lil Voor VREDE, WELVAART. VRIJHEID No. 1 van Lijst 1 STEMT OP DE S.D.A.P. A. W. MICHELS Toestand van oorlogs gevaar afgekondigd! Duitschland Mannen en Vrouwen, weest allen bereid! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Paus richt zich tot de wereld Dronkemansvechtpartij met doodelijken afloop ontkent alles Britsche vloot verlaat Italiaansche havens Nationale demonstratie voor arbeid Lichamelijke opvoeding onmisbaar Italië zou Griekenlands onschendbaarheid garandeeren Paaschvuren Laan, Schagen, Tel. 20. DINSDAG 11 APRIL 1939. 83e Jaargang. No. 10851. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 Bataljons voor de grensbeveiliging gemobiliseerd Hedennacht om tien minuten voor 1 uur deelde de re- geeringspersdienst mede, dat bij Koninklijk besluit van he den is bepaald, dat de tegenwoordige buitengewone om standigheden inhouden oorlogsgevaar in den zin waarin dat woord in 's lands wetten voorkomt. Krachtens dit besluit is heden opgeroepen het perso neel van de bataljons voor de grensbeveiliging. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als een rechtstreeks gevolg van de gebeurtenissen der laat ste dagen. De algemeene toestand in Europa heeft de regee ring de wenschelijkheid doen gevoelen, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandigheid. De verdere ontwik keling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer gerustheid kunnen worden afgewacht. Zijn Paaschpredikatie: „Geen vrede zonder orde, geen orde zonder rechtvaardigheid". In zijn Paaschpredikatie in den Sint Pie- ter heeft de Paus erop gewezen, dat er geen vrede kan zijn, zoolang maar al te dikwijls dezelfde zonen van dezelfde aarde verdeeld worden door verwoede partijen- of belangenstrijd, zoolang zoovelen geen werk en geen voldoende b.estaansmogelijik- heid hebben, hetgeen hen helaas tot de prooi maakt- van leerstellingen en onder- grondsche organisaties. Er kan geen vrede zijn zoolang nog zoo fikwijls tusschen de naties het wederzijdsch iegrip ontbreekt, zoolang plechtige gesanc- tlonneerde pacten en het gegeven woord de zekerheid en de waarde hebben verloren, die de onontbeerlijke basis zijn van het we derzijdsch vertrouwen, zonder hetwelk de zoozeer begeerde materieele ontwapening van dag tot dag minder uitvoerbaar wordt. Het werkelijke fundament van den vrede, zoo vervolgde de Paus, is gelegen in de ken nis, de eerbiediging en het gehoorzamen van God. Hij is de hoogste beschermer van de rechtvaardigheid en de hoogste schen ker des vredes. In hem zijn de vrede en de rechtvaardigheid vereenigd. De vrucht van rechtvaardigheid is de vrede. Zooals het niet mogelijk is, vrede te hebben zonder orde, zoo kan er geen orde zijn zonder recht vaardigheid. De laatste eischt gehoorzaamheid aan de wettige autoriteiten. Ongerustheid op den Balkan Het geheele Balkanschiereiland onder DuitschItaliaanschen in vloed? De Balkanstatcn, speciaal Roemenië, too- nen zich zeer ongerust over de ontwikkeling van den toestand. In vele kringen hoort men beschouwingen over de mogelijkheid van een snel optreden van Duitschland en Italië na den inval in Albanië. In kringen, die den spilmogendheden vriendelijk gezind zijn, beweert men zelfs, dat Duitschland met een plan zal komen, dat ten doel heeft het geheele Balkanschiereiland in een „federaal economisch stelsel" te bren gen. In officieele kringen te Sofia verklaart men, dat Bulgarije voornemens is de samen werking met de andere Balkanstaten voort te zetten ter handhaving van den vrede. De Bulgaarsche regeering, zegt men, is voor standster van de gedachte „dc Balkan voor de Balkanvolken". Mussolini heeft door den gezant in Bel grado zijn waardccring doen uitspreken je gens de Joegoslavische regeering voor haar vriendschappelijke houding in de huidige Albaneesche crisis. De Duitsche lezing over Albanië De Britsche geheime dienst spande samen met Koning Zog. De gezant van Albanië. Rauf-Fitso, heeft bij de Duitsche regeering geprotesteerd te gen de door Italië in Albanië ondernomen actie. De Duitsche lezing. In Der Angriff wordt gewezen op de me- dedeeling, dat Koning Zog kortgeleden om Italiaansche troepen heeft verzocht, waarbij hij de bedoeling had, ze te gebruiken voor een overval op de Joegoslavische grens bij Kosserow. Volgens.het blad was het reeds maandenlang een open geheim, dat koning Zog in zijn paleis bij voorkeur Engelschen ontving en hieraan wordt het vermoeden vastgeknoopt, dat het Albaneesche plan, Ita lië tegen Joegoslavië uit te spelen, het werk van Engelsche agenten geweest is. Ook de Nachtausgabe komt tot de conclu sie, dat „de Britsche geheime dienst te Ti rana ijverig in de weer is geweest". Tenslotte acht ook de Berlincr Bocrsen- zeitung het niet uitgesloten, dat ,den laat- sten tijd bepaalde draden zijn gesponnen tusschen het hof te Tirana en do Loiniensche centrale, van waaruit dc Intelligence Ser vice zijn netten over den haivcn aardbol spant". Jeugdig Jordaner het slachtoffer. Zondagavond Iaat heeft een dronke mansruzie het leven geëisch van een 27-jarigen Jordaner uit de Bloem- straat. Deze man, die sterk onder den invloed van alcohol verkeerde, kreeg in genoemde straat ruzie met een 24-jarigen buurtgenoot. De hieruit volgende vechtpartij had voor den eersten een noodlottig verloop. De man werd tegen den grond geslagen en kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij in den loop van Maandagochtend, in het Wilhelmina-gast- huis, waarheen hij was overgebracht, is over leden. De doodsoorzaak is waarschijnlijk een schedelfractuur, doch deze moet nog nader bij de lijkschouwing worden vastgesteld. De dader, die bij de politie als een vech tersbaas bekend staat, is gisterochtend in zijn woning gearresteerd en naar het bureau Mar- nixstraat overgebracht Hij verklaarde tegen over commissaris Hoógenboom, die wegens afwezigheid van commissaris Schreuder. de leiding van het onderzoek op zich heeft ge nomen, dat hij uit zelfverdediging heeft ge handeld. Er zou volgens zijn zeggen een ru zie tussclfen twee vrouwen zijn ontstaan Hij' was tusschenbeide gekomen en zou toen door den verslagene zijn aangevallen. Hij heeft dezen een duw gegeven, waarbij de man op den grond kwam te vallen. Deze bleek ge wond te zijn en werd naar zijn woning ver voerd, waar zijn huisdokter do eerste hulp verleende. Op diens last werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het gebeurde venvekte groote consterna tie in de volkrijke buurt GEEN ABNORMALE TROEPEN BEWEGINGEN. Berichten van Dfiitsche troepenbewe gingen bij de Nederlandsche, Zwitser- sche en Decnsche grenzen, worden, aldus de Daily Express, door Berlijn categorisch tegengesproken. De eeni- ge troepenbeweging van beteekenis is die van de soldaten, die uit Mo- ravië naar hun garnizoenen terug- kceren. Ook wordt te Berlijn ontkend, dat Duitschland eeniqe nieuwe actie te gen Polen zou voorbereiden. Beek binnenkort naar Parijs Na zijn Londensche reis geest driftig te Warschau ontvangen. De gebruikelijke telegramwisseling na een officieel bezoek van diplomaten, in dit geval dat van Beek aan Londen, is geschied. Beek is te Warschau met vreugde ontvan gen, men acht zijn zending geslaagd. Over eenige weken zal Beek naar Parijs gaan. De onderhandelingen tusschen Polen en Roemenië betreffende de betrekkingen tus schen deze beide mogendheden en Honga rije zullen worden voortgezet.v Volgens de „Daily Express" zou von Rib- bentrop tegenover den Poolschen ambassa deur verklaard hebben, dat de Duitsch- Poolsche betrekkingen niet eerder normaal zouden kunnen worden. dan wanneer de opgeroepen Poolsche reservisten, welker aantal te Berlijn op 600.000 man geschat wordt, gedemobiliseerd zouden zijn. Het hoffelijkhëidsbezoek plotse ling beëindigd. Te Londen verneemt Reuter verder, dat op 8 April alle eenheden der Middelland- sche zeevloot, welke een bezoek brachten aan Italiaansche havens, deze havens ver laten hebben. Er wordt officieel niets medegedeeld om trent de bestemming der oorlogsschepen, doch verklaard wordt, dat met het oog op den duisteren toestand in Albanië de terug trekking der schepen, die hoffelijkheidsbe- zoeken brengen, voor alle betrokkenen ver legenheid zal voorkomen. Tienduizenden N.V.V.-ers en S. D.A.P.-ers in de residentie bij- een. Uit alle deelen van het land waren gis teren leden en aanhangers der S.D.A.P. in het Zuiderpark te 's-Gravenhage bijeenge komen om een „nationale demonstratie voor werk en welvaart" te houden. Extra- treinen en autobussen hadden vele tien duizenden naar de residentie gebracht en verder waren duizenden per fiets of per tram uit den omtrek naar deze door N.V.V. en S.D.A.P. geoganiseerde betooging gegaan. Toespraak, Kupers De heer E. Kupers voorzitter van het N.V.V. constateerde dat nog steeds 360.000 arbeiders werkloos zijn en herinnerde aan het Plan van den Arbeid, waarvoor regee ring en parlement de noodige millioenen niet beschikbaar hebben willen stellen. Indien het der regeering ernst is met de bestrijding van de werkloos heid, dan zullen nog vele millioe nen guldens moeten worden uitge trokken voor dit doel. Het is de moderne vakbeweging, die hierop jaar in jaar uit heeft aangedrongen en daarom wekte spreker allen op deze vakbeweging en de S.D.A.P. bij de aanstaande verkiezingen krachtig te stemmen. Een bezeten wereld. Het woord is daarna aan den voorzitter van de S.D.A.P., den heer Koos Vorrink. die o.a. wees op de vele tegenstrijdigheden, welke men in de wereld kan waarnemen. Nog pas is aldus spreker Albanië het slachtoffer geworden van een misdadigen aanval. Wij leven in een bezeten wereld, waarin de idealen der democratie op al lerlei manieren worden miskend. Deugden worden aangekweekt. Op de heden te Nijmegen gehou den vergadering van de Vereeni- ging van Leeraren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Ne derland hield Prof. Dr. C. A. Men- nicke een lezing over „de psycholo gische beteekenis der lichamelijke opvoeding in den puberteitstijd voor individu en gemeenschap". Spr. begon met een algemeene beschou wing over rol en beteekenis der lichame lijke opvoeding in de huidige maatschappij. In deze maatschappij is een zeer speciale wil tot gezondheid werkzaam en wel om verschillende redenen. Het moderne staten- stelsel brengt den algemeenen dienstplicht mede. Daarom stellen de staten belang in de gezondheid hunner volkeren. De men- schen in de grootere steden zijn losgeraakt van den vitalen voedingsbodem der na tuur en het besef, dat dit verlies gecom penseerd moet worden door een bewustcn wil tot gezondheid, neemt toe. Daarbij komt, dat de wetenschappelijke opheldering van de wederzijdsche afhankelijkheid van li chaam en ziel dezen wil tot gezondheid ook om psychische en geestelijke redenen aan wakkert, waarbij de grootere moderne on bevangenheid tegenover het lichaam we derom een bevorderenden invloed uitoefent. De gezondheid van het psychisch leven. Deze factoren verklaren volgens spreker ten volle, waarom een goed georganiseerde lichamelijke opvoeding der jeugd in het verband der moderne samenleving onmis baar is. Belangrijk is hierbij het inzicht, dat min derwaardigheid der organen verstrekkende gevolgen kan hebben voor de richting, die de ontwikkeling van het persoonlijk leven neemt. Sterking der organen is volgens dit inzicht bevorderlijk voor de gezondheid van het psychisch leven. Spr. maakt er met nadruk op at tent, dat dit in het bijzonder geldt voor de leerlingen der moderne mid- Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Helder tot licht bewolkt, droog weer, des nachts iets zachter dan gis ternacht, overdag zelfde temperatuur, meest matige wind uit N.O. tot Z.O. delbare scholen, die door de hooge eisch'en, die t.o.v. het geestelijk werk aan hen gesteld worclen, tot een le venswijze genoopt zijn, die in strijd is met wat de lichamelijke ontwik keling eigenlijk vergt. Spr. wijdt dan uit over de bijzondere moei lijkheden, die juist voor de schoolleerlingen de puberteitsverschijnselen meebrengen en zet uiteen, hoe hier de lichamelijke opvoe ding veelvuldig hulp kan verleenen. Karaktervorming. In het laatste gedeelte van zijn lezing licht spr. nader toe, op welke wijze de li chamelijke opvoeding de karaktervorming van den scholier positief kan bevorderen en hoe daarmede tevens het gemeenschapsle ven gehaat is. Tal van karaktereigenschap pen, die voor iederen mensch van groote waarde zijn en die bij de moderne levens wijze nogal in het gedrang komen, weet de lichamelijke opvoeding te kweeken (zooals moed, zelfbeheersching, volharding, afstand kunnen doen van genot), vooral echter heeft zij de mogelijkheid, gemeenschapszin op te wekken, en te ontwikkelen en in verband daarmede het respect voor de eigenwaarde van den medemensch te doen groeien. De aanranding te Ginneken De dader nog steeds niet gevat, doch zijn signalement is bekend. Naar wij vernemen is de toestand van het vijfjarig dochtertje van den tandarts S. te Breda, dat de vorige week het slachtoffer is geworden van een gruwelijke aanranding in het Mastbosch, naar omstandigheden goed. De dader is nog steeds niet gevat. Het is gebleken, aldus de N. R. Crt., dat de drie meisjes, die het slachtoffer het eerst vonden, inderdaad uit Dordrecht afkomstig zijn. Onmiddellijk nadat de burgemeester van Ginniken door de radio had verzocht zich tot het geven van inlichtingen tot hem te wenden, hebben de meisjes zich van Dordrecht uit telefonisch met hem in ver binding gesteld. Zij konden een vrij nauw keurig signalement van den naar schat ting 25-jarigen man opgeven. Naar aan leiding daarvan heeft in den loop van den nacht de Bredasche recherche een verdach te aangehouden, doch deze kon een alibi opgeven. Dit alibi wordt thans nauwkeurig onderzocht, doch inmiddels is de man op vrije voeten gesteld. Constructiefouten in het Zandvoortsche zeebad Wij vernemen, dat aan het gebouw van do gemeentelijke zee- en zonnebadinrichting „Zuiderzeebad" te Zandvoort enkele ernstige fouten zijn ontdekt. Bij een gehouden con trole zou o.a. gebleken zijn, dat de betonnen palen, waarop het gebouw rust, niet met ce ment, maar met zand zijn gevuld, waardoor gevaar van verzakking niet denkbeeldig was. Direct zijn van gemeentewege maatregelen genomen en is het gebouw gestut, zoodat geen gevaar meer aanwezig is. België maakt burgerlijke requisitie mogelijk Het Belgische staatsblad heeft Zondag een koninklijk besluit gepubliceerd, waarbij het direct mogelijk wordt gemaakt het recht van burgerlijke requisitie toe te passen. Dit besluit is met name genomen met het oog op een ander koninklijk besluit, dat eveneens Zondag in het staatsblad is ver schenen en dat een wijziging inhoudt der bepalingen inzake de burgerlijke requisitie In een toelichting wordt gezegd, dat de maatregelen beoogen de mobilisatie van de natie en de bescherming der bevolking in geval van oorlog te verzekeren. Een speciale correspondent te Athene deelt mede, dat de Grieksch.e bladen heden een nota zullen publiceeren volgens welke de Italiaansche regeering de regeering van Griekenland formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de volkomen on schendbaarheid van Griekenland. De defensie van Malta, De kust- en luchtverdediging van Malta zijn gisteren bij wijze van voorzorgsmaat regel bemand. Vier boerderijeneen arbeiders- wonintj en een veestal verbrand Tijdens de Paaschdagen is in vier boerde rijen op verschillende plaatsen in ons land brand uitgebroken. Te Oosterbeek redde het door de vlammen bedreigde boerengezin, eerst het vee en waarschuwde daarna de brandweer. Deze kwam derhalve zeer laat en kon niet meer verhoeden dat het heele gebouw uitbrandde. Ook de bewoners van een boerderij te Lith slaagden er in een gedeelte van het vee, tij dens een plotseling uitgebroken brand in een landbouwersschuur, te redden; het kleinvee kwam echter jammerlijk om, ter wijl dc heele inboedel en landbouwinven- taris, waaronder voorraden hooi en stroo ook een prooi der vlammen werden. Het vuur sloeg over naar een nabijgelegen ar beiderswoning en een andere boerderij, wel ke tot den grond toe afbrandden. Weer een andere, groote boerderij liep ernstige waterschade op, doch men slaagde er in ze voor het vuur te beschermen. De bewoners, man, vrouw en dertien kinderen vluchtten in nachtgewaad de straat op. De vuurzee te Lith trok groote belangstelling. Brand in veestal. Een automobilist ontdekte dat een alleen staande veestal te Uden (N.B.) in lichter laaie stond. Het alarm kwam echter te laat en vijf paarden en elf runderen stierven een vreeselijken dood. Eenzelfde lot onder gingen een kalf, twee varkens, een schaap en twee pasgeboren lammeren te Doorn spijk, waar een in brand staande hooiberg de schuur en aangrenzende woning hadden aangetast. Twee varkens, die met brandwonden over dekt waren, moesten worden doodgestoken.

Schager Courant | 1939 | | pagina 1