd, je ziet er uit of je weer een beetje koorts hebt. Heb je je wat druk gemaakt? Zouden wo den ther mometer niet eens aanleggen? O, Piet, wat ben je toch altijd attent voor me! vleide Julie dankbaar en zij sloeg haar armeh innig om zijn hals. Daar heb je er een zoen voor! En, ja, geef dat ding maar hier. Snel haalde man-lief den thermometer voor den dag en Julie, zich met. een ernstig gezicht (zou ze weer instorten) op de sofa zettend, plaatste dien nauwkeurig onder haar tóng: Ziezop, mompelde de echtgenoot bij zich zelf, nu houdt ze tenminste.negen minuten haar mond! Dat is de eeenige manier! Stralend van geluk keek Juli haar altijd zoo „zorgzameu" eohtvriend zwijgend aan.

Schager Courant | 1939 | | pagina 3