Kuikensexer Uit het Huis met de Hooge Trap SHAG Huiduitslag, Jeuk, Eczeem SPRUTOL Vrijdag April 1939 Tweede blad Breezand Een wonderlijk beroep: Haantje of hennetje?: de Japan- sche vakman vertelt het U di rect. Rrrring! het verwachte telefoon tje hij is er! „Hij" is een Japan ner, een van de persoontjes, waar van er thans drie in ons land ver toeven en die tot wonderlijk beroep hebben, te bepalen of een heel jong kuikentje (liefst zoo uit den dop), een hennetje of een haantje is! We hadden er al eens eerder van gehoord en gedacht aan humbug. Maar toen een paar dagen geleden, een zoo'n serieus man als de heer Vergaaij is, ons vertelde, dat hij verleden jaar in z'n bedrijf van de i diensten van een der Japanners gebruik had gemaakt, en welke resultaten hij daar mee bereikte, namen we dadelijk dankbaar z'n aanbod aan, eens te komen kijken, als er weer een kwam. Daar is dan 't afgesproken telefoontje, „'t Eten is net klaar", zegt m'n vrouw. Ja, dat moet dan maar wachten, want die klei ne Japanner wacht niet. Die heeft het ge weldig druk, tuft in een auto langs de i broedbedrijven in drie of vier provincies en zal bij den heer Vergaaij wel een 500 kui kens „sexen", maar dat gaat zóó vlug, dat we moeten kiezen of deelcn, óf eten, óf naai den „sexer". En natuurlijk kiezen we 't jaatste. Eten kun je ten slotte altijd nog wel, maar zoo'n wondermensch zie je niet jederen dag. We zijn dan ook al heel gauw in dat deel ivan het huis, waar de heer V. z'n groote, clectrische broedmachine heeft staan. En daar zit dan die kleine Japannees in een witte jas, voor een geïmproviseerde tafel. ,Vóór hem een doos met het gele, wollig, wriemelend en piepend goedje, dat vanmor gen het levenslicht aanschouwde, nog niet in de kunstmoedcr is geweest en nog ge heel nuchter is. Zoo heeft de sexer ze het liefst. Rechts en links van de doos staan kistjes. Een Hollandsche mijnheer, de ma nager, zouden wc haast zeggen, staat ach ter de tafel en vlak boven de handen van den zoon uit het land der rijzende zon brandt, zóó afgeschermd dat het licht alleen op die handen valt, een sterke electrische lamp. In elk der handen heeft hij een kui kentje. „Hennetje of haantje?" aan den loopenden band. En daar gaat het, vlug, vliegens vlug! Het kuikentje in de linker hand, krijgt met een duim een druk- je en de eerste ontlasting schiet in een schaaltje, dat als W.C. dienst i doet. De hand draait even, zoodat hij het achterlijfje naar zich toe heeft, een vlugge beweging met de duimen of duim en vingers, de clo aca is goed zichtbaar een snelle blik en resoluut verhuist het diertje naai* het linker kistje voor de hennetjes of 't rechter voor de haantjes. En zoo snel, dat we 't eigenlijk niet een miaal precies zagen gebeuren, is 't kuiken tje, dat intussciien in de rechterhand zat, overgenomen in de linker, is met de rech terhand een ander uit de doos gepakt, geeft de duim van de linkerhand alweer een drukje op het kleine kuikenlijf en gebeu ren ook alle" andere handelingen weer van ivoren af aan. Veel vlugger dan we 't schrij ven of zelfs zeggen kunnen, gaat het en de Hollandsche mijnheer heeft net handen vol werk om de doos steeds met kuikens aan te vullen en de kistjes met hennetjes en baantjes in grootere te leggen. In een half uurtje zijn er zoo een 492 kuikentjes „gesexi" (of moeten we zeggen „gesexed"). Een nieuw werkwoord sexen (het bepalen van 't geslacht of de sexe) dat nog wel in geen enkel woordenboek te vinden zal zijn! 't Is zooals 't gewoonlijk is, ongeveer half Dm half. De geel-bruine heer heeft 245 kuikentjes aangewezen om bij den kippen-burgerlijken stand ingeschreven te worden als hennetje en 247 moeten als haantje worden geboek staafd. 95 pet. garantie! Of 't nu van de warmte in de betrekkelijk kleine ruimte, 't gezicht op het kuiken-w.c- tje, de vlugge handeling en 't kuikenge- wriemel voor de oogen, de leege maag, of van alles met elkaar komt, weten we niet, maar we voelen ons een klein beetje bleek om den neus worden en happen weer met ftraagte de frissche lucht, die ons dadelijk van het draaierig gevoel afhelpt. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D D.. het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons ft 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bü Apoth. en Drogisten. De heer Vergaaij vertelt ons nog even van z'n ervaring op dit gebied. De sexers garandeeren een 95 pet. juiste beslissing, wat de hennetjes aangaat en 100 pet. voor de haantjes. Waarom die 5 pet. voor de hennetjes minder, zult ge vragen. Wel, er zijn wel eens twijfelgevallen en die worden bij de hennetjes gedeponeerd, omdat men natuurlijk niet graag de kans loopt, dat ook maar een enkel hennetje verloren zou gaan. Bij de haantjes zijn dus geen twijfelgeval len; wat als zoodanig wordt aangewezen, is ook werkelijk een haantje. Om die twijfelgevallen garandeert de sexer dus voor de hennetjes 95 pet. en verleden jaar bleken bij den heer Vergaav van de als hennetjes uitgezochte kuikens 98 pet., dus nog 3 pet. meer, ook werkelijk tot kip pen uit te groeien! Niet ieder, die eieren laat uitbroeden, is van plan de haantjes dadelijk op te ruimen. Voor hom heeft 't sexen geen waarde. Maar voor wien het enkel om de kippetjes te doen is, is het ongetwijfeld met het oog op voer, ruimte, enz. van groot belang. Nog mooier zou 't natuurlijk zijn als alle ruim te in de broedmachine ook al alleen inge nomen werd. door eieren, waarvan men ze ker wist, dat er hennetjes uit zullen komen. Of 't ooit lukken zal dat vooraf vast te stellen? Alleen vakmenschen aan 't werk. Ze zijn hier maar korten tijd, die Japan ners, alleen in 't broedseizoen. Daarna gaan ze weer naar hun land. Maar volgend jaar komen ze weer terug, misschien wel met een of een paar meer, want ze hebben het druk, heel druk. Japan schijnt echter, zoo had de heer Vergaay al eens eerder vernomen, nauw lettend toe te zien op den „uitvoer" van de ze sexers; zij moeten hun vak goed ver staan, dan blijft de goede naam behouden. Toon onze sexer geheel klaar was, z'n spullen ingepakt, de witte jas uitgetrokken en zich frisch gewasschen had en weer (bij was 21 jaar) een goed-gesoigneerde jonge man was, trok een speld met schildje op een van z'n jasrevers onze aandacht. Een kui kentje stond er op met de letters J.C.S.A. (Japanes Chicken-Sexer Association). De heeren hebben warempel al een vak- vereen iging: „De Japansche vereeniging van kuiken-sexers!" KOEGRAS GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN JULIANADORP. VEREENIGING „HULP BIJ ZIEKTE EN Woensdagavond hield bovengenoemd ver eeniging haar jaarlijksche ledenvergade ring in liet café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Aanwezig zijn 27 belang stellenden. In zijn openingswoord zegt de voorzitter, de lieer J. Kossen, dat, gaan de zaken zoo als verleden jaar is besloten, dan zal dit de laatste jaarvergadering als zoodanig zijn. Spr. hoopt dat de nieuwe toestand in het belang van de Wijkverpleging zal zijn. Door den secretaris, den lieer C. J. Vroom, worden hierna de notulen gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Door denzelfde wordt het jaarverslag over 1938 uitgebracht, waaruit we vermei den, dat het ledental vrijwel gelijk bleef. Door den verpleger, den lieer W. Vonk, werden bij 211 patiënten 3063 bezoeken af gelegd en van het materiaal werden 125 stuks in bruikleen uitgegeven. Voor 1939 wordt het salaris van den ver pleger alsnog bepaald op f 850. Het verslag van den penningmeester, den heer K. Wijnsma geeft aan ontvangsten f 1019, uitgaven f 1125.17, voordeelig saldo van 1937 f 358.78. Nadcelig saldo over 1938 f 124.98. Eindsaldo f 233.S0. Bij de Bestuursverkiezing worden de beide aftredende leden, de heeren J. Kos sen en K. Wijnsma herkozen. De voorzitter merkt hierbij op, dat hij in iedei» geval tot Aug. a.s. zal door gaan en dan zal hij verder wel zien hoe het moet, als de reorganisatie daar is. Tot lid van de kascomniisise wordt in de plaats van den heer C. Hollander, die niet herkiesbaar is, gekozen de heer K. van Buuren. De voorzitter deelt, voorts mede, dat de heer A. Speur als bode heeft be dankt en deze functie thans door den heer Iv. Wijnsma wordt waargenomen. De kwestie der wijkverpleging. Volgt de rondvraag. A. Swaerts vraagt of er per 1 Aug. a.s. een. verpleegster komt. In Callantsoog werft men thans reeds le den. De grens wordt gevormd door de grens CallantsoogDen Helder. De ge meente Callantsoog heeft f 500 uitgetrokken, de restcennide f 200 moet. door de leden opgebracht worden. Daarboven moet men lid van het Witte Kruis zijn. Wat het in de toekomst wordt, weet men niet, en een en ander moet nog nader besproken worden, en wat Callantsoog be treft weet men hier nog niets, alleen uit de courant heeft men een en ander vernomen. Wij gaan hier verder zooals thans 15 jaar het geval is geweest. Eenigc onzer bestuurs leden zullen zitting nemen in het bestuur van Het Witte Kruis. De heer K. van Buuren vraagt of het weg gaan van Speur als bode wel op de juiste wijze is gebeurd. Nader blijkt dat spr. verkeerd is ingelicht. Verder vraagt vraagt hij, hoe de zuster benoemd wordt. In onderling overleg zegt de voorzitter. De heer D. Visser vraagt-of de zuster ook bereid is om te masseeren. Men weet niet of dit tot haar compe tentie behoort. Wil zij het doen dan is het goed, maar het is geen plicht. Anders had men geen masseurs noodig. Daarna wordt deze vergaderiner met dank door den voorzitter gesloten. Men wordt echter verzocht nog niet weg te gaan. De Luchtbescherming komt ter sprake. Ver leden jaar is daar een lezing over geweest en verleden week weer een bespreking. Daar is medegedeeld, dat men in geval van nood alhier op zichzelf aangewezen zal zijn. Er worden nog helpers gevraagd voor de evcntuccle brandweer, welke zich met de aanwezige handpomp moet redden. Er zijn 20 personen noodig. Deze week moe ten de namen opgegeven worden, zoodat als aanstelling geschied is, er een paar keer gedemonstreerd kan worden. Verder bespreekt men het afscheid van den heer Vonk over enkele maanden. Men wil dat op passende wijze doen. Het be stuur zal een en ander nader regelen. De heer W. Vonk dankt het bestuur voor de genoten medewerking zoovele jaren ondervonden en ook de loden die in moei lijke tijden lid bleven der vereeniging. De Voorzitter zegt, dat door de groots werkzaamheid van den heer Vonk men l'ö jaar dit werk heeft kunnen uitvoeren en sluit daarna ook deze vervolg-bijccnkomst. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten WIER1NGERWAARD EEN GEZONDE LICHTING. Alle ingeschrevenen, totaal elf van de lichting 1940, zijn door den Keuringsraad geschikt, bevonden voor den militairen dienst. Het zijn Gerrit Bakker Cz., Marinus dc Boer Rz., Dirk Bijpost Kz., Arie Jan Kleen Hz., Jan van der Molen Ez., Klaas Oostindiër IIz., Jacob v. Rijswijk Az., Roe lof Smid Rz., Cornelis Spaans Rz., Jan Vis ser Pz. en Gerrit Wit Cz. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 3 April jl. kwam voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen bij het 5e Reg. Veldart. J. F. Truijman, lichting 1929. Op 24 Juli a.s. zal voor herhalingsoefeningen, bij het korps Motordienst, onder de wapenen moeten komen de korporaal S. H. v. d. Veen, lichting 1933. BURGERLIJKE STAND over het le kwartaal 1939. Geboorten: Grietje, dochter van Jan Slik ker en Aartje Gijsherten; Piet, zoon van Klaas Kaan en Marie Blaauboer; Anna Kla- zina, dochter van Jan Willem Hendrik La- by van der Pol en Gerritjè Wit; Jansje Rein- tje, dochter van Katharinus Jelloma en Trijntje Vellinga; Anna Mcta Fredcrika, d. van Johanna Heinrich Eilcrs en Jantje Fre- derika van der Heide. Huwelijken: Jacob Jan Hendrik Riesen- beck met Trijntje Pieternella Stark. Jacob Slikker met Johanna Bakker Cd. Pieter Govers Kz. met Anna Rol PcL Overleden: Cornelis Bellis, wedn van Cornelia Kossen, 73 jaar. Aaltje Wijngaard, echtgen. van Cornelis Tuinman, 85 jaar. Jan Geel, weduwn. van Taade Jongejan, 76 jaar. Te Amsterdam: Jan Voorthuijsen, 43 jaar; te Castricum: Wicher Bosscha, echt- gen. van Grietje Pit, 68 jaar. Trijntje Appel, wed. van Pieter Zeeman, 89 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Grietje Maria Sleu tel van New York, Ver. Staten v. N. Ame rika; Adriaan en Andries Verhage van Domburg; Jacob Witsen van Schagerbrug; Louwrens de Graaf van Oudesluis: Johan Ju i gen Ka mans en gezin, van Stccnwijker- wold. Neeltje Wardenaar, van Schagen; Klaas de Graaf en gezin, v. Barsingerhorn Willem Oostindiën en gezin van Heiloo; Geesje Elisabeth Bakker, van Barsingerhorn. Jan van der Grift van Hermeien; Cornelis Jacobus Claij, van Haarlemmermeer; Iiami- ke Jantine van der Veen van Oudesluis; Pieter Govers van Harenkarspel; Jasper Schook en gezin van Leeuwarden; Mevr. C. J. Claij, geb. Trijntje van Harten, van Amsterdam; Anton Johan van Schoten van Alkmaar; Catharir.a Maria de Wit van Hei loo; Jan Everts van Wieringen. Vertrokken personen: Gerrit Willem Terp stra naar Schoorldam E 50; mevr J. Koo- men, geb. M aartje de Carpentier, en doch ter, naar Alkmaar, Costerstr. E 10; mevr. J. J. II. Riesenbcck, geb Trijntje Pieter nella Stark, naar Den Helder. Achterstr. 57; Antonia Hoogesteger naar Den Helder, Ja- vastraat 119; Hubregt Lecndert Huige naar Ierseke, Nieuwe Kerkstr. 7; Pieter Johannes Voorthuijsen en Elisabeth Trijntje Voorthuij sen naar Hippolytushoef, Hoofdslr. 16. Klaas Rob en gezin naar Schagen, Laan E 65; Jan Dclver en gezin, naar Harenkar spel, Schagerwaard C 5, post Dirkshorn: Anna Ellcr» en gezin naar Harenkarspel, Schagerwaard C 37; Catharina van der B*4 naar Harenkarspel, Schagerwaard C 37; Otto Smit naar Harenkarspel. Schagerwaard C 37; Aric Jan Bruin en gezin naar Barsin gerhorn, Nieuwesluis C 25, Alewijn Bijpost Kz.. naar Schagen. Trapwcg II 42. Alida Brink naar Roden (Dr.) Nietap 86, „Terheijl", post de Leek; Jan Homan en echtgenoote naar Schagen, Torenplein E 53. Johanna Bakker Cd., echtgenoote van Jb. Slikker naar Winkel, Dorpsstr. A. 167; Al- hert Kaan en echtgenoote naar Heiloo, Wes- tcrweg 103. WINKEL LUTJEWINKEL In de Woensdagavond j.1. ten overstaan van Notaris G. J. van Leersum te Winkel ge houden veiling van een huis met erf, aan de Molenkade, gemeente Winkel, groot 4 aren 5 centiaren, behooronde aan den heer A. Smak Jz. e.a. werd dit. perceel gekocht door den heer J. Breebaart Jz. Sr., te Win kel voor de som van f 1330. POLITIE Gevonden een verzilverd vulpotlood. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. NIEUWE NIEDORP LANGEREIS. HET NATTE ELEMENT OPGEZOCHT. Toen gistermiddag de heer Hil Peereboom uit Nieuwe Niedorp nabij de voetbrug van café Visser zou keeren, siipte zijn auto weg en kwam aan den lagen kant in sloot te recht. De onfortuinlijke Nieuwe Niedorper stond even later ongedeerd, maar nat op den kant. Een kraanwagen van garage Pee reboom bracht den wagen op het droge, starten, enden weg werd vervolgd, als of er niets was gebeurd. BENOEMD. Naar wij vernemen is de heer K. „Kleij- meer tot watermolenaar benoemd in* den Berkmeermolcn. Voor hem was deze func tie in handen van zijn schoonvader, den heer P. Pauw. HARENKARSPEL DIRKSHORN GEGUND. De aanbesteding van een woonhuis cn garage voor rekening van den heer P. de Goede welke de vorige week was aangehou den, is thans gegund aan de laagste in schrijvers: D. Dam, timmerwerk; Jan Ruis metselwerk; P. Hoeve, schilderwerk. Heeft iemand over Ibis soms iets kwaads te zeggen, Dan zal ik het op z'n Bep van Klaverens uit gaan leggen. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man ALKMAAR Het O.L.O. in een hoekje gezet. Voorstanders, die omvallen als een rij dominosteenen. De heer Bonsema ruikt de ver kiezingen. De burgemeester laakt de wijze, waarop wij over het L. O. hebben geschreven. Een raadsvergadering zonder beëedigingen of onderzoek van geloofsbrieven is tegen woordig geen echte raadsvergadering meer. Dus werd daarmee trouw begonnen. De hee ren Couwenhoven en v. d. Wal waren aan wezig om de behandeling te ondergaan en ze werden met een kort speechje welkom geheeten door den burgemeester, die blijk baar verheugd was de gedunde raadsgelede- ren zich weer langzamerhand te zien vul len. Aan het eeuwig weerkeerend uitbreidings plan Hout werd een tot weerziens tot het volgend jaar toegeroepen. Nu Alkmaar er destijds in is geslaagd deze aangelegenheid zoodanig te traineeren, dat de regeling er van over is gegaan naar Gedeputeerde Sta ten, is verder traineeren voor rekening van clit college en schuift ons gemeentebestuur iedere verantwoording rustig af. - Een ingewikkelde puzzle bleek te zijn de legkaart rondom, het nieuwe rusthuis aan de Kennemerstraatweg. Een stukje grond ter verbreeding van het trottoir kon worden geruild tegen een strookje ter breedte van 1 meter, waarop ongevraagd hij het glazen wasschcn de ladders zouden kunnen worden gezet. De heeren raadsleden schenen de zaak echter niet heelemaal te vertrouwen. Om ladders op te plaatsen was die eene me ter veel te smal en terecht of ten onrechte vreesden ze, dat al weer een stukje plant soen verloren zou gaan. De eigenaars van het rusthuis wilden geen boomen rooien, zei de wethouder, maar hij scheen er weinig voor te voelen, te gaan spreken over een erfdienstbaarheid van die strekking, welke op den grond zou worden gelegd. Het Col lege moest echter het onderspit delven. De bijlage werd aangehouden. Aan de orde was toen het hoofdpunt van de agenda: de verhuur van het schoolge bouw aan de Laat aan defensie ter onder brenging van de manschappen van twee batterijen van het 2de Regiment Luchtdoel- artillerie. Bij de besprekingen viel een verwonder lijke ommekeer waar te nemen bij die le den van den Raad, die als voorstanders van het bijzonder lager onderwijs (B.L.O.) mogen worden aangemerkt. In eerste in stantie hadden ze ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de belangen van het open baar lager onderwijs (O.L.O.) werden ge schaad. Maar door de verdediging van den burgemeester, die steeds maar weer den nadruk legde op het buitengewoon groote stadsbelang, verbonden aan de ves tiging van een garnizoen te Allernaar, vie len ze omver als dominosteenen op een rij tje. Met geleerde gezichten concludeerden ze niettegenstaande de dringende re- questen d. deskundigen, welke zwijgend wer den terzijde geschoven dat de nadeelen toch niet zoo heel groot waren cn onder het schreien van ware krokodillentranen werd de arme O.L.S., waarmee ze het toch zoo best meenden, veroordeeld tot het of fer ten bate van de gemeenschap. En zpo staan we dus voor het feit, dat hier aan de O.L.S. een slag is toegebracht door raadsleden, die zich gelukkig prijzen in het bezit van een eigen B.L.S. plus de heer Bonsema. Deze laatste voelde de bui hangen. Met de naderende verkiezingen voor oogen, trachtte hij de handelwijze van het College goed te praten. Ook hij zweeg natuurlijk over de requesten. Hij wist het beter dan de deskundigen, die hun naam daaronder hadden gezet en hij bewees door zijn vóór- stemmen, hoezeer de lieer v. d. Vall gelijk had gehad, toen deze betoogde, dat, indien de S.D.A.P. fractie nog contact had gehad met het College, het voorstel van B. en W. wellicht anders zou hebben geluid. De ideeën van den heer Bonsema zijn geduren de de afgeloopen twee jaren blijkbaar wel zeer diepgaand gewijzigd. De zeven aanwezige voorstanders van het O.L.O. stemden tegen het voorstel van B. en W. Dit waren de S.D.A.P., de liberalen, de V. D. cn de R.S.A.P. Hoewel ze steeds over hun liefde voor dit O.L.O. den mond vol hebben, wij de hee ren Bonsema en Hoyting daartoe niet meer .rekenen. Het resultaat van dezen aanslag zal ver moedelijk wel zijn, dat de Bosboom Tous- saintschool aan het einde van dezen cur sus verdwijnt en dat de leerlingen van het Centraal 7de en 8ste leerjaar in de Hofdijk- school worden ondergebracht. De mogelijk heid om een eventueel overschot aan leer lingen hij de a.s. aangifte ergens onder te brengen is daarmee waarschijnlijk volko men buitengesloten en we zullen ons wel niet sterk vergissen, wanneer straks de B.L.S. van den voorstemmer, den lieer Hoy ting en de bussen op Bergen daarvan de profijten ondervinden. Den heer Hoyting, ten slotte, die niet uit geput raakte te wijzen op het kwaad, dat wordt gedaan aan de O. L. school, wanneer in krantenartikelen telkens weer wordt ge wezen op werkelijke of vermeende misstan den hij dit onderwijs, kunnen we verzeke ren, dat we ons aan zijn al of niet gemeen de jérémiades niet zullen storen. Heel wat heter dan zulke goedkoope adviezen ten beste te geven, ware het Ie handelen in het voordeel van de O.L.S. De heer Hoyting heeft heden toegestemd in een handelwijze ten aanzien van de O.L.S., waaraan hij. zoo het was gegaan om zijn eigen school, stellig zijn fiat niet zou hebben gehecht. Dat zegt genoeg. De gaskamer en de verordeningen op het heffen van belasting over gebouwde eigen dommen ondervonden weinig tegenkanting, een voorstel om een bedrag van f 124.800. uit te trekken, voor de restauratie van de Groote Kerk bezorgde het College een pluim van den heer Grondsma, die blij was dat het er nu eindelijk toch van kwam en toen kwamen we al weer aan het onder wijs. De heer Sietsma interpelleerde naar aan leiding van de bekende kwestie inzake de tewerkstelling van een leerkracht van het B.L.O. bij het O.L.O. en hij kreeg een re pliek, waarin het krioelde van artikelen! en paragrafen. Een doolhof, waarin de in- terpellant niet direct den weg wist te vin den. Het College gaf toe te hebben geweten, dat de wachtgeldster kwam van het B.L.O. en dat het aanvankelijk in de meening had verkeerd, dat deze wachtgeldster hij ontslag binnen twee jaar weer zou af vloeien. Het gaf ook toe zich ten aanzien van dit laatste te hebben vergist, maar het had een achterdeurtje gevonden om zijn prestige te herstellen. Gedurende 5 maanden deze termijn werd door den burgemeester niet genoemd was aan de Nicolaas Beetsschool een bo ventallige onderwijzeres noodig en om in deze vacature te voorzien, moest blijkbaar een leerkracht vast worden benoemd. Zon derling, zouden we zeggen. Dat wordt dus: twee tijdelijke posities en twee vast aanstel lingen. Het wordt hoe langer hoe ingewik kelder! Maar zooals gezegd, omtrent het tij delijke van de positie aan de Nic Beetsschool werd niet gerept. Zonderling ook was het, dat zich slechts cén candidate had aange meld. Wellicht was dit het gevolg van het feit, dat eenigszins ongebruikelijk al leen werd geadverteerd in de Alkmaarsehe dagbladen en niet in de onderwijzersvakpers. Vreemd ook was het, dat de heer v. d. Wal, toen hij daarna vroeg, niet behoorlijk werd ingelicht omtrent de kwestie, of het nood zakelijk was geweest een wachtgeldster van het B.L.O. aan te stellen. De burgemeester zei: Er was maar één can didate cn die was goed. Hij had ook kunnen zeggen: We hadden het recht alle wacht gelders van de lijst der O.L.S. te nemen en ieder hunner zou verplicht zijn geweest de benoeming aan te nemen. Tot slot hadden we een veeg te incassee- ren van den burgemeester, die de wijze, waarover, omtrent deze kwestie in de bla den was geschreven, ernstig betreurde. Men schijnt bij het College uit te gaan van de gedachte: Wat het College doet is welge daan. We kunnen het daannede helaas, niet eens zijn en zullen de vrijheid blijven ne men om fouten en misstanden te blijven signaleeren. Een fout is hier door het College gemaakt cn een misstand het uitschakelen der vrije onderwijzersbenoeming door die, fout gehandhaafd, tot schade van het open-' haar lager onderwijs. Ook betreuren wij ernstig, wat we moes ten schrijven, zooals we hebben gedaan en wel, omdat dit helaas noodig was. Over het algemeen is het eenige, wat bij zulke aangelegenheden te hereiken valt', dat herhalingen worden voorkomen. Zoo dit het geval zal zijn en we twij felen daaraan niet dan zijn we tevreden en incasseeren daarvoor gaarne het burge meesterlijk standje.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5