GAYDA, de man die Mussolini s gedachten opschrijft f Militairen io de jeugdherbergen Garantie aan Turkije waarschijnlijk Dr. Ritter en de Agrarische Pers Het gebed in den raad De prijs der dictatuur... Beoogde Berlijn een staatsgreep in Litauen 1 Minder personen in Rijkszorg „FASCIST NUMMER DRIE". Van Gayda, den hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", kan men on getwijfeld zeggen, dat hij op het oogenblik de in het buitenland meest geciteerde Italiaansche jour nalist is. Van Lugano tot Buenos Aires, van Londen tot Timiboektoe vindt men nauwelijks een krant, die niet minstens een- tot tweemaal de woorden van Gayda citeert. Men heeft hem wegens zijn groote be- teekenis zelfs als „fascist nummer drie" aangeduid, waarbij in aanmer king genomen moet worden dat Mussolini en Ciano als de eerste twee worden beschouwd. Wanneer men Gayda ziet kan men nau- gelijks gelooven dat deze kleine onopval lende man met zijn eenigszins hooge stem een zoo grooten invloed kan hebben. Met de grootste nauwgezetheid denkt hij zijn vol zinnen uit, teneinde tot iederen prijs te voorkomen, dat men in de Europeesche hoofdsteden verkeerde conclusies zou kun nen trekken uit hetgeen hij heeft geschre ven. En juist daarom stelt men zich voor met een krachtigen, flinken man te doen te hebben, een middenweg tusschen Mussoli ni en Ciano, een strijdlustige figuur. Men verwacht een man te zien met een luide stem, een scherpe blik en steeds in uni form. In plaats daarvan staat men tegen over een rustigen, Ihijna zestigjarigen man hij wien men van dit alles niets bespeurt. Zijn werkkamer is een klein redactie- bureau halverwege het Palazzo Venezia (hier zetelt Mussolini} en het Palazzo Chigi waar Ciano op het gebied der buitenland- sche politiek de scepter zwaait. De straal waar dit bureau is gevestigd, verbindt de beide paleizen. De gedachten van Mussolini. lederen ochtend begeeft Gayda zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken om met graaf Ciano de belangrijkste poli tieke gebeurtenissen te bespreken en om hierna in de „Giornale d'Italia" de mecning van de Italiaansche regeering te vertolken. Hij schrijft als het ware de gedachten van Mussolini en is dus qua journalist geheel onzelfstandig, hoewel men niet van hem kan zeggen, dat hij niet zijn eigen mecning verkondigt, want hij is overtuigd fascist en dus uitermate geschikt het officieele stand punt van de Italiaansche regeering te ver dedigen en te propageeren. Een geheimzinnig mensch. Met Mussolini zelf spreekt Virginio Gayda zeer weinig, hoogstens twee- of drie keer per jaar. De instructies krijgt hij nooit re gelrecht van Mussolini en 't is wel vreemd dat niemand, ook niet zijn opdrachtgevers, zien wat hij schrijft alvorens het in de krant wordt gepubliceerd. Eigenaardig is ook dat deze man, die toch een vlotte pen moet hebben in de conversatie, ook bij de tbespreking met. zijn opdrachtgevers, uiterst zwak is. Men kan hem, voor zoover bekend is, niet interviewen. Hoogstens tijdens het bridgen laat hij zich tegenover zijn vrienden iets verder gaan. Hij moet dan zelfs tame lijk geestig, maar ook dikwijls hatelijk zijn. Over het algemeen krijgt men tijdens een gesprek met hem niet den indruk te genover een journalist te staan, maar wekt hij eerder gedachte op aan een geheimzin nig mensch. „Sancties beteckenen oorlog". Gavda's beroemdste journalistieke coup was zijn hoofdartikel ..Sancties beteekenen oorlog", dat hij publiceerde toen de Vol kenbond tot de sancties tegen Italië besloot. Zelden is een artikel verschenen, dat zoo doorspekt was met persoonlijke beschimpin gen als dit hoofdartikel. Daarmee bereikte hij echter ook zijn doel want de Europee sche ministeries trokken hieruit de conclu sie, dat het Mussolini met ziin Ethiopische eisrhen ernst was en dat slechts een oorlog hem zou kunnen verhinderen deze eischen althans tijdelijk opzij te schuiven. Italië's vruchtbaarste journalist. Wanneer men Virginio Gayda als fascist nummer drie beschouwt dan geldt deze be naming veel meer voor het buitenland dan voor Italië. In Italië zelf heeft Gayda slechts geringe politieke heteekenis. Zijn rol is in de eerste plaats die van een journa list waarvan de wereld aanneemt, dat hij Mussolini's godarhfongang tot. uitdrukking brengt. Voor bet Ttaliaansche volk is bij al leen de hoofdredacteur van de „Giornale dPalia". een blad met een oplaag van 300.000 tot 350.000 exemnlaren. Tevens is hij uitge ver van een Zondagsblad ..Voce d'Italia" en „.Te Pierolo". Maar dit alles stelt Oavda nog niet tevreden. Iedere week schrijft hij nog een artikel voor de „Affari Infernazio- nali", een literair tijdschrijft. dat zich zeer veel met de politiek bezie houdt. Daar naast nuh]ireert Gayda talrijke boeken en snreckt hij twee maal per week voor de radio. Zeer zeker is Gavda ook Ttaliës vrucht baarste journalist. Men schaf ziin wekelijk- sche „nroducife" op 50,000 tot RO.000 woor den, maar niet al deze arbeid verdient Gavda toch nauwelijks zooveel als een F.n- gelsche of een Amonkaansche redacteur. Ongetwijfeld wordt Gavda in Tfalië wel gewaardeerd en dit dankt hi? voor 'n groot depl aan hot fpif, dat hij zich innerlijk vol ledirr bii de toeristische leer beeft aan^enns' En in tegenstelling met andere iournalïsten dip onde.r invloed van bun regeering staan kan men van hem niet anders /eggen dan dat bii gelooft wat bii srhriiff. Want net zoomin als iemand hem begrijpt, die bef niet met zijn politiek eens is, kan Gayda wm GAYDA. de gedachtengang van een niet-fascist aan voelen. Geen winstbejag. Gayda is niet meer zoo jong. Hij werd op 12 Augustus 1S85 te Rome geboren >1 woont ook thans in Rome in een beschei den villa, waarvan de kamers van onder tot hoven aan den wand gevuld zijn met boe ken. Als vele journalisten is hij verknocht aan de telefoon, maar toch gelukt het nie mand hem telefonisch zoomin als monde ling waardevolle inlichtingen te ontlokken. In zijn jeugd heeft Gavda economie ge studeerd en trad in 1!)0S als reporter op in dienst van de Turijnsche „Stampa", dat nog heden als een der beste Italiaansche bladen wordt beschouwd. Toen de wereldoorlog uit brak vertegenwoordigde Gavda de „Stam pa" in Rusland en toen Italië zelf in den oorlog ging werd hij persattachó te St. Pe tersburg. Gayda bleef tot 1018 in Rusland waar hij do revolutie heeft meegemaakt. Reeds zeer spoedig na zijn terugkeer naar Italië sloot hij zich bij Mussolini aan, dien hij tot dusver trouw diende zonder te trach ten uit zijn politieke positie eonig persoon lijk financieel voordeel te slaan. Premie op moederschap Ook voor ongehuwde vrouwen. Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., hecht zijn goedkeuring aan maatrege len welke de burgemeester van Watten- scheidt in het Ruhrgobied heeft genomen 0111 de daling van het geboortecijfer in zijn stad tot staan te brengen. Hij heeft niet alleen groote premies beschikbaar gesteld voor de gehuwde ouders van groote gezinnen, maar ook ongehuwde vrouwen aangemoe digd de natie te helpen door het ter wereld brengen van kinderen. De burgemeester heeft daarbij het oog op de vrouwen van 29 jaar en ou der, die vermoedelijk getrouwd zou den zijn als er geen 2 millioen man nen in den oorlog gevallen waren. Elk kind zal, volgens bet Ildbld., 500 Mark krijgen en de gemeente zal voor de kinde ren zorgen, tot zij den leeftijd hebben be reikt, dat zij kunnen werken. De vader moet voldoen aan de eischen op het gebied van gezondheid en ras. Als dit waar is Ei, dat is nu weer iets uiigs, Iedere Duitsche vrouw „bemand". Trouwe bloed- en bodembanden Zónder burgerlijke stand. Alle Fraulein's (iets belegen}, Staan nu plots in vollen schijn, Hebben nu een reuzekansje, Dra genadige Frau te zijn. Naar verluidt wordt nu de functie Van „gemeenteman" bezet Stamboeknuromer zoo en zooveel, 't Ooievaartje op z'n pet. Herr Geheimrat—Biirgermcisler, Leidt hem bij de Gretchens rund. Darf ich bitten meine Siisze Schau mal an! Er ist gesund! Wis wordt deze burgemeester, Lóópt de k inderkrij gerij, Nog geridderd en heet voortaan: Iicrr von Schund bis Schweinerei! Trekkers, houdt er rekening mede! De Nederlandsche Jeugdherbergcentrale verboekt te melden, dat het gewenscht is, dat trekkers zich vooraf melden met hun reisplan, in verband met het feit, dat in verschillende jeugdherbergen militairen zijn ondergebracht. Ook Bulgarije genoemd. De diplomatieke redacteur van 'Reuter meldt, dat thans hartelijke en openhartige besprekingen aan den gang zijn tusschen Engeland en Turkije, en het is waarschijn lijk, dat, wanneer deze beëindigd zijn, nog een verklaring zal worden afgelegd ten aanzien van de Brifsche houding tegenover Turkije, ingeval Turkije wordt aangeval len. Ofschoon zich met betrekking tot Bul garije moeilijkheden voordoen, is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dal Bulgarije tenslotte zal toetreden tot de groep van mo gendheden. aan welke hij een Duitschen of Italiaanschen aanval sleun zal worden ver leend. Het incident gesloten. De secretaris van den Xationalen Bond „Landbouw en Maatschappij" verzoekt ons het volgende op te nemen: Naar aanleiding van de toezegging van Dr. P. H. Ritter Jr., gedaan ter vergadering van de Liberale Staatspartij op 29 Maan j.1. gehouden te Meppol, had de heer Ritter op Woensdag 12 April een onderhoud ten bureele van de Agrarische Pers, waarhij te genwoordig waren de H.H. R. Zcgering Ilad- ders, Mr. J. E. v. d. Rhoer, E. Z. Oldenban- ning, G. J. Ruiter, Jac. ter Haar Ez., A. Se- ton en S. Boerma. Plet is den heer Ritter gebleken, dat de Hoofdredactie van het Agrarische Nieuws blad vóór de publicatie van den heer Ho- vius geen kennis droeg van de anti-natio nale uitlatingen van den vroégeren chef redacteur, en dat het bestuur van de Agra rische Pers dien chef-redacteur nadat die anti-nationale uitingen tot zijn kennis kwa men, op staanden voet heeft ontslagen. Het is Dr. Ritter gebleken, dat het bestuur, zoowel als de hoofdredacteur van de Agrari sche Pers, de heer Jac. ter Haar Ez., die uitlatingen ten scherpste afkeuren. Het is de andere genoemde heeren geble ken, dat het niet in de bedoeling van Dr. Ritter heeft gelegen een beschuldiging te richten tot de besturen van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij en Agra rische Pers of tot de door laatstgenoemd be stuur gehandhaafde redactie van het Agr. Nwsbïad, maar dat hij uitsluitend zijn ver ontwaardiging te kennen heeft gegeven aan het adres van den ontslagen chef-redacteur, en de agr. kringen heeft willen waarschu wen tegen het binnensluipen van dergelijke figuren in den kring eener beweging, welke zich krachtens haar beginselverklaring zeer positief op nationaal standpunt bevindt. De voorz. van L. en M., die de handha ving van zijn lidmaatschap der Lib. Staats partij afhankelijk had gesteld van het na der onderzoek, verklaarde hierna zijn lid maatschap te kunnen bestendigen. Voor de reconstructie der rede van Dr. Ritter werd uitsluitend gebruik gemaakt van het verslag dier rede in het Agr. Nws.- blad. Beide partijen verklaren het incident hiermee voor gesloten. Geteekend te Meppel, 12 April 1939. W.g. R. Zcgering Hadders, P. H. Ritter, J. E. v. d. Rhoer, E. Z. Oldenbanning, G. J. Ruiter, Jac. ter Haar Ez., A. Seton, S. Boer ma. Eist wil het weer Invoeren. B. en W. van Eist hebben den raad voor gesteld het ambtsgebed weer 111 te voeren. Het desbetreffend voorstel luidt, naar de Msb. meldt, als volgt: De Raad der gemeente Eist. gelet op art. 59 der Gemeentewet; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, besluit: „Het Reglement van Orde voor de verga deringen van den Raad der gemeente Eist" aan te 'vullen door tusschen de artikels 5 en 6 in te voegen een nieuw artikel, ge nummerd 5bis en luidende als volgt: De vergadering wordt geop< nd met het uitspreken van het gebed: „Heer. wij bidden U, stort Uwen rnild- sten zegen uit oven deze vergadering; wil onzen geest, verlichten, onze beraadslagin gen geleiden, opdat, wn geen oogenblik mo gen tekort doen aan onzen plicht en in staat mogen zijn de belangen der gemeente Eist met alle krachten te bevorderen. Wij dragen U onzen arbeid op tot Uwe meerdere eer en tot heil der gemeente Eist. Amen". De vergadering wordt gesloten met het uitspreken van het gebed: „Almachtige Goct, wij danken U na dezen arbeid en bidden U, dat Gij hem wilt doen gedijen en strekken tot heil der gemeente, welker belangen aan onze zorgen zijn toe ver t rouwd. Moge er vrede en welvaart heecschcn. Amen". Het uitspreken van deze gebeden zal door allen, die in de Raadzaal tegenwoordig zijn, staande en met eerbied worden aanhoord. Duitsche vlootmanoeuvres voor de Spaansche kust Franco zal misschien van het grootsche schouwspel genieien. In officieele Engelsche kringen wordt vernomen, dat de Duitsche re geering de Britschc en de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat de gebruikelijke voorjaarsmanoeuvres van de Duitsche vloot dit jaar voor de Spaansche kust zullen worden gehouden en ongeveer een maand zullen duren. De betrokken oorlogsbodems zullen hun thuishavens op IS dezer verlaten en bestaan uit zes kruisers, wraaronder drie' van het type „Deutscliland", een flottielje torpedojagers, duikbooten en hulpschepen. Volgens een bericht, van Havas uit Berlijn zou het eskader gisternacht uit Wilhemsha- fen naar de Spaansche wateren zijn vertrok ken en verklaart men te Berlijn in doorgaans goed ingelichte kringen, dat hier sprake is van een oefenreis, die reeds lang op het pro gramma stond, en in den loop waarvan de schepen de Spaansche havens aan den Atlan- tischen Oceaan aandoen. Het is mogelijk, zoo voegt men er aan toe, dat het eskader in te genwoordigheid van Franco manoeuvres zal houden. 1.200.000 menschen verloren het leven in den Spaanschen bur gerkrijg. Naar schatting zijn ongeveer 1.200.000 personen, waarvan 450.000 militairen en 750.000 burgers tijdens den Spaanschen bur geroorlog gedood. Wat de strikt militaire verliezen aangaat, hadden de nationalisten 130 000 dooden te betreuren. Dit was het gevolg van de over weldigende meerderheid van Franco op het gebied van artillerie en luchtmacht. De re- puhlikeinsche artillerie was hij Teruel liet talrijkst. Daar stonden 180 kanonnen opge steld. Aan de Ebro had Franco 1-100 stukken tegenover de republikeinen 120. Duitschland hoopt het Litausche bedrijfsleven onder controle te krijgen. Volgens verscheidene Poolsche bla den zou een door Berlijn geinspi- reerde staatsgreep ontdekt! zijn in Litauen, welke beoogde de afzetting der regeering Czernius en haar ver vanging door een regeering Tuebe- lis, met Duitschgezinde strekking. De twee voornaamste leiders van het complot waaronder kolonel Saladzius, die lid is eoner paramilitaire organisatie, zou den zijn gearresteerd. Dezelfde bladen mel den ook, dat Duitschland hoopt te profitoe ren van de a.s. handelsbesprekingen met Litauen, om het Litausche bedrijfsleven aan een nauwe Duitsche controle te onderwer pen. De Litausche gezant in Berlijn is Woensdag plotseling in Kaunas aangeko men en heeft geconfereerd met den minister president en den minister van buitenland sche zaken. Gistermorgen is hij naar Ber lijn teruggekeerd. In officieele kringen uoeint men het bericht omtrent het complot evenwel volkomen verzonnen. De „Kurjer Warszawski" voegt hieraan toe, dat de Duitsche autoriteiten in Memel Litausch hout in de haven in beslag geno men zouden hebben, dat gereed lag voor verscheping naar Engeland, Nederland en Denemarken. Dit hout, zoo meldt het blad verder, zou gebruikt worden voor den aan leg van versterkingen in het Memelgebied. Afname met 4A% Uit gegevens van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling blijkt, dat in één jaar tijds het aantal te- werkgestelden met 21.000 is vermeerderd en liet aantal gesteunden met 30.750 is af genomen. Dit beteekent een vermindering van het aantal verzorgden met 9.750 of bij na 4'A LAASTE TELEX. 26 DOODEN BIJ EEN SPOORWEG ONGEVAL.. Ongeveer 225 K.M. ten Noorden van Mcxi- co-stad is een sneltrein tegen een stilstaan- den trein gereden. Hierdoor werden 26 per sonen gedood en vijftig gewond. Roosevelt vanmiddag voor de radio Vanmiddag te 16 uur Greenwichtijd, zal de president der Vercenigde Staten, Roose velt, een toespraak houden tot de leiders van de Pan-Amerikaanscho Unie. Men verwacht, dat hij in deze rede de dictators zal waar schuwen zich niet te nestelen in de staten van LatijnschAmerika. De rede zal per radio worden uitgezonden. Amerika verbetert vlootbases Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft eenstemmig een crediet van 45.254.000 dollar toegestaan tot verbetering van de vlootbases. liet ontwerp is doorgezonden naar den Senaat. Uoet&at N.H.V.B. Eerste klasse A., B. en C. Dè beslissingswedstrijd AlkmaarO.F.C. die op het Z.F.C.-terrein werd gespeeld bracht Alkmaar een 10 zege en het kam pioenschap. Naar verluidt zal Alkmaar het opnieuw in den K.N.V.B. probecren. Nog twee andere deelnemers aan de Kam pioenscompetitie zijn bekend, n.1. Twisk (1 C) en Oudesluis (1 D.) maar K.F.C. 4 is nog steeds niet klaar in 1 B, alhoewel er Zondag weer een stevige overwinning werd geboekt. Vrone ontvangt Zondag R.C.Z. (2 uur) Tweede klasse B. Alcmaria 5 heeft thuis geen moeite met Akersloot (10 uur), terwijl D.T.S. 2 thuis (2.30) zal trachten revanche te nemen op Alk. Boys 3. Tweede klasse F. Hem beëindigt de competitie door een ze ge op Strandvogels 2, terwijl N. Xiedorp 2 een punt kan ontfutselen aan Sporters 2 in Hoorn (2.30). Derde klasse D.- D.T.S. 3 moet Zondg beter partij geven dan vorige week ten einde op eigen veld niet van Oudorp 2 te verliezen (10 uur) Koe dijk 2 heeft thuis een kans tegen Mevo 2 (2 uur). Derde klasse E. Flovo geven we weinig kans om in Andi.jk tegen de Boys ook maar aan een gelijk spel toe te komen. Derde klasse F. Opnieuw is Berkhout 2Aartswoud vast gesteld. Een overwinning stelt A. welhaast definitief in veiligheid, want ze komt dan één punt boven Berkhout. Weliswaar heeft B. dan nog een wedstrijd te spelen, daar deze laatste match van B. uit tegen de kampioen Schellinkhout moet worden ge speeld, geven we B. weinig kans op winst. Aartswoud won de thuiswedstrijd destijds met 61. Vierde klasse D. D.T.S. 4 klopt thuis Akersloot 2 (12 uur), terwijl Dirkshorn 2 thuis geen kans heeft tegen Alk. Boys 5 (2 uur). Vierde klasse E. V.C.L. 2 is er thans geducht uit en we zien de uitwedstrijd tegen Oudendijk 2 (2 uur) dan ook met minder vertrouwen te gemoet. Adspiravten. Afd. M.: Alcmaria d—DTS b (11.15). Afrl. N.: Sporters AX. Niedorp a (1.15) Afd. O: Oudendijk a-VCL a (12.30.) W1ER1NGEN MICHELS SPREEKT. Gisteravond hield de S.D.A.P. afd. Wie- ringen in concertzaal „Concordia" een open bare vergadering. Voorzitter was de lieer Bonlkes. Een der sprekers, Mr. J. in 't Veld, bur gemeester van Zaandam kon door den poli- tieken toestand niet aanwezig zijn, zoodat de andere spreker, gedeputeerde Michels da delijk het woord verkrijgt. De heer Michels hield een rede, vrijwel gelijk aan die te Schagen, waarvan wij vo rige week uitvoerig verslag gaven. Uitvoerig behandelde spreker de straks nfgeloopen zittingsperiode van gedeputeerde Staten en met een opwekking 0111 te stem men op lijst 2 eindigde spreker. Daar van de gelegenheid voor debat en vragenstellen geen gebruik werd gemaakt volgde sluiting. LANGEN l>'IK BROEK OP LANGENDIJK. CANDIDATEN GESTELD. De Vrijzinnige Kiesvereniging alhier stelt de volgende♦candidaten voor den gemeente raad: 1. A. Dirkmaat, 2. K. Kaas, 3. K. Smit, 4. S. Kramer, 5. Jb. St rij bis. Besloten werd zich aan te sluiten hij den. Vrijz. Dem. Bond, afd. Langendijk, echter met handhaving van het plaatselijk ver hand. HOOGWOUD AARTSWOUD. MANDOLINE-ORKEST OPGERICHT. Door den Bond van Landarbeiders is al- hier een neutraal mandoline-orkest opge richt met 15 leden, dat men zal noemen „Excelsior". De oefeningen staan onder lei ding van den heer R. Wassenaar te Hoorn. ANNA PAULOWNA BILJARTNIEUWS. Zooals uit, de adv. in dit nr. blijkt, krijgt Anna Paulowna bezoek van het 14-jarige biljartphenomeen, Keesje de Ruyter van Waalwijk. Velen hebben Keesje op de film zijn bil jartkunst zien demonstreeren, maar dit is toch iets anders dan de werkelijkheid. Za terdagavond 8 uur, dus morgen, speelt Keesje in de groote zaal van Slikker alhier 2 partijen van 250 punten tegen sterke te genstanders en na afloop worden piqués, massé's, fantasie- en ontmoctingsstootcn ge demonstreerd. Deze gelegenheid om Keesje in actie te zien zullen de biljartliefhebbers uit Anna Paulowna en omgeving ongetwij feld niet voorbij laten gaan. In 200 plaat sen in Nederland zal Keesje de Ruyter spe len, waarna hij een tournée door Zuid Ame rika gaat maken. Z1JPE BURGERLIJKE STAND. Van 8 t.m. 13 April 1939. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Suiker, Simon; 28 jr., tuin bouwer, te Warmenhuizen en Bakker, Mar- garetha Catharina, 24 jr., zonder beroep, te Zijpe. Kooijman, Johannes, 44 jr., veehou der en Zijdewind. Engclina, 33 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe. Vriesman, Pieter, 24 jr., grondwerker en Beetsma, Hcndrik.i* 29 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe. De Wit, Cornclis Jaeobus, 24 jr., veehouder en de Wit. Maria Alida, 22 jr., zonder be roep, beiden te Zijpe. van Eeten, Pieter, 2o jr., schilder en Bouthoorn, Trijntje Cor- nelia, 25 jr., zonder beroeü, beiden te Zijpe. Getrouwd: Buik, Adriaan, 57 jr., koopman en Pool. Wilhelmina, 53 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe. Hendrikse, Jacob Willem, 25 jr., krantenbezorger, te Schagen en Bak ker, Hendrika. 17 jr., zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Geene. KOLFWEDSTRIJD TE SPANBROEK. De uitslag van de 50-slagenwedstrijd te Spanbroek in café „De Vier Ecnen", is als volgt: Eerste klasse: le pr. C. Goct, N. Niedorp 509 p.; 2e prijs G. Hop, N.scharwoude 503 p.; 3e pr. C. Berk hout, Zuidscharwoude 502 p.; serieprijs M. Groen wou dt, Spanbroek 109 p. Tweede klasse: le pr. J. Boes, Spanbroek 495 p.; 2e pr. P. Koorn. id., 484 p.; 3e pr. K. Ruiter. Oudkars pel 447 p.; serieprijs N. Rijper, Zuidschar woude 106 p. Derde klasse le pr. N. Schuurman, Spanbroek 465 p.; 2e prijs Jac. Koelemeij, id., 458 p., 3e pr. S. Dek ker, Wognum 447 p., serieprijs P. Volger, Spanbroek 103 p. Er hebben 66 kolvers aan den wedstrijd deelgenomen. ZONDAG 16 APRIL. Evangelisatie, Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. M. C. Koole, van Amsterdam. E1ERVEILING SCHAGEN, 13 April. Aangevoerd: 61000 kipeieren 3.25—3.90 per 100 stuks. HELDERSCHE EI ER VEILING, 13 April. Aanvoer: 25.000 kipeieren: 48—51 Kg. 3.—, 52—54 Kg. 3.40—3.50. 55—57 Kg. 3.50—3.60, 58—60 Kg. 3.60-3.00, 61—63 Kg. 3.60—3 90. 6470 Kg. 3.80MO, 732 eendeieren 2.20— 2.40 per 100 stuks. WARMF.NHUTZEN, 13 Anril. Uien 3.S0. grove uien 3.90, roode kool 9— 10.40. gele kool 4.305.60, Deensche witte kool 4.305.10. goedgekeurde eerstelingen' 5.50. Aanvoer: 825 Kg. uien, 21000 Kg. roode kool, 7000 Kg. gele kool, 34400 Kg. Deenr scho witte kool. MFDF.MBLTK. 13 April. Witlof T 16.10—17.10. idem II 13.10—13.60 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 14 April. 725 kg. uien 3: drielingen 1.90; grove 3.10 500 hos rhabarher 5.90—7.30; 1050 kg. ronde kool 9.10: 625 ke. gele kool 4.60; 3550 kg. d. witte koot 4.30—5.10 noordscttarwoi *DE, 14 April. 1100 kg. Bevel. 1.50; hl. eigenheimers 1.30 1700 kg. uien 3.103.30; drielingen 1.30; gro ve 3.10—3.20; 1100 kg. kroten 1.20—2.10; 16900 kg. roode kool 9 5010.10; 3900 kg. gele kool 4.90—5.80; 82000 kg. d witte kool 4.30—5.10; 11 kg. witlof 16.

Schager Courant | 1939 | | pagina 6