Tweede Blad aaaataaaaaaaaa Pinsdag 11 April 1939 Uit onze omgeving Z1JPE LUCHTBESCHERMING. J.l. Zaterdagavond is door den heer N. D. M. Dekker, Hoofd van den Luchtbescher jn'ingsdienst in de gemeente Zijpe, voor de aangeslotenen aan de radio-centrale (tij dens het gramofoonplatenuur) en later in gaal-Kuiper voor de leden van de Coöp. Boe- jenleenbank, een uiteenzetting over lucht bescherming gegeven, waaruit we hierna jiet belangrijkste miededeelen. Allereerst werd medegedeeld, dat het be lijden van vijandelijke vliegtuigen niet fchoort tot de taak van den luchtbescher mingsdienst, immers daarvoor dient de jreermacht. De taak van den luchtbeschermingsdienst js wel de kans op aanvallers zooveel mo gelijk te verhinderen en de gevolgen van zulke aanvallen te beperken. Hierop volg de een omschrijving van de soorten bom- jnen, welke gebruikt kunnen worden. Spreker deelde voorts mede, dat iedere gemeente wettelijk verplicht is een luchtbe gcliermingsdienst te organiseeren. Het doel van dezen dienst is te zorgen, dat de bur gerbevolking zoo veel mogelijk beschermd en geholpen wordt voor de gevolgen van een bomaanval. Naast de van gemeentewe ge getroffen en nog te treffen maatregelen is" het van het grootste belang, dat iedere burger maatregelen en voorbereidingen treft om zichzelf, vrouw, kinderen, woning en bezit zoo goed mogelijk te beschermen. 'Eerst dan kunnen de door de overheid ge nomen maatregelen tot hun recht komen en doelmatig werken, wanneer ze worden gesteld en aangevuld door de medewerking yan de geheele burgerbevolking. Niet ge noeg kan worden herhaald, dat luchtbe scherming is zelfbescherming, hetgeen nog te weinig tot de burgerij is doorgedrongen. De dienst te Zijpe is georganiseerd als yolgt: een waarschuwingsafdeeling voor het [Waarschuwen van personen en bevolking; een politie-afdeeling voor de orde bij bomaanslagen en voor regeling van het ver keer; een brandweerafdeeling, met dezelfde taak als de brandweer in normale omstan digheden; een geneeskundige af deeling voor hulp- yerleening aan slachtoffers; een ontsmettingsafdeeling voor onsmet- ting van personen, gebouwen, voorwerpen ienz., welke met gas zijn besmet; een opruimings- en herstellingsafdeeling yoor opruiming en herstellingen van aan ballen; een hulpdienst in iedere van de 6 dorpen der gemeente voor het nemen van de eerste maatregelen ter plaatse en voor assistentie yan de bovengenoemde afdeelingen. Hierna werd gesproken over het nut yan iichtdooving, teneinde hierdoor te Voorkomen, dat vijandelijke vliegtuigen zich 's nachts kunnen oriënteeren. Een beroep yverd gedaan op de burgerij, om, wanneer onverhoopt een algeheele verduistering yvordt voorgeschreven, hieraan allen mede te werken., Ook werd een ieder met aan drang in overweging gegeven om, wanneer lich ooit een bominslag zou voordoen, te denken aan het woord zelfbescherming, dus niet nieuwsgierig te zijn en te gaan kijken, doch zoover mogelijk van de plaats van onheil vandaan te blijven. Aan het einde van zijn causerie sprak het hoofd L.B.D. de vurige wensch uit, dat de luchtbeschermingsmaatregelen, nimmier be hoeven te worden toegepast. Zou dit ech ter in de toekomst vel het geval blijken, dan hoopte en vertrouwde spreker op al ler steun en medewerking, waarmee ieder niet alleen den luchtbeschermingsdienst, doch ook en wel in de eerste plaats zichzelf en zijn naasten een grooten dienst te be wijst. BOERENLEENBANK. J.l. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer S. Kuiper, alhier, een algemeene ledenvergadering van de Coop. Boerenleen bank gehouden, welke door 108 leden werd bijgewoond. Voor den aanvang dezer vergadering werd door het Hoofd van den luchtbeschermings dienst in de gemeente Zijpe, den hr. N. D. M. Dekker, een uiteenzetting gegeven van het doel van den luchtbeschermingsdienst. KZie hiervoor het betreffende verslag in-dit Dummer). De Voorzitter, de heer K. Kant, opende de Vergadering met een woord van welkom, speciaal tot den burgemeester, den heer K. Schuijt, en de pers, en deelde voorts mede, dat het plv. bestuurslid, de heer J. Rampen, de vergadering wegens ziekte niet kan bij wonen, waaraan spr. de beste wenschen Verbond voor diens spoedig herstel. Bij een terugblik, welke spr. wierp op 1938, noemde hij den toestand in dat jaar slecht, zoowel Voor veehouders, landbouwers, tuinders, als boor middenstanders en arbeiders. De notulen van de ledenvergadering van 9 April 1938, gelezen door Mej. G. Klerk, werden onder applaus der vergadering on veranderd vastgesteld. Namens de commissie voor het nazien der rekening en balans over 1938, adviseerde de heer C. de Leeuw tot goedkeuring, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Aan de cijfers der rekening ontleenen wij het Volgende. Aan spaargeld werd ontvangen f 470.115.19 en terugbetaald f 450.471.43. Belegd spaar geld op 31 Dec. 1938 f S49.9S9.28 (757 spaar boekjes en 64 spaarbusjes). Aan voorschot ten en hypotheken werd in 1938 terug-ont vangen f 86150.90 en aan nieuwe leeninger uitgegeven f 189.273.64. In totaal was aan Voorschotten en hypotheken op 31 Dec. 1938 Uitgegeven f 552.785.17 (in 116 voorschotten en 75 hypotheken). In loopende rekening Werd in totaal ontvangen f 1995576.29 en uit gegeven f-1918576.65. O.m. zijn hierin begre pen de btalingen voor crisis-organisaties, bedragende' in totaal f 35266.55. Aan rente werd ontvangen van voorschotten en hypo theken f 18346.83 in loopende rekening van leden f 2542.89, van .effecten f 4280.76, van de Centrale Bank f 3564, van jaardeposito's Centr. Bank f 1104.17. Aan rente werd uitge geven aan de spaarbank f 21829.40, in loo pende rekening f 581.08. De over 1938 gemaakte winst bedraagt f 3276.73. Besloten werd van deze winst te bestemmen voor afschrijving bankgebouw f 1000, voor aanvulling reservefonds f 1000. (dit fonds bedraagt thans f 32000) en voor afschrijving op dubieuze vorderingen 1276.72, WRIGLEY'S P.K. stelt U In staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maal tijd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering;. Bovendien helpt P.K. Uw tanden schoon, gaat en sterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar by de hand, Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de rente bedraagt voor spaargelden le den direct opvorderbaar 2% pet., een jaar vast 3 pet., voor niet-ledcn direct opvorder baar ZV2 pet., een jaar vast 2% pet.; voor credit saldi loopende rekening van leden 2y2 pet. van niet leden 2*4 pet., voor 1ste hypotheken, coop. vereenigingen e.d. 3%. pet., voor voorschotten, 2e hypotheek en de bet loopende rekening 4 pet. Voorts werden door de kassiere eenige mededeelingen gedaan omtrent de rentever goeding door de Centrale Bank aan de plaatselijke Bank. De voorzitter deelde voorts mede, dat de banik in tegenstelling met de vroeger uitge sproken verwachting niet over te veel spaargeld beschikt, aangezien zij het geld kan plaatsen bij de gemeente, eenige pol ders en eenige zuivelfabrieken. Door de kassiere werd vervolgens het uit gebreide jaarverslag uitgebracht, waaraan we ontleenen dat de bank 275 leden en 34 rekeninghouders telt en dat in het afgeloo- pen jaar 17 bestuursveragderingen werden gehouden, waarbij 14 maal ook de Raad van Toezicht tegenwoordig was. Het ver slag werd onder applaus aanvaard. Bij de verkiezing van een bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren C. Tiel en C. Nobel, beiden te Oudesluis, die beiden de herbenoeming aan vaardden. Op voorstel van het Bestuur werden een 4-tal personen van de ledenlijst afgevoerd. Tot leden van de rekeningscommissic voor 1939 werden aangewezen de h,eeren R. C. Kos te St. Maartensvlot'brug en Jb. Zeeman te Schagerbrug, tot plaatsvervanger de heer D. Kant te Schagerbrug. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de Bank 30 jaren heeft bestaan, om welke reden door de zorg van de Kassiere de bestuurstafel met bloemen was getooid, een attentie .waarvoor.de voorzittev, moj. Klerk hartelijk dankte. Voorts had het Bc- stuur.in verband niet dit jubileum besloten alle aanwezigen een gratis consumptie en idem-sigaar te verstrekken .(Appluas). Bij de rondvraag werd hiervoor namens de leden dank gezegd door den Burge meester, mr. D. Breebaart, die daarbij te vens het Bestuur hartelijk feliciteerde met het jubileum en daarbij de wensch uit sprak, dat de Bank onder de goede en krachtige leiding van den voorzitter met medewerking van Bestuur, Kassiere e. a. moge bloeien. Spreker dankt voor het speci ale welkomstwoord hij den aanvang der ver gadering van den voorzitter en roemt de prettige samenwerking tusschcn gemeente en bank. Spreker dankt voorts voor de aan het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst geboden gelegenheid op deze vergadering iets over luchtbescherming te vertellen, waardoor de aanwezigen duidelijk zal zijn geworden, dat de luchtbeschermingsdienst (zooals verschillenden niet schijnen te be seffen) uitsluitend ten doel heeft hulp te verleenen, zooals men ook hulp verleent aan een schip in nood en bij ongelukken van anderen aard. Hierna sluiting. WIERINGERMEER EEN BELANGRIJK RAADSVOORSTEL. Gesproken zal worden over da tum instelling normale gemeente Wieringermeer. De raad van de Wieringermeer zal in zijn vergadering van 18 April aanstaande "n belangrijk voorste! behandelen. liet betreft den datum van instelling van een normale gemeente Wieringermeer.. Stukken ontbre ken ons nog, zoodat wij nog geen bijzonder heden kunnen geven. Als tweede belangrijk punt vinden wij op de agenda de benoeming van een gemeente-architect. WETSROL UIT VERBRANDE DUITSCHE SYNAGOGE NAAR HET JOODSCHE WERKDORP Bij het Duitsche pogrom van 10 November 1938 hebben een aantal Joden met grootc moeite Heilige Wetsrollen uit de brandende synagogen kunnen redden. Daardoor zijn verschillende Torahrollen voor verbranding bewaard. Thans is een dezer wetsrollen naar Ne derland overgebracht; zij zal worden ge bruikt in het Joodsche Werkdorp te Nieu- wesluis. Tijdens de synagogediensten, welke daar op de Sabbath en Joodsche feestdagen worden gehouden, zal daaruit worden voor gelezen. Het betreffende exemplaar heeft men ternauwernood uit de vlammen kun nen redden, het vertoont nog duidelijk de sporen van de brand. De inwijding van de nieuwe wetsrol heeft op de Seideravond, den eersten avond van het Joodsche Paaschfeest, plaatsgevonden. De Torahrol, die het Werkdorp van de Joodsche gemeente te Amsterdam in bruik leen had, zal worden teruggezonden. Naar wij vernemen is naar Nederland nog een bij het pogrom geredde wetsrol overge bracht; deze zal binnenkort naar Palestina worden doorgezonden, HOOGWOUD VAKONDERWIJS. Tentoonstelling van het teeken- werk en proefwerk. Zaterdagmorgen werd in café Breed de 31e jaarvergadering gehouden van de Vereeni ging ter bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland. Deze vergadering, welke druk bezocht was en waarbij zoowel patroons en ouders als leerlingen blijk van belangstelling gaven, werd geopend door den voorzitter, den heer Hoogland. Deze deelt mede, dat hoofdbe stuursleden van de Vereeniging zijn de hee- ren Bruuting (afdeeling Beemster), Glas, (af- deeling Wognum), Franken (afdeeling Hoog woud) en Klein (afdeeling Wieringermeer). Uit het jaarverslag over 1938, dat door den Voorzitter wordt gegeven, stippen we aan, dat het aantal leerlingen in den afgeloopen cursus 123 bedroeg, die bij 120 patroons het werk hebben geleerd. Het aantal leden be draagt 596. Het aantal leerlingen, dat de tee- kenschool heeft bezocht, bedraagt 275, vorig jaar 284. Op voorstel van den heer Bemmel uit Me- demblik wordt besloten de volgende jaarver gadering van het Vakonderwijs in Medem- blik tc houden. De directeur, de heer D. Saai uit Alkmaar, doet mededeelingen betreffende voorberei dende maatregelen tot het geven van onder wijs in verband met de Vestigingseischen. De eischen, die aan een Middenstandsdiploma worden gesteld, zijn moeilijk te verbinden aan teekenscholen. Daarom moet men pro- beeren contact te verkrijgen met bet Höofd- best. van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling. Voorloopig is besloten om de leerlingen van het 4e en 5e leerjaar les te geven in Handelscursus, Nederl. taal en an dere vakken, die voor het Middenstandsdi ploma vereischt zijn. Na beëindiging van den vijfjarigen cursus volgt dan een kopcur- sus van een jaar, waarbij de leerlingen ver der worden klaargemaakt voor het diploma. Dit lijkt hem de beste regeling om de leer lingen voor het Middenstandsdiploma op te leiden. De heer Saai geeft voorts een verhandeling over het practisch 'gebruik der werkboekjes. Op voorstel van den heer Boon en ande ren wordt overwogen om het werkboekje volgens bepaald aangegeven richtlijnen te doen invullen. De heer Saai bepleit de regeling om -de leerlinge te verzekeren tegen ziekte en on gevallen. De premie, die hiervoor betaald moet worden, zal niet hoog zijn. Bij de rondvraag zegt de heer Van Kleef, directeur van een zustervereeniging in Dren te, dat hij de werkstukken heeft bekeken en dat zij zijn bewondering hebben opgewekt. Hierna sluit de voorzitter deze vergade ring en verklaart de tentoonstelling voor ge opend. Deze wordt gehouden in de lokalen van de hr. D. Bakker, J. Modder en D. Dam. Ten toongesteld is het teekenwerk van de leer lingen der teekenscholen en het proefwerk van 125 leerlingen, welke bij patroons hun opleiding hebben gehad. De prijswinnaars vermeldden we reeds in ons no. van Zater dag j.l. Den gchcelen Zaterdag en ook Eersten en Tweeden Paaschdag was het een drukte van belang in en om de tentoonstcllingslokalen en velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een kijkje te gaan nemen, het geen dan ook wel de moeite waard was. DAT KAN HIJ DOEN Genieten van gespaard geld - dat kunt U ook. Sluit een spaarverzekerlng bij de VICTORIA. Voor eer weekpremie van 25 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald. Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in. LANGEND1JE WEINIG VRAAG NAAR ZUURKOOL. Men deelt ons mee, dat het de laatste we ken niet hijzonder naar wensch is gegaan met den afzet van zuurkool. Ofschoon het weer daarvoor een stimulans kan zijn is de vraag zoo slap, dat de afzet stagneert. Al licht dat prijsverhooging ook van eenigen invloed is geweest. Op de baan van De Zwaan te Grootebroek zullen vierdaagsche kolfwedstrijden worden gehouden. Do officieele opening zal ge schieden door den voorzitter van den Ned. Kolfbond, burgemeester J. Schrijnden Er wordt in 3 klassen gespeeld voor gummi en 1 voor sajet. NOORDSCHARWOUDE. GEMEENTERA ^DS VERKIEZING. De verkiezing voor leden van den gemeen teraad zal, naar men ons meedeelde, den 25» Juni plaats helden, BERGEN HULDIGING VAN DEN OUD-BURGE MEESTER, De heer J. van Reenen, oud-burgemeester van Bergen is Zaterdag door de bevolking op grootsche wijze gehuldigd, ter gelegen heid van zijn tachtigsten verjaardag. Aan den heer Van Reenen, die van 1883 tot 1923 burgemeester van Bergen was. heeft ons vacantie-oord, door de stichting van de bad plaats Bergen aan Zee, in 1905 veel te dan ken.' Zaterdagmorgen brachten een 750 leerlin gen van de vijf lagere scholen in de ge meente, onder leiding van Bergens Harmo nie, den tachtigjarige een zanghulae. Gezon gen werd het mooie lied, „Het liedje van den Bergenaar" van wijlen Mevr. van Ree- nen-Voelter, getoon zet door Philips Loots. Alle kinderen ontvingen een tractatie. Des middags werd in de kunstzaal van den heer Boendermaker, als hulde van de bur gerij, door den voorzitter van de V.V.V. het levensgroote portret, geschilderd door ,den kunstschilder A. Colnot, ter plaatsing aan geboden, vergezeld van een. fraai album, waarin de namen van hen, die aan het huldeblijk hadden hijgedragen. De lieer Zeiler schetste de groote ver dienste van den jubilaris voor Bergen, waar na de heer Van Reenen in eer< kernachtige speech dank bracht voor de hulde en het schilderij overdroeg aan de gemeente, waar na het door den burgemeester namens B. en W. en den raad. die de huldiging bij- vyoonden, ter plaatsing in de raadszaal werd aanvaard. Hierna had een receptie plaats in de „Rustende Jager", waar zes en twintig bloemstukken waren ingekomen, waaronder van de A.N.V.V., het gemeentebestuur, het Kon. Instituut van Ingenieurs, de vereenig- de polders in Bergen en het gewestelijk landstormverband. Namens de polders werd de heer Van Ree nen toegesproken door mr. H. D. A. van Reenen, namens het Kon. Instituut van In genieurs, door ir. jhr. van Panhuvs en na mens het gewestelijk landstormverband door den heer J. J. Nieuwenhuyscn, burge meester van Limmen. Des avonds bracht Bergens Harmonie en Bergens Gemengd Koor onder groote be langstelling van het publiek den jubilaris op huize Kranenburgh een serenade. SCHOORL BEGRAFENIS ZUSTER J. J. E. DE LOOPER Zij ruste in vrede! Toen de mare zich verbreidde: „Zuster de Looper is niet méér", „De zuster is heenge gaan", toen heérschte er verslagenheid in de harten van allen, die haar gekend had den, toen kwam er droefenis in de vele wo ningen, waar zij zoo vaak hulp en troost had gebracht. Zuster de Looper is niet meer! Onder klokgebeier van den ouden toren werd Zaterdagmiddag het stoffelijk' over schot van de helaas tc vroeg gestorvene ten grave gedragen. Zeer velen hadden zioh verzameld rond de groeve op de gemeente-begraafplaats, om dé beminde zuster, de geziene collega, de trouwe helpster in den nood, nog een laat- sten groet tc brengen. Vele bloemen, die trouwe vrienden in haar leven, dekten de baar. Verschillende sprekers voerden Jiet woord, om uiting te geven aan hun groote waar deering en liefde voor de thans ontslapene. Ds. Bloemhoff uit Heiloo, voorzitter van de classis Alkmaar van de Vereeniging voor Gezinsverpleging, getuigde, hoe dit plotse ling verscheiden, dit tragische einde, hem diep had getroffen. Hier was heengegaan een vrouw, die vele goede eigenschappen in zich vereenigde, een onder de collega's zeer geziene kracht, de beste onder de besten. Hier was geëindigd een leven van „geven, geven, geven". Maar, aldus spreker, zij, die Steeds maar geven, dienen ten slotte ook iets tc ontvangen, om niet geheel te verarmen, en wel liefde, vriendschap, waardecring. Spr. meende zich te moeten afvragen, of men haar in Schoorl dit laatste om alle mogelijke duistere rede nen niet te veel had onthouden. Dr. H. Heringa wijdde hierna eenige ge voelvolle woorden aan de nagedachtenis van „zijn Kameraad", met wie hij zoo vaak had gestreden om een mcnsehcnleven tc redden. Hij wees op de groote moeilijkheden, die de ze onvergetelijke zuster had moeten door maken in haar eenzaamheid, in haar strijd tegen kleindorpsche machtswellust. Tenslotte sprak nog Dsv Boeke enkele woorden. Diep onder den indruk verlieten de aan wezigen hierna den doodenakker. SCHAGEN NIEUW LEVEN BEGINT GOED! De eerste uitvoering van onze plaatselijke tooneelvereeniging uitstekend geslaagd. Eenige scheuten grapperij k la Moser of de andere Duitsche kluchtspelautomaten Blumenthal en Kadelburg, een paar lepels Tropenadel van Van Wermeskerken, een greepje hier, een greepje daar: 't blijspel „Een wespennest" van de Nederlandsche auteurs Henk Bakker en van der Heijden was geboren! 't Beproefde recept van mis verstanden, verwikkelingen, Jantje die ei genlijk Pietje en Klaasje die eigenlijk Dirk je heet, een kwijnende jonge maagd, een huisvader-in-nood, mama-die-wegloopt en weer op komt dagen als de verlovings kaartjes besteld kunnen worden... Niets nieuws onder de zon, maar alles met el kaar een gegarandeerd werkend lachmid- del, succes verzekerd, niet goed geld weer om! Een stuk met een behoorlijk aantal rollen, met zeer verschillende typen, waar van dus èn de tooneelvereeniging die 't speelt (om geen ruzie te krijgen) èn de au teurs (zoo'n stuk brengt altijd z'n geld op) véél plezier kunnen beleven. Nu, Nieuw Leven hééft er veel plezier van gehad, de goed bezette zaal kreeg men in de allerbeste stemming. Geen slecht debuut, die voorstelling op len Paaschdag in Hotel Igesz, zóó zelfs dat reeds een maatstaf kan worden aangelegd waarbij op de kleinigheden wordt gelet. Een ver dienste op zich zelf! In groote lijnen gezien, was alles <Vk in orde, rolkennis, opvat' ting uitspraak, houding en tempo. De eerste twee bedrijven hadden de ver- eischte climax, het laatste wat minder. Dat kwam ook wel door het water-en-melkach tige slot dat de auteurs eraan gefabriekt hebben. De tooneelaankleeding van de Fa. Frans Poorter was keurig, doch liet op het niet te groote tooneel wat te kort vrije speel ruimte. Gebrek aan routine deed natuurlijk enkele dames en heeren nog wel eens een minder juiste handeling doen. Men mag bijvoorbeeld gerust, wanneer men een vaas bloemen in de hitte van 't spel omkiepert, deze met het vereischte schrikgezicht over eind zetten en men moet niet zoo bibberen dat als er koffie in het kopje gezeten had, de helft over 't mooie tapijt zou zijn ge morst. Nog iets. 't Is mogelijk dat men- in een pepsion op de Veluwe de Schager Cou rant leest, maar de lokale sfeer wordt be ter getroffen door even b.v. met een Apel- doornsche Courant te gebaren. Dat alles ech ter heeft geen invloed op den algemeencn indruk, die zeer goed en zeer hoopvol voor de toekomst is. De twee hoofdfiguren Fred Verduin (de heer Teun Weij) en zijn vrouw Loeki mevr. BakkerBreed) persionhouder uit wederzijdsch misverstand waren zeer ver dienstelijk. De heer Weij spreekt goed, speelt rustig, sms iets tè rustig. M\v. Bak kerBreed was een vlotte verschijning en maakte van haar weinig dankbare rol wat er van te maken was. De echtelieden kustten elkaar wel wat al te platonisch... De vriend Hans Nijhoff, de man die ipor het tweede misverstand zorgt vond in den heer J. Stammes een juiste vertolker. Bemid delde lieden als Verduin en Stammes dra- gen wel wat fleuriger sportieve zomerklee- ding, heeren! De dame van het derde mis verstand, Truide van Heel (mevr. Bosma Slikker) bleef wat vlak. Haar type was goed. En dan was er een zonderlinge familie de pensiongasten Koeman. De vader (de heer Frans Bosma) en de zoon (de heer A. Bakker) waren soms kostelijk. Voor mw. Bets Igesz leek ons de rol van de moeder minder geschikt. Wel maakten deze geroutineerde dilettanten er iets be hoorlijks van, maar 't had feller gekund zonder te schaden. Een compliment voor haar origineele cos- tuumvondsten. Bij de jongste dochter, de kauwgumkauwende Alida (mw. A. Neefkes) was het omgekeerd, 't Was heel- leuk, maar een te veel mimiek en gebaar schaadde soms Als mw. BerkhouwerBurger (de oudste minzieke dochter Petronella) iets luider had gesproken was haar aardige spel nog beter tot zijn recht gekomen. Doortje, het dienstmeisje (mw. Bakker—Honijk) krijgt een dikke tien. Bart, de tuinmansknecht (de heer J. Bosma) en Kaan de veldwachter (de heer W. Glasius) werkten naar hun beste vermogen mede. Resumeerende: 't teere plantje, Nieuw Leven, heeft na de goede zorgen van tuinman-regisseur de hr. van Veen stevig wortel geschoten. Laat do nateurs en allen die verder de kunst, lief hebben het goed begieten en stevig opbin den, opdat het een groote boom in het he laas zoo weinig dichte woud van Schager vereenigingen op dit gebied kan worden! LENTEFEEST. Het Lentefeest in het Noordhollandsch Koffiehuis heeft over gebrek aan belangstel ling niet te klagen gehad, van heinde en verre is men weer komen opdagen, de proef is uitnemend geslaagd. Hoe kon het ook anders? Een schitterend versierde zaal (we schreven niet te veel Zaterdag, eerder nog te weinig!) een prima band, dat Lentestem- mingsorkest van Willy Stevens, en leuke attracties. Groot succes had het „Paasch- paardenrennen," dat in de zijzaal plaats vond. Na een vinnigen strijd tusschen de witte schimmels uit de stal Schenk, pas seerde die van mej. Fellinga het eerst de eindstreep. Tweede werd de heer J. Boon tjes, derde de heer P. Homan. Natuurlijk zal de directie na dit succes niet versagen en denkt zij thans reeds weer over nieuwe plannen. Ais je een devies hebt, moet je 't hoog houden, zei ons de heer Schenk, zeer tevreden over de zaalversiering, de belang- looze medewerking van enkele leden der revuevereeniging, het orkest, en het bezoek. Nietwaar, daar moet ik me aanhouden: „Wat t Koffiehuis U biedt, vindt U bij een ander niet", dus de verwachtingen kunnen gespannen blijven! EEN PESTVOGEL GERINGD. Zaterdag bemerkte de heer J. Roggeveen een vreemde vogel in zijn hoenderhok. Het deurtje werd vlug dichtgegooid en de gevan gen vreemdeling door een deskundiee na der bekeken. De fraaie vogel was ongeveer zoo groot als 'n spreeuw, had een vrij grooten kop en typisch zwak afgeronden staart en opvallend korte pooten. De kleur was paarsgrijs en roodbruin in de nek. De buitenste vleugel dekvederen waren zwart. Het bleek een pestvogel te zijn, welke vo gels inhecmsch zijn in Noord-Europa, Azië en Amerika. In sommige jaren komt de vogel ook s winters in Nederland voor, in den win ter van 19131914 heeft hij ons bijvoorbeeld met een druk bezoek vereerd. De pestvogels zitten gaarne in Meidoorn, lijsterbes, kam perfoelie eu Geldersche roos. Vroeger meende men dat deze vogel de boodschapper was van onheil, ziekte en oor log en vooral de zoo gevreesde pest aankon digde. Vandaar de naam pestvogel. Ze wordt ook wel sneeuwvogel genoemd. De vogel is, na door den heer Struijf te zijn geringd, weer vrij gelaten.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5