Sint Maarten heeft een nieuwe Burgemeester Eenheid door Democratie Acht Nederlanders in Tour de France de Woensdag 12 April 1939 Tweede blad tZ HEER MR. R. KOOIMAN urr wieringerwerf be- UOEMD. Ket ingang van 15 Mei 1939 is tot burgemeester van St. Maarten be noemd de heer Mr. R. Kooiman, thans commies-redacteur ter secre tarie van het Openbaar Lichaam de Wieringermeer. Zooals werd vermoed, heeft de benoeming jvan een nieuwen burgemeester niet lang op zich laten wachten en ook de meening dat «en keuze zou worden gemaakt uit de sol- Jjciteerende ambtenaren uit de omgeving is uitgekomen, zoodat deze benoeming niet ge- Jieel en al een verrassing is. De secretarie van Wieringermeer be gint langzamerhand te lijken op een opleidingsinstituut voor burgemees ters, immers met den heer Mr. Kooi man verhuist voor den derden keer een harer ambtenaren van den een- voudigen bureaustoel naar den ze tel der eere. Eerst de heer Mr. Kamp, thans burgemeester van Texel, toen de heer Vogelaar, thans burgemees ter in Baarland en nu de heer Mr. Kooiman weer Wie, zooals wij, vaak het keurige werk, de duidelijke toe lichtingen en de zeer zakelijke redac tie der uitgaande stukken dezer se cretarie onder de oogen krijgt, weet dat althans op dit punt gemeente en gemeenteraad van St. Maarten wel zeer goed bediend zullen worden Het is ons bekend dat de heer Mr. Kooi man hierin een niet gering aandeel heeft. Voor het overige zal men, als steeds bij leen nieuwen burgemeester moeten afwach ten. Echter er zijn vele teekenen, dat St. Maarten ook op het gebied van bestuursbe leid het bijzonder goed met zijn nieuwen bur gemeester heeft getroffen. De heer Mr. Kooi man, die wij als notulist der raadsvergade ringen in het nieuwe land meermalen moch ten ontmoeten, is een rustige, bedachtzame persoonlijkheid, het echte type van den Noordhollandei*, die slechts dat zegt, wat hij meent te kunnen verantwoorden. Ongetwij feld heeft hij in zijn studiejaren kunnen pro- fiteeren van de groote ervaring van zijn va der, den bekenden heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en aanstaand dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Natuurlijk zijn wij zooals gebruikelijk, een praatje met den nieuwen burgemeester gaan maken. Even natuurlijk dat zijn we zoo gewoon was het dat burgemeester Kooiman ons zoodia hij ons zag, toevoegde: „Ik wist nog van niets, 't groote nieuws heeft de Schager Courant mij verteld!" Of de heer Kooiman er mee content was, Vroegen we, toen we eenmaal in zijn vrijge- Zellenkwartier waren doorgedrongen. „Ja zeker", was 't royale antwoord, „ik heb pooit anders begeerd, gemeente- en water- Mr. R. KOOIMAN. schapsbelangen hebben mij steeds aangetrok ken. Waterschapspraktijk heb ik opgedaan bij het Hoogheemraadschap, waar ik een kort poosje heb gewerkt, en ik ben nu nog penningmeester van Uit waterende Sluizen. Maar daar is toch wel wat aan voorafge gaan, burgemeester? Mogen we op 't rijtje af beginnen te vragen? De omgekeerde wereld! We zagen het aan het gezicht van den ambtenaar, die zelf zoo veel vragenlijsten laat invullen en nu op zijn beurt er aan gelooven moest! Het „lijstje" is dan als volgt: Geboren 18 Juni 1908 te Mr.arscn, dus thans 31 jaar oud, niet getrouwd, wel verloofd en van plan zoo gauw te St. Maarten een ge schikt huis vrij komt, er zijn bruid, een Noordhollandsche van geboorte, heen te voe ren. Opleiding: H.B.S. Purmerend, universiteit Amsterdam, gepromoveerd in 1934. Direct in de gemeenteadministratie gegaan, eerst als volontair in de buurt van Purmerend en na een korte periode bij het Hoogheemraad schap, in zijn tegenwoordige functie te Wie ringermeer. Dat was op 1 September 1937, dus de lieer Kooiman heeft slechts anderhalf jaar zijn krachten aan den opbouw van de nieuwe gemeenschap mogen wijden. Evenals zijn vader, vertelde de burgemeester verder, is hij een overtuigd, dus aangesloten Vrijzinnig-Democraat. Als ambtenaar kon hij zich natuurlijk moeilijk op politiek terrein bewegen, als burgemeester heeft hij zich stellig voorgenomen, boven de partijen te staan. Als een moderne jonge man houdt de heer Kooiman voel van sport, speciaal ten nis is zijn hobby. Wij kregen echter don in druk, dat ook tal van andere zaken buiten zijn ambt om, zijn belangstelling hebben, zoodat er goede kans is dat St. Maarten, ook wat vereenigingsleven betreft, in burge meester Kooiman straks terugvindt, wat liet in burgemeester Klerk verloren heeft. Burgemeester Kooiman heeft het beste met St. Maarten voor! De hoop is gewettigd, dat onder zijn ongetwijfeld krachtig-beheerschte leiding, de gemcentewagen in het rechte spoor zal blijven en men alzoo de man heeft gekregen, die men precies noodig heeft. NOORDSCHARWOUDE Ds. Melchers uit Den Haag en den heer van der Bijl uit Alk maar aan het woord. Eenheid door Democratie hield gisteravond een bijeenkomst, in Concordia te Noord- icharwoude. Een 70-tal personen was aanwezig. De heer A. Eriks uit Alkmaar opende de vergadering met welkom, in het bijzonder "tot de sprekers en aan het comité dat E. d. D. in de gelegenheid heeft gesteld, een .vergadering te beleggen. Het is de bedoeling, wanneer voldoende belangstelling voor de beweging helstaat, fcen afdeeling te stichten. Spr. gaf een korte uiteenzetting van de •doelstelling van E. d. D. Vervolgens voerde ds. Melchers uit Den Haag het woord, over Bedreigde geestelijke waarden. Ds. Melchers herinnerde aan zijn kennis- snaking met de gemeente Zuidscharwoude. Als hem toen. 40 jaar geleden gezegd was, dat hij nu voor de rechten, waarvan men toen zonder er bij te denken genoot, zou moeten opkomen, omdat ze in gevaar wa ven, zou spr. het niet geloofd hebben. Men Was gewend aan die rechten. Om te demonstreeren, welke vrijheden en rechten men nog heeft, ging spr. terug tot den 80-jarigcn oorlog, toen ons land al een toevluchtsoord werd voor om den ge- loove vervolgden. Alles wat we nu genieten, hebben we niet cadeau gekregen. Het is langzaam gegroeid in den loop van de achttiende en negentien de eeuw. De toestand, welke wij hier hebben, dat de burger rechten heeft, meespreken kan over de zaken des landis, is bewezen het juiste systeem te zijn. Het zal ieder niet naar den zin gaan. Wanneer het volk niet accoord gaat met het beleid der regeering, kan het daaraan uiting ,*».ven bij de verkie zingen. De waarden, welke men 45 jaar ge leden zonder meer genoot, worden nu be spreekt is het tooneel versierd met oranje en een portret van de Koningin, maar als de Koningin spreekt over Geestelijke en moreele herbewapening vindt men de rede niet op de voorpagina, maar op het zesde blad, tezamen met eenige afbeeldingen, die de geestelijke en moreele herbewapening be spottelijk moeten maken). Later komt men weer tot de overtuiging, dat het verkeerd is, het buitenland bin nen te halen en dat het beter is, alles in ons eigen land mee te maken, dan dit. Spr. ging na, welke gevolgen de storm welke in 1S48 in het buitenland woedde in ons land had en de "verbeteringen welke nadien steeds weer zijn aangebracht in de positie van de arbeiders enz. Daaraan hebben al len meegewerkt door de uitwisseling van de ideeën. Dat de dictatuur historisch aan de orde zou zijn is onzin. Spr. wees er op, hoe de dictator Cromwell in En geland heeft geleefd, hoe Lodewijk XIV door zijn dictatoriaal regime de grondlegger voor dc Fransch© re volutie is geweest, hoe later een an dere dictator, Napoleon opstond. Wat hebben zij gedaan om de menschiheid vooruit te brengen? Niets, hoewel er wel eenige goede dingen zijn gedaan. De dictatuur in Rusland is ontstaan, doordat de vrijheid te plotseling is gekomen. Wij weigeren, van die landen, waar men pas komt kijken, te leeren, wat wij moeten doen. Nederland wenscht de dictatuur niet uit economisch oogpunt bekeken. Neder land is aangewezen op den vrijhandel, niet op de autarkie, zooals de dictatuurstaten die voeren. Het handelsbelang wordt onder geschikt gemaakt aan het staatsbelang. Een eeuwige vrede is een ramp voor de bescha ving, zegt Mussolini. Verder is er het poli tiek bezwaar, dat wij niet onze rechten wil len ovex-gevcn aan één man. Voorts zijn er nog de godsdienstige en zedelijke bezwaren tegen de dictatuur. En dan nog het Neder landsche bezwaar, dat nuchterheid van het Nedei-landsche volk zich verzet tegen de poeha, welke wordt gemaakt door de dicta tuuraanhangers, bij hun propaganda en ver gaderingen. Hierna zette spr. uiteen, wat ons te doen staat. Hij had groote waardeering voor de mannen, die in 1935 met terzijdestelling van de verschillen in overtuiging, zochten naar hetgeen allen vereenigt en Eenheid door Democratie oprichtten. Helaas mist men daarbij nog de a.r. en r.k., hoewel er reeds meerderen van rechts hun krachten aan E.D.D. geven. De groote taak van E.D.D. is, de eenheid van het volk weer tot stand te brengen. E.D.D. is geen politieke partij, maar een beweging die zich ten doel stelt, Nederland te redden door de democratie. Spr. zette de doelstellingen van E.D.D. hier na duidelijk uiteen. Daarna sluiting. W1ERINGERWAARD dreigd, zoo niet uit ons land, dan wel uit het buitenland. Spr. wees op hetgeen is ge schied met de Sudeten-Duitschers, eerst was het rassen vraagstuk, later de „levens- ruimte, de aanleiding tot de actie. Het verdrag van Versailles noemde spr. een misdaad tegenover Duitsclxlaxxd. Dat is de voedingsbodem geweest voor het regieme van Hitier. Het rassenvraagstuk besprekende, zeide spr. dat het innerlijke niet beoordeeld moet worden naar het uiterlijk. De beschaving komt niet alleen van het blanke ras. Toen spr. student was, leerde hij van Prof. Pier- son dat de grondslagen van dc beschaving zijn: het jodendom, het Griekendom en dc Romeinen. Volgens prof. Barga ontstaan de genieën juist op de grenslijn van twee rassen, bijv. Beethoven, Mendclssolxn. Na een bespreking van de poging der Duitschers, om Jezus tot Germaan te stem pelen, sprak Ds. Melchers de hoop uit, dat ons land van anti-semietisme vrij zal blij ven. De Joden hebben zeer veel voor ons beteekend. Het argument van liet getal en den invloed aoht spr. een bewijs van zwak te van dengene, die het gebruikt Een bewijs, dat wij politieke opvoeding genoten hebben, is dat wij als eerlijke men- schcn tegenover elkaar onze ideeën naar vo ren brengen. Spr. heeft geen kogelvrij glas voor zich noodig, omdat hier tegenstanders van hem zitten. Wij behandelen elkaar als fatsoenlijke mcnschen. Nederland is groot geworden door man nen als Willem dc Zwijger, De Ruytcr enz. die voor de geestelijke vrijheden pal ston den. Deze geestelijke vrijheid dient behou den te worden, opdat niemand in zijn over tuiging geweld wordt aangedaan. Na de pauze, waarin de bestuursleden pogingen in het werk stelden, leden te win nen, voerde de heer L. M. van der Bijl uit Alkmaar het woord, met als onderwerp „Zij zullen het niet hebben" naar een versregel van Isaac da Costa. Ook deze spreker ging terug in de ge schiedenis, er op wijzende, dat sinds 1648 in Nederland de godsdienstvrijheid reeds bestond. Toen dienden zich reeds democra ten aan, die later zijn afgedwaald en een monsterverbond sloten met hun tegenstan ders en later de Franschen in ons land baalden. (Het is wel kenmerkend, dat zij, die zich patriotten noemen, steeds weer het 'buitenland binnenhalen. Als Mussert GEMEENTE-AVOND. Het is den Kerkeraad alhier gelukt om voor een te houden gemeente-avond, den WelEerw. heer Ds. Bloenïhoff van Heiloö bèreid te vinden om hier een spreekbeurt te vervullen en wel op morgenavond. Bovendien zal mevr. DaalderRoggeveen van Den Helder een paar zangnummertjes ten gehoore brengen, de heer Oudendijk zorgt voor orgelmuziek," terwijl voor decla matie de Eerw. heer Korndörffer zal zorgen Een avond dus vol afwisseling, zoodat ver wacht mag worden dat ons kerkgebouw ge heel vol zal loopen. Vóór verdere bijzonder heden verwijzen we naar de in dit nr. voor komende advertentie. ANIMO MET LEVENSAVOND. Met genoegen hebben we Paaschmaandag kennis gemaakt met de tooneelclub „Ani mo" van Oudesluis die in de zaal van den heer R. Breed met succes heeft opgevoerd: „Levensavond", komedie in 3 bedrijven door Jb. van der Poll. (regie Mevr. W. Pool.) Mevrouw van Veen, die twee gehuwde kinderen heeft Annie en Karei had wel 't leeuwendeel in het succes. Karei nam 't leven van den luchtigen kant en was nog al dikwijls met zijn vrouw aan 't kibbelen. Annie die met Herman Weber gehuwd was, gevoelde zich ook al rampzalig, omdat haai man liefdesbetrekkingen had aangeknoopt met Hilda Dupont, die 20 jaar jonger was. Hoewel schoonmoeders in den regel niet veel goed kunnen doen in het oog van de aangetrouwde kinderen is het moeder van Veen toch gelukt alles weer in goede banen te leiden. De rol van mevr. van Veen was hij mevr. Geerligs in uitstekende handen. Ook de an- deren hebben goed werk gelevei-d. De jonge- juffr. Janni Hoep heeft ons als kleindochter eveneens zeer goed voldaan, zij kan o.i. een goede actrice worden. De tooneelaanklee- ding was heel mooi verzorgd, dus al met al een goed geslaagde avond. Animo heeft ons een prettigen avond bezorgd. Z1JPE t ZAND. TOONEELUITVOERING. De plaatselijke tooneelclub D.V.V. gaf Tweeden Paaschdag haar tweede uitvoering Opgevoei-d werd „Dc nalatenschap" blijspel in drie bedrijven. Dank zij het mooie weer ook, was de zaal goed bezet. Door 't goede spel der tooneelis- ten hebben de aanwezigen volop genoten. We willen, zonder den'anderen te kort te doen eecn woord van lof brengen aan Mej. G. Boontjes en den heer Jn. de Wilde, die als gast mede speelde. Door hun goede mimiek, werd er hartelijk gelachen, en weerklonk een spontaan applaus na ieder bedrijf. Ook voor het werk van den regis seur den lieer C. de Leeuw en den gri meur den heer P. Oud, alle hulde. Een gezellig bal hield na afloop der uitvoe ring de aanwezigen nog lang bijeen. De tooneelvereeniging kan op een goed geslaagden avond terugzien. SCHAGERBRUG. BENOEMD. Wij vernemen, dat de heer C. Schagen al hier benoemd is lot onder-commandant voor de luchtbescherming voor de wijk Schager- brugt PAASCHCONFERENTIE VJJJ.O. TE ELSPEET. Van 8 tot en met 10 April j.1. hield de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organi satie een conferentie te Rispeet, waar en kele vooraanstaande persoonlijkheden uit den lande de vele opgekomen bestuursleden van plaatselijke afdeelingen toespraken, o. m. mr A. M. Joekes. Mr. L. J. van Dam, Haarlem, hesprak het streven naar opheffing van maatschappelij ke misstanden en naar verbetering in het algemeen van dc toestanden op sociaal ge bied, met medewx-king van de onderscheide ne bij de productie betrokken groepen, op den grondslag van gelijkwaardigheid dier groepen. Mej. Mi*. N. S. Corry Tendeloo, Amsterdam, hield een bespreking over punt 3 van de beginselverklaring „Man en vrouw zijn niet erkenning van verscheidenheid als gelijk waardig te beschouwen". De bestaande kwesties gaan over de rege ling van de rechten der vrouw, over de „verscheidenheid" en over de wijze, waar op hiermede rekening gehouden moet wor den. Spreekster was van meening, dat de vrouwen, die dit noodig hebben, het recht moeten bezitten naar hun bekwaamheid een plaats op de arbeidsmarkt in te nemen De bekwaamheid voor de uit te voeren werkzaamheden werd een rechtvaardig cri terium genoemd; het werd afgekeurd, dat een oneerlijke concurrentie voorkomt, door dat vrouwen het werk soms goedkooper verrichten dan mannen bij gelijke be kwaamheid. Prof. Dr. L. J. van Holk, Leiden, besprak de wenschelijkheid, dat liet staatsbestuur moet steunen op de vrije, georganiseerde wilsuiting van het Nederlandsche volk en dat zooveel mogelijk aan ieder in de maat schappij gelijke kans op ontwikkeling gebo den moet worden. De vereischten, waaraan de organisatie der vereeniging moet voldoen werden door den voorzitter uiteengezet. De vergadering schonk bijzondere aandacht aan de propa ganda op het platteland. Het bleek, dat het belang der organisatie, die thans meer dan vijftien jaar bestaat, nog nimmer zoo sterk door de Nederland sche jongeren is ingezien als in de laatste jaren. In het thans verstreken tijdvak van 1939 werd alweer een ledenwinst geboekt van meer dan de helft der geweldige leden winst in 1938. UUeliennen Drie renners reeds aangewezen. Door het niet deelnemen van Italië^ en Duitschland aan de Tour de France is meer plaats vrij gekomen voor de zgn. kleinere landen als Holland, Luxemburg, Spanje e.a. die daardoor in de gelegenheid worden ge steld met. een ploeg van acht renners uit te komen. Naar de Sportwereld meldt heeft Joris van den Bergh, die ons team samen stelt, reeds drie renners aangewezen, die als vaste deelnemers zullen starten. Het zijn Albert van Schendel, Janus Hcllemons en John Lambrichts. De eerste twee hebben hun sporen al lang verdiend, hun naam heeft in internationale wielerkringèn een uitmuntenden klank. De Limburger Lambrichts is een coureur in opkomst, die overigens al heel goede re sultaten heeft geboekt. We herinneren aan zijn succesvol optreden in de laatste Ronde van Luxemburg, welke hij, deel uitmaken de van de Nederlandsche ploeg waarin o.a. ook de Julianadorper Jaap Kuiper was opgenomen als vierde beëindigde. Met deze renners heeft zich alvast een prachtige kern van onze afvaardiging ge vormd. NIEUWE NIEDORP GEMASKERD BAL. 2e Paaschdag is in de Prins Maurits een gemaskerd bal gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling was, niet minder dan 66 gemaskerden namen hieraan deel. Ook de publieke belangstelling was groot, de zaal was geheel gevuld. De jury bestond uit de dames Mevr. RemptBakker en Mevr. Hesselink van Nt Niedorp en de heer Goetsch van Alkmaar. De prijzen werden als volgt toegekend: Enkelingen: Mooiste: le prijs Pop in doos, Mej. Annie Nauts te Barsingerhorn, aan wien ook de extra prijs ad f 10.van de Prins Maurits-directie ten deel viel. 2e prijs „Hartenvrouw", Mej. Nel Kistemaker, Groet polder, Winkel; 3e pi*. Sneeuwwitje, naam niet bekend. Origineel: le prijs Paraplui, Mej. J. Kern specht te Winkel; 2e pr. Beugeltasch, Mej. A. Faus, N. Niedorp; 3e prijs Uitverkoop, Mej. T. Kuiper, Barsingerhorn. Komisch: le prijs Kermisreizigers, Mej. Swan te Lambertschaag; 2e prijs Vader, de heer Chr. Biesheuvel, N. Niedorp; 3e pr. De Duivelin, Mej. Coba Boer, N. Niedorp. Paren: le prijs Op het Schapenweidje, Mevr. de WeerdSepers en Mej. Corrie ko ning, N. Niedorp; 2e prijs Esperanto, de da mes B. Duursma en T. Pool te Barsinger horn; 3e prijs Schoenmaker en vrouw, de dames Truus Smit. en Hinkje Broekhuizen. Groepen: le prijs Haïti Fantasie, vijf da mes van Dirkshorn. De andere groepen kwamen niet voor een prijs in aanmerking. De prijzen bestonden uit zeer mooie kunstvoorwerpen. Het was tot laat in den nacht een gezelli ge boel. WIERINGEN DEN OEVER MANDOLINECLUB „OOST WIERINGEN. Bovenstaande vereeniging die Tweeden Paaschdag heeft deelgenomen aan het Na tionaal Mandolineconcours te Den Haag kwam met een „dikke" tweede prijs thuis, n.1. 192K pnt. DE HARIXGVISSCHERIJ. Het is thans wel zoo goed als zeker dat van de haringvisscherij niets meer terecht komt. Wel hadden Dinsdag enkele visschers 1 a 2 tal, doch dit is natuurlijk van geen beteekenis. Het is te hopen dat er nog wat meer komt, al is het seizoen feitelijk afge- loopen. FANCYFAIR „APOLLO". De fancyfair die met de Paaschdagen in zaal „Wiron" is gehouden ten bate van de muziekvereeniging „Apollo" behoort weer tot het verleden. Gezien de tijdsomstandig heden, gelooven we dat het uitvoerend co mité over het succes niet behoeft te klagen. Aan allen die alles voor elkander hebben gemaakt mogen we een woord van hulde niet onthouden. De verloting kon gister avond door hijzondere omstandigheden nog niet doorgaan» ROTTERDAM. 11 April. Veemarkt. Totaal-aanvoer 5958 stuks, t. w.: 221 paarden, 5 veulens, 473 magere run deren, 820 vette runderen, 212 vette kalve- r, 90 graskalveren, 2150 nuchtere kalveren, 313 schapen en 15 lammeren, 568 varkens, 3 biggen, 88 bokken geiten. Prijzen per Kg.: vette koeien 72-00—36-46 ct., vette ossen 68 5838-48 ct., stieren 625450 ct., vette kalveren 110—9565-75 ct., schapen 50—43 -32 ct., lammeren 56—4742 ct., grastealve- ren 5240 ct., nuchtere kalveren 302520 ct., slacht paarden 544636 ct., varkens 48 —47-45 ct. Prijzen per stuk: schapen f 25 1917, lammeren f 221612. nuchtere slachtkalveren 6.505.50—4, nuchtere fok- kalveren f 201512, slachtpaarden f 240 200125, werkpaarden f 350275—135, hitten f 255—195—125. stieren t 270—195—145, kalf- koeien f 285-220155, melkkoeien f 280 210155, varekoeien f 195160140, vaarzen f 170—150—110, pinteen f 130—110—90, gras- kalveren f 553525, bokken en geiten f 11 8—5. Overzicht: Vette koeien en ossen, aan- .yoer gelijk vorige week, handel kalm, prij zen pr. koe 76, pr. os 72, 3e kw. kw. iets la ger. Stieren, aanvoer korter, handel matig, prijzen beste stieren iets duurder, overigens als vorige week. Vette kalveren, aanvoer iets korter, handel stroef, prijzen iets lager. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel als vorige week Dinsdag, prijzen lui, als vorige week. Nuchtere slacht- en fok- kalveren, aanvoer iets korter, handel traag, prijzen iets lager. Paarden, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijshoudend. Kalf- en melkkoeien, aanvoer ruimer, handel lus teloos, prijzen vooral niet hooger. Vare koeien, aanvoer flinte, handel stil, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken, aan voer matig, handel stug, prijzen onveran derd. Graskalveren, aanvoer matig, handel slecht, prijzen onveranderd. Bokken en gei ten, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen flauw, iets lager. Varkens, aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen iets lager. GRONINGEN, 11 April. Graanlbeurs. Wegens te geringe aan voer zijn er heden geen noteeringen van de Groninger graanbeurs. De enkele zaken, die tot stand kwamen, stonder onder invloed van de buitengewone omstandigheden en bepaalden zich tot enkele partijen rogge, haver en kanariezaad. AMSTERDAM, 11 April. Veemarkt. 348 vette koeien, le kw. 70 —80 ct., 2e kw. 60—66 ct., 3e kw. 50—56 ct. per Kg. slachtgewicht; 75 melk- en kalf-» koeien f 180-260 per stuk; 25 vette kalve ren: 2c kw. 52—58 ct., 3e kw. 44—50 ct. per Kg. levend gewicht; 268 nuchtere kalveren 4.507.50 per stuk, 399 varkens: vlceschvaiv kens, wegende van 90—110 Kg. 58—59 ct., zware varkens 5758 ct., vette varkens 55 56 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken Overzicht: Runderen korte aanvoer, handel kalm, doch prijshoudend. Vette kalveren ma tige aanvoer, handel sleepend en prijzen la ger. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, han del kalm en prijzen iets lager. Varkens matige aanvoer, handel stug en prijzen iets hooger. PURMEREND, 11 April. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 59.000 Kg., handel kalm, hoogste prijs f 17.50. 4 stapels kleine boe renkaas 18.—, 1 stapel volvette f 20. 1359 Kg. boter 1.301.34 per Kg. 635 Runderen, t.w. 220 vette koeien 6072 ct. per Kg., vlug 195 gelde koeien f 110—180, matig; 190 melk koeion f 1S0—2S0, stug; 10 stieren 48—56 ct,. per Kg., matig; *20 paarden f 70—180 per stuk, matig; 34 vette kalveren 60—90 ct. per kilo, matig; 1439 nuchtere kalveren: voor de slacht f 410, oor de fok f 12—18, matig 281 vette varkens voor de slacht 4649 ct. per kilo, vlug; 71 magere varkens f 2328 per stuk, matig; 360 biggen f 12—18 per stuk, matig; 794 schapen f 16—30 per stuk, stug; 54 hokken f 311 per stuk, matig; kipeieren f 3—3.50, eendeieren f 2.65, 8300 piepkuikens 75—S2Vo per kilo, 8 kisten jon ge hanen 50 ct. (wit) per Kg., 60 ct. (rood) per Kg. 1800 oude kippen en hanen 4045 ct. per Kg.; konijnen f 0.30—1.60 per stuk, 200 eenden 20—50 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 1300 kievitseieren 6—S per 100 st., Coop. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 125.000 eendeieren 2.70—2.85 S0.000 kipeie ren: 65—66 Kg. 3.603.70. 63-64 3.60-3.65, 60-6*2 Kg. 3.45-3.60, 58—59 Kg. 3.45-3.50, 56 —57 Kg. 3.40-3.45, 53-55 Kg. 3.30-3.40.

Schager Courant | 1939 | | pagina 5